Ako vybrať kolobežku

Jazda na kolobežke už dávno nie je len obľúbenou voľnočasovou aktivitou pre deti. Kolobežky dnes bežne stretnete aj na rušnej ulici či v prírode. Jazdia na nich deti, teenageri aj dospelí. Kolobežky si našli tiež svoje miesto medzi športovcami. V našom nákupnom poradcovi preto nebudú chýbať kolobežky pre deti, pre dospelých, freestyle kolobežky ani elektrické či skladacie kolobežky.

V nasledujúcom článku nájdete jednotlivé parametre, ktoré je potrebné pri nákupe kolobežky porovnávať. Prejdeme si vlastnosti brzdného systému, materiály rámov a nosnosť jednotlivých modelov. Poradíme vám tiež pri výbere výšky riadidiel a nášľapu. Nezabudli sme ani na veľkosť a materiál kolies.

vyberomat sk scooter
vyberomat sk scooter

Typy kolobežiek

Jednotlivé typy kolobežiek sa od seba odlišujú veľkosťou konštrukcie, kolies ale aj inými vlastnosťami. Na začiatku nákupu by ste si preto mali vybrať, aký typ je pre vás najvhodnejší.

Detské kolobežky

Detské kolobežky sú určené pre deti. Na trhu nájdete modely s troma kolesami pre deti už od 2 rokov. Detské kolobežky sa vyznačujú menšou veľkosťou. Pre menšie deti môžete kúpiť kolobežku z plastu. Ak kupujete model pre väčšie dieťa, vyberajte kolobežky z ocele. Tie sú vhodné až do hmotnosti 75 kg.

Skladacie kolobežky

Tvarom sa skladacie kolobežky ponášajú na detské. Sú však určené pre teenagerov alebo dospelých. Môžete si tiež vybrať z rôznych veľkostí kolies. Výhodu je nastavenie výšky riadidiel, rýchle rozloženie a zloženie. Skladacia kolobežka sa vďaka tomu stane výborným pomocníkom na prepravu v meste. Po zložení môžete kolobežku uchopiť ako príručnú tašku a nastúpiť s ňou do MHD.

Freestyle kolobežky

Freestyle kolobežky sú špeciálne uspôsobené na jazdenie na rôznych prekážkach v skateparkoch. Vzhľadom na to, že musia vydržať aj väčšie nárazy, sú veľmi pevné. Pevný musí byť rám aj ostatné komponenty. Freestyle kolobežky sú menšie a majú menšie kolieska. Svojou veľkosťou preto nebudú vyhovovať tým, ktorí hľadajú kolobežku na bežné vozenie.

Elektrické kolobežky

Elektrické kolobežky dosahujú rýchlosť až 30 km/h. Ich dojazd je približne 40 km. Elektrickú kolobežku využijete na rýchly presun bez vynaloženia vašej námahy. Počítajte však s nutnosťou jej nabíjania. Na elektrickej kolobežke môžete jazdiť aj bez využitia pohonu. Budete však musieť vynaložiť väčšiu námahu ako na klasickej kolobežke. Je to pre jej vyššiu hmotnosť a odpor.

Kolobežky pre dospelých

Medzi kolobežkami pre dospelých nájdete viacero typov. Majú nafukovacie pneumatiky a väčšie predné koleso. Dospelým je prispôsobená aj ich veľkosť. Okrem bežných modelov si môžete vybrať kolobežky na športovú jazdu s dvoma ručnými brzdami, kolobežku do prírody a na turistiku s veľkým predným kolesom.

vyberomat sk scooter
vyberomat sk scooter

Parametre výberu

Pri výbere kolobežky budete ďalej musieť zvážiť viacero parametrov.

Veľkosť kolies

Veľkosť kolies kolobežky sa udáva v palcoch. Voľba veľkosti kolies bude závisieť od toho, na aký účel ju budete používať. Platí, že čím je koleso väčšie, tým bude kolobežka rýchlejšia a budete potrebovať viac obratnosti na jej ovládanie.

  • 12“ — kolobežky pre začiatočníkov a detské kolobežky,
  • 16“ — s touto veľkosťou už môžete dosiahnuť dostatočnú rýchlosť,
  • 20 – 22“ — kolobežky vhodné na presun v meste aj na väčšie vzdialenosti,

Niektoré modely majú predné koleso väčšie ako zadné.

  • predné koleso 16“, zadné 12“ — túto veľkosť využijete pri bežnej jazde v meste,
  • predné koleso 20“, zadné 16“ — vhodné v meste aj mimo mesta,
  • predné koleso 26“, zadné 20“ — takúto kolobežku môžete využiť na dlhšie cestovanie.
vyberomat sk scooter
vyberomat sk scooter

Tvrdosť a materiál kolies

Pri kolesách platí základné pravidlo — na tvrdých kolesách sa jazdí ľahšie ako na mäkkých. Čo sa materiálov týka, môžete si vybrať PVC alebo PU alebo nafukovacie kolesá. Menšie kolobežky majú kolesá z PCV alebo PU. Sú tvrdé a dosiahnete na nich dobrú rýchlosť, avšak musíte počítať s menším komfortom pri jazde. Ucítite totiž každú nerovnosť.

Nafukovacie kolesá majú označenú tvrdosť gúm číslom. Číslo 86A a menej znamená mäkké gumy. Číslo 88A a viac znamená tvrdé gumy.

Nosnosť

Nosnosť kolobežiek pre deti je maximálne do 75 kg. Plastové modely majú ešte nižšiu nosnosť. Kolobežky pre dospelých môžu mať nosnosť od 90 do 150 kg. Pri výbere myslite na to, že pre čo najdlhšiu životnosť kolobežky je vhodné vybrať model s nosnosťou, ktorá nie je na hranici vašej hmotnosti. Vyberajte model s vyššou nosnosťou. Zaťaženie kolobežky bude napríklad pri vyskakovaní na obrubník väčšie ako je vaša váha.

Materiál rámu

Rám kolobežky musí vydržať jej zaťaženie pri jazde aj po nerovnostiach. Musí byť preto pevný a odolný. Pri kúpe sa zamerajte na materiál celého rámu a riadidiel. Na výber máte nasledovné:

Oceľ — výhodou je tuhosť a pružnosť.

Hliník — je dostatočne tuhý a ľahký.

Tieto dva materiály sa používajú pri výrobe väčšiny modelov.

Karbón — z materiálov na výrobu kolobežiek je najľahší aj najpevnejší. Vhodný na športové kolobežky.

Rozmery nášľapu

Aby sa vám dobre jazdilo, mali by vás zaujímať rozmery nášľapu alebo stúpadla. Nášľap je plocha, na ktorej pri jazde stojíte. Skontrolujte jeho výšku, dĺžku a šírku.

Výška nášľapu ovplyvňuje to, ako sa vám bude odrážať. Pri odraze je potrebné prejsť do mierneho podrepu. Príliš hlboký podrep by znamenal väčšiu námahu svalov na stojnej nohe. Myslite aj na terén, do ktorého budete chodievať. Nerovný terén vyžaduje vyšší nášľap — približne 7 cm. Do rovného terénu je to 5 cm.

Dĺžka nášľapu nemusí byť veľká. Potrebné je len pohodlné položenie oboch nôh za sebou. Zadná noha by mala byť položená ideálne z polovice až tretiny jej dĺžky. Ideálna dĺžka nášľapu je 45 cm.

Šírka nášľapu by mala byť približne 11 cm. Mala by vyhovovať položeniu nohy.

vyberomat sk scooter
vyberomat sk scooter

Výška riadidiel

Pri jazde oceníte, ak vám bude vyhovovať výška riadidiel. Na mnohých kolobežkách sa dá nastaviť. Skontrolujte preto, či vám vyhovuje rozsah nastavenia. Príliš nízko nastavené riadidlá by vás nútili do predklonu, z čoho by vás mohol bolieť chrbát. Vysoko nastavené riadidlá by zhoršili vašu kontrolu nad kolobežkou. Riadidlá by sa pri ideálnom uchopení mali nachádzať vo výške bedier. Detské kolobežky majú výšku riadidiel 50 cm a viac. Modely pre dospelých 90 až 130 cm.

Brzdy

Môžete sa stretnúť s troma typmi bŕzd:

Nášľapné — nášľapné brzdy sa ovládajú nohou. Nachádzajú sa nad zadným kolieskom kolobežky. Pri jazde po meste sú postačujúce.

Čeľusťové — ovládajú sa páčkou na riadidlách. Fungujú na rovnakom princípe ako brzdy na bicykloch.

Kotúčové — najdrahšie a najlepšie brzdy, ktoré sú vhodné na športové kolobežky. Ovládajú sa pákou na riadidlách. Je potrebné sa o ne starať.

Záver

Kolobežku využijú malí aj veľkí. Modely pre deti s troma kolesami sú vhodné už od 2 rokov. Bohatá je tiež ponuka pre dospelých. Na výber máte z viacerých typov kolobežiek. Pri kúpe by ste mali začať práve výberom vhodného typu. Ten bude závisieť od toho, na aký účel budete kolobežku používať.

Pokračujte porovnaním jednotlivých parametrov. Mala by vám vyhovovať predovšetkým výška riadidiel, rozmery nášľapu a rozmery kolies. Pamätajte, že čím väčšie kolesá, tým rýchlejšia jazda, ktorá vyžaduje lepšie zručnosti. Tu sa parametre výberu kolobežky nekončia. Ďalej je potrebné porovnať materiál konštrukcie a kolies. Jednotlivé modely sa líšia tiež brzdami. Pre bežné použitie vám postačí nášľapná alebo čelusťová brzda. Na športové jazdenie odporúčame najkvalitnejšie kotúčové brzdy.

Vložiť komentár