Ako vybrať alkohol tester

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk sencor sca bafc
vyberomat sk sencor sca bafc

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk bactrack trace pro
vyberomat sk bactrack trace pro

Rozumná voľba

vyberomat sk drager alcotest
vyberomat sk drager alcotest

Najvyššia kvalita

Alkohol tester vám prezradí, či si môžete pokojne sadnúť za volant. Vďaka nemu rýchlo skontrolujete, aká je aktuálna hladina alkoholu v krvi. Bude si tak môcť byť istí, že vypitý alkohol už z krvi vyprchal a vy už viac nemôžete byť pod jeho vplyvom.

Na trhu nájdete mnoho modelov, ktoré sa od seba líšia viacerými parametrami. Zaujímať vás pravdepodobne bude najmä presnosť merania, aby ste sa na alkohol tester mohli plne spoľahnúť. Od toho bude závisieť najmä výber vhodného typu. Informujte sa tiež o rozsahu, rýchlosti a presnosti merania. Na trhu nájdete tiež modely s rôznym spôsobom napájania a v rôznej veľkosti. Líšiť sa od seba môžu aj funkciami, ktoré alkohol tester ponúka.

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné alkohol testery.

Najvýhodnejšie alkohol testeryKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
DRÄGER ALCOTEST 4000– rýchlosť
– značka
– presnosť
– spoľahlivosť
– výbava
– cena
– nutnosť kalibrácie
330 €Zobraziť ponuku
V-NET AFM-5– rýchlosť
– spoľahlivosť
– výbava
– malé rozmery
– nutnosť kalibrácie
– väčšia odchýlka
130Výhodná ponuka
ALCOZERO – cena
– rýchlosť
– výbava
– nutnosť kalibrácie (500 použití)
– nižšia spoľahlivosť
– na slnku ťažko čitateľný
91 € Zobraziť ponuku
BACTRACK TRACE PRO– rýchlosť
– presnosť
– spoľahlivosť
– výbava
– meria v jednotkách BAC
– na slnku ťažko čitateľný
88 €Zobraziť ponuku
SENCOR SCA BA50FC– cena
– rýchlosť
– výbava
– nižšia spoľahlivosť
– komplikované ovládanie ON/OFF
– na slnku ťažko čitateľný
57 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk drager alcotest

Dräger Alcotest 4000

Alkohol tester Dräger Alcotest 4000 s elektrochemickým senzorom, má rozsah merania od 0‰ po 5‰. Po prekročení limitu rozsahu sa zobrazí hlásenie. Presnosť merania testu je 0,017‰. Použiť sa môže po 4 sekundách od zapnutia prístroja. Tester obsahuje pamäť merania, podsvietený LCD displej a Bluetooth, takže ho jednoducho prepojíte s vašim telefónom. Alkohol tester je nutné raz ročne kalibrovať.


vyberomat sk v net afm

V-NET AFM-5

Elektrochemický tester môžete využívať na osobné alebo firemné účely. Spoľahlivo odmeria alkohol v krvi od 0,00 po 4,00‰. Odchýlka pri meraní: 0,50 ‰. Ponúka pamäť na posledných 30 meraní. Napája sa prostredníctvom jednej AAA batérie. Výhodou je možnosť prepojenia prístroja s telefónom cez mobilnú aplikáciu. Vďaka kompaktným rozmerom ho môžete mať vždy pri sebe.


vyberomat sk alcozero

AlcoZero

Alkohol tester AlcoZero má rozsah merania od 0‰ do 4‰. Obsahuje elektrochemický senzor. Presnosť merania je 0,02‰. Doba použitia od zapnutia je 15 až 35 sekúnd. Výsledky sa zjavia po 3 až 22 sekundách. Napája sa prostredníctvom 2 x AAA batérií. AlcoZero ponúka kalibrovateľný senzor a samodiagnostický systém.


vyberomat sk bactrack trace pro

BACtrack Trace Pro

BACtrack Trace Pro, je alkohol tester s elektrochemickým senzorom. Rozsah merania je od 0‰ do 4‰. Presnosť merania testeru je 0,05‰. Potrebná doba fúkania je 5 až 10 sekúnd. BACtrack Trace Pro funguje vďaka 2 ks AAA batérií. Meranie môžete uskutočniť do 20 sekúnd od zapnutia prístroja. Výhodou testeru je ukladanie výsledku posledných 10 meraní. Súčasťou výbavy alkohol testeru je počítadlo merania, kalibrovateľný senzor, vymeniteľný senzor, eliminácia falošných poplachov a pamäť merania. Súčasťou balenia je 6 náustkov.


vyberomat sk sencor sca bafc

Sencor SCA BA50FC

SENCOR SCA BA50FC je alkohol tester s elektrochemickým senzorom. Rozsah merania je od 0‰ po 4‰. Presnosť merania je 0,08‰. Nabíja sa prostredníctvom USB kábla, ktorý je súčasťou balenia. Alkohol tester je vybavený pamäťou 20 posledných meraní. Súčasťou balenia sú 2 ks náustkov. Výbavou Sencoru je počítadlo meraní, kalibrovateľný senzor, vymeniteľný senzor a pamäť merania.

Typy alkohol testerov

Alkohol testery sa delia na niekoľko typov podľa použitej metódy merania. Jednotlivé metódy sa odlišujú jednoduchosťou použitia, presnosťou a tiež rozsahom merania. Aby ste si vybrali vhodný typ, zvážte, na aké účely budete alkohol tester používať. Ak potrebujete len občas skontrolovať hladinu alkoholu v krvi napríklad po rodinnej oslave, bude pre vás zbytočné investovať do typu, ktorý je vhodný na pravidelné merania s veľkou presnosťou a naopak.

vyberomat sk alkohol tester
vyberomat sk alkohol tester

Detekčné trubičky

S detekčnými trubičkami sa stretol každý, koho ešte v nie tak dávnej minulosti zastavila na kontrolu policajná hliadka. Skladajú sa z trubičky, na ktorú sa nasadí jednorazový náustok a balónik. Po nafúkaní balónika sa tento sfarbí podľa toho, koľko alkoholu ste požili. Táto metóda je síce lacná, no neposkytuje presné výsledky.

Polovodičové alkohol testery

Aj polovodičové alkohol testery patria medzi lacnejšie riešenia. Fungujú na princípe zmeny elektrického napätia, ku ktorému dochádza po stretnutí nahriateho senzora v prístroji s etanolom. Tester je potom schopný na základe reakcie určiť objem etanolu v dychu. Nevýhodou môže byť potreba čakania na to, kým sa senzor v prístroji nahreje. Nemôžete ho preto použiť ihneď po zapnutí.

Meranie môže ovplyvniť prítomnosť iných látok v dychu, preto neposkytuje presné výsledky. Musíte počítať s možnosťou odchýlky od skutočnosti do 10 %. Presnosť sa tiež pri častom používaní môže meniť. Ak sa rozhodnete pre polovodičový alkohol tester, mali by ste vedieť, že je vhodný len na občasné meranie.

Elektrochemické alkohol testery

Pre tých, ktorí vyžadujú čo najväčšiu presnosť merania, sú určené elektrochemické alkohol testery. Pri meraní môžete rátať s presnosťou až na 0,1 ‰. Tento typ používa meranie na základe premeny etanolu na elektrický prúd, preto pri testovaní nereaguje na iné látky v dychu. Výhody sú tiež v tom, že výsledok neovplyvní sila výdychu a presnosť zariadenia sa nemení ani pri častom používaní. Pri nákupe však počítajte s väčším výdavkom. Drahšie modely je dokonca možné prepojiť s počítačom. Pri nákupe však dávajte pozor na kvalitu. Aj pri tomto type sa môže stať, že kúpite nekvalitný a nepresný alkohol tester.

vyberomat sk alkohol tester
vyberomat sk alkohol tester

Spektrofotometrické alkohol testery

Tento typ nie je vhodný pre bežných používateľov kvôli jeho vysokej cene. Využíva sa len na profesionálne účely. Spomíname ho len pre komplexnosť nášho prehľadu. Spektrofotometrické alkohol testery využívajú metódu absorpcie elektromagnetického žiarenia v infračervenom spektre a sú najpresnejšie.

Podľa čoho vyberať

Alkohol testery sa od seba odlišujú nielen princípom merania. Pri výbere bude potrebné zvážiť aj ďalšie parametre.

Rozmery

Tieto prístroje nie sú veľké. Bez problémov by sa vám mali zmestiť do priehradky v aute. Priemerná veľkosť nepresahuje 10 cm do výšky a 5 cm do šírky. Na trhu nájdete tiež menšie modely, ktoré si môžete dať napríklad do vrecka. Tieto však spravidla nie sú veľmi presné.

Spôsob napájania

Alkohol testery bývajú napájané pomocou vymeniteľných batérií alebo nabíjateľného akumulátora. Obidva spôsoby majú svoje výhody aj nevýhody. Vymeniteľné batérie budete musieť k testeru dokupovať. Keďže však nejde o prístroj s veľkou spotrebou, tieto náklady nebudú veľmi vysoké.

Vstavaný akumulátor bude potrebné nabíjať. Pri kúpe skontrolujte, či budete môcť vyhliadnutý model nabíjať aj v aute.

Pozor na okolitú teplotu

Meranie testerom môže ovplyvniť, ak prekročíte teplotný rozsah, v ktorom dokáže fungovať bez problémov. Spodná hranica teploty môže byť najmenej 0 °C, horná 40 °C. Ideálne fungovanie je pri izbovej teplote. Teplotný rozsah nájdete v popise každého modelu. Keďže môže byť pri jednotlivých testeroch rôzny, odporúčame vám ho skontrolovať.

Presnosť merania

Pri používaní alkohol testera vás iste bude zaujímať jeho presnosť. Čím presnejší tento prístroj bude, tým viac sa na zistené výsledky budete môcť spoľahnúť. Nebude sa vám tak môcť stať, že v krvi zostane zvyškový alkohol a vy o tom nebudete vedieť. Presnosť testerov sa udáva v percentách.

vyberomat sk alkohol tester
vyberomat sk alkohol tester

Lacné alkohol testery môžu mať odchýlku od skutočnosti až do 15 %. Pri polovodičových počítajte s presnosťou na 10 %. Dostatočná presnosť je ale až na 5 %. Takýto tester už môžete spoľahlivo využívať aj napríklad pri kontrole zamestnancov na pracovisku. Najpresnejšie merania s ešte vyššou presnosťou vám poskytnú alkohol testery s fuel cell senzorom.

S presnosťou merania súvisí tiež to, koľko desatinných miest bude mať zobrazený výsledok. Na väčšine kvalitných testerov sa stretnete so zaokrúhľovaním na dve desatinné miesta.

Rýchlosť merania

Rýchlosť merania stanovuje čas, za ktorý prístroj dokáže hladinu alkoholu v krvi namerať. Najvyššia rýchlosť, ktorú testery dosahujú, je meranie do 5 sekúnd. Najpomalšie meranie by malo byť k dispozícii do 60 sekúnd.

Rozdiely môžu byť tiež v čase prípravy testera. Tento čas hovorí o tom, ako dlho budete musieť po zapnutí počkať, kým budete môcť začať s meraním. Spravidla je to od 5 do 25 sekúnd.

Rozsah merania                  

Rozsah merania určuje od akej spodnej hranice až po ktorú hornú hranicu bude vedieť alkohol tester namerať výsledok. Ideálne je, a väčšina testerov túto spodnú hranicu dosahuje, aby tester meral už od nuly. Môžete sa však stretnúť aj s takými modelmi, ktoré merajú až od 0,2 ‰. Maximálna hodnota sa bežne pohybuje od 4 do 5 ‰.

Kalibrácia

Alkohol testery vyžadujú pravidelné odborné kalibrovanie senzora, prípadne jeho výmenu. To, ako často bude potrebné prístroj kalibrovať, je stanovené počtom vykonaných meraní alebo uplynutím stanoveného času. Doba, po ktorej je potrebné tester kalibrovať, býva 6 – 12 mesiacov. Počet meraní sa pohybuje od 30 do 100.

Náustky

Ešte pred tým, ako ukončíte výber alkohol testera, sa informujte o možnostiach kúpy náhradných náustkov a ich cene. A to nielen vtedy, ak budete prístroj používať viacerí. Väčšina náustkov nie je určená na opakované použitie. Prvé náustky by ste mali dostať priamo v balení s testerom. Ďalšie si budete musieť dokúpiť.

Funkcie a vybavenie

Moderné technológie zmenili aj alkohol testery na prístroje s viacerými vymoženosťami. Môžete si tak vybrať napríklad model s úložiskom alebo možnosťou pripojenia k počítaču. A funkcií, ktoré vám jeho používanie uľahčia, je ešte viac.

Displej — pri kúpe máte na výber LCD alebo LED displeje. Displej vám zobrazí nameranú hladinu alkoholu v krvi, históriu meraní, odhad triezvosti alebo iné údaje v závislosti od konkrétneho modelu. Výhodou je, ak si vyberiete displej s podsvietením. Budete tak môcť prečítať výsledok merania aj v zhoršených svetelných podmienkach.

Úložisko — slúži k archivácii nameraných údajov v pamäti. K výsledkom merania môžete mať na niektorých testeroch možnosť sledovať aj čas meraní alebo ich grafické zobrazenie.

vyberomat sk alkohol tester
vyberomat sk alkohol tester

Prepojenie s počítačom a mobilom — umožní ukladať namerané dáta do iných zariadení, kde ich môžete ďalej vyhodnocovať. Prenos dát sa uskutočňuje cez Bluetooth alebo kábel.

Signalizácia — upozorňuje signálom na to, že ste do testera vdýchli dostatok vzduchu na meranie.  Niektoré modely upozornia aj na potrebu kalibrácie.

Automatické vypnutie — alkohol tester sa po určitej dobe nečinnosti sám vypne. Pomáha vám tak predĺžiť výdrž batérií.

Odhad triezvosti — prístroj podľa nameranej hodnoty vypočíta, aký čas zostáva do úplného vytriezvenia. Tento výsledok však nie je 100 % spoľahlivý. Pre kontrolu odporúčame vykonať v daný čas ďalšiu kontrolu.

Tipy na záver

Alkohol tester vás informuje o tom, aká je hladina zostatkového alkoholu vo vašej krvi. Aj keď sa jedná o neveľký prístroj, pri jeho kúpe by ste mali dodržať niekoľko zásad. Dosiahnete tak, že si vyberiete model, ktorý bude zodpovedať vašim požiadavkám. Vyberte si vhodný typ testera, skontrolujte spôsob napájania, jeho veľkosť, presnosť a rýchlosť merania. Pri používaní nezabudnite na pravidelnú kalibráciu, ktorú musí vykonať odborník.

Aby bol nameraný výsledok spoľahlivý, pri meraní dodržiavajte nasledovné zásady:

  1. Testovanie vykonávajte minimálne 15 minút po požití alkoholu.
  2. Pred meraním nefajčite.
  3. Ak používate polovodičový alkohol tester, vyhnite sa konzumácii iných jedál. Môžete si tiež ústa vypláchnuť vodou.
  4. Vzduch vdychujte rovnomerne počas celej doby potrebnej na meranie.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest