Ako vybrať správny lak na vlasy

Ak hľadáte prípravok pre dokonalý objem a vzhľad účesu, iste ste už okrem iných stylingových produktov vyskúšali aj lak na vlasy. Správne vybraný lak na vlasy odolá vetru, vlhkosti a iným účinkom počasia. Kvalitný prípravok by mal okrem toho dodať vlasom lesk a pozdvihnúť ich prirodzený vzhľad. To však nie je všetko. Jednotlivé druhy lakov na vlasy poskytujú vlasom ochranu pred UV žiarením, udržia ich farbu alebo vlasy vyživia.

vyberomat sk hair spray
vyberomat sk hair spray

Ak hľadáte ten správny lak na vlasy pre vás, pri jeho výbere by ste mali zohľadniť vaše požiadavky na konečný vzhľad účesu. Vyberať môžete aj podľa toho, či máte vlasy farbené, jemné alebo kučeravé. Niektoré prípravky obsahujú prídavné látky na ochranu pred UV žiarením. Zvoliť si môžete aj podľa vašich požiadaviek na vôňu laku či veľkosť balenia.

Laky na vlasy podľa stupňa fixácie

Laky na vlasy sa od seba líšia stupňom fixácie. Čím väčšie spevnenie účesu požadujete, tým silnejší účinok laku budete potrebovať. Na druhej strane, silnejšie laky znamenajú vyššiu záťaž pre vlasy. Laky na vlasy s nižším spevnením ľahšie rozčešete. Ak si zvolíte extra silné tuženie, rozčesanie bude zložitejšie a vlasy bude potrebné častejšie umývať. Pre kúpou by ste preto mali vziať do úvahy aj tento faktor. Optimálny lak na vlasy prinesie účesu prirodzený vzdušný vzhľad a zároveň mu poskytne dostatočnú pevnosť.

Tuženie 1 a 2

Laky na vlasy s týmto stupňom tuženia poskytnú účesu jemné spevnenie. Využijete ich, ak od úpravy účesu nepožadujete zväčšenie jeho objemu ani odolnosť voči pohybu. Laky na vlasy s tužením 1 a 2 podporia prirodzený tvar účesu. Slúžia tiež ako prevencia proti lietaniu vlasov.

Tuženie 3 a 4

Lak na vlasy s tužením 3 a 4 udrží vlasy na svojom mieste bez toho, aby ste mali pocit neprirodzenej strnulosti účesu. Je vhodný aj na kučeravé vlasy. Vlasy si po použití zachovávajú prirodzený vzhľad, no zvyšuje sa ich pevnosť. Tento stupeň tuženia je vhodný na každodenné používanie. Dodá účesu dostatočný objem na celý deň.

Tuženie 5

Tento stupeň tuženia vyhovie zložitejším účesom. Zabezpečuje dlhotrvajúce spevnenie a dokonalý vzhľad aj vyčesaným vlasom. Je vhodný skôr pre špeciálne príležitosti. Pri každodennom používaní by bolo potrebné vlasy častejšie umývať.

Tuženie 6

Ak túžite zažiariť na spoločenskej alebo inej udalosti, siahnite po laku na vlasy s tužením 6. Takýto prípravok poskytuje dostatočné spevnenie zložitým účesom.

Podľa typu vlasov

Laky na vlasy obsahujú rôzne prísady. Iný prípravok budete potrebovať na jemné vlasy, iný na kučeravé, farbené alebo poškodené vlasy. Vyberajte podľa konkrétnych zložiek.

vyberomat sk hair spray
vyberomat sk hair spray
 • Pre poškodené vlasy je najvhodnejší lak na vlasy s keratínom.
 • Na suché vlasy vyberajte prípravok s hydratačnou zložkou. Vhodné sú tiež prípravky, ktoré dodajú vlasom lesk.
 • Vlasy, ktoré sa často lámu a vypadávajú ocenia šetrné laky na vlasy bez parabénov a alkoholu.
 • Jemné vlasy vyžadujú prípravok pre zväčšenie objemu.
 • Na mastné vlasy nie sú vhodné laky, ktoré dodávajú lesk. Keďže mastné vlasy rýchlo stratia objem, vyberajte prípravky pre zväčšenie objemu.
 • Dlhé vlasy vyžadujú dostatočnú výživu. Môžete použiť aj laky na vlasy pre zväčšenie objemu.
 • Kučeravé vlasy majú často sklony k lámaniu. Vyberajte laky na vlasy so slabým alebo stredne silným tužením, aby sa kučery nezlepili.

Podľa vône a iných prísad

Pri výbere stylingových prípravkov sú dôležité tiež ďalšie prísady. Zvážte aj veľkosť balenia a cenu.

Parfumácia

Na trhu nájdete laky na vlasy bez parfumácie aj s vôňou. Vyberajte podľa vašich osobných preferencií. Jednotlivé prípravky sa líšia nie len typom ale aj intenzitou vône.

Bez silikónov a parabénov

Pre poškodené vlasy, vlasy so sklonom k lámaniu alebo vypadávaniu sú vhodné laky bez parabénov. Výhodou je, ak prípravok neobsahuje ani alkohol, ktorý vlasy zbytočne vysúša. Vopred sa preto presvedčte o jeho zložení, aby ste ich príliš nezaťažovali.

Sprej alebo lak na vlasy bez plynu

Vyberať môžete tiež podľa vašich požiadaviek na spôsob aplikácie. Lak na vlasy v spreji je uzatvorený v nádobe pod tlakom. Po stlačení ventilu na rozprašovanie sa lak z nádoby uvoľní a rozprašuje do okolia. Tento spôsob balenia je ideálny najmä na laky na vlasy pre zväčšenie objemu.

Balenie bez plynu sa rozprašuje pomocou pumpičky. Lak si môžete aplikovať priamo na vlasy alebo do dlane a potom ho nanesiete. Tento spôsob nanášania je vhodný napríklad pre husté a kučeravé vlasy.

Lak na vlasy pre väčší objem

Laky na vlasy pre zväčšenie objemu zväčšujú po zaschnutí povrch vlasu. Využijete ich na jemné, mastné aj vlnité vlasy. Pre ešte lepší efekt aplikujte v predklone priamo ku korienkom. Pre dokonalý objem účesu na celý deň je potrebné proces po uplynutí niekoľkých hodín zopakovať.

Odolné voči vlhkosti

Ak hľadáte lak na vlasy, ktorý odolá aj sychravému počasiu, hľadajte prípravky odolné voči vode. Zabránia zvlneniu vlasov aj pri zvýšení vlhkosti vzduchu.

Laky na vlasy pre mužov

Laky na vlasy používajú aj muži. Vyberajte z radu prípravkov pre mužov podľa rovnakých kritérií, ako laky na vlasy pre ženy. Zvážte stupeň tuženia, typ vašich vlasov a iné požadované vlastnosti.

Na ochranu pred UV žiarením

Do slnečného počasia, k moru alebo na hory zvoľte lak na vlasy s ochranou pred UV žiarením. Ochráni vaše vlasy pred vyblednutím farby.

Farebný lak

Pre špeciálne príležitosti môžete vybrať aj farebný lak na vlasy. Vaše vlasy tak zafarbíte až do najbližšieho umytia.

Objem balenia

Bežné balenie laku na vlasy má objem 250 – 500 ml. Pri balení na dovolenku oceníte aj cestovné balenie v objeme 50 – 100 ml.

vyberomat sk hair spray
vyberomat sk hair spray

Ako používať lak na vlasy

Pre požadovanú fixáciu účesu lak nanášajte rovnomerne a z rovnakej vzdialenosti po celej dĺžke vlasu. Dodržaním potrebnej vzdialenosti zabránite tiež neželanému zlepeniu vlasov. Pri nanášaní laku vám pomôžu nasledujúce tipy:

 • Nádobku s lakom na vlasy pretrepte.
 • Vlasy najskôr upravte do požadovaného tvaru. Dôležité je, aby boli celkom suché. Nalakované vlasy nežehlite ani nekulmujte. Predídete tak ich zničeniu.
 • Lak nanášajte zo vzdialenosti minimálne 30 cm. Pre zväčšenie objemu sa pri nanášaní predkloňte a lak nastriekajte aj priamo ku korienkom.
 • Lak na vlasy aplikujte rovnomerne na celú dĺžku vlasov. Nádobkou preto pohybujte.

Záver a zhrnutie

Lak na vlasy udrží tvar účesu a dodá vlasom krásny vzhľad na celý deň. Podľa konkrétneho zloženia im dodá tiež potrebný lesk, výživu a ochráni ich pred škodlivými vplyvmi slnka. Pre dosiahnutie dokonalého efektu vyberajte podľa viacerých kritérií. Najdôležitejšími sú požadovaný stupeň tuženia a typ vašich vlasov.

Laky na vlasy sa okrem toho od seba líšia svojou vôňou, spôsobom rozprašovania, dosiahnutým objemom vlasov, farebnosťou a veľkosťou balenia. Na trhu nájdete aj laky na vlasy určené špeciálne pre mužov. Pri používaní laku na vlasy je rovnako ako jeho výber dôležitá správna aplikácia. Dodržaním správneho postupu dosiahnete požadovaný tvar aj objem účesu bez zbytočného zlepenia vlasov.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest