Ako vybrať správne prípravky do umývačky riadu

Rýchla voľba


vyberomat sk somat all in extra
vyberomat sk somat all in extra

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk jar platinum lemon
vyberomat sk jar platinum lemon

Rozumná voľba

vyberomat sk sanytol v
vyberomat sk sanytol v

Najvyššia kvalita

Správnu funkciu umývačky podporíte používaním vhodných prostriedkov. Pokiaľ chcete ušetriť na nákladoch za prevádzku umývačky a mať krásne čistý a nablýskaný riad bez škvŕn, mali by ste výber vhodných prostriedkov starostlivo zvážiť. Ponuka na trhu je široká. Medzi obľúbené výrobcov prostriedkov do umývačky riadu patrí napr. Finish, Somat, Calgonit, Purex, Cleamen, Sonett, Sunlight alebo Jar.

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné prípravky do umývačky riadu.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
SOMAT All in 1 Extra– šetrné k životnému prostrediu
– neutralizujú zápach
– pôsobia pri nízkych teplotách
– neobsahujú dezinfekciu10,90 €/76 ks (0,14€/ks)Zobraziť ponuku
CIF All in 1 Lemon 70% Naturally– spĺňajú požiadavky Ecolabel
– 70% zložiek je prírodných
– príjemná vôňa
– ťažšie odstraňujú tuk12,90 €/70 ks (0,18€/ks)Zobraziť ponuku
JAR Platinum Lemon – overená kvalita
– spoľahlivosť
– rýchla rozpustnosť
– nerecyklovateľné balenie
– neobsahujú dezinfekciu
10,90 €/70 ks (0,20€/ks)Zobraziť ponuku
FINISH Quantum Max– ochrana voči vodnému kameňu
– spoľahlivosť
– neekologické balenie
– tablety sa nemusia úplne rozpustiť
– neobsahujú dezinfekciu
12,90 €/72 ks (0,18€/ks)Zobraziť ponuku
SANYTOL 4 v 1– 4 v 1
– dezinfekcia
– dobrá rozpustnosť
– šetrné k životnému prostrediu
– bez vône6,90 €/40 ks (0,17€/ks)Zobraziť ponuku
vyberomat sk somat all in extra

SOMAT All in 1 Extra

SOMAT All in 1 Extra sú pevné tablety do umývačky riadu. Obsahujú umývaciu soľ a leštidlo. Pôsobia už pri 40 stupňoch. Zloženie 5-15 % bieliace činidlo na báze kyslíka, fosfonáty, polykarboxyláty.


vyberomat sk cif all in lemon naturally

CIF All in 1 Lemon 70% Naturally

CIF All in 1 sú ekologické, pevné tablety do umývačky riadu. Výnimočné sú vďaka obsahu 70% prírodných zložiek. Tablety sú ocenené certifikátom Ecolabel. Zloženie: 5 – 15 %: bieliace činidlá na báze kyslíka < 5 %: polykarboxyláty, neiónové povrchovo aktívne látky, fosfonáty, enzýmy, parfum.


vyberomat sk jar platinum lemon

JAR Platinum Lemon

Kombinované tablety do umývačky riadu Platinum Lemon, od overenej značky JAR, zaručujú čistotu, lesk a vôňu riadu. Vďaka kombinovanej konzistencií sú ľahko a rýchlo rozpustné. Zvoliť si môžete z viacerých veľkostí balenia. Zloženie: 5-15% Neiónové Povrchovo Aktívne Látky, Bieliace Činidlá Na Báze Kyslíka.


vyberomat sk finish quantum max

FINISH Quantum Max

FINISH Quantum Max sú gélové kapsule do umývačky riadu. Kapsule odstraňujú nečistoty, chránia filter, chránia umývačku proti vodnému kameňu a ochraňujú sklo pred koróziou. Zloženie: Menej ako 30 % fosfáty, 5 – 15 % uhličitan disodný (kyslíkové bieliace činidlo), viac ako 5 % polykarboxyláty, neiónové povrchovo aktívne látky, enzýmy (subtilizín, amyláza), parfum (limonén). Nebezpečné látky: Uhličitan sodný, uhličitan disodný, zmes s peroxidom vodíka (2 : 3).


vyberomat sk sanytol v

SANYTOL 4 v 1

Pevné tablety do umývačky riadu Sanytol, kombinujú dezinfekciu, umývanie, soľ a lesk. Nevýhodou pre niekoho môže byť, že tablety sú bez vône. Obal majú 100% rozpustný vo vode a zároveň biologicky rozložiteľný. Zloženie: Fosfonáty 5 – 15 %, 15 – 30 % Polykarboxyláty, 15 – 30 % Bieliace zložky na báze kyslíka, Uhličitan sodný, Kyselina citronová, Tetranatrium, Oxiran, methyl-, polymer s oxiranem, monobutyl ether, Subtilisin, alfa-Amylasa, Enzymy, Parfum.

Prášky do umývačky

Prášok do umývačky je najlacnejší z umývacích prípravkov do umývačky riadu. Prášok si do umývačky dávkujeme sami podľa množstva riadu a miery jeho znečistenia. Tým šetríte nielen peniaze, ale aj životné prostredie. Pri použití prášku je nutné vždy použiť aj soľ a leštidlo do umývačky.

Cena prášku do umývačky

Najčastejšie sa stretnete s 2,5 kg balením prášku do umývačky. Priemerná cena za takéto balenia je 6 eur.

Gély do umývačky

Gél je modernejšia alternatíva k umývaciemu prášku. Rovnako ako prášok sa gél dávkuje v závislosti od množstva špinavého riadu a miery jeho zašpinenia. Oproti prášku sa gél oveľa lepšie rozpúšťa. Pri použití gélu je tiež nutné vždy použiť aj soľ a leštidlo do umývačky.

Cena gélu do umývačky

Gél v 1,5 l balení kúpite zhruba od 6 eur. Cena sa samozrejme odvíja od veľkosti balenia a výrobcu.

Soľ do umývačky

Soľ do umývačky je nenahraditeľným pomocníkom pri každom cykle umývania. Zmäkčuje vodu a bráni usadzovaniu vodného kameňa. Každá umývačka riadu je vybavená tzv. zmäkčovačom, do ktorého sa soľ dopĺňa. Ide o zásobník, ktorý sa nachádza na dne umývačky pod spodným košom na riad. Umývačka si potom sama pri každom umývacom cykle odoberie zo zásobníka toľko soli, koľko potrebuje. Pokiaľ bude v zásobníku soli málo, rozsvieti sa na umývačke kontrolka na to určená.

Pozor na tvrdosť vody

Väčšina umývačiek má nastaviteľnú hodnotu tvrdosti vody. Uistite sa, že túto hodnotu máte správne nastavenú. Ak si nie ste istí, akú hodnotu nastaviť, obráťte sa na vášho dodávateľa vody, ktorý vám oznámi úroveň tvrdosti vody vo vašej lokalite. Väčšinou sa táto informácia dá dohľadať aj na internete.

Zloženie soli do umývačky

Soľ do umývačky je zložením jednozložkový chlorid sodný. Nikdy do umývačky nepoužívajte inú, než na to určenou soľ. Napr. kuchynská soľ obsahuje okrem chloridu sodného aj iné látky a je oveľa jemnejšia. Jej použitie by mohlo viesť k poškodeniu umývačky. Soľ do umývačky pridávajte vždy, a to aj v prípade, že používate multifunkčné tablety, ktoré soľ už obsahujú.

Cena soli do umývačky

Cena sa odvíja od veľkosti balenia a výrobcu. 1 kg soli kúpite za cca 0,80-1,60 eur. Viac si priplatíte za prípravky známych značiek.

Leštidlá do umývačky

Leštidlo do umývačky pomáha z riadu zmývať zvyšky jedla, zabraňuje vzniku povlaku na riad a dodáva mu lesk. Zároveň urýchľuje schnutie riadu. Každá umývačka má na leštidlo špeciálny zásobník. Nezabúdajte leštidlo pravidelne dopĺňať. Umývačka si potom leštidlo pri každom umývacom cykle nadávkuje sama podľa potreby.

Zloženie leštidiel do umývačky

Zloženie leštidiel od rôznych výrobcov sa nepatrne líšia, ale v základe obsahujú všetky leštidla tieto zložky: voda, alkohol, kyselina citrónová a neiónové povrchovo aktívne látky. Pokiaľ chcete prípravok s parfumáciou, najčastejšie sa stretnete s vôňou citrónu.

Cena leštidiel do umývačky

Rovnako ako u soli do umývačky sa cena odvíja od veľkosti balenia a výrobcu. Balenie s objemom 0,5 l väčšinou nepresiahnu cenu 2 eur.

Tablety do umývačky

Tablety sú najobľúbenejším umývacím prostriedkom do umývačky riadu. Manipulácia s nimi je veľmi jednoduchá a nemusíte si lámať hlavu s dávkovaním. Na trhu sú dostupné tak čisto umývacie tablety, ako aj multifunkčné, tzv. 3v1 tablety, ktoré obsahujú i leštidlo a soľ. Pokiaľ máte tvrdšiu vodu, je vždy vhodné pridať do umývačky soľ ešte i zvlášť.

Pokiaľ chcete šetriť životné prostredie, môžete siahnuť po environmentálnych tabletách. Tieto tablety neobsahujú fosfáty, čo ale znižuje ich umývaciu účinnosť. Ich cena je výrazne vyššia ako u bežných tabliet.

Zloženie tabliet do umývačky

Základné zloženie tabliet do umývačky je nasledujúce:

  • Aktívne látky – rozpúšťajú mastnotu
  • Arómy – dodávajú príjemnú vôňu
  • Bieliace činidlá – zbavujú riad škvŕn pomocou bielenia
  • Enzýmy – rozkladajú škrob a bielkoviny
  • Fosfonáty – zabraňujú škvrnám na umytom riade
  • Fosforečnany – zbavujú riadu najodolnejších škvŕn a upravujú pH vody
  • Polykarboxyláty – upravuje pH vody

Cena tabliet do umývačky

Cena sa opäť odvíja od veľkosti balenia a výrobcu. Zakúpiť väčšie balenie je väčšinou cenovo výhodnejšie. Balenie 100 kusov tabliet od niektorého zo známejších výrobcov kúpite za cca 12-18 eur.

Čističe umývačky

Čas od času, v ideálnom prípade raz mesačne, je vhodné umývačku vyčistiť pomocou na to určených prípravkov. Čističe umývačky odstránia mastnotu a zvyšky jedla v ťažko prístupných častiach umývačky a prečistí filtre aj striekaciu trysku od vodného kameňa. Použitie je jednoduché – čistič vložíte do prázdnej umývačky a spustíte intenzívny umývací cyklus.

Typy čistiacich prostriedkov

Na trhu je k dispozícii niekoľko typov čističov umývačiek. Medzi tie najbežnejšie patria:

  • tablety – tableta sa vkladá na dno umývačky, prípadne do priehradky na umývací prostriedok.
  • prášok – prášok sa sype do priehradky na umývací prostriedok.
  • gél – najčastejšie je v malej plastovej fľaši, ktorá sa umiestni buď do spodného koša hore dnom, alebo sa zavesí na horný kôš, opäť hore dnom.

Ak práve nemáte doma žiaden prostriedok na vyčistenie umývačky, vystačíte si aj s obyčajným octom. Nalejte na dno prázdnej umývačky približne liter octu a pustite umývací cyklus s vyššou teplotou. Ocot na rozdiel od iných chemických čističov nezaručuje rozpustenie hrubších nečistôt, ale spoľahlivo funguje proti zápachu. Podobne ako octom vyčistíte umývačku i jedlou sódou alebo kyselinou citrónovou.

Cena čističov do umývačky

Cena sa odvíja od typu čističa, veľkosti balenia a značky. Najlacnejší prostriedok zoženiete už za pár eur.

Osviežovače do umývačky

Osviežovače do umývačky eliminujú zápach špinavého riadu a prevoňajú priestor umývačky. Osviežovače sú väčšinou závesné, majú špeciálny háčik, ktorým sa prichytí v umývačke za horný kôš. Najčastejšie sú k dispozícii osviežovače s vôňou citrónu alebo limetky.

Cena osviežovačov do umývačky

Najlacnejší osviežovač kúpite už za cca 0,80 eur, osviežovače od známejších výrobcov potom zhruba za 1,50-3,50 eur.

 

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest