Ako vybrať najlepší záhradný bazén

Vlastniť záhradný bazén je hádam túžbou každého, kto vlastní rodinný dom, prípadne rekreačnú chatu či aspoň záhradku. V súčasnej dobe už patrí k bežnej, ba priam povinnej výbave väčšiny domácností s rodinným domom či víkendovou chalupou. Veď čo už len môže byť lepšie, ako po parnom dni, alebo namáhavej práci, zrelaxovať v bazéne? Preto nie je nič nezvyčajné, že trh je z roka na rok čoraz viac zaplavený množstvom záhradných bazénov rôznych veľkostí a materiálov. Ako si z toho vybrať pre seba to najlepšie a neprerobiť? Cenové rozdiely sú totiž veľmi výrazné, no nie vždy musí cena znamenať kvalitu, alebo spokojnosť s tovarom.

vyberomat sk pool
vyberomat sk pool

Záhradný bazén sa všade dobre vyníma, pričom môže slúžiť na množstvo vecí. Napríklad sa môže stať spoločenským centrom večerného relaxu s priateľmi. Alebo ho môžete využívať iba na relax, či schladenie po parnom dni. Preto ako prvé treba zvážiť účel používania. Chcete bazén iba rekreačne na chalupu pre deti? Chcete nafukovací alebo pevný nadzemný? S tým potom prirodzene súvisí aj veľkosť bazéna, jeho materiál, typ čistenia či typ ohrevu bazéna. Od toho sa totiž odvíja cena výrobku, ktorá je v prípade bazénov naozaj rozmanitá. Tie najlacnejšie nafukovacie dostanete už od pár euro, no tie drahšie môžu stáť aj niekoľko tisíc. Pred samotnou kúpou by ste preto mali na všetky tieto otázky nájsť odpoveď a do obchodu ísť už s jasnou predstavou. Vo všeobecnosti možno záhradné bazény rozdeliť do niekoľkých základných kategórií, od ktorých sa potom odvíja účel ich používania.

Základné typy záhradných bazénov

Výber záhradného bazéna v prvom rade záleží od jeho veľkosti. Hlavne treba myslieť na to, že bazén vo veľkej miere ovplyvní vašu záhradku – vizuálne a často i funkčne. Zároveň je dôležité premyslieť si jeho umiestnenie a celkové zapadnutie do okolitého terénu. Tu platí najmä jedna hlavná zásada – najlepšie miesto pre bazén je záveterné a slnečné po celý deň. Tiež treba myslieť na jeho dostatočnú vzdialenosť od domu. Samozrejmosťou je nestavať ho na mieste, kde sa nachádzajú podzemné priestory, ako napríklad kanály na odvádzanie vody. Ani kríky, či elektrické vedenie by nemalo byť v jeho tesnej blízkosti. Pokiaľ teda máte jasno v tom, kde umiestnite váš vysnívaný bazén, je načase premýšľať nad jednotlivými typmi.

Nafukovacie bazény

Najlepšia voľba pre deti. V tomto type bazéna sa majú možnosť dosýta vyšantiť, pričom nepredstavuje ani veľkú investíciu. Ide totiž o najlacnejší typ bazénov, dajú sa kúpiť už od pár desiatok euro. Pre deti do 6 rokov úplne postačuje bazén s priemerom iba 1 meter. Pre staršie deti sa už odporúča priemer aspoň 2,5 metra. Samozrejme, svoje využitie nájdu aj vo svete dospelých, no treba počítať s ich chatrnejšou konštrukciou. Ich životnosť je totiž veľmi krátka. Kedykoľvek sa môžu natrhnúť, alebo sa urobí malá dierka a bazén môže poputovať rovno do smetí.

Pevné nadzemné bazény

Predovšetkým poskytujú väčší priestor ako je tomu v prípade nafukovacích bazénov. Takže sa dá v nich aj plávať. Medzi najčastejšie používané patria plastové, laminátové alebo plechové. Nevýhodou však je, že sa nedajú zazimovať bez demontáže, ktorá si vyžaduje aj dostatok času a kus zručnosti. Je tu ale aj možnosť fóliového bazénu s konštrukciou z kovu alebo plastu, ktorý je možné ponechať na záhrade celoročne. No treba tu počítať s istými úpravami terénu. Nielenže je nutné vykopať jamu a šachtu, ale ešte aj miesto pre filtráciu, tepelné čerpadlo či solárny ohrev. Prirodzene k povinným prácam patrí aj zabezpečenie prívodu elektriny. Vybetónovaná doska, prípadne mäkká geotextília je tu tiež nutnosťou.

Montovaný bazén

Výhoda je podobná ako pri rodinných domoch – rýchla montáž. Avšak na druhú stranu je tu nižšia životnosť a menšia záruka bezproblémového používania. Napríklad steny z pozinkovaného plechu vydržia približne 10 rokov, fólia v priemere 5 rokov. No v prípade potreby sa dá fólia aspoň vymeniť. K nevýhodám patrí aj to, že montovaný bazén je možné zakúpiť iba v oválnom tvare, čo nemusí byť vždy podľa vašich predstáv.

Zapustené bazény

V ich prípade je zaručený najväčší luxus. No pripravte si, že vám tento typ bazénov poriadne prevetrá peňaženku. Tu sa totiž cena začína niekde na úrovni 2000 €. Samozrejme však môžete tu počítať s najvyššou kvalitou, celoročným používaním a naozaj dlhou životnosťou. Nevyhnutnosťou je tu však vybrať to najsprávnejšie miesto pre jeho konštrukciu, inak toho môžete v budúcnosti ľutovať.

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov na výhodné bazény, ktoré sme rozdelili podľa typu.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Intex 28101 Bazén 1,83 x 0,51 mnafukovací– nízka cena
– dobré recenzie
– rýchle zloženie
– menšia veľkosť
– nutnosť dokúpiť filter
– bez príslušenstva
39 €Zobraziť ponuku
MARIMEX Tampa 3,66 x 0,91 m RATANnafukovací– stačí nafúknuť iba horný golier
– rýchla príprava
– nutnosť dokúpiť filter
– bez ďalšieho príslušenstva
74 €Zobraziť ponuku
MARIMEX Orlando 3,66 x 0,91 m + skimmer Olympicpevný– celoročná prevádzka
– kvalita konštrukcia
– súčasťou balenia je skimmer Olympic
– bez ďalšieho príslušenstva177 €Zobraziť ponuku
MARIMEX Florida RATAN 4.57 x 1.32 mpevný– veľkosť
– kvalitná konštrukcia
– rýchla a jednoduchá príprava
– skladný
– nutnosť dokúpiť filter
– bez príslušenstva
– vysoká cena
359 €Zobraziť ponuku
Intex 26166 sada 4,57 x 1,07 mnafukovací– veľkosť
– obsahuje filter
– obsahuje schodíky
– vyššia cena468 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk intex baten x m

Intex 28101 Bazén 1,83 x 0,51 m

Tento bazén skvelo schladí počas horúcich dní. Rozmery bazénu sú 1,83 m dĺžka a 0,51 m výška. Objem : 880 l. Bazén sa dodáva bez filtrácie a iného príslušenstva.


vyberomat sk marimex tampa x m ratan

MARIMEX Tampa 3,66 x 0,91 m RATAN

Nafukovací bazén s priemerom 3,66 m a výškou 0,91 m poslúži počas teplých letných dní, kde vás príjemne schladí. Výhodnou bazénu je rýchla príprava. Už za 10 minút môžete užívať váš nový bazén. Stačí nafúknuť vrchný rám, a o ostatok sa postará voda. Bazén je vyrobený z trojvrstvovej laminátovej steny a dna vystuženého polyesterovou tkaninou. Horná nafukovacia časť je hrubá 0,32 mm, podlaha 0,32 mm a steny 0,55 mm. Objem: 6 700 l.


vyberomat sk marimex orlando x m skimmer olympic

MARIMEX Orlando 3,66 x 0,91 m + skimmer Olympic

Bazén s priemerom 3,66 m a výškou 0,91 m ponúka dostatočný priestor pre kúpanie počas letných dní. Avšak nemusíte ho skladať ani počas zimy, vďaka stene vyrobenej z oceľového plechu, ktorý má antikoróznu úpravu. Fólia na prekrytie je mrazuvzdorná. Súčasťou bazéna je skimmer Olympic. Podlaha so stenami má hrúbku 0,23 mm. Objem: 8 000 l.


vyberomat sk marimex florida ratan x m

MARIMEX Florida RATAN 4.57 x 1.32 m

Bazén ponúka kvalitnú stabilnú konštrukciu a veľký priestor na kúpanie. Priemer bazéna je 4,57 m s výškou 1,32 m. Objem: 19 600 l. Vyrobený je z trojvrstvovou laminovanou fóliou vystuženou polyesterovou tkaninou Polystrenght. Hrúbka steny: 0,61 mm, hrúbka dna: 0,4 mm.


vyberomat sk intex sada x m

Intex 26166 sada 4,57 x 1,07 m

Nafukovací bazén ponúka veľký priestor pre celú rodinu. Priemer bazéna je 4,57 m s výškou 1,07 m. Najväčšou prednosťou oproti konkurencií je príslušenstvo dodávané ku bazénu. Súčasťou balenia je kartušová filtrácia a schodíky. Objem: 12 430 l.

Aký sa používa konštrukčný materiál?

Prirodzene, materiál, z ktorého má byť bazén zhotovený, hneď po jeho veľkosti a umiestnení zaujíma najviac. Od konštrukčného materiálu sa totiž odvíja aj konečná cena a hlavne trvácnosť bazéna. Odhliadnuc od najjednoduchšej a najlacnejšej klasiky – nafukovačky, ktoré materiály sa používajú najčastejšie? A hlavne, aké sú výhody jednotlivých typov?

K najlacnejšej variante patrí jednoznačne plastový bazén. Pre niektorých menej zručných tu môže byť výhodou aj nenáročnosť na stavebné úpravy. Milo prekvapí i životnosť. Plast, ako je známe, totiž dlho vydrží. V prípade bazéna to môže byť 15 rokov i viac. Nevýhodou je zase jeho postupné vyblednutie a väčšia náchylnosť na poškriabanie či vydutie.

vyberomat sk pool
vyberomat sk pool

K častej voľbe patrí aj akrylátový, resp. laminátový bazén. Tu majú hlavné slovo ako konštrukčný materiál sklenené vlákna a živica, ktoré majú ešte väčšiu životnosť, ako tomu je v prípade plastových bazénov. Navyše tie drahšie varianty majú aj odolnú gélovú úpravu. Na druhú stranu ale niekedy postupom času hrozia v takomto bazéne praskliny.

V poslednej dobe je pomerne populárny keramický bazén. Je vyrobený z keramického prachu a z častíc, ktoré na jeho povrchu vytvárajú pekne vyzerajúci 3D efekt. A čo je dôležité, je veľmi trvácny – 50 i viac rokov. No pochopiteľne vás tento typ bazéna bude aj viac stáť, navyše býva často rozmerovo a tvarovo obmedzený. 

Pokiaľ však hľadáte niečo neobmedzene trvácne, tak tou správnou voľbou pre vás bude antikorový alebo železobetónový bazén. Oba typy vás spoľahlivo prežijú. Antikorový je z ušľachtilej ocele, takže je odolný voči korózii a mrazu. Veľkou výhodou je aj jeho odolnosť voči baktériám a tiež to, že v zime ho netreba vypúšťať. Avšak samozrejme, patrí k tým najdrahším typom bazénov. V prípade železobetónového bazéna poteší jeho jednoduchá údržba, avšak jeho inštalácia je časovo náročná.

Ako to je s čistením a filtráciou?

Čistenie a filtrácia sú ďalšími dôležitými faktormi, ktoré treba dobre zvážiť. Možnosti čistenia sa odvíjajú od jednotlivých typov bazéna a patrí k základom starostlivosti o bazén. Do bazénu padajú rôzne nečistoty, napríklad lístie, hlina či rôzne vetvičky. A samozrejme treba rátať i s dažďom, takže bez čistenia by voda veľmi rýchlo ozelenela. Nuž a v takej vode sa predsa nikto nebude kúpať. Navyše v bazéne sa vytvára ideálne prostredie pre rôzne mikroorganizmy, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé. Prípadné používanie plachty, ktorou sa bazén zakrýva, rozhodne nestačí.

vyberomat sk pool
vyberomat sk pool

Najefektívnejšia cesta čistenia bazéna je chémia – spoľahlivo sa odstránia usadeniny, plesne, baktérie a aj hnedé sfarbenie stien. Najčastejšie sa používa bazénová chémia vo forme guľatých tabliet, ktoré nielenže dezinfikujú, ale aj vločkujú nečistoty a preventívne pôsobia proti riasam. Tiež sa používa odstraňovač vápenatých usadenín, a to hlavne po zimnom období. V tom čase sa totiž v bazéne tvoria rôzne usadeniny minerálnych solí. Treba ho ale naniesť na usadeniny v koncentrovanej podobe. Potom počkať polhodinu a následne opláchnuť. No a v neposlednom rade je dobré používať i alkalický čistiaci prostriedok, ktorý sa hodí najmä na čistenie okrajov bazénu.

Čo sa týka filtrácie, používajú sa dva druhy – piesková a kartušová. Piesková filtrácia je mnohými považovaná za vôbec najvhodnejšiu filtráciu do bazénu. Princíp tu spočíva na prechode vody cez pieskovú filtračnú náplň, v ktorej sa nečistoty zachytávajú a voda sa tak vracia späť do bazéna čistá. Výhodou tiež je, že pieskovú náplň stačí vymeniť raz za 2-3 roky. Pre menšie nadzemné bazény je zase výhodná kartušová filtrácia, ktorá zachytáva nečistoty pomocou papierovej filtračnej vložky. Tú treba ale niekoľkokrát do týždňa vybrať a preprať pod tlakom vody, aby sa uvoľnili nečistoty. Meniť by sa mala niekoľkokrát za sezónu.   

Ohrev vody

Pochopiteľne, aj v prípade záhradného bazénu treba počítať s istou spotrebou energie. Ohrev vody možno zabezpečiť niekoľkými možnosťami, ktoré sa líšia spôsobom výroby tepelnej energie a samozrejme aj cenou. A to či už sa bavíme o samotnej inštalácii ohrevu alebo o jeho činnosti.

Nikoho určite neprekvapí, že najčastejšie používaný a najobľúbenejší je elektrický ohrev vody. A to najmä vďaka ľahkej inštalácii a nízkym vstupným nákladom. No treba tu vziať do úvahy dlhodobé hľadisko, a to žiaľ nie je veľmi priaznivé. Ceny elektrickej energie budú totiž v budúcnosti rásť, respektíve je len veľmi malá pravdepodobnosť, že by ostali na rovnakej úrovni aké sú dnes.

vyberomat sk pool
vyberomat sk pool

Preto sa v súčasnej dobe stáva čoraz obľúbenejší solárny ohrev. Rovnako ako pri elektrickom ohreve, aj tu je veľkou výhodou jednoduché zapojenie a ľahká konštrukcia. Vďaka špeciálnemu polyméru, z ktorého sú solárne panely vyrobené, sú tieto odolné voči slnečnému žiareniu, chémii vo vode, ako i voči oxidácii či mrazu. A zároveň ide o najekologickejší spôsob ohrevu, takže sa vám poďakuje aj životné prostredie. 

Na ohrev vody sa môžu použiť aj tepelné výmenníky – voda sa tu vyhrieva kotlom, prípadne tepelnými či solárnymi kolektormi. Samotné výmenníky sa vyrábajú z nerezu a sú špeciálne navrhnuté pre ohrev vody v bazéne.

No a v neposlednom rade je tu možnosť použiť aj tepelné čerpadlá. Využívajú kombináciu solárneho a elektrického ohrevu. Ich veľkou výhodou je, že sú veľmi efektívne a dokážu fungovať aj za nepriaznivého počasia (narozdiel od solárneho ohrevu).

Niekoľko praktických rád na záver a zhrnutie

Rozhodne by ste si mali ako prvé premyslieť účel používania a cenový strop svojho vysnívaného záhradného bazéna. Od ceny totiž pochopiteľne záleží množstvo faktorov, hlavne veľkosť bazéna a tiež materiál, z ktorého je vyrobený. Následne sa od toho potom odvíja jeho trvácnosť, odolnosť ako i komfort používania. No kúpa záhradného bazéna skrýva aj ďalšie faktory, ktoré by ste mali pri kúpe zohľadniť. Preto sme pre vás pripravili niekoľko užitočných typov, ako si pre seba vybrať to najlepšie.

  • Pokiaľ potrebujete bazén iba sezónne a rekreačne pre deti na záhradku či na chatu, tak vám úplne postačí aj obyčajný nafukovací. Je skladný, ľahko sa pripravuje na používanie a hlavne je veľmi lacný. Nie je síce odolný, často tu hrozia prepichnutia či rôzne poškodenia, no vzhľadom na cenu to nie je žiadna katastrofa. Pre deti do 6 rokov postačuje bazén s priemerom 1 meter. Pre staršie deti sa už odporúča priemer aspoň 2,5 metra.
  • Pri ostatných typoch bazénov, hlavne pri zapustených, si dobre premyslite veľkosť, umiestnenie a polohu bazéna na vašej záhradke. Vo všeobecnosti nie je dobré umiestniť bazén hneď vedľa domu, ani blízko kriakov, či blízko elektrického vedenia. Samozrejmosťou je nestavať na mieste, kde sú podzemné priestory.
  • Ak ste si vyhliadli malý bazén na záhradu, no pritom si chcete aj dobre zaplávať, pomôže vám chýbajúcu veľkosť bazéna aspoň z časti kompenzovať kvalitný protiprúd.
  • Vo všeobecnosti sa neodporúčajú záhradné bazény s guľatým tvarom. Kedysi boli veľkým hitom, no tie časy sú už preč. Horšie využívajú zabraný priestor a keď v takom bazéne plávate, máte tendenciu sa stále točiť. Najviac sa preto osvedčili obdĺžnikové a oválne tvary. Tiež pamätajte na to, že pri niektorých typoch bazénov sú ich tvar a rozmer obmedzené – napríklad pri keramických bazénoch, alebo montovaných.
  • Myslite aj na zastrešenie, hlavne keď plánujete využívať bazén celoročne. Ochránite bazén pred hrubými nečistotami a tiež vám to pomôže udržať teplejšiu vodu. A samozrejme, môžete si zaplávať aj vtedy, keď bude pršať.
  • Pokiaľ hľadáte niečo trvácne, odolné a s celoročným využívaním, tým najlepším riešením sú antikorové a železobetónové typy bazénov. Antikorové dokonca ani nie je treba vypúšťať. Treba však počítať s vysokými nákladmi, kde tie najlacnejšie varianty sa začínajú na úrovni 2000 €.
  • Čo sa týka filtrácie bazéna, zaujímavým a výhodným riešením sa ukazuje kombinácia pieskovej filtrácie a dezinfekcia slanou vodou. Ide o najzdravší spôsob, pri ktorom sa vyhnete chémii. Tento systém čistenia a filtrácie je dokonca možné automatizovať, aby sa bazén filtroval a dezinfikoval podľa potreby sám.
  • Pokiaľ máte na dezinfekciu a čistenie bazéna v pláne používať chlorové tabletky, treba počítať s tým, že budete musieť každý týždeň merať pH vody pomocou testerov.
  • Ak si zvolíte elektrický ohrev vody, počítajte so stúpajúcimi nákladmi. Cena elektrickej energie bude totiž rásť. Úspornejší je solárny ohrev, alebo kombinácia solárneho ohrevu s elektrickým.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest