Ako vybrat najlepšiu turistickú bundu

Turistick├í bunda patr├ş k z├íkladnej v├Żbave pre v┼íetky aktivity v pr├şrode. Spo─żahlivo ochr├íni pred vlhkos┼ąou, chladom a vetrom. Ak sa chyst├íte k├║pi┼ą outdoorov├║ bundu, pripravili sme pre v├ís inform├ície, ktor├ę v├ím pom├┤┼żu pri v├Żbere. V nasleduj├║com ─Źl├ínku sa dozviete, ako vybra┼ą turistick├║ bundu, aby vyhovovala v┼íetk├Żm va┼íim potreb├ím.

Z├íkladnou inform├íciou je ro─Źn├ę obdobie, v ktorom budete bundu pou┼ż├şva┼ą. V─Ćaka pou┼żit├Żm materi├ílom vytv├íraj├║ outdoorov├ę bundy komfortn├ę podmienky v teplej┼íom aj chladnej┼íom po─Źas├ş. Preto v na┼íom ─Źl├ínku n├íjdete aj preh─żad naj─Źastej┼íie pou┼ż├şvan├Żch materi├ílov. Okrem toho by ste si mali v┼í├şma┼ą vlastnosti ako nepremokavos┼ą, priepustnos┼ą p├ír, priedu┼ínos┼ą a tepeln├║ odolnos┼ą. Pre v├í┼í komfort pri pou┼ż├şvan├ş by mala by┼ą bunda tie┼ż vybaven├í vreckami ─Źi in├Żmi d├┤le┼żit├Żmi ─Źas┼ąami.

vyberomat sk hiking jacket
vyberomat sk hiking jacket

Materiál bundy

Z├íkladn├Żm parametrom v├Żberu turistickej bundy je materi├íl, ktor├Ż ur─Źuje jej vlastnosti. Na v├Żrobu turistick├Żch b├║nd sa pou┼ż├şvaj├║ nasledovn├ę:

Bavlna

Vlastnosti bavlny ako priedu┼ínos┼ą, jednoduch├í ├║dr┼żba a dobr├í termoregul├ícia ju predur─Źuj├║ k tomu, aby sa po┼ż├şvala aj pri v├Żrobe outdoorov├Żch b├║nd. Bavlne m├┤┼żeme navy┼íe pripo─Ź├şta┼ą pru┼żnos┼ą, pevnos┼ą a n├şzku hmotnos┼ą. V├Żhodou bavlny je tie┼ż mo┼żnos┼ą jej prania a odolnos┼ą vo─Źi r├┤znym poveternostn├Żm vplyvom. A navy┼íe je pr├şjemn├í aj na dotyk. Pre zlep┼íenie vlastnost├ş sa pou┼ż├şva v kombin├ícii so syntetick├Żmi materi├ílmi.

Perie

Perie v├Żborne izoluje a udr┼żiava vo vn├║tri bundy teplo. Preto je s├║─Źas┼ąou p├íperov├Żch zimn├Żch b├║nd. Jeho v├Żhodou je n├şzka hmotnos┼ą a dlh├í ┼żivotnos┼ą. Ak chcete udr┼ża┼ą v┼íetky vlastnosti peria ─Źo najdlh┼íie, je potrebn├ę dodr┼żiava┼ą pokyny pre starostlivos┼ą o bundu.

Dut├ę vl├íkno

Dut├ę vl├íkno sa vyzna─Źuje okrem v├Żborn├Żch termoregula─Źn├Żch vlastnost├ş tvarovou st├ílos┼ąou, ktor├ę si zachov├íva aj po viacn├ísobnom oprat├ş. Obvykle sa pou┼ż├şva v dvoch vrstv├ích. Medzi nimi sa nach├ídza vzduchov├í medzera, ktor├í zlep┼íuje izola─Źn├ę vlastnosti turistickej bundy.

Polyester

Polyester dobre saje vlhkos┼ą, je m├Ąkk├Ż, pevn├Ż, odoln├Ż a m├í dobr├ę tepelnoizola─Źn├ę vlastnosti. V├Żhodou jej tie┼ż mo┼żnos┼ą jeho farbenia. Pre zlep┼íenie elasticity sa pou┼ż├şva v kombin├ícii s ─Ćal┼í├şmi vl├íknami.

Polypropyl├ęn

Polypropyl├ęn sa vyzna─Źuje minim├ílnou nasiakavos┼ąou. Ve─żmi dobre odv├ídza vlhkos┼ą od poko┼żky. V├Żhodou je tie┼ż odolnos┼ą vo─Źi bakt├ęri├ím a plesniam.

Softshell

Softshell je vhodn├Ż do ak├Żchko─żvek podmienok. Je priedu┼ín├Ż, dobre odv├ídza vlhkos┼ą od poko┼żky a dobre odol├íva vlhkosti aj vetru. Okrem toho je pr├şjemn├Ż na dotyk, udr┼żiava telo v teple a m├í n├şzku hmotnos┼ą. Pri v├Żrobe outdoorov├Żch b├║nd sa pou┼ż├şva vo viacer├Żch vrstv├ích, ─Źo zvy┼íuje jeho ├║┼żitkov├ę vlastnosti.

vyberomat sk hiking jacket
vyberomat sk hiking jacket

Microfleece

Microfleece v├Żborne odv├ídza vlhkos┼ą od tela a ─żahko sa udr┼żiava. M├┤┼żete ho pokojne aj pra┼ą v pr├í─Źke. Jeho v├Żhodou je aj v├Żborn├í hrejivos┼ą. Vlastnosti microfleecu naplno vyu┼żijete pri pou┼żit├ş ─Ćal┼í├şch vrstiev oble─Źenia.

Vlna

Vlna v├Żborne saje vlhkos┼ą. Okrem toho v├ís dobre zahreje. K jej kladom m├┤┼żeme pripo─Ź├şta┼ą aj elasticitu a schopnos┼ą udr┼żiava┼ą optim├ílnu teplotu tela. Vyu┼żijete ju pri ve─żkom rozmedz├ş tepl├┤t od m├şnusov├Żch a┼ż po plusov├ę. Vlna si svoje vlastnosti udr┼żiava pri spr├ívnej starostlivosti. Preto ju iste neperte v pr├í─Źke ale dodr┼żiavajte pokyny v├Żrobcu.

Visk├│za

Visk├│za dobre saje vlhkos┼ą, nekr─Ź├ş sa a je pr├şjemn├í na dotyk. Toto umel├ę vl├íkno sa tie┼ż vyzna─Źuje chladiv├Żm efektom.

Sympatex

Sympatex je nepor├ęzna hydrofiln├í membr├ína. Znamen├í to, ┼że dok├í┼że absorbova┼ą vodu v plynnom a ─Źiasto─Źne v kvapalnom skupenstve. Pou┼ż├şva sa preto na odvedenie vlhkosti. Sympatex je okrem toho priedu┼ín├Ż a odoln├Ż vo─Źi vetru. Ak si vyberiete outdoorov├║ bundu do extr├ęmnych podmienok, s najv├Ą─Ź┼íou pravdepodobnos┼ąou bude s├║─Źas┼ąou jej materi├ílov├ęho zlo┼żenia.

Gore-Tex

Technick├Ż materi├íl s vysokou priedu┼ínos┼ąou, ak├Żm je Gore-Tex, patr├ş medzi por├ęzne hydrof├│bne membr├íny. Znamen├í to, ┼że do svojej ┼ítrukt├║ry nedok├í┼że absorbova┼ą vodu. Rovnako tie┼ż neprepust├ş vietor. Jeho v├Żhodami s├║ dlh├í ┼żivotnos┼ą a priedu┼ínos┼ą.

Špeciálne materiály

Pri n├íkupe sa m├┤┼żete stretn├║┼ą aj s nasledovn├Żmi materi├ílmi. V┼íetky dod├ívaj├║ turistick├Żm bund├ím nad┼ítandardn├ę vlastnosti.

  • Gelanots XP,
  • Power Stretch,
  • Resstex,
  • Climatic,
  • Polartec Classic 200,
  • Polartec Windbloc.

D├┤le┼żit├ę vlastnosti outdoorovej bundy

Turistick├í bunda sa od be┼żnej bundy vyzna─Źuje najm├Ą svojimi vlastnos┼ąami, ktor├ę zvy┼íuj├║ komfort pri pobyte v pr├şrode. Mali by to by┼ą minim├ílne tieto:

Nepremokavos┼ą

Nepremokavos┼ą je schopnos┼ą vrchnej vrstvy bundy zabr├íni┼ą preniknutiu vody. Br├íni tak navlhnutiu vn├║torn├Żch vrstiev. Nepremokavos┼ą sa meria pod─ża normy ISO 811. Ak je outdoorov├í bunda nepremokav├í, znamen├í to, ┼że odol├í tlaku 1 300 mm vodn├ęho st─║pca. Pre va┼íu lep┼íiu predstavu, ak by ste sa s bundou opreli o zem, tlak by bol a┼ż 15 000 mm. Ke─Ć┼że v pr├şrode v├ís nepriazniv├ę po─Źasie m├┤┼że zastihn├║┼ą kedyko─żvek, vyberajte turistick├ę bundy s ─Źo najvy┼í┼í├şm vodn├Żm st─║pcom ÔÇö 3 000 a viac.

vyberomat sk hiking jacket
vyberomat sk hiking jacket

Priedu┼ínos┼ą

Priedu┼ínos┼ą je schopnos┼ą bundy odv├ídza┼ą vlhkos┼ą von. Pri akejko─żvek aktivite je t├íto vlastnos┼ą ve─żmi d├┤le┼żit├í. Priedu┼ínos┼ą zabezpe─Ź├ş dostato─Źn├ę odv├ídzanie potu a vy zostanete v teple za ka┼żd├ęho po─Źasia.

Priedu┼ínos┼ą sa meria na z├íklade normy ISO 11092 a ud├íva sa v jednotk├ích Pa*m2/W (Ret). ─î├şm ni┼ż┼íie bude toto ─Ź├şslo, t├Żm lep┼íia je priedu┼ínos┼ą. Dobr├í priedu┼ínos┼ą je od Ret = 6 a┼ż 13 Pa├Śm2/W. Vy┼í┼íie ─Ź├şslo znamen├í hor┼íiu a ni┼ż┼íie lep┼íiu priedu┼ínos┼ą.

Tepeln├í odolnos┼ą

Tepeln├í odolnos┼ą hovor├ş o tom, ak├ę ve─żk├ę teplo unik├í von z bundy. ─î├şm ni┼ż┼íia je t├íto hodnota, t├Żm lep┼íie turistick├í bunda izoluje a t├Żm menej pr├║di teplo vytv├íran├ę ─żudsk├Żm telom von. T├íto hodnota sa ozna─Źuje skratkou RCT. Vyjadruje sa v jednotk├ích K├Śm2/W. Jej meranie sa uskuto─Ź┼łuje pod─ża normy ─îSN EN 31092.

Priepustnos┼ą vodn├Żch p├ír

Priepustnos┼ą vodn├Żch p├ír sa meria v s├║lade s normou ISO 2528. Vyjadruje po─Źet gramov pary, ktor├ę sa vyparia z materi├ílu vo ve─żkosti jedn├ęho metru ┼ítvorcov├ęho po─Źas 24 hod├şn. ├Üdaj sa ud├íva v jednotke g/m2 za 24 hod├şn. ─î├şm vy┼í┼íie toto ─Ź├şslo je, t├Żm lep┼íie materi├íl odv├ídza paru von.

Nevyhnutn├í v├Żbava

Ka┼żd├í outdoorov├í bunda by mala ma┼ą viacer├ę vlastnosti, ktor├ę jej vyu┼żitie e┼íte vylep┼íia. Pri n├íkupe si ich dobre v┼í├şmajte:

Kapuc┼ła ÔÇö nepremokav├í turistick├í bunda si bez kapucne nespln├ş svoju ├║lohu. Kapuc┼łu v┼íak ocen├şte nie len v da┼żdivom po─Źas├ş. V zime v├ís ochr├íni tie┼ż pred chladom.

Vyv├Ż┼íen├Ż golier ÔÇö vysok├Ż golier ochr├íni krk pred prenikan├şm chladu.

Vreck├í ÔÇö outdoorov├í bunda by mala by┼ą vybaven├í minim├ílne vreckami na ruky. V├Żhodou je, ak disponuje aj n├íprsn├Żm vreckom a vreckom na ruk├ívoch, pr├şpadne vn├║torn├Żmi vreckami.

Zipsy v podpazu┼í├ş ÔÇö t├íto s├║─Źas┼ą bundy zabezpe─Ź├ş lep┼íie odv├ídzanie vlhkosti od tela.

Záver

Pre┼íli sme si jednotliv├ę ├║daje, ktor├ę by ste mali pri k├║pe turistickej bundy bra┼ą do ├║vahy. E┼íte pred t├Żm, ako prist├║pite k ich pos├║deniu, ujasnite si, v akom ro─Źnom obdob├ş ju budete pou┼ż├şva┼ą. In├║ bundu budete potrebova┼ą na jar a in├║ v zime. Na trhu n├íjdete zimn├ę, jesenn├ę aj letn├ę turistick├ę bundy.

D├┤le┼żit├ę je tie┼ż prostredie. Od toho sa bud├║ odv├şja┼ą vlastnosti, ktor├ę by mal vybran├Ż model sp─║┼ła┼ą. Outdoorov├í bunda by mala by┼ą iste nepremokav├í, priedu┼ín├í a mala by v├ís dobre chr├íni┼ą pred vetrom. Pri n├íkupe v├ís iste bude zauj├şma┼ą aj farba a dizajn bundy. Nezabudnite na d├┤le┼żit├ę doplnky ak├Żmi s├║ kapuc┼ła, vreck├í ─Źi vyv├Ż┼íen├Ż golier, ktor├ę pri aktivit├ích v pr├şrode iste ocen├şte.

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest