Ako vybrať notebook

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk lenovo ideapad
vyberomat sk lenovo ideapad

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk dell inspiron
vyberomat sk dell inspiron

Rozumná voľba

vyberomat sk apple macbook
vyberomat sk apple macbook

Najvyššia kvalita

Výber notebooku je komplexný proces, behom ktorého je potrebné zvážiť celý rad kritérií. Podľa nich sa následne budete rozhodovať, aby ste vôbec mali šancu zvoliť taký laptop, ktorý bude vyhovovať všetkých vašim potrebám. Bez vhodného zoznamu kritérií je ale prakticky nemožné takýto notebook zaobstarať. Množstvo aspektov, na základe ktorých sa dá prenosný počítač vyberať, je prakticky nevyčerpateľné. Nie všetky parametre sú však dôležité a pre výber laptopu zásadné.

Preto aby sme vám s výberom pomohli, tak sme si pre vás pripravili 7 najdôležitejších kritérií. Na tie je dobré sa zamerať pri rozhodovaní o tom, aký notebook si zaobstarať.

Čo si vybrať?

V tabuľke nižšie sme pre vás vybrali zopár tipov pre výhodné notebooky.

Najvýhodnejšie notebookyTypKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
DELL G3 15 GAMINGHerný– servisovateľnosť
– procesor Intel Core i7
– výkon
– dlhá výdrž batérie
– rozšíriteľné úložisko a RAM
– USB Typ- C
– pohodlná klávesnica
– SD čítačka kariet
– vysoká cena
– stmievanie disleja pri nabíjaní
– hlučný
– slabšia  konštrukcia
1 650 €Zobraziť ponuku
ASUS ROG ZEPHYRUS G 14 GA401Herný– výkon
– výdrž batérie
– spracovateľnosť
– jasná 120 Hz obrazovka
– pohodlná klávesnica
– výborný zvuk
– vysoká cena
– hlučný pri veľkej záťaži
– chýba web kamera
– podsvietenie klávesnice je slabé
– chýba Thunderbolt 3 pripojenie
1 570 €Zobraziť ponuku
DELL INSPIRON 15 5593Pracovný– veľká kapacita HDD
– tichý
– pogumovanie okolo klávesnice
– tenký profil
– rýchly výkon
– kvalitné reproduktory
– procesor Core i7
– vyhradená AMD grafika
– pevnosť
– odolnosť
– plytká klávesnica
– nízka kvalita a rozlíšenie obrazovky
983 €Zobraziť ponuku
MACBOOK PRO 13 RETINAPracovný– rýchlosť, výkon
– kvalita
– touch bar
– touch pad
– touch ID
– pevný
– slabá výdrž batérie
– vysoká cena
1 700 €Zobraziť ponuku
HP PROBOOK 450 G6Pracovný– výkon
– dizajn
– tichý
– výdrž batérie
– nízka hmotnosť
– procesor Core i5
– kapacita pevného disku až 1 000GB
– klávesnica odolná voči oblianiu
– tlačidlá veľmi hlboko vsadené do klávesnice720 €Zobraziť ponuku
LENOVO IDEAPAD 330S-15IKBPracovný– dobrá cena
– výdrž batérie
– dizajn
– displej
– čítačka SD kariet
– veľkosť a rýchlosť disku
– podsvietená klávesnica
– nízka hmotnosť
– nízky jas
– pomalá wifi
– môže sa prehrievať
550 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk dell gaming

Dell G3 15 Gaming Black

Herný notebook Dell G3 15 je výnimočný vďaka grafike NVIDIA RTX 2060 a 144Hz WVA displeji, ktoré zabezpečia hranie s najvyššími detailmi. Obsahuje šesťjadrový procesor a 1000 GB SSD. V notebooku je inovatívny systém chladenia s dvoma ventilátormi s pokročilým odvodom tepla, takže sa nebude zahrievať aj pri intenzívnom hraní. RAM má 16 GB. Veľkosť displeja je 156 palca. Notebook taktiež obsahuje podsvietenú klávesnicu, čítačku pamäťových kariet a čítačku odtlačkov prstov.


vyberomat sk asus zephyrus

Asus ROG Zephyrus G14

Asus Rog Zephyrus G14 GA401 je herný notebook, s najdlhšou výdržou batérie v roku 2020. Veľkosť operačnej pamäte má 16GB. SDD kapacita je 512 GB. Notebook má čip grafickej karty NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti MAX-Q. Uhlopriečka Asusu je 14 palcov. Veľkou nevýhodou hracieho notebooku je chýbajúca WEB kamera, čo však vynahradí vysoká výkonnosť, ktorá utiahne aj intenzívne hranie.


vyberomat sk dell inspiron

Dell Inspiron 15

Dell Inspiron 15 je pracovný notebook, ktorý má nadštandardnú výbavu RAM (16GB) a 2 TB HDD. Obsahuje Intel iris plus Graphics, SSD 512GB, podsvietenú klávesnicu, webkameru. USB 3.2 Gen 1, čítačku odtlačkov prstov, Wifi 802.11ac a 3-článkovú batériu. Notebook je ľahko prenosný vďaka tenkej konštrukcii 23,3 mm. Zvládne aj náročnejšie aplikácie. Ich plynulé fungovanie ako aj fungovanie operačného systému, zabezpečí dvojjadro na maximálnej Turbo frekvencii 3,9 GHz. Veľkosť displeja je 15 palcov. Notebook obsahuje trojicu USB 3.2 portov, taktiež konektor HDMI.


vyberomat sk apple macbook

Macbook Pro 13 Retina 2020 s Touch Barom

Značka Apple je zárukou kvality, preto pri nákupe MacBooku nešliapnete vedľa. RAM notebooku je 16 GB, kapacita SSD 256 GB. Vysoký výkon zabezpečí procesor Intel Core i5, ktorého frekvencia je 1,4 GHz. Uhlopriečka displeja je 13,3 palca. Výhodou je podsvietená klávesnica a čítačka odtlačkov prstov.


vyberomat sk hp probook g

HP ProBook 450 G6

Notebook HP ProBook 450 G6 má procesor Intel Core 15 8265U, ktorý uspokojí všetky vaše potreby a požiadavky. RAM notebooku je 8 GB DDR4, čo zabezpečí výkon aj náročnejších aplikácii. SSD kapacita je 256 GB a HDD kapacita je 1 TB. Čip grafickej karty je NVIDIA GeForce MX250. Okrem štyroch USB portov, obsahuje aj pripojenie ku televízoru prostredníctvom HDMI. Veľkosť displeja má 15,6 palcov. Vo výbave Hp notebooku sa nachádza aj podsvietená klávesnica, čítačka pamäťových kariet a čítačka odtlačkov prstov.


vyberomat sk lenovo ideapad

Lenovo IdeaPad 330S 15IKB

Notebook HP ProBook 450 G6 má procesor Intel Core 15 8265U, ktorý uspokojí všetky vaše potreby a požiadavky. RAM notebooku je 8 GB DDR4, čo zabezpečí výkon aj náročnejších aplikácii. SSD kapacita je 256 GB a HDD kapacita je 1 TB. Čip grafickej karty je NV.

Veľkosť

Pri výbere notebooku je nesmierne dôležité myslieť na rozmery, ktoré by mal mať. Najviac záleží na tom, či máte v pláne laptop častokrát prenášať alebo nie. Pokiaľ ho plánujete premiestňovať na dennej báze, napríklad do školy či práce, potom sú jednoznačne najlepšou voľbou notebooky s veľkosťou obrazovky od 11 do 14 palcov. Zároveň je dobré mať na pamäti, že väčšie rozmery častokrát znamenajú aj vyššiu hmotnosť. 11 až 12 palcové notebooky obvykle vážia niečo málo cez jeden kilogram, tie s 13 a 14 palcovou obrazovkou potom okolo 1 500 gramov — sú teda najlepšou voľbou v pomere prenositeľnosti ku použiteľnosti. 

vyberomat sk notebook
vyberomat sk notebook

Pokiaľ vám ale nevadí prenášať notebook ťažší ako 2 kilogramy, alebo v prípade, že laptop budete mať umiestnený stále na rovnakom mieste, tak rozhodne stojí za zváženie nákup zariadenia s väčšou obrazovkou. Takéto stroje sú totiž obecne vzaté omnoho výkonnejšie, pretože práve do nich sú inštalované lepšie procesory a grafické karty. Napríklad taký 17 nebo 18 palcový notebook dokáže poskytnúť dostatočný výkon aj k hraniu najnovších hier. Najobľúbenejšími sú ale jednoznačne laptopy s pätnásťpalcovou obrazovkou. 

Platforma 

Celkom zásadným krokom pri výbere notebooku je zvolenie pre vás vhodnej platformy, respektíve operačného systémuKlasikou, ktorej zakúpením rozhodne nikdy chybu neurobíte, sú v tomto ohľade laptopy s Windows. Tie sú skvelé najmä preto, že vďaka ich masovému rozšíreniu je väčšina programov vytváraná práve pre ne a tiež tým, že je možné ich zohnať v širokom množstve rôznych špecifikácií. Najnovším konkurentom im sú laptopy s MacOS od Apple. Medzi prednosti týchto notebookov patrí prívetivosť užívateľského rozhrania a rýchlosť odozvy systému. Naopak, mínusom je jednoznačne vyššia nákupná cena. 

Zohnať sa dajú aj notebooky s Linuxom či Chrome OS, avšak prvý menovaný operačný systém sa hodí skôr pre vedeckých pracovníkov a druhý pre začínajúcich a menej náročných užívateľov. Bohato teda väčšine používateľov postačia dve vyššie menované platformy (Windows a MacOS). Zároveň sa je treba vopred rozhodnúť, či vsadíte na klasický laptop, lebo riešenie 2v1 — teda dotykový notebook, ktorý je možné využívať aj ako tablet. 

Výdrž batérie  

Prednosťou notebookov je na rozdiel od stolných počítačov možnosť využívať ich aj v priebehu toho, kedy nie sú pripojené ku zdroju elektrického prúdu. Vo svojich útrobách totiž majú zabudovanú batériu. S tým však úzko súvisí nutnosť jej výdrže, ktorá by v situácii, kedy s notebookom zamýšľate často cestovať, mala byť v ideálnom prípade aspoň 8 hodín. Minimom by pri súčasnej ponuke mala byť šesťhodinová výdrž batérie —nižšie sa pri výbere notebooku rozhodne neuchyľujte

vyberomat sk notebook
vyberomat sk notebook

Každopádne počítajte s tým, že reálna výdrž sa od tej danej výrobcom môže v konečnom dôsledku značne líšiť, pretože ju ovplyvňuje celý rad faktorov. Od jasu displeja cez rozlíšenie obrazovky až po náročnosť spustených aplikácií. Pri výbere si teda radšej rovno odpočítajte 10 až 20 % od deklarovanej výdrže. Získate tak lepšiu predstavu o skutočnom časovom údaji, ktorý notebook zvládne vydržať na jedno nabitie. 

Procesor  

Pomyselným mozgom celého notebooku a tým hlavným, čo ovplyvňuje jeho výkon, je procesor. Jeho výber preto predstavuje celkom zásadné rozhodnutie. Najväčšími hráčmi na trhu s procesormi sú Intel a AMD — práve CPU od nich nájdete vo väčšine aktuálne ponúkaných modelov laptopov. Lacnejšie a menej výkonné notebooky sú vybavené procesormi Intel Core i3, AMD E a Intel Core i5. Avšak, ak na notebooku plánujete len surfovať na internete alebo ho používať k spusteniu nenáročných programov, potom vám tieto procesory bohato postačia. 

Ak ale od laptopu požadujete naozaj vysoký výkon, napríklad k hraniu hier náročných na procesor či spracovávanie veľkého množstva dát, potom sa nevyhnete kúpe notebooku s lepším CPU. Medzi tieto môžeme bez diskusie zaradiť napríklad laptopy vybavené procesormi Intel Core i7, Intel Core i9 a Ryzen 4000 od AMD. Voľba procesora je teda primárne závislá od toho, čo máte v pláne s notebookom robiť a aký výkon od neho vyžadujete.  

Grafická karta 

Oproti stolnému počítaču je pri notebooku veľmi ťažké neskôr upgradovať jeho hardwarové vybavenie, takže je dôležité si už pri jeho kúpe zaobstarať takú grafickú kartu, ktorá bude plne vyhovovať vašim súčasným aj budúcim potrebám. Ak nehráte počítačové hry, nepracujete s videami vo vysokej kvalite alebo nevytvárate 3D objekty, tak vám bohato postačí integrovaný grafický čip. Ten je zabudovaný v základnej doske a s laptopom zdieľa systémovú pamäť. Odporučiť môžeme napríklad integrovanú grafiku Intel Iris Plus.  

vyberomat sk notebook
vyberomat sk notebook

Ak však aspoň jednu z vyššie zmieňovaných činností plánujete na svojom notebooku pravidelne robiť, tak budete potrebovať výkonnejšiu grafiku. Lídrami na trhu s grafickými procesormi (GPU) sú momentálne AMD a Nvidia. Konkrétne sa pri výbere notebooku môžete porozhliadnuť po Nvidia RTX 2070 či novšom RTX 2080, ktorým sú vybavené tie v súčasnosti najšpičkovejšie laptopy. Pre menej náročných užívateľov sú tu Nvidia GTX 1650 alebo AMD Radeon RX 580. 

Veľkosť úložiska 

Preto, aby ste si mohli do notebooku ukladať softwarové programy, videá či hudbu, sa nezaobídete bez dostatočne veľkého úložiska. Pred nákupom laptopu si preto dôkladne premyslite, ako veľkú kapacitu pevného disku budete potrebovať. Voľba v tomto prípade plne záleží na vašich zvyklostiach práce s dátami. Niektorí používatelia totiž preferujú pracovať s dátami online a nepotrebujú pevný disk s veľkou kapacitou. Iní si zase všetko ukladajú na SSD disk a potrebujú tak niekedy aj terabyty miesta k uloženiu všetkých svojich súborov.  

Výrobcovia našťastie myslia na obidva extrémy a zohnať sa dajú ako laptopy s menej ako 256 GB pamäti, tak aj tie s viac ako 1 128 GB. Trend sa každopádne prikláňa k prvému modelovému príkladu, to znamená, že si ľudia svoje dáta ukladajú stále častejšie do cloudových úložísk, čím dochádza k zmenšovaniu nárokov na veľkosť pevného úložiska. Naviac samozrejme platí, že čím je pevný disk väčší, tím vyššia bude cena notebooku. Voľba malej veľkosti úložiska sa dá okrem toho vždy napraviť zakúpením externého disku, čím môžete navýšiť celkovú kapacitu. 

vyberomat sk notebook
vyberomat sk notebook

Cena 

Aj keď by cena nikdy nemala pri výbere notebooku hrať najhlavnejšiu úlohu, tak zahrnúť ju do procesu výberu laptopu, samozrejme, musíme. Pretože výrazne ovplyvňuje konečnú voľbu. Finančné prostriedky, ktoré sa za notebook vyplatí minúť, by sa mali odvíjať od toho, čo s ním budete robiť. Ak je všetko, čo od svojho laptopu budete požadovať, len prehliadanie internetu, vytváranie prezentácií a písanie textov, môžete sa bez problémov vojsť pod 400 € a nižší výkon takéhoto zariadenia vám nebude nikdy prekážať. Väčšinu ponuky laptopov však tvoria tie v cenovom rozmedzí medzi 400 až 1 200 €. 

Za takúto cenu sa vám do ruky dostane už notebook, ktorý je schopný spojazdniť aj napríklad celý rad nových herných titulov či umožňuje rýchle renderovanie videí. Pokrýva teda drvivú väčšinu potrieb bežných používateľov prenosných počítačov. Notebooky s cenovkou nad 1 200 € sa v zásade vyplatí kupovať prevažne z dvoch dôvodov. A to síce, pokiaľ laptop potrebujete ako výkonný pracovný nástroj alebo na hranie najnovších počítačových hier. 

Zdroje

• https://www.laptopmag.com/articles/laptop-buying-guide
• https://www.pcworld.idg.com.au/article/556585/top-10-things-consider-when-buying-new-laptop/
• https://www.digitaltrends.com/computing/laptop-buying-guide/

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest