Ako vybrať najlepší turistický batoh

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk trimm pulse
vyberomat sk trimm pulse

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk husky scape l
vyberomat sk husky scape l

Rozumná voľba

vyberomat sk osprey kestrel l
vyberomat sk osprey kestrel l

Najvyššia kvalita

Každý turista vie, že kvalitný batoh je viac ako miesto, kam si uložíte potrebné veci. Turistický, inak nazývaný aj outdoorový, batoh musí spĺňať určité kritériá. Okrem objemu potrebného na uloženie vašich vecí by sa mal dať dobre nosiť. Tak, aby vás po niekoľkých kilometroch chôdze nezačal bolieť chrbát, hlava či ramená.

Určitým požiadavkám musí vyhovovať aj materiál, z ktorého je vyrobený. Samozrejmosťou pre pobyt v prírode by mala byť úprava proti vlhkosti. Pri výbere si všímajte tiež konštrukciu a nosný systém batoha. Vyšší komfort pri používaní vám zaistia praktické drobnosti, o ktorých si prečítate v závere článku.

vyberomat sk tourist backpack
vyberomat sk tourist backpack

Typy batohov

Turistické batohy sú jedným z viacerých typov batohov. Pre komplexnosť problematiky si najskôr povieme, aké typy batohov nájdete na trhu. Niektoré z nich sú vhodné na turistiku, iné skôr do mesta či na iné činnosti.

Krosná

Pojmom krosná sa označujú batohy so spevnenou vonkajšou konštrukciou. Sú vhodné na viacdňové náročnejšie výlety. Kvôli spevnenej konštrukcii majú vyššiu hmotnosť. Umožňujú však dobré rozloženie váhy nákladu.

Turistické batohy

Turistické batohy sa vyrábajú v objeme 30 – 50 l. Ľahko do nich zbalíte výbavu na niekoľkodňovú turistiku, nevynímajúc spacák a karimatku. Aj turistické batohy majú vystužený chrbát. Odľahčenú konštrukciu však na chrbte takmer necítite. Nosenie batoha uľahčuje bedrový popruh.

Expedičné batohy

Aj expedičné batohy využijete pri dlhšom pobyte v prírode. Poskytujú dostatok miesta na uloženie všetkého potrebného. Vyrábajú sa v objeme vyššom ako 50 l. Majú odľahčenú konštrukciu a nižšiu hmotnosť ako krosná. Ergonomické tvarovanie, bedrové a hrudné popruhy umožňujú niesť hmotnosť  batoha na dlhé vzdialenosti.

Športové batohy

Ak pravidelne športujete, potom iste oceníte výhody športového batoha. Poskytuje dostatok priestoru na uloženie náhradného oblečenia, pitia a jedla. Vyrábajú sa v objeme do 30 l. Jednoduchá konštrukcia je uspôsobená tak, aby dobre priliehala k telu a neobmedzovala vás v pohybe.

Batohy do mesta

Do mesta vám postačí batoh menšieho objemu. Môžete ho nosiť do školy, do práce alebo na výlety po meste. Pohodlne do neho uložíte pitie, jedlo, doklady a iné drobnosti. Ak trávite počas dňa viac času pešou chôdzou, odporúčame vám vybrať model s bedrovými popruhmi, ktoré odľahčia vaše ramená od hmotnosti nákladu.

Batohy na palubu

Batohy na palubu sú určené pre všetkých cestovateľov. Majú menší objem, ktorý si môžete so sebou zobrať do vlaku, autobusu či lietadla.

Fotobatohy

Svoje miesto medzi batohmi si našli aj fotobatohy. Ako už názov napovedá, využijete ich na nosenie fotoaparátu a jeho príslušenstva. Fotobatohy poskytujú nie len dostatok priestoru na fotografické vybavenie. Pre lepšiu ochranu drahých prístrojov sú vybavené kvalitným polstrovaním.

vyberomat sk tourist backpack
vyberomat sk tourist backpack

Aký zvoliť objem

Turistický batoh by mal disponovať dostatočným priestorom na uloženie všetkého, čo budete potrebovať. Objem turistického batoha sa udáva v litroch. Pred tým, ako si vyberiete konkrétny model, sa preto zamyslite nad tým, aké dlhé výlety budete robiť. Od toho sa bude odvíjať množstvo výbavy, ktorú si budete potrebovať zbaliť. Pri výbere objemu si všímajte tiež praktické sťahovacie popruhy, ktorými môžete zmenšiť objem batoha alebo naň pripevniť veci.

Podľa objemu delíme batohy na tri skupiny:

Objem 30 – 40 l

Takáto veľkosť vám postačí na jednodňové výlety do mesta či do hôr. Pohodlne sa vám tam pomestí náhradné oblečenie, pršiplášť, mapa, jedlo aj pitie. Majú najnižšiu váhu a tiež veľkosť.

Objem 40 – 50 l

Do batoha s objemom 50 l sa zbalíte pohodlne aj na celý víkend. Uložíte doň všetko oblečenie, hygienické potreby a spacák. Pri objeme 50 l sa už stretne s kvalitnejšími ergonomickými vlastnosťami, ktoré vyhovujú aj náročnejším turistom.

Objem nad 60 l

V objeme nad 60 l kúpite priestranné batohy vhodné na niekoľkodňové pobyty v prírode. V objeme nad 70 l si už môžete vybrať aj spevnené krosná či expedičné batohy.

Spôsob plnenia a hmotnosť

S objemom úzko súvisí aj spôsob plnenia. Ak hľadáte outdoorový batoh, v ktorom sa nebudete musieť pri hľadaní vecí počas výletu dookola prehrabávať od hora až nadol, vyberajte modely s vhodným plnením. Batoh by mal byť prakticky rozdelený na viacero priečinkov, vďaka ktorým si veci budete môcť usporiadať. Podľa spôsobu plnenia sa môžete stretnúť s modelmi s horným, čelným alebo kombinovaným plnením.

Hmotnosť závisí od objemu a celej konštrukcie batoha. Pri výbere berte ohľad na záťaž, ktorú budete schopní niesť.

vyberomat sk tourist backpack
vyberomat sk tourist backpack

Dôležitosť nosného systému

Po niekoľkých hodinách chôdze ocení každý turista optimálne rozloženie váhy batoha. Outdoorové batohy sú preto vybavené popruhmi na odľahčenie chrbta a ramien. Nosný systém turistického batoha tvorí bedrový a hrudný popruh. Dôležitá je tiež možnosť nastavenia dĺžky ramenných pásov. Ďalším prvkom, ktorý by mal mať každý turistický batoh, je výstuž chrbtovej časti a odvetrávanie chrbta. Pri kúpe preto skontrolujte, či má vybraný model všetky tieto prvky.

Na trhu sa môžete stretnúť s batohmi:

Bez konštrukcie —  bez konštrukcie sa vyrábajú najmä batohy s menším objemom. Výhodou je nízka hmotnosť. Nevyužijete ich však na nosenie ťažšieho nákladu.

S vonkajšou konštrukciou — vonkajšou konštrukciou sú vybavené krosná. Majú vyššiu hmotnosť no bez problémov v nich odnesiete aj ťažné náklady.

S vnútornou konštrukciou — na vystuženie chrbtovej časti sa používa odľahčená plastová konštrukcia.

Aký vybrať materiál

Aby vám turistický batoh dlho a dobre slúžil, musí byť vyrobený z kvalitných materiálov. Kvalitné materiály vydržia vysokú záťaž a mali by odolávať vlhkosti aspoň do istej miery. Materiál chrbtového systému by mal navyše dobre odvádzať pot a rýchlo schnúť. Výhodou je pogumované dno.

Pri výbere si všímajte aj hrúbku materiálu, z ktorého je batoh šitý. Čím hrubší bude, tým vyššia bude jeho odolnosť voči odretiu či roztrhnutiu. Zamerajte sa aj na niektoré vlastnosti materiálu.

Nepremokavá úprava — základom by mala byť nepremokavá úprava. Aj keď od batoha nemôžete očakávať, že vydrží bez akejkoľvek ochrany prudký lejak, nepremokavá úprava zaistí jeho odolnosť voči vlhkosti.

Ripstop — tento termín označuje, že do látky sú votkané silnejšie vlákna, ktoré zvyšujú jej odolnosť voči roztrhnutiu. V prípade roztrhnutia zabraňujú zväčšeniu trhliny.

Kvalita šitia — na kvalitu batoha vplýva vo veľkej miere kvalita šitia. Iste nekupujte batoh, z ktorého trčia nitky alebo sa dokonca párajú. Pre nepremokavosť švov je dôležitý ich záter. Používajú sa PVC alebo akrylátové zátery. Najkvalitnejšie sú polyuretánové zátery.

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov na výhodné turistické batohy.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
TRIMM PULSE 20 – anatomicky tvarovaný chrbtový systém
– nízka hmotnosť
– pohodlnosť
– množstvo vreciek
– iba jedna komora 47 € Zobraziť ponuku
Loap Alpinex 25 l– dobrá cena
– odolnosť
– pohodlnosť
– bez ďalšieho príslušenstva50 €Zobraziť ponuku
Husky Scape 38 l– odľahčená konštrukcia
– nepremokavý materiál a zips
– odolnosť
– pohodlnosť
– bez ďalšieho príslušenstva60 €Zobraziť ponuku
Loap Saulo 65 l– odolnosť
– vrchné aj spodné plnenie
– pohodlnosť
– bez ďalšieho príslušenstva78 €Zobraziť ponuku
Osprey Kestrel 58 l– odolnosť
– pohodlnosť
– nízka váha
– bohatá výbava
– vysoká cena150 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk trimm pulse

TRIMM PULSE 20

Tento turistický batoh je vhodný na každú turistiku. Plusom batohu je jeho bohaté príslušenstvo. Jeho pohodlnosť zaručuje nízka váha, anatomicky tvarovaný a odvetraný chrbát. Vyrobený je zo 100% nylonu ripstop 420D/PU + 600D/PU0. Obsahuje pútko na prichytenie svetla a postranné vrecká na fľaše. Rozmery: 50 x 35 x 30 cm. Hmotnosť: 0,6 kg. Objem: 20 l.


vyberomat sk loap alpinex blackgray

Loap Alpinex 25 l

Turistický batoh s objemom 25 l, je vhodný pre všetkých nadšencov turistiky. Vďaka anatomicky tvarovanému chrbtu a odvrávaniu je jeho nosenie príjemné počas celého dňa. Batoh obsahuje integrovaný pršiplášť a vrecko na vak na vodu. Rozmery: 48 x 24 x 23 cm. Hmotnosť: 0,93 kg.


vyberomat sk husky scape l

Husky Scape 38 l

S batohom od známej značky Husky dokážete bez problémov zvládnuť celodennú turistiku. Vďaka objemu 38 litrov zbalíte všetko potrebné. Odľahčený materiál s vystuženým chrbtom zaručuje pohodlnosť nosenia. Obsahuje integrovaný pršiplášť a reflexné prvky. Povrch batohu je vyrobený z nepremokavého materiálu spolu s nepremokavým zipsom. Rozmery: 56 x 28 x 21 cm. Hmotnosť: 0,96 kg.


vyberomat sk loap saulo l

Loap Saulo 65 l

Do turistického batohu s objemom 65 litrov, sa dokážete zbaliť aj na viacdňový výlet. K batohu navyše dostanete integrovaný pršiplášť. Vďaka anatomicky tvarovanému chrbtu s odvetrávaním je pohodlný aj počas dlhej prechádzky. Výborne rozkladá váhu celého nákladu. Vonkajší materiál batohu je Bulltech, 420 RS Diamond, čo zaručuje jeho odolnosť aj proti mechanickému poškodeniu či opotrebovaniu. Súčasťou batohu je držiak na palice. Môžete ho naplniť zvrchu aj zospodu. Rozmery: 80 x 49 cm. Váha: 25 kg. Nosnosť: 25 kg.


vyberomat sk osprey kestrel l

Osprey Kestrel 58 l

Tento batoh s objemom 58 litrov ocení každí milovník výletov do prírody. Vďaka väčšiemu objemu sa dokážete pobaliť aj na viac dní. Pohodlnosť zaručuje ergonomický tvar a odvetraný chrbát. Veľkou prednosťou je bohatá výbava, ktorú batoh ponúka, a to integrovaný pršiplášť, vrecko na vak na vodu a píšťalka. Súčasťou batohu je taktiež držiak na palice. Rozmery: 78 x 36 x 35 cm. Hmotnosť: 1,76 kg.

Praktické tipy na záver

Kvalitný outdoorový batoh vám umožní zbaliť do prírody všetko potrebné. A nie len to. Kvalita nosného systému zabezpečí optimálne rozloženie jeho váhy bez zbytočného preťaženia chrbta a ramien. Dôležitá je tiež odolnosť materiálu voči vlhkosti a roztrhnutiu.

Vyberajte objem batoha podľa vašich potrieb. Turistické batohy s vyšším objemom zároveň viac vážia, preto myslite aj na záťaž, ktorú budete pri chôdzi niesť. Komfort pri používaní zvýšia vhodné doplnky. Môžete sa stretnúť s nasledovnými:

  • pláštenka na ochranu pred dažďom,
  • bočné zapínacie alebo otvorené vrecká pre zvýšenie úložného priestoru,
  • popruhy na uchytenie karimatky alebo iných vecí,
  • vak na vodu s hadičkou, aby ste sa mohli napiť bez skladania batoha z chrbta.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest