Ako vybrať domáce kino

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk bose set
vyberomat sk bose set

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk denon avr sh reprosustava polk audio t t t

Rozumná voľba

vyberomat sk bose sada s

Najvyššia kvalita

Chodenie do kina je obľúbenou kratochvíľou každého z nás. Je však nutné dodať, že sa jedná o časovo a finančne náročnú záľubu. Našťastie dnešné moderné technológie umožňujú urobiť si také menšie domáce kino doma. Práve na výber domáceho kina sa zameriame v nasledujúcich riadkoch, aby sme vám pomohli zvoliť takú zostavu, ktorá vám poskytne maximálny zážitok zo sledovania filmov a počúvania muziky. Na čo sa teda pri výbere domáceho kina zamerať?

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov pre výhodné domáce kiná.

Najvýhodnejšie domáce kináTypKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
Bose sada 707S5.1– pripájanie prostredníctvom Bluetooth alebo Wifi
– funkcia Multiroom
– podpora google Assistant a Amazon Alexa
– ďaleký dosah
– vysoká cena1 800 €Zobraziť ponuku
Bose sada 700S5.0– pomer cena – kvalita
– pripájanie prostredníctvom Bluetooth alebo Wifi
– funkcia Multiroom
– podpora google Assistant a Amazon Alexa
– zostava nie je úplne bezdrôtová1 110 €Zobraziť ponuku
DENON AVR-S750H + reprosústava Polk Audio T15 + T30 + T 507.1– pomer cena – kvalita
– obsahuje rádio
– pripájanie prostredníctvom Bluetooth alebo Wifi
– zostava nie je úplne bezdrôtová
– chýba funkcia multiroom
– nepodporuje google Assistant a Amazon Alexa
956 €Zobraziť ponuku
Bose set 3053.1– prijateľná cena
– pripájanie prostredníctvom Bluetooth alebo Wifi
– funkcia multiroom
– zostava nie je úplne bezdrôtová
– nepodporuje google Assistant a Amazon Alexa
926 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk bose sada s

Bose sada 707S

Domáce kino s typom sústavy 5.1 od známej značky Bose, poskytuje kvalitný zvuk, ktorý prináša intenzívny zážitok zo sledovania vašich obľúbených filmov alebo seriálov. Môžete ho jednoducho ovládať prostredníctvom diaľkového ovládania alebo mobilnej aplikácie. Dokážete sa pripojiť pomocou Wifi a Bluetoothu. Obsahuje funkciu multiroomu. Navyše podporuje hlasových asistentov Google Assistant a Amazon Alexa. Vďaka 8 mikrofónom máte istotu rozpoznania hlasu aj pri počúvaní hlasnej hudby. Bezdrôtový príjmač má dosah 9 metrov.


vyberomat sk bose sada s

Bose sada 700S

Zostava typu 5.0 poskytuje kvalitný zvuk za rozumnú cenu. Okrem prehrávania zvuku môžete využiť hlasových asistentov Google Assistant a Amazon Alexa. Domáce kino sa pripája prostredníctvom HDMI kábla alebo tech. Bluetooth a Wifi. Nechýba mu ani funkcia Multiroom. Kino môžete jednoducho ovládať prostredníctvom diaľkového ovládania, alebo mobilnej aplikácie. Tak ako v predchádzajúcom prípade, aj táto zostava obsahuje 8 mikrofónov.


vyberomat sk denon avr sh reprosustava polk audio t t t

DENON AVR-S750H + reprosústava Polk Audio T15 + T30 + T50

Pokiaľ hľadáte domáce kino typu 7.1 za rozumnú cenu, je pre vás toto to pravé. Okrem prehrávania zvuku z filmov, seriálov alebo pesničiek, môžete využiť rádio FM a AM. Taktiež podporuje streamovaciu službu Spotify. Zostava sa jednoducho ovláda, a to prostredníctvom diaľkového ovládania. Pripája sa prostredníctvom HDMI, alebo pri bezdrôtových častiach sústavy cez Bluetooth a Wifi.


vyberomat sk bose set

Bose set 305

Cenovo prijateľné domáce kino typu 3.1 je vhodné do každej domácnosti. Zostava má zabudovaný zosilňovač, vďaka ktorému si hudbu vychutnáte intenzívnejšie. Pripája sa prostredníctvom HDMI, Bluetoothu, alebo Wifi. Taktiež disponuje funkciou multiroom. Domáce kino môžete ovládať prostredníctvom diaľkového ovládača, smartfónu iOS či Smartfón s androidom. Zároveň podporuje streamovacie služby sporify a deezer.

Počet reproduktorov  

Domáce kino by malo poskytovať kvalitný priestorový zvuk. Preto by vôbec prvým rozhodnutím pri jeho výbere malo byť to, koľkými reproduktormi bude vybavené. Ich počet totiž dokáže značne ovplyvniť výsledný zážitok zo sledovania filmov alebo počúvania hudby na tomto zariadení. Tým najobľúbenejším a pre väčšinu domácností aj bohato postačujúcim je zostava s 5 + 1 reproduktormi. Súčasťou tejto zostavy sú tri predné reproduktory (ľavý, pravý, stredový), dva priestorové reproduktory, ktoré sa dajú umiestniť napríklad po stranách gauča a subwoofer.

Pre náročnejších užívateľov, ktorí si chcú vychutnať ešte kvalitnejší priestorový zvuk a zároveň im nevadí si za domáce kino priplatiť, sú tu zostavy so 7 +1 reproduktormi. Tie majú rovnako ako ich skromnejší variant tri predné reproduktory a subwoofer. Líšia sa však počtom priestorových reproduktorov — ponúkajú ich rovno 4. Tento typ domáceho kina sa hodí do rozmerovo väčších miestností (nad 25 m²), v ktorých by menší variant nemohol priniesť vytúžený efekt.  

Typy reproduktorov

Okrem počtu reproduktorov je dobré sa zamyslieť aj nad tým, či dáte prednosť čisto klasickým nízkym reproduktorom, lebo naopak siahnete po domácom kine s vysokými stĺpovými reproduktormi. Prvou možnosťou nikdy nič nepokazíte, naviac je aj lacnejšia. Na druhú stranu stĺpové reproduktory ponúkajú lepší zvukový zážitok. Mnoho vlastníkov týchto reproduktorov ich dokonca pripodobňuje k tým v skutočnom kine. Až také dobré akustické a priestorové efekty tieto reproduktory prinášajú. 

vyberomat sk home theater system
vyberomat sk domáce kino

Avšak použitie stĺpových reproduktorov nie je úplne všade vhodné. Problém môže napríklad nastať v miestnostiach s vysokými stropmi, pretože v nich sa zvuk nemá možnosť efektívne odrážať od stropu, a tým sa zníži požadovaný priestorový účinok. V miestnostiach so stropmi vyššími ako 3 metre preto dajte radšej prednosť klasike v podobe nízkych reproduktorov

Subwoofer  

Žiadne plnohodnotné domáce kino sa nezaobíde bez subwoofera. Ten sa totiž stará o to, že počas sledovania filmu alebo počúvania hudby bude zvuk pekne basovať a „kopať“. Vďaka tomu budete mať možnosť si naplno vychutnať každý výbuch či akčnú prestrelku. Pri výbere domáceho kina sa preto zamerajte špeciálne i na kvalitu subwooferu. Vôbec najlepším spôsobom, ako si overiť kvalitu subwooferu, je prísť si ho vypočuť priamo do predajne.

V prípade domácich kín je vlastne takéto osobné vyskúšanie takmer až nutnosťou, pretože len tak sa dá na vlastné uši zakúsiť, ako kvalitný, prípadne nekvalitný zvuk, ponúka. Ak však z nejakého dôvodu túto návštevu predajne uskutočniť nemôžete, je možné sa riadiť niekoľkými pravidlami. Napríklad solídne domáce kino a subwoofer vo väčšine prípadov získate, ak vsadíte na overenú značku (Sony, BOSE, Yamaha a pod.) a vyvarujete sa tým najlacnejším domácim kinám.   

vyberomat sk home theater system
vyberomat sk home theater system

Káblové x bezdrôtové 

Jedným z najvýraznejších trendov poslednej doby je, že sa elektronické zariadenia stávajú bezdrôtovými. Tento trend sa nevyhol ani domácim kinám, a možno tak naraziť na čím ďalej tím viac systémov s bezdrôtovými reproduktormi. Ich najväčšia výhoda je zrejmá — pomôžu vám sa zbaviť nevzhľadnej a otravnej kabeláže. Pokiaľ si teda potrpíte na estetický vzhľad vašej obývačky, či inej miestnosti, kde ho chcete mať umiestnené, je bezdrôtové domáce kino pre vás jednoznačne voľbou číslo jedna. 

Bezdrôtové domáce kiná majú však dve nevýhody, pre ktoré nie sú vhodné celkom pre všetkých. Jednak sú oproti tradičným káblovým zostavám výrazne drahšie. Presnejšie povedané o niekoľko desiatok €. A za druhé, je veľmi ťažké ich neskôr upgradovať, pretože sa častokrát jedná o uzatvorené systémy. Ak teda hľadáte lacné domáce kino, ktoré je možné neskôr jednoducho rozširovať o ďalšie reproduktory, vsaďte na klasický káblový variant

AV prijímač 

AV prijímač sa dá označiť za mozog celého domáceho kina. S jeho pomocou totiž prebieha celý rad dôležitých procesov. Napríklad dodáva reproduktorom potrebnú energiu, aby mohli fungovať a poskytuje im výkon k dosiahnutiu požadovanej hlasitosti. Zároveň sa stará o to, aby sa zvuková stopa dostala do vhodného reproduktoru v ten správny okamžik. Prakticky žiadne kvalitné domáce kino sa preto nezaobíde bez tohoto zariadenia, ktoré zaisťuje bezproblémové prehrávanie zvuku a videa

Voľbu tohoto prístroja teda rozhodne nepodceňujte. Pri výbere sa zamerajte najmä na ponúkané funkcie. Napríklad na to, či je schopné prijímať signál v digitálnej podobe alebo či podporuje prehrávanie DVD či Blu-ray. Ak je v oboch prípadoch odpoveď áno, potom vám nič nebráni v jeho kúpe. Takýto AV prijímač totiž plne vyhovuje súčasným štandardom v oblasti domácich kín a televízneho vysielania. Vítaným bonusom tejto tradičnej súčasti domáceho kina je potom to, že si k nej môžete dokonca pripojiť aj slúchadlá a užívať si tak hudbu v súkromí.

vyberomat sk home theater system
vyberomat sk home theater system

Cena 

Pre väčšinu elektroniky je typické, že je predávaná v širokej cenovej škále. Pri domácich kinách to ale platí dvojnásobne, pretože je možné zohnať tak tie za menej ako 110 €, tak aj tie za viac ako 2 600 €. Ako sa v tomto rozpätí nestratiť a vybrať si skutočne také domáce kino, ktoré bude vyhovovať vašim potrebám? Dobrou nápovedou môže byť skutočnosť, že cena domáceho kina, ktoré bude ponúkať dostatočne dobrý zvuk, sa môže pohybovať okolo 750 , maximálne 1 200 €. 

Okrem dobrého zvuku by mala takáto zostava ponúkať aj dokonale vyvážený zážitok. To znamená, že všetky reproduktory a subwoofer by mali byť spolu perfektne zladené. U lacnejších domácich kín sa dá okrem nižšej kvality zvuku občas stretnúť aj s horšou vyváženosťou. Drahšie modely potom stoja za investíciu najmä tým, ktorí si potrpia na bezchybný a symetrický zvuk. Pre bežného užívateľa však zmysel veľmi nemajú. 

Doplnkové príslušenstvo 

Tradičnou súčasťou domáceho kina sú tri predné reproduktory — ľavý, pravý a stredový. Niektorí používatelia sa však sťažujú, že vďaka tomuto rozmiestneniu sa v priestorovom zvuku vyskytujú „hluché miesta“. Pokiaľ aj vy narazíte na podobný problém, môžete ho vyriešiť zakúpením domáceho kina so soundbarom, teda podlhovastým reproduktorom, ktorý sa postará o ešte lepší zvukový zážitok. Tento reproduktor sa dá zohnať aj samostatne. Nie je teda problém si ho neskôr dokúpiť ako príslušenstvo k domácemu kinu.

Medzi ďalšie doplnkové príslušenstvo, ktoré sa k domácemu kinu oplatí kúpiť, patria rozhodne stojany na reproduktory. K tomu, aby poskytovali maximálny výsledok, je totiž dobré mať reproduktory v úrovni uší. Práve o to sa stojany dokážu postarať. Pre zaistenie ešte lepšieho zvuku môžete zainvestovať aj do akustickej peny, ktorá prispeje k efektívnejšiemu šíreniu zvuku po miestnosti a tlmeniu rušivých zvukov z okolia.

Zdroje

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest