Ako vybrať najlepšiu panvicu

Panvica patrí medzi základné vybavenie kuchyne. Na panvici môžete potraviny dusiť, smažiť, grilovať, oprážať a dokonca aj variť. Pri výbere sa najskôr zamyslite nad tým, na aký účel budete panvicu používať. Podľa toho si potom vyberiete konkrétny typ panvice. Pri niektorých typoch sa predáva spolu s panvicou aj pokrievka. Na iné modely je potrebné pokrievku dokúpiť. Na trhu nájdete tiež cenovo výhodné sady panvíc rôznej veľkosti, ktoré využijete, ak zvyknete variť pre rôzny počet osôb.

Okrem účelu použitia vyberajte panvice podľa materiálu, odolnosti a typu sporáku, ktorý používate. Odpovede na všetky otázky, ktoré s výberom súvisia, nájdete v našom článku.

vyberomat sk pan
vyberomat sk pan

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné panvice, ktoré sme rozdelili podľa typu.

NázovTypuKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Tefal Panvica 24 cm Intuition klasická– množstvo pozitívnych recenzií
– ergonomické držanie
– pre všetky typy ohrevu
– vhodná do rúry
– vhodná do umývačky riadu
– indikátor teploty
– vyššia hmotnosť
– bez pokrievky
22 €Zobraziť ponuku
Tefal Panvica na palacinky 25 cm Ultimatena palacinky– pre všetky typy ohrevu
– vhodná do rúry
– vhodná do umývačky riadu
– indikátor teploty
– silné dno
– vyššia hmotnosť
– bez pokrievky
25 €Zobraziť ponuku
Toro Lievanečník 27 cmna lievance– vytvorí až 7 lievancov
– pre všetky typy ohrevu
– vhodná do umývačky riadu
– nie je vhodná do rúry
– bez pokrievky
29 € Zobraziť ponuku
Tefal Panvica Wok 26 cm INGENIO EXPERTISE L6507702wok– väčšia veľkosť
– pre všetky typy ohrevu
– vhodná do rúry
– vhodná do umývačky riadu
– indikátor teploty
– bez pokrievky34 €Zobraziť ponuku
Tescoma Panvica steaková 26 cm Premiumgrilovacia– ergonomické držanie
– dobre udržiava teplo
– väčší priemer
– vhodná do umývačky riadu
– nie je vhodná do rúry
– bez pokrievky
37 €Zobraziť ponuku
TESCOMA Panvica hlboká GrandCHEF 28 cmhlboká – väčšia veľkosť
– ľahkosť
– pre všetky typy ohrevu
– vhodná do rúry
– vhodná do umývačky riadu 
– bez pokrievky39 €Zobraziť ponuku
REMOSKA P321F Prima Glasselektický– úspornosť
– veľkosť
– jednoduchosť použitia
– jednoduchosť údržby
– vysoká cena
– vyššia hmotnosť
99 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk tefal panvica cm intuition

Tefal Panvica 24 cm Intuition

Klasickú panvicu od overenej značky Tefal, môžete použiť na prípravu väčšiny vašich obľúbených jedál. Plusom je možnosť použitia na všetky typy ohrevu. Výnimkou nie je ani ohrievanie v rúre do 180 °C. Disponuje indikátorom teploty. Vytvorená je z nehrdzavejúcej ocele s povrchom z nepriľnavého PowerResist materiálu. S údržbou si nemusíte robiť starosti, pretože je vhodná do umývačky riadu. Priemer nádoby: 24 cm. Rozmery: horný okraj 24 x dno 17 x výška 5 cm.


vyberomat sk tefal panvica na palacinky cm ultimate

Tefal Panvica na palacinky 25 cm Ultimate

Vďaka tejto panvici vytvoríte dokonalé palacinky rýchlo, bez prilepovania cesta na dno. A to vďaka nepriľnavému materiálu s prímesou titánu. Vonkajšok panvice je vytvorený z hliníka, ktorý je vhodný pre všetky typy ohrevu. Navyše ju môžete použiť aj do rúry do 175 °C . Disponuje indikátorom teploty. Priemer nádoby: 25 cm. Rozmery: horný okraj 25 x dno 21 x výška 2 cm.


vyberomat sk toro lievanecnik cm

Toro Lievanečník 27 cm

Panvica na lievance vytvorí v jednej várke až 7 ks lievancov. Vďaka nepriľnavému materiálu, nelepí cesto na dno. Vonkajší povrch je vytvorený z hliníka. Môžete ju používať na všetky typy ohrevu. Údržba je jednoduchá, pretože ju môžete umývať v umývačke riadu. Priemer nádoby: 27 cm.


vyberomat sk tefal panvica wok cm ingenio expertise l

Tefal Panvica Wok 26 cm INGENIO EXPERTISE L6507702

Wok panvicu ocenia ľudia obľubujúci ázijské či grilované jedlo. Je vhodná na všetky typy ohrevu, dokonca aj do rúry. Disponuje indikátorom teploty. Údržba wok panvice je jednoduchá, pretože ju môžete umývať v umývačke riadu. Lakovaný vonkajší povrch je vytvorený z hliníka, vnútro zase z nepriľnavého materiálu s prímesou titánu. Priemer nádoby :26 cm. Rozmery: horný okraj 26 x dno 17 x výška 8 cm.


vyberomat sk tescoma panvica steakova cm premium

Tescoma Panvica steaková 26 cm Premium

Pokiaľ ste milovníkom grilovaného mäsa a zeleniny, porozmýšľajte nad kúpou grilovacej panvice od Tescomy. Môžete ju používať na elektrický, plynový a sklokeramický ohrev. Vonkajší povrch je vytvorený z hliníkovej zlatiny, vnútorný z nepriľnavého materiálu, vďaka ktorému sa jedlo nebude pripaľovať. Navyše ju môžete umývať v umývačke riadu. Priemer nádoby:26 cm. Rozmery: horný okraj 26 x dno 19 x výška 4,5 cm.


vyberomat sk tescoma panvica hlboka grandchef cm

TESCOMA Panvica hlboká GrandCHEF 28 cm

V prípade, že radi varíte väčšie množstvo jedla, alebo máte veľkú rodinu, je pre vás hlboká panvica tá pravá. Vďaka nepriľnavému Grandchef materiálu sa vám jedlo nebude pripaľovať. Vonkajší povrch je vytvorený z hliníku, ktorý je vhodný pre všetky typy ohrevu. Môžete ju používať aj v rúre. Navyše čistenie panvice je jednoduché, pretože ju môžete umývať v umývačke riadu. Priemer nádoby: 28 cm. Rozmery: horný okraj 28 x dno 22,5 x výška 7,5 cm.


vyberomat sk remoska pf prima glass

REMOSKA P321F Prima Glass

Remoska vám ponúka rýchly a zároveň zdravý spôsob prípravy potravín, ktoré si zachovajú svoju skvelú chuť. Elektronická panvica má objem 4 l, vďaka čomu pripravíte jedlo pre celú rodinu. Obsahuje veko na pečenie s vykurovacou špirálou, misu na pečenie a tepelne odolný servírovací stojan. Príkon: 580 W. Priemer remosky je 29 cm. Hrniec je vyrobený z hliníkového materiálu. Optimálna odporúčaná teplota pre pečenie je od 160 °C do 180 °C. Disponuje ochranou proti prehriatiu.

Typy panvíc

Jednotlivé panvice sa od seba líšia rozmerom, tvarom aj materiálovým prevedením. Pred kúpou si preto najskôr premyslite, aký typ budete potrebovať. Na trhu nájdete nasledovné typy panvíc:

Klasické panvice

Klasické panvice sú určené na prípravu širokej škály jedál. Majú hlbší okraj a často sa predávajú spolu s pokrievkou. Pokojne v nich udusíte zeleninu, vysmažíte mäso, pripravíte omáčku aj opražíte palacinky. Klasické panvice si môžete zakúpiť v rôznych veľkostiach.

Panvice wok

Panvice wok sú najvhodnejšie na varenie ázijských jedál, grilovanej zeleniny, mäsa a iných surovín. Aby sa v nich jedlo dobre miešalo, sú hlbšie ako klasické panvice. Zároveň majú úzke dno, čo pomáha distribúcii tepla po celom okraji panvice wok. Pri častom používaní na dusené jedlá oceníte, ak si k panvici zaobstaráte aj pokrievku. Výhodou tohto typu je to, že v nej bez problémov uvaríte väčšie množstvo jedla naraz.

Panvice na palacinky

Panvice na palacinky majú nízky okraj, ktorý uľahčuje obracanie palaciniek. Palacinkárne s nepriľnavých povrchom umožňujú prípravu palaciniek či placiek aj bez použitia oleja.

vyberomat sk pan
vyberomat sk pan

Panvice na lievance a volské oká

Tento typ spoznáte podľa niekoľkých kruhových plôch. Do každej plochy nalejete cesto alebo vajíčko a pražíte.

Grilovacie panvice

Grilovacie panvice bývajú zväčša štvorcového tvaru. Majú špeciálne vrúbkované dno, ktoré pripomína grilovaciu mriežku. Sú najvhodnejšie na grilovanie mäsa aj zeleniny. Výhodu je, že dobre udržiavajú teplo.

Hlboké panvice

Hlboké panvice majú vyšší okraj, čo umožňuje prípravu väčšieho množstva jedla. Sú vhodné na dusenie mäsa aj zeleniny. Bez problémov v nich pripravíte tiež omáčku. Pri kúpe odporúčame vybrať model s pokrievkou. Vďaka nej sa jedlo pripraví rýchlejšie a s nižšou spotrebou energie.

Elektrické panvice

Výhodou elektrických panvíc je, že na prevádzku nepotrebujú sporák. Postačí im elektrická zásuvka. Bez problémov ich prenesiete na víkendový pobyt na chate. V elektrickej panvici pripravíte rôzne typy jedál. Môžete v nich vyprážať, dusiť, zapekať a variť. Vďaka pokrievke sa jedlo v elektrickej panvici nevysušuje.

Materiál panvíc

Jednotlivé materiály panvíc sa od seba odlišujú najmä svojou odolnosťou a distribúciou tepla. Inú panvicu budete tiež potrebovať na každodenné použitie a inú zase na občasné.

Keramická panvica

Výhodou keramickej panvice je dlhá životnosť a nepriľnavosť. Je určená na dusenie pri nižších teplotách. Vďaka tomu sa pri varení zachováva v potravinách viac vitamínov. Nie je však vhodná na smaženie. Pri varení v keramickej panvici nepoužívajte kovové nástroje. Kov môže povrch panvice ľahko poškodiť.

Oceľová panvica

Oceľové panvice využijete na grilovanie rôznych mäsových aj zeleninových jedál. Ich výhodou je vysoká vodivosť tepla. Pri smažení alebo grilovaní je však potrebné používať tuk. Inak sa jedlo pripáli. Výhodou je na druhej strane vysoká odolnosť tohto materiálu. Oceľové panvice môžete umývať aj v umývačke riadu.

Liatinová panvica

Liatinové dno panvice zabezpečí rovnomerné rozloženie tepla po celej jeho ploche. Liatina je navyše veľmi odolná a jedlo sa na nej pri opekaní nepriliepa. Tento materiál nepoškodia ani ostré kovové predmety. Liatinové panvice navyše dlho udržia teplotu. Môžete ich používať na priamom ohni, elektrickej, indukčnej varnej doske aj na zapekanie v rúre.

Nerezová panvica

Nerezové panvice majú dlhú životnosť. Pri ich používaní však očakávajte nižšiu vodivosť tepla a nerovnomernosť jeho rozloženia po celom dne panvice.

Hliníková panvica

Hliníkovú panvicu oceníte, ak hľadáte ľahký materiál s vysokou vodivosťou tepla. Výhodou hliníkovej panvice je tiež nižšia cena. Nevýhodou tohto materiálu je mäkkosť. Keďže zo zdravotného hľadiska nie je vhodné variť priamo na hliníku, panvice sú z vnútornej strany pokryté vrstvou iného materiálu.

Smaltované panvice

Smaltované panvice využijete na varenie, dusenie aj smaženie. Ich výhodou je vysoká odolnosť a dlhá životnosť. Ak však preferujete varenie bez použitia tuku, smaltovaná panvica nebude pre vás vhodná.

Teflónové panvice

Teflónové panvice sa stali vďaka svojej cenovej dostupnosti a nepriľnavému povrchu najviac používaným typom panvíc. Ich výhodou je možnosť použitia na všetky typy jedál, a to aj na jedlá s použitím menšieho množstva tuku. Nevýhodou je nízka odolnosť, preto sa pri varení na teflónovej panvici nesmú používať kovové nástroje.

Granitová panvica

Granitový povrch je ideálny na zdravé varenie. Jedlo na ňom pripravíte s minimálnym použitím tuku. Samotné telo panvice býva vyrobené z hliníka alebo iného kovu. Výhodou granitovej panvice je tiež jej odolnosť. Patrí však medzi drahšie modely.

Titánové panvice

Titánové panvice patria medzi najdrahšie na trhu. Vyrábajú sa z viacerých vrstiev a sú veľmi odolné na zmeny teploty aj poškriabanie. Titánové panvice majú navyše nepriľnavý povrch.

vyberomat sk pan
vyberomat sk pan

Aké parametre porovnávať

Pri kúpe panvice vám odporúčame okrem typu a materiálu porovnať niekoľko základných parametrov:

Veľkosť panvice

Veľkosť panvice bude závisieť od množstva jedla, ktoré bežne pripravujete. Na trhu nájdete panvice až do 31 cm. Najbežnejším modelom je pritom panvica s priemerom 24 cm. Menšie rozmery sú vhodné na prípravu jedla pre jedného až dvoch ľudí. Pre štvorčlennú rodinu je vhodnejšia veľkosť do 31 cm.

Ak zvyknete varievať pre rôzny počet osôb, môžete si tiež kúpiť sadu panvíc rôznej veľkosti. Pri kúpe sady panvíc ušetríte aj na cene.

Hmotnosť panvice

Hmotnosť panvice vplýva najmä na váš komfort pri manipulácii. Najťažšími sú veľké liatinové panvice. Pri výbere vopred počítajte s váhou samotnej panvice aj pripravovaného jedla.

Typ varnej dosky

Nie každá panvica musí byť uspôsobená na váš typ varnej dosky. Na plynovú a elektrickú varnú dosku môžete vyberať ľubovoľný materiál panvice. Ak používate indukčný ohrev, budete potrebovať panvice s feromagnetickým dnom. Spoznáte ich pomocou jednoduchého testu — ak priložíte na dno panvice magnet, bude na ňom držať. Ak si nie ste istý pri výbere, skontrolujte označenie panvice symbolom cievky s niekoľkými vlnovkami za sebou. Riad pre indukčný ohrev býva označený tiež slovne.

Vhodnosť do rúry

Niektoré modely využijete tiež na zapekanie v rúre. Tieto modely majú buď rukoväť z ohňovzdorného materiálu alebo odnímateľnú rukoväť.

Umývanie v umývačke

Pri každodennom používaní iste oceníte možnosť umývať panvicu v umývačke riadu. Takéto modely bývajú označené symbolom.

Zhrnutie

Ak vyberáte panvicu, na trhu nájdete veľké množstvo modelov v rôznych veľkostiach aj cenových kategóriách. Pri kúpe budete musieť zvážiť niekoľko faktorov. Najdôležitejším je účel použitia panvice. Iný typ budete potrebovať na vysmážanie, iný na dusenie a iný na lievance. Myslite tiež na vami preferovaný spôsob varenia. Niektoré modely umožňujú varenie bez nutnosti použitia tuku a jedlo sa v nich nepripaľuje.

Ďalej potrebujete zvážiť, pre koľko osôb budete v panvici variť. Odporúčame vám informovať sa aj vlastnostiach materiálu panvíc, vhodnosť využitia v rúre a umývania v umývačke riadu. Ak používate varnú dosku s indukčným ohrevom, nezabudnite skontrolovať označenie panvice symbolom indukčného ohrevu.

Samostatné elektrické panvice sú perfektné na klasické vyprážanie, grilovanie, dusenie a varenie, ale aj na zapekanie a pečenie. A preto sa tešia veľkej obľube u kuchárov, ktorí vo svojej kuchyni nemajú možnosť piecť v klasickej rúre, alebo u cestovateľov ako zariadenie karavanov a obytných áut.

Tefal Intuition | S radom Intuition je každý deň ľahký! | Tefal SK

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest