Ako vybra┼ą dobr├║ k├ívu

R├Żchla vo─żba


Cen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą detailn├ę inform├ície a odborn├ę term├şny.

vyberomat sk lavazza dek
vyberomat sk lavazza dek

Najlep┼íia bezkofe├şnov├í k├íva

vyberomat sk jacobs velvet
vyberomat sk jacobs velvet

Najlepšia instantná káva

vyberomat sk lavazza oro
vyberomat sk lavazza oro

Najlepšia zrnková káva

Denne sa na celom svete vypije viac ako 2 miliardy ┼í├ílok k├ívy. Pre mnoh├Żch z n├ís sa pitie k├ívy stalo ritu├ílom. Pri k├íve sa sch├ídzame s kamar├ítmi, kolegami aj obchodn├Żmi partnermi. K├íva n├ís dok├í┼że zahria┼ą aj povzbudi┼ą. Tie┼ż si nedok├í┼żete svoje r├íno predstavi┼ą bez lahodnej ┼í├ílky k├ívy?

N├ízovDruhKladyZ├íporyOrienta─Źn├í cenaKde k├║pi┼ą?
Lavazza Dekmlet├í – bezkofe├şnu– dostupn├í cena
– overen├í zna─Źka
-v├Żborn├í chu┼ą
– nena┼íli sme5,20 ÔéČ (250 g)V├Żhodn├í ponuka
CAF├ë MONTANA NATUR DECAFzrnkov├í – bezkofe├şnu– skvel├í chu┼ą
– pra┼ż├ş sa v ─îR
– vysok├Ż stupe┼ł pra┼żenia10 ÔéČ (250 g)V├Żhodn├í ponuka
Jacobs Velvetinstantn├í – Robusta– intenz├şvna ar├│ma
– v├Żborn├í chu┼ą
– vy┼í┼íia cena 6,60 ÔéČ (100 g)V├Żhodn├í ponuka
L┬┤OR CLASSIQUEinstantn├í – zmes– intenz├şvna ar├│ma
– v├Żborn├í chu┼ą 
– vy┼í┼íia cena 6,60 ÔéČ (100 g)V├Żhodn├í ponuka
Lavazza Oro zrnkov├í – Arabika– overen├í zna─Źka
– pr├şjemn├í ar├│ma
– dostupn├í cena
– pre niekoho m├┤┼że ma┼ą kyslej┼íiu chu┼ą
– vy┼í┼íia cena
19 ÔéČ (1000 g)V├Żhodn├í ponuka
De┬┤Longhi Espresso Classiczrnkov├í – Arabika + Robusta– intenz├şvna ar├│ma
– v├Żborn├í chu┼ą
– vy┼í┼íia cena 19 ÔéČ (1000 g)V├Żhodn├í ponuka
vyberomat sk lavazza dek

Lavazza Dek

Mlet├í k├íva Lavazza Dek je bezkofe├şnov├í k├íva, p├┤vodom z Braz├şlie a Kolumbie. K├ívov├ę zrn├í sa pra┼żia v Taliansku na 1 stupni pra┼żenia. Kofe├şn sa extrahuje zo zelen├Żch b├┤bov 100 % Arabiky vo vodnom k├║peli pri vysokom tlaku, ─Źo zaru─Źuje podiel kofe├şnu men┼í├ş ako 1 %.


vyberomat sk cafe montana natur decaf

CAFÉ MONTANA NATUR DECAF

Zrnkov├í bezkofe├şnov├í k├íva CAF├ë MONTANA NATUR DECAF poch├ídza z Kolumbie. K├ívov├ę zrn├í sa n├ísledne pra┼żia v ─îeskej Republike. CAF├ë MONTANA NATUR DECAF sa pra┼ż├ş na 7 stupni pra┼żenia.


vyberomat sk jacobs velvet

Jacobs Velvet

Instantná káva Jacobs Velvet je vyrobená zo 100 % Robusty. Káva pochádza z Holandska.


vyberomat sk jacobs l┬┤or classique

L┬┤OR CLASSIQUE

Instantn├í k├íva L┬┤OR CLASSIQUE poch├ídza z Kolumbie. Pon├║ka jemn├║ chu┼ą kolumbijskej Arabiky. Stupe┼ł intenzity 5/10.


vyberomat sk lavazza oro

Lavazza Oro

Stredne pra┼żen├í k├íva Lavazza Oro, je vytvoren├í zo 100% Arabiky. Patr├ş medzi overen├ę klasiky. K├ívov├ę zrn├í poch├ídzaj├║ z oblasti Ju┼żnej Ameriky. Stupe┼ł pra┼żenia – 8.


vyberomat sk de┬┤longhi espresso classic

De┬┤Longhi Espresso Classic

Kvalitn├í pra┼żen├í k├íva De┬┤Longhi Espresso Classic je zmesou 60% Robusty a 40% Arabiky. K├ívov├ę zrn├í sa pestuj├║ na plant├í┼żach v Ju┼żnej a Strednej Amerike. Sl├║┼żi na pr├şpravu espressa alebo kr├ęmov├ęho cappuccina. Stupe┼ł pra┼żenia – 4.

Druhy kávy

Existuje nieko─żko desiatok odr├┤d k├ívy. Medzi tie najzn├ímej┼íie a komer─Źne najvyu┼ż├şvanej┼íie patria druhy dva – arabika a robusta.

Arabika

Arabika pokr├Żva asi 80% percent celosvetovej produkcie k├ívy. Medzi hlavn├ę produk─Źn├ę oblasti patr├ş Stredn├í a Ju┼żn├í Amerika, Afrika, Arabsk├Ż polostrov a Indon├ęzia.

Arabika sa vyzna─Źuje jemnou, napriek tomu intenz├şvnou a v├Żraznou chu┼ąou. M├┤┼żete sa stretn├║┼ą s najr├┤znej┼í├şmi ovocn├Żmi t├│nmi, v├Żraznou chu┼ąou ─Źokol├ídy alebo napr├şklad jemnou bylinkovou ar├│mou. Oproti robuste obsahuje arabika menej kofe├şnu, nie je tak hork├í a m├í slabo kyslast├║ chu┼ą. Je n├íro─Źnej┼íia na pestovanie a od toho sa odv├şja aj jej cena.

Robusta

Robusta obsahuje a┼ż trikr├ít viac kofe├şnu ako arabika a m├í siln├║, hork├║ chu┼ą. Nie je to─żko n├íro─Źn├í na pestovanie, v─Ćaka tomu je aj jej cena n├şzka. Na samotnej robuste si kv├┤li jej intenz├şvnej horkej chuti ve─żmi nepochutn├íte, preto sa ─Źasto mie┼ía do zmes├ş s arabikou. Z robusty sa tie┼ż vyr├íba instantn├í k├íva. Medzi najv├Ą─Ź┼í├şch producentov robusty patr├ş Vietnam, Braz├şlia a India.

V z├ívislosti od p├┤vodu a spracovania sa m├┤┼żeme stretn├║┼ą aj s ─Ćal┼í├şmi typmi k├ívy.

Zelená káva

Jedn├í sa o nepra┼żen├ę k├ívov├ę zrn├í. Chu┼ąovo sa zelen├í k├íva podob├í nie─Źomu medzi be┼żnou pra┼żenou k├ívou a zelen├Żm ─Źajom. Zelen├í k├íva obsahuje zdraviu prospe┼ín├ę l├ítky, ktor├ę by sa pra┼żen├şm zni─Źili. Pop├şjanie zelenej k├ívy m├í pozit├şvny vplyv na metabolizmus, zabra┼łuje vstreb├ívaniu cukru do tela, posil┼łuje svalstvo a spoma─żuje starnutie buniek.

Pr├şprava zelenej k├ívy je ve─żmi jednoduch├í. Do ┼í├ílky vlo┼ż├şte 2-3 ly┼żi─Źky mletej zelenej k├ívy, zalejete hor├║cou vodou a nech├íte asi 5 min├║t l├║hova┼ą. Potom sced├şte, pr├şpadne rovno pop├şjate. Odpor├║─Źa sa pi┼ą v dopolud┼łaj┼í├şch hodin├ích, ide├ílne pol hodiny pred jedlom.

Bezkofe├şnov├í k├íva

Ak z nejak├ęho d├┤vodu nem├┤┼żete konzumova┼ą kofe├şn, ale nechcete sa vzda┼ą k├ívy, m├┤┼żete si dopria┼ą k├ívu bez kofe├şnu. Kofe├şn je z klasick├Żch odr├┤d k├ívy odstra┼łovan├Ż dvoma mo┼żn├Żmi sp├┤sobmi – tzv. Eur├│pskym procesom, alebo ┼ávaj─Źiarskym vodn├Żm procesom.

Eur├│psky proces je ─Źastej┼í├ş a vyu┼ż├şva sa na odstr├ínenie kofe├şnu chemick├Żch l├ítok, konkr├ętne dichl├│rmet├ín. K├ívov├ę zrn├í sa m├í─Źaj├║ vo vodnom roztoku, ktor├Ż z nich odstr├íni kofe├şn. Potom sa zrn├í prepl├íchnu. Zvy┼íky chemik├íli├ş ale m├┤┼żu v k├ívov├Żch zrn├ích zosta┼ą, ─Źo sa m├┤┼że negat├şvne prejavi┼ą na v├Żslednej chuti k├ívy.

┼ávaj─Źiarsky vodn├Ż proces je zalo┼żen├Ż na dlhodobom m├í─Źan├ş z┼Ľn vo vode. To sp├┤sob├ş samovo─żn├ę uvo─żnenie kofe├şnu. N├ísledne sa voda aj s k├ívov├Żmi zrnami prefiltruje cez akt├şvny uhl├şk, ktor├Ż na seba kofe├şn navia┼że. T├íto met├│da odstra┼łovania kofe├şnu je zdrav┼íia, ale spolu s kofe├şnom sa z k├ívov├Żch z┼Ľn vytratia aj ├ęterick├ę oleje a typick├í k├ívov├í ar├│ma.

Cibetková káva

Cibetkov├í k├íva je jednou z najdrah┼í├şch k├ív na svete. Z├şskava sa z trusu cibetiek palmov├Żch, ktor├ę sa okrem in├ęho ┼żiv├ş plodmi k├ívovn├şka. V tr├íviacej s├║stave cibetiek doch├ídza k ferment├ícii, v─Ćaka ktorej k├ívov├ę zrn├í z├şskaj├║ jedine─Źn├║ intenz├şvnu chu┼ą a ve─żmi siln├║ ar├│mu.

Rôzne formy kávy

Na pr├şpravu a aj v├Żsledn├║ chu┼ą k├ívy m├í ve─żk├Ż vplyv forma, z ktorej k├ívu pripravujeme. Rozli┼íujeme ┼ítyri z├íkladn├ę formy k├ívy.

Zrnková káva

Zrnkov├í k├íva je ur─Źen├í na namletie a n├íslednej pr├şprave n├ípoja. M├í nezamenite─żn├║ chu┼ą a ar├│mu, vydr┼ż├ş dlh┼íie ─Źerstv├í a m├┤┼żete si ju namlie┼ą pod─ża svojej potreby a preferenci├ş. Nev├Żhodou je potreba mlyn─Źeka a dlh┼íia doba pr├şpravy.

Mletá káva

Mlet├í k├íva je ur─Źen├í t├Żm, ktor├ş nemaj├║ doma mlyn─Źek na k├ívu alebo nechc├║ str├íca┼ą ─Źas mlet├şm. Pri v├Żbere mletej k├ívy je potrebn├ę zv├í┼żi┼ą, ak├Żm sp├┤sobom chcete k├ívu pripravova┼ą. In├í hrubos┼ą mletia je vhodn├í napr. pre French Press a in├í pre moka kanvi─Źku. Mlet├í k├íva je nen├íro─Źn├í na pr├şpravu, ale nevydr┼ż├ş dlho ─Źerstv├í a m├í slab┼íiu chu┼ą a ar├│mu ne┼ż zrnkov├í k├íva.

Instantná káva

Instantn├í k├íva sa z├şskava z hrubo mletej zrnkovej k├ívy, ktor├í sa pod vysok├Żm tlakom l├║huje v hor├║cej vode. Druh├Żm sp├┤sobom v├Żroby instantnej k├ívy je tzv. lyofiliz├ícia, teda zmrazenie za ve─żmi n├şzkej teploty. Tento postup je zlo┼żitej┼í├ş, a teda aj drah┼í├ş, ne┼ż l├║hovanie k├ívy v hor├║cej vode. V├Żhodou je jednoduch├í a r├Żchla pr├şprava, k├íva je rozpustn├í a vyr├íba sa aj vo variante bez kofe├şnu. Nev├Żhodou je nev├Żrazn├í chu┼ą a ar├│ma oproti zrnkovej a mletej k├íve, preto sa instantn├í k├íva ─Źasto chemicky aromatizuje.

E.S.E. pody a kapsule

E.S.E. pody (Easy Serving Espresso) je porciovan├í mlet├í k├íva, ktor├í je hermeticky uzavret├í v malom vrec├║┼íku. Mno┼żstvo k├ívy, stupe┼ł mletia a kompresie do podu s├║ presne definovan├ę ┼ítandardy. M├íte tak istotu, ┼że k├íva s E.S.E. podu bude chuti┼ą v┼żdy rovnako. Nev├Żhodou je vy┼í┼íia cena. K├ívovary, v ktor├Żch mo┼żno pody pou┼żi┼ą, b├Żvaj├║ spravidla ozna─Źen├ę ako kompatibiln├ę so syst├ęmom E.S.E. V├Ą─Ź┼íinou ide o p├íkov├ę k├ívovary.

Porciovan├í mlet├í k├íva je z├íkladom tie┼ż v k├ívov├Żch kapsul├ích do kapsulov├Żch k├ívovarov. Na rozdiel od E.S.E. podov nie je nijako definovan├ę, ako m├í zlo┼żenie n├íplne v kapsuliach vyzera┼ą. Viac o kapsul├ích do kapsulov├Żch k├ívovarov si pre─Ź├ştajte v na┼íom ─Źl├ínku K├ívov├ę kapsule – ako vybra┼ą tie najlep┼íie.

Parametre, ktor├ę ovplyv┼łuj├║ chu┼ą k├ívy

Ak chcete pi┼ą dobr├║ k├ívu, postr├í┼żte si nasleduj├║ce parametre, ktor├ę maj├║ vplyv na v├Żsledn├║ chu┼ą a v├┤┼łu va┼íej ┼í├ílky k├ívy.

Kvalita

Kvalitn├í k├íva by v sebe nemala obsahova┼ą ┼żiadne ne─Źistoty, kamienky, ├║lomky vetvi─Źiek pod. V┼íetky k├ívov├ę zrn├í by mala ma┼ą pribli┼żne rovnak├║ ve─żkos┼ą a farbu, mala by by┼ą celistv├í a intenz├şvne vo┼ła┼ą. K├íva by nemala by┼ą nedopra┼żen├í alebo naopak prepra┼żen├í.

Z├írukou kvality s├║ tie┼ż najr├┤znej┼íie certifik├íty. Medzi tie v├Żznamn├ę patr├ş napr. The Speciality Coffe Association of Costa Rica (SCACR) alebo The Italian Coffee Academy.

─îerstvos┼ą

─îerstvos┼ą k├ívy sa pri n├íkupe odhaduje zlo┼żito. Ak kupujete balen├║ k├ívu, mus├şte si vysta─Źi┼ą s d├ítumom spotreby. V┼íeobecne plat├ş, ┼że ─Ź├şm vzdialenej┼í├ş d├ítum spotreby, t├Żm lep┼íie. Ak kupujete k├ívu v├í┼żen├║, spozn├íte jej ─Źerstvos┼ą lep┼íie. Zrn├í by mali intenz├şvne vo┼ła┼ą a nemali by by┼ą na povrchu mastn├ę. ─îerstv├í k├íva sa lep┼íie melie a v├Żsledn├Ż n├ípoj silne pen├ş.

Intenzita pra┼żenia

Miera pra┼żenia v├Żrazne ovplyv┼łuje chu┼ą k├ívy. Svetlej┼íie zrn├í k├ívy boli pra┼żen├ę krat┼íiu dobu a k├íva tak bude ma┼ą kyslej┼íiu chu┼ą s ovocn├Żmi podt├│nmi. Naopak tmav├ę zrna boli pra┼żen├ę dlh┼íie a k├íva bude ma┼ą hork├║ chu┼ą. Zlat├Żm stredom s├║ stredne pra┼żen├ę k├ívov├ę zrn├í, v ktor├Żch chuti je kyslos┼ą a horkos┼ą vyv├í┼żen├í.

Krajina p├┤vodu

Na kvalitu a chu┼ą k├ívy m├í zna─Źn├Ż vplyv aj podnebie a sp├┤sob pestovania. Najlep┼íie arabika sa vyv├í┼ża z Kolumbie. Tradi─Źn├Żm producentom robusty je Vietnam. Obom druhom k├ívy sa dar├ş v Braz├şlii, chu┼ą braz├şlskej arabiky ale nie je tak jemn├í ako u tej kolumbijskej.

Pr├şprava k├ívy

Existuje mnoho sp├┤sobov, ako k├ívu pripravi┼ą. Na trhu dostanete najr├┤znej┼íie typy k├ívovarov, prekvapk├íva─Źov, moka konvi─Źiek a pod. Ka┼żd├Ż sp├┤sob pr├şpravy m├í svoje ┼ípecifik├í – hrubos┼ą namletia k├ívy, dobu extrakcie, v├Żber druhu k├ívy at─Ć. Ak sa chcete o pr├şprave k├ívy dozvedie┼ą viac, pre─Ź├ştajte si na┼íe ─Ćal┼íie ─Źl├ínky na t├║to t├ęmu.

Ako k├ívu skladova┼ą

K├ívu skladujte na chladnom, suchom a tmavom mieste, ide├ílne v uzavretej d├│ze. K├íva pohlcuje pachy, preto ju neskladujte spolo─Źne s ostatn├Żmi potravinami. ─îerstvo namlet├í k├íva u┼ż behom p├ír desiatok min├║t str├íca svoju ar├│mu a po nieko─żk├Żch hodin├ích za─Ź├şna ┼żltn├║┼ą. Preto k├ívu me─żte v┼żdy a┼ż tesne pred pr├şpravou n├ípoja. Kupujte len tak├ę mno┼żstvo k├ívy, ktor├ę ste schopn├ş maxim├ílne do mesiaca vypi┼ą.

Kde k├ívu nakupova┼ą

Je to jednoduch├ę – k├ívu m├┤┼żete k├║pi┼ą v obchode s potravinami, v pra┼żiarni alebo ┼ípecializovanom obchode a cez internet v e-shope. Ka┼żd├í z mo┼żnost├ş m├í svoje v├Żhody a nev├Żhody.

Obchod s potravinami

V├Żhodou n├íkupu v be┼żnom obchode s potravinami je ┼íirok├í ponuka zrnkovej, mletej i instantnej k├ívy. Nev├Żhodou je hor┼íia kvalita k├ívy a jej vek. Ak si na k├íve naozaj chcete pochutna┼ą, na n├íkup v supermarkete rad┼íej zabudnite.

Pra┼żiare┼ł, ┼ípecializovan├í predaj┼ła

V├Żhodou n├íkupu v pra┼żiarni alebo ┼ípecializovanej predajni je mo┼żnos┼ą poradi┼ą sa s kvalifikovan├Żm person├ílom, ktor├Ż by v├ím s v├Żberom k├ívy mal pom├┤c┼ą. Samozrejmos┼ąou je uvedenie d├ítumu pra┼żenia, krajina p├┤vodu k├ívy, sp├┤sob spracovania at─Ć. Pozor si dajte na to, ako je k├íva skladovan├í.

E-shop

V s├║─Źasnej dobe je ve─żk├ę mno┼żstvo e-shopov, ktor├ę sa ┼ípecializuj├║ na predaj ─Źerstvo pra┼żenej k├ívy. Ponuka tovaru v e-shopoch je ┼íirok├í, k dispoz├şcii s├║ r├┤zne gram├í┼że k├ívy, programy predplatn├ęho, degusta─Źn├ę bal├ş─Źky aj pr├şslu┼íenstvo na pr├şpravu k├ívy. Nev├Żhodou je, ┼że si k├ívu nem├┤┼żete prehliadnu┼ą alebo si k nej privo┼ła┼ą.

Cena

V├Żsledn├║ cenu ovplyv┼łuje nieko─żko faktorov, medzi tie hlavn├ę patr├ş sp├┤sob zberu a pra┼żenia k├ívy, kvalita k├ívov├Żch z┼Ľn a samozrejme zna─Źka. Najlacnej┼íie zaobstar├íte 100% robustu. Pre zmesi robusty s arabikou potom rastie cena v pomere s obsahom arabiky. ─î├şm viac arabiky, t├Żm vy┼í┼íia cena. Viac pe┼łaz├ş si priplat├şte tie┼ż za k├ívy s certifik├ítom. Medzi najdrah┼íie k├ívy patr├ş cibetkov├í k├íva – 100 g tejto k├ívy v├ís vyjde na viac ako 40 eur.

Zauj├şmavosti a tipy

  • Existuje mnoho pr├şbehov a legiend o hist├│rii k├ívy. Najzn├ímej┼í├ş z nich rozpr├íva o jemenskom pastierovi k├┤z, ktor├Ż si jedn├ęho d┼ła v┼íimol nezvy─Źajne vzru┼íen├ę spr├ívanie svojho st├ída. D├┤vodom boli ─Źerven├ę bobule, ktor├ę kozy na bl├şzkom kr├şku sp├ísali. Pastier plody tie┼ż ochutnal a vz├íp├Ąt├ş poc├ştil pr├şval energie. ┼Żuvan├şm plodov za─Źal zah├í┼ła┼ą ├║navu a sp├ínok. ─îasom povedal o bobuliach mn├şchom z ne─Ćalek├ęho kl├í┼ítora. T├ş za─Źali plody vari┼ą vo vode a n├ípoj pop├şja┼ą. Udr┼żiaval ich bdel├Żch pri modlitb├ích.
  • Prv├í kaviare┼ł v na┼íej bl├şzkosti bola otvoren├í v Brne v roku 1702.
  • Kvalitn├ę druhy k├ívy zvy─Źajne obsahuj├║ menej kofe├şnu ne┼ż tie menej kvalitn├ę.
  • Pod─ża ┼ít├║di├ş je najlep┼í├ş ─Źas na k├ívu okolo druhej hodiny popoludn├ş, vtedy m├í na┼íe telo najmenej energie.

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest