Ako vybrať robotický vysávač

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny

vyberomat sk evolveo
vyberomat sk evolveo

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk vyberomat sk xiaomi mi ro
vyberomat sk vyberomat sk xiaomi mi ro

Rozumná voľba

vyberomat sk irobot roomba i
vyberomat sk irobot roomba i

Najvyššia kvalita

Vysávanie patrí medzi najneobľúbenejšie domáce práce. Preto sa nie je čo čudovať, že sa robotické vysávače, ktoré obrali človeka o túto drinu, tešia takej obľube. Ide však o relatívne novú vec vo svete pomocníkov do domácnosti. A tak, si ešte veľa ľudí nie je istých tým, ako postupovať pri výbere robotického vysávača. Práve pre takýchto ľudí sú určené nasledujúce riadky, ktoré poodhalia 7 najdôležitejších oblastí, na ktoré je dobré sa zamerať pri výbere. 

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov pre kvalitné automatické vysávače.

Najvýhodnejšie automatické vysávačeKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna cena
iRobot Roomba i7+– silný výkon
– množstvo pozitívnych recenzií
– množstvo užitočných funkcií
– na všetky druhy podláh
– tichá prevádzka
– rýchle dobíjanie
– vysoká cena649 €Výhodná ponuka
XIAOMI ROBOROCK S5 Max– obsahuje mop pre mokré čistenie, funkčnosť
– výkon
– výdrž
– jednoduché ovládanie cez aplikáciu
– tichý
– malý
– rýchle nabíjanie
– ľahko zohnateľné náhradné diely
– vysoká cena
– komplikácie pri čistení kobercov s vysokými vláknami
392 €Zobraziť ponuku
XIAOMI MI ROBOT VACUUM MOP PRO– obsahuje mop pre mokré čistenie
– funkčnosť
– výdrž
– nastaviteľný sací výkon
– jednoduché ovládanie cez aplikáciu
– tichý
– malý
– nastavenie zakázaných zón
– aplikácia a príručka nie sú v slovenskom jazyku
– pamätá si len jednu mapu bytu
– metlička odpadáva pri zvýšených povrchoch
295 €Zobraziť ponuku
ROWENTA  RR7 447WH EXPLORER SERIE 60– obsahuje mop pre mokré čistenie
– extrémne nízky
– funkčnosť
– jednoduché ovládanie cez aplikáciu
– tichý
– automatická detekcia kobercov
– malá nádobka na prach
– neprejde cez vyššie povrchy
269 €Zobraziť ponuku
EVOLVEO ROBOTREX H6– obsahuje mop pre mokré čistenie
– dobrá cena
– funkčnosť
– jednoduché ovládanie
– rýchle nabíjanie
– tichý
– balenie s náhradnými dielmi
– obsahuje funkciu proti zamotaniu káblov
– zasekáva sa
– horšia orientácia v priestore
– neobsahuje navigáciu
140 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk irobot roomba i

iRobot Roomba i7+

S týmto robotickým vysávačom si uľahčíte upratovanie a zjednodušíte život. Obsahuje naozaj veľké množstvo funkcií, ako je automatické dobíjanie, vysypanie zásobníka do stanice, funkcia proti zamotaniu káblov, predvoľba miestností na upratovanie, pokračovanie vysávania po dobití, senzor proti pádu zo schodov, odolnosť kief voči vlasom, senzor proti nárazu či detekcia znečistených miest. Vysávač zvládne každý typ podlahy. Zároveň vás dokáže zbaviť chlpov od vašich domácich miláčikov. Obsahuje dostatočne veľkú nádobku na prach, a to 0,55 l. Zariadenie je veľmi tiché (58 dB). Baterka sa nabije za 1,5 hodiny a vydrží v prevádzke 75 min. Kapacita batérie: 1 800 mAh. Hmotnosť: 3,4 kg. Rozmery: v. 33,9 x š. 33,9 x h. 9,2 cm.


vyberomat sk xiomi roborock s max

Xiaomi Roborock S5 Max

Robotický vysávač Xiaomi Roborock S5 Max je výborným pomocníkom pri každodennom upratovaní, ktorý vám ušetrí čas aj energiu. Dostane sa aj do rohov, ktoré nielen povysáva ale aj umyje. Vysávač má sací výkon až 2 000 Pa. Vďaka laserovej navigácii LIDAR a senzorom, nenaráža do stien a nespadne zo schodov Vybrať si môžete z dvoch farebných variácii. Nádoba na prach má 460 ml, na vodu 280 ml. Výhodou vysávača je automatické dobíjanie, ovládanie prostredníctvom aplikácii, detekcia znečistených miest a prispôsobenie povrchu podlahy. Xiaomi Roborock S5 Max patrí medzi najlepšie a najkvalitnejšie robotické vysávače na trhu.


vyberomat sk xiaomi mi ro

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro okrem vysávania vyčistí vaše podlahy vďaka mopu, s ktorým viete jednoducho manipulovať. Automatické nabíjanie zabezpečí jeho prevádzku bez potreby vášho zásahu. Perfektne sa prispôsobí povrchu podlahy. Výhodou je nastavenie zakázaných zón, senzor proti pádu zo schodov a senzor proti nárazu. Sací výkon robotického vysávaču je 2 100 Pa. Vybrať si môžete z bielej a čiernej farby.


vyberomat sk rowenta serie

Rowenta RR7447WH Explorer Serie 60

Rowenta RR7447WH Explorer Serie 60 je robotický vysávač s mopom, ktorý zviera nečistoty a prispôsobí sa všetkým povrchom. Vysávač obsahuje automatickú detekciu kobercov, senzor proti pádu a nárazu. Automatické dobíjanie zabezpečí jeho plynulý chod. Doba prevádzky je 90 minút. Ovláda sa prostredníctvom mobilnej aplikácie.


vyberomat sk evolveo

EVOLVEO RoboTrex H6

EVOLVEO Robo Trex H6 slúži na umývanie a vysávanie podláh, odstraňuje zvieracie chlpy a nečistoty. Robotický vysávač obsahuje funkciu proti zamotaniu káblov, senzor proti pádu a nárazu. Perfektne sa prispôsobí všetkým povrchom. Doba prevádzky po jednom nabití je až minút. Nevýhodou vysávača je absencia aplikácie, takže musíte robota nastaviť ručne.

Využiteľnosť 

Proces výberu vhodného robotického vysávača je nutné začať tým, že si ujasníte, ako ho chcete využívať. To znamená, že je potrebné si dôkladne prejsť váš byt či dom a rozmyslieť si, kde všade ho chcete využívať a po akých povrchoch bude vysávač jazdiť. Nie každý robotický vysávač je totiž vybavený na všetky povrchy. Niektoré robotické vysávače sú určené len na tvrdé podlahy, iné si poradia aj s kobercami.

Ďalším dôvodom, prečo nie je možné využiteľnosť tohto moderného pomocníka do domácnosti podceniť, je skutočnosť, že tým predídete situáciám, kedy by ste si kúpili príliš výkonný model. Mohlo by sa totiž stať, že mu jeho výkonnosť zabráni dostať sa tam, kde to od neho vyžadujete. Napríklad pod gauč alebo skriňu. Celý priestor vašej nehnuteľnosti je potrebné si premerať a uistiť sa, že sa všade bez námahy zmestí. A aj keď sú tieto malé spotrebiče vybavené senzorom na rozoznávanie prekážok, je dobré sa najprv presvedčiť, že mu nehrozia žiadne skryté nebezpečia.

vyberomat sk robotic vacuum cleaner
vyberomat sk robotic vacuum cleaner

Funkcie 

Okrem už zmieňovaného rozoznávania prekážok, zabraňujúceho kolíziam s nábytkom, sa robotické vysávače môžu pýšiť celou radou moderných funkcií. Jednou z nich je napríklad možnosť diaľkového ovládania. Táto funkcia sa hodí pre všetkých, ktorí chcú mať nad vysávaním úplnú kontrolu, ale nechcú sa ťahať s ťažkým luxom. Veľa robotických vysávačov sa dnes dá ovládať aj pomocou smartfónu.

V aplikácii pre šikovné telefóny, je okrem ovládania možné napríklad aj naplánovať, kedy má vysávač upratovať alebo zaznamenávať oblasti, ktoré už vyčistil. Nechýba samozrejme ani časovač, ktorý sa postará o to, že vysávač bude upratovať len stanovený čas. Medzi ďalšie funkcie, ktoré môžete pri výbere zvážiť, patrí schopnosť automatického dobíjania alebo detekcia schodov.

Kapacita vrecúšok/prachových nádob 

To, že bude mať vysávač radu zaujímavých funkcií je síce pekné, ale taktiež by mal mať dostatočne veľkú prachovú nádobu. Bez nej by bol totiž takmer nepoužiteľný, najmä v priestorovo rozľahlejších objektoch. Preto je až takmer nevyhnutné zamerať sa pri výbere robotického vysávača aj na tento údaj, o kapacite nádoby na povysávané nečistoty. Vo všeobecnosti dokážu tieto vysávače zozbierať o poznateľne menej nečistôt ako tie štandardné vákuové.

Z tohto dôvodu odporúčame, hlavne v prípade, že nechcete príliš často vyprázdňovať prachovú nádobu či meniť vrecká, porozhliadnuť sa po vysávači s väčšou kapacitou. Za ako tak dostatočný, sa dá považovať objem prachovej nádoby okolo 600 ml. Ak má vysávač aj nádobu na mokré upratovanie, je potrebné aby mala objem aspoň 150 ml.

Batéria a doba prevádzky

Výdrž batérie je tiež jedným z faktorov, ktorý je potrebné pri výbere zvážiť. Určuje totiž to, ako dlho dokáže byť vysávač v prevádzke na jedno nabitie. Čím rozsiahlejšie je vaše obydlie, tým vyššiu výdrž batérie budete potrebovať. Najlacnejšie robotické vysávače vydržia na jedno nabitie ledva hodinu. Naopak, tie ktoré sú vybavené najkvalitnejšími akumulátormi, dokážu na jeden záťah zvládnuť aj viac ako trojhodinové vysávanie a čistenie.

vyberomat sk robotic vacuum cleaner
vyberomat sk robotic vacuum cleaner

Zvyčajne sa kapacita akumulátorov pohybuje v rozmedzí okolo 2 500 mAh, výnimkou však nie sú ani tie s kapacitou 3 000 mAh. S vyššou kapacitou batérie býva spojená aj vyššia kúpna cena. Záleží teda len na vás, či sa vám do pohodlia a času ušetreného nabíjaním oplatí investovať. Rada prevažne drahších vysávačov je dokonca schopná samostatne sa dobiť v dobíjacej stanici, alebo sa do nej v prípade potreby automaticky vrátiť. Nezabudnite sa zamerať aj na to, ako dlho trvá kým sa vysávač dobije. Ideálne by to mal zvládnuť za 2 až 3 hodiny.

Hlučnosť 

Predpokladá sa, že robotický vysávač budete najčastejšie používať v miestnostiach kde sa bežne zdržujete, napríklad v spálni či obývacej izbe. S tým úzko súvisí potreba toho, aby bol vysávač tichý a zbytočne vás nerušil pri bežných činnostiach. Napríklad pri pozeraní televízie. Z týchto pochopiteľných dôvodov je rozhodne lepšie a praktickejšie sa porozhliadnuť po tichom robotickom vysávači, ktorého hlučnosť nepresahuje 72 dB.

Pokiaľ však máte v pláne používať robotický vysávač v miestnostiach kde sa cez deň príliš nezdržujete, napríklad v predsieni, zvýšená hlučnosť vám nemusí prekážať. To isté platí aj ak plánujete vysávať počas vašej neprítomnosti priamo v byte či dome. V tomto prípade kľudne ušetrite nejaké to euro a bez výčitiek si kúpte mierne hlučnejšiu variantu.

Výkon 

Niektoré modely robotických vysávačov čistia lepšie a účinnejšie ako ich konkurencia. Môže za to celá rada faktorov, ale najzásadnejší vplyv má na túto skutočnosť práve výkon týchto moderných pomocníkov do domácnosti. Práve sací výkon určuje ako rýchlo a efektívne bude váš vysávač schopný zbierať nečistoty. Avšak vyšší sací výkon automaticky neznamená, že bude vysávač schopný vysať viac nečistôt, ako by sa mohli mnohí mylne domnievať.

vyberomat sk robotic vacuum cleaner
vyberomat sk robotic vacuum cleaner

Nie všetky robotické vysávače totiž dokážu dobre čistiť na všetkých povrchoch. Pre niektoré s vysokým sacím výkonom môže byť problém vysať psie chlpy z podlahy. Iné, s nižším sacím výkonom, môžu túto úlohu bez ťažkostí zvládať, lebo sú na to lepšie prispôsobené. Každopádne, kúpou vysávača s vyšším výkonom okolo 30 – 40 W nič nepokazíte, práve naopak.

Cena  

Ani v prípade robotických vysávačov nie je možné z procesu výberu vynechať cenu. Tá môže byť naozaj rôznorodá. Vysávač môžete nájsť už za 50 €, ale aj za niekoľko stoviek eur. V priemere sa cena pohybuje okolo 200 €. Ešte dôležitejšie ako samotná kúpna cena je to, aby ste za dané peniaze dostali zodpovedajúce funkcie.

Od tých najlacnejších modelov robotických vysávačov samozrejme nemôžete očakávať žiadne zázraky, ale aj so základným vybavením dokážu obstojne povysávať. U modelov za viac ako 400 € by už naopak nemali chýbať aj sofistikovanejšie funkcie, ako napríklad senzory na mapovanie okolia. Tieto senzory umožňujú rýchlejšie a efektívnejšie vysávanie. U tých najdrahších modelov môžete očakávať napríklad funkciu vytvárania virtuálnych stien, či možnosť nastaviť vysávač tak, aby čistil len vybranú oblasť.

Zdroje

• https://www.tomsguide.com/us/robot-vacuum-buying-guide,review-4084.html
• https://www.pcmag.com/picks/the-best-robot-vacuums
• https://www.which.co.uk/reviews/robot-vacuum-cleaners/article/how-to-buy-the-best-robot-vacuum-cleaner

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest