Ako vybrať svetlo na bicykel

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk moon cerberus
vyberomat sk moon cerberus

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk moon meteor storm pro
vyberomat sk moon meteor storm pro

Rozumná voľba

Výhodná ponuka
vyberomat sk fenix bcr
vyberomat sk fenix bcr

Najvyššia kvalita

Svetlo na bicykel sa postará nielen o to, aby ste dobre videli na cestu. Je dôležité tiež z hľadiska vašej bezpečnosti v cestnej premávke. Vďaka nemu budete už zďaleka viditeľní pre ostatných aj na cykloturistike v prírode.

Parametrov, ktoré vám pri kúpe svetiel na bicykel pomôžu, je niekoľko. Začnite výberom typu svetla. Je rozdiel, či hľadáte predné svetlo alebo zadnú blikačku. Potom sa sústreďte na vlastnosti svetla. Zvážte, akú budete potrebovať svietivosť, tvar svetelného kužeľa, dosvit a farbu. Zaujímať vás iste bude tiež spôsob napájania a doba, po ktorú svetlo na bicykel dokáže svietiť do úplného vybitia. Skontrolujte tiež odolnosť voči vode, prípadne nárazu a spôsob montáže.

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov pre najvýhodnejšie svetlá na bicykel. Rozdelili sme ich podľa typu.

Najvýhodnejšie svetlá na bicykelTypKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
X-POWER 2500predné– svetelný tok (2 500)
– vodotesnosť
– množstvo režimov svietenia
– ochrana proti prehriatiu
– indikátor slabej batérie
– cena
– výdrž
132 €Zobraziť ponuku
FENIX BC25Rpredné– výdrž
– vodotesnosť
– indikátor nabitia batérie
– množstvo režimov svietenia
– svetelný tok (600)
– chýbajúca ochrana proti prehriatiu
69 €Zobraziť ponuku
MOON METEOR STORM PROpredné– svetelný tok (2 000)
– výdrž
– vodotesnosť
– množstvo režimov
– indikátor stavu nabitia
– váha
– zložitosť manuálu
– chýbajúca ochrana proti prehriatiu
53 €Zobraziť ponuku
MOON METEOR + RINGpredné + zadné– cena
– výdrž
– vodotesnosť
– množstvo režimov
– indikátor stavu nabitia
– svetelný tok (300)
– chýbajúca ochrana proti prehriatiu
29 €Zobraziť ponuku
MOON CERBERUSzadné– cena
– výdrž
– vodotesnosť
– množstvo režimov
– indikátor stavu nabitia
– svetelný tok (150)
– komplikované zapínanie
20 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk x power

X-Power 2500

Predné svetlo na bicykel X-Power 2500 využíva 4 ks CREE XM-L LED so svetelným tokom 2 500 lúmenov. Svetlo disponuje 7 režimami svietenia a 4 intenzitami jasu. Nabíja sa prostredníctvom USB. Plné nabitie dosiahnete za 6 hodín. Maximálna výdrž svietenia je 9,5 h. Plusom svetla na bicykel je jeho ochrana proti prehratiu a indikátor slabej batérie. Je vodotesné. Súčasťou balenia sú držiaky a riadidlá na prilbu.


vyberomat sk fenix bcr

Fenix BC25R

Fenix BC25R je predné svetlo na bicykel. Disponuje svetelným tokom 600 lúmenov, ktorý zaručí dosvit na vzdialenosť 106 metrov. Zvoliť si môžete zo 5 režimov svietenia vrátane blikania. Maximálna výdrž svietenia je 36 hodín, vďaka integrovanému Li-ionovému akumulátoru. Dobíja sa prostredníctvom Micro USB kábla, ktorý je súčasťou balenia. Je vodotesný a obsahuje indikátor nabitia batérie.


vyberomat sk moon meteor storm pro

Moon Meteor Storm PRO

Moon Meteor Storm Pro je predné svetlo na bicykel. Svetelný tok je 2000 lúmenov. Obsahuje dve diódy 1CREE XM-L2 LED. Maximálna výdrž svietenia je 100 h. Zvoliť si môžete z 10 režimov svietenia, vrátane blikania a SOS režimu. Dobíja sa prostredníctvom USB-C kábla. Plné nabitie dosiahnete za 4 hodiny. Je vodotesný. Obsahuje indikátor stavu nabitia. Súčasťou balenia sú držiaky na riadidlá a helma v balení.


vyberomat sk moon meteor ring

Moon meteor + Ring

Moon Meteor + Ring je sada predného a zadného svetla na bicykel. Svetelný tok svetla je 300 lúmenov. Disponuje jednou XP-G3 LED. Vybrať si môžete z 8 režimov svietenia, 4 stále a 4 blikacie. Dobíja sa prostredníctvom USB kábla. Výdrž batérie je 80 hodín. Plusom svetla je indikátor stavu nabitia batérie. Súčasťou balenia sú držiaky a USB kábel.


vyberomat sk moon cerberus

Moon Cerberus

Zadné svetlo na bicykel Moon Cerberus, disponuje svetelným tokom 150 lúmenov. Obsahuje 3 COB LEDkové diódy. Maximálna výdrž svietenia je 140. Nabíja sa prostredníctvom USB – C kábla, ktorý je súčasťou balenia. Plné nabitie dosiahnete po 2 hodinách. Zvoliť si môžete z 5 režimov svietenia. Svetlo je vodotesné. Súčasťou balenia sú tri veľkosti o-krúžkov.

Typy svetiel na bicykel

Kvôli bezpečnosti pri jazde je potrebné, aby ste na bicykli mali predné aj zadné svetlo. Ak ešte nevlastníte ani jedno z nich, môžete si ich kúpiť samostatne alebo spolu v jednom sete.

vyberomat sk bike
vyberomat sk bike

Predné svetlo na bicykel

Predné svetlo je viac výkonné ako zadné. Využijete ho kedykoľvek, keď jazdíte v zhoršených svetelných podmienkach. Vďaka nemu uvidíte pri jazde pred seba do dostatočne veľkej vzdialenosti. Predné svetlá sa pripevňujú na riadidlá bicykla. Môžete si vybrať svetlo bielej alebo žltej farby so žiarovkou alebo LED diódou. 

Bezpečnostné zadné svetlo

Zadné svetlo na bicykel slúži na to, aby vás bolo vidieť už z diaľky. Tieto svetlá sú červenej farby a nazývajú sa tiež blikačky. Je to preto, že po zapnutí blikajú. Tento spôsob svietenia je pre ostatných viac viditeľný. Blikačky sú vo väčšine poháňané jednorazovými batériami. Okrem umiestnenia na zadnú časť bicykla si môžete vybrať aj model, ktorý si pripevníte na riadidlá. Tento potom svieti bielou farbou.

Parametre, podľa ktorých vyberať

Parametrov, ktoré vám pomôžu pri porovnávaní jednotlivých modelov, nie je veľa. Budete potrebovať porovnať najmä svietivosť a vlastnosti svetla.

Svietivosť

Svietivosť je údaj, ktorý vás informuje o tom, koľko svetla konkrétny model vydáva. Tento údaj sa vyjadruje v lumenoch. Lumen (skratka lm) je jednotka, ktorou sa meria svetelná energia vyžarovaná zo svietidla a prijatá okom. Čím vyššie toto číslo bude, tým viac svetla svietidlo vydáva.

Pri výbere zvážte svietivosť, ktorú budete potrebovať vzhľadom na prostredie, v ktorom na bicykli jazdíte. V meste s pouličným osvetlením budete potrebovať nižšiu svietivosť ako na ceste mimo mesta či v lese.

vyberomat sk bike
vyberomat sk bike

Najnižšiu svietivosť majú blikačky — je to len do 100 lm. Takáto svietivosť vám postačí na dobre osvetlených cyklistických chodníkoch v meste pri nie veľmi vysokej rýchlosti jazdy. Pri vyššej rýchlosti vyberajte modely so svietivosťou 200 – 400 lm.

Ak hľadáte svetlo na bicykel, ktoré vám vystačí aj v tme bez iného osvetlenia, hľadajte výkonnejšie modely. Budete potrebovať svietivosť minimálne 700 lm, ideálne však viac ako 1 000 lm. Na trhu navyše nájdete tiež Cree LED svetlá na bicykel, ktoré majú svietivosť niekoľko tisíc lumenov. Ak si vyberiete tento typ, musíte počítať s nutnosťou dobíjania nabíjateľného akumulátora. Dobíjanie je možné pomocou USB vstupu.

Dosvit

Dosvit udáva vzdialenosť, do akej svetelný tok svietidla dosahuje. Najkratší dosvit majú blikačky. Je to maximálne 100 m. Výkonnejšie svetlá na bicykel dosahujú dosvit až do 200 m. Cree LED svetlá viac ako 200 m.

Farba svetla

Farba zadného svetla býva červená. Je to preto, aby dostatočne upozorňovala na vašu prítomnosť na ceste. Predné svetlo na bicykel si môžete kúpiť v žltej alebo bielej farbe. Biele svetlo je vhodnejšie, ak chcete získať reálny obraz okolia aj za úplnej tmy.

Tvar kužeľu svetla

Tvar kužeľu svetla bude závisieť od terénu, v ktorom budete jazdiť. Ak chodievate do lesa, budete potrebovať dostatočne široký svetelný kužeľ, aby ste videli aj do strán. Do mesta a na cyklistický chodník postačí úzky svetelný kužeľ. Všímajte si tiež nastavenie smeru svetla. Nemalo by smerovať príliš dohora, aby neoslepovalo protiidúcich.

vyberomat sk bike
vyberomat sk bike

Svetelné režimy

Výbornou voľbou pre cyklistov, ktorí sa pohybujú vo viacerých typoch prostredia, sú svetlá na bicykel s viacerými svetelnými režimami. Výhodou je možnosť nastavenia vhodného režimu pre každé prostredie. Toto nastavenie vám napríklad pri jazde mestom, kde je potrebná nižšia svietivosť, ušetrí baterku. Ak sa rozhodnete pre takéto svetlo, malo by mať minimálne tri režimy:

  • režim do mesta,
  • režim na neosvetlené cesty a cyklotrasy,
  • režim do terénu s lepším rozptylom svetla.

Napájanie

Svetlá na bicykel môžu byť napájané klasickými batériami alebo nabíjateľným akumulátorom. Výhodou klasických batérií je, že ich nebudete musieť dobíjať. Na druhej strane však budete musieť počítať s nákladmi na ich nákup.

Nabíjateľné akumulátory sa dobíjajú zväčša niekoľko hodín. Keďže je ich možné dobíjať cez USB vstup, okrem klasického dobitia priamo zo siete môžete použiť dobitie aj cez počítač. Ak si vyberiete napájanie akumulátorom, uistite sa, že svetlo na bicykel disponuje indikátorom stavu batérie.

Doba svietenia

Pri nabíjateľných modeloch ale aj modeloch na batérie vás iste bude zaujímať doba, po ktorú svetlo dokáže svietiť bez potreby dobitia či výmeny batérií. Doba svietenia v mnohom závisí od zvoleného režimu. Blikačky dokážu na jednu batériu svietiť aj viac ako 150 hodín. Pri voľbe intenzívneho svetla do terénu však doba svietenia môže byť len niekoľko hodín.

vyberomat sk bike
vyberomat sk bike

Odolnosť voči vode

Jednotlivé modely sa líšia tiež svojou odolnosťou voči vode. Aj keď sú vodoodolné takmer všetky svetlá na bicykel, môže sa stať, že niektoré lacnejšie modely túto vlastnosť nebudú mať. Pre prípad, že budete svetlo potrebovať za dažďa, si preto skontrolujete aj tento údaj. O odolnosti voči vode vás informuje hodnota IP. Čím vyššie toto číslo je, tým viac vodoodolné bude aj svetlo. Ak je IP44, bude svetlo odolné voči striekajúcej vode. IP55 už odolá prúdu vody. IP68 môžete do vody ponoriť na dlhšiu dobu.

Odolnosť proti nárazu

Ak veľa jazdíte v teréne, skontrolujte odolnosť svetla na bicykel voči nárazu. Najviac odolné sú pogumované svetlá. Tento materiál dobre stlmí náraz pri páde.

Spôsob upevnenia

Predné svetlo na bicykel sa umiestňuje na riadidlá. Vďaka tomu bude svetelný kužeľ vždy nasmerovaný v smere jazdy. Spôsob upevnenia môže byť na šraubovanie alebo systémom klik-fix. Pre nočnú jazdu je vhodné okrem hlavného svetla na bicykel vybrať aj svetlo na prilbu. Budete tak mať k dispozícii druhý zdroj svetla, ktorý bude reagovať na pohyb vašej hlavy.

Zadné svetlá sa umiestňujú pod sedlo alebo na nosič bicykla. Môžete si dokúpiť aj blikačku, ktorú pripevníte napríklad na cyklistický batoh.

Záver

Svetlo na bicykel je potrebný doplnok pre každého, kto jazdí za šera, tmy či inak zhoršenej viditeľnosti. Pri kúpe sa najskôr rozhodnite, ktorý typ svetla potrebujete. Na bicykli by ste mali mať predné svetlo pre dostatočnú viditeľnosť pri jazde a zadné svetlo pre vašu bezpečnosť.

Svetlá na bicykel sa odlišujú svojou svietivosťou, dosahom a tvarom svetelného kužeľa aj farbou svetla. Pri kúpe vás iste bude zaujímať tiež spôsob napájania a doba, po ktorú je svetlo schopné svietiť na jedno dobitie. Pri modeloch na batérie udávajú výrobcovia dobu, po ktorú bude svetlo svietiť do potreby ich výmeny. Zaujímať by vás mala aj odolnosť voči vode, prípadne tiež nárazu. Okrem toho sa informujete o možnosti nastavenia rôznych režimov. Budete si tak môcť regulovať intenzitu osvetlenia podľa toho, či sa nachádzate na dobre osvetlenej ceste alebo v prírode.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest