Ako vybrať plynový sporák alebo plynovú varnú dosku

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk snaige sps
vyberomat sk snaige sps

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk amica spa tlx
vyberomat sk amica spa tlx

Rozumná voľba

vyberomat sk candy ccgmp x
vyberomat sk candy ccgmp x

Najvyššia kvalita

Aj keď plynový sporák z našich kuchýň postupne vytláčajú iné spotrebiče, mnohí kuchári naň stále nedajú dopustiť. Za hlavné výhody sú považované rýchly ohrev bez potreby čakania na ohriatie plochy varnej dosky a nízke náklady na varenie. Ak sa rozhodnete pre tento typ, iste vás poteší aj jednoduchá a rýchla regulácia plameňa. Pri jeho kúpe vám nemusia brániť ani obavy o bezpečnosť tohto spotrebiča. Moderné plynové sporáky sú vybavené bezpečnostnou poistkou. Pri kúpe môžete naraziť aj na samostatné plynové varné dosky. V nasledujúcom článku sa dozviete všetko aj o ich výbere.

Prezradíme vám, aké parametre je potrebné porovnávať a dozviete sa tiež o výhodách a nevýhodách plynových sporákov. Pri kúpe sa zaujímajte o rozmery, energetickú náročnosť, typ a objem rúry. Ak kupujete samostatnú varnú dosku, budete mať navyše na výber z rôzneho počtu horákov a ich rozmiestnenia. Na záver článku sa dozviete, aké funkcie vám moderné plynové sporáky a varné dosky ponúkajú.

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov pre výhodné prlynové sporáky.

Najvýhodnejšie plynové sporákyKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
CANDY CCGM9025P-X– počet horákov
– množstvo funkcií
– dizajn
– displej
– jednoduchosť údržby
– jednoduchosť ovládania
– objem
– cena
– energetická účinnosť
816 €Zobraziť ponuku
ELECTROLUX EKK649830X PLUSSTEAM– množstvo funkcií
– dizajn
– displej
– jednoduchosť údržby
– cena
– energetická účinnosť
460 €Zobraziť ponuku
AMICA SPA 6110 TLX– množstvo funkcií
– dizajn
– displej
– jednoduchosť údržby
– jednoduchosť ovládania
– objem
– cena
– energetická účinnosť
400 €Zobraziť ponuku
AMICA SHM 586N W– cena
– kryt
– jednoduchosť ovládania
– jednoduchosť údržby
– objem
– odkladací priestor nemá dno
– komplikované znižovanie plameňu
– energetická účinnosť
186 €Zobraziť ponuku
SNAIGE SPS 1501– cena
– bezpečnostné sklo
– jednoduchosť ovládania
– jednoduchosť údržby
– energetická účinnosť
– množstvo funkcií
157 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk candy ccgmp x

Candy CCGM9025P-X

Sporák CANDY CCGM9025P-X je ideálny do menších bytov. Obsahuje 5 plynových horákov s plynovou doskou. Energetická účinnosť sporáku je A. Objem sporáku je 96 litrov. Príkon 3,6 kW. Medzi programy rúry patrí gril, horný ohrev, okrúhle vykurovacie teleso, rozmrazovanie, spodný ohrev a ventilátor. Plechy sa vysúvajú prostredníctvom závesného roštu. Rozmery plynového sporáka sú: šírka 89,8 cm, výška 78,7 cm a hĺbka 60,1 cm.


vyberomat sk electrolux ekkx plussteam

Electrolux EKK649830X PlusSteam

Energetická účinnosť Electrolux EKK64983OX PlusSteam je A. Obsahuje 4 horáky s plynovou varnou doskou. Objem sporáka je 58 litrov. Príkon 2,51 kW. Plusom sporáku je displej, teleskopické výsuvy pre lepšiu manipuláciu vo vnútri rúry a množstvo funkcií. Patrí k nim gril, horný ohrev, okrúhle vykurovacie teleso, spodný ohrev a ventilátor. Rozmery sporáka sú: šírka 60 cm, výška 85,7 cm a hĺbka 60 cm.

vyberomat sk amica spa tlx

Amica SPA 6110 TLX

Amica SPA 6110 TLX je plynová doska, energetickej účinnosti A. Disponuje 4 platničkami s liatinovými mriežkami. Objem rúry je 65 litrov. Spotreba na cyklus (statické pečenie) je ,99 kWh. Medzi prednosti plynovej rúry patrí množstvo funkcií a programov ako je automatické zapaľovanie, časovač a poistka horáka. Medzi programy patrí gril, horný ohrev, okrúhle vykurovacie teleso, pravý horúci vzduch, rozmrazovanie, spodný ohrev a ventilátor. Rozmery rúry sú: šírka 60 cm, výška 85 cm a hĺbka 60 cm.


vyberomat sk amica shm n w

AMICA SHM 586N W

Plynový sporák Amica SHM 586N W, patrí do energetickej triedy A. Disponuje 4 smaltovými platničkami. Objem sporáku je 62 litrov. Bezpečnosť zabezpečuje trojité sklo dverí rúry a poistka horáka. Súčasťou sporáku sú dva plechy a rošt. Disponuje 8 prednastaviteľnými funkciami rúry, medzi ktoré patrí gril, horný ohrev, rozmrazovanie, spodný ohrev a ventilátor. Rozmery sporáku sú: šírka 50 cm, výška 85 cm a hĺbka 60 cm.


vyberomat sk snaige sps

Snaige SPS 1501

Snaige SPS 1501 je plynový sporák, energetickej účinnosti A. Sporák obsahuje 4 horáky a plynovú rúru. V okolí horákov sa nachádza smaltovaná mriežka. Zabezpečený je poistkami Stop GAS, a dvojitým bezpečnostným sklom. Objem rúry je 52 litrov. Spotreba na cyklus (statické pečenie) je 1,39 kWh. Súčasťou plynového sporáka je rošt a plech. Disponuje úložným priestorom v spodnej časti. Rozmery sporáka sú: šírka 50 cm, výška 85 cm a hĺbka 54 cm.

Typy plynových sporákov, ich výhody a nevýhody

Plynové sporáky môžete nájsť na trhu v dvoch kombináciách. Na výber máte komplet plynový sporák s varnou doskou aj rúrou na plyn alebo kombináciu plynovej varnej dosky a elektrickej rúry.

Plynový sporák aj rúra

Tento typ má varnú dosku aj rúru na plyn. Veľkou devízou plynových sporákov je ich nízka cena. Spolu s nízkymi nákladmi na prevádzku tak v rodinnom rozpočte ušetria nemalú čiastku. Nevýhodou je nutnosť vyhotovenia plynovej prípojky a odborného zapojenia.

Profesionálni kuchári ale tiež amatérski nadšenci varenia si pochvaľujú rýchly nábeh ohrevu a jeho rýchlu reguláciu. Plynový sporák a hlavne plynová varná doska v tomto ohľade jednoznačne vedú pred ostatnými riešeniami do kuchyne. Pozornosť je potrebné venovať najmä bezpečnosti, ak máte malé deti. Na plynovom sporáku totiž bude pri varení horieť otvorený plameň. Neželaného úniku plynu sa však nemusíte vďaka bezpečnostnej poistke vôbec obávať.

vyberomat sk gas stove
vyberomat sk gas stove

Otvorený plameň môže byť na druhej strane výhodou. Pri prvom pohľade na sporák viete, ktorá platňa je v prevádzke. Pri elektrickej varnej doske to zistíte až podľa polohy ovládania sporáka.

Najväčšou nevýhodou plynového sporáka je nastavovanie teploty v rúre na pečenie. Ak chcete nastaviť správnu teplotu, bude to chcieť väčšiu prax. K dispozícii nebudete mať tiež taký rozsah teplôt ako na elektrickej rúre. Bude vám musieť stačiť rozsah približne od 150 do 290 °C. Plynová rúra navyše pri pečení potraviny viac vysúša.

Kombinovaný plynový sporák

Kombinovaný plynový sporák má plynovú varnú dosku a elektrickú rúru. Kvôli jednoduchšej regulácii teploty pri pečení je tento typ spotrebiteľmi často preferovaný. K dispozícii budete mať rozsah teplôt pre lepšiu reguláciu pri príprave pokrmov. Výhody plynovej varnej dosky vám však zostávajú. Zostáva tiež nutnosť odborného zapojenia spotrebiča.

Parametre výberu

Pri kúpe plynového sporáka alebo samostatnej plynovej varnej dosky je potrebné porovnávať viacero faktorov. Zistením všetkých informácií získate spotrebič, ktorý bude najviac vyhovovať vašim potrebám. Venujte im preto dostatočnú pozornosť. Aby ste sa s jednotlivými parametrami lepšie oboznámili, postupne si ich prejdeme.

Plynové sporáky a varné dosky podľa umiestnenia

Podľa toho, ako si plynový sporák v kuchyni umiestnite, máte na výber vstavaný alebo samostatne stojaci spotrebič.

Vstavaný plynový sporák

Každý vstavaný spotrebič dodáva kuchyni istú dávku elegancie a nenarušuje celistvosť vzhľadu kuchynskej linky. Inak to nie je ani pri sporákoch. Výhodou je tiež to, že vám medzi sporák a linku nebudú pri varení padať zvyšky jedál. Tento fakt oceníte najmä pri upratovaní.

Voľne stojaci plynový sporák

Voľne stojace plynové sporáky patria medzi najlacnejšie sporáky vôbec. Jednoduchšia je tiež ich inštalácia. Ak by ste sa sťahovali a chceli by ste si so sebou vziať aj sporák, ani to by nemal byť problém. Nevýhodou je, že sporák sa veľmi ťažko dá napasovať presne ku kuchynskej linke. Vzniknú tak nie veľmi estetické medzery, v ktorých sa bude usadzovať špina.

vyberomat sk gas stove
vyberomat sk gas stove

Vstavaná plynová varná doska

Ak sa rozhodnete pre kúpu samostatnej plynovej varnej dosky, ponuka na trhu je pomerne bohatá. Môžete si vybrať z mnohých veľkostí a rôzneho počtu horákov. Vstavaná plynová varná doska je tak vhodnou voľbou do každého domu aj bytu. Toto riešenie navyše vyzerá veľmi esteticky. Získate tiež možnosť umiestniť varnú dosku a rúru do rozdielnych častí kuchynskej linky.

Plynové variče

Tento typ spomenieme len okrajovo, aby bol náš prehľad komplexný. Pomerne málo využívané sú tiež samostatne stojace plynové variče. Využijete ich skôr pri cestovaní, na občasné varenie na chate alebo ako doplnkový varič v prípade potreby. Zapájajú sa k plynovej bombe a na pravidelné varenie nie sú vhodné.

Energetický štítok

Každého spotrebiteľa pri kúpe spotrebičov do domácnosti zaujíma ich energetická náročnosť. Informácie o nej nájdete na energetickom štítku. Plynové sporáky s označením A+++, A++ a A+ sú najúspornejšie. Na trhu môžete nájsť tiež plynové sporáky triedy B, ktoré sú menej úsporné. V nižších energetických triedach sa tento spotrebič nevyrába. Na energetickom štítku nájdete okrem toho tiež označenie, aký typ rúry sporák používa.

Bezpečnosť

O bezpečnosť mimo doby varenia by sa mala postarať bezpečnostná poistka. Tá zabráni tomu, aby dochádzalo k nečakaným únikom plynu. Ak horák nehorí, poistka vypne prívod plynu. Preto, ak sa stane, že ovládač horáka nie je v správnej polohe pre vypnutie, plyn nebude unikať. Plyn nebude unikať ani v tom prípade, že vám z hrnca vykypí tekutina a uhasí plameň.

Ak hľadáte spotrebič, pri ktorom výrobcovia mysleli aj na ochranu dvierok rúry, hľadajte modely a dvoma až troma vrstvami skla. Okrem toho, že vás takéto dvierka ochránia pred popálením, dochádza tiež k nižšiemu úniku tepla do okolia.

Zapaľovanie

Zapaľovať varnú dosku či rúru pomocou zapaľovača alebo zápaliek dnes už nebudete musieť. Plynové sporáky bývajú vybavené elektrickým zapaľovaním. Postačí vykonať potrebný úkon a plyn zapáli iskrenie pri horáku.

Rozmery

Plynové sporáky sa vyrábajú väčšinou v rozmere 50 – 60 cm do šírky aj do hĺbky. Okrem týchto rozmerov sa informujte o objeme rúry na pečenie.

vyberomat sk gas stove
vyberomat sk gas stove

Na trhu nájdete samostatné plynové varné dosky, ktoré môžu mať aj väčšie rozmery. Môžete nájsť modely so šírkou 60 – 90 cm. Na týchto varných doskách budete mať k dispozícii viac horákov. Pri varných doskách kontrolujte dva rozmery. Skutočný rozmer varnej plochy, na ktorej sú umiestnené horáky a celkový rozmer vrátanie priestoru na ovládacie prvky. Tento bude dôležitý z hľadiska určenia rozmerov, ktoré budete pre varnú dosku potrebovať.

Pri porovnávaní rozmerov zvážte, ako veľké hrnce a aký počet ich naraz bežne potrebujete položiť na sporák. V ponuke nájdete modely so štyrmi aj viacerými horákmi. Pre malé kuchyne sa samostatné varné dosky dajú kúpiť aj s menším počtom horákov.

Materiál plynových varných dosiek

Ak kupujete samostatnú varnú dosku, máte k dispozícii väčšiu ponuku materiálového vyhotovenia. Najobľúbenejšími sú nerezové varné dosky. Odolnosť tohto materiálu a jednoduchú údržbu dopĺňa jeho elegantný kovový vzhľad. Ak hľadáte niečo špeciálne, môžete si vybrať sklokeramickú plynovú varnú dosku. Výhodou je okrem pekného vzhľadu aj ľahké čistenie.

Funkcie a výbava plynových sporákov

Moderné plynové sporáky disponujú funkciami, ktoré vám varenie spríjemnia.

Osvetlenie — osvetlenie rúry vám umožní kontrolovať potraviny počas varenia aj bez potreby jej otvárania.

Úložný priestor — v každej kuchyni je potrebné na varenie a pečenie skladovať množstvo riadu. Úložný priestor na plechy či iné potreby navyše sa preto vždy zíde.

Poklop — mnoho sporákov je vybavených aj praktickým poklopom, ktorým zakryjete plochu na varenie, keď ju práve nepoužívate. Sporák tak môžete využívať ako časť kuchynskej linky. Poklopy sú zväčša kovové, no môžete natrafiť aj na prevedenie zo skla.

Časovač — táto funkcia vám umožní nastaviť si na sporáku časovač. Tento vás upozorní na to, že je jedlo hotové alebo je ho potrebné len skontrolovať.

Grilovanie — ak je rúra vybavená grilovacím horákom, budete v nej môcť aj grilovať. Tento horák sa nachádza v hornej časti. Grilovanie bude ešte dokonalejšie, ak je rúra vybavená aj otočným ražňom.

vyberomat sk gas stove
vyberomat sk gas stove

Plechy na pečenie — iste vás poteší, ak dostanete k rúre plechy na pečenie. Mnohí výrobcovia ich spolu so sporákmi dodávajú.

Typy horákov

Plynové varné dosky ponúkajú možnosť výberu aj čo sa týka typov horákov. Ak sa neviete rozhodnúť, ktoré horáky budete potrebovať, tu je ich krátky prehľad aj s možnosťami využitia.

Horák WOK — horák WOK nájdete zväčša na modeloch s piatimi horákmi, kde býva umiestnený uprostred. Pri použití WOK panvice tak budete môcť naplno využívať jej výhody na rýchle oprážanie pokrmov. Na tento horák môžete tiež položiť väčšie panvice a hrnce. Dosiahnete tak rovnomernejší ohrev ich dna.

Veľké horáky — veľké horáky využijete na oprážanie alebo varenie väčšieho množstva jedla. Rýchlo na nich uvaríte cestoviny, zemiaky alebo iné jedlá pre viac osôb. Pozor len na vhodnú veľkosť nádoby, aby nedochádzalo k zbytočným únikom tepla po stranách.

Stredne veľké horáky — ak varíte jedlo, pri ktorom potrebujte dosiahnuť rýchle zmeny teploty, vhodné budú stredné horáky. Pri varení tak budete môcť využívať výhody vysokej aj nízkej teploty.

Malé horáky — malé horáky využijete na pomalý ohrev alebo varenie. Využijete ich pri varení ryže, roztápaní čokolády či príprave omáčok.

Záver

Kúpe plynového sporáka alebo varnej dosky by mal predchádzať dôkladný výber. Ako prvé si stanovte, ktorý typ spotrebiča budete potrebovať. Bude to závisieť od vašich preferencií aj možností jeho umiestnenia v kuchyni. Potom prejdite jednotlivé parametre. Ak chcete naplno využiť výhody úsporného varenia na plyne, iste si nezabudnite skontrolovať energetický štítok a údaje o energetickej náročnosti vyhliadnutých modelov. Okrem toho by vás mali zaujímať rozmery, počet horákov a objem rúry. Výber bude závisieť aj od spôsobu umiestnenia sporáka. Pri plynových varných doskách máte navyše možnosť výberu z dvoch materiálových prevedení.

Pri varení vás môžu potešiť vymoženosti, akými sú niektoré praktické funkcie sporákov. Na čas varenia za vás môže dohliadať napríklad časovač. Aby ste nemuseli pri pečení kontrolovať jedlo len otvorením dvierok, uistite sa, že rúra je vybavená osvetlením. Každého kuchára poteší tiež úložný priestor a set plechov navyše.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest