Ako vybrať dojčenskú flašu

Dojčenská fľaša patrí k základnej výbave pre každé bábätko. A to aj vtedy, ak dojčíte. Potrebovať budete fľašu na dojčenský čaj alebo vodu. Ak nemôžete dojčiť, samostatnú fľašu budete potrebovať na mlieko. Ak chodievate často na návštevy, jednu fľašu vám odporúčame nechať na mieste, ktoré navštevujete najčastejšie. Nebude vám tak chýbať v prípade, ak si ju v zhone pred cestou zabudnete pribaliť. Na trhu nájdete mnoho dojčenských fliaš v rôznych tvaroch. Vybrať si, môže byť naozaj ťažké. Ak si neviete rady, vo výbere tej správnej fľaše vám pomôže náš krátky nákupný poradca.

Poradíme vám, aký typ fľaše bude vhodný pre vaše bábätko. Pozrieme sa aj na výrobné materiály a cumlíky na dojčenské fľaše. A dozviete sa tiež, ako správne dojčenskú fľašu čistiť.

vyberomat sk baby bottle
vyberomat sk baby bottle

Tvar dojčenskej fľaše

Dojčenské fľaše sa od seba líšia vo viacerých veciach. Tou najviac viditeľnou je tvar. Na výber máte niekoľko typov, ktoré sa líšia tvarom prispôsobeným pre ich použitie.

Klasické dojčenské fľaše

Klasické dojčenské fľaše pozná asi každý. Sú užšie a vysoké. Klasické dojčenské fľaše patria k najčastejšie používaným typom pre najmenšie bábätká. Vyrábajú sa v rôznom prevedení od jednoduchého dizajnu až po farebné fľaše s rôznymi obrázkovými motívmi. Ich výhodou je široká dostupnosť náhradných cumlíkov. Dajú sa tiež pohodlne sterilizovať v sterilizátore dojčenských fliaš. Klasický tvar fľaše môže vyhovovať aj väčšiemu bábätku. Pre úzky tvar sa dá ľahko uchopiť malými rúčkami, keď sa začne učiť samé piť.

Dojčenské fľaše so širokým hrdlom

Tento typ fliaš má širšie hrdlo a zároveň menšiu výšku. Širšie hrdlo umožňuje lepšie dávkovanie umelého mlieka v prášku. Objem je spravidla rovnaký ako u klasických fliaš. Dojčenská fľaša so širokým hrdlom má okrem toho lepšiu stabilitu. Šírka je uspôsobená pre pohodlné držanie jednou rukou pri kŕmení bábätka.

Antikolikové dojčenské fľaše

Pre deti, ktoré trpia dojčenskou kolikou, sú najvhodnejšie antikolikové fľaše. Pomocou špeciálneho mechanizmu zabraňujú tomu, aby sa dieťa pri kŕmení nahltalo veľkého množstva vzduchu. Antikoliková dojčenská fľaša sa vďaka tomu môže stať pomocníkom, ktorý vášmu bábätku aj vám pomôže zvládnuť náročné obdobie detskej koliky.

Dojčenské fľaše na učenie

Špeciálnou kategóriou sú modely na učenie sa na pitie z fľaše. Sú určené pre deti, ktoré boli dojčené. Cumlík sa tvarom viac podobá na prsnú bradavku. Ak ste dlhšiu dobu len dojčili, tento typ bude pre bábätko na začiatok najvhodnejší.

vyberomat sk baby bottle
vyberomat sk baby bottle

Materiál dojčenských fliaš

Dojčenské fľaše sa od seba líšia aj použitým materiálom. Najčastejšie sa používa sklo a plast. Môžete sa stretnúť tiež s nerezovými a silikónovými modelmi.

Plast

Plastové dojčenské fľaše sú ľahké. Výhodou je rýchlejšie ohrievanie mlieka alebo iného nápoja. Pri ohrievaní je potrebné si uvedomiť, že plast skresľuje teplotu pri dotyku. Teplotu nápoja pred podávaním preto otestujte na pokožke vnútorného zápästia.

Plast sa horšie sterilizuje ako sklo. Aj keď plastová dojčenská fľaša môže prasknúť, pri bežnej manipulácii môže byť vhodnejšia ako sklenená. Napríklad na cestách alebo vtedy, keď sa už dieťa učí piť samé. Nevýhodou plastu je, že zachytáva farbu a pach nápoja. Časom budete preto potrebovať fľašu vymeniť.

Sklo

Sklenené fľaše sú vďaka odolnosti voči vysokej teplote vhodnejšie na sterilizáciu. Keďže sklo nezachytáva pachy ani farbu od nápojov, poteší vás aj ich dlhšia životnosť. Nevýhodou je vyššia hmotnosť a možnosť rozbitia. Sklenené dojčenské fľaše sú preto najvhodnejšie, ak dieťa kŕmite vy. Ohrievanie nápoja vo fľaši tiež trvá o niečo dlhšie.

Nerez

Ak hľadáte nerozbitnú dojčenskú fľašu, na ktorej sa navyše nezachytávajú farba ani pachy nápoja, vyberte si nerez. Nerezové dojčenské fľaše udržia dlhšiu dobu teplotu nápoja. Patria medzi menej bežný typ, ich prednosti vás však prekvapia aj napriek ich vyššej cene.

Silikón

Silikónové dojčenské fľaše sa vyrábajú v multifunkčnom prevedení. Z fľaše tak môže dieťa piť alebo ho z nej môžete kŕmiť napríklad dojčenskou kašou pomocou špeciálnej lyžičky s dávkovaním. Aj tento typ je menej bežný a patrí do vyššej cenovej kategórie.

vyberomat sk baby bottle
vyberomat sk baby bottle

Cumlíky na dojčenské fľaše

Úlohou cumlíka je pomôcť dieťaťu napiť sa z fľaše. Pri nákupe porovnávajte materiál a tvar cumlíka. Okrem cumlíka, ktorý si zakúpite spolu s fľašou, vám odporúčame vybrať si aj jeden náhradný. Cumlík sa nielen ľahko niekde zakotúľa, ale sa tiež rýchlejšie opotrebuje a budete ho musieť vymeniť.

Materiály cumlíkov

Z materiálov sa pri výrobe cumlíkov na dojčenské fľaše používa silikón a latex. Výhodou silikónu je jeho mäkkosť a dlhšia životnosť. Je tiež príjemný na dotyk. Pre deti so zúbkami môže byť menej vhodný, pretože sa dá ľahšie poškodiť.

Latex je pevnejší a dieťa by ho nemalo prekusnúť. Nevýhodou je však vyššia tvrdosť a kratšia životnosť. Veľmi malému percentu detí môže latex spôsobovať alergickú reakciu.

Tvar cumlíka

Cumlíky na dojčenské fľaše môžete kúpiť vo viacerých tvaroch. Najčastejšie sa stretnete s guľatým cumlíkom, ktorý pripomína tvar bradavky, alebo s anatomicky tvarovaným cumlíkom.

Guľaté cumlíky — pomáhajú tvarovať jazyk bábätka a napomáhajú správnemu vývoju zubov a ďasien. Pri pití sa musí dieťa k cumlíku prisať doširoka otvorenými ústami. Mlieko prechádza na jazyk a potom do hltana.

Anatomicky tvarované cumlíky — sú na spodnej strane ploché. Podporujú tak vývoj spodnej čeľuste a zubov. Mlieko prechádza z cumlíka na podnebie. V ústach sa zmieša so slinami a prechádza do hltana.

Prietok cumlíka

Frekvencia vytekania mlieka by mala zodpovedať rýchlosti, ktorou dieťa dokáže prehĺtať. Pre novorodencov preto budú vhodnejšie cumlíky s pomalším prietokom a pre staršie deti s rýchlejším prietokom. To, či nie je prietok cumlíka príliš rýchly, zistíte ľahko. Dieťa by sa nemalo počas kŕmenia uhýbať alebo vykašliavať mlieko. Môže sa tiež stať, že prietok bude príliš pomalý. V takom prípade budete vidieť, že dieťa sa snaží nasať viac mlieka, ale robí mu to problém. Pri takomto jedení sa tiež rýchlejšie unaví.

Ako správne čistiť dojčenskú fľašu

V starostlivosti o bábätká je potrebné klásť oveľa väčší dôraz na hygienu ako u dospelých. Sú citlivejšie na nečistoty a mikróby. Dojčenské fľaše aj cumlíky, či iné potreby na prípravu nápojov a jedla pre najmenších, by ste preto mali sterilizovať. Sterilizácia je potrebná až do času, keď dieťa začne loziť a samé si vkladá do úst hračky či iné predmety. V tomto období sa začne rýchlejšie vyvíjať aj jeho imunita.

Dojčenskú fľašu a cumlík by ste mali vysterilizovať ešte pred prvým použitím. Po každom kŕmení je potrebné umyť ju horúcou vodou. Na čistenie fľaše si dokúpte špeciálnu kefku. Nie je vhodné, aby ste používali tú istú kefku ako na čistenie iných fliaš v domácnosti. Fľašu aj s cumlíkom po sterilizácii a každom umytí odkladajte na vyžehlenú utierku. Na ochranu pred prachom a inými nečistotami ju prekryte druhou utierkou.

Ako sterilizovať

Všetky potreby na kŕmenie bábätka môžete sterilizovať vyvarením vo vriacej vode po dobu 5 minút. Po sterilizácii ich opatrne vyberte. Môžete použiť tiež sterilizátor na dojčenské fľaše. Tento spôsob je jednoduchší.

Záver

Nákup prvej dojčenskej fľaše môže dať poriadne zabrať. A to zvlášť vtedy, ak kupujete fľašu pre prvé bábätko. Začnite výberom vhodného tvaru. Potom zvážte, ktorý materiál zvolíte. Na výber máte bežne používané plastové alebo sklenené fľaše. Môžete si tiež vybrať menej používané kvalitné dojčenské fľaše z nerezu alebo silikónu. Nezabudnite, že pre bábätko budete potrebovať samostatné fľaše na mlieko a na čaj.

K fľaši neodmysliteľne patrí cumlík. Vyberajte s ohľadom na jeho materiál, tvar a prietok. Ak si neviete dať rady, aký objem dojčenskej fľaše vybrať, zvoľte stredne veľký model s objemom 210 – 250 ml. Takáto veľkosť by mala vyhovovať na kŕmenie mliekom pre bábätká od 6 mesiacov. Fľaše na čaj môžu byť aj v menšom objeme len do 125 ml. Menšie môžu byť aj dojčenské fľaše pre novorodencov. Ak máte doma batoľa, bude preň vhodná fľaša s väčším objemom 330 ml.

Vložiť komentár