Ako vybrať kolobežku

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk ninebot ekickscooter zing e
vyberomat sk ninebot ekickscooter zing e

Výhodná detská kolobežka

vyberomat sk frenzy fr dual brake v
vyberomat sk frenzy fr dual brake v

Najlacnejšia kolobežka

vyberomat sk city boss gv
vyberomat sk city boss gv

Kvalitná kolobežka

Jazda na kolobežke už dávno nie je len obľúbenou voľnočasovou aktivitou pre deti. Kolobežky dnes bežne stretnete aj na rušnej ulici či v prírode. Jazdia na nich deti, teenageri aj dospelí. Kolobežky si našli tiež svoje miesto medzi športovcami. V našom nákupnom poradcovi preto nebudú chýbať kolobežky pre deti, pre dospelých, freestyle kolobežky ani elektrické či skladacie kolobežky.

V nasledujúcom článku nájdete jednotlivé parametre, ktoré je potrebné pri nákupe kolobežky porovnávať. Prejdeme si vlastnosti brzdného systému, materiály rámov a nosnosť jednotlivých modelov. Poradíme vám tiež pri výbere výšky riadidiel a nášľapu. Nezabudli sme ani na veľkosť a materiál kolies.

vyberomat sk scooter
vyberomat sk scooter
NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
CITY BOSS GV5elektrická, pre dospelých– výkon
– tempomat
– dlhý dojazd
– displej
– cena
– nevhodná do dažďa
– váha
765 €Zobraziť ponuku
XIAOMI MI Electric Scooter Proelektrická, pre dospelých– dlhý dojazd
– skladacia konštrukcia
– mobilná aplikácia
– bezpečnosť
– uskladnenie
– váha
– dlhý čas nabíjania
– nosnosť (100kg)
530 €Zobraziť ponuku
YEDOO Frida & Fredpre dospelých + deti– kvalita rámu
– kvalita kolies
– nastaviteľná výška riadidiel
– váha
– komplikované zloženie349 €Zobraziť ponuku
Sencor SCOOTER ONEelektrická, pre dospelých– cena
– skladacia konštrukcia
– váha
– displej
– tempomat
– nevhodná do náročného terénu
– brzdy sa zadrhávajú
305 €Zobraziť ponuku
FRENZY FR 205 Dual Brake V2 pre dospelých + deti– kvalita rámu
– skladacia konštrukcia
– nafukovacie kolesá
– ľahké zloženie
– váha
– nosnosť (100 kg)153 €Zobraziť ponuku
NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Ninebot eKickscooter Zing E8elektrická, pre deti– kvalita rámu
– ľahká údržba
– ľahká montáž
– hmotnosť
– cena
– nosnosť (50 kg)
239 €Zobraziť ponuku
RAZOR A5 Airpre dospelých + deti– kvalita rámu
– skladacia konštrukcia
– nafukovacie kolesá
– ľahké zloženie
– váha
– nosnosť (100 kg)130 €Zobraziť ponuku
LIFEFIT YOUTHpre deti– cena
– nastaviteľné riadidlá
– hmotnosť
– nosnosť (45 kg)57 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk city boss gv

City Boss GV5

Elektrická skladacia kolobežka City Boss GV5 s výkonom 500 W, má nosnosť 150 kg. Je určená pre dospelých a dorast od 16 rokov. Odporúčaná max. výška jazdca je 200 cm, min. 150 cm. Konštrukcia je vyrobená z hliníka. Váži 22 kg. Očakávaný dojazd kolobežky je 35 km. Dokáže dosiahnuť rýchlosť 35 km/h. Maximálne stúpanie: 17 %. Disponuje batériou typu Lítium-ión, s kapacitou 15,4 Ah. Kolesá sú vyrobené z materiálu pneu. Priemer kolies je 254 mm. Obsahuje kotúčové brzdy. Gumené držadlá sú nastaviteľné od 98 cm po 67 cm. Rozmery nášľapu 20 x 54 x 21 cm.


vyberomat sk xiaomi mi electric scooter pro

Xiaomi MI Electric Scooter Pro 2

Elektrická kolobežka Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2, má výkon 300W. Je určená pre dospelých a dorast od 16 rokov. Odporúčaná max. výška jazdca je 200 cm – min. 120 cm. Maximálna nosnosť u kolobežky je 100 kg. Dokáže dosiahnuť rýchlosť 25 km/h. Očakávaný dojazd je 45 km. Kolobežka váži 14,2 kg. Disponuje kotúčovou brzdou. Priemer kolies je 215,9 mm. Obsahuje batériu typu Lítium-ión, s kapacitou 12,8 Ah. Prednosťou kolobežky Xiaomi je mobilná aplikácia, vďaka ktorej viete kontrolovať kapacitu batérie, hodnotu aktuálneho dojazdu, sledovať prejdenú vzdialenosť a maximálnu dosiahnutú rýchlosť. Prostredníctvom aplikácie dokážete kolobežku uzamknúť. Dĺžka kolobežky je 113 cm.


vyberomat sk yedoo frida fred

YEDOO Frida & Fred

Kolobežka Yedoo je vhodná pre dospelých alebo deti od 7 rokov. Minimálna odporúčaná výška jazdca je 125 cm. Nosnosť kolobežky je 120 kg. Rám je vyrobený z hliníku, vďaka čomu kolobežka váži 6,5 kg. Držadlá sú vyrobené z TPR. Riadidlá sa dajú nastaviť od 84 cm do 93 cm. Medzi prednosti patria veľké kolesá z materiálu pneu (406,4 mm). Rozmery nášľapu 33 x 8,7 cm. Brzdový systém: čelusťové brzdy. Dĺžka kolobežky je 133 cm.


vyberomat sk sencor scooter one

Sencor SCOOTER ONE

Elektrická kolobežka Sencor SCOOTER ONE, dosahuje výkon 350 W. Nosnosť kolobežky je 120 kg. Disponuje skladacou konštrukciou z hliníka, vďaka čomu má ľahkú váhu, 12,5 kg. Priemer predného kolesa je 215,9 mm a zadného 215,9 mm. Kolobežka dosahuje maximálnu rýchlosť 25km/h s dojazdom 25 km. Maximálne stúpanie: 26,8%. Kapacita lítiovej batérie je 7,5 Ah.


vyberomat sk frenzy fr dual brake v

Frenzy FR 205 Dual Brake V2

Skladacia kolobežka Frenzy – FR 205 Dual Brake V2 je určená pre dospelých a deti. Nosnosť kolobežky je 100 kg. Disponuje nastaviteľnými riadidlami od 72 cm do 103 cm. Najväčšou prednosťou je nízka váha, 4,85 kg a popruh na prenášanie, vďaka čomu je ľahko prenosná. Rozmery nášľapov sú: 15 x 55 cm. Disponuje kolesami z gumového materiálu (200 mm). Obsahuje 2 brzdové systémy a to čeľusťové a nášľapné brzdy.


vyberomat sk ninebot ekickscooter zing e

Ninebot eKickscooter Zing E8

Elektrická kolobežka Ninebot eKickscooter ZING E8, má výkon 200 W. Je určená pre deti od 6 rokov. Nosnosť kolobežky je 50 kg. Vyrobená je z hliníka. Držadlá sú z TPR. Maximálna výška riadidiel je 145 cm. Obsahuje kolesá s priemerom 177,8 a 152,4 mm z gumového materiálu. Razor dosahuje maximálnu rýchlosť 14 km/h s dojazdom 10 km. Olovená batéria má kapacitu 2,55 Ah. Dĺžka: 83 cm, hmotnosť: 8 kg.


vyberomat sk razor a air

Razor A5 Air

Elektrická kolobežka Razor Power Core E100, má výkon 120 W. Je určená pre deti od 8 rokov. Nosnosť kolobežky je 54 kg. Vyrobená je z ocele. Držadlá sú z penového materiálu. Maximálna výška riadidiel je 88 cm. Disponuje čeľusťovými brzdami. Obsahuje kolesá s priemerom 203,2 mm, z materiálu Pneu. Razor dosahuje maximálnu rýchlosť 18 km/h s dojazdom 18 km. Olovená batéria má kapacitu 6 Ah. Dĺžka: 85 cm, hmotnosť: 11,8 kg.


vyberomat sk lifefit youth

LifeFit Youth

Kolobežka LifeFit Youth je určená pre deti od 4 rokov. Nosnosť kolobežky je 45 kg. Odporúčaná výška jazdca je od 105 cm do 170 cm. Rám je vyrobený z ocele. Držadlá z gumy. Nášľapy majú rozmer: 11 x 25 x 12 cm. Výhodou sú nastaviteľné riadidlá v rozpätí od 65 cm do 75 cm. Obsahuje čeľusťové brzdi. Kolesá sú vyrobené z gumy, s priemerom 254 mm. Hmotnosť: 5 kg. Dĺžka: 97 cm.

Typy kolobežiek

Jednotlivé typy kolobežiek sa od seba odlišujú veľkosťou konštrukcie, kolies ale aj inými vlastnosťami. Na začiatku nákupu by ste si preto mali vybrať, aký typ je pre vás najvhodnejší.

Detské kolobežky

Detské kolobežky sú určené pre deti. Na trhu nájdete modely s troma kolesami pre deti už od 2 rokov. Detské kolobežky sa vyznačujú menšou veľkosťou. Pre menšie deti môžete kúpiť kolobežku z plastu. Ak kupujete model pre väčšie dieťa, vyberajte kolobežky z ocele. Tie sú vhodné až do hmotnosti 75 kg.

Skladacie kolobežky

Tvarom sa skladacie kolobežky ponášajú na detské. Sú však určené pre teenagerov alebo dospelých. Môžete si tiež vybrať z rôznych veľkostí kolies. Výhodu je nastavenie výšky riadidiel, rýchle rozloženie a zloženie. Skladacia kolobežka sa vďaka tomu stane výborným pomocníkom na prepravu v meste. Po zložení môžete kolobežku uchopiť ako príručnú tašku a nastúpiť s ňou do MHD.

Freestyle kolobežky

Freestyle kolobežky sú špeciálne uspôsobené na jazdenie na rôznych prekážkach v skateparkoch. Vzhľadom na to, že musia vydržať aj väčšie nárazy, sú veľmi pevné. Pevný musí byť rám aj ostatné komponenty. Freestyle kolobežky sú menšie a majú menšie kolieska. Svojou veľkosťou preto nebudú vyhovovať tým, ktorí hľadajú kolobežku na bežné vozenie.

Elektrické kolobežky

Elektrické kolobežky dosahujú rýchlosť až 30 km/h. Ich dojazd je približne 40 km. Elektrickú kolobežku využijete na rýchly presun bez vynaloženia vašej námahy. Počítajte však s nutnosťou jej nabíjania. Na elektrickej kolobežke môžete jazdiť aj bez využitia pohonu. Budete však musieť vynaložiť väčšiu námahu ako na klasickej kolobežke. Je to pre jej vyššiu hmotnosť a odpor.

Kolobežky pre dospelých

Medzi kolobežkami pre dospelých nájdete viacero typov. Majú nafukovacie pneumatiky a väčšie predné koleso. Dospelým je prispôsobená aj ich veľkosť. Okrem bežných modelov si môžete vybrať kolobežky na športovú jazdu s dvoma ručnými brzdami, kolobežku do prírody a na turistiku s veľkým predným kolesom.

vyberomat sk scooter
vyberomat sk scooter

Parametre výberu

Pri výbere kolobežky budete ďalej musieť zvážiť viacero parametrov.

Veľkosť kolies

Veľkosť kolies kolobežky sa udáva v palcoch. Voľba veľkosti kolies bude závisieť od toho, na aký účel ju budete používať. Platí, že čím je koleso väčšie, tým bude kolobežka rýchlejšia a budete potrebovať viac obratnosti na jej ovládanie.

  • 12“ — kolobežky pre začiatočníkov a detské kolobežky,
  • 16“ — s touto veľkosťou už môžete dosiahnuť dostatočnú rýchlosť,
  • 20 – 22“ — kolobežky vhodné na presun v meste aj na väčšie vzdialenosti,

Niektoré modely majú predné koleso väčšie ako zadné.

  • predné koleso 16“, zadné 12“ — túto veľkosť využijete pri bežnej jazde v meste,
  • predné koleso 20“, zadné 16“ — vhodné v meste aj mimo mesta,
  • predné koleso 26“, zadné 20“ — takúto kolobežku môžete využiť na dlhšie cestovanie.
vyberomat sk scooter
vyberomat sk scooter

Tvrdosť a materiál kolies

Pri kolesách platí základné pravidlo — na tvrdých kolesách sa jazdí ľahšie ako na mäkkých. Čo sa materiálov týka, môžete si vybrať PVC alebo PU alebo nafukovacie kolesá. Menšie kolobežky majú kolesá z PCV alebo PU. Sú tvrdé a dosiahnete na nich dobrú rýchlosť, avšak musíte počítať s menším komfortom pri jazde. Ucítite totiž každú nerovnosť.

Nafukovacie kolesá majú označenú tvrdosť gúm číslom. Číslo 86A a menej znamená mäkké gumy. Číslo 88A a viac znamená tvrdé gumy.

Nosnosť

Nosnosť kolobežiek pre deti je maximálne do 75 kg. Plastové modely majú ešte nižšiu nosnosť. Kolobežky pre dospelých môžu mať nosnosť od 90 do 150 kg. Pri výbere myslite na to, že pre čo najdlhšiu životnosť kolobežky je vhodné vybrať model s nosnosťou, ktorá nie je na hranici vašej hmotnosti. Vyberajte model s vyššou nosnosťou. Zaťaženie kolobežky bude napríklad pri vyskakovaní na obrubník väčšie ako je vaša váha.

Materiál rámu

Rám kolobežky musí vydržať jej zaťaženie pri jazde aj po nerovnostiach. Musí byť preto pevný a odolný. Pri kúpe sa zamerajte na materiál celého rámu a riadidiel. Na výber máte nasledovné:

Oceľ — výhodou je tuhosť a pružnosť.

Hliník — je dostatočne tuhý a ľahký.

Tieto dva materiály sa používajú pri výrobe väčšiny modelov.

Karbón — z materiálov na výrobu kolobežiek je najľahší aj najpevnejší. Vhodný na športové kolobežky.

Rozmery nášľapu

Aby sa vám dobre jazdilo, mali by vás zaujímať rozmery nášľapu alebo stúpadla. Nášľap je plocha, na ktorej pri jazde stojíte. Skontrolujte jeho výšku, dĺžku a šírku.

Výška nášľapu ovplyvňuje to, ako sa vám bude odrážať. Pri odraze je potrebné prejsť do mierneho podrepu. Príliš hlboký podrep by znamenal väčšiu námahu svalov na stojnej nohe. Myslite aj na terén, do ktorého budete chodievať. Nerovný terén vyžaduje vyšší nášľap — približne 7 cm. Do rovného terénu je to 5 cm.

Dĺžka nášľapu nemusí byť veľká. Potrebné je len pohodlné položenie oboch nôh za sebou. Zadná noha by mala byť položená ideálne z polovice až tretiny jej dĺžky. Ideálna dĺžka nášľapu je 45 cm.

Šírka nášľapu by mala byť približne 11 cm. Mala by vyhovovať položeniu nohy.

vyberomat sk scooter
vyberomat sk scooter

Výška riadidiel

Pri jazde oceníte, ak vám bude vyhovovať výška riadidiel. Na mnohých kolobežkách sa dá nastaviť. Skontrolujte preto, či vám vyhovuje rozsah nastavenia. Príliš nízko nastavené riadidlá by vás nútili do predklonu, z čoho by vás mohol bolieť chrbát. Vysoko nastavené riadidlá by zhoršili vašu kontrolu nad kolobežkou. Riadidlá by sa pri ideálnom uchopení mali nachádzať vo výške bedier. Detské kolobežky majú výšku riadidiel 50 cm a viac. Modely pre dospelých 90 až 130 cm.

Brzdy

Môžete sa stretnúť s troma typmi bŕzd:

Nášľapné — nášľapné brzdy sa ovládajú nohou. Nachádzajú sa nad zadným kolieskom kolobežky. Pri jazde po meste sú postačujúce.

Čeľusťové — ovládajú sa páčkou na riadidlách. Fungujú na rovnakom princípe ako brzdy na bicykloch.

Kotúčové — najdrahšie a najlepšie brzdy, ktoré sú vhodné na športové kolobežky. Ovládajú sa pákou na riadidlách. Je potrebné sa o ne starať.

Záver

Kolobežku využijú malí aj veľkí. Modely pre deti s troma kolesami sú vhodné už od 2 rokov. Bohatá je tiež ponuka pre dospelých. Na výber máte z viacerých typov kolobežiek. Pri kúpe by ste mali začať práve výberom vhodného typu. Ten bude závisieť od toho, na aký účel budete kolobežku používať.

Pokračujte porovnaním jednotlivých parametrov. Mala by vám vyhovovať predovšetkým výška riadidiel, rozmery nášľapu a rozmery kolies. Pamätajte, že čím väčšie kolesá, tým rýchlejšia jazda, ktorá vyžaduje lepšie zručnosti. Tu sa parametre výberu kolobežky nekončia. Ďalej je potrebné porovnať materiál konštrukcie a kolies. Jednotlivé modely sa líšia tiež brzdami. Pre bežné použitie vám postačí nášľapná alebo čelusťová brzda. Na športové jazdenie odporúčame najkvalitnejšie kotúčové brzdy.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest