Ako vybrať najlepšiu detskú postieľku

Detská postieľka je súčasťou základnej výbavy pre každé bábätko. Na trhu nájdete postieľky pre novorodencov aj detské postieľky, ktoré budú s vaším dieťatkom rásť až do predškolského veku. Výrobcovia myslia aj na potreby bábätiek počas cestovania. Na tento účel si môžete vybrať cestovnú postieľku.

Jednotlivé modely sa od seba nelíšia len ich určením. Dôležité sú aj iné vlastnosti. O všetkých sa dozviete v našom návode. Dozviete sa, na čo si dať pri kúpe detskej postieľky pozor, aký typ si vybrať a aké možnosti polohovania ponúkajú jednotlivé modely. V závere článku vám poradíme, aké doplnky je vhodné k detskej postieľke dokúpiť.

vyberomat sk cot
vyberomat sk cot

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov na výhodné postieľky pre najmenších.

NázovPre koho?KladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
KLUPŚ Karolina Ipre bábätká– vynikajúca cena
– polohovateľný rošt
– ekologický materiál
– bez koliesok
– bez matracu
– môže vŕzgať
– nekvalitné lepenie
58 €Zobraziť ponuku
KINDERKRAFT Mia Greypre bábätká– pekný dizajn
– nastaviteľná bočnica
– polohovateľný rošt
– bez koliesok
– bez matracu
– vyššia cena
148 €Zobraziť ponuku
New Baby Králik so zásuvkoupre bábätká– pekný dizajn
– úložný priestor
– polohovateľný rošt
– bez koliesok
– bez matraca
149 €Zobraziť ponuku
Detská posteľ 80 x 160 borovica Dekorhomepre staršie deti– pekný dizajn
– úložný priestor
– masívne borovicové drevo
– bez koliesok
– bez matraca
– vysoká cena
213 € Zobraziť ponuku
Viacúčelová posteľ FANYpre staršie deti– pekný dizajn
– multifunkčnosť
– množstvo príslušenstva
– vysoká cena
– bez matraca
395 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk klups karolina i

KLUPŚ Karolina I

Postieľka pre deti disponuje vynikajúcou cenou. Je vhodná pre všetky deti, vďaka peknému bielemu dizajnu. Medzi jej prednosti patrí okrem ceny možnosť regulovať rošt podľa potreby až do 3 polôh. Je vyrobená z borovicového dreva v kombinácii s MDF a MDF eko materiálom. Potretá je neškodným atestovaným lakom. Rozmery: 120 x 60 cm.


vyberomat sk kinderkraft mia grey

KINDERKRAFT Mia Grey

Postieľka pre detičky od značky Kinderkraft disponuje príjemným neutrálnym dizajnom vhodným pre chlapcov aj dievčatká. Vyššiu cenu postieľky kompenzuje možnosť nastavenia roštu do 3 úrovní a možnosť polohovania bočníc. Túto detskú postieľku môžete premeniť na detskú váľandu. Vhodná je pre deti do výšky 120 cm. Vyrobená je z borovicového dreva, ktoré je potreté netoxickým náterom. Rozmery: 129 x 65,5 x 87 cm. Hmotnosť: 19,9 cm.


vyberomat sk new baby kralik so zasuvkou

New Baby Králik so zásuvkou

Drevená postieľka pre deti New Baby Králik je určená pre chlapcov aj dievčatá. Má pekný biely dizajn s králikom na bočnej strane. Veľkým plusom je úložný priestor pod postieľkou, kde môžete odložiť množstvo vecí pre deti. Určite oceníte nastaviteľný rošt, ktorý môžete meniť podľa potrieb dieťaťa do 3 polôh. Taktiež obsahuje 2 odnímateľné tyče, ktoré umožnia staršiemu dieťatku vyliezť s postieľky. Vyrobená je z borovicového dreva (vrstvená drevotriesková doska). Rozmery: 123 x 65 x 98 cm. Nosnosť: 25 kg. Hmotnosť: 32 kg.


vyberomat sk detska postel x borovica dekorhome

Detská posteľ 80 x 160 borovica Dekorhome

Detská drevená postieľka je vhodná pre dievčatká aj chlapcov, a to vďaka peknému neutrálnemu dizajnu. Môže vám skvele poslúžiť aj ako kútik na čítanie alebo na hranie. Postieľka je vyrobená z masívneho borovicového dreva. Obsahuje úložný priestor pod posteľou, a to 2 ks šuplíkov. Rozmer: h. 160 x š. 80 cm x v. 140 cm. Hmotnosť: 24,2 kg.


vyberomat sk viacucelova postel fany

Viacúčelová posteľ FANY

Detská drevená postieľka FANY je vhodná pre dievčatká aj chlapcov. Disponuje pekným neutrálnym dizajnom v bielej farbe. Určite oceníte jej multifunkčnosť a praktickosť. K postieľke totižto zároveň obdržíte schody, písací stolík a skrinku. Je vyrobená z laminovanej DTD. Rozmer: š. 216 x h. 116 x v. 110 cm. Výška po rošt: 80 cm. Rozmer lôžka: 90 x 200 cm. Rozmer stolíka: 90 x 74 cm. Váha: 124 kg.

Typy detských postieľok

Na trhu sú dostupné tri typy postieľok pre deti. Odlišujú sa svojím určením aj rozmermi.

Kolíska

Pre novorodencov môžete kúpiť kolísku. Kolísanie dieťatko ľahšie uspí. Výhodou sú tiež kompaktné rozmery kolísky, takže ju bez problémov umiestnite aj do menšej spálne. Pri kúpe kolísky však musíte vopred počítať s tým, že z nej bábätko rýchlo vyrastie.

Cestovná postieľka

Cestovnú postieľku oceníte, ak budete s bábätkom cestovať napríklad na dovolenku. Budete ju môcť jednoducho zložiť a rozložiť, čo umožňuje jej prenášanie. Ak by ste chceli tento typ postieľky používať na pravidelné spanie, budete musieť dokúpiť kvalitný matrac.

Klasická detská postieľka

Na každodenné používanie až do predškolského veku je určená klasická detská postieľka. Klasickú postieľku je možné vzhľadom na jej rozmery umiestniť do spálne. Keď bábätko podrastie, budete ju môcť premiestniť aj do detskej izby. Klasické detské postieľky ďalej rozdeľujeme na:

vyberomat sk cot
vyberomat sk cot

Pevné

Pevné detské postieľky neumožňujú polohovanie roštu ani bočníc. Vďaka nenáročnej konštrukcii patria medzi lacnejšie modely.

S polohovateľným roštom

Polohovanie roštu je funkcia, ktorá vám uľahčí ukladanie dieťaťa do postieľky. Pre najmenšie bábätká môžete využívať rošt v najvyššej polohe. Väčšie deti potrebujú vyššiu zábranu. Zvýšenie bariéry dosiahnete posunutím roštu nadol. Väčšina modelov postieľok umožňuje polohovanie do dvoch polôh. Niektoré však až do troch.

So sťahovacími bočnicami

Funkciu sťahovania bočníc využijete pri ukladaní dieťaťa. Ak je postieľka umiestnená vedľa manželskej postele, oceníte aj jednoduchšie vyberanie bábätka na nočné kŕmenie. Manipulovať sa dá s jednou alebo oboma bočnicami v závislosti od konkrétneho modelu.

S možnosťou výberu priečok

Možnosť výberu niektorých priečok využijete pri väčších deťoch. Ak chcete, aby dieťa mohlo samé odísť z postieľky, vybraním priečok preň vytvoríte dostatočne široký otvor. Zostávajúce priečky tvoria zároveň dostatočnú ochranu pred pádom dieťaťa počas spánku.

Ako vybrať detskú postieľku

V ďalšej časti článku sa sústredíme na parametre výberu detskej postieľky. Pri kúpe si všímajte najmä:

Bezpečnosť

Detská postieľka musí predovšetkým spĺňať stanovené bezpečnostné normy. Tieto sa týkajú kvality  materiálov, konštrukcie aj samotného prevedenia postieľky.

Konštrukcia detskej postieľky musí byť dostatočne pevná. Mala by tiež zabezpečiť dostatočnú stabilitu postieľky. Väčšie deti sa po prebudení v postieľke postavia a často vystrájajú. Menej stabilný model by sa s nimi mohol prevrátiť.

vyberomat sk cot
vyberomat sk cot

Celá postieľka musí byť vyrobená zo zdravotne neškodných materiálov. Týka sa to základného materiálu aj použitých náterov. Vyberajte modely s certifikátom o zdravotnej nezávadnosti.

Rozmery otvorov medzi mriežkami by nemali byť väčšie ako 4,5 – 6,5 cm. Do takéhoto otvoru by si dieťa nemalo zakliesniť končatiny ani hlavičku. Všímajte si tiež priečky dna postieľky. Maximálna vzdialenosť by mala byť 6 cm. Ak tvorí dno postieľky latkový rošt, maximálna vzdialenosť je do 8 cm.

Dôležitá je tiež bezpečnosť mechanizmu na manipuláciu s pohyblivou bočnicou. Pred kúpou sa presvedčte, že sa jedná o mechanizmus, ktorý dieťa nedokáže ovládať.

Materiál

Najvhodnejším materiálom na výrobu klasickej detskej postieľky je drevo. Najčastejšie sa používa bukové a borovicové. Z týchto materiálov je vďaka vyššej tvrdosti odolnejším buk. Bukovú detskú postieľku oceníte najmä pri viacerých deťoch. Na trhu sa môžete stretnúť aj s kovovými modelmi. Na výrobu cestovných postieľok sa používa kov, plast a textil.

Rozmery

Detské postieľky sú dostupné v dvoch rozmeroch. Najčastejšie sa vyrábajú v rozmere 120 x 60 cm. Pre tento rozmer budete mať tiež k dispozícii širšiu ponuku matracov. Ak chcete kúpiť rozmernejšiu detskú postieľku, môžete vyberať z modelov s rozmerom 140 x 70 cm. Musíte však vopred počítať s menšou ponukou matracov.

Vek dieťaťa

S rozmerom postieľky úzko súvisí aj to, do akého veku dieťaťa ju plánujete používať. Klasický rozmer 120 x 60 cm by mal postačiť až do 3 rokov. Ak chcete postieľku používať dlhšie, zvážte investíciu do rastúcej postieľky. Tento typ môžete podľa potreby prestavať na menšiu váľandu.

Hmotnosť

Hmotnosť vás bude najviac zaujímať pri kúpe cestovnej postieľky. Pohybuje sa okolo 3 – 4 kg, čo umožňuje jednoduché prenášanie.

Nosnosť postieľky

Nosnosť postieľky by mala vyhovovať predpokladanej váhe dieťaťa. Pohybuje sa od 12 do 20 kg v závislosti od materiálu postieľky.

Možnosti prenášania

Ak si myslíte, že budete potrebovať detskú postieľku občas premiestňovať do inej miestnosti, vyberajte model vybavený kolieskami. Postieľku tak bez problémov presunie aj jedna osoba. Na presúvanie modelov bez koliesok budú potrební dvaja ľudia.

Dizajn

Dôležitým kritériom výberu je aj dizajn. Detská postieľka by mala zapasovať do celkového štýlu zariadenia interiéru. Najčastejšie sa stretnete s modelmi v prírodnej farbe dreva a bielej farbe. No na trhu nájdete aj farebnejšie detské postieľky.

Cena detskej postieľky

Vzhľadom na výšku celkových výdavkov s príchodom bábätka vás iste bude zaujímať aj cena postieľky.

Do 30 € — v tejto sume môžete zakúpiť cestovné postieľky. Ak ich budete používať aj na pravidelné spanie, nezabudnite dokúpiť kvalitný matrac.

Od 44 € — od tejto sumy môžete kúpiť drevené detské postieľky. Ak hľadáte dizajnové detské postieľky, musíte vopred počítať s výdavkom niekoľko sto eur.

vyberomat.sk detska postielka
vyberomat.sk detska postielka

Doplnky do detskej postieľky

Do detskej postieľky budete potrebovať dokúpiť viacero doplnkov. Najdôležitejším z nich je matrac. Okrem neho môžete do postieľky dokúpiť ochranné mantinely, monitor dychu, detské obliečky a podobne.

Matrac

Veľkosť matraca vyberajte podľa vnútorných rozmerov postieľky. Druhým parametrom výberu je materiál. Na výber máte:

Molitan — tento materiál je najmenej vhodný. Patrí medzi mäkké materiály, ktoré neposkytujú dostatočnú oporu chrbtici. Jeho nevýhodou je tiež malá priedušnosť a možnosť preležania.

PUR pena — je o niečo kvalitnejším materiálom. Má vhodnú tvrdosť a nepreleží sa.

Kokosový matrac — prírodný materiál, akým je kokos má výbornú schopnosť odvádzať vlhkosť. Nevýhodou môže byť vyššia tvrdosť. Kokos sa preto pri výrobe detských matracov používa najčastejšie v kombinácii s inými materiálmi.

Sendvičový matrac — sendvičový matrac sa vyrába kombináciou latexu a kokosového vlákna. Takýto matrac je dostatočne pevný aj priedušný.

Na záver

Pred príchodom bábätka je potrebné vykonať mnoho príprav. Patrí k nim aj kúpa detskej postieľky. Na výber máte z niekoľkých typov postieľok. Líšia sa od seba svojím určením alebo prídavnými funkciami. Môžete si tak vybrať postieľku vhodnú na cestovanie, klasickú postieľku s možnosťou polohovania matraca alebo bočníc či kolísku pre novorodencov.

Pri jej výbere by ste mali okrem ceny a dizajnu vziať do úvahy aj ďalšie kritériá. Najhlavnejším je bezpečnosť. Ako prvé preto posúďte pevnosť a stabilitu celej konštrukcie aj zdravotnú nezávadnosť použitých materiálov. Ďalšími parametrami výberu sú nosnosť, možnosti prenášania a pri cestovných postieľkach aj hmotnosť. Nezabudnite na doplnky. Okrem matraca a textilných doplnkov môžete myslieť tiež na zábavu pre bábätko a vybrať napríklad kolotoč na detskú postieľku.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest