Ako vybrať najlepší prekvapkávací kávovar

Je pre vás espresso veľmi silné? Máte radi tureckú kávu bez usadeniny? Vypijete niekoľko šálok kávy denne? Ak ste na všetky otázky odpovedali kladne, je možno prekvapkávač kávy to pravé pre vás. S prekvapkávače môžete rýchlo a jednoducho pripraviť väčšie množstvo kávy, ktorá je charakteristická jemnejšia chuťouA ako espresso, a vďaka prekvapkávaču si ju môžete vychutnávať priebežne po celý deň.

Výhody

 • Jednoduché použitie a takmer žiadna údržba
 • Pripravíte niekoľko šálok kávy súčasne
 • Nízka cena

Nevýhody

 • Pre niekoho môže byť káva slabá a málo výrazná
 • Nutnosť kupovať filtre

Typy prekvapkávačov

V základe sa prekvapkávače kávy delia na dva typy – manuálne a elektrické.

Manuálny prekvapkávač

Manuálny prekvapkávač je veľmi jednoduché zariadenie. V podstate ide o nádobu rozdelenú na dve časti. Do hornej časti nádoby sa umiestni filter, do neho nasype káva a tá sa zaleje vodou. Voda cez filter a kávu prekvapká do spodnej nádobky a hotový nápoj je na svete.

Výhodou tohto riešenia je, že nepotrebujete žiadny zdroj energie, takže si kávu môžete pripraviť kdekoľvek.

Elektrický prekvapkávač

Princíp fungovania elektrického prekvapkávača kávy je podobný ako pri manuálnom prekvapkávači. Rozdiel je v tom, že do elektrického prekvapkávača sa leje studená voda a prístroj si ju sám ohreje. Výhodou tiež je, že prístroj potom udržuje kávu teplú aj niekoľko hodín.

Ako prekvapkávač kávy funguje

Princíp, na ktorom prekvapkávač funguje, je veľmi jednoduchý. Do zásobníka sa umiestni mletá káva, ktorú potom preteká horúca voda. Tá sa cez filter dostane do spodnej nádoby a tak vznikne hotový nápoj.

Mechanizmus je podobný ako pri príprave espressa. Kým ale espressovač vyrába kávu pomocou vysokého tlaku, u prekvapkávačov voda prechádza kávou svojvoľne. Výsledná chuť je teda slabšia a jemnejšia. Chuťové vlastnosti ale značne ovplyvní aj použitý filter a hrubosť mletia kávy.

 • Lepšie je používať svetlejšie praženú kávu. Je menej horká a viac vynikne jej aromatická chuť.
 • Pred prípravou kávy prepláchnite papierový filter horúcou vodou. Obmedzí to pachuť papiera v káve a zahrejete tak kanvicu.
 • Káva by mala byť zomletá na strednú hrubosť.
 • Pre 125 ml stredne silnej kávy použite 7 gramov kávy, pre silnejšiu kávu použite 8 gramov.
 • Na 1 liter nápoja je potreba približne 60 gramov kávy.
 • Voda na prípravu kávy by mala mať teplotu 93° C.

Objem

Hlavnou výhodou prekvapkávačov je, že s nimi pripravíte väčšie množstvo kávy naraz. Bežne sú dostupné prekvapkávače s kanvicou s objemom 0,6 až 2 litre. Ak sa rozhodnete zaobstarať si elektrický prekvapkávač, oplatí sa zvoliť ten s väčším objemom kanvice. Káva v ňom totiž zostane teplá a čerstvá po celý deň.

Príkon

Prekvapkávače kávy majú bežne príkon 350 W až 1 750 W. Tie s nižším príkonom sú lacnejšie na prevádzku, ale majú obmedzené funkcie. Prekvapkávače s príkonom nad 1 000 W sú vybavené doplnkovými funkciami, ale ich prevádzka je drahšia.

Filter

Filter má na výslednú chuť kávy nemalý vplyv. Na trhu sú dostupné tri typy filtrov.

 • Papierový filter – slúži na jednorazové použitie. Papierové filtre zjednodušujú údržbu prekvapkávača, ale na druhú stranu sa zvyšujú náklady na jeho použitie.
 • Plastový filter – možno použiť opakovane, je odnímateľný a umývateľný.
 • Bavlnený filter – možno použiť opakovane, po každom použití je nutné ho prepláchnuť a po niekoľkých použitiach vyprať.

Doplnkové funkcie

Niektoré prekvapkávače kávy sú vybavené doplnkovými funkciami. Patrí medzi nich:

 • udržiavanie teploty kávy – po uvarení je káva udržiavaná teplá aj niekoľko hodín
 • časovač – nastavíte prípravu kávy na určitý čas, napr. ráno po prebudení
 • termoska – ak sa káva prekvapkáva do integrovanej termosky, zostane ešte niekoľko hodín teplá, bez toho aby ju prístroj ohrieval
 • automatické vypnutie – po určitej dobe nečinnosti sa prístroj sám vypne
 • anti-drip systém – v prípade vybratia kanvice zabráni kvapkanie kávy z prístroja
 • ochrana proti prehriatiu – bezpečnostná poistka proti prehriatiu prístroja
 • automatické odvápnenie – automatické odstránenie vodného kameňa

Nie je prekvapkávač ako prekvapkávač

Na princípe prekvapkávania kávy cez filter funguje aj niekoľko ďalších vychytávok pre kávových nadšencov. Poďme sa na niektoré z nich pozrieť.

Karlovarský príbor

Skladá sa z porcelánovej kanvice a hrnčeka s pokrievkou, medzi ktorými je umiestnený porcelánový filter.

Chemex

Chemex je sklenená banka s lievikom. Do najužšej časti lievika je vložený špeciálny filter, cez ktorý sa káva dostáva do nádobky. Filter chemexu je o tretinu silnejší ako klasické papierové filtre a vyrába sa zo špeciálnej buničiny.

Vacuum pot

Vacuum pot je tvorený dvoma sklenenými nádobami, ktoré sú spojené trubicou s filtrom. V spodnej nádobe sa zahrieva voda, ktorá sa mení na paru a stúpa nahor cez trubicu a filter s kávou do hornej nádoby. Po vychladnutí sa para premení opäť na kvapalinu, v spodnej nádobe sa vytvorí vákuum a vsiakne všetku tekutinu späť do spodnej nádoby.

Dripper

Dripper predstavuje nádobu v tvare lievika, do ktorého sa vkladá papierový filter. Do filtra sa nasype káva, ktorú necháte pretiecť horúcou vodou priamo do šálky. Dripper môže byť plastový, sklenený, keramický alebo kovový. Najobľúbenejším modelom je dripper Hario V60.

Cena

Prekvapkávače kávy sa dajú zaobstarať už za pár stoviek. Cena sa môže ale vyšplhať tiež až na niekoľko tisíc.

Cena do 20 eur

V tejto cenovej kategórii kúpite predovšetkým manuálne prekvapkávače. Možno nájsť aj základné elektrické modely s nízkym príkonom a malým objemom kanvice.

Cena od 20 do 60 eur

V tejto kategórii sa nachádza väčšina najpredávanejších modelov. Prekvapkávače v tejto cenovej relácii sú vybavené doplnkovými funkciami, kanvice majú väčší objem a aj dizajnovo sa dajú nájsť veľmi pekné kúsky.

Cena nad 60 eur

Modely z tejto kategórie sú kvalitné kúsky s veľkým množstvom doplnkových funkcií, väčším objemom a dobrým príkonom.

Obľúbené značky

Medzi obľúbené a osvedčené značky patria Philips, DeLonghi, Hario, Krups, Domo, Moccamaster.

Vložiť komentár