Ako si vybrať najlepší gramofón

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny

vyberomat sk hyundai rtcc rip
vyberomat sk hyundai rtcc rip

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk sony ps lxbt
vyberomat sk sony ps lxbt

Rozumná voľba

vyberomat sk technaics sl mk
vyberomat sk technaics sl mk

Najvyššia kvalita

Spomeniete si niekedy nostalgicky na ten vinylový zvuk šíriaci sa z gramofónu, no váš starý aparát nie je už funkčný? Prípadne ste fanúšikom retra alebo máte doma slušnú zbierku albumov a radi by ste si kúpili klasiku v novom štýle? Či už ste v oblasti prehrávaní platní nováčikom alebo skúseným zberateľom, tento článok vám poskytne informácie, aby ste pri kúpe gramofónu urobili správne rozhodnutie.

vyberomat sk gramophone
vyberomat sk gramophone

Čo je vlastne gramofón?

Gramofón je prehrávač zvukových záznamov, ktorý robí dve veľmi dôležité veci. Po prvé, poskytuje stabilnú platformu, ktorá otáča nahrávky konštantnou rýchlosťou. Po druhé, umožňuje ihle sledovať drážku na platni a „načítať“ zaznamenané informácie. Celý aparát sa skladá zo 7 hlavných častí:

  • Kotúč – na ňom sedí platňa, je dobré, ak má aj podložku, pretože tá poskytuje tlmenie. Lepšie je mať ťažší kotúč, ktorý znižuje vibrácie.
  • Vreteno a ložisko – zaisťujú plynulé a tiché otáčanie platne.
  • Motorček a remienok – nachádzajú sa iba na gramofónoch s remeňovým pohonom, ktorý poskytuje krútiaci moment otáčajúci platňou.
  • Rameno prenosky – Sleduje stopy nahrávky s vysokou presnosťou. Kvalita môže mať veľký vplyv na presnosť a konzistentnosť záznamu.
  • Prenoska – nazývaná aj ihla. Cievka a magnety vo vnútri premenia kinetickú energiu z drážky záznamu na elektrické signály. Ihla je zodpovedná za presnosť a podrobnosti reprodukcie zvuku a mali by ste ju vymeniť každých 1 000 hodín.
  • Šasi – Poskytuje stabilnú základňu pre pohyblivé časti bez rezonancie.
  • Nôžky – absorbujú vibrácie, takže gramofón nezachytáva okolité pohyby, ktoré by mohli spôsobiť preskakovanie platne.

Oplatí sa investovať viac?

Ak sa chystáte investovať do nahrávok a získať skvelý analógový zvuk, mali by ste ich prehrávať na naozaj modernom rekordéri typu všetko v jednom. Pri výbere gramofónu je rozhodujúca kvalita konštrukcie a materiály. Existujú kľúčové funkcie, vďaka ktorým sa gramofóny kvalitatívne odlišujú:

Lacnejšie modely

Ak siahnete po modeloch do 200 eur, dostanete za svoje peniaze dobrý gramofón, ktorý bude plniť svoju úlohu – prehrávať hudbu. Nižšia cena sa odráža v tom, že kotúč aj rameno prenosky budú zväčša hliníkové, niektoré časti gramofónu budú z plastu. Najlacnejšie gramofóny zároveň nebudú mať žiadne automatické funkcie a ich ihla bude len na základnej úrovni, čo sa bude odrážať aj na kvalite zvuku.

Stredná úroveň

Ak ste ochotný za nový gramofón zaplatiť pokojne aj 400-500 eur, môžete prirodzene očakávať isté technologické vylepšenia. Na hliník môžete celkom zabudnúť. Kotúč bude zrejme z ocele alebo akrylu a rameno prenosky z uhlíkových vlákien. Aj ihla bude už kvalitnejšia, hoci stále nepôjde o to najlepšie na trhu. V závislosti od typu dostanete aj určité automatické funkcie, minimálne čo sa týka samovypnutia po skončení platne. A čo je dôležité, určite dostanete pevné a ťažké šasi, ktoré udrží stabilitu platne na výbornej úrovni.

Najvyššia kvalita

Ak vám na kvalite záleží, tak pre vás nebude problém investovať do svojho gramofónu aj nad 500 eur. Ten sa vám za to zavďačí dokonalým zvukom, ktorý nepreruší žiadne preskakovanie. Samotný kotúč bude zvyčajne disponovať ochrannou známkou a navyše gramofón môže mať celkom nezvyčajný tvar. Dostanete k nemu ihlu tej najšpičkovejšej úrovne. Všetky ďalšie časti budú vypracované na základe pokročilých inžinierskych technológií.

vyberomat sk gramophone
vyberomat sk gramophone

Dôležité vlastnosti

Na prvý pohľad vyzerá väčšina gramofónov veľmi podobne. Poďme sa pozrieť „pod kapotu“ a zistíme, aké sú kľúčové funkcie, na ktoré by ste pri výbere svojho gramofónu mali prihliadať.

Pásový vs. priamy pohon

Toto vám napovie, ako je motor pripojený ku kotúču a prečo je to dôležité. Profesionálni DJ-i milujú gramofóny s priamym pohonom, pretože pri zapnutí motora sa takmer okamžite dostanú na požadovanú rýchlosť a keď je motor vypnutý, môžu točiť kotúčom celkom bez odporu.

Ak však nie ste DJ, uprednostníte gramofón poháňaný remienkom. Elastický pás pripojený k motoru otáča kotúčom, čo eliminuje hluk motora a pomáha pri prehrávaní platne zvýrazniť viac zvukových odtieňov.

Ihla

Väčšina gramofónov je dodávaná s predinštalovanou prenoskou, ktorá sa nachádza na konci ramena a z jej stredu trčí ihla. Táto ihla je vlastne „snímač“, ktorý číta drážky záznamu a vytvára zvuk. Ihla, ktorú dostanete vo výbave spolu s gramofónom, je zvyčajne dobrá, ale je len na základnej úrovni (výnimkou sú tie najdrahšie modely). Ak však túžite po čistejšom zvuku, určite sa poobzerajte po inovatívnejších riešeniach, zvukový rozdiel vás prekvapí.

Predzosilňovač

Počiatočný zvukový signál generovaný ihlou je veľmi presný, ale veľmi slabý. To je dôvod, prečo váš gramofón musí využiť predzosilňovač, aby sa zvuk dostal na úroveň, ktorý môže priviesť hudbu do vašich reproduktorov. Predzosilňovač býva zabudovaný do gramofónu alebo sa nachádza samostatne v externom komponente.

vyberomat sk gramophone
vyberomat sk gramophone

Manuálny alebo automatizovaný gramofón?

Podľa automatizácie gramofónu rozlišujeme 3 typy gramofónov. Samozrejme platí, ak chcete ušetriť, siahnite po manuálnych riešeniach. Naopak, ak máte slušný rozpočet, doma sa budete pýšiť plne automatizovaným gramofónom.

  • Manuálny – V tomto modeli pomocou ručnej páky fyzicky zdvíhate rameno s ihlou, vložíte ihlu do drážky pre načítanie záznamu a keď nahrávka skončí, opäť ju musíte zdvihnúť a dať na miesto. Tento typ má aj svoju výhodu. Automatizovaný mechanizmus môže totiž priniesť aj hluk, takže manuálna prevádzka je štandardom pre tých, ktorým záleží viac na kvalite zvuku ako na pohodlí.
  • Poloautomatický – Začnete tým, že ručne spustíte rameno s ihlou. Keď je platňa na konci, dostáva sa k slovu automat, ktorý vráti rameno na svoje miesto a vypne motor. Nemusíte sa tak obávať, že vám ihla na konci platne začne dookola preskakovať.
  • Plne automatický – Na plne automatickom gramofóne na začiatku stlačíte tlačidlo prehrávania a môžete si pohodlne vychutnať hudbu. Automat posunie rameno s ihlou nad platňu jemne spadne na prednú hranu záznamu. Keď skončí posledná skladba, rameno sa automaticky zdvihne, vráti sa do pôvodnej polohy a motor sa vypne.

Dôležité špecifikácie

Výrobcovia pri špecifikáciách gramofónov môžu používať pre niekoho dosť exoticky znejúce číslené údaje. Hoci sa v nich nemusíte vyznať, práve oni vám pomáhajú pri porovnávaní gramofónov.

Pomer signálu k šumu

Tento údaj meria, koľko hluku v pozadí počujete. Čím vyššie číslo, tým lepšie, pretože chcete získať oveľa viac hudby než šumu. Určite hľadajte údaj nad 65 dB.

Rýchlosti prehrávania

Meria sa v otáčkach za minútu (RPM). Gramofóny zvyčajne majú prepínač rýchlosti, ktorý musíte manuálne zmeniť podľa typu nahrávky.

Väčšina gramofónov poskytuje údaj 33 alebo 45 ot/min. Iba tie, ktoré sú klasifikované ako „trojrýchlostné“, podporujú 78 ot/min na prehrávanie starších nahrávok. Tieto staré hudobné záznamy majú širšie drážky, takže na ich prehrávanie budete pravdepodobne potrebovať vymeniť ihlu. Ak si nebudete púšťať platne staršie ako 60 rokov, potom vás to nebude nijako vyrušovať.

Kde umiestniť gramofón?

Po zakúpení gramofónu je dôležité, aby ste ho umiestnili na správne miesto. Znie to možno ako banalita, ale je za tým niečo viac.

Gramofóny produkujú zvuk prostredníctvom vibrácií, takže premieňajú aj vonkajšie vibrácie na zvuk. Toto sa zvyčajne prejavuje šumom. Nadmerné vibrácie môžu dokonca spôsobiť, že ihla vyskočí a začne preskakovať.

Gramofón preto umiestnite na pevný povrch mimo dosahu akýchkoľvek možných rušivých vplyvov. Ak problémy pretrvávajú, môžete si vybrať izolačný systém alebo špeciálne navrhnutú poličku, ktorá tlmí vibrácie.

Niečo navyše – USB výstup

Veľa ľudí gramofón kupuje práve preto, že oceňuje analógový zvuk. Niektoré gramofóny však obsahujú funkciu, ktorá vám umožňuje vytvárať digitálne kópie obľúbených albumov, aby ste ich mohli uchovať a pri odchode z domu si vziať hudbu so sebou. Ak sa vám to zdá ako dobrý nápad, vyhľadajte gramofón s USB výstupom. So zabudovaným portom USB môžete nahrávku z gramofónu dokonca digitalizovať.

Čo si vybrať?

Na záver sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné gramofóny.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Hyundai RTCC 513 RIP– retro dizajn
– multifunkčnosť
– možnosť prehrávať z USB, CD i z kazety
– menšia kvalita reprákov
– rádio nemá predvoľby
– chýba bluetooth
179 €Zobraziť ponuku
Sony PS-LX310BT– pomer cena – kvalita
– možnosť spárovať 8 zariadení naraz
– bluetooth
– bez možnosti digitalizácie215 €Zobraziť ponuku
Victrola VTA-270B– retro dizajn
– multifunkčnosť
– Bluetooth
– bez príslušenstva235 €Zobraziť ponuku
Sony Hi-Res PS-HX500– kvalita zvuku
– dokáže prehrávať z USB
– dve prevádzkové rýchlosti
– chýba bluetooth
– vyššia cena
516 €Zobraziť ponuku
Technaics SL-1210MK7– množstvo funkcií
– dizajn
– LED osvetlenie ihli
– chýba bluetooth
– vysoká cena
900 €Výhodná ponuka
vyberomat sk hyundai rtcc rip

Hyundai RTCC 513 RIP

Už na prvý pohľad vás zaujme svojim retro dizajnom. Gramofón dokáže prehrať LP, CD, kazety a aj USB. Obsahuje výstup pre slúchadlá. Súčasťou je rovné ramienko. Rýchlosť otáčok: 33,3, 45 a 78 ot./min. Ovládanie: Automat. Rozmery: 51 x 35,5 x 23 cm. Váha : 7,7 kg. S gramofónom dostanete Prevodník pre 45 ot./min.


vyberomat sk sony ps lxbt

Sony PS-LX310BT

Vstavaný samostatný gramofón ulahodí všetkým milovníkom hudby. Disponuje možnosťou pripojenia prostredníctvom Bluetoothu, s RCA výstupom a so slúchadlovým výstupom. Súčasťou je jednoducho zahnuté ramienko. Prehrávané média: LP. Rýchlosť otáčok: 33,3 a 45 ot./min. Ovládanie: Automat. Rozmery: 43 x 36,7 x 10,8 cm. Váha : 3,5 kg. Súčasťou gramofónu je priehľadný kryt.


vyberomat sk victrola vta b

Victrola VTA-270B

Multifunkčný gramofón 6 v 1, okrem svojho jedinečného dizajnu zaujme multifunkčnosťou. Dokáže prehrať FM rádio, CD prehrávač, kazety a prostredníctvom Bluetoothu môžete prehrávať hudbu z telefónu. Obsahuje výstup pre slúchadlá. Rýchlosť otáčok: 33,3, 45 a 78 ot./min. Ovládanie: Poloautomat. Rozmery: 48 x 22 x 38 cm. Váha : 9 kg.


vyberomat sk sony hi res ps hx

Sony Hi-Res PS-HX500

Samostatný gramofón s elegantným dizajnom, poskytuje vysokú kvalitu zvuku. Prehráva LP, ale dokáže prehrať hudbu aj z USB flash disku. Súčasťou je rovné ramienko. Rýchlosť otáčok: 33,3, 45 ot./min. Rozmery: 43 x 35 x 11 cm.


vyberomat sk technaics sl mk

Technaics SL-1210MK7

Ručný gramofón s priamym náhonom ocenia ľudia, ktorí si potrpia na kvalitu. Pri tomto gramofóne môžete individuálne nastaviť točivý moment/ rýchlosť bŕzd. Taktiež disponuje funkciou riadenia výšok a funkciou prehrávania pospiatky. Obsahuje PHONO výstup. Plusom je LED osvetlená ilha. Súčasťou je jednoducho zahnuté ramienko. Prehrávané média: LP. Rýchlosť otáčok: 33,3, 45 a 78 ot./min. Ovládanie: Manuálne. Rozmery: 45,3 x 37,2 x 16,9 cm. Váha : 9,9 kg. S gramofónom dostanete podložku Slipmat.

Záver

Väčšinu gramofónov bežne dostupných na trhu nájdete v retro štýle, v plastovom obale a s vlastnými vstavanými reproduktormi. To je vlastne všetko, čo potrebujete, aby ste si vyskúšali počúvanie vinylu a oprášili staré platne svojich rodičov.

Posunutím rozpočtu na vyššiu úroveň získate výrazné vylepšenia. Cena síce môže exponenciálne rásť, ale ak ste hudobným gurmánom, nebudete váhať priplatiť si za elimináciu šumu, krásnu čistotu zvuku a predovšetkým – takýto krásny retro kúsok bude iste obdivovať každá vaša návšteva.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest