Ako vybrať najlepšie bežecké topánky

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 4 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk reebok lite plus removebg preview
vyberomat sk reebok lite plus removebg preview

Najlacnejšie možnosť (pánske)

vyberomat sk adidas runfalcon
vyberomat sk adidas runfalcon

Najlacnejšia možnosť (dámske)

vyberomat sk saucony endorphin shift
vyberomat sk saucony endorphin shift

Najvyššia kvalita (pánske)

vyberomat sk adidas performance supernova
vyberomat sk adidas performance supernova

Najvyššia kvalita (dámske)

Športovanie je prínosom pre zdravie. Zlepšuje našu fyzickú kondíciu aj psychiku. Medzi najobľúbenejšie športy patrí aj beh. Ak patríte medzi občasných či zanietených bežcov, potrebujete na behanie kvalitné bežecké topánky.

Bežecké topánky sú navrhnuté tak, aby boli pohodlné a priaznivo vplývali na celkové držanie tela. Vyrábajú sa z materiálov, ktoré chránia kĺby pred nadmernou námahou. Keď kupujete bežeckú obuv, je potrebné porovnávať niekoľko parametrov. Váš výber bude závisieť od toho, kam chodievate behať, tvaru klenby nohy a spôsobu nášľapu. Jednotlivé bežecké topánky sa tiež odlišujú niektorými funkciami. Samozrejme, že je potrebné vyberať aj podľa veľkosti vašej nohy. Pri skúšaní je však dobré dodržiavať niektoré pravidlá. Aj o tých sa dočítate v našom článku.

vyberomat sk running shoes
vyberomat sk running shoes

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov pre výhodné bežecké topánky, z ktorých si vyberú páni aj dámy.

NázovPre koho?KladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Reebok Lite Plus 3pánske– dobrá cena
– flexibilná podošva
– pohodlnosť
– protišmyková podrážka
– iba stredné tlmenie
– vhodné len do letného počasia
50 €Zobraziť ponuku
Adidas Runfalcon 2.0dámske– dizajn
– značka
– dobrá cena
– priedušnosť
– ľahkosť
– pohodlnosť
– iba stredné tlmenie
– len do letného počasia
55 €Zobraziť ponuku
Under Armour Topánky UA Hovr Phantom 2pánske– priedušnosť
– pohodlnosť
– ľahkosť
– spevnená päta
– vhodné len do letného počasia81 €Zobraziť ponuku
Under Armour Topánky UA W HOVR Rise 3dámske– priedušnosť
– pohodlnosť
– ľahkosť
– spevnená päta
– len do letného počasia71 €Zobraziť ponuku
Saucony Endorphin Shiftpánske– vysoké tlmenie
– priedušnosť
– pohodlnosť
– ľahkosť
– vystužené päty
– flexibilná podošva
– vyššia cena 149 €Zobraziť ponuku
ADIDAS PERFORMANCE Supernovadámske– priedušnosť
– pohodlnosť
– ľahkosť
– spevnená päta
– protišmyková päta
– iba stredné tlmenie
– vyššia cena
123 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk reebok lite plus removebg preview

Reebok Lite Plus 3

Tieto topánky sú určené pre pánov, ktorý si užívajú tréningový beh. Päty topánok sú z odolnej gumy. Povrch topánky je priedušný, vyrobený zo syntetického textilu. Podšívka a stielka sú taktiež z textilu. Protišmykovosť topánok zaisťuje gumová podrážka.


vyberomat sk adidas runfalcon

Adidas Runfalcon 2.0

Bežecké topánky od značky Adidas zaujmú svojim pekným dizajnom. Priedušnosť zaručuje zvršok vyrobený zo sieťoviny. Podošva je vyrobená z gumy, medzipodošva zasa s materiálu EVA. Disponuje vyberateľnou stielkou. Tlmenie topánky je stredné. Drop 9,5 mm. Váha jednej topánky 274 g.


vyberomat sk under armour topanky ua hovr phantom

Under Armour Topánky UA Hovr Phantom 2

Pánske topánky sú určené pre dlhé trasy počas teplých letných dní, a to vďaka vysokej priedušnosti. Na výrobu podošvy bol použitý gumový materiál. Vďaka zabudovanému systému MAPMYRUN môžete podávať ešte vyšší víkend. Zároveň obsahujú inovačnú technológiu UA SpeedForm, ktorá slúži na zachovanie tvaru topánky. Nechýbajú im spevnené päty.


vyberomat sk under armour topanky ua w hovr rise

Under Armour Topánky UA W HOVR Rise 3

Dámske bežecké topánky využijete počas letných dní. Zvršok je vyrobený zo syntetického materiálu. Ani týmto topánkam nechýba gumová podrážka a spevnená päta. Pre ešte väčší komfort je ich špička jemne vystužená. Technológií HOVR vďačia sa eliminovanie nepríjemného pocitu nárazu pri behaní.


vyberomat sk saucony endorphin shift

Saucony Endorphin Shift

Bežecké topánky sú vhodné pre pánov na bežné cesty. Na výrobu zvršku topánok bola použitá priedušná sieťovina. Podošva je veľmi flexibilná, takže nebude problémom ani náročnejší terén. Výhodou je vysoké tlmenie. Drop má 4 mm, čo umožňuje prirodzený bežecký postoj a správny náklon tela pri behu. Hmotnosť jednej topánky: 200 – 300 g.


vyberomat sk adidas performance supernova

ADIDAS PERFORMANCE Supernova

Nízke bežecké topánky sú určené pre ženy, ktoré rady behajú. Okrem pekného dizajnu ponúkajú aj vystuženú stielku, vystuženú pätu a oblasť špičiek. Ich protišmykovosť zaručuje plastová podrážka. Na ich výrobu bol použitý priedušný textilný materiál. Drop: 9-12 mm. Hmotnosť jednej topánky 200 – 300g.

Bežecké topánky podľa terénu

Prvým kritériom výberu by mal byť terén, na akom najčastejšie beháte. Iné bežecké topánky budete potrebovať na beh v lese a iné na beh na ceste.

Cestné bežecké topánky

Cestná bežecká obuv je uspôsobená pre behanie na pevnom povrchu a cesty. Kvôli tomu má lepšie tlmenie. Vyznačuje sa tiež jemnejším vzorom na podrážke, dobrou priľnavosťou k povrchu a výbornou priedušnosťou. Je ľahká a poskytuje dobrú podporu odrazovej sily. Cestné bežecké topánky sú vďaka týmto vlastnostiam dostatočne pohodlné aj pri behu na dlhé vzdialenosti.

Pri kúpe máte na výber z troch kategórií:

Ľahké tréningové cestné topánky — majú minimálnu hmotnosť a sú určené na rýchlostný beh.

Objemové cestné topánky — využijete ich na každodenné vytrvalostné tréningy.

Závodné cestné topánky — majú nízku hmotnosť a sú priedušné. Majú menšie tlmenie, aby sa zabránilo zbytočnej strate energie a rýchlosti. Sú vhodné najmä na závody, nie na pravidelný tréning.

Bežecké topánky do terénu

Bežecké topánky pre trial alebo kros running sú uspôsobené na beh po náročnejšom teréne lesných cestičiek či turistických chodníkov. Vyznačujú sa zosilnenou podrážkou, ktorá ochráni vaše nohy od nerovností na ceste. Na nerovný povrch myslí aj celá stavba topánky. Prispieva k bezpečnému nášľapu a znižuje riziko vyvrtnutia členku.

Tieto topánky sa vyrábajú z odolných materiálov, ktoré ich chránia pred poškodením. Kvôli pevnejším materiálom a mohutnejšej podrážke však majú vyššiu hmotnosť a horšie odvetrávanie. Aj bežecké topánky do terénu ďalej delíme na:

Bežecká obuv do ľahkého terénu — tento typ je viac priedušný. Podrážka má tiež lepšiu priľnavosť k povrchu.

Offroad bežecká obuv — má hrubší vzor podrážky vhodný do nerovného terénu.

Bežecká obuv pre kombinovaný terén — kombinuje vlastnosti oboch predchádzajúcich typov, takže ju môžete využiť v ľahkom aj náročnejšom teréne.

vyberomat sk running shoes
vyberomat sk running shoes

Výber podľa nášľapu chodidla

Pri behu sú nohy vystavené niekoľkonásobne vyššej záťaži než ako je tomu pri normálnej chôdzi. Aby ste nepreťažovali kĺby, šľachy a svalstvo nôh, mali by ste im pri behu poskytnúť čo najvyšší komfort. Veľmi dôležitým kritériom výberu je preto spôsob došľapu chodidla.

Došľap chodila sa líši u každého človeka vychýlením členku. Bežecké topánky sú uspôsobené na to, aby potom nášľap pri dopade tlmili. Poznáme tri typy nášľapu:

Neutrálny nášľap

Pri neutrálnom nášľape dopadá noha približne na stred chodidla. Nedochádza pri tom, alebo len minimálne, k vychyľovaniu do strany.

Pronácia

Pri dopade nohy na povrch sa chodidlo v členku vychyľuje mierne dovnútra. Váha tela sa tak prenáša na vnútornú stranu chodidla. Ľudia s týmto typom nášľapu majú topánky opotrebované viac na vnútornej strane.

Supinácia

Supinácia, inak nazývaná aj nedostatočná pronácia, znamená, že sa pri nášľape členok vychyľuje viac do vonkajšej strany. Najväčšia časť hmotnosti sa preto prenáša práve na túto stranu.

Podľa tvaru klenby

Aby vás po dlhšom behu neboleli nohy, vyberajte aj podľa tvaru vašej klenby. Tvar klenby zistíte tak, že si chodidlo potriete tenkou vrstvou krému, vezmete papier a chodidlo naň otlačíte.

Bežecká obuv pre normálne chodidlo

Normálne chodidlo sa pri došľape dotýka povrchu pätou a vonkajšou stranou chodidla. Váš odtlačok bude zobrazovať prednú časť chodidla a pätu, pričom časť chodidla medzi nimi siaha asi do polovice šírky chodidla. Pri výbere topánok preto vyberajte modely s priemernou alebo slabou podporou.

Bežecká obuv pre ploché chodidlo

Ak sa na otlačku nachádza celé chodilo vrátane jeho vnútornej časti, máte ploché nohy. Vyberajte bežecké topánky s vysokou podporou pre zníženie pronácie. Do bežeckých topánok môžete tiež nosiť ortopedické vložky.

Bežecká obuv pre vysokú klenbu

Noha s vysokou klenbou zanechá na papieri odtlačok s minimálnou spojovacou časťou medzi pätou a prednou časťou nohy. Vyberajte obuv, ktorá poskytne nohám flexibilitu.

vyberomat sk running shoes
vyberomat sk running shoes

Vyberajte správnu veľkosť

Veľkosť bežeckej obuvi priamo vplýva na komfort vašich nôh pri behu. Veľkosť určujte odmeraním oboch chodidiel. Jedno chodidlo sa od druhého môže mierne odlišovať. Vyberajte podľa väčšieho nameraného čísla.

Pri kúpe bežeckej obuvi vyberajte model, ktorý je o kúsok väčší ako vaše chodidlo. Malo by to byť približne o pol čísla. Správnu veľkosť neskúšajte len na rovnom povrchu ale aj na naklonenej rovine. Keď sa postavíte na naklonenú rovinu, prsty sa vám nesmú dotýkať prednej časti topánok.

Pri výbere sa vám môže stať, že vám najlepšie sadnú bežecké topánky o jedno číslo menšie alebo väčšie než ako je vaša bežná veľkosť obuvi. Dôležité je, aby topánka dobre sedela. Nesmie vás tlačiť vpredu, zozadu ani na bokoch nôh. Nezabudnite skúšať v ponožkách, v ktorých budete behávať.

V topánke sa pokojne nie len prejdite. Vyskúšajte aj jej pohodlnosť v pokluse. Zistíte tak, ako sa vaša noha cíti pri došľape. Keďže nohy pri behu mierne napuchnú, bežecké topánky je najlepšie kupovať v odpoludňajších hodinách. Ľudská noha je vtedy viac opuchnutá.

Čo je to drop topánky

Drop sa udáva v milimetroch a označuje rozdiel výšky medzi prednou a zadnou časťou topánky. To znamená medzi jej špičkou a pätou. Čím je tento údaj nižší, tým viac vám bude topánka umožňovať našľapovať cez špičku chodidla. Najnižšie hodnoty sú 0 – 4 mm. Čím je drop vyšší, tým viac budete došľapovať na pätu. Najvyššie hodnoty dropu sú 10 – 12 mm.

Funkcie bežeckých topánok

Pri nákupe bežeckej obuvi sa môžete stretnúť s niektorými funkciami. Vybrať si môžete napríklad bežecké topánky s dôrazom na odvetrávanie. Takéto topánky sú nielen vyrobené z priedušných materiálov ale majú aj bočné odvetrávanie. Medzi vyhľadávané funkcie topánok patrí tiež kvalitnejšie tlmenie. Ak máte radi efektný vzhľad, môžete si vybrať bežeckú obuv s priehľadnými prvkami.

Pri bežeckej obuvi do terénu, iste oceníte jej nepremokavosť. V takomto prípade hľadajte bežecké topánky s Gore-Tex membránou.

Záver

Kvalitné bežecké topánky ochránia vaše nohy pred nadmernou únavou ale aj zbytočným zranením. Vyberajte predovšetkým podľa typu terénu, na akom najčastejšie beháte. Ďalšími kritériami sú tvar vášho chodidla a spôsob nášľapu. Pri kúpe bežeckej obuvi je zvlášť dôležité vybrať tú správnu veľkosť. Môžete sa stretnúť tiež z praktickými funkciami, ktoré zvýšia váš komfort pri behu.

Aby vám bežecké topánky dlho vydržali, nezabúdajte na správnu starostlivosť. Pokiaľ to nie je nutné, topánky neperte v práčke. Mohli by ste tak znížiť funkčnosť niektorých prvkov. Pri väčšom znečistení vykefujte povrch jemnou kefou a teplou mydlovou vodou. Topánky po umytí nechajte vyschnúť pri izbovej teplote. Vystavenie vysokým teplotám by mohlo mať za následok rôzne deformácie. Pre predĺženie životnosti nezabúdajte ani na pravidelnú impregnáciu.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest