Ako vybrať správny rúž na pery

Rúž na pery je síce rozmerovo malý, no na perách ženy dokáže veľké zázraky. Preto by nemal chýbať v žiadnej kozmetickej taštičke. Rúž môže vaše pery rozjasniť, zvýrazniť, dodať im lesk aj plnosť. Aby ste jeho nanesením dosiahli dokonalý efekt, dôležitý je správny výber farby. Výber konkrétneho odtieňa závisí od mnohých faktorov. Napríklad od farby vašich pier, pokožky a vlasov.

Pri kúpe by vás nemala zaujímať len farba. Jednotlivé rúže na pery sa od seba líšia aj inými vlastnosťami, ako sú textúra či krytie. O tom, ako vyberať, sa dozviete v nasledujúcom článku. A na záver vám poradíme, ako správne nalíčiť pery a dopriať im potrebnú starostlivosť.

vyberomat sk lipstick
vyberomat sk lipstick

Čo si vybrať?

Ponúkame vám zopár tipov na výhodné matné a lesklé rúže na pery.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
L´ORÉAL PARIS Rouge Signature Lipsticmatný– sýte farby
– rýchle uschnutie
– dlhotrvajúci efekt
– neobsahuje parfum, alkohol a silikóny
– obsahuje sufráty a parabény
– testované na zvieratách
6 €Zobraziť ponuku
MAYBELLINE NEW YORK SuperStay MatteInkmatný– vysoká výdrž
– nerozmazáva sa
– výrazné farby
– neobsahuje alkohol, sulfáty a parabény
– ťažké odlíčenie
– obsahuje parfum a silikóny
– testované na zvieratách
6,50 €Zobraziť ponuku
REVOLUTION PRO New Neutral Satin Matte Lipstickmatný– dlhá výdrž
– hydratuje pery
– sýta farba
– bez parfumu, alkoholu, sulfátov a parabénov
– nie je testovaný na zvieratách
– obsahuje silikóny7 €Zobraziť ponuku
CLINIQUE Pop Matte Lip Colour Primermatný– krémové zloženie
– hydratuje pery
– neobsahuje parfum, alkohol, sulfáty a parabény
– obsahuje silikóny
– testované na zvieratách, – vysoká cena
17 €Zobraziť ponuku
NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
L´ORÉAL PARIS Brilliant Signature lesklý – vysoká pigmentácia
– ľahká textúra
– dlhotrvajúci efekt
– neobsahuje parfum, alkohol a sulfáty
– obsahuje silikóny a parabény
– testované na zvieratách
8,10 € Zobraziť ponuku
L´ORÉAL PARIS Color Riche Shinelesklý– hydratuje
– pevne drží
– nelepí
– neobsahuje parfum
– obsahuje alkohol, silikóny, sulfáty a parabény
– testované na zvieratách
9,40 €Zobraziť ponuku
ESTÉE LAUDER Pure Color Envy Hi – Lustrelesklý– opticky zväčšuje
– dodáva lesk
– dlhá výdrž
– intenzívna farba
– neobsahuje alkohol, silikóny, sulfáty a parabény
– vysoká cena
– obsahuje parfum
29,40 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk l´oreal paris rouge signature lipstic

L´ORÉAL PARIS Rouge Signature Lipstic

Rúže na pery poskytujú dlhotrvajúci efekt, a to až 8 hodín. Vďaka vysokej pigmentácií stačí jedna vrstva a rúž zanechá tenký film. Jeho prednosťou je jednoduché použitie a rýchle zaschnutie. Neobsahuje parfum, alkohol a ani silikóny.


vyberomat sk maybelline new york superstay matteink

MAYBELLINE NEW YORK SuperStay MatteInk

Rúž ponúka sýtu farbu s veľmi dlhou výdržou, a to až 16 hodín. S tým súvisí aj ťažké odličovanie iba pomocou oleja. Tento rad si získal obľubu aj vďaka množstvu krásnych a intenzívnych odtieňov. Produkt neobsahuje alkohol, sulfáty a parabény.


vyberomat sk revolution pro new neutral satin matte lipstick

REVOLUTION PRO New Neutral Satin Matte Lipstick

Značka Revolution ponúka rúže s dlhou výdržou a krémovou receptúrou. Vďaka nej ostávajú pery hydratované a vyživené. Rúže neobsahujú parfum, alkohol, sulfáty a ani parabény. Produkt nie je testovaný na zvieratách.


vyberomat sk clinique pop matte lip colour primer bold pop g

CLINIQUE Pop Matte Lip Colour Primer

Najpodstatnejšou vlastnosťou tohto rúžu je jeho krémová konzistencia. Vďaka bambuckému maslu a maslu murumuru udržiava pery hydratované. Disponujú dlhotrvajúcim rúžom s matnou úpravou. Rúž neobsahuje parfum, alkohol, sulfáty a ani parabény.


vyberomat sk loreal paris brilliant signature wild nudes be feminist ml

L´ORÉAL PARIS Brilliant Signature

Značka L´ORÉAL PARIS ponúka dlhotrvajúci rúž s lesklým finišom. Dokonalú farbu dosiahnete vďaka vysokej pigmentácií. Majú ľahkú textúru čo zaisťuje príjemný pocit na perách. Neobsahuje parfum, alkohol a sulfáty.


vyberomat sk l´oreal paris color riche shine

L´ORÉAL PARIS Color Riche Shine

Rad rúžov si obľúbila množstvo žien vďaka žiarivým intenzívnym farbám, ktoré dlho vydržia. Napriek dlhej výdrže pery perfektne hydratujú a poskytujú im komfort. Rúž neobsahuje parfum.


vyberomat sk estee lauder pure color envy hi lustre

ESTÉE LAUDER Pure Color Envy Hi – Lustre

Rúže na pery poskytujú výrazný lesk so sýtou farbou. Navyše vďaka technológie Optical Pearl Blend opticky zväčší pery a krásne ich vytvaruje. Rúž neobsahuje alkohol, silikóny, sulfáty a ani parabény.

Správna farba je základ úspechu

Najdôležitejším kritériom pri výbere rúžu je jeho odtieň. Všeobecným pravidlom je vybrať farbu o jeden alebo dva odtiene tmavšiu od prirodzenej farby vašich perí. Pre lepšie porovnanie naneste pri výbere farby rúž len na jednu peru. Nalíčená pera by mala byť na pohľad o niečo tmavšia.

Výber podľa farby pleti

Ešte dokonalejší vzhľad pier dosiahnete, ak pri výbere zohľadníte aj farbu vašej pleti. K svetlejšej pleti sa najviac hodia telové, marhuľové, ružové a koralové odtiene. Veľmi neprirodzene naopak pôsobia odtiene hnedej.

Ženy s tmavšou pokožkou by mali siahnuť po výraznejších farbách. Zvoľte odtiene červenej farby ruží, fialovej a bordovej. Výbornou voľbou sú aj odtiene slivkovej, čokoládovej a čerešňovej. S červenou však opatrne. K tmavej pokožke veľmi nepristane žiarivá červená farba.

Výber podľa veku

Mladšie ročníky by si mali vyberať zo sýtejších farieb. Tieto farby sú výraznejšie a priťahujú na pery pozornosť. Pre ešte lepší výsledok je vhodné kombinovať rúž s kontúrovacou ceruzkou a leskom.

Pre staršie ženy sú vhodnejšie jemnejšie odtiene. Napríklad v telovej alebo hnedej farbe. Pre zvýraznenie tvaru pier použite kontúrovaciu ceruzku. Líčením môžete dodať perám plnosť.

Podľa farby vlasov

Tak ako farba pleti, na výber rúžu vplýva aj farba vlasov. Ak ste čiernovláska, môžete siahnuť po výrazných odtieňoch tehlovo červenej, oranžovej a čokoládovej. K čiernym vlasom pristanú aj bronzové odtiene.

Blond vlasy si pýtajú ružovú, fuchsiovú a jahodovú červenú. Ak chcete vyskúšať výraznejšiu červenú, zvoľte červenú s modrým podtónom. Takýto odtieň viac zapasuje k svetlej farbe vlasov aj pokožky.

vyberomat sk lipstick
vyberomat sk lipstick

Hnedovlásky vyzerajú krásne s viacerými odtieňmi. Môžete si tak vybrať koralovú, bledoružovú, malinovú a iné chladnejšie odtiene.

K ryšavým vlasom pristane výrazný rúž v malinovo červenej a koralovej. Môžete siahnuť aj po tehlovej a oranžovočervenej farbe.

Podľa farby očí

Výber farby môžete zladiť tiež s farbou vašich očí. Bledohnedým a zeleným očiam pristanú odtiene červenej. K modrým očiam sa viac hodia bledšie odtiene koralovej a ružovej. Tmavšie a výraznejšie odtiene ladia s tmavohnedými očami.

Podľa tvaru pier

Na výber farby vplýva aj tvar vašich pier. Správnym odtieňom totiž môžete zakryť drobné nedokonalosti. Na užšie pery vyberajte svetlejšie odtiene s leskom. Tmavý rúž by ich opticky ešte viac zúžil. Plným perám pristanú tmavšie a matnejšie odtiene. Pery budú výrazné a plné, no opticky im takýto rúž nepridá na veľkosti.

Podľa príležitosti

Na každodenné nosenie, na prechádzky a do práce sú vhodné menej nápadné farby. Mali by byť podobné vašej prirodzenej farbe. Platí, že by sa od nej mali odlišovať najviac o dva odtiene. Na večerné spoločenské udalosti, či na rande môžete zvoliť výraznejšie odtiene.

vyberomat sk lipstick
vyberomat sk lipstick

Typy rúžov

Jednotlivé rúže sa od seba líšia nie len farbou ale tiež svojimi vlastnosťami. Rúže na pery môžeme deliť podľa krytia, textúry a iných vlastností.

Rúže s plným krytím

Rúž na pery môže dodať perám plné alebo čiastočné krytie. Plné krytie majú rúže s výraznou farbou. Takýto rúž dokonale zakryje prirodzenú farbu vašich pier. Ak chcete, aby farba vašich pier vynikla, vyberte si, naopak, rúž na pery s čiastočným krytím. Takýmto líčením dodáte perám nový nádych.

Matný rúž

Matné rúže patria k rúžom s plným krytím. Dodajú perám zamatový efekt a sýtosť farby. Vďaka matnému vzhľadu nie sú priveľmi výrazné. Využijete ich preto na každodenné nosenie. Pri líčení pozor: matná textúra zvýrazní nedostatky pier. Pred nalíčením ich preto ošetrite hydratačným prípravkom, aby neboli vysušené.

Krémový rúž

Aj krémové rúže majú výborné krycie vlastnosti. Krémová textúra pôsobí na perách veľmi prirodzene. Tento typ rúžov využijete, ak potrebujete pery upraviť aj na dlhší čas.

Rúže na pery s leskom

Rúže na pery s leskom pery opticky zväčšia. Sú vhodné na večerné líčenie. Využijú ich aj ženy s úzkymi perami.

vyberomat sk lipstick
vyberomat sk lipstick

Vlastnosti rúžov na pery

Jednotlivé rúže na pery sa od seba líšia tiež inými vlastnosťami. Pri kúpe sa preto o nich informujte. Nie každý rúž je odolný voči oteru alebo obsahuje hydratačné zložky.

Nestierateľné rúže

Nestierateľné rúže nájdete na trhu aj pod názvom dlhotrvajúce. Ak si vyberiete nestierateľný rúž, môžete sa spoľahnúť na to, že sa vám počas dňa nezotrie. Nebudete si ho preto musieť znovu nanášať. Tieto rúže nenechávajú odtlačok na koži ani na pohári.

Hydratačné rúže

Hydratačné rúže sú vhodné na každodenné nosenie. Ich výhodou je, že perám dodajú potrebnú výživu. Pery zostávajú svieže a nevysúšajú sa.

Ošetrujúce rúže

Ošetrujúce rúže sú výbornou voľbou do nepriaznivého počasia. Oceníte ich v zime a počas horúceho leta. Ošetrujúce rúže pery ošetria a hydratujú.

Tekuté rúže

Tekuté rúže sú kombináciou rúžu a lesku na pery. Po nanesení dodajú perám lesk a intenzívnu farbu.

Ako správne nalíčiť pery

Líčenie pier nie je len o nanesení rúžu. Je tiež o správnej starostlivosti o pery. Prejdeme si ňou krok za krokom.

  • Líčenie pier sa začína od kontúrovacej ceruzky. Jej farbu je potrebné ladiť s farbou rúžu. Vďaka tomu kontúru nebude vidieť. Kontúrovacia ceruzka pomáha aj objemu pier. S jej pomocou môžete pery zväčšiť alebo zmenšiť podľa toho, či ju nanesiete tesne nad alebo pod ich prirodzenú líniu.
  • Pred nanesením rúžu jemne poprášte pery púdrom. Tento krok zvyšuje trvanlivosť líčenia.
  • Nasleduje samotné nanesenie rúžu. Rúž nanášajte priamo alebo pomocou kozmetického štetca.
  • Pre ešte dlhšiu výdrž otlačte rúž na vreckovku a opäť aplikujte púder. Nakoniec znovu naneste rúž.

Doprajte perám starostlivosť

Jeden krát do týždňa je prospešné odstrániť z povrchu pier odumreté čiastočky pomocou jemného peelingu. Pery okrem toho potrebujú pravidelné vyživovanie rovnako ako vaša pokožka. Mali by ste preto aspoň dva krát za deň používať balzam na pery. Balzam na pery je kvôli dostatočnému vyživovaniu vhodné použiť tiež približne hodinu pred líčením.

Záver a zhrnutie

Rúž na pery patrí k základným potrebám pri líčení. Vybrať ho však nemusí byť vôbec jednoduché. Na trhu nájdete pestrú paletu farebných odtieňov. Aby ste si vybrali ten, ktorý vám najviac pristane, zohľadnite prirodzenú farbu vašich pier, pokožky, vlasov a očí. Iný odtieň je tiež vhodný pre mladšie a iný pre staršie ženy. Iný sa hodí na výrazné a plné pery a iný na tenké.

Rúže na pery sa od seba odlišujú viacerými vlastnosťami. Môžete si tak vybrať rúž na pery s hydratáciou, nestierateľný alebo ošetrujúci rúž. Pre krásny vzhľad pier by ste mali venovať dostatočnú pozornosť aj starostlivosti o ne. Okrem správneho postupu líčenia potrebujú pery pravidelný peeling a vyživovanie pomocou balzamu.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest