Ako vybrať správne prípravky do umývačky riadu

Správnu funkciu umývačky podporíte používaním vhodných prostriedkov. Pokiaľ chcete ušetriť na nákladoch za prevádzku umývačky a mať krásne čistý a nablýskaný riad bez škvŕn, mali by ste výber vhodných prostriedkov starostlivo zvážiť. Ponuka na trhu je široká. Medzi obľúbené výrobcov prostriedkov do umývačky riadu patrí napr. Finish, Somat, Calgonit, Purex, Cleamen, Sonett, Sunlight alebo Jar.

Prášky do umývačky

Prášok do umývačky je najlacnejší z umývacích prípravkov do umývačky riadu. Prášok si do umývačky dávkujeme sami podľa množstva riadu a miery jeho znečistenia. Tým šetríte nielen peniaze, ale aj životné prostredie. Pri použití prášku je nutné vždy použiť aj soľ a leštidlo do umývačky.

Cena prášku do umývačky

Najčastejšie sa stretnete s 2,5 kg balením prášku do umývačky. Priemerná cena za takéto balenia je 6 eur.

Gély do umývačky

Gél je modernejšia alternatíva k umývaciemu prášku. Rovnako ako prášok sa gél dávkuje v závislosti od množstva špinavého riadu a miery jeho zašpinenia. Oproti prášku sa gél oveľa lepšie rozpúšťa. Pri použití gélu je tiež nutné vždy použiť aj soľ a leštidlo do umývačky.

Cena gélu do umývačky

Gél v 1,5 l balení kúpite zhruba od 6 eur. Cena sa samozrejme odvíja od veľkosti balenia a výrobcu.

Soľ do umývačky

Soľ do umývačky je nenahraditeľným pomocníkom pri každom cykle umývania. Zmäkčuje vodu a bráni usadzovaniu vodného kameňa. Každá umývačka riadu je vybavená tzv. zmäkčovačom, do ktorého sa soľ dopĺňa. Ide o zásobník, ktorý sa nachádza na dne umývačky pod spodným košom na riad. Umývačka si potom sama pri každom umývacom cykle odoberie zo zásobníka toľko soli, koľko potrebuje. Pokiaľ bude v zásobníku soli málo, rozsvieti sa na umývačke kontrolka na to určená.

Pozor na tvrdosť vody

Väčšina umývačiek má nastaviteľnú hodnotu tvrdosti vody. Uistite sa, že túto hodnotu máte správne nastavenú. Ak si nie ste istí, akú hodnotu nastaviť, obráťte sa na vášho dodávateľa vody, ktorý vám oznámi úroveň tvrdosti vody vo vašej lokalite. Väčšinou sa táto informácia dá dohľadať aj na internete.

Zloženie soli do umývačky

Soľ do umývačky je zložením jednozložkový chlorid sodný. Nikdy do umývačky nepoužívajte inú, než na to určenou soľ. Napr. kuchynská soľ obsahuje okrem chloridu sodného aj iné látky a je oveľa jemnejšia. Jej použitie by mohlo viesť k poškodeniu umývačky. Soľ do umývačky pridávajte vždy, a to aj v prípade, že používate multifunkčné tablety, ktoré soľ už obsahujú.

Cena soli do umývačky

Cena sa odvíja od veľkosti balenia a výrobcu. 1 kg soli kúpite za cca 0,80-1,60 eur. Viac si priplatíte za prípravky známych značiek.

Leštidlá do umývačky

Leštidlo do umývačky pomáha z riadu zmývať zvyšky jedla, zabraňuje vzniku povlaku na riad a dodáva mu lesk. Zároveň urýchľuje schnutie riadu. Každá umývačka má na leštidlo špeciálny zásobník. Nezabúdajte leštidlo pravidelne dopĺňať. Umývačka si potom leštidlo pri každom umývacom cykle nadávkuje sama podľa potreby.

Zloženie leštidiel do umývačky

Zloženie leštidiel od rôznych výrobcov sa nepatrne líšia, ale v základe obsahujú všetky leštidla tieto zložky: voda, alkohol, kyselina citrónová a neiónové povrchovo aktívne látky. Pokiaľ chcete prípravok s parfumáciou, najčastejšie sa stretnete s vôňou citrónu.

Cena leštidiel do umývačky

Rovnako ako u soli do umývačky sa cena odvíja od veľkosti balenia a výrobcu. Balenie s objemom 0,5 l väčšinou nepresiahnu cenu 2 eur.

Tablety do umývačky

Tablety sú najobľúbenejším umývacím prostriedkom do umývačky riadu. Manipulácia s nimi je veľmi jednoduchá a nemusíte si lámať hlavu s dávkovaním. Na trhu sú dostupné tak čisto umývacie tablety, ako aj multifunkčné, tzv. 3v1 tablety, ktoré obsahujú i leštidlo a soľ. Pokiaľ máte tvrdšiu vodu, je vždy vhodné pridať do umývačky soľ ešte i zvlášť.

Pokiaľ chcete šetriť životné prostredie, môžete siahnuť po environmentálnych tabletách. Tieto tablety neobsahujú fosfáty, čo ale znižuje ich umývaciu účinnosť. Ich cena je výrazne vyššia ako u bežných tabliet.

Zloženie tabliet do umývačky

Základné zloženie tabliet do umývačky je nasledujúce:

  • Aktívne látky – rozpúšťajú mastnotu
  • Arómy – dodávajú príjemnú vôňu
  • Bieliace činidlá – zbavujú riad škvŕn pomocou bielenia
  • Enzýmy – rozkladajú škrob a bielkoviny
  • Fosfonáty – zabraňujú škvrnám na umytom riade
  • Fosforečnany – zbavujú riadu najodolnejších škvŕn a upravujú pH vody
  • Polykarboxyláty – upravuje pH vody

Cena tabliet do umývačky

Cena sa opäť odvíja od veľkosti balenia a výrobcu. Zakúpiť väčšie balenie je väčšinou cenovo výhodnejšie. Balenie 100 kusov tabliet od niektorého zo známejších výrobcov kúpite za cca 12-18 eur.

Čističe umývačky

Čas od času, v ideálnom prípade raz mesačne, je vhodné umývačku vyčistiť pomocou na to určených prípravkov. Čističe umývačky odstránia mastnotu a zvyšky jedla v ťažko prístupných častiach umývačky a prečistí filtre aj striekaciu trysku od vodného kameňa. Použitie je jednoduché – čistič vložíte do prázdnej umývačky a spustíte intenzívny umývací cyklus.

Typy čistiacich prostriedkov

Na trhu je k dispozícii niekoľko typov čističov umývačiek. Medzi tie najbežnejšie patria:

  • tablety – tableta sa vkladá na dno umývačky, prípadne do priehradky na umývací prostriedok.
  • prášok – prášok sa sype do priehradky na umývací prostriedok.
  • gél – najčastejšie je v malej plastovej fľaši, ktorá sa umiestni buď do spodného koša hore dnom, alebo sa zavesí na horný kôš, opäť hore dnom.

Ak práve nemáte doma žiaden prostriedok na vyčistenie umývačky, vystačíte si aj s obyčajným octom. Nalejte na dno prázdnej umývačky približne liter octu a pustite umývací cyklus s vyššou teplotou. Ocot na rozdiel od iných chemických čističov nezaručuje rozpustenie hrubších nečistôt, ale spoľahlivo funguje proti zápachu. Podobne ako octom vyčistíte umývačku i jedlou sódou alebo kyselinou citrónovou.

Cena čističov do umývačky

Cena sa odvíja od typu čističa, veľkosti balenia a značky. Najlacnejší prostriedok zoženiete už za pár eur.

Osviežovače do umývačky

Osviežovače do umývačky eliminujú zápach špinavého riadu a prevoňajú priestor umývačky. Osviežovače sú väčšinou závesné, majú špeciálny háčik, ktorým sa prichytí v umývačke za horný kôš. Najčastejšie sú k dispozícii osviežovače s vôňou citrónu alebo limetky.

Cena osviežovačov do umývačky

Najlacnejší osviežovač kúpite už za cca 0,80 eur, osviežovače od známejších výrobcov potom zhruba za 1,50-3,50 eur.

 

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest