Ako si vybrať správne kolieskové korčule

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk rulyt duplex v
vyberomat sk rulyt duplex v

Najvýhodnejšie detské korčule

vyberomat sk k vo s boa
vyberomat sk k vo s boa

Najvýhodnejšie dámske korčule

vyberomat sk k f i t boa
vyberomat sk k f i t boa

Najvýhodnejšie pánske korčule

Či už ide o váš prvý nákup súpravy kolieskových korčúľ alebo si chcete vymeniť staré korčule za nové, máte možnosť veľkého výberu. Korčuľovanie na kolieskových korčuliach sa stalo v posledných rokoch veľkým hitom, je to perfektný spôsob relaxácie a zdravotne prospešnej aktivity. Navrhli sme preto niekoľko krokov, aby sme vám nakupovanie uľahčili.

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné kolieskové korčule, z ktorých si vyberie každý.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Rulyt Dupex 14 2 v 1detské– dostupná cena
– 2 v 1 (kolieska – nôž)
– jednoduché obúvanie
– ľahká konštrukcia
– certifikácia ABEC 1
– vhodné iba pre začiatočníkov58 €Zobraziť ponuku
Rollerblade SPIRITBLADE Wdámske – jednoduché obúvanie
– dobré recenzie
– ľahká konštrukcia
– kvalitný materiál
– vhodné iba pre začiatočníkov101 €Zobraziť ponuku
K2 VO2 100 BOAdámske – jednoduché obúvanie
– vhodné pre pokročilých
– ľahká konštrukcia
– kvalitný materiál
– certifikácia ILQ 9
– vysoká cena
– horšia ovládateľnosť pri vysokej rýchlosti
310 €Zobraziť ponuku
Tempish Wire 3.0pánske– vhodné pre pokročilých
– kvalitný materiál
– certifikácia ABEC 9
– horšia ovládateľnosť pri vysokej rýchlosti88 €Zobraziť ponuku
K2 F.I.T. 90 BOApánske– jednoduché obúvanie
– vhodné pre pokročilých
– ľahká konštrukcia
– kvalitný materiál
– certifikácia ILQ 7
– vysoká cena
– horšia ovládateľnosť pri vysokej rýchlosti 
242 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk rulyt duplex v

Rulyt Duplex 2 V 1

Detské kolieskové korčule sú určené pre začiatočníkov. Najväčšou prednosťou je možnosť vymeniť kolieskový podvozok za nôž pre korčuľovanie na ľade. Kolieska majú priemer 70 mm s tvrdosťou PVC. V strede sa nachádzajú certifikované ABEC1 ložiská. Rám je vyrobený z kompozitu.


vyberomat sk rollerblade spiritblade w

Rollerblade SPIRITBLADE W

Kolieskové korčule sú určené pre všetky ženy, ktoré chcú začať s rekreačným korčuľovaním. Majú kolieska s veľkosťou 80 mm a tvrdosťou 82 A. Overené ložiská SG 5 sa nachádzajú v strede kolies. Rám korčule je vyrobený z kompozitu. Zapínajú sa prostredníctvom pracky na manžete, suchému zipsu a šnurovaniu.


vyberomat sk k vo s boa

K2 VO2 100 BOA

Športové kolieskové korčule ocenia ženy, ktoré majú rady rýchlu jazdu. Kvôli väčším kolieskam sú vhodné pre skúsenejších korčuliarov. Kolieska majú tvrdosť 83 A s priemerom 100 mm. Ložiská sú s certifikáciou ILQ 9 Classic Plus. Rám korčúľ je vyrobený z hliníka. Zapínajú sa prostredníctvom sťahovacej technológie BOA.


vyberomat sk tempish wire

Tempish Wire 3.0

Korčule určené pre pánov sa vďaka väčším kolieskam odporúčajú pre skúsenejších korčuliarov. Kolieska majú priemer 84 mm. Ich tvrdosť je 85A. V strede koliesok sú skryté certifikované ložiská ABEC 9. Rám je vyrobený z hliníku.


vyberomat sk k f i t boa

K2 F.I.T. 90 BOA

Tieto kvalitné korčule skvele poslúžia pri kratších ale aj dlhých jazdách. Určené sú predovšetkým pre skúsenejších korčuliarov. Kolieska majú priemer 90 mm s tvrdosťou 83A. Ložiská sú s certifikáciou ILQ 7. Rám korčúľ je vyrobený z hliníka.

Kategórie korčúľ

Vďaka širokej škále inline korčúľ vyrobených pre rôzne typy korčuľovania môže byť ťažké nájsť korčule, ktoré by boli pre vás najvhodnejšie. Väčšina online predajcov poskytuje filtre, ktoré kategorizujú korčule podľa:

  • značky
  • pohlavia
  • typu
  • úrovne znalostí
  • veľkosti koliesok
  • vlastností korčule
vyberomat sk roller skates
vyberomat sk roller skates

Značka

Niektoré značky sa špecializujú na konkrétne typy korčúľ, zatiaľ čo iné ponúkajú širokú škálu možností. Preferencia značky vychádza najmä z osobných preferencií alebo odporúčaní a do toho vám zasahovať nebudeme. Ak nemáte preferovanú značku, odporúčame vám vybrať si korčule podľa typu, aby ste získali tie najobľúbenejšie možnosti. Ak sa chcete riadiť odporúčaním niekoho iného, ​​nezabudnite, že to, čo je dobré pre neho, nemusí byť automaticky dobré aj pre vás.

Pohlavie

Štandardne nájdete v ponuke dámske, pánske, dievčenské, chlapčenské a unisex korčule. Pre každý z týchto typov menia výrobcovia nielen veľkosť, ale často aj tvar, farbu a pod.

Pánske modely sú navrhnuté pre mužskú nohu a zodpovedajú veľkosti mužov. Podobne je to aj s dámskymi korčuľami, ktoré sú navrhnuté špeciálne pre ženy. Manžety sú zvyčajne o niečo nižšie ako u tých, ktoré sa nachádzajú v pánskych modeloch a predná časť chodidla je niekedy o niečo širšia, aby lepšie zapadala do ženskej anatómie.

vyberomat sk roller skates
vyberomat sk roller skates

Unisexové modely sú veľmi častým výberom, najmä u viac špecializovaných typov korčuľovania ako je rýchlokorčuľovanie alebo slalom. Tieto korčule sú navrhnuté tak, aby ich mohli používať muži aj ženy. Ak niektorým dámam nevyhovujú ženské modely, veľmi často si ten správny nájdu práve v triede unisex.

Chlapčenské a dievčenské korčule sú rozmerovo a strihom úplne rovnaké, líšia sa len farbou. Detské korčule často obsahujú nastaviteľné veľkosti a sú prispôsobiteľné až do detskej veľkosti 8. Modré, zelené a červené korčule sa zvyčajne považujú za chlapčenské a fialové, ružové a biele korčule sa považujú za dievčenské. Ak máte svojho malého korčuliara, najlepšie urobíte, ak si farbu vyberie sám.

Typy korčúľ

Niektoré korčule sa špecializujú na určitý typ, zatiaľ čo iné sú univerzálnejšie a môžu sa použiť pri rôznych štýloch. Existujú tri základné typy inlinových korčúľ. Bežné rekreačné korčule, ktoré používate na klasické korčuľovanie na ulici a sú najviac vhodné pre začiatočníkov. Crossové inliny sú korčule určené na športové korčuľovanie na cyklotrasách. Speedové, resp. korčule určené na rýchlokorčuľovanie, majú svoje určenie v samotnom názve.

Veľkosť koliesok

Veľkosť koliesok na korčuliach je tradične úzko spätá s rýchlosťou, zrýchlením, komfortom a stabilitou, preto je to dôležitý faktor pri vašej voľbe, ktoré korčule budú najvhodnejšie práve pre vás.  Veľa závisí aj od vašich korčuliarskych schopností.  

Malé kolieska sa odporúčajú pre menej kvalifikovaných korčuliarov z dôvodu ich vysokej stability a kontroly. Veľké kolieska sú zvyčajne vyhradené pre pokročilejších korčuliarov, ktorí sa pohybujú vyššou rýchlosťou.

vyberomat sk roller skates
vyberomat sk roller skates

Ak vás zaujímajú výhody korčuľovania s veľkými kolesami, bez obáv, že by ste stratili stabilitu alebo kontrolu, odporúčame si vybrať korčule s tromi kolieskami. Tieto korčule umožňujú korčuliarom s nižšou úrovňou zručností získať prístup k zážitkom z veľkých koliesok vďaka kratším rámom, ktoré umožňujú lepšiu ovládateľnosť.

Priemery koliesok sú nasledovné:

  • 76-80 mm: Pomalšie kolieska  vhodnejšie pre začiatočníkov, ktorí sa učia udržiavať rovnováhu a nekorčuľujú ešte rýchlo.
  • 81-84 mm: Kolieska na korčuľovanie s priemernou rýchlosťou, vhodné pre takmer všetkých užívateľov s rôznymi skúsenosťami.
  • nad 85 mm: Rýchlostné kolieska určené pre skúsených korčuliarov a rýchlokorčuľovanie.
  • 60-70 mm: Detská veľkosť. Pre väčšiu bezpečnosť sa v detských korčuliach používajú menšie kolieska. Nie sú príliš rýchle a pomôžu vášmu dieťaťu naučiť sa základnú techniku ​​korčuľovania a ako si udržať rovnováhu.

Dĺžka rámu, ložiská, materiál a ďalšie parametre

Rám je ďalším atribútom ovplyvňujúcim váš štýl korčuľovania. Dlhší rám je vhodný pre vytrvalostné jazdy, kratší rám vám umožní lepšie ovládať korčule. Kvalita rámu závisí od materiálu, z ktorého je vyrobený – hliníka alebo plastu. Hliníkové rámy sú odolnejšie ako plastové rámy a môžu odolať aj väčším nárazom.

Ložiská ovplyvňujú rýchlosť a kvalitu vášho korčuľovania. Väčšina ložísk na trhu je označená nepárnym číslom na stupnici ABEC (ABEC-1, ABEC-3, ABEC-5, ABEC-7, ABEC-9). Toto označuje presnosť výroby ložísk. Čím vyšší je počet, tým presnejšie sú ložiská (nízka rozmerová tolerancia).

Ďalšou vecou, ​​ktorú treba mať na pamäti, je spôsob pripevnenia rámu k topánke. Drahšie modely sú pripevnené skrutkami, ktoré uľahčujú ich čistenie. Lacnejšie korčule majú rámy pripevnené nitmi a najlacnejšie modely majú rámy len nalepené alebo priamo tvarované ako súčasť korčule.

Využite požičovne

Ak nie ste si celkom istí, aké korčule sa vám budú vyhovovať najviac, vyskúšajte si ich ešte pred zakúpením. Požičajte si ich od rodiny, priateľov, či známych, alebo využite služby požičovne. Získate tak lepšiu predstavu, či sa chcete venovať korčuľovaniu viac, ale najmä, či vám daný typ korčúľ sedí alebo chcete siahnuť po iných. Niektoré obchody dokonca ponúkajú vrátenie poplatku za prenájom, ak si dané korčule rovno kúpite.

vyberomat.sk roller skates
vyberomat.sk roller skates

Aký rozpočet si pripraviť?

V závislosti od vyššie uvedených vlastností sa pohybuje aj cena. Niekedy si priplatíte za značku, hoci za úplne rovnaké korčule od menej renomovaného výrobcu zaplatíte aj o polovicu menej. Tu by sme sa riadili starou dobrou „zlatou strednou cestou“. Korčule stredného radu sú dostatočne pohodlné aj kvalitné, umožňujú bezpečné korčuľovanie a nebudete ich musieť o pár mesiacov vymeniť, ako to býva často pri lacnejších korčuliach. Oproti najvyšším radom zase ušetríte a pritom si stále vychutnáte naozaj kvalitné korčuľovanie. Cena takýchto korčúľ  priemerného radu sa pohybuje medzi 100 až 200 eurami.

Obuť si mäkké alebo tvrdé?

Väčšina inline korčúľ má tvrdé vnútro, pretože ich výroba je lacnejšia. Často sú však menej pohodlné ako tie s mäkkým polstrovaním, ktoré umožňujú korčuľovanie dlhší čas a bez bolesti. Tvrdé inliny sú však vhodnejšie pre niektoré korčuliarske techniky, ako je zjazd, freeride alebo slalom, pri ktorých potrebuje korčuliar kontrolu a podporu nôh.

Veľkosti a tvar korčúľ

Číslo vašej topánky je v tomto prípade iba informatívne. Mali by ste sa spoľahnúť na svoje pocity. Berte do úvahy, že nohy počas námahy prirodzene trochu opuchnú a preto je potrebné si nechať nejakú rezervu, aby vás korčuľa netlačila. To by totiž mohlo znamenať predčasný koniec vašej korčuliarskej vychádzky. Pred kúpou si korčule starostlivo vyskúšajte a nespoliehajte sa na číslo. Boli by ste prekvapení, ale rovnaké čísla dvoch rozdielnych výrobcov môžu v závislosti od tvaru znamenať úplne iné veľkosti.

Zhrnutie

Ako vidíte, výber korčúľ záleží najviac od vašich skúseností, prípadne od účelu, na ktorý chcete korčule používať. Iné korčule si vyberie rekreačný športovec a iné profesionál. Dnes si môžete vyberať z veľkého množstva korčúľ. Každý z nás má svoje priority a zameriava sa na niečo iné. Rovnako, ako kdekoľvek inde, ani o kolieskových korčuliach neplatí: „čím drahšie, tým lepšie“.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest