Ako vybrať teplovzdušnú fritézu

Vyprážané jedlá patria medzi obľúbené pokrmy mnohých z nás. A to aj napriek tomu, že nie sú veľmi zdravé. Ak hľadáte riešenie, ako si dopriať viac takýchto pochúťok a nehrešiť pri tom proti svojmu zdraviu, riešením je teplovzdušná fritéza.

Pri výbere teplovzdušnej fritézy je potrebné porovnávať viacero parametrov. V nasledujúcom článku sa o nich všetko dozviete. Prezradíme vám, ako vybrať teplovzdušnú fritézu tak, aby vyhovovala vašim potrebám. Porovnáme si jednotlivé typy teplovzdušných fritéz. Poradíme vám tiež, akú veľkosť si vybrať a aký by mal mať vybraný model výkon a spotreba elektrickej energie. Dozviete sa tiež, aké funkcie môžete očakávať od jednotlivých modelov.

vyberomat sk air fryer
vyberomat sk air fryer

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné teplovzdušné fritézy.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
PHILIPS HD9650/90 Airfryer XXL– výkon
– funkčnosť
– objem nádoby
– rýchlosť
– ľahké čistenie a udržiavanie
– intuitívne ovládanie
– vyššia cena300 €Zobraziť ponuku
KLARSTEIN VitAir– funkčnosť
– objem nádoby
– rýchlosť
– ľahké čistenie a udržiavanie
– intuitívne ovládanie
– vyššia cena príslušenstva125 €Zobraziť ponuku
TEFAL EY701D15 Easy Fry XXL– funkčnosť
– rýchlosť
– ľahké čistenie a udržiavanie
– intuitívne ovládanie
– ťažšie zrozumiteľný návod111 €Zobraziť ponuku
TESLA AirCook Q30– cena
– rýchlosť
– ľahká údržba
– intuitívne ovládanie
– vhodná do umývačky riadu
– objem nádoby78 €Zobraziť ponuku
PRINCESS 182021– cena
– rýchlosť
– ľahká údržba
– intuitívne ovládanie
– objem nádoby70 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk philips hd airfryer xxl

Philips HD9650/90 Airfryer XXL

Teplovzdušná fritéza Philips HD9650/90 AirFryer XXL, s príkonom 2225 W, má objem nádoby 7,3l. Obsahuje jeden fritovací kôš. Zvoliť si môžete z 5 programov. Fritéza obsahuje časovač, automatické vypnutia a reguláciu teploty. Ovládanie je digitálne. Regulovať teplotu môžete v rozpätí od 40 °C do 200 °C. Rozmery: 433 x 321 x 315 mm. Hmotnosť 8 kg.


vyberomat sk klarstein vitair

Klarstein VitAir

Teplovzdušná fritéza Klarstein VitAir dosahuje príkon 1400 W. Ohrieva sa prostredníctvom elektriny. Varný priestor má objem 9 litrov. Priemer nádoby je 27,5 cm. Disponuje funkciou časovaču, indikátoru teploty, taktiež automatickým vypnutím, regulovaním teploty a automatickými programami. Súčasťou fritézy je displej. Obsahuje jeden fritovací kôš. Zvoliť si môžete zo 7 programov. Povrch nádoby je vyrobený z nepriľnavého materiálu. Regulovať teplotu môžete od 50 °C do 230 °C. Ovláda sa digitálne. Rozmery: 480 x 340 x 320 mm. Váha: 4,1 kg.


vyberomat sk tefal eyd easy fry xxl

Tefal EY701D15 Easy Fry XXL

Teplovzdušná fritéza Tefal EY701D15 Easy Fry XXL, dosahuje príkon 1700 W. Objem nádoby má 5,6 l. Vyrobená je z nepriľnavého povrchu. Obsahuje jeden fritovací kôš. Zvoliť si môžete z 8 programov. Disponuje funkciami: časovač, regulácia teploty, vyberateľná nádoby, odložený štart a automatické programami. Je vhodná do umývačky riadu. Teplota sa dá regulovať od 80 °C do 200 °C. Ovláda sa digitálne. Rozmery: 338 x 278 x 333 mm. Váha: 5,6 kg.


vyberomat sk tesla aircook q

Tesla AirCook Q30

Teplovzdušná fritéza Tesla AirCook Q30, s príkonom 1300W, má objem nádoby 3,8 l. Frituje prostredníctvom horúceho vzduchu. Obsahuje nádobu s nepriľnavého povrchu, s objemom 3,8 l. Fritéza je vhodná do umývačky riadu. Fritovať môžete v teplotách od 40 °C do 200 °C. Zvoliť si môžete z 8 programov. Ovláda sa digitálne. Disponuje časovačom, automatickým vypnutím, reguláciou teploty. Dokáže udržiavať teplotu. Váha: 4,4 kg. Rozmery: 270 x 330 x 350 mm.


vyberomat sk princess

Princess 182021

Teplovzdušná fritéza Princess 182021 dosahuje výkon 1400 W. Objem nádoby z nepriľnavého povrchu, je 3,2 l. Frituje prostredníctvom horúceho vzduchu. Zvoliť si môžete zo 7 programov. Regulovať teplotu môžete od 80 °C do 200 °C. Ovláda sa digitálne. Obsahuje funkciu časovaču a termostat. Váha: 4,7 kg. Rozmery: 340 x 320 x 340 mm.

Prečo používať teplovzdušnú fritézu

To, že vyprážané jedlo nie je zdravé, vie asi každý z nás. Pokrmom, ktoré obsahujú vysoký podiel tuku by sme sa mali vyhýbať nielen s ohľadom na hmotnosť. Veľké množstvo nezdravých tukov neprospieva srdcu, cievam ale tiež iným orgánom. Riešením, ako si vyprážané jedlo pripraviť chutne aj zdravo, je teplovzdušná fritéza.

Teplovzdušná fritéza na prípravu jedla používa horúci vzduch s minimálnou alebo žiadnou potrebou oleja. Jedlo je tak upravované spôsobom, ktorý sa ponáša skôr na pečenie. Vykurovacie teleso fritézy ohrieva vzduch na vopred stanovenú teplotu. Pridáte malé množstvo oleja. Pomocou ventilátora ohriaty vzduch prúdi vo fritéze. Vložené potraviny sa opekajú rovnomerne a bez pripálenia.

Výhody teplovzdušnej fritézy

  1. Potraviny sú uvarené rýchlejšie než tradičným spôsobom.
  2. Jedlo je chrumkavé, no nie je mastné ani príliš ťažké. Na vyprážanie nebudete potrebovať veľké množstvo oleja, ako je tomu v klasickej fritéze. Vaše chuťové poháriky si tak budú môcť vychutnať dokonalú chuť bez toho, aby ste zaťažili trávenie.
  3. Jednoducho sa umýva. Na rozdiel od klasického fritovacieho hrnca sa teplovzdušná fritéza ľahko čistí. Niektoré časti môžete umývať aj v umývačke riadu.
  4. Vyprážanie v teplovzdušnej fritéze je takmer bez zápachu.
  5. Rýchla príprava — teplovzdušná fritéza je pripravená na vysmážanie už o niekoľko minút. Oproti klasickej fritéze ušetríte aj čas.
  6. Možnosť multifunkčného využitia — na trhu nájdete aj multifunkčné fritézy. V ktorých môžete jedlo grilovať, piecť alebo dokonca rozmrazovať či sušiť ovocie.
vyberomat sk air fryer
vyberomat sk air fryer

Ako vybrať teplovzdušnú fritézu

Pri výbere fritézy je vhodné porovnávať niekoľko parametrov. Začnite výberom vhodného typu. Potom porovnajte veľkosť a ďalšie vlastnosti fritézy.

Typy teplovzdušných fritéz

Na trhu nájdete niekoľko typov teplovzdušných fritéz.

Halogénové teplovzdušné fritézy

V halogénovej fritéze je jedlo pripravované pomocou halogénového vykurovacieho telesa. Toto teleso produkuje teplo, ktorým sa potraviny pripravujú. Pri varení je vnútorný priestor fritézy osvetlený. Celý priebeh varenia tak môžete sledovať. Halogénové fritézy sú veľmi kvalitné. Nevýhodou je vyššia cena.

Statické teplovzdušné fritézy

Pri tomto type dochádza k ohrievaniu vzduchu. Jedlo sa pripravuje jeho cirkuláciou vo vnútri fritézy. Tento spôsob využívajú lacnejšie modely. Nevýhodou je, že môže dochádzať k nerovnomernému opekaniu potravín. Jedlo sa tiež častejšie pripáli. Tento nedostatok sa dá eliminovať tak, že jedlo počas varenia niekoľko krát vytiahnete a premiešate.

Dynamické teplovzdušné fritézy

Aj v dynamickej fritéze dochádza k fritovaniu za pomoci prúdenia horúceho vzduchu. Dynamické fritézy však odstraňujú nedostatok statického typu vďaka lopatke, ktorou sa potraviny počas varenia premiešavajú. Jedlo sa tak pripraví rovnomernejšie bez potreby vášho zasahovania. Za tento komfort však zaplatíte niekoľko desiatok eur navyše.

Veľkosť fritézy

Vhodná veľkosť fritézy závisí od množstva pokrmu, ktorý v nej budete pripravovať. Na trhu nájdete teplovzdušné fritézy od veľkosti nádoby 1,5 l. Takáto veľkosť je vhodná na varenie menšieho množstva jedla. Najväčšie modely môžu mať naproti tomu objem až 12 l. S týmto objemom sa vyrábajú multifunkčné fritézy. V takejto fritéze môžete pripravovať viacero jedál naraz, alebo napríklad ugrilovať kura. Stredná veľkosť, ktorá vystačí pre potreby bežnej rodiny, je s objemom nádoby 3 – 7 l.

Od veľkosti fritézy závisí tiež jej hmotnosť a priestor potrebný na jej uskladnenie. Vopred si preto premyslite, aké sú vaše možnosti na jej odloženie.

Výkon a spotreba

Výkon týchto spotrebičov sa pohybuje od 1 400 po 1 800 W. Nižší výkon je pri fritézach nedostatočný. Platí, že čím vyšší výkon, tým lepšie a rýchlejšie fritéza jedlo prepečie.

Od výkonu závisí aj spotreba elektrickej energie. Čím bude jeho hodnota vyššia, tým bude vyššia spotreba. Pri kúpe preto vyberajte požadovaný výkon tak, aby bol optimálny z oboch hľadísk. Hodnota výkonu 1 400 – 1 800 W by mala vyhovovať väčšine užívateľov.

vyberomat sk air fryer
vyberomat sk air fryer

Užitočné funkcie

Teplovzdušné fritézy disponujú viacerými funkciami, ktoré vám varenie uľahčia.

Prehľadné veko a vyberateľný kôš

Prehľadné veko umožňuje sledovať prípravu pokrmov aj počas varenia. Jedlo tak budete môcť skontrolovať bez otvárania fritézy. Varenie ale tiež čistenie tohto spotrebiča uľahčuje vyberateľný kôš alebo vnútorná nádoba.

Umývanie v umývačke

Ak chcete ušetriť čas pri čistení fritézy, vyberajte model s možnosťou umývania v umývačke. V umývačke možno umývať vnútornú nádobu alebo kôš fritézy.

Časovač

Časovať umožňuje nastaviť čas potrebný na prípravu pokrmov. Niektoré drahšie modely majú odnímateľný časovač. Po nastavení času môžete fritézu nechať variť a časovať si so sebou vezmete do inej miestnosti.

LCD displej

Niektoré modely sú vybavené LCD displejom. Namiesto manuálneho ovládania si tak môžete užívať komfort prehľadného a jednoduchého nastavenia. Obed môžete pripraviť len stlačením jedného gombíka na displeji.

Voliteľná teplota

Možnosť nastavenia teploty využijete, ak pripravujete viacero druhov potravín. Vhodným nastavením teploty tak vyberiete prípravu jedla s ohľadom na vlastnosti potravín.

Automatické miešanie

Funkciou automatické miešanie sú vybavené dynamické teplovzdušné fritézy. Počas varenia tak budete môcť všetko nechať na fritézu, ktorá jedlo premieša za vás. Potraviny sa pripravia rovnomernejšie.

Predvolené programy

Viac vopred pripravených programov varenia vám umožní zvoliť program pre konkrétny druh potravín.

Odložený štart

Potrebujete začať variť až o niekoľko hodín? Umožní vám to funkcia odloženého štartu. Potraviny pripravíte a vložíte do fritézy už ráno a varenie môžete začať až na obed.

vyberomat sk air fryer
vyberomat sk air fryer

Tipy na záver

Teplovzdušná fritéza predstavuje možnosť pripraviť chutné vyprážané jedlo oveľa zdravším spôsobom. Pri jej kúpe začnite výberom vhodného typu. Potom porovnajte jednotlivé parametre. Zaujímať by vás mala predovšetkým veľkosť fritézy. Tá by mala zodpovedať počtu členov vašej domácnosti. Porovnávajte aj výkon a spotrebu jednotlivých modelov. Aby vybraná teplovzdušná fritéza plne zodpovedala vašim požiadavkám, informujte sa o jej funkciách. Funkcie fritéz vám v mnohom uľahčia samotné varenie alebo čistenie fritézy.

K niektorým modelom si môžete dokúpiť praktické príslušenstvo. Na výber máte plech na pizzu, rošty, grilovacie mriežky, nadstavce či kliešte. Môžete si dokonca dokúpiť aj košíčky na mafiny. Z teplovzdušnej fritézy sa tak stane naozaj multifunkčný pomocník vo vašej kuchyni.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest