Ako vybrať glukomer

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk sd codefree
vyberomat sk sd codefree

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk medisana meditouch
vyberomat sk medisana meditouch

Rozumná voľba

vyberomat sk ihealth bgs
vyberomat sk ihealth bgs

Najvyššia kvalita

Glukomer je zariadenie na meranie hladiny cukru v krvi. Preto je potrebnou pomôckou pre každého diabetika. Výhodou je, že pre pravidelnú kontrolu hladiny cukru v krvi nie je potrebné chodiť k lekárovi. V lekárovi vám tak postačí chodiť len na pravidelné prehliadky raz za pol roka.

Pri výbere glukomeru je potrebné venovať zvýšenú pozornosť presnosti jeho merania. Lacné necertifikované glukomery môžu mať príliš vysokú odchýlku, ktorá by negatívne ovplyvnila vašu liečbu. Zamerajte sa tiež na porovnanie veľkosti displeja a pamäte. Jednotlivé modely sa okrem toho líšia množstvom ponúkaných funkcií. Pri kúpe vás iste bude zaujímať aj cena. Ak máte diagnostikovanú cukrovku, informujte sa o príspevku na toto zariadenie vo svojej zdravotnej poisťovni.

vyberomat sk glucometer
vyberomat sk glucometer

Čo si vybrať?

V tabuľke nižšie sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné glukomery.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
IHEALTH BG5S– spĺňa podmienky pre zdravotné zariadenie
– presnosť merania
– spojenie so smartfónom (bluetooth)
– rýchlosť
– cena
– drahé príslušenstvo
– komplikácie s nabíjaním
70 €Zobraziť ponuku
MEDISANA MEDITOUCH 2– cena
– rýchlosť
– USB
– prepojenie s aplikáciou
– pamäť meraní (480)
– chýbajúci návod v českom/slovenskom jazyku45 €Zobraziť ponuku
BEURER GL 50 – rozmery
– funkčnosť (3 v 1 – pero, glukomer, USB)
– pripojenie k PC
– pamäť meraní (480)
– rýchlosť
– cena
– drahé príslušenstvo
43 € Zobraziť ponuku
SD Gluco Navii– cena
– rýchlosť
-presnosť
– jednoduchosť použitia
– prepojenie s aplikáciou
– komplikovaná kalibrácia28 €Výhodná ponuka
SD CODEFREE– cena
– rýchlosť
– jednoduchosť použitia 
– nedá sa kalibrovať
– pamäť meraní (100)
27 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk ihealth bgs

iHealth BG5S

Glukomer iHealth BG5S, dokážete pripojiť prostredníctvom technológie bluetooth ku svojmu smartfónu. Vďaka prepojeniu sa výsledky ukladajú na iHealth cloude. Po aplikácií krvi na prúžok, získate výsledok po 5 sekundách. Prednosťou glukomeru je jeho certifikácia pre zdravotné zariadenia. Rozsah merania 1,11 mmol/L. V balení sa nachádza 10 prúžkov. Rozmery: 9,8 x 3,5 x 2,78 cm. Hmotnosť: 3,5 g.


vyberomat sk medisana meditouch

Medisana MediTouch 2

Glukomer Medisana MediTouch 2, obsahuje USB kľúč pre transfer dát. Výsledky odmeria po 5 sekundách. Výhodou je prepojenie s aplikáciou VitaDock. Dokáže si zapamätať 480 výsledkov merania. Rozsah merania je 33,3 mmol/L. Napája sa prostredníctvom batérie. Balenie obsahuje 10 prúžkov.


vyberomat sk beurer gl

Beurer GL 50

Beurer GL 50 Green, je glukomer určený pre presné meranie obsahu cukru v krvi. Rozsah merania 1,1 – 35 mmol/L. Dokáže stanoviť glykémiu už za 5 sekúnd. Beurer dokáže uložiť 480 výsledkov meraní s dátumom a časom. Meria na alternatívnych častiach tela pomocou AST uzáveru. Rozmery: 12,3 x 2,8 x 1,6 cm. Hmotnosť: 37 g.


vyberomat sk sd biosensor akcna sada – glukometr sd gluco navii nfc pasikov

SD Gluco Navii

Značka SD ponúka glukomer bez kódovania. Prednosťou glukomeru je možnosť prepojenia s aplikáciou NFC, alebo cez USB. Pamätá si 500 meraní vrátane dátumu a času. Rozsah merania je 33,3 mmol/L. Napája sa prostredníctvom batérie. Balenie obsahuje 50 prúžkov.


vyberomat sk sd codefree

SD CodeFree

SD Codefree je glukomer bez kódovania. Prednosťou glukomeru je jeho jednoduché ovládanie. Meranie cukru v krvi trvá 5 sekúnd. Dokáže si zapamätať výsledky 100 meraní. Rozsah merania je 33,3 mmol/L. Napája sa prostredníctvom batérie. Balenie obsahuje 50 prúžkov. Rozmery: 4,8 x 8,37 x 1,53 cm. Hmotnosť: 29,5 g.

Ako funguje glukomer

Glukomer je určený na meranie hladiny cukru v krvi aj pre tých, ktorí nemajú žiadne medicínske vzdelanie. Jeho úlohou je poskytnúť rýchly a jednoduchý spôsob kontroly. Na meranie budete potrebovať okrem neho ešte odberové pero alebo lancety a meracie prúžky.

Pomocou glukomera zistíte výsledok takmer okamžite. Odber krvi sa vykonáva na brušku prsta. Pomocou lancety alebo odberového pera si prepichnete pokožku. Vďaka rýchlosti prepichnutia je tento proces takmer bezbolestný. Kvapku krvi nasajete na testovací prúžok a vložíte do glukomera. Hodnota merania sa zobrazí na displeji.

Lanceta alebo odberové pero

Vysvetlíme si ešte, aký je rozdiel medzi lancetou a odberovým perom. Lanceta je určená na jednorazové použitie. Odberové pero je dizajnovo podobné peru na písanie. Do jeho vnútra sa vkladajú sterilné ihly. Použitú ihlu je vždy potrebné vymeniť. Do niektorých modelov je možné vložiť niekoľko ihiel naraz. Čo sa bolestivosti týka, nie je medzi lancetou a perom žiadny rozdiel.

vyberomat sk glucometer
vyberomat sk glucometer

Podľa čoho vybrať glukomer

Glukometer, tak ako aj iné zariadenia, je potrebné vyberať pomocou porovnania viacerých parametrov. Mala by vás zaujímať najmä presnosť merania. Okrem toho sa jednotlivé modely líšia možnosťou odberu z viacerých častí tela a funkciami.

Presnosť merania

V prípade prístroja, akým je glukometer, môže každá odchýlka merania ovplyvniť liečbu. Postačujúca odchýlka je do 0,8 nmol/l. Môžete sa však stretnúť aj s modelmi, ktoré merajú s odchýlkou až do 20 %. Kúpe takéhoto glukomera by ste sa mali vyvarovať. Mohlo by to mať za následok nesprávne nastavenie liečby.

Presnosť merania môže ovplyvniť tiež nesprávny postup. Uistite sa preto, že glukometer používate presne podľa priloženého návodu. Samozrejmosťou by mal byť oficiálny certifikát.

Veľkosť displeja

Od veľkosti displeja závisí veľkosť zobrazovaných čísiel. Vyberajte veľkosť, z ktorej budete môcť hodnoty jednoducho odčítať. Jedná sa nie len o hodnotu hladiny cukru v krvi ale tiež ostatné údaje v závislosti od funkcií konkrétneho prístroja. Niektoré modely majú displej s podsvietením. Ak vám to pomôže pri čítaní, vyberte si práve takýto. Iné modely dokážu pomocou integrovaného zvukového výstupu prečítať výsledok aj nahlas.

Od veľkosti displeja závisí veľkosť glukomera. Rozdiely vo veľkosti však budú len v rozmedzí niekoľkých centimetrov.

Odber z rôznych častí tela

Ak chcete, aby ste si mohli pri meraní odoberať krv nielen z prsta ale aj iných častí tela, vyberajte glukometre s touto možnosťou. Možnosť odoberať aj z iných častí tela vám umožní vybrať si tú časť, ktorá vám viac vyhovuje.

Pamäť

Glukomer s vnútornou pamäťou si zapamätá merania bez toho, aby ste ich museli zapisovať. Od veľkosti pamäte glukomera závisí, koľko meraní si budete môcť uložiť. Môžete sa stretnúť s modelmi, ktoré uložia len 15 meraní ale tiež s modelmi s pamäťou až pre 100 – 500 meraní. Vyberajte podľa vašich požiadaviek. Čím viac meraní si budete môcť uložiť, tým menej si ich budete musieť zaznamenávať ručne.

Výdrž a typ batérie

Na komfort pri používaní glukomera vplýva výdrž batérie. Niektoré glukomery používajú tužkové, iné gombíkové vymeniteľné batérie. Môžete sa stretnúť a s nabíjateľnou batériou, ktorú nebude potrebné vymieňať. Glukometer však bude o niečo ťažší.

Množstvo krvi

Na meranie budete potrebovať len niekoľko kvapiek krvi. Aj toto množstvo sa však môže pri jednotlivých prístrojoch líšiť. Drahšie glukomery spravidla potrebujú menej krvi.

Doba merania

Glukomery sa líšia tiež dobou potrebnou na určenie výsledku. Priemerná doba je 5 sekúnd. Môže sa ale líšiť a byť o niečo kratšia alebo dlhšia.

vyberomat sk glucometer
vyberomat sk glucometer

Funkcie glukomerov

Aj keď sú glukomery určené na meranie hladiny cukru v krvi, môžu byť vybavené viacerými užitočnými funkciami. Najlacnejšie modely budú plniť len svoju základnú funkciu. Viacero ich môžete očakávať od drahších prístrojov. Môžete sa stretnúť s nasledovnými:

Bluetooth

Prepojenie glukomera s počítačom alebo mobilným telefónom môže byť pomocou sieťového kábla alebo bluetooth. Bezdrôtové pripojenie vám umožní preniesť výsledky meraní do počítača s možnosťou ich ďalšieho uloženia či prezerania.

Codefree

Ak si kúpite glukometer s označením codefree, nebudete ho musieť kalibrovať. Pri prístrojoch, ktoré toto označenie nemajú, je potrebné glukometer kalibrovať vždy, keď otvoríte nové balenie meracích prúžkov. Kalibrovanie sa vykonáva skenovaním kódu alebo vložením čipu.

Indikátor

Pri pravidelnom meraní iste oceníte aj indikátor vybitia batérie, ktorý vás upozorní na to, že ju bude potrebné vymeniť. Niektoré glukomery disponujú tiež indikátorom nesprávne zasunutého testovacieho prúžku.

Automatické vypnutie

Táto funkcia zabráni zbytočnému vybíjaniu batérie v prípade, ak zabudnete glukometer vypnúť. Po niekoľkých sekundách sa vypne sám.

Alarm

Alarm glukomera si môžete nastaviť na pravidelné časy, kedy je potrebné vykonať merania. Nebudete tak musieť na meranie myslieť alebo si nastavovať budík na inom zariadení.

Iné hodnoty

Ak chcete, aby vám glukomer dokázal zmerať aj hodnotu cholesterolu, hemoglobínu alebo kyseliny močovej, je to možné. Stačí, ak si vyberiete model, ktorý tieto merania ponúka.

Smart glukomery

Smart technológie neobišli ani prístroj, akým je glukomer. Tieto modely budú patriť do vyššej cenovej kategórie. Dokážu vám však vypočítať, aké množstvo inzulínu by ste mali použiť. Okrem toho sa môžete stretnúť aj s jednoduchšími funkciami, ako je napríklad počítanie priemerného výsledku v stanovenom období.

Tipy na záver

Glukomer je prístroj, vďaka ktorému budete mať hladinu cukru v krvi vždy pod kontrolou a budete si vedieť podávať správne množstvo inzulínu. Pri výbere glukomera porovnávajte viacero parametrov. Najdôležitejším je jeho presnosť. Ďalej by vás mala zaujímať veľkosť displeja a pamäte, možnosť odberu z viacerých častí tela a doba merania. Okrem toho porovnávajte funkcie, ktorými glukomer disponuje. Mnohé z nich vám jeho používanie uľahčia alebo vám poskytnú možnosť merania aj iných hodnôt v krvi.

Pri používaní glukomeru je dôležité dodržiavať správny postup merania. Vždy preto dodržiavajte pokyny v návode na použitie. Pred meraním si tiež umyte a osušte ruky. Odstránite tak pot, ktorý by ovplyvnil výsledok. Prsty nedezinfikujte. Ruky by mali byť pre dostatočné prúdenie krvi zahriate. Vhodné je bruško prstu, z ktorého krv odoberáte, premasírovať. Dodržiavajte tiež požadované množstvo krvi. Ak váš glukometer nemá vnútornú pamäť, nezabudnite si výsledok merania zaznamenať.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest