Ako správne sušiť bielizeň

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk gimi radio m
vyberomat sk gimi radio m

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk siguro essentials m skladaci cierny
vyberomat sk siguro essentials m skladaci cierny

Rozumná voľba

vyberomat sk samsung dvtaxs
vyberomat sk samsung dvtaxs

Najvyššia kvalita

Sušenie bielizne patrí ku každodenným starostiam každej gazdinky. Ako sušiť prádlo v letných mesiacoch asi nie je potrebné nikomu radiť. Po vyvesení na balkón či terasu je bielizeň krásne prevoňaná čerstvým vzduchom a slnečnými lúčmi. Ako však správne sušiť bielizeň v zime? Všetky dostupné spôsoby nájdete v našom článku. Nezabudli sme ani na rady pre používanie sušičky na prádlo.

Sušenie bielizne vonku aj vo vnútri

Sušiť bielizeň sa dá mnohými spôsobmi. Pokúsili sme sa ich pre vás všetky zozbierať.

Na balkóne alebo na záhrade

Bielizeň sa dá sušiť vonku aj v zimných mesiacoch. Problémom je najmä, že to trvá oveľa dlhšie. Nemôžete tiež počítať s tým, že vám uschne tak dokonale, ako vo vnútri. Výhodou je to, že všetky veci budú krásne voňavé. Pozor však na prisilný mráz. V takom prípade by vám bielizeň namiesto vysušenia zamrzla. Pre sušenie vonku sú preto vhodnejšie teploty okolo nuly a nad nulou s dostatkom slnka.

Ak máte balkón s presklením, využite ho na zvýšenie teploty na balkóne. Počas slnečných dní tu jeho privretím dosiahnete teploty podobné skorej jari či neskorej jeseni. Nedovierajte ho ale úplne. Nechajte dostatočne veľký otvor na odvetrávanie vlhkosti.

vyberomat sk dry laundry

Máte povalu?

Výhodou je, ak bývate v rodinnom dome s povalou. Zvyčajne je na nej o niečo teplejšie ako vonku. Oblečenie je chránené pred nepriazňou počasia a je zabezpečené dostatočné prúdenie vzduchu.

Na sušiaku v byte

Častým spôsobom sušenia je na sušiaku v byte alebo vo vnútri domu. Pre rozloženie sušiaka si vyberte miestnosť s dostatočným vetraním. Najlepšie takú, kde sa počas dňa nepohybuje veľa ľudí. Ak to nie je možné, pokúste sa bielizeň vyvešať napríklad pred odchodom do práce. V malých bytoch je tiež vhodným riešením poschodový sušiak, ktorý vám ušetrí veľa miesta.

Pozor na koncentráciu vlhkosti. Tá sa počas sušenia oblečenia môže zvýšiť až do 30 %. Takéto prostredie potom praje vzniku plesní. Pamätajte preto na dostatočné vetranie. Najlepším riešením je otvorená vetračka počas celej doby sušenia. Ak to pre chladný vzduch zvonku nie je možné, vetrajte tak často, ako môžete.

Dimplex

Novinkou vo svete sušenia bielizne je Dimplex. Je to vlastne malá sušiaca doska s vetrákmi, ktorú položíte pod rozložený sušiak. Výhodou je rýchlejšie sušenie. Výrobcovia udávajú, že plný sušiak oblečenia usušíte už za 8 hodín.

Dimplex suší bielizeň pomocou vzduchu izbovej teploty. Nedochádza tak k zvýšeniu teploty v izbe. Nevýhodou zostáva nutnosť častého vetrania.

Spoločné priestory

S nedostatkom miesta na sušenie bojuje v menšom byte asi každý. Ak je to problém viacerých majiteľov bytov, možno sa vám podarí získať na sušenie spoločné priestory v bytovom dome. Na tento účel môže slúžiť nevyužitá časť chodby alebo bývalá kočikáreň.

Sušenie v sušičke

Kvôli zvyšovaniu vlhkosti, roseniu okien a tvorbe plesní sa mnoho ľudí rozhodne pre kúpu sušičky. Sušička na prádlo má však aj iné výhody. Sušenie v nej je oveľa rýchlejšie. Navyše ušetríte čas na vešanie. Bielizeň je nadýchaná, zbavená prachu a vlasov a netreba ju žehliť. Nevýhodou je, samozrejme, vyššia cena.

Na trhu nájdete rozmerovo veľkorysejšie modely aj menšie modely vhodné do bytov. Ak na sušičku nemáte miesto, môžete zvážiť model, ktorý sa dá postaviť s pomocou spojovacieho modulu na práčku. Zvoliť môžete aj kombinovaný spotrebič v podobe práčky so sušičkou.

Ako nesušiť

Pre rýchlejšie usušenie mnohých z nás láka rozvešať bielizeň na radiátory. Takýto spôsob je ale najmenej vhodný. Vysušené oblečenie je stvrdnuté a ťažšie sa žehlí. Ak máte staršie radiátory, môžu na ňom tiež zostať stopy po hrdzi napriek tomu, že ste si hrdzavejúce miesta voľným okom nevšimli.

vyberomat sk dry laundry

Ako správne sušiť bielizeň v sušičke

Pred tým, ako začnete sušiť odevy v sušičke, zoznámte sa s označením na štítku. Prezradí vám, či je preň sušenie v sušičke vhodné. Dozviete sa tiež, aký program máte zvoliť.

Aké oblečenie sušiť v sušičke

V sušičke je možné sušiť oblečenie označené príslušným symbolom. Niektoré sušičky disponujú aj programami na veľmi jemné sušenie, takže do nich môžete vložiť aj chúlostivejšie oblečenie. Pre vlnené svetre či hodváb je však najvhodnejší tradičný spôsob sušenia.

Čo znamenajú symboly na štítku

Na štítku hľadajte nasledovné symboly:

 • Symbol kruhu vo štvorci znamená, že oblečenie môžete sušiť v sušičke.
 • Ak je tento symbol preškrtnutý, sušenie v sušičke sa neodporúča.
 • Jedna bodka v kruhu a štvorci znamená, že na sušenie je vhodný program s nízkou teplotou do 60°C.
 • Bielizeň s dvoma bodkami môžete sušiť pri vyšších teplotách nad 60°C.
 • Môžete sa stretnúť aj s troma bodkami. Znamená to, že bielizeň je možné sušiť až pri teplote 80°C.

Čo môžem sušiť s sušičke a čo nie?

Ak sa budete riadiť uvedenými symbolmi, pravdepodobne zistíte, že do sušičky bielizne môžete vložiť len niektoré kusy oblečenia. Je to preto, že výrobcovia sú pri označovaní radšej viac opatrní. Riadiť sa preto môžete aj svojou skúsenosťou. Ak si nebudete istí, vždy je lepšie zvoliť program s nižšou teplotou a sušenie radšej v prípade potreby zopakujte. Vyhnete sa tak tomu, že sa oblečenie zbehne, pokrivia sa zipsy alebo príde k inému poškodeniu materiálu.

Pri rozhodovaní, čo vložiť do sušičky prádla a čo už nie, sa môžete riadiť aj podľa toho, čo periete v práčke. Oblečenie, ktoré je označené symbolom prania v rukách, do sušičky bielizne nevkladajte.

Ako vložiť bielizeň do sušičky

Už pri kúpe sušičky bielizne je vhodné, aby ste vybrali model, ktorý svojou kapacitou vyhovuje kapacite vašej práčky. Sušičku neprepĺňajte. Nadmerným plnením neušetríte čas ani peniaze, ale zabránite cirkulácii vzduchu. Oblečenie by tiež kvôli nedostatku priestoru nebolo tak pekne nadýchané. Vhodná nie je ani príliš malá náplň. Ak sušíte len jeden či dva kusy, pravdepodobne sa neusušia tak dobre ako väčšia náplň.

Pri každom modeli je uvedená maximálna náplň. Tento údaj sa vzťahuje na bavlnu. Pri iných materiáloch by mala mať sušená bielizeň nižšiu hmotnosť.

Výber programu sušenia

Zvolený program sušenia bude vo väčšine prípadov rovnaký ako program prania. Bavlnené materiály ako uteráky, posteľnú bielizeň, utierky či detské plienky budete sušiť na najvyššej teplote. Syntetické materiály na programe pre syntetiku. Ak si nie ste istí, zvoľte program pre jemnejšiu bielizeň. Niektoré sušičky prádla majú špeciálny program aj pre košele, iné pre nadrozmerné textílie, ako sú napríklad posteľné obliečky. Môžete sa stretnúť aj s programom pre extra jemné materiály.

Mnoho modelov ponúka tiež možnosť zvoliť výsledok sušenia. Na výber máte programy pre extra suchú alebo jemne vlhkú bielizeň. Druhú možnosť si vyberte, ak chcete oblečenie po dosušení žehliť.

Užitočné tipy na záver

Správne sušiť bielizeň môžete tradičným spôsobom na sušiaku či na šnúre vonku, v byte alebo v sušičke na prádlo. Každý spôsob má svoje výhody. Ak sa rozhodnete pre sušenie v sušičke, máme pre vás na záver ešte niekoľko tipov.

 • Oblečenie nevkladajte do sušičky priamo z práčky. Najskôr ho rozmotajte, aby mohol látkou dostatočne prúdiť suchý vzduch.
 • Jednotlivé kusy ponatriasajte.
 • Do sušičky nevkladajte hodvábne materiály, čipkovanú bielizeň a oblečenie s nažehľovacími obrázkami. Ak má oblečenie plastový zips, zvoľte nízku teplotu sušenia. Sušenie v sušičke nie je vhodné ani pre pogumované detské plachty, silonky, obuv a funkčnú bielizeň.
 • Pre ochranu farieb a potlače je vhodné oblečenie prevrátiť naruby.
 • Namiesto aviváže do práčky používajte voňavé obrúsky alebo sprej do sušičky.
 • Bielizeň vyberajte ihneď po dosušení. Najlepšie po jednom kúsku. Ak ju zložíte ešte pred vychladnutím, nebude ju potrebné vôbec žehliť.

Čo si vybrať?

Na koniec sme si pre vás pripravili zopár tipov na produkty, s ktorými už sušenie bielizne nebude problém.

NázovProduktKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
GIMI Radio 3 msušiak na bielizeň – závesný– praktickosť
– nízka hmotnosť
– malé rozmery
– nízka cena
– komplikovanejšie prichytenie na rebrový radiátor 4,70 €Výhodná ponuka
Siguro Essentials 24 m skladací čiernysušiak na bielizeň – interiér– sušiaca plocha
– nosnosť
– množstvo držiakov
– odolnosť voči korózií
– jednoduché skladanie
– zaberie viac miesta
– vyššia váha
36 €Výhodná ponuka
LEIFHEIT LinoLift 600 Quick Start (EVO)sušiak na bielizeň – exteriér– 48 šnúr
– pevná konštrukcia
– nízka váha
– vysoká cena
– iba na vonkajšie použitie
– vysoká hmotnosť
75 €Výhodná ponuka
BEKO DPS 7405 GB5sušička bielizne– prijateľná cena
– účinnosť B
– dostatočný objem
– vyššia hlučnosť
– iba základné funkcie
358 €Výhodná ponuka
SAMSUNG DV90T5240AX/S7sušička bielizne– pozitívne recenzie
– elegantný dizajn
– veľký objem
– šetrenie energie
– účinnosť B
– množstvo funkcií
– vyššia hlučnosť
– bez parného programu
645 €Výhodná ponuka
vyberomat sk gimi radio m

GIMI Radio 3 m

Tento sušiak je ideálny do malých priestorov alebo na malé balkóny. Perfektne poslúži pre menšiu bielizeň a zároveň nezaberie veľa miesta. Vďaka jeho malým rozmerom ho môžete dokonca využiť aj na cestovanie. Disponuje nastaviteľnými ramenami. Je odolný voči korózií. Na jeho výrobu bola použitá oceľ a živica. Sušiaca plocha: 3 m. Počet šnúr: 5. Hmotnosť: 0,34 kg. Rozmery (rozložený): š. 52 x h. 35 x v. 18 cm. Rozmery (zložený): š. 52 x h. 35 x v. 2 cm.


vyberomat sk siguro essentials m skladaci cierny

Siguro Essentials 24 m skladací čierny

S týmto sušiakom už nebudete mať problém kam s mokrou bielizňou. So sušiacou plochou 24 m, a piatimi stojanmi na neho môžete uskladniť bielizeň do 24 kg. Nechýbajú mu ani držiaky na malé oblečenie, spodné prádlo a ponožky. Vďaka hrubým drôtom s priemerom 10 mm sa prádlo nebude prekladať ani nebude stlačené. Je vyrobený z plastu a ocele odolnej voči korózií. Hmotnosť: 4,83 kg. Rozmery (rozložený): š. 156 x h. 61,5 x v. 99 cm. Rozmery (zložený): š. 107 x h. 1,5 x v. 12 cm.


vyberomat sk leifheit linolift quick start evo

LEIFHEIT LinoLift 600 Quick Start (EVO)

V prípade, že radi sušíte bielizeň na čerstvom vzduchu, určite oceníte sušiak od Leifheit. Disponuje 48 šnúrami s celkovou dĺžkou 60 m. Nemusíte sa obávať vetra, keďže je jeho konštrukcia pevná a stabilná. Vytvorený je z hliníku a plastu. Hmotnosť: 8,5 kg. Rozmery: š. 13 x h. 13 x v. 180 cm.


vyberomat sk beko dps gb

BEKO DPS 7405 GB5

Sušička bielizne v dostupnej cene uľahčí váš život. Vďaka energetickej triede A ++ šetrí energiu. Disponuje funkciou odloženého štartu, vnútorným osvetlením, napojením na odpad, displejom a detskou poistkou. Objem: 7 kg. Spotreba ročná: 209 kWh/ annum. Účinnosť: B. Hlučnosť: 65 dB. Rozmery: h. 54 x š. 60 x v. 85 cm.


vyberomat sk samsung dvtaxs

SAMSUNG DV90T5240AX/S7

Overená značka Samsung vytvorila sušičku bielizne, ktorá je skvelým pomocníkom do každej domácnosti. Vďaka elegantnému dizajnu sa bude hodiť aj do vašej kúpeľne. Poskytuje odložený štart, rýchly program, vnútorné osvetlenie, systém proti krčeniu bielizne či ovládanie mobilom. Zároveň disponuje napojením na odpad, displejom a detskou poistkou. Nechýba jej šetrnosť, pretože patrí do energetickej triedy A +++. Objem: 9 kg. Spotreba ročná: 194 kWh/ annum. Účinnosť: B. Hlučnosť: 63 dB. Rozmery: h. 65 x š. 60 x v. 85 cm. Hmotnosť: 50 kg.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest