Ako vybrat najlepšiu turistickú bundu

Turistická bunda patrí k základnej výbave pre všetky aktivity v prírode. Spoľahlivo ochráni pred vlhkosťou, chladom a vetrom. Ak sa chystáte kúpiť outdoorovú bundu, pripravili sme pre vás informácie, ktoré vám pomôžu pri výbere. V nasledujúcom článku sa dozviete, ako vybrať turistickú bundu, aby vyhovovala všetkým vašim potrebám.

Základnou informáciou je ročné obdobie, v ktorom budete bundu používať. Vďaka použitým materiálom vytvárajú outdoorové bundy komfortné podmienky v teplejšom aj chladnejšom počasí. Preto v našom článku nájdete aj prehľad najčastejšie používaných materiálov. Okrem toho by ste si mali všímať vlastnosti ako nepremokavosť, priepustnosť pár, priedušnosť a tepelnú odolnosť. Pre váš komfort pri používaní by mala byť bunda tiež vybavená vreckami či inými dôležitými časťami.

vyberomat sk hiking jacket
vyberomat sk hiking jacket

Materiál bundy

Základným parametrom výberu turistickej bundy je materiál, ktorý určuje jej vlastnosti. Na výrobu turistických búnd sa používajú nasledovné:

Bavlna

Vlastnosti bavlny ako priedušnosť, jednoduchá údržba a dobrá termoregulácia ju predurčujú k tomu, aby sa požívala aj pri výrobe outdoorových búnd. Bavlne môžeme navyše pripočítať pružnosť, pevnosť a nízku hmotnosť. Výhodou bavlny je tiež možnosť jej prania a odolnosť voči rôznym poveternostným vplyvom. A navyše je príjemná aj na dotyk. Pre zlepšenie vlastností sa používa v kombinácii so syntetickými materiálmi.

Perie

Perie výborne izoluje a udržiava vo vnútri bundy teplo. Preto je súčasťou páperových zimných búnd. Jeho výhodou je nízka hmotnosť a dlhá životnosť. Ak chcete udržať všetky vlastnosti peria čo najdlhšie, je potrebné dodržiavať pokyny pre starostlivosť o bundu.

Duté vlákno

Duté vlákno sa vyznačuje okrem výborných termoregulačných vlastností tvarovou stálosťou, ktoré si zachováva aj po viacnásobnom opratí. Obvykle sa používa v dvoch vrstvách. Medzi nimi sa nachádza vzduchová medzera, ktorá zlepšuje izolačné vlastnosti turistickej bundy.

Polyester

Polyester dobre saje vlhkosť, je mäkký, pevný, odolný a má dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Výhodou jej tiež možnosť jeho farbenia. Pre zlepšenie elasticity sa používa v kombinácii s ďalšími vláknami.

Polypropylén

Polypropylén sa vyznačuje minimálnou nasiakavosťou. Veľmi dobre odvádza vlhkosť od pokožky. Výhodou je tiež odolnosť voči baktériám a plesniam.

Softshell

Softshell je vhodný do akýchkoľvek podmienok. Je priedušný, dobre odvádza vlhkosť od pokožky a dobre odoláva vlhkosti aj vetru. Okrem toho je príjemný na dotyk, udržiava telo v teple a má nízku hmotnosť. Pri výrobe outdoorových búnd sa používa vo viacerých vrstvách, čo zvyšuje jeho úžitkové vlastnosti.

vyberomat sk hiking jacket
vyberomat sk hiking jacket

Microfleece

Microfleece výborne odvádza vlhkosť od tela a ľahko sa udržiava. Môžete ho pokojne aj prať v práčke. Jeho výhodou je aj výborná hrejivosť. Vlastnosti microfleecu naplno využijete pri použití ďalších vrstiev oblečenia.

Vlna

Vlna výborne saje vlhkosť. Okrem toho vás dobre zahreje. K jej kladom môžeme pripočítať aj elasticitu a schopnosť udržiavať optimálnu teplotu tela. Využijete ju pri veľkom rozmedzí teplôt od mínusových až po plusové. Vlna si svoje vlastnosti udržiava pri správnej starostlivosti. Preto ju iste neperte v práčke ale dodržiavajte pokyny výrobcu.

Viskóza

Viskóza dobre saje vlhkosť, nekrčí sa a je príjemná na dotyk. Toto umelé vlákno sa tiež vyznačuje chladivým efektom.

Sympatex

Sympatex je neporézna hydrofilná membrána. Znamená to, že dokáže absorbovať vodu v plynnom a čiastočne v kvapalnom skupenstve. Používa sa preto na odvedenie vlhkosti. Sympatex je okrem toho priedušný a odolný voči vetru. Ak si vyberiete outdoorovú bundu do extrémnych podmienok, s najväčšou pravdepodobnosťou bude súčasťou jej materiálového zloženia.

Gore-Tex

Technický materiál s vysokou priedušnosťou, akým je Gore-Tex, patrí medzi porézne hydrofóbne membrány. Znamená to, že do svojej štruktúry nedokáže absorbovať vodu. Rovnako tiež neprepustí vietor. Jeho výhodami sú dlhá životnosť a priedušnosť.

Špeciálne materiály

Pri nákupe sa môžete stretnúť aj s nasledovnými materiálmi. Všetky dodávajú turistickým bundám nadštandardné vlastnosti.

  • Gelanots XP,
  • Power Stretch,
  • Resstex,
  • Climatic,
  • Polartec Classic 200,
  • Polartec Windbloc.

Dôležité vlastnosti outdoorovej bundy

Turistická bunda sa od bežnej bundy vyznačuje najmä svojimi vlastnosťami, ktoré zvyšujú komfort pri pobyte v prírode. Mali by to byť minimálne tieto:

Nepremokavosť

Nepremokavosť je schopnosť vrchnej vrstvy bundy zabrániť preniknutiu vody. Bráni tak navlhnutiu vnútorných vrstiev. Nepremokavosť sa meria podľa normy ISO 811. Ak je outdoorová bunda nepremokavá, znamená to, že odolá tlaku 1 300 mm vodného stĺpca. Pre vašu lepšiu predstavu, ak by ste sa s bundou opreli o zem, tlak by bol až 15 000 mm. Keďže v prírode vás nepriaznivé počasie môže zastihnúť kedykoľvek, vyberajte turistické bundy s čo najvyšším vodným stĺpcom — 3 000 a viac.

vyberomat sk hiking jacket
vyberomat sk hiking jacket

Priedušnosť

Priedušnosť je schopnosť bundy odvádzať vlhkosť von. Pri akejkoľvek aktivite je táto vlastnosť veľmi dôležitá. Priedušnosť zabezpečí dostatočné odvádzanie potu a vy zostanete v teple za každého počasia.

Priedušnosť sa meria na základe normy ISO 11092 a udáva sa v jednotkách Pa*m2/W (Ret). Čím nižšie bude toto číslo, tým lepšia je priedušnosť. Dobrá priedušnosť je od Ret = 6 až 13 Pa×m2/W. Vyššie číslo znamená horšiu a nižšie lepšiu priedušnosť.

Tepelná odolnosť

Tepelná odolnosť hovorí o tom, aké veľké teplo uniká von z bundy. Čím nižšia je táto hodnota, tým lepšie turistická bunda izoluje a tým menej prúdi teplo vytvárané ľudským telom von. Táto hodnota sa označuje skratkou RCT. Vyjadruje sa v jednotkách K×m2/W. Jej meranie sa uskutočňuje podľa normy ČSN EN 31092.

Priepustnosť vodných pár

Priepustnosť vodných pár sa meria v súlade s normou ISO 2528. Vyjadruje počet gramov pary, ktoré sa vyparia z materiálu vo veľkosti jedného metru štvorcového počas 24 hodín. Údaj sa udáva v jednotke g/m2 za 24 hodín. Čím vyššie toto číslo je, tým lepšie materiál odvádza paru von.

Nevyhnutná výbava

Každá outdoorová bunda by mala mať viaceré vlastnosti, ktoré jej využitie ešte vylepšia. Pri nákupe si ich dobre všímajte:

Kapucňa — nepremokavá turistická bunda si bez kapucne nesplní svoju úlohu. Kapucňu však oceníte nie len v daždivom počasí. V zime vás ochráni tiež pred chladom.

Vyvýšený golier — vysoký golier ochráni krk pred prenikaním chladu.

Vrecká — outdoorová bunda by mala byť vybavená minimálne vreckami na ruky. Výhodou je, ak disponuje aj náprsným vreckom a vreckom na rukávoch, prípadne vnútornými vreckami.

Zipsy v podpazuší — táto súčasť bundy zabezpečí lepšie odvádzanie vlhkosti od tela.

Záver

Prešli sme si jednotlivé údaje, ktoré by ste mali pri kúpe turistickej bundy brať do úvahy. Ešte pred tým, ako pristúpite k ich posúdeniu, ujasnite si, v akom ročnom období ju budete používať. Inú bundu budete potrebovať na jar a inú v zime. Na trhu nájdete zimné, jesenné aj letné turistické bundy.

Dôležité je tiež prostredie. Od toho sa budú odvíjať vlastnosti, ktoré by mal vybraný model spĺňať. Outdoorová bunda by mala byť iste nepremokavá, priedušná a mala by vás dobre chrániť pred vetrom. Pri nákupe vás iste bude zaujímať aj farba a dizajn bundy. Nezabudnite na dôležité doplnky akými sú kapucňa, vrecká či vyvýšený golier, ktoré pri aktivitách v prírode iste oceníte.

Vložiť komentár