Ako vybrať domáce kino

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk sony bdv e
vyberomat sk sony bdv e

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk onkyo ht s
vyberomat sk onkyo ht s

Rozumná voľba

vyberomat sk bose acoustimass v
vyberomat sk bose acoustimass v

Najvyššia kvalita

Chodenie do kina je obľúbenou kratochvíľou každého z nás. Je však nutné dodať, že sa jedná o časovo a finančne náročnú záľubu. Našťastie dnešné moderné technológie umožňujú urobiť si také menšie domáce kino doma. Práve na výber domáceho kina sa zameriame v nasledujúcich riadkoch, aby sme vám pomohli zvoliť takú zostavu, ktorá vám poskytne maximálny zážitok zo sledovania filmov a počúvania muziky. Na čo sa teda pri výbere domáceho kina zamerať?

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov pre výhodné domáce kiná.

Najvýhodnejšie domáce kináKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
BOSE ACOUSTIMASS 10V– výkon
– kvalita zvuku
– priestorový zvuk
– dizajn
– vysoká cena
– slabšie basy
– káble satelitov vedú zo spodu subwofera
1 300 €Zobraziť ponuku
SONY BDV-E6100– výkon
– kvalita zvuku
– priestorový zvuk
– dizajn
– dostatočne dlhé káble
– možnosť ovládania cez smartfón
– chýba HDMI kábel
– chýba optický kábel
– chýba menu v českom a slovenskom jazyku
520 €Zobraziť ponuku
ONKYO HT-S5915– výkon
– kvalita zvuku
– počet kanálov
– priestorový zvuk
– podpora bluetooth
– krátke káble
– displej sa nedá vypnúť
– chýba wifi pripojenie
850 €Zobraziť ponuku
SONY BDV-E2100– dobrá cena
– výkon
– kvalitný zvuk
– podpora bluetooth
– dizajn
– ovládanie prostredníctvom smartfónov
– krátke káble
– chýba menu v slovenskom a českom jazyku
– zložitá voľba modu
320 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk bose acoustimass v

BOSE Acoustimass 10V

BOSE Acoustimass 10V je kvalitné domáce kino, ktoré ponúka perfektný zážitok vďaka jeho priestorovému zvuku. Pripojenie je analógové s 5.1 kanálmi. Vďaka malým reprákom sa hodia do každej domácnosti a nebudú vám zaberať veľa priestoru. Direct/Reflecting je inovatívna technológia, ktorá dokáže kombinovať mieru príjmaného a odrazeného zvuku, takže si môžete užívať plnohodnotný zvukový zážitok. Rozmery subwoofera sú: šírka 41,5cm hĺbka 0,7 cm a výška 64,3 cm.


vyberomat sk sony e

Sony BDV-E6100

Domáce kino od Sony ponúka vysokú kvalitu zvuku spolu s kvalitným priestorovým zvukom. Počet reproduktorov je 5 +1. Celkový výkon zostavy je 1 000 W. Výhodou sú možnosti vstupov ako sú digitálny optický, RCA – Cinch, USB, Ethernet (RJ-45). Možnosti výstupov sú USB a HDMI. Zvuk sa prenáša pomocou káblov. Rozmery subwoofera sú : Hĺbka 30,5 cm, Šírka 22,5 cm, Výška 25,5 cm.


vyberomat sk onkyo ht s

ONKYO HT-S5915

Pri domácom kine ONKYO HT-s5915 je najväčším plusom počet kanálov – 7.1. Ponúka vysoký výkon a kvalitný zvuk. Súčasťou balenia je aj diaľkový ovládač. Pripája sa bezdrôtovo, prostredníctvom Bluetoothu.


vyberomat sk sony bdv e

Sony BDV-E2100

Sony BDV-E2100 je domáce kino 5.1, ktoré má výbornú kvalitu vzhľadom na jeho nízku cenu. Výhodou je pekný dizajn reprákov. Celkový výkon zostavy je 1 000 W. Prenos zvuku v sústave je prostredníctvom káblov. Pripojiť sa viete cez wifi, Bluetooth alebo NFC.

Počet reproduktorov  

Domáce kino by malo poskytovať kvalitný priestorový zvuk. Preto by vôbec prvým rozhodnutím pri jeho výbere malo byť to, koľkými reproduktormi bude vybavené. Ich počet totiž dokáže značne ovplyvniť výsledný zážitok zo sledovania filmov alebo počúvania hudby na tomto zariadení. Tým najobľúbenejším a pre väčšinu domácností aj bohato postačujúcim je zostava s 5 + 1 reproduktormi. Súčasťou tejto zostavy sú tri predné reproduktory (ľavý, pravý, stredový), dva priestorové reproduktory, ktoré sa dajú umiestniť napríklad po stranách gauča a subwoofer.

Pre náročnejších užívateľov, ktorí si chcú vychutnať ešte kvalitnejší priestorový zvuk a zároveň im nevadí si za domáce kino priplatiť, sú tu zostavy so 7 +1 reproduktormi. Tie majú rovnako ako ich skromnejší variant tri predné reproduktory a subwoofer. Líšia sa však počtom priestorových reproduktorov — ponúkajú ich rovno 4. Tento typ domáceho kina sa hodí do rozmerovo väčších miestností (nad 25 m²), v ktorých by menší variant nemohol priniesť vytúžený efekt.  

Typy reproduktorov

Okrem počtu reproduktorov je dobré sa zamyslieť aj nad tým, či dáte prednosť čisto klasickým nízkym reproduktorom, lebo naopak siahnete po domácom kine s vysokými stĺpovými reproduktormi. Prvou možnosťou nikdy nič nepokazíte, naviac je aj lacnejšia. Na druhú stranu stĺpové reproduktory ponúkajú lepší zvukový zážitok. Mnoho vlastníkov týchto reproduktorov ich dokonca pripodobňuje k tým v skutočnom kine. Až také dobré akustické a priestorové efekty tieto reproduktory prinášajú. 

vyberomat sk home theater system
vyberomat sk home theater system

Avšak použitie stĺpových reproduktorov nie je úplne všade vhodné. Problém môže napríklad nastať v miestnostiach s vysokými stropmi, pretože v nich sa zvuk nemá možnosť efektívne odrážať od stropu, a tým sa zníži požadovaný priestorový účinok. V miestnostiach so stropmi vyššími ako 3 metre preto dajte radšej prednosť klasike v podobe nízkych reproduktorov

Subwoofer  

Žiadne plnohodnotné domáce kino sa nezaobíde bez subwoofera. Ten sa totiž stará o to, že počas sledovania filmu alebo počúvania hudby bude zvuk pekne basovať a „kopať“. Vďaka tomu budete mať možnosť si naplno vychutnať každý výbuch či akčnú prestrelku. Pri výbere domáceho kina sa preto zamerajte špeciálne i na kvalitu subwooferu. Vôbec najlepším spôsobom, ako si overiť kvalitu subwooferu, je prísť si ho vypočuť priamo do predajne.

V prípade domácich kín je vlastne takéto osobné vyskúšanie takmer až nutnosťou, pretože len tak sa dá na vlastné uši zakúsiť, ako kvalitný, prípadne nekvalitný zvuk, ponúka. Ak však z nejakého dôvodu túto návštevu predajne uskutočniť nemôžete, je možné sa riadiť niekoľkými pravidlami. Napríklad solídne domáce kino a subwoofer vo väčšine prípadov získate, ak vsadíte na overenú značku (Sony, BOSE, Yamaha a pod.) a vyvarujete sa tým najlacnejším domácim kinám.   

vyberomat sk home theater system
vyberomat sk home theater system

Káblové x bezdrôtové 

Jedným z najvýraznejších trendov poslednej doby je, že sa elektronické zariadenia stávajú bezdrôtovými. Tento trend sa nevyhol ani domácim kinám, a možno tak naraziť na čím ďalej tím viac systémov s bezdrôtovými reproduktormi. Ich najväčšia výhoda je zrejmá — pomôžu vám sa zbaviť nevzhľadnej a otravnej kabeláže. Pokiaľ si teda potrpíte na estetický vzhľad vašej obývačky, či inej miestnosti, kde ho chcete mať umiestnené, je bezdrôtové domáce kino pre vás jednoznačne voľbou číslo jedna. 

Bezdrôtové domáce kiná majú však dve nevýhody, pre ktoré nie sú vhodné celkom pre všetkých. Jednak sú oproti tradičným káblovým zostavám výrazne drahšie. Presnejšie povedané o niekoľko desiatok €. A za druhé, je veľmi ťažké ich neskôr upgradovať, pretože sa častokrát jedná o uzatvorené systémy. Ak teda hľadáte lacné domáce kino, ktoré je možné neskôr jednoducho rozširovať o ďalšie reproduktory, vsaďte na klasický káblový variant

AV prijímač 

AV prijímač sa dá označiť za mozog celého domáceho kina. S jeho pomocou totiž prebieha celý rad dôležitých procesov. Napríklad dodáva reproduktorom potrebnú energiu, aby mohli fungovať a poskytuje im výkon k dosiahnutiu požadovanej hlasitosti. Zároveň sa stará o to, aby sa zvuková stopa dostala do vhodného reproduktoru v ten správny okamžik. Prakticky žiadne kvalitné domáce kino sa preto nezaobíde bez tohoto zariadenia, ktoré zaisťuje bezproblémové prehrávanie zvuku a videa

Voľbu tohoto prístroja teda rozhodne nepodceňujte. Pri výbere sa zamerajte najmä na ponúkané funkcie. Napríklad na to, či je schopné prijímať signál v digitálnej podobe alebo či podporuje prehrávanie DVD či Blu-ray. Ak je v oboch prípadoch odpoveď áno, potom vám nič nebráni v jeho kúpe. Takýto AV prijímač totiž plne vyhovuje súčasným štandardom v oblasti domácich kín a televízneho vysielania. Vítaným bonusom tejto tradičnej súčasti domáceho kina je potom to, že si k nej môžete dokonca pripojiť aj slúchadlá a užívať si tak hudbu v súkromí.

vyberomat sk home theater system
vyberomat sk home theater system

Cena 

Pre väčšinu elektroniky je typické, že je predávaná v širokej cenovej škále. Pri domácich kinách to ale platí dvojnásobne, pretože je možné zohnať tak tie za menej ako 110 €, tak aj tie za viac ako 2 600 €. Ako sa v tomto rozpätí nestratiť a vybrať si skutočne také domáce kino, ktoré bude vyhovovať vašim potrebám? Dobrou nápovedou môže byť skutočnosť, že cena domáceho kina, ktoré bude ponúkať dostatočne dobrý zvuk, sa môže pohybovať okolo 750 , maximálne 1 200 €. 

Okrem dobrého zvuku by mala takáto zostava ponúkať aj dokonale vyvážený zážitok. To znamená, že všetky reproduktory a subwoofer by mali byť spolu perfektne zladené. U lacnejších domácich kín sa dá okrem nižšej kvality zvuku občas stretnúť aj s horšou vyváženosťou. Drahšie modely potom stoja za investíciu najmä tým, ktorí si potrpia na bezchybný a symetrický zvuk. Pre bežného užívateľa však zmysel veľmi nemajú. 

Doplnkové príslušenstvo 

Tradičnou súčasťou domáceho kina sú tri predné reproduktory — ľavý, pravý a stredový. Niektorí používatelia sa však sťažujú, že vďaka tomuto rozmiestneniu sa v priestorovom zvuku vyskytujú „hluché miesta“. Pokiaľ aj vy narazíte na podobný problém, môžete ho vyriešiť zakúpením domáceho kina so soundbarom, teda podlhovastým reproduktorom, ktorý sa postará o ešte lepší zvukový zážitok. Tento reproduktor sa dá zohnať aj samostatne. Nie je teda problém si ho neskôr dokúpiť ako príslušenstvo k domácemu kinu.

Medzi ďalšie doplnkové príslušenstvo, ktoré sa k domácemu kinu oplatí kúpiť, patria rozhodne stojany na reproduktory. K tomu, aby poskytovali maximálny výsledok, je totiž dobré mať reproduktory v úrovni uší. Práve o to sa stojany dokážu postarať. Pre zaistenie ešte lepšieho zvuku môžete zainvestovať aj do akustickej peny, ktorá prispeje k efektívnejšiemu šíreniu zvuku po miestnosti a tlmeniu rušivých zvukov z okolia.

Zdroje

vyberomat sk aussielogo base

Aussie recenzie a skúsenosti

vyberomat sk aussie logoZnačka Aussie prináša kvalitné výrobky, určené na starostlivosť o každý typ vlasov. Zakladateľ Tom Redmond sa rozhodol vytvoriť prípravky inšpirované Austrálskou …
Read More
vyberomat sk old spice logo x

Old Spice recenzie a skúsenosti

vyberomat sk old spice logoSvetoznáma značka vznikla v Amerike v roku 1937. V súčasnosti ju poznáme ako kozmetiku zameranú na pánov. Preto vás možno prekvapí, …
Read More
vyberomat sk beach

Čo si zbaliť na dovolenku

Rýchla voľbaCeníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať …
Read More
vyberomat sk girl

Ako zabaviť deti na dovolenke

Rýchla voľbaCeníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné …
Read More

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest