Ako vybrať najlepší epilátor a depilátor

Epilácia a depilácia sú dva spôsoby, ako dosiahnuť krásnu a hladkú pokožku. Ak ste nevedeli, aký je medzi nimi rozdiel, najskôr si tieto dva pojmy ozrejmíme.

Epilácia je odstránenie chĺpkov z pokožky vrátane korienkov. Výsledkom je dlhšie trvajúca hebkosť a postupné ubúdanie rastu chĺpkov. Je však o niečo bolestivejšia. Ženy s tmavšími chĺpkami, ktoré je vidieť aj po oholení, však celkom iste ocenia jej výsledok.

Depiláciou dosiahnete odstránenie viditeľnej časti chĺpku. Depiláciu je preto potrebné opakovať o niečo častejšie. Jej výhodou je na druhej strane rýchlosť, s akou chĺpky odstránite.

Aby sa vám dobre nakupovalo, pozrime sa teraz na jednotlivé typy a vlastnosti epilátorov a depilátorov.

vyberomat sk depilator epilator
vyberomat sk depilator epilator

Typy epilátorov a depilátorov

Jednotlivé typy epilátorov a depilátorov sa líšia nielen spôsobom odstránenia chĺpkov. Pred kúpou si preto dobre premyslite, aké sú vaše potreby a očakávania.

Klasické epilátory

Klasické epilátory odstraňujú chĺpky aj s korienkami pomocou systému rotačných kotúčov alebo pinziet bez rizika porezania. Pri epilácii si môžete zvoliť rýchlosť pomocou regulátora rýchlosti. Počet pinziet na jednotlivých modeloch sa môže líšiť.

Ak s epiláciou nemáte skúsenosti, odporúčame vám vybrať epilátor s nižším počtom pinziet. Najlepšie pod 25. Výhodou klasických epilátorov je nižšia cena. K jednotlivým prístrojom bývajú k dispozícii nadstavce pre holenie intímnych partií alebo depilačné nadstavce.Štandardný epilátor disponuje špeciálnou hlavicou, ktorá jednotlivé chĺpky vytrháva od korienkov bez akéhokoľvek rizika porezania.

Laserové IPL epilátory naopak využívajú svetelnú technológiu (Intense Pulsed Light), ktorá pomocou svetelných impulzov prerušuje cyklus opätovného narastania chĺpkov. Jednotlivé modely sú vyvíjané v spolupráci s poprednými dermatológmi, preto sa nemusíte obávať podráždenia ani pocitov bolesti počas epilácie.

Klasické epilátory s chladiacim systémom

Samostatnú kategóriu tvoria klasické epilátory s chladiacim systémom alebo masážnou hlavicou. Tie sú určené na zmiernenie bolesti pri epilácii. Epilácia však nie je trvalá, rovnako ako u ostatných klasických epilátorov. Vydrží približne 4 týždne.

IPL epilátory

IPL epilátory pracujú na princípe fotoepilácie, t.j. odstránenia chĺpkov pomocou pulzného svetla. IPL epilátor je pre vás vhodný, ak chcete dosiahnuť čo najdlhší efekt epilácie. Je to preto, že IPL epilátory narúšajú štruktúru chĺpkov, takže na danom mieste už nevyrastú. Postupný úbytok chĺpkov uvidíte už za 1 – 2 týždne.

Výhodou je aj nižšia bolestivosť. Tento fakt oceníte najmä pri epilácii citlivých partií. Pri použití IPL epilátora myslite na to, že je dôležité dodržať uvedený počet pulzov. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena a to, že nie sú vhodné pre ženy s veľmi tmavou pleťou a na oblasti s pehami.

vyberomat sk depilator epilator
vyberomat sk depilator epilator

Tvárové epilátory

Tvárové epilátory sú menšie. Sú určené na šetrné odstránenie chĺpkov z obočia, brady, krku a nad perami. Ak si kúpite tvárový epilátor, oceníte aj menšiu bolestivosť odstránenia chĺpkov. Jednotlivé modely bývajú vybavené nástavcami na čistenie pleti a pórov.

Depilátory na tvár

Depilátory na tvár sa vyrábajú v tvare rúžu. Vďaka napájaniu z batérie ich môžete mať stále so sebou. Depilátory na tvár odstraňujú jemné chĺpky na tvári pomocou kvalitných čepelí. Chĺpky sa pri depilácii zbierajú do nádoby, ktorú jednoducho vysypete do koša. Výhodou tvárových depilátorov je, že nedráždia pleť.

Elektrické depilátory

Elektrické depilátory sú vyrobené s ohľadom na jemnú ženskú pokožku. Sú vybavené plávajúcimi planžetami, ktoré kopírujú krivky tela. Môžete ich použiť na dôkladné a rýchle oholenie nôh, podpazušia aj intímnych partií.

Aké parametre porovnať

Spôsob napájania

Epilátory a depilátory používajú tri spôsoby napájania. Môžete si kúpiť model s napájaním z elektrickej siete, na batérie alebo s kombináciou elektrickej siete a nabíjateľného akumulátora. Posledný typ môžete na jedno nabitie používať podľa výšky obstarávacej ceny od 25 do 60 minút. Jeho výhodou je, že vás pri epilácii neobmedzuje dĺžka prívodného kábla.

Vodoodolnosť

Vodoodolné modely môžete bez obáv používať aj v sprche. Tieto epilátory a depilátory sú označené ako Wet&Dry. Wet&Dry epilátory bývajú napájané z nabíjateľného akumulátora.

Počet pinziet

Počet pinziet by vás mal zaujímať z dvoch dôvodov. Vysoký počet pinziet na epilačnej hlavici (nad 25) nie je vhodný, ak s epiláciou len začínate. Odstraňovanie chĺpkov by pre vás mohlo byť príliš bolestivé. Od počtu pinziet zároveň závisí aj rýchlosť epilácie.

Nastavenie rýchlostí epilátora

Klasické epilátory umožňujú nastavenie minimálne dvoch stupňov rýchlosti. Tieto sa nastavujú pomocou prepínača.

Senzor odtieňa pokožky

IPL epilátory so senzorom odtieňa pokožky automaticky rozoznajú typ vašej pokožky a zvolia vhodnú intenzitu pulzného svetla.

Umývateľné hlavice

Umývateľné hlavice sú výbornou pomôckou pre jednoduchšie čistenie nadstavcov prístroja od všetkých zachytených chĺpkov alebo ich častí.

Výkyvné hlavice

Ak chcete dosiahnuť čo najlepšie kopírovanie povrchu tela, vyberajte epilátory s výkyvnou hlavicou.

Chladiaci systém

Chladiacim systémom sú vybavené niektoré modely klasických epilátorov. Chladiaci systém ochladí pokožku a zmierňuje bolesť pri epilácii.

Príslušenstvo pre epilátory a depilátory

Epilátory a depilátory bývajú vybavené rôznymi nadstavcami. Sú to nadstavce pre jemnejšie ošetrenie citlivých partií a nadstavce na čistenie tváre a pórov. Niektoré epilátory si môžete zakúpiť aj s hlavicou na holenie, zastrihávacím alebo masážnym nadstavcom. Súčasťou balenia klasického epilátora môže byť nadstavec pre lepšiu účinnosť, napínač pokožky a podobne. Praktickou pomôckou je aj kefka na čistenie prístroja.

IPL epilátory sa predávajú spolu s nadstavcom pre klasickú epiláciu. Súčasťou balenia môže byť tiež nadstavec pre intímne partie alebo peelingová kefka na celé telo.

Spolu s epilátorom na tvár si môžete zakúpiť kefku na hĺbkové čistenie pleti, peelingový nadstavec, nadstavec na odstránenie make-upu alebo nanášanie krému.

vyberomat sk depilator epilator
vyberomat sk depilator epilator

Užitočné rady pre epiláciu

Ak sa obávate bolestivosti epilácie, kúpte si IPL epilátor. Použitím správnej intezity pulzného svetla dosiahnete celkom bezbolestnú epiláciu.

Ak nechcete investovať do IPL epilátora, bolesť sa dá zmierniť aj vtedy, ak používate klasický epilátor. Na začiatok si kúpte epilátor s menším množstvom pinziet. Môžete si tiež kúpiť klasický epilátor s masážnymi alebo napínacími nadstavcami či s funkciou chladenia. Všetky tieto spôsoby znižujú bolestivosť epilácie. Bolesť znižuje aj epilácia v teplej vode, ktorá roztiahne póry pokožky.

Starostlivosť o pokožku                                     

Po epilácii je potrebné podráždenú pokožku správne ošetriť. Na tento účel sú vhodné hydratačné telové mlieka alebo telové oleje. Nanesený prípravok nechajte dôkladne vsiaknuť. Na čerstvo epilovanú pokožku nie je vhodné obliekať príliš tesné oblečenie. Zvoľte preto radšej niečo voľnejšie.

Na záver

Hladká pokožka bez chĺpkov sa dá dosiahnuť dvoma spôsobmi. Každý z nich má svoje výhody aj nevýhody. Ak si vyberiete depilátor, poteší vás jeho nižšia cena a bezbolestnosť depilácie. Nevýhodou však je, že chĺpky po niekoľkých dňoch opäť vyrastú.

Ak sa rozhodnete kúpiť epilátor, môžete sa tešiť na hladkú a jemnú pokožku, ktorá vydrží niekoľko týždňov. Epilácia tiež postupne obmedzuje rast chĺpkov. Nevýhodou je väčšia bolestivosť. Tá sa však dá zmierniť vhodnou prípravou pokožky na epiláciu, použitím rôznych nástavcov alebo chladiacej hlavice epilátora. Epilácia môže byť aj celkom bezbolestná, ak si zakúpite IPL epilátor.

Keď budete vyberať epilátor alebo depilátor, zamyslite sa aj nad tým, aké nástavce a na aké oblasti budete chcieť využívať. Informujte sa tiež o spôsobe napájania a vhodnosti jeho použitia vo vode.

Súčasťou epilátora môžu byť praktické nástavce, ktoré vám uľahčia aj spríjemnia holenie konkrétnych partií. Vďaka ďalšiemu vybaveniu sa váš epilátor stane multifunkčný a jeho použitie bude maximálne efektívne. Bonusom je príslušenstvo, či už v podobe cestovnej taštičky, puzdra alebo ochranného krytu, prípadne čistiacej kefky na úržbu všetkých nadstavcov.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest