Ako vybra┼ą najlep┼íiu turistick├║ bundu

R├Żchla vo─żba


Cen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą detailn├ę inform├ície a odborn├ę term├şny.

vyberomat sk fox collection wind blocker
vyberomat sk fox collection wind blocker

Najlacnej┼íia mo┼żnos┼ą

vyberomat sk navitas scout jacket camo
vyberomat sk navitas scout jacket camo

Rozumn├í vo─żba

vyberomat sk trakker summit xp jacket
vyberomat sk trakker summit xp jacket

Najvyššia kvalita

Turistick├í bunda patr├ş k z├íkladnej v├Żbave pre v┼íetky aktivity v pr├şrode. Spo─żahlivo ochr├íni pred vlhkos┼ąou, chladom a vetrom. Ak sa chyst├íte k├║pi┼ą outdoorov├║ bundu, pripravili sme pre v├ís inform├ície, ktor├ę v├ím pom├┤┼żu pri v├Żbere. V nasleduj├║com ─Źl├ínku sa dozviete, ako vybra┼ą turistick├║ bundu, aby vyhovovala v┼íetk├Żm va┼íim potreb├ím.

Z├íkladnou inform├íciou je ro─Źn├ę obdobie, v ktorom budete bundu pou┼ż├şva┼ą. V─Ćaka pou┼żit├Żm materi├ílom vytv├íraj├║ outdoorov├ę bundy komfortn├ę podmienky v teplej┼íom aj chladnej┼íom po─Źas├ş. Preto v na┼íom ─Źl├ínku n├íjdete aj preh─żad naj─Źastej┼íie pou┼ż├şvan├Żch materi├ílov. Okrem toho by ste si mali v┼í├şma┼ą vlastnosti ako nepremokavos┼ą, priepustnos┼ą p├ír, priedu┼ínos┼ą a tepeln├║ odolnos┼ą. Pre v├í┼í komfort pri pou┼ż├şvan├ş by mala by┼ą bunda tie┼ż vybaven├í vreckami ─Źi in├Żmi d├┤le┼żit├Żmi ─Źas┼ąami.

vyberomat sk hiking jacket
vyberomat sk hiking jacket

Materiál bundy

Z├íkladn├Żm parametrom v├Żberu turistickej bundy je materi├íl, ktor├Ż ur─Źuje jej vlastnosti. Na v├Żrobu turistick├Żch b├║nd sa pou┼ż├şvaj├║ nasledovn├ę:

Bavlna

Vlastnosti bavlny ako priedu┼ínos┼ą, jednoduch├í ├║dr┼żba a dobr├í termoregul├ícia ju predur─Źuj├║ k tomu, aby sa po┼ż├şvala aj pri v├Żrobe outdoorov├Żch b├║nd. Bavlne m├┤┼żeme navy┼íe pripo─Ź├şta┼ą pru┼żnos┼ą, pevnos┼ą a n├şzku hmotnos┼ą. V├Żhodou bavlny je tie┼ż mo┼żnos┼ą jej prania a odolnos┼ą vo─Źi r├┤znym poveternostn├Żm vplyvom. A navy┼íe je pr├şjemn├í aj na dotyk. Pre zlep┼íenie vlastnost├ş sa pou┼ż├şva v kombin├ícii so syntetick├Żmi materi├ílmi.

Perie

Perie v├Żborne izoluje a udr┼żiava vo vn├║tri bundy teplo. Preto je s├║─Źas┼ąou p├íperov├Żch zimn├Żch b├║nd. Jeho v├Żhodou je n├şzka hmotnos┼ą a dlh├í ┼żivotnos┼ą. Ak chcete udr┼ża┼ą v┼íetky vlastnosti peria ─Źo najdlh┼íie, je potrebn├ę dodr┼żiava┼ą pokyny pre starostlivos┼ą o bundu.

Dut├ę vl├íkno

Dut├ę vl├íkno sa vyzna─Źuje okrem v├Żborn├Żch termoregula─Źn├Żch vlastnost├ş tvarovou st├ílos┼ąou, ktor├ę si zachov├íva aj po viacn├ísobnom oprat├ş. Obvykle sa pou┼ż├şva v dvoch vrstv├ích. Medzi nimi sa nach├ídza vzduchov├í medzera, ktor├í zlep┼íuje izola─Źn├ę vlastnosti turistickej bundy.

Polyester

Polyester dobre saje vlhkos┼ą, je m├Ąkk├Ż, pevn├Ż, odoln├Ż a m├í dobr├ę tepelnoizola─Źn├ę vlastnosti. V├Żhodou jej tie┼ż mo┼żnos┼ą jeho farbenia. Pre zlep┼íenie elasticity sa pou┼ż├şva v kombin├ícii s ─Ćal┼í├şmi vl├íknami.

Polypropyl├ęn

Polypropyl├ęn sa vyzna─Źuje minim├ílnou nasiakavos┼ąou. Ve─żmi dobre odv├ídza vlhkos┼ą od poko┼żky. V├Żhodou je tie┼ż odolnos┼ą vo─Źi bakt├ęri├ím a plesniam.

Softshell

Softshell je vhodn├Ż do ak├Żchko─żvek podmienok. Je priedu┼ín├Ż, dobre odv├ídza vlhkos┼ą od poko┼żky a dobre odol├íva vlhkosti aj vetru. Okrem toho je pr├şjemn├Ż na dotyk, udr┼żiava telo v teple a m├í n├şzku hmotnos┼ą. Pri v├Żrobe outdoorov├Żch b├║nd sa pou┼ż├şva vo viacer├Żch vrstv├ích, ─Źo zvy┼íuje jeho ├║┼żitkov├ę vlastnosti.

vyberomat sk hiking jacket
vyberomat sk hiking jacket

Microfleece

Microfleece v├Żborne odv├ídza vlhkos┼ą od tela a ─żahko sa udr┼żiava. M├┤┼żete ho pokojne aj pra┼ą v pr├í─Źke. Jeho v├Żhodou je aj v├Żborn├í hrejivos┼ą. Vlastnosti microfleecu naplno vyu┼żijete pri pou┼żit├ş ─Ćal┼í├şch vrstiev oble─Źenia.

Vlna

Vlna v├Żborne saje vlhkos┼ą. Okrem toho v├ís dobre zahreje. K jej kladom m├┤┼żeme pripo─Ź├şta┼ą aj elasticitu a schopnos┼ą udr┼żiava┼ą optim├ílnu teplotu tela. Vyu┼żijete ju pri ve─żkom rozmedz├ş tepl├┤t od m├şnusov├Żch a┼ż po plusov├ę. Vlna si svoje vlastnosti udr┼żiava pri spr├ívnej starostlivosti. Preto ju iste neperte v pr├í─Źke ale dodr┼żiavajte pokyny v├Żrobcu.

Visk├│za

Visk├│za dobre saje vlhkos┼ą, nekr─Ź├ş sa a je pr├şjemn├í na dotyk. Toto umel├ę vl├íkno sa tie┼ż vyzna─Źuje chladiv├Żm efektom.

Sympatex

Sympatex je nepor├ęzna hydrofiln├í membr├ína. Znamen├í to, ┼że dok├í┼że absorbova┼ą vodu v plynnom a ─Źiasto─Źne v kvapalnom skupenstve. Pou┼ż├şva sa preto na odvedenie vlhkosti. Sympatex je okrem toho priedu┼ín├Ż a odoln├Ż vo─Źi vetru. Ak si vyberiete outdoorov├║ bundu do extr├ęmnych podmienok, s najv├Ą─Ź┼íou pravdepodobnos┼ąou bude s├║─Źas┼ąou jej materi├ílov├ęho zlo┼żenia.

Gore-Tex

Technick├Ż materi├íl s vysokou priedu┼ínos┼ąou, ak├Żm je Gore-Tex, patr├ş medzi por├ęzne hydrof├│bne membr├íny. Znamen├í to, ┼że do svojej ┼ítrukt├║ry nedok├í┼że absorbova┼ą vodu. Rovnako tie┼ż neprepust├ş vietor. Jeho v├Żhodami s├║ dlh├í ┼żivotnos┼ą a priedu┼ínos┼ą.

Špeciálne materiály

Pri n├íkupe sa m├┤┼żete stretn├║┼ą aj s nasledovn├Żmi materi├ílmi. V┼íetky dod├ívaj├║ turistick├Żm bund├ím nad┼ítandardn├ę vlastnosti.

  • Gelanots XP,
  • Power Stretch,
  • Resstex,
  • Climatic,
  • Polartec Classic 200,
  • Polartec Windbloc.

D├┤le┼żit├ę vlastnosti outdoorovej bundy

Turistick├í bunda sa od be┼żnej bundy vyzna─Źuje najm├Ą svojimi vlastnos┼ąami, ktor├ę zvy┼íuj├║ komfort pri pobyte v pr├şrode. Mali by to by┼ą minim├ílne tieto:

Nepremokavos┼ą

Nepremokavos┼ą je schopnos┼ą vrchnej vrstvy bundy zabr├íni┼ą preniknutiu vody. Br├íni tak navlhnutiu vn├║torn├Żch vrstiev. Nepremokavos┼ą sa meria pod─ża normy ISO 811. Ak je outdoorov├í bunda nepremokav├í, znamen├í to, ┼że odol├í tlaku 1 300 mm vodn├ęho st─║pca. Pre va┼íu lep┼íiu predstavu, ak by ste sa s bundou opreli o zem, tlak by bol a┼ż 15 000 mm. Ke─Ć┼że v pr├şrode v├ís nepriazniv├ę po─Źasie m├┤┼że zastihn├║┼ą kedyko─żvek, vyberajte turistick├ę bundy s ─Źo najvy┼í┼í├şm vodn├Żm st─║pcom ÔÇö 3 000 a viac.

vyberomat sk hiking jacket
vyberomat sk hiking jacket

Priedu┼ínos┼ą

Priedu┼ínos┼ą je schopnos┼ą bundy odv├ídza┼ą vlhkos┼ą von. Pri akejko─żvek aktivite je t├íto vlastnos┼ą ve─żmi d├┤le┼żit├í. Priedu┼ínos┼ą zabezpe─Ź├ş dostato─Źn├ę odv├ídzanie potu a vy zostanete v teple za ka┼żd├ęho po─Źasia.

Priedu┼ínos┼ą sa meria na z├íklade normy ISO 11092 a ud├íva sa v jednotk├ích Pa*m2/W (Ret). ─î├şm ni┼ż┼íie bude toto ─Ź├şslo, t├Żm lep┼íia je priedu┼ínos┼ą. Dobr├í priedu┼ínos┼ą je od Ret = 6 a┼ż 13 Pa├Śm2/W. Vy┼í┼íie ─Ź├şslo znamen├í hor┼íiu a ni┼ż┼íie lep┼íiu priedu┼ínos┼ą.

Tepeln├í odolnos┼ą

Tepeln├í odolnos┼ą hovor├ş o tom, ak├ę ve─żk├ę teplo unik├í von z bundy. ─î├şm ni┼ż┼íia je t├íto hodnota, t├Żm lep┼íie turistick├í bunda izoluje a t├Żm menej pr├║di teplo vytv├íran├ę ─żudsk├Żm telom von. T├íto hodnota sa ozna─Źuje skratkou RCT. Vyjadruje sa v jednotk├ích K├Śm2/W. Jej meranie sa uskuto─Ź┼łuje pod─ża normy ─îSN EN 31092.

Priepustnos┼ą vodn├Żch p├ír

Priepustnos┼ą vodn├Żch p├ír sa meria v s├║lade s normou ISO 2528. Vyjadruje po─Źet gramov pary, ktor├ę sa vyparia z materi├ílu vo ve─żkosti jedn├ęho metru ┼ítvorcov├ęho po─Źas 24 hod├şn. ├Üdaj sa ud├íva v jednotke g/m2 za 24 hod├şn. ─î├şm vy┼í┼íie toto ─Ź├şslo je, t├Żm lep┼íie materi├íl odv├ídza paru von.

Nevyhnutn├í v├Żbava

Ka┼żd├í outdoorov├í bunda by mala ma┼ą viacer├ę vlastnosti, ktor├ę jej vyu┼żitie e┼íte vylep┼íia. Pri n├íkupe si ich dobre v┼í├şmajte:

Kapuc┼ła ÔÇö nepremokav├í turistick├í bunda si bez kapucne nespln├ş svoju ├║lohu. Kapuc┼łu v┼íak ocen├şte nie len v da┼żdivom po─Źas├ş. V zime v├ís ochr├íni tie┼ż pred chladom.

Vyv├Ż┼íen├Ż golier ÔÇö vysok├Ż golier ochr├íni krk pred prenikan├şm chladu.

Vreck├í ÔÇö outdoorov├í bunda by mala by┼ą vybaven├í minim├ílne vreckami na ruky. V├Żhodou je, ak disponuje aj n├íprsn├Żm vreckom a vreckom na ruk├ívoch, pr├şpadne vn├║torn├Żmi vreckami.

Zipsy v┬ápodpazu┼í├ş ÔÇö t├íto s├║─Źas┼ą bundy zabezpe─Ź├ş lep┼íie odv├ídzanie vlhkosti od┬átela.

─îo si vybra┼ą?

Pripravili sme si pre v├ís zop├ír tipov na v├Żhodn├ę turistick├ę bundy.

N├ízovKladyZ├íporyOrienta─Źn├í cenaKde k├║pi┼ą?
FOX Collection Wind Blocker– nepremokavos┼ą
– priedu┼ínos┼ą
– odolnos┼ą vo─Źi vetru
– dizajn
– sie┼ąov├í pod┼í├şvka
– nevhodn├í do mraziv├ęho po─Źasia
– bez kapucne
84 ÔéČV├Żhodn├í ponuka
Nash Waterproof Jacket– nepremokavos┼ą
– priedu┼ínos┼ą
– odolnos┼ą vo─Źi vetru
– kapuc┼ła s pred─║┼żen├Żm ┼íiltom
– nevhodn├í do mraziv├ęho po─Źasia 87 ÔéČV├Żhodn├í ponuka
Navitas Scout Jacket Camo 2.0– nepremokavos┼ą
– priedu┼ínos┼ą
– nevhodn├í do mraziv├ęho po─Źasia a ve─żmi siln├ęho vetra105 ÔéČV├Żhodn├í ponuka
DAM Camovicion Jacket– nepremokavos┼ą
– priedu┼ínos┼ą
– fleecov├í pod┼í├şvka proti vetru
– vy┼í┼íia cena,
– nevhodn├í do mraziv├ęho po─Źasia a ve─żmi siln├ęho vetra
125 ÔéČV├Żhodn├í ponuka
Trakker Summit XP Jacket– nepremokavos┼ą
– priedu┼ínos┼ą
– kapuc┼ła s vystu┼żenou hornou ─Źas┼ąou
– pred─║┼żen├í zadn├í ─Źas┼ą
– vysok├í cena
– nevhodn├í do mraziv├ęho po─Źasia a ve─żmi siln├ęho vetra
131 ÔéČV├Żhodn├í ponuka
vyberomat sk fox collection wind blocker

FOX Collection Wind Blocker

Bunda v─Ćaka 340 gsm polyesterov├ęmu materi├ílu chr├íni pred nepriazniv├Żm po─Źas├şm a vetrom. Pod┼í├şvka zaru─Źuje v├Żborn├║ vzdu┼ínos┼ą aby ste boli st├íle v suchu, a z├írove┼ł v teple. M├┤┼żete ju vyu┼ż├şva┼ą celoro─Źne. Bunda obsahuje 2 vonkaj┼íie vreck├í na ruky a vrecko na zips, kam si m├┤┼żete ulo┼żi┼ą va┼íe cennosti. Pekn├Ż dizajn je navy┼íe doplnen├Ż o reflexn├ę prvky. Vyu┼żi┼ą ju m├┤┼żete aj na in├ę aktivity, ako je napr├şklad ryb├ír─Źenie.


vyberomat sk nash waterproof jacket

Nash Waterproof Jacket

Vysoko funk─Źn├║ bundu ocenia v┼íetci celoro─Źn├Ż rekrea─Źn├Ż turisti. Je vytvoren├í zo ┼ípeci├ílnej m├Ąkkej tkaniny. Vn├║tro obsahuje TPU membr├ínu. Vrchn├í ─Źas┼ą je polepen├í povrchovou impregn├íciou. V─Ćaka t├Żmto vlastnostiam je bunda nepremokav├í (vodn├Ż st─║pec 10 000 mm) a odoln├í vo─Źi vetru. Taktie┼ż dobre odv├ídza vlhkos┼ą s priedu┼ínos┼ąou 3 000 g/m┬▓, tak┼że budete st├íle v suchu. Navy┼íe obsahuje 4 vonkaj┼íie a 1 vn├║torn├ę vrecko a kapuc┼łu s pred─║┼żen├Żm ┼íiltom. Okrem turistiky ju m├┤┼żete vyu┼żi┼ą aj na ryb├ír─Źenie.


vyberomat sk navitas scout jacket camo

Navitas Scout Jacket Camo 2.0

T├íto bunda je skvelou vo─żbou pre rekrea─Źn├Żch turistov. Vytvoren├í je z kvalitn├ęho materi├ílu, a to z 230T Taslon nylonu. Kladom bundy je nepremokavos┼ą (vodn├Ż st─║pec 5 000 mm) zaisten├í plne podlepen├Żmi ┼ívami a vodotesn├Żmi zipsami. S├║─Źas┼ąou bundy je aj kapuc┼ła, vn├║torn├ę vrecko a vonkaj┼íie vreck├í pre ulo┼żenie drobnost├ş. ─Äal┼í├şm plusom je priedu┼ínos┼ą 5 000 g/m┬▓. Vyu┼żi┼ą ju m├┤┼żu aj milovn├şci ryb├írstva.


vyberomat sk dam camovicion jacket

DAM Camovicion Jacket

Bunda je vhodn├í pre turistov po─Źas jari, leta a jesene. Vyu┼żijete ju aj po─Źas chladnej┼í├şch ─Źi da┼żdiv├Żch dn├ş, v─Ćaka jej nepremokavosti (vodn├Ż st─║pec 8 000 mm) a kapucni. Vyroben├í je z kombin├ície 320D nylonu taslon a 320D polyesteru taslon, ─Źo zais┼ąuje dobr├ę satie potu, tak┼że po cel├Ż ─Źas ostanete v suchu. Obsahuje fleecov├║ pod┼í├şvku a predn├Ż zips s chlop┼łou proti vetru. S├║─Źas┼ąou bundy je kapuc┼ła, nastavite─żn├Ż p├ís a 5 vreciek. Okrem turistiky ju m├┤┼żete vyu┼żi┼ą aj pri ryb├ír─Źen├ş.


vyberomat sk trakker summit xp jacket

Trakker Summit XP Jacket

Komfortn├║ bundu vy┼żijete od jari do jesene. Nevad├ş jej ani nepriazniv├ę po─Źasie (vodn├Ż st─║pec 10 000 mm). Vyroben├í je z polyesteru. ─Äal┼íou kladnou vlastnos┼ąou bundy je vzdu┼ínos┼ą 5 000 g/m┬▓. Obsahuje nepremokav├ę vreck├í, kde si m├┤┼żete schova┼ą drobnosti. Bunda je prisp├┤soben├í proti vetru, a to hlavne pred─║┼żenou zadnou ─Źas┼ąou a vystu┼żenou kapuc┼łou. Vyu┼żijete ju aj po─Źas in├Żch aktiv├şt, ako napr├şklad pri chytan├ş r├Żb.

Záver

Pre┼íli sme si jednotliv├ę ├║daje, ktor├ę by ste mali pri k├║pe turistickej bundy bra┼ą do ├║vahy. E┼íte pred t├Żm, ako prist├║pite k ich pos├║deniu, ujasnite si, v akom ro─Źnom obdob├ş ju budete pou┼ż├şva┼ą. In├║ bundu budete potrebova┼ą na jar a in├║ v zime. Na trhu n├íjdete zimn├ę, jesenn├ę aj letn├ę turistick├ę bundy.

D├┤le┼żit├ę je tie┼ż prostredie. Od toho sa bud├║ odv├şja┼ą vlastnosti, ktor├ę by mal vybran├Ż model sp─║┼ła┼ą. Outdoorov├í bunda by mala by┼ą iste nepremokav├í, priedu┼ín├í a mala by v├ís dobre chr├íni┼ą pred vetrom. Pri n├íkupe v├ís iste bude zauj├şma┼ą aj farba a dizajn bundy. Nezabudnite na d├┤le┼żit├ę doplnky ak├Żmi s├║ kapuc┼ła, vreck├í ─Źi vyv├Ż┼íen├Ż golier, ktor├ę pri aktivit├ích v pr├şrode iste ocen├şte.

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest