Ako si vybrať správne zimné korčule

Korčuľovanie je vo všeobecnosti veľmi obľúbenou aktivitou a to nielen letné, ale aj to „pravé korčuľovanie v zime“. Aby ste si tento šport plne užili, budete potrebovať kvalitné korčule, ktoré vám „padnú“. Pred kúpu je preto dobre vedieť, na ktoré parametre sa zamerať. V našom článku vás zoznámime s rôznymi typmi zimných korčúľ a poradíme vám, čím sa korčule kvalitatívne odlišujú.

Typy zimných korčúľ

V zime sa korčule používajú buď na rekreačné alebo športové účely. Poznáme dva základné typy zimných korčúľ – korčule na hokej a korčule na krasokorčuľovanie. Oba typy sú rýchle a ovládateľné a ponúkajú dobrú podporu chodidla, vďaka čomu sú dobrou voľbou aj pre začiatočníkov.

vyberomat sk ice skates
vyberomat sk ice skates

Hokejové korčule

Ako už názov napovedá, hokejové korčule sú vhodné pre ľadový hokej, ale sú rovnako dobré pre bežné korčuľovanie na ľade, ak ste začiatočník alebo ak máte radi rýchle korčuľovanie.

Hokejová korčuľa sa skladá z pevnej topánky, ktorá chráni vaše nohy pred údermi hokejkou počas hry. Interiér je dobre čalúnený, vďaka čomu sa nosia pohodlne napriek tvrdému vonkajšku. Sú vhodné aj pre začiatočníkov, ktorí hľadajú pohodlné korčule. Topánka je navrhnutá tak, aby poskytovala dobrú podporu pre členok a chodidlo. Nôž je krátky a zakrivený, čo robí korčule ľahko ovládateľnými a optimálnymi pre rýchle jazdy, ale menej sú vhodné na korčuľovanie dlhší čas.

vyberomat sk ice skates
vyberomat sk ice skates

V zásade sa tu hlavný dôraz kladie na pevnosť obuvi (v prípade nárazu puku, hokejky, kontaktu s iným hokejistom, atď.) a dobrú stabilitu a „manévrovateľnosť“. Nevýhodou je väčšinou menšie pohodlie a veľmi dlhé zaväzovanie šnúrok.

Ako rozpoznať kvalitné hokejové korčule od tých lacných?

 • Pevnejšia a tuhšia obuv – lepšia manévrovateľnosť, ochrana, stabilita.
 • Vystužený a lepšie tvarovaný jazyk – vyšší komfort a lepšia ochrana.
 • Kvalitnejší nôž – vyššia tuhosť, trvanlivosť, dlhá životnosť.
 • Lepšie vnútorné čalúnenie – pohodlie, prenos sily.

Tieto body sa dajú splniť vďaka technológii výroby a vybraným materiálom. Pri najlacnejších korčuliach bude použitým materiálom väčšinou PVC, uhlíková oceľ alebo polyester. U najdrahších zas nájdete uhlíkové alebo sklenené vlákna, kalenú kultivovanú oceľ, termoplastické materiály a pod.

Korčule na krasokorčuľovanie

Tieto typy korčúľ sú určené pre tých, ktorí chcú na ľade robiť rôzne figúry. Vďaka špičkám v prednej časti noža môžete vykonávať rôzne piruety a skoky. Samotná topánka je vyrobená buď z originálnej alebo syntetickej kože. Pravá koža sa často vyskytuje v drahších korčuliach používaných na profesionálne súťaže. Topánka je zvyčajne tvrdšia a teda menej pohodlná na nosenie, ale poskytuje väčšiu oporu členku. Topánky vyrobené zo syntetickej kože sa zvyčajne nosia pohodlnejšie, ale poskytujú menšiu oporu členku. Niektoré moderné korčule zo syntetickej kože však poskytujú lepšiu oporu a dokonca majú lepšie čalúnenie, vďaka čomu sú pohodlné.

vyberomat.sk ice skates
vyberomat.sk ice skates

Ako spoznať kvalitné korčule na krasokorčuľovanie?

 • Kvalita vrchného materiálu – PVC má úplne odlišné vlastnosti ako polyuretánová alebo pravá hovädzia koža. Materiál veľmi ovplyvňuje kvalitu korčúľ.
 • Kvalita čalúnenia – lacné korčule nemajú čalúnenie vôbec, drahšie majú čalúnenie silnejšie, kvalitnejšie a lepšie tvarované, čo ovplyvňuje vaše pohodlie.
 • Pevnosť topánky – všetky kvalitné korčule majú určitú úroveň pevnosti. Drahšie korčule sú pevnejšie a rigidnejšie. Vďaka tomu sa budete cítiť stabilnejšie a korčule budete lepšie ovládať. Na krasokorčuľovanie potrebujete pevné topánky kvôli častým skokom a pádom.
 • Jazyk – kvalitný jazyk je dobre vystužený a predtvarovaný. Na lacných korčuliach nič také neočakávajte.
 • Nôž – bez neho by to nefungovalo. Môže mať rôznu kvalitu použitej ocele, základňa je z nehrdzavejúcej ocele s dostatočnou pevnosťou. Drahšie korčule majú nože z pevnejšej a kultivovanej ocele, sú odolnejšie, dlhšie zostanú naostrené a majú dlhú životnosť.

Kúpte si korčule v správnej veľkosti

Je dôležité, aby ste si nekúpili ľadové korčule príliš veľké – najmä pri krasokorčuľovaní musíte mať totiž absolútnu kontrolu nad nožom, aby ste mohli robiť figúry a skoky. Vaša noha musí byť v korčuli pevná, ale nesmie jej byť zase príliš tesno. Po uvoľnení šnúrok a praciek a pritlačení chodidla dopredu by ste mali mať dostatok priestoru na to, aby ste dokázali za pätu vložiť prst. Aj preto je najlepšie korčule skúšať rovno v hrubých ponožkách, v ktorých budete korčuľovať.

Detské korčule

Korčule nie sú lacnou záležitosťou a každý rok kupovať korčule pre svoje ratolesti by mohlo nepríjemne zasiahnuť vašu peňaženku. Našťastie je tu riešenie. Mnoho výrobcov začalo vyrábať detské korčule v nastaviteľných modeloch, čo znamená, že dĺžka topánky sa dá meniť. To umožňuje, že vystačia dieťaťu až do 3-4 veľkostí nohy. Nastaviteľné korčule sú určené iba na rekreačné použitie a kvalitne sú rovnako dobré ako bežné modely. Odporúčame preto korčule nastaviteľné, ak je vaše dieťa stále vo fáze rastu a potrebuje ich iba na bežné korčuľovanie.

vyberomat sk ice skates
vyberomat sk ice skates

Ako si vybrať detské ľadové korčule?

 • Stabilita a pevnosť konštrukcie – u detí je hlavným dôležitým parametrom, lenže tu ľudia často šetria, preto naoko nevidieť rozdiel. Vyberajú si podľa ceny a farby a to je to, čo chce práve výrobca. Nie je nič horšie, ako kúpiť lacné korčule s nedostatočnou zosilnenou konštrukciou obuvi, väčšinou z PVC. Deti nebudú mať pevný členok a tak sa im korčuľovanie nebude páčiť. Dbajte preto na tento parameter.
 • Kvalita výstuže – výstuž musí byť pevná a mala by sa aspoň trochu prispôsobiť tvaru nohy.
 • Kvalitná podšívka – uistite sa, že vaše deti budú mať zdravú obuv. Výber korčúľ nie je o nič menej dôležitý. Dieťa nebude v korčuliach celý deň ako v topánkach, ale sú tu kladené ďalšie požiadavky. Kvalitnejšie korčule majú prirodzenejšiu podporu oblúka a kvalitnú podšívku.
 • Výška ťažiska – má vplyv na celkovú stabilitu a manévrovateľnosť. Pri kúpe kvalitných korčúľ s nízkym ťažiskom uvidíte prekvapujúce rozdiely v korčuľovaní vašich detí.
 • Kvalita nožov – tu je dobré zamerať sa minimálne na nehrdzavejúcu oceľ a nechávať korčule pravidelne brúsiť. Môžete sa zamerať na správne centrovanie noža proti topánke, ale s touto nepríjemnosťou sa budete stretávať pomerne zriedka.

Prekvapenie v podobe 3v1

Na trhu sa objavili detské korčule typu 3v1, ktoré sa skladajú z topánok, ku ktorým môžete pripevniť buď nože na korčuľovanie na ľade alebo kolieska na inline alebo klasické dvojradové korčule. Týmto spôsobom môže vaše dieťa používať korčule cez letnú aj zimnú sezónu bez potreby nákupu troch párov. Kvalita a výkon jednotlivých častí nie sú také dobré ako keby ste ich kúpili samostatne, ale svojmu účelu slúžia dobre, ak sú používané iba príležitostne.

Záver

Ako vidíte, medzi korčuľami sú veľké rozdiely, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí tak zdať. V zásade platí pravidlo, že čím sú korčule drahšie, tým sú lepšie vystužené, pevnejšie, majú lepší nôž, nižšiu hmotnosť a aj vyššiu odolnosť.

Tým z vás, ktorí budú používať korčule na občasné korčuľovanie na verejnom klzisku, postačia obyčajné korčule, ktoré sú pohodlné a dostatočne dobre spracované, ale nedajte sa zlákať čo najnižšou cenou. Tí, ktorí používajú korčule už na profesionálnej úrovni, by mali výberu svojich nových korčúľ venovať veľkú pozornosť. Mnoho odborníkov z hokejového a krasokorčuliarskeho sveta hovorí, že nie je nič horšie ako nesprávne zvolená korčuľa.

Vložiť komentár