Ako vybra┼ą najlep┼í├ş French Press

French Press je kanvi─Źka na pr├şpravu k├ívy. Milovn├şkom k├ívy umo┼ż┼łuje vychutna┼ą si skvel├║ chu┼ą a ar├│mu klasick├ęho „turka“ bez pr├ştomnosti usadeniny. Sp├┤sob pr├şpravy k├ívy vo French Presse d├íva vode ─Źas prenikn├║┼ą do bunkovej ┼ítrukt├║ry mletej k├ívy a vytiahnu┼ą z nej to najlep┼íie bez nadmernej horkosti. D├íva tak vynikn├║┼ą pln├Żm chutiam a kr├ęmovej ┼ítrukt├║re k├ívy.

French Press, ako ho pozn├íme dnes, bol patentovan├Ż v roku 1929 talianskym dizajn├ęrom Attilio Calimanim. French Press je zn├ímy tie┼ż ako kafeti├ęr, press pot alebo piston.

Pre─Źo si k├║pi┼ą French Press

 • N├şzka obstar├ívacia cena
 • Nen├íro─Źn├í ├║dr┼żba
 • Ve─żmi jednoduch├í pr├şprava k├ívy

Materiál

French Press sa naj─Źastej┼íie vyr├íba zo skla alebo nerezu. Niektor├ę ─Źasti, ako je napr. ucho kanvice, piest alebo podstavec, m├┤┼żu by┼ą z plastu.

Sklo

V─Ćaka sklenenej n├ídobe budete ma┼ą preh─żad o pr├şprave k├ívy. Sklo by malo by┼ą ┼żiaruvzdorn├ę. Nev├Żhodou sklenen├ęho French Pressu je mo┼żnos┼ą rozbitia.

Nerez

French Press z nerezu je drah┼í├ş a tie┼ż n├íro─Źnej┼í├ş na ├║dr┼żbu – s├║ na ┼łom vidie┼ą ┼ímuhy a odtla─Źky. Materi├íl je neprieh─żadn├Ż, neuvid├şte teda na obsah kanvice. V├Żhodou nerezov├ęho French Pressu je vysok├í odolnos┼ą proti po┼íkodeniu, je teda vhodn├Ż napr. na cesty.

Ve─żkos┼ą French Pressu

Pri v├Żbere French Pressu zv├í┼żte, pre ko─żko os├┤b budete k├ívu naj─Źastej┼íie pripravova┼ą. V├Żhodou je, ┼że na rozdiel od moka kanvi─Źky, nie je potrebn├ę French Press naplni┼ą a┼ż po okraj. Aj vo ve─żkej kanvici tak m├┤┼żete pripravi┼ą k├ívu len pre jednu osobu. Objem French Pressu sa ud├íva v mililitroch, na jednu ┼í├ílku k├ívy pripad├í 100-150 ml.

Objem            

Do 300 ml ÔÇô vhodn├ę pre 1ÔÇô2 osoby

Do 600 ml ÔÇô najuniverz├ílnej┼íia ve─żkos┼ą, pre 2ÔÇô4 osoby

Do 800 ml ÔÇô vhodn├Ż pre ve─żk├ę rodiny, pro 5ÔÇô7 os├┤b

Nad 800 ml ÔÇô pre ve─żk├Ż kolekt├şv ─żud├ş, napr. do kancel├írie, pre 7 a viac os├┤b

├Üdr┼żba

├Üdr┼żba French Pressu je ve─żmi jednoduch├í. Sta─Ź├ş umy┼ą jednotliv├ę ─Źasti ru─Źne alebo v um├Żva─Źke.

Po─Ź├ştajte s t├Żm, ┼że raz za p├ír rokov je potrebn├ę vymeni┼ą sitko piestu, ktor├ę sa pri pravidelnom pou┼ż├şvan├ş opotrebov├íva.

Ako pripravi┼ą k├ívu vo French Presse

Pr├şprava k├ívy vo French Presse je ve─żmi jednoduch├í a zaberie len p├ír min├║t.

 1. N├ídobu French Pressu najsk├┤r predhrejte. Nalejte do nej hor├║cu vodu – t├║ po chv├şli vylejte.
 2. Nasypte do French Pressu k├ívu – na 100 ml vody pripad├í asi 6 g k├ívy, samozrejme mo┼żn├ę upravi┼ą pod─ża chuti.
 3. Pripravte si vodu na zaliatie k├ívy. Teplota vody by mala by┼ą 93-95 ┬░C. T├║to teplotu dosiahnete, ak nech├íte vriacu vodu asi pol min├║ty odst├í┼ą.
 4. Zalejte k├ívu mal├Żm mno┼żstvom vody tak, aby voda bola tesne nad namletou k├ívou, dobre premie┼íajte a po─Źkajte asi pol min├║ty.
 5. Dolejte zbytok vody a nechajte k├ívu extrahova┼ą 3-4 min├║ty.
 6. Potom stla─Źte piest a┼ż na dno. Postupujte opatrne, aby na v├ís hor├║ca k├íva nevystriekla.
 7. Po stla─Źen├ş piesta k├ívu ihne─Ć zlejte, nemala by zosta┼ą vo French Presse, aby sa u┼ż ─Ćalej nel├║hovala.
 8. Vychutnajte si kávu.

Sem bych zas ┼íoupla ozdrojovan├ę video

Aká káva je vhodná

Z├íkladom dobrej chuti je spr├ívny v├Żber k├ívy. Kvalitn├║ k├ívu zo┼żeniete v ┼ípecializovan├Żch predajniach, kde v├ím s v├Żberom k├ívy poradia. K├íva r├Żchlo str├íca ar├│mu, nekupujte jej viac, ne┼ż ste schopn├ş spotrebova┼ą v priebehu dvoch t├Ż┼żd┼łov.

Ide├ílne je zomlie┼ą k├ívu v┼żdy ─Źerstv├║ pred ka┼żdou pr├şpravou. K├ívu na pr├şpravu vo French Presse melieme na hrubo. Konzistenciou by mala pripom├şna┼ą cukor kry┼ít├íl.

Mo┼żno v├ím pom├┤┼że:

 • 1 mierne kopcovit├í polievkov├í ly┼żica mletej k├ívy zodpoved├í 7ÔÇô9 g
 • 1 mierne kopcovit├í ─Źajov├í ly┼żi─Źka mletej k├ívy zodpoved├í 3ÔÇô4 g

Cena

Cena French Pressu nie je vysok├í. Aj za n├şzku sumu mo┼żno k├║pi┼ą kvalitn├Ż pr├şstroj. Vy┼í┼íia cena sa odr├í┼ża v materi├íli, preveden├ş a zna─Źke v├Żrobcu.

Cena do 20 eur

Najlacnej┼í├ş French Press, naj─Źastej┼íie zo skla a plastu. Obvykle s men┼í├şm objemom.

Cena od 20 do 50 eur

V tejto cenovej kateg├│rii m├┤┼żete k├║pi┼ą nielen funk─Źn├ę, ale aj dizajnovo zauj├şmav├ę k├║sky. Pre potreby be┼żnej dom├ícnosti ide├ílny pomer cena – v├Żkon.

Cena nad 50 eur

V cenovej kateg├│rii nad 50 eur sa nach├ídzaj├║ hlavne luxusn├ę dizajnov├ę k├║sky a modely vhodn├ę do kaviarn├ş.

Zna─Źky

Najzn├ímej┼í├şm v├Żrobcom French Pressov je talianska zna─Źka Bialetti. Medzi ─Ćal┼íie zn├íme zna─Źky patr├ş napr. Bodum, Banquet alebo Tescoma.

Tipy nakoniec

 • Vo French Presse m├┤┼żete pripravova┼ą aj sypan├Ż ─Źaj. Aby nedoch├ídzalo k ovplyvneniu chuti, je vhodn├ę nepou┼ż├şva┼ą rovnak├Ż French Press na pr├şpravu k├ívy a ─Źaju.
 • Vo French Presse mo┼żno pripravi┼ą aj ─żadov├║ k├ívu. Nalejte do French Pressu s k├ívou studen├║ vodu a nechajte ju st├í┼ą p├ír hod├şn v chladni─Źke.

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest