Ako vybrať najlepšie slnečné okuliare

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk bliz luna matt black smoke w blue multi cat
vyberomat sk bliz luna matt black smoke w blue multi cat

Najvýhodnejšie unisex okuliare

vyberomat sk poc crave hydrogen
vyberomat sk poc crave hydrogen

Najvýhodnejšie dámske okuliare

vyberomat sk oakley flak xl mttblk w prizm blk
vyberomat sk oakley flak xl mttblk w prizm blk

Najvýhodnejšie pánske okuliare

Slnečné okuliare chránia zrak pred škodlivým vplyvom UV žiarenia, sčervenaním a teplom. Vo veternom počasí oceníte aj ochranu pred prachom a vetrom. Slnečné okuliare navyše pomáhajú alergikom ako ochrana očí pred vniknutím peľových čiastočiek. A nie len to. Slnečné okuliare sú zároveň doplnkom, ktorý dotvára náš vzhľad. Aj keď ich používame najmä v lete, zídu sa tiež v zime. Napríklad pri dlhšej ceste autom alebo v slnečnom počasí na horách.

Aby slnečné okuliare splnili svoju úlohu, mali by mať niekoľko vlastností. Pri výbere je preto potrebné porovnávať okrem ceny aj kategóriu ochrany proti UV žiareniu, sfarbenie šošoviek, materiál a tvar okuliarov. Na záver článku vám poradíme, ako vyberať slnečné okuliare podľa tvaru vašej tváre.

vyberomat sk sunglasses
vyberomat sk sunglasses

Čo si vybrať?

V tabuľke nižšie sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné slnečné okuliare, z ktorých si vyberú dámy aj páni.

NázovPre koho?KladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Bliz LUNA Matt Black Smoke w Blue Multi Cat.3unisex– dostupná cena
– ochrana proti roztriešteniu
– polarizácia
– zníženie únavy očí
– nie sú nastaviteľné
– sklá sa nedajú vymeniť
45 €Zobraziť ponuku
Bliz MATRIX NANO OPTICS Matt Neon Pink Nordic Light Begoniadámske– odolnosť
– vodoodpudivá úprava
– zvýšenie kontrastu
– vymeniteľné sklá
– nastaviteľný nosník a koncovky bočníc
– vyššia cena57 €Zobraziť ponuku
Wiley X Valorpánske– 3 vymeniteľné šošovky
– odolnosť
– anatomicky tvarované
– neskresľujú videnie
– nie sú nastaviteľné106 €Zobraziť ponuku
Oakley Flak 2.0 XL MttBlk w/ PRIZM Blkpánske– odolnosť
– ochrana pred poškriabaním
– vodoodpudivá úprava
– neskreslené videnie
– protišmyková úprava
– vysoká cena
– nie sú nastaviteľné
– sklá sa nedajú vymeniť
152 €Zobraziť ponuku
POC Crave Hydrogendámske– odolnosť
– bezpečnostný mechanizmus
– odvádzanie pary
– ochrana proti zahmlievaniu
– protišmyková úprava
– vysoká cena
– nie sú nastaviteľné
– sklá sa nedajú vymeniť
213 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk bliz luna matt black smoke w blue multi cat

Bliz LUNA Matt Black Smoke w Blue Multi Cat.3

Polarizačné slnečné okuliare sú ideálne pomocníkom pri športovaný. Ich odolnosť zaisťuje ochrana proti roztriešteniu z polykarbonátu. Zorníky zlepšujú vnímanie farieb, zvyšujú kontrasty a zároveň znižujú únavu očí. Okuliare poskytujú 100 % ochranu pred škodlivými slnečnými žiarenia, UV 400. Ochránia vás aj vďaka filtru kategórie 3. Zatmavenie: S3. V balení sa nachádza puzdro.


vyberomat sk bliz matrix nano optics matt neon pink nordic light begonia

Bliz MATRIX NANO OPTICS Matt Neon Pink Nordic Light Begonia

Dámske slnečné okuliare ocenia predovšetkým milovníčky cyklistiky. Vďaka ochrane pred poškriabaním a ochrane proti roztriešteniu sú dostatočne odolné aj pri športových aktivitách. Ponúkajú ochranu pred slnečným žiarením UV 400, ochranu pred vetrom a lietajúcimi muškami. Okuliare disponujú vodoodpudivou úpravou. Vymeniteľné sklá sú vybavené zatmavením S2. Taktiež ponúkajú zvýšenie kontrastu. Plusom okuliarov je možnosť nastaviť si nosnicu či koncovky bočníc podľa vašich predstáv. V balení sa nachádza puzdro.


vyberomat sk wiley x valor

Wiley X Valor

Pánske okuliare sú určené pre streľbu či iné outdoorové športy. Poskytujú 100 % ochranu pred slnečným žiarením UV 400. Veľkým plusom sú 3 vymeniteľné šošovky, vďaka ktorým si ich môžete prispôsobiť do akéhokoľvek počasia. Okuliare sú anatomicky tvarované. Šošovky neskresľujú a ani neznižujú ostrosť obrazu. Zatmavenie: S3.


vyberomat sk oakley flak xl mttblk w prizm blk

Oakley Flak 2.0 XL MttBlk w/ PRIZM Blk

Športové okuliare ocenia všetci páni, ktorý radi outdoorovo športujú. Šošovky disponujú ochranou proti poškriabaniu alebo roztriešteniu. Taktiež sú doplnené o voodpudivú úpravu. Poskytujú ochranu voči slnečnému žiareniu UV 400. Zatmavenie skiel S3, zlepšuje vnímanie farieb a zvyšuje kontrast. Ponúkajú neskreslené videnie. Protišmykovosť zaisťujú gumové koncovky bočníc a gumový nosník..


vyberomat sk poc crave hydrogen

POC Crave Hydrogen

Cyklistické okuliare sú vhodné pre ženy, ktoré si užívajú športovanie počas slnečných dní. Ponúkajú ochranu proti škodlivému slnečnému žiareniu UV400. Vďaka materiálu POC Crave sú odolné a zároveň ľahké a pohodlné. Disponujú bezpečnostným mechanizmom, ktorý zabezpečuje odpadnutie straníc z rámika pri nebezpečenstve. Medzi plusové vlastnosti okuliarov, patrí ventilácia či odvod pary. Navyše sú odolné voči nečistotám. Šošovky obsahujú vrstvu proti zahmlievaniu. Okuliare majú gumené koncovky bočníc a nosník, čo zaisťuje ich protišmykovosť. Zatmavenie: S2.

Parametre výberu

Aby vám slnečné okuliare dlho a dobre slúžili, je potrebné venovať ich výberu náležitú pozornosť. Pri kúpe skontrolujte nasledovné parametre:

Ochranný UV filter

Najdôležitejším kritériom výberu slnečných okuliarov je dostatočný UV filter. 100 % ochranu proti UVA a UVB žiareniu poskytujú všetky okuliare s označením UV 400. Toto označenie znamená, že sklá okuliarov pohlcujú UV žiarenie s vlnovou dĺžkou 400 nm a menšou. Ak by ste si kúpili slnečné okuliare bez alebo s nedostatočným UV filtrom, zrenica oka by sa po zakrytí okuliarmi prispôsobila novým svetelným podmienkam a otvorila by sa. To by znamenalo, že by bola viac vystavená škodlivému UV žiareniu ako bez použitia okuliarov.

Sfarbenie šošoviek

Sfarbenie šošoviek okuliarov a údaje o ochrane pred UV žiarením si ľudia často zamieňajú. Farba šošoviek však neurčuje intenzitu UV filtra. Vrstva šošoviek, ktorá slúži na ochranu pred UV žiarením, je totiž číra.

Výber sfarbenia šošoviek je najdôležitejšia pri okuliaroch na šport a šoférovanie. Pri týchto činnostiach nie je vhodné používať okuliare s veľmi tmavými šošovkami, ktoré môžu znižovať viditeľnosť a tým tiež rýchlosť reakcií.

vyberomat sk sunglasses
vyberomat sk sunglasses

Šošovky slnečných okuliarov bývajú najčastejšie v odtieňoch hnedej, sivej, modrej, žltej, červenej alebo sivozelenej farby. Konkrétnu farbu vyberajte podľa vášho vkusu, účelu použitia okuliarov a požadovanej viditeľnosti cez šošovky.

Zelené sklá — ak hľadáte okuliare na univerzálne použitie, vyberte si šošovky v odtieňoch zelenej. Sú vhodné do akýchkoľvek svetelných podmienok.

Sivé a hnedé sklá — keďže neskresľujú farby, sú vhodné na šoférovanie.

Žlté a oranžové sklá — okuliare v týchto farbách sú vhodné do hmly alebo zamračeného počasia. Využijete ich napríklad pri športe.

Modré sklá — táto farba skiel nie je vhodná na šoférovanie. Nemali by si ju vybrať ani krátkozrakí ľudia. Modrá farba totiž znižuje intenzitu vnímania kontrastu a červenej aj zelenej farby.

Tvar slnečných okuliarov

Tvar slnečných okuliarov nie je dôležitý len z hľadiska toho, ako vám okuliare sadnú. Ovplyvňuje tiež váš komfort pri nosení a dostatočnosť ochrany pred slnkom. Slnečné okuliare by v prvom rade mali dobre sedieť. Nemali by vám byť voľné, aby ste si ich pri pohybe nemuseli naprávať. Dôležité je tiež to, aby vás netlačili za ušami ani na nose.

Pri skúšaní okuliarov si ďalej všímajte, či sa vaše riasy nedotýkajú šošoviek. Ak sa dotýkajú, vyberte si iný model okuliarov. Pre dostatočnú ochranu očí je dôležité, aby nad obočím nezostával priestor. Spodná časť šošovky by zase mala siahať až k lícnym kostiam. Zabránite tak nežiadúcemu prieniku slnečných lúčov ponad a popod okuliare.

Materiál slnečných okuliarov

Materiál slnečných okuliarov je dôležitý najmä z hľadiska ich životnosti a hmotnosti. Na trhu nájdete titánové, plastové, kovové a nylonové rámy. Ak kupujete lacné slnečné okuliare, môžete natrafiť aj na rám z nekvalitného kovu, ktorý môže spôsobiť alergickú reakciu.

vyberomat sk sunglasses
vyberomat sk sunglasses

Sklenené — sklenené sklá dobre zabraňujú prieniku UV žiarenia. Sú tiež odolné voči poškriabaniu. Ich nevýhodami sú krehkosť a vyššia hmotnosť.

Plastové — plastové šošovky slnečných okuliarov sú v súčasnosti najviac obľúbené. Ich výhodou je nízka hmotnosť a odolnosť voči rozbitiu. Pri ich nosení si však budete musieť dávať väčší pozor na to, aby ste okuliare nepoškriabali. Zachytávajú tiež menej UV žiarenia ako sklenené.

Špeciálny filter

Slnečné okuliare bývajú vybavené aj špeciálnymi filtrami.

Fotochromatický filter — používa sa najmä na dioptrické slnečné okuliare. Šošovky okuliarov s takýmto filtrom menia odtieň podľa intenzity svetla. Pri menšej intenzite sú bledšie a naopak.

Polarizačný filter — sú vybavené ďalšou ochrannou vrstvou, ktorá slúži na zachytenie žiary z odrazených slnečných lúčov od snehu, vodnej plochy či mokrej vozovky.

Gradientný filter — slnečné okuliare s gradientným filtrom spoznáte podľa sfarbenia šošoviek. V spodnej časti majú svetlejší odtieň, ktorý smerom k hornej časti tmavne.

Kategórie UV filtra

Na všetkých slnečných okuliaroch by mala byť uvedená kategória UV filtra. Jej hodnota určuje priepustnosť svetla okuliarových skiel. Môže mať hodnotu 0 až 4.

Kategória UV filtra 0 — takto označené slnečné okuliare prepúšťajú 80 – 100 % svetla. Zvyčajne ide o bezfarebné alebo jemne tónované sklá. Takéto okuliare sú vhodné skôr ako módny doplnok, nie na ochranu očí pred slnkom.

Kategória UV filtra 1 — šošovky okuliarov kategórie UV filtra 1 prepustia 43 – 80 % svetla. Poskytujú len čiastočnú ochranu pred slnečným žiarením.

Kategória UV filtra 2 — takto označené okuliare prepustia 18 – 43 % svetla. Nie sú vhodné na nosenie na priamom slnku, ale využijete ich za jasného počasia. Sklá okuliarov majú stredne tmavé tónovanie.

Kategória UV filtra 3 — šošovky okuliarov tejto kategórie majú tmavšie tónovanie. Prepúšťajú 8 – 18 % svetla a poskytujú dostatočnú ochranu pred slnečným žiarením aj na priamom slnku alebo pri šoférovaní.

Kategória UV filtra 4 — slnečné okuliare určené na pobyt pri mori alebo na horách, kde je intenzita slnečného žiarenia najsilnejšia, prepustia 3 – 8 % svetla.

vyberomat sk sunglasses
vyberomat sk sunglasses

Ako vybrať okuliare podľa tvaru tváre

Pri výbere slnečných okuliarov vás iste okrem kvalitatívnych vlastností bude zaujímať aj to, ako vám pristanú. Vo všeobecnosti môžete slnečné okuliare vyberať podľa tvaru vašej tváre.

Okrúhla tvár

Hlavnými rysmi okrúhlej tváre sú rovnaká výška a šírka, úzke čelo aj čeľusť a výraznejšie lícne kosti. Pri výbere okuliarov siahnite po hranatých tvaroch, ktoré prinesú vášmu vzhľadu prirodzený kontrast. Vhodné sú širšie obdĺžnikové tvary alebo asymetrické rámy, ktoré sa smerom zhora nadol zužujú.

Oválna tvár

Pre tento typ tváre sú vhodné okuliare rovnakej šírky ako tvár. Užšie modely by opticky tvár predlžovali. Výber pre oválnu tvár je veľmi jednoduchý — pristane vám akýkoľvek tvar okuliarov.

Podlhovastá tvár

Pre podlhovastú tvár sa hodia širšie slnečné okuliare s výraznejším rámom. Takéto okuliare ju opticky rozšíria. Pozor však, aby ste to so šírkou rámu neprehnali. Okuliare by nemali byť širšie ako šírka tváre.

Srdcová tvár

Okuliarový rám by mal pri tomto type tváre zvýrazniť jej spodnú časť .Vyberajte modely s menej výraznou vrchnou časťou.

Štvorcová tvár

Štvorcová tvár potrebuje opticky predĺžiť. Dosiahnete to výberom oválnych rámov v neutrálnych farbách. Vhodné sú aj mačacie rámy.

Záver a zhrnutie

Slnečné okuliare chránia zrak nielen v slnečnom počasí. Ochránia vaše oči aj pred zvýšenou prašnosťou, vetrom a žiarou, ktorá sa odráža od mokrej vozovky, vodnej hladiny či snehu. Slnečné okuliare využijete pri šoférovaní, pri športe, na prechádzke aj pri mori. Aby si splnili svoju úlohu, mali by ste ich výberu venovať náležitú pozornosť. Na ochranu pred slnečnými lúčmi vyberajte kvalitné modely s dostatočným UV filtrom. Dôležitá je tiež farba a materiál šošoviek, materiál rámu a špeciálne filtre okuliarov.

Životnosť slnečných okuliarov zvýšite správnou starostlivosťou. Na nosenie v taške či kabelke používajte ochranné puzdro. Sklá okuliarov čistite pomocou špeciálnych utierok. Zabránite tak poškodeniu povrchu drobnými čiastočkami prachu a iných nečistôt.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest