Ako vybrať plynový sporák alebo plynovú varnú dosku

Aj keď plynový sporák z našich kuchýň postupne vytláčajú iné spotrebiče, mnohí kuchári naň stále nedajú dopustiť. Za hlavné výhody sú považované rýchly ohrev bez potreby čakania na ohriatie plochy varnej dosky a nízke náklady na varenie. Ak sa rozhodnete pre tento typ, iste vás poteší aj jednoduchá a rýchla regulácia plameňa. Pri jeho kúpe vám nemusia brániť ani obavy o bezpečnosť tohto spotrebiča. Moderné plynové sporáky sú vybavené bezpečnostnou poistkou. Pri kúpe môžete naraziť aj na samostatné plynové varné dosky. V nasledujúcom článku sa dozviete všetko aj o ich výbere.

Prezradíme vám, aké parametre je potrebné porovnávať a dozviete sa tiež o výhodách a nevýhodách plynových sporákov. Pri kúpe sa zaujímajte o rozmery, energetickú náročnosť, typ a objem rúry. Ak kupujete samostatnú varnú dosku, budete mať navyše na výber z rôzneho počtu horákov a ich rozmiestnenia. Na záver článku sa dozviete, aké funkcie vám moderné plynové sporáky a varné dosky ponúkajú.

Typy plynových sporákov, ich výhody a nevýhody

Plynové sporáky môžete nájsť na trhu v dvoch kombináciách. Na výber máte komplet plynový sporák s varnou doskou aj rúrou na plyn alebo kombináciu plynovej varnej dosky a elektrickej rúry.

Plynový sporák aj rúra

Tento typ má varnú dosku aj rúru na plyn. Veľkou devízou plynových sporákov je ich nízka cena. Spolu s nízkymi nákladmi na prevádzku tak v rodinnom rozpočte ušetria nemalú čiastku. Nevýhodou je nutnosť vyhotovenia plynovej prípojky a odborného zapojenia.

Profesionálni kuchári ale tiež amatérski nadšenci varenia si pochvaľujú rýchly nábeh ohrevu a jeho rýchlu reguláciu. Plynový sporák a hlavne plynová varná doska v tomto ohľade jednoznačne vedú pred ostatnými riešeniami do kuchyne. Pozornosť je potrebné venovať najmä bezpečnosti, ak máte malé deti. Na plynovom sporáku totiž bude pri varení horieť otvorený plameň. Neželaného úniku plynu sa však nemusíte vďaka bezpečnostnej poistke vôbec obávať.

vyberomat sk gas stove
vyberomat sk gas stove

Otvorený plameň môže byť na druhej strane výhodou. Pri prvom pohľade na sporák viete, ktorá platňa je v prevádzke. Pri elektrickej varnej doske to zistíte až podľa polohy ovládania sporáka.

Najväčšou nevýhodou plynového sporáka je nastavovanie teploty v rúre na pečenie. Ak chcete nastaviť správnu teplotu, bude to chcieť väčšiu prax. K dispozícii nebudete mať tiež taký rozsah teplôt ako na elektrickej rúre. Bude vám musieť stačiť rozsah približne od 150 do 290 °C. Plynová rúra navyše pri pečení potraviny viac vysúša.

Kombinovaný plynový sporák

Kombinovaný plynový sporák má plynovú varnú dosku a elektrickú rúru. Kvôli jednoduchšej regulácii teploty pri pečení je tento typ spotrebiteľmi často preferovaný. K dispozícii budete mať rozsah teplôt pre lepšiu reguláciu pri príprave pokrmov. Výhody plynovej varnej dosky vám však zostávajú. Zostáva tiež nutnosť odborného zapojenia spotrebiča.

Parametre výberu

Pri kúpe plynového sporáka alebo samostatnej plynovej varnej dosky je potrebné porovnávať viacero faktorov. Zistením všetkých informácií získate spotrebič, ktorý bude najviac vyhovovať vašim potrebám. Venujte im preto dostatočnú pozornosť. Aby ste sa s jednotlivými parametrami lepšie oboznámili, postupne si ich prejdeme.

Plynové sporáky a varné dosky podľa umiestnenia

Podľa toho, ako si plynový sporák v kuchyni umiestnite, máte na výber vstavaný alebo samostatne stojaci spotrebič.

Vstavaný plynový sporák

Každý vstavaný spotrebič dodáva kuchyni istú dávku elegancie a nenarušuje celistvosť vzhľadu kuchynskej linky. Inak to nie je ani pri sporákoch. Výhodou je tiež to, že vám medzi sporák a linku nebudú pri varení padať zvyšky jedál. Tento fakt oceníte najmä pri upratovaní.

Voľne stojaci plynový sporák

Voľne stojace plynové sporáky patria medzi najlacnejšie sporáky vôbec. Jednoduchšia je tiež ich inštalácia. Ak by ste sa sťahovali a chceli by ste si so sebou vziať aj sporák, ani to by nemal byť problém. Nevýhodou je, že sporák sa veľmi ťažko dá napasovať presne ku kuchynskej linke. Vzniknú tak nie veľmi estetické medzery, v ktorých sa bude usadzovať špina.

vyberomat sk gas stove
vyberomat sk gas stove

Vstavaná plynová varná doska

Ak sa rozhodnete pre kúpu samostatnej plynovej varnej dosky, ponuka na trhu je pomerne bohatá. Môžete si vybrať z mnohých veľkostí a rôzneho počtu horákov. Vstavaná plynová varná doska je tak vhodnou voľbou do každého domu aj bytu. Toto riešenie navyše vyzerá veľmi esteticky. Získate tiež možnosť umiestniť varnú dosku a rúru do rozdielnych častí kuchynskej linky.

Plynové variče

Tento typ spomenieme len okrajovo, aby bol náš prehľad komplexný. Pomerne málo využívané sú tiež samostatne stojace plynové variče. Využijete ich skôr pri cestovaní, na občasné varenie na chate alebo ako doplnkový varič v prípade potreby. Zapájajú sa k plynovej bombe a na pravidelné varenie nie sú vhodné.

Energetický štítok

Každého spotrebiteľa pri kúpe spotrebičov do domácnosti zaujíma ich energetická náročnosť. Informácie o nej nájdete na energetickom štítku. Plynové sporáky s označením A+++, A++ a A+ sú najúspornejšie. Na trhu môžete nájsť tiež plynové sporáky triedy B, ktoré sú menej úsporné. V nižších energetických triedach sa tento spotrebič nevyrába. Na energetickom štítku nájdete okrem toho tiež označenie, aký typ rúry sporák používa.

Bezpečnosť

O bezpečnosť mimo doby varenia by sa mala postarať bezpečnostná poistka. Tá zabráni tomu, aby dochádzalo k nečakaným únikom plynu. Ak horák nehorí, poistka vypne prívod plynu. Preto, ak sa stane, že ovládač horáka nie je v správnej polohe pre vypnutie, plyn nebude unikať. Plyn nebude unikať ani v tom prípade, že vám z hrnca vykypí tekutina a uhasí plameň.

Ak hľadáte spotrebič, pri ktorom výrobcovia mysleli aj na ochranu dvierok rúry, hľadajte modely a dvoma až troma vrstvami skla. Okrem toho, že vás takéto dvierka ochránia pred popálením, dochádza tiež k nižšiemu úniku tepla do okolia.

Zapaľovanie

Zapaľovať varnú dosku či rúru pomocou zapaľovača alebo zápaliek dnes už nebudete musieť. Plynové sporáky bývajú vybavené elektrickým zapaľovaním. Postačí vykonať potrebný úkon a plyn zapáli iskrenie pri horáku.

Rozmery

Plynové sporáky sa vyrábajú väčšinou v rozmere 50 – 60 cm do šírky aj do hĺbky. Okrem týchto rozmerov sa informujte o objeme rúry na pečenie.

vyberomat sk gas stove
vyberomat sk gas stove

Na trhu nájdete samostatné plynové varné dosky, ktoré môžu mať aj väčšie rozmery. Môžete nájsť modely so šírkou 60 – 90 cm. Na týchto varných doskách budete mať k dispozícii viac horákov. Pri varných doskách kontrolujte dva rozmery. Skutočný rozmer varnej plochy, na ktorej sú umiestnené horáky a celkový rozmer vrátanie priestoru na ovládacie prvky. Tento bude dôležitý z hľadiska určenia rozmerov, ktoré budete pre varnú dosku potrebovať.

Pri porovnávaní rozmerov zvážte, ako veľké hrnce a aký počet ich naraz bežne potrebujete položiť na sporák. V ponuke nájdete modely so štyrmi aj viacerými horákmi. Pre malé kuchyne sa samostatné varné dosky dajú kúpiť aj s menším počtom horákov.

Materiál plynových varných dosiek

Ak kupujete samostatnú varnú dosku, máte k dispozícii väčšiu ponuku materiálového vyhotovenia. Najobľúbenejšími sú nerezové varné dosky. Odolnosť tohto materiálu a jednoduchú údržbu dopĺňa jeho elegantný kovový vzhľad. Ak hľadáte niečo špeciálne, môžete si vybrať sklokeramickú plynovú varnú dosku. Výhodou je okrem pekného vzhľadu aj ľahké čistenie.

Funkcie a výbava plynových sporákov

Moderné plynové sporáky disponujú funkciami, ktoré vám varenie spríjemnia.

Osvetlenie — osvetlenie rúry vám umožní kontrolovať potraviny počas varenia aj bez potreby jej otvárania.

Úložný priestor — v každej kuchyni je potrebné na varenie a pečenie skladovať množstvo riadu. Úložný priestor na plechy či iné potreby navyše sa preto vždy zíde.

Poklop — mnoho sporákov je vybavených aj praktickým poklopom, ktorým zakryjete plochu na varenie, keď ju práve nepoužívate. Sporák tak môžete využívať ako časť kuchynskej linky. Poklopy sú zväčša kovové, no môžete natrafiť aj na prevedenie zo skla.

Časovač — táto funkcia vám umožní nastaviť si na sporáku časovač. Tento vás upozorní na to, že je jedlo hotové alebo je ho potrebné len skontrolovať.

Grilovanie — ak je rúra vybavená grilovacím horákom, budete v nej môcť aj grilovať. Tento horák sa nachádza v hornej časti. Grilovanie bude ešte dokonalejšie, ak je rúra vybavená aj otočným ražňom.

vyberomat sk gas stove
vyberomat sk gas stove

Plechy na pečenie — iste vás poteší, ak dostanete k rúre plechy na pečenie. Mnohí výrobcovia ich spolu so sporákmi dodávajú.

Typy horákov

Plynové varné dosky ponúkajú možnosť výberu aj čo sa týka typov horákov. Ak sa neviete rozhodnúť, ktoré horáky budete potrebovať, tu je ich krátky prehľad aj s možnosťami využitia.

Horák WOK — horák WOK nájdete zväčša na modeloch s piatimi horákmi, kde býva umiestnený uprostred. Pri použití WOK panvice tak budete môcť naplno využívať jej výhody na rýchle oprážanie pokrmov. Na tento horák môžete tiež položiť väčšie panvice a hrnce. Dosiahnete tak rovnomernejší ohrev ich dna.

Veľké horáky — veľké horáky využijete na oprážanie alebo varenie väčšieho množstva jedla. Rýchlo na nich uvaríte cestoviny, zemiaky alebo iné jedlá pre viac osôb. Pozor len na vhodnú veľkosť nádoby, aby nedochádzalo k zbytočným únikom tepla po stranách.

Stredne veľké horáky — ak varíte jedlo, pri ktorom potrebujte dosiahnuť rýchle zmeny teploty, vhodné budú stredné horáky. Pri varení tak budete môcť využívať výhody vysokej aj nízkej teploty.

Malé horáky — malé horáky využijete na pomalý ohrev alebo varenie. Využijete ich pri varení ryže, roztápaní čokolády či príprave omáčok.

Záver

Kúpe plynového sporáka alebo varnej dosky by mal predchádzať dôkladný výber. Ako prvé si stanovte, ktorý typ spotrebiča budete potrebovať. Bude to závisieť od vašich preferencií aj možností jeho umiestnenia v kuchyni. Potom prejdite jednotlivé parametre. Ak chcete naplno využiť výhody úsporného varenia na plyne, iste si nezabudnite skontrolovať energetický štítok a údaje o energetickej náročnosti vyhliadnutých modelov. Okrem toho by vás mali zaujímať rozmery, počet horákov a objem rúry. Výber bude závisieť aj od spôsobu umiestnenia sporáka. Pri plynových varných doskách máte navyše možnosť výberu z dvoch materiálových prevedení.

Pri varení vás môžu potešiť vymoženosti, akými sú niektoré praktické funkcie sporákov. Na čas varenia za vás môže dohliadať napríklad časovač. Aby ste nemuseli pri pečení kontrolovať jedlo len otvorením dvierok, uistite sa, že rúra je vybavená osvetlením. Každého kuchára poteší tiež úložný priestor a set plechov navyše.

vyberomat sk dron

Ako vybrať lietajúci dron

Drony sú lietajúce stroje, ktoré vám umožnia sledovať svet z výšky a počas toho vytvárať nádherné letecké videá a fotky. Ide o jednu z najzaujímavejších a najviac inovatívnych technologických noviniek poslednej…
vyberomat sk digital camera

Ako vybrať digitálny fotoaparát

Fotoaparáty sú skvelým vynálezom, ktorý umožňuje zachytiť kúzlo okamihu. Tie digitálne zasa umožňujú to, že už nemusíte fotografie pracne vyvolávať, ale dajú sa rýchlo a ľahko…
vyberomat sk bluetooth speaker

Ako vybrať bezdrôtový reproduktor

Už vás nebaví počúvať hudbu z vášho telefónu alebo by ste si radi vychutnali plnohodnotnejší zvukový zážitok ako prostredníctvom slúchadiel? Ak áno, tak sú pre vás…
vyberomat sk bluetooth headphones

Ako vybrať bezdrôtové slúchadlá

Slúchadlá sú neoceniteľným doplnkom všetkých, ktorí si chcú vychutnať hudbu či film bez toho, aby ich rušilo okolie. Súčasným trendom sú bezdrôtové slúchadlá, ktoré sú…
vyberomat sk dog bowl

Ako vybrať správnu misku pre psa

Pokiaľ máte doma psieho kamaráta, patrí miska k základnému vybaveniu, bez ktorého sa nezaobídete. Každý pes by mal mať aspoň dve misky – jednu na krmivo…

Vložiť komentár