Ako vybrať najlepšiu detskú autosedačku

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk nuna pipa lite wpipafix base caviar
vyberomat sk nuna pipa lite wpipafix base caviar

Výhodná autosedačka 0 – 13 kg

vyberomat sk britax romer multi tech iii
vyberomat sk britax romer multi tech iii

Výhodná autosedačka 9 – 25 kg

vyberomat sk avionaut max space isofix
vyberomat sk avionaut max space isofix

Výhodná autosedačka 15 – 36 kg

Detská autosedačka patrí k povinnej výbave auta vždy, keď prevážate dieťa do 36 kg alebo výšky 150 cm. Pri jej kúpe však nejde len o to, aby ste dodržali platné zákony. Ide predovšetkým o bezpečnosť dieťaťa pri prevoze.

Parametre autosedačiek pre novorodencov alebo pre staršie deti môžu byť dosť rozdielne, preto vám prinášame komplexného poradcu, ako detskú autosedačku vybrať. Prečítajte si, akú autosedačku zvoliť pre novorodenca, akú autosedačku kúpiť po vajíčku alebo kedy možno použiť len podsedák.

vyberomat sk child seat
vyberomat sk child seat

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné autosedačky, ktoré sme rozdelili podľa hmotnosti.

NázovHmotnosťKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
NUNA PIPA Lite W/PIPAFIX Base Caviar0 – 13 kg– spĺňa normu ECE
– ukotvenie funkciou ISOFIX
– ochrana proti bočnému nárazu
– nastaviteľný bezpečnostný pás
– polohovateľná opierka
– prací poťah
– nízka hmotnosť
– nedá sa nastaviť do ľahu395 €Výhodná ponuka
JOIE Spin 360 ° ember0 – 18 kg– ukotvenie funkciou ISOFIX
– bezpečnosť
– možnosť 360 ° otočenia
– možnosť nastavenia do ľahu
– polohovateľná opierka
– prací poťah
– vyššia hmotnosť (12 kg)
– chýba ochrana voči bočnému nárazu
316 €Zobraziť ponuku
Britax Römer King II LS 9 – 18 kg– spĺňa normu ECE R55/04
– možnosť nastavenia do ľahu
– polohovateľná opierka
– nastaviteľný bezpečnostný pás
– prací poťah
– bez isofixu
– vyššia hmotnosť (10,3 kg)
316 €Zobraziť ponuku
Britax Römer Multi – Tech III9 – 25 kg– spĺňa normu ECE
– ochrana proti bočnému nárazu
– nastaviteľný bezpečnostný pás
– polohovateľná opierka
– prací poťah 
– nedá sa nastaviť do ľahu
– vyššia hmotnosť (10,5 kg)
387 €Zobraziť ponuku
Britax Römer Evolva 123 SL SICT9 – 36 kg– spĺňa normu ECE
– ukotvenie funkciou ISOFIX
– systém CLICK & SAFE
– ochrana proti bočnému nárazu
– možnosť nastavenia do ľahu
– nastaviteľný bezpečnostný pás
– polohovateľná opierka
– prací poťah
– vyššia hmotnosť (8,6 kg)278 €Zobraziť ponuku
AVIONAUT MAX SPACE ISOFIX15 – 36 kg– spĺňa normu ECE
– ukotvenie funkciou ISOFIX
– ochrana proti bočnému nárazu
– možnosť nastavenia do ľahu
– polohovateľná opierka
– prací poťah
– vyššia hmotnosť ( 11 kg)
– pás sa nedá nastaviť
277 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk nuna pipa lite wpipafix base caviar

NUNA PIPA Lite W/PIPAFIX Base Caviar

Bezpečnosť vášho dieťaťa počas jazdy v aute zaistí autosedačka od NUNA PIPA. Je určená pre detičky do 13 kg. Vďaka populárnej funkcie ISOFIX sa jednoducho upevňuje. Navyše dieťatku bude v autosedačke pohodlne, kvôli nastaviteľnému 3 bodovému pásu a nastaviteľnej opierke. Nechýba jej ani ochrana proti bočnému nárazu. S udržiavaním si nemusíte robiť starosti. V prípade zašpinenia stačí snímateľný poťah oprať. Vďaka nízkej váhe (2,8 kg) sa jednoducho prenáša. Skupina: 0 a 0 +.


vyberomat sk joie spin ° ember

JOIE Spin 360 ° ember

S autosedačkou od značky JOIE bude vaše dieťatko počas jazdy autom v bezpečí. Disponuje bezpečnostným 5 bodovým pásom. Sedačku môžu využívať deti do 18 kg. Môžete ju upevniť v smere jazdy ale aj proti smere, a to prostredníctvom systému ISOFIX. Dieťa bude mať počas jazdy pohodlie vďaka nastaviteľnej opierke alebo možnosti sklopenia sedačky do ľahu. Údržba autosedačky je jednoduchá, pretože má odnímateľný pratelný poťah. Váha: 12 kg. Skupina 0, 0 + a I.


vyberomat sk britax romer king ii ls

Britax Römer King II LS

Autosedačka zaručuje maximálnu bezpečnosť a zároveň pohodlnú jazdu pre vaše dieťa. Obsahuje nastaviteľný 5 bodový bezpečnostný pás. Sedačka je určená pre deti od 9 do 18 kg. Vďaka ramenným vypchávkam a opierkam je chránené pred prípadným bočným nárazom. Na druhú stranu, nastaviteľná opierka a možnosť nastaviť sedačku do ľahu zaručujú pohodlnosť aj počas dlhej jazdy. Navyše aj jej údržba je jednoduchá. Poťah môžete ľahko odňať a vyprať. Váha: 10,3 kg. Skupina I.


vyberomat sk britax romer multi tech iii

Britax Römer Multi – Tech III

Pri deťoch je bezpečnosť na prvom mieste. Tú vám počas jazdy v aute zabezpečí autosedačka od Britax. Je určená pre deti od 9 do 25 kg. Prostredníctvom technológie SICT bude dieťa chránené pred bočným nárazom. Nastaviteľný 5 bodový pás a nastaviteľná opierka zaručujú pohodlné sedenie aj na dlhých cestách. Vďaka snímateľnému praciemu poťahu, nebudú ani škvrny problémom. Váha: 10,5 kg. Skupina: I a II.


vyberomat sk britax romer evolva sl sict

Britax Römer Evolva 123 SL SICT

Autosedačky značky Britax sú považované za najkvalitnejšie na trhu. Vďaka 5 bodovému nastaviteľnému bezpečnostnému pásu a technológie SICT (ochrana proti bočnému nárazu) bude vaše dieťatko v bezpečí. Autosedačku môžete jednoducho pripevniť pomocou ISOFIXU. Nechýba jej možnosť sklopenia do ľahu a nastaviteľná opierka. Plusom je integrovaný držiak na nápoje a snímateľný prací poťah. Váha: 8,6 kg. Skupina: I, II a III.


vyberomat sk avionaut max space isofix

AVIONAUT MAX SPACE ISOFIX

Autosedačka je ideálna pre deti od 15 do 36 kg. Vďaka 3 bodovému bezpečnostnému pásu a ochrane proti bočnému nárazu bude dieťatko po celú cestu v bezpečí. Sedačku môžete upevniť prostredníctvom ISOFIXU. Pohodlnosť počas cesty zaručuje nastaviteľná opierka a možnosť sklopiť sedačku do ľahu. S údržbou si nemusíte robiť starosti, stačí snímateľný poťah vyprať. Váha: 11 kg. Skupina II a III.

​Rozdelenie autosedačiek podľa hmotnosti dieťaťa

Detské autosedačky delíme do niekoľkých skupín na základe hmotnosti dieťaťa. Prvým údajom, ktorý by vás mal pri výbere zaujímať je preto práve váhová kategória.

Kategória 0/0+ (0 – 13 kg)

Detská autosedačka do 13 kg sa nazýva tiež vajíčko. Je určená pre deti približne do 1 roka a umiestňuje sa proti smeru jazdy na zadné sedadlo. Ak vajíčko umiestnite na sedadlo spolujazdca, musíte mať vypnutý airbag. Bábätko je autosedačke celé chránené. V prípade nárazu sa oprie chrbtom o konštrukciu sedačky. Tá chráni jeho krčnú chrbticu oveľa viac, ako keby bolo otočené v smere jazdy. Nedochádza tiež k neželanému tlaku na hrudný kôš.

Detské autosedačky 0/0 sú veľmi praktické na prenášanie pomocou rukoväte. Na trhu nájdete aj modely, ktoré sú súčasťou trojkombinácie spolu s kočíkom. Takúto sedačku potom jednoducho umiestnite priamo na konštrukciu kočíka bez toho, aby ste z nej dieťa museli vyberať. Jedinou nevýhodou tohto typu autosedačky je to, že z nej dieťa rýchlo vyrastie.

Kategória 0+ (0 – 18 kg)

Kategória 0+ je určená pre deti od 0 do 4 rokov. Pre najmenšie deti je vybavená odnímateľnou novorodeneckou vložkou, ktorá zabezpečuje väčšie pohodlie aj bezpečnosť dieťaťa. Detská autosedačka 0 – 18 kg sa umiestňuje proti smeru jazdy na zadné sedadlo. Výhodou je, že z nej bábätko nevyrastie tak rýchlo.

Kategória I (9 – 18 kg)

Jednotlivé detské autosedačky do 18 kg sa líšia spôsobom umiestnenia. Niektoré modely sa umiestňujú do vozidla v smere a iné proti smeru jazdy. Druhý spôsob je odporúčaný z hľadiska bezpečnosti dieťaťa pri náraze, pretože lepšie ochráni krk dieťaťa.

Detská autosedačka kategórie I je o niečo vyššia. Používa sa pre deti od jedného do štyroch rokov. Umiestňuje sa vždy len na zadné sedadlo. Je vybavená výškovo nastaviteľným pásom s centrálnym upevnením. Pre lepšiu ochranu pri náraze je výhodou, ak má autosedačka zosilnené bočnice v oblasti hlavy.

Z takejto autosedačky má dieťa lepší výhľad na okolie. Niektoré modely sa dajú polohovať. Túto funkciu oceníte najmä počas dlhšej cesty. Sedačku tak budete môcť prispôsobiť tomu, či je dieťa hore alebo spí.

vyberomat sk child seat
vyberomat sk child seat

Kategória II (9 – 25 kg)

Veľkosť autosedačky kategórie II vyhovuje deťom do 7 rokov veku. Má trojbodový alebo päťbodový bezpečnostný systém, pričom popruhy sa dajú prispôsobiť aktuálnej výške dieťaťa. Pohodlie a ochranu hlavy zabezpečujú hlboké bočné opierky. Aj tieto autosedačky je možné polohovať tak, aby dieťaťu poskytli pohodlie počas spánku aj bdenia.

Kategória II/III (9 – 36 kg)

Detská autosedačka kategórie II/III spája kategórie II a III. Je určená pre deti od 4 do 12 rokov. Umiestňuje sa v smere jazdy, pričom sa dieťa zapína bezpečnostným pásom auta. Pre lepšiu ochranu dieťaťa umožňujú regulovať výšku pása a jednotlivé opierky. Výrobcovia niektorých modelov myslia aj na prispôsobenie šírky autosedačky v oblasti ramien. Túto vymoženosť oceníte pri deťoch útlejšieho vzrastu. Výhodou je, že autosedačku využijete dlhšiu dobu bez toho, aby ste museli investovať do novej. Ak máte dieťa na najnižšej hranici hmotnosti, odporúčame však autosedačku najskôr vyskúšať.

Kategória III (15 – 36 kg)

Táto kategória je vhodná pre deti do 12 rokov, resp. do výšky 150 cm. Tieto autosedačky nie sú vybavené vlastnými pásmi. Dieťa sa zapína trojbodovým pásovým systémom auta. Môžete ich používať až do výšky potrebnej na to, aby dieťa mohlo jazdiť v aute bez použitia autosedačky.

Podsedáky

Samostatnú kategóriu autosedačiek tvoria podsedáky. Sú určené výlučne len pre staršie deti do 36 kg alebo 150 cm. Ich výhodou je cena a jednoduchšia manipulácia. Nie sú však vybavené chrbtovou časťou ani bočnicami, čo znižuje ochranu dieťaťa v prípade nárazu. Neposkytujú tiež rovnaké pohodlie ako autosedačky predchádzajúcich kategórií.

vyberomat sk child seat
vyberomat sk child seat

Bezpečnosť autosedačky

Parametre sedačiek určených pre novorodencov a väčšie deti sa od seba odlišujú. Ak vyberáte autosedačku, skontroluje preto predovšetkým údaje o hmotnosti a výške dieťaťa. Pre bezpečnosť dieťaťa je tiež dôležité, aby ste kúpili nepoužívanú autosedačku, ktorá spĺňa európske bezpečnostné normy. Detskú autosedačku, ktorá má za sebou autonehodu, viac nepoužívajte, aj keď na nej nie je zjavné žiadne poškodenie. Aj malé praskliny či iné vady, ktoré si nemusíte všimnúť, majú za následok zníženie bezpečnosti dieťaťa.

Európske bezpečnostné normy

Pri výbere konkrétneho modelu by mala byť pre každého rodiča prioritou bezpečnosť. Preto si pri kúpe skontrolujte, či detská autosedačka spĺňa príslušné európske bezpečnostné normy. Prvou je norma ECE R44, ktorá sa zameriava na konštrukciu a bezpečnosť autosedačiek. Druhou je novšia norma ECE R129, ktorá okrem iného zahŕňa požiadavku používania autosedačiek proti smeru jazdy do 15 mesiacov.

Systém ISOFIX

Dôležitým kritériom pri výbere je spôsob uchytenia sedačky v automobile. Na výber máte z dvoch možností:

Uchytenie autosedačky pomocou bezpečnostného pásu vozidla — pri tomto spôsobe nie je autosedačka uchytená pevne.

Uchytenie autosedačky systémom ISOFIX — ISOFIX je systém špeciálnych úchytiek, ktoré sa zasunú do západiek v sedadle auta. Týmto systémom sa autosedačka pevne ukotví pásmi o konštrukciu vozidla. Zvyšuje to jej stabilitu. Detská autosedačka sa po uchytení vôbec nehýbe. Preto detské autosedačky so systémom ISOFIX patria medzi najbezpečnejšie. Podmienkou je, aby aj automobil bol touto funkciou vybavený.

Kedy je potrebné kúpiť novú autosedačku

Detská autosedačka by sa v žiadnom prípade nemala používať, ak bola účastná akejkoľvek nehody. Niektoré poškodenia nemusia byť totiž na prvý pohľad zjavné. V takomto prípade je nutné kúpiť novú autosedačku. Výrobcovia upozorňujú tiež na to, že autosedačku je vhodné meniť po 4 až 6 rokoch používania, keďže veľké teplotné výkyvy v automobile majú vplyv na jej pevnosť.

Dôležité je tiež, aby dieťa používalo autosedačku vhodnej veľkostnej kategórie. Detská autosedačka by sa mala preto vymeniť, ak vaše dieťa dosiahne hornú hmotnostnú hranicu. Alebo tiež vtedy, ak hlava dieťaťa presahuje horný okraj sedačky.

Pred výmenou sa uistite, že sedačka dieťa dostatočne chráni zo všetkých strán. Niektoré deti môžu byť útlejšej postavy ako iné. Pre deti s váhou na dolnej hranici konkrétnej kategórie je preto lepšie sedačku najskôr vyskúšať. 

Na čo ešte myslieť

Detská autosedačka musí predovšetkým zodpovedať výške a hmotnosti vášho dieťaťa. Preto kupujte model vhodnej veľkostnej kategórie.

Pri kúpe sa presvedčte, že rozumiete spôsobu inštalácie autosedačky do auta. Podrobne si preto prečítajte návod. Ak je to potrebné, poproste predajcu, aby vám inštaláciu autosedačky predviedol.

Pri používaní detskej autosedačky nezabúdajte, že svoju funkciu si bude plniť len vtedy, ak dodržíte všetky bezpečnostné pokyny. Týka sa to najmä správneho upnutia sedačky v automobile ako aj upnutia dieťaťa. Dodržiavajte tiež spôsob umiestnenia autosedačky podľa smeru jazdy. Ak sa detská autosedačka nachádza na prednom sedadle, je dôležité vypnúť airbag.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest