Ako vybrat nalepšiu turistickú obuv

Pre každého, kto rád chodí do prírody, sú nevyhnutnou časťou výbavy kvalitné turistické topánky. Aby ste sa vrátili z túry so suchými nohami bez boľavých otlakov, pri ich výbere je potrebné dodržať niekoľko zásad. Správne vybraná turistická obuv zabezpečí vašim nohám stabilitu aj ochranu pred vlhkom či zimou. Iné požiadavky na topánky budete tiež mať, ak sa na túru vyberiete len niekoľko krát za rok a iné, ak chodíte do prírody pravidelne. Rozdiel je tiež v type aktivity a v teréne, po ktorom chodíte.

Pri kúpe turistických topánok je zvlášť dôležitá voľba správnej veľkosti. Preto v našom článku nájdete aj krátky návod, ako zmerať veľkosť chodidla a vyskúšať topánky.

vyberomat sk hiking boots
vyberomat sk hiking boots

Druhy podľa aktivity

Základné delenie turistických topánok je podľa vykonávanej aktivity. Môžete sa stretnúť s nasledovnými piatimi druhmi.

Turistické sandále

V letnom a suchom počasí si noha najlepšie oddýchne v turistických sandáloch. Aj keď nie sú vhodné na dlhé túry, využijete ich na chôdzu po nenáročnom teréne. Turistické sandále oceníte tiež po návrate z túry k autu. Noha si po vyzutí z topánok vydýchne a bude sa vám lepšie šoférovať. Turistické sandále môžete nosiť tiež ako vychádzkovú obuv pokojne aj do mesta.

Outdoorové topánky

Outdoorové topánky sú vhodné na menej náročné túry v lese a po upravených chodníkoch. Môžete ich používať aj na bežné nosenie. Majú mäkšiu podrážku a nie sú vhodné na náročné túry.

Trekingové poltopánky

Trekingové poltopánky si môžete obuť na dlhšie trvajúce túry. Dôležité je však zvážiť váhu batohu. Nie sú totiž vhodné pri nosení väčšej záťaže. Trekingové poltopánky sú vybavené vodoodolnou membránou. Ich vibramová podrážka zaisťuje dobrú stabilitu. Keďže siahajú len po členky, neposkytujú mu oporu. Preto ich nevyužijete v náročnejšom teréne. Sú skôr vhodné pre upravené turistické trasy s mäkším aj tvrdým povrchom. Ak sa rozhodnete používať ich na bežné nosenie, iste oceníte ich pohodlnosť.

vyberomat sk hiking boots
vyberomat sk hiking boots

Členkové trekingové topánky

Vyššia trekingová obuv poskytne nohe dostatočné spevnenie aj pre náročnejšie terény, s akými sa stretnete pri vysokohorskej turistike. Zvládnete v nich aj menej náročné lezenie. Majú tvrdšiu podrážku s výraznejším vzorom a pevný skelet upravený membránami. Špička topánky je spevnená. Často je pre lepšiu ochranu prstov prekrytá gumou.

Zimné trekingové topánky

Táto kategória obuvi je špeciálne vybavená na turistiku v zime. Topánky sú veľmi odolné. Podrážka je prispôsobená chôdzi po snehu, ľadovci aj kamenistom teréne. Spravidla sú prispôsobené aj na pripevnenie mačiek.

Vysoká trekingová obuv

Tieto turistické topánky majú najtvrdšiu podrážku a vyšší strih. Využijete ich, ak chodíte na viacdenné túry. Znesú aj vyššiu záťaž batoha a sú odolné voči vode. Podrážka je dobre prispôsobená pohybu po skalnatom teréne. Tieto topánky sú vhodné aj na alpinizmus.

Podľa typu chodidla

Ideálne turistické topánky sedia na nohe bez toho, aby boli v niektorých bodoch príliš tesné alebo voľné. Každá noha má svoj špecifický tvar. Iný tvar má tiež noha ženy a iný noha muža. Pri kúpe topánok ich preto dôkladne vyskúšajte, či vám vybraný tvar dokonale sedí. Vyvarujete sa tak vzniku bolestivých pľuzgierov, zbytočnej bolesti nôh či vzniku rôznych deformácií. Podľa typu chodidla si môžete vybrať turistické topánky rôzneho strihu.

Wide — klasický strih topánky rozšírený v oblastiach palcových kĺbov a priehlavku. V oblasti päty je užší.

Narrow — úzky strih topánok pre ľudí s užšou nohou.

Hallux Valgus — ak máte vybočené palce, oceníte strih Hallux Valgus. Jedná sa o strih s rozšírenou špičkou okolo palcového kĺbu. V ostatných častiach má topánka normálny tvar.

Straight Fit — tento strih využijú ľudia s veľkými palcami. V oblasti palca totiž poskytuje viac priestoru.

vyberomat sk hiking boots
vyberomat sk hiking boots

Materiály turistických topánok

Pri častom nosení turistických topánok iste oceníte kvalitu materiálov. Môžete sa stretnúť s nasledovnými:

Koža

Koža je odolný materiál s dlhou životnosťou a dobrou odolnosťou. Pre zachovanie všetkých svojich vlastností však koža potrebuje pravidelnú starostlivosť. Vhodné je používať ochranné prostriedky na báze vosku. Nevýhodou tohto materiálu môže byť menšia priedušnosť. 

Koža s membránou

Koža s membránou je kvalitný, nepremokavý materiál. Turistické topánky z tohto materiálu budú tiež potrebovať pravidelnú starostlivosť.

Syntetické materiály

Snytetické materiály majú v porovnaní s kožou nižšiu hmotnosť. Aby si zachovali svoju vodoodolnosť, je potrebné ich pravidelne impregnovať impregnačným prípravkom.

Čo by mala mať kvalitná turistická topánka

Membrána

Membrána je časť turistickej topánky, ktorá sa nachádza vo vnútri. Zaisťuje priedušnosť a vodoodolnosť obuvi. Odvádza tiež pot od nohy a zlepšuje jeho odparovanie. Aj topánky s membránou potrebujú pre predĺženie životnosti pravidelné ošetrovanie.

Podrážka

Podrážka má za úlohu zabezpečiť dobré priľnutie nohy k povrchu a zmierniť nárazy pri chôdzi. Okrem toho chráni nohy pred chladom a vlhkosťou. Do náročného terénu sú vhodné tvrdšie podrážky s výrazným vzorom. Na menej ťažké túry sú vhodnejšie mäkšie podrážky. Od tvrdosti podrážky závisí aj jej hmotnosť. Čím tvrdšie sú, tým viac bude topánka vážiť.

Vystužená špička

Vystuženú špičku majú turistické topánky určené do vysokohorského terénu. Jej úlohou je chrániť prsty nôh aj samotnú topánku pred nárazom. Obvykle sa vyrába z gumy.

Pevné šnúrky

Nie len životnosť ale aj komfort pri zaväzovaní a nosení poskytujú pevné šnúrky z drsnejšieho materiálu. Drsnejší materiál pomáha tomu, aby sa šnúrky pri chôdzi nerozviazali.

Prešívanie

Pri nákupe si všímajte aj hustotu prešívania. Čím viac švov, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa niektorý z nich začne párať a topánky začnú na tom mieste premokať. Vyberajte preto turistické topánky s čo najmenším počtom švov.

Ako vybrať správnu veľkosť topánky

Pre výber správnej veľkosti topánky si najskôr odmerajte dĺžku chodidla. Odmeriate ju jednoduchým postupom:

Položte si na zem čistý papier a postavte sa naň. Dôležité je, aby ste na nohu preniesli aj váhu tela. Nestačí ju na papier len položiť. Potom si nohu obkreslite. Pozor na polohu ceruzky. Po celý čas ju musíte mať kolmo k papieru. Po dokončení opakujte ten istý postup s druhou nohou.

Veľkosť chodila odmeriate na nákrese. Bude to vzdialenosť od konca palca po koniec päty. Veľkosť topánok sa odvíja od nameranej dĺžky. Pre dĺžku 25 cm budete potrebovať veľkosť 39. Pre 25,5 cm veľkosť 40, pre 26 cm veľkosť 41 a tak ďalej.

Tipy na záver

Turistické topánky sa postarajú o pohodlie pre nohy počas vášho pobytu v prírode. Pri nákupe vyberajte podľa aktivity, ktorú najčastejšie vykonávate. Iné turistické topánky budete potrebovať na nenáročné prechádzky v teplom počasí a iné na vysokohorské túry. Pri výbere je ďalej dôležitý strih a materiál topánok.

Turistické topánky je potrebné vyberať tiež podľa veľkosti vášho chodidla. Od neho závisí veľkosť topánok. Pri nákupe si obuv vyskúšajte na ponožky, ktoré nosíte na turistiku. Nezabudnite ich dôkladne zašnurovať. V topánkach sa prejdite, aby ste zistili, či majú prsty aj celá noha dostatok priestoru. A to nie len na rovine ale aj po šikmej ploche. Topánky by mali zároveň nohu dostatočne fixovať. Vopred počítajte, že námahou nohy trochu opuchnú. V topánke je preto vhodné nechať približne 1 cm rezervy.

Vložiť komentár