Ako vybrat nalepšiu turistickú obuv

R├Żchla vo─żba

Cen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą detailn├ę inform├ície a odborn├ę term├şny.

vyberomat sk jack wolfskin woodland low
vyberomat sk jack wolfskin woodland low

Najv├Żhodnej┼íia detsk├í turistick├í obuv

vyberomat sk mammut kento tour high gtx
vyberomat sk mammut kento tour high gtx

Najv├Żhodnej┼íia d├ímska turistick├í obuv

vyberomat sk jack wolfskin vojo texapore low
vyberomat sk jack wolfskin vojo texapore low

Najv├Żhodnej┼íia p├ínska turistick├í obuv

Pre ka┼żd├ęho, kto r├íd chod├ş do pr├şrody, s├║ nevyhnutnou ─Źas┼ąou v├Żbavy kvalitn├ę turistick├ę top├ínky. Aby ste sa vr├ítili z t├║ry so such├Żmi nohami bez bo─żav├Żch otlakov, pri ich v├Żbere je potrebn├ę dodr┼ża┼ą nieko─żko z├ísad. Spr├ívne vybran├í turistick├í obuv zabezpe─Ź├ş va┼íim noh├ím stabilitu aj ochranu pred vlhkom ─Źi zimou. In├ę po┼żiadavky na top├ínky budete tie┼ż ma┼ą, ak sa na t├║ru vyberiete len nieko─żko kr├ít za rok a in├ę, ak chod├şte do pr├şrody pravidelne. Rozdiel je tie┼ż v type aktivity a v ter├ęne, po ktorom chod├şte.

Pri k├║pe turistick├Żch top├ínok je zvl├í┼í┼ą d├┤le┼żit├í vo─żba spr├ívnej ve─żkosti. Preto v na┼íom ─Źl├ínku n├íjdete aj kr├ítky n├ívod, ako zmera┼ą ve─żkos┼ą chodidla a vysk├║┼ía┼ą top├ínky.

vyberomat sk hiking boots
vyberomat sk hiking boots

Druhy pod─ża aktivity

Z├íkladn├ę delenie turistick├Żch top├ínok je pod─ża vykon├ívanej aktivity. M├┤┼żete sa stretn├║┼ą s nasledovn├Żmi piatimi druhmi.

Turistick├ę sand├íle

V letnom a suchom po─Źas├ş si noha najlep┼íie odd├Żchne v turistick├Żch sand├íloch. Aj ke─Ć nie s├║ vhodn├ę na dlh├ę t├║ry, vyu┼żijete ich na ch├┤dzu po nen├íro─Źnom ter├ęne. Turistick├ę sand├íle ocen├şte tie┼ż po n├ívrate z t├║ry k autu. Noha si po vyzut├ş z top├ínok vyd├Żchne a bude sa v├ím lep┼íie ┼íof├ęrova┼ą. Turistick├ę sand├íle m├┤┼żete nosi┼ą tie┼ż ako vych├ídzkov├║ obuv pokojne aj do mesta.

Outdoorov├ę top├ínky

Outdoorov├ę top├ínky s├║ vhodn├ę na menej n├íro─Źn├ę t├║ry v lese a po upraven├Żch chodn├şkoch. M├┤┼żete ich pou┼ż├şva┼ą aj na be┼żn├ę nosenie. Maj├║ m├Ąk┼íiu podr├í┼żku a nie s├║ vhodn├ę na n├íro─Źn├ę t├║ry.

Trekingov├ę poltop├ínky

Trekingov├ę poltop├ínky si m├┤┼żete obu┼ą na dlh┼íie trvaj├║ce t├║ry. D├┤le┼żit├ę je v┼íak zv├í┼żi┼ą v├íhu batohu. Nie s├║ toti┼ż vhodn├ę pri nosen├ş v├Ą─Ź┼íej z├í┼ąa┼że. Trekingov├ę poltop├ínky s├║ vybaven├ę vodoodolnou membr├ínou. Ich vibramov├í podr├í┼żka zais┼ąuje dobr├║ stabilitu. Ke─Ć┼że siahaj├║ len po ─Źlenky, neposkytuj├║ mu oporu. Preto ich nevyu┼żijete v n├íro─Źnej┼íom ter├ęne. S├║ sk├┤r vhodn├ę pre upraven├ę turistick├ę trasy s m├Ąk┼í├şm aj tvrd├Żm povrchom. Ak sa rozhodnete pou┼ż├şva┼ą ich na be┼żn├ę nosenie, iste ocen├şte ich pohodlnos┼ą.

vyberomat sk hiking boots
vyberomat sk hiking boots

─îlenkov├ę trekingov├ę top├ínky

Vy┼í┼íia trekingov├í obuv poskytne nohe dostato─Źn├ę spevnenie aj pre n├íro─Źnej┼íie ter├ęny, s ak├Żmi sa stretnete pri vysokohorskej turistike. Zvl├ídnete v nich aj menej n├íro─Źn├ę lezenie. Maj├║ tvrd┼íiu podr├í┼żku s v├Żraznej┼í├şm vzorom a pevn├Ż skelet upraven├Ż membr├ínami. ┼ápi─Źka top├ínky je spevnen├í. ─îasto je pre lep┼íiu ochranu prstov prekryt├í gumou.

Zimn├ę trekingov├ę top├ínky

T├íto kateg├│ria obuvi je ┼ípeci├ílne vybaven├í na turistiku v zime. Top├ínky s├║ ve─żmi odoln├ę. Podr├í┼żka je prisp├┤soben├í ch├┤dzi po snehu, ─żadovci aj kamenistom ter├ęne. Spravidla s├║ prisp├┤soben├ę aj na pripevnenie ma─Źiek.

Vysoká trekingová obuv

Tieto turistick├ę top├ínky maj├║ najtvrd┼íiu podr├í┼żku a vy┼í┼í├ş strih. Vyu┼żijete ich, ak chod├şte na viacdenn├ę t├║ry. Znes├║ aj vy┼í┼íiu z├í┼ąa┼ż batoha a s├║ odoln├ę vo─Źi vode. Podr├í┼żka je dobre prisp├┤soben├í pohybu po skalnatom ter├ęne. Tieto top├ínky s├║ vhodn├ę aj na alpinizmus.

Pod─ża typu chodidla

Ide├ílne turistick├ę top├ínky sedia na nohe bez toho, aby boli v niektor├Żch bodoch pr├şli┼í tesn├ę alebo vo─żn├ę. Ka┼żd├í noha m├í svoj ┼ípecifick├Ż tvar. In├Ż tvar m├í tie┼ż noha ┼żeny a in├Ż noha mu┼ża. Pri k├║pe top├ínok ich preto d├┤kladne vysk├║┼íajte, ─Źi v├ím vybran├Ż tvar dokonale sed├ş. Vyvarujete sa tak vzniku bolestiv├Żch p─żuzgierov, zbyto─Źnej bolesti n├┤h ─Źi vzniku r├┤znych deform├íci├ş. Pod─ża typu chodidla si m├┤┼żete vybra┼ą turistick├ę top├ínky r├┤zneho strihu.

Wide ÔÇö klasick├Ż strih top├ínky roz┼í├şren├Ż v oblastiach palcov├Żch k─║bov a priehlavku. V oblasti p├Ąty je u┼ż┼í├ş.

Narrow ÔÇö ├║zky strih top├ínok pre ─żud├ş s u┼ż┼íou nohou.

Hallux Valgus ÔÇö ak m├íte vybo─Źen├ę palce, ocen├şte strih Hallux Valgus. Jedn├í sa o strih s roz┼í├şrenou ┼ípi─Źkou okolo palcov├ęho k─║bu. V ostatn├Żch ─Źastiach m├í top├ínka norm├ílny tvar.

Straight Fit ÔÇö tento strih vyu┼żij├║ ─żudia s ve─żk├Żmi palcami. V oblasti palca toti┼ż poskytuje viac priestoru.

vyberomat sk hiking boots
vyberomat sk hiking boots

Materi├íly turistick├Żch top├ínok

Pri ─Źastom nosen├ş turistick├Żch top├ínok iste ocen├şte kvalitu materi├ílov. M├┤┼żete sa stretn├║┼ą s nasledovn├Żmi:

Ko┼ża

Ko┼ża je odoln├Ż materi├íl s dlhou ┼żivotnos┼ąou a dobrou odolnos┼ąou. Pre zachovanie v┼íetk├Żch svojich vlastnost├ş v┼íak ko┼ża potrebuje pravideln├║ starostlivos┼ą. Vhodn├ę je pou┼ż├şva┼ą ochrann├ę prostriedky na b├íze vosku. Nev├Żhodou tohto materi├ílu m├┤┼że by┼ą men┼íia priedu┼ínos┼ą. 

Ko┼ża s membr├ínou

Ko┼ża s membr├ínou je kvalitn├Ż, nepremokav├Ż materi├íl. Turistick├ę top├ínky z tohto materi├ílu bud├║ tie┼ż potrebova┼ą pravideln├║ starostlivos┼ą.

Syntetick├ę materi├íly

Snytetick├ę materi├íly maj├║ v porovnan├ş s ko┼żou ni┼ż┼íiu hmotnos┼ą. Aby si zachovali svoju vodoodolnos┼ą, je potrebn├ę ich pravidelne impregnova┼ą impregna─Źn├Żm pr├şpravkom.

─îo by mala ma┼ą kvalitn├í turistick├í top├ínka

Membrána

Membr├ína je ─Źas┼ą turistickej top├ínky, ktor├í sa nach├ídza vo vn├║tri. Zais┼ąuje priedu┼ínos┼ą a vodoodolnos┼ą obuvi. Odv├ídza tie┼ż pot od nohy a zlep┼íuje jeho odparovanie. Aj top├ínky s membr├ínou potrebuj├║ pre pred─║┼żenie ┼żivotnosti pravideln├ę o┼íetrovanie.

Podr├í┼żka

Podr├í┼żka m├í za ├║lohu zabezpe─Źi┼ą dobr├ę pri─żnutie nohy k povrchu a zmierni┼ą n├írazy pri ch├┤dzi. Okrem toho chr├íni nohy pred chladom a vlhkos┼ąou. Do n├íro─Źn├ęho ter├ęnu s├║ vhodn├ę tvrd┼íie podr├í┼żky s v├Żrazn├Żm vzorom. Na menej ┼ąa┼żk├ę t├║ry s├║ vhodnej┼íie m├Ąk┼íie podr├í┼żky. Od tvrdosti podr├í┼żky z├ívis├ş aj jej hmotnos┼ą. ─î├şm tvrd┼íie s├║, t├Żm viac bude top├ínka v├í┼żi┼ą.

Vystu┼żen├í ┼ípi─Źka

Vystu┼żen├║ ┼ípi─Źku maj├║ turistick├ę top├ínky ur─Źen├ę do vysokohorsk├ęho ter├ęnu. Jej ├║lohou je chr├íni┼ą prsty n├┤h aj samotn├║ top├ínku pred n├írazom. Obvykle sa vyr├íba z gumy.

Pevn├ę ┼ín├║rky

Nie len ┼żivotnos┼ą ale aj komfort pri zav├Ązovan├ş a nosen├ş poskytuj├║ pevn├ę ┼ín├║rky z drsnej┼íieho materi├ílu. Drsnej┼í├ş materi├íl pom├íha tomu, aby sa ┼ín├║rky pri ch├┤dzi nerozviazali.

Pre┼í├şvanie

Pri n├íkupe si v┼í├şmajte aj hustotu pre┼í├şvania. ─î├şm viac ┼ívov, t├Żm v├Ą─Ź┼íia pravdepodobnos┼ą, ┼że sa niektor├Ż z nich za─Źne p├íra┼ą a top├ínky za─Źn├║ na tom mieste premoka┼ą. Vyberajte preto turistick├ę top├ínky s ─Źo najmen┼í├şm po─Źtom ┼ívov.

N├ízovTypKladyZ├íporyOrienta─Źn├í cenaKde k├║pi┼ą?
Jack Wolfskin Woodlanddetsk├ę – n├şzke – dobr├í cena
– dizajn
– pohodlnos┼ą
– ─żahkos┼ą
– neodpor├║─Źa sa do pr├şli┼í n├íro─Źn├ęho ter├ęnu
– nie s├║ nepremokav├ę
41 ÔéČV├Żhodn├í ponuka
Hi-Tec Atacam Wo┬┤sd├ímske – n├şzke – dobr├í cena
– dizajn
– pohodlnos┼ą
– nepremokavos┼ą
– ─żahkos┼ą
– neodpor├║─Źa sa do pr├şli┼í n├íro─Źn├ęho ter├ęnu42 ÔéČV├Żhodn├í ponuka
Mammut Kento Tour High GTX d├ímske – vysok├ę – odolnos┼ą
– kvalita
– vhodn├ę do n├íro─Źn├ęho ter├ęnu
– nepremokavos┼ą
– pam├Ą┼ąov├í pena
– vysok├í cena180 ÔéČV├Żhodn├í ponuka
Hi-Tec Sajama mid wp p├ínske – vysok├ę – nepremokavos┼ą
– reflexn├ę prvky
– pohodlnos┼ą
– neodpor├║─Źa sa do pr├şli┼í n├íro─Źn├ęho ter├ęnu99 ÔéČV├Żhodn├í ponuka
Jack Wolfskin Vojo 3 Texapore Lowp├ínske – n├şzke – nepremokavos┼ą
– pohodlnos┼ą
– optim├ílne opru┼żenie
– priedu┼ín├Ż zvr┼íok
– neodpor├║─Źa sa do pr├şli┼í n├íro─Źn├ęho ter├ęnu100 ÔéČV├Żhodn├í ponuka
vyberomat sk jack wolfskin woodland low

Jack Wolfskin Woodland

Detsk├ę turistick├ę top├ínky s├║ vhodn├ę do stredne n├íro─Źn├ęho ter├ęnu. Zvr┼íok je vyroben├Ż z kombin├ície syntetick├ęho materi├ílu a text├şlie. Golier top├ínky je vyroben├Ż z m├Ąkkej sie┼ąoviny, v─Ćaka ktorej bude noha m├┤c┼ą d├Żcha┼ą. Mondo point: 239 mm. V├íha jednej top├ínky je 475 g.


vyberomat sk hi tec atacam wo┬┤s

Hi-Tec Atacam Wo┬┤s

Tieto turistick├ę top├ínky s├║ ide├ílne do stredne n├íro─Źn├ęho ter├ęnu. Ich dizajn pote┼í├ş ka┼żd├║ ┼żenu. Top├ínky s├║ nepremokav├ę, tak┼że ich vyu┼żijete aj v nepriaznivom po─Źas├ş. Plusom je ich n├şzka v├íha, a to iba 380 g. Mondo point: 264 mm.


vyberomat sk mammut kento tour high gtx

Mammut Kento Tour High GTX

D├ímske top├ínky sa pohodlne nosia aj v n├íro─Źnom ter├ęne. Zvr┼íok je vytvoren├Ż z ko┼że Mastrotto. Ani nepriazniv├ę po─Źasie v├ím nemus├ş zabr├íni┼ą v turistike, ke─Ć┼że s├║ nepremokav├ę. Pohodlnos┼ą zaru─Źuje 3D pam├Ą┼ąov├í pena. Monto point: 245 mm.


vyberomat sk hi tec sajama mid wp

Hi-Tec Sajama mid wp

Tieto top├ínky vyu┼żijete pri turistike so stredne n├íro─Źn├Żm ter├ęnom. Patria medzi vysok├ę top├ínky. Vn├║torn├í stielka bola vyroben├í s d─║┼żkou 307 mm. Hmotnos┼ą jednej top├ínky je 588 g. Nemus├şte sa b├í┼ą nepriazniv├ęho po─Źasia, ke─Ć┼że top├ínky s├║ nepremokav├ę. V─Ćaka reflexn├Żm prvkom budete vidite─żn├Ż aj po─Źas tmy.


vyberomat sk jack wolfskin vojo texapore low

Jack Wolfskin Vojo 3 Texapore Low

Turistick├ę top├ínky s├║ vhodn├ę do ─żahko a┼ż stredne n├íro─Źn├ęho ter├ęnu. Vrchn├í ─Źas┼ą top├ínky je vyroben├í z kombin├ície semi┼íu a syntetick├ęho materi├ílu. S├║ ide├ílne pre celodenn├ę nosenie. Mondo point: 289 mm. Hmotnos┼ą jednej top├ínky je 519,8 g.

Ako vybra┼ą spr├ívnu ve─żkos┼ą top├ínky

Pre v├Żber spr├ívnej ve─żkosti top├ínky si najsk├┤r odmerajte d─║┼żku chodidla. Odmeriate ju jednoduch├Żm postupom:

Polo┼żte si na zem ─Źist├Ż papier a postavte sa na┼ł. D├┤le┼żit├ę je, aby ste na nohu preniesli aj v├íhu tela. Nesta─Ź├ş ju na papier len polo┼żi┼ą. Potom si nohu obkreslite. Pozor na polohu ceruzky. Po cel├Ż ─Źas ju mus├şte ma┼ą kolmo k papieru. Po dokon─Źen├ş opakujte ten ist├Ż postup s druhou nohou.

Ve─żkos┼ą chodila odmeriate na n├íkrese. Bude to vzdialenos┼ą od konca palca po koniec p├Ąty. Ve─żkos┼ą top├ínok sa odv├şja od nameranej d─║┼żky. Pre d─║┼żku 25 cm budete potrebova┼ą ve─żkos┼ą 39. Pre 25,5 cm ve─żkos┼ą 40, pre 26 cm ve─żkos┼ą 41 a tak ─Ćalej.

Jack Wolfskin Vojo Hike Texapore SKU:8519549

Tipy na záver

Turistick├ę top├ínky sa postaraj├║ o pohodlie pre nohy po─Źas v├í┼ího pobytu v pr├şrode. Pri n├íkupe vyberajte pod─ża aktivity, ktor├║ naj─Źastej┼íie vykon├ívate. In├ę turistick├ę top├ínky budete potrebova┼ą na nen├íro─Źn├ę prech├ídzky v teplom po─Źas├ş a in├ę na vysokohorsk├ę t├║ry. Pri v├Żbere je ─Ćalej d├┤le┼żit├Ż strih a materi├íl top├ínok.

Turistick├ę top├ínky je potrebn├ę vybera┼ą tie┼ż pod─ża ve─żkosti v├í┼ího chodidla. Od neho z├ívis├ş ve─żkos┼ą top├ínok. Pri n├íkupe si obuv vysk├║┼íajte na pono┼żky, ktor├ę nos├şte na turistiku. Nezabudnite ich d├┤kladne za┼ínurova┼ą. V top├ínkach sa prejdite, aby ste zistili, ─Źi maj├║ prsty aj cel├í noha dostatok priestoru. A to nie len na rovine ale aj po ┼íikmej ploche. Top├ínky by mali z├írove┼ł nohu dostato─Źne fixova┼ą. Vopred po─Ź├ştajte, ┼że n├ímahou nohy trochu opuchn├║. V top├ínke je preto vhodn├ę necha┼ą pribli┼żne 1 cm rezervy.

vyberomat sk aussielogo base

Aussie recenzie a sk├║senosti

vyberomat sk aussie logoZna─Źka Aussie prin├í┼ía kvalitn├ę v├Żrobky, ur─Źen├ę na starostlivos┼ą o ka┼żd├Ż typ vlasov. Zakladate─ż Tom Redmond sa rozhodol vytvori┼ą pr├şpravky in┼ípirovan├ę Austr├ílskou ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk old spice logo x

Old Spice recenzie a sk├║senosti

vyberomat sk old spice logoSvetozn├íma zna─Źka vznikla v Amerike v roku 1937. V s├║─Źasnosti ju pozn├íme ako kozmetiku zameran├║ na p├ínov. Preto v├ís mo┼żno prekvap├ş, ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk notebook

Ako pripravi┼ą die┼ąa do ┼íkoly

R├Żchla vo─żbaCen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą detailn├ę ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk beach

─îo si zbali┼ą na dovolenku

R├Żchla vo─żbaCen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk girl

Ako zabavi┼ą deti na dovolenke

R├Żchla vo─żbaCen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą detailn├ę ÔÇŽ
Read More

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest