Ako vybra┼ą ┼íunkovar

Dali by ste si chutn├║ ┼íunku bez nezdrav├Żch pr├şsad a konzerva─Źn├Żch l├ítok? So ┼íunkovarom si ju m├┤┼żete pohodlne vyrobi┼ą. Budete potrebova┼ą len dostatok kvalitn├Żch surov├şn a, samozrejme, ┼íunkovar. V tom, ako si ho vyberiete, aby vyhovoval va┼íim potreb├ím, v├ím porad├ş nasleduj├║ci n├ívod.

Na trhu n├íjdete ┼íunkovary s rozdielnymi parametrami. Aby ste medzi nimi na┼íli ten najlep┼í├ş pre v├ís, za─Źnite porovnan├şm ve─żkosti. Potom bude na rade v├Żber tvaru a materi├ílu. Nezabudnite na to, ┼że pri varen├ş je potrebn├ę dodr┼żiava┼ą stanoven├║ teplotu. Vhodnej┼íie s├║ preto modely s teplomerom. V z├ívere ─Źl├ínku n├íjdete u┼żito─Źn├ę tipy na pr├şpravu va┼íej prvej dom├ícej ┼íunky. Nezabudli sme ani na kr├ítky postup, ktor├Ż v├ím pom├┤┼że, aby ste na ni─Ź d├┤le┼żit├ę pri jej pr├şprave nezabudli.

vyberomat sk ham maker
vyberomat sk ham maker

─îo si vybra┼ą?

Pripravili sme si pre v├ís zop├ír tipov na v├Żhodn├ę ┼íunkovary.

N├ízovKladyZ├íporyOrienta─Źn├í cenaKde k├║pi┼ą?
TESCOMA PRESTO– v├Żkon
– jednoduchos┼ą ovl├ídania
– jednoduchos┼ą ├║dr┼żby
– teplomer
 – objem22 ÔéČV├Żhodn├í ponuka
ORION NEREZ– v├Żkon
– objem
–  jednoduchos┼ą ovl├ídania
– jednoduchos┼ą ├║dr┼żby
– teplomer
– nem├í sa pou┼żi┼ą polovi─Źn├í porcia
– nepresnos┼ą teplomeru
16 ÔéČV├Żhodn├í ponuka
vyberomat sk tescoma

Tescoma Presto

┼áunkovar Presto, od zna─Źky Tescoma obsahuje teplomer, pre lep┼íiu kontrolu varenia. Kapacita je pribli┼żne 1 kg ┼íunky. ┼áunkovar je vyroben├Ż z odoln├ęho plastu, ┼żiaruvzdorn├ęho silik├│nu a nerezovej ocele. S├║─Źas┼ąou balenia je univerz├ílny teplomer, redukcia, n├ívod na pou┼żitie, pokrievka a kniha receptov. Priemer n├ídoby je 11 cm. ┼áunkovar je vhodn├Ż do um├Żva─Źky riadu. Hmotnos┼ą: 0,35 kg. Rozmery: 17 x 11 x 11 cmvyberomat sk orion

Orion 3,2 l

Ov├ílny ┼íunkovar Orion nerez m├í objem 3,2 litra. Obsahuje teplomer, ktor├Ż m├┤┼że vykazova┼ą nepresn├ę hodnoty. Hrniec je vyroben├Ż z nehrdzavej├║cej ocele. Priemer n├ídoby je 14 cm. M├┤┼że sa pou┼żi┼ą na plynovej, elektrickej, induk─Źnej aj sklokeramickej varnej doske.

Ako pou┼ż├şva┼ą ┼íunkovar

┼áunkovar je n├ídoba, v ktorej sa d├í m├Ąso pevne stla─Źi┼ą pomocou pr├ştla─Źn├ęho mechanizmu s pru┼żinami. Pri varen├ş sa v─Ćaka vyvinut├ęmu tlaku pevne spoj├ş a ┼íunka sa tak d├í po vychladnut├ş nakr├íja┼ą bez toho, aby sa rozpadala.

Pred za─Źiatkom varenia sa musia pripraven├ę suroviny natla─Źi┼ą do vrecka alebo priamo do ┼íunkovaru. Pri varen├ş je potrebn├ę ┼íunkovar vlo┼żi┼ą do vodn├ęho k├║pe─ża s teplotou 70 ÔÇô 80 ┬░C. Pred k├║pou ┼íunkovaru sa preto uistite, ┼że m├íte v dom├ícnosti dostato─Źne ve─żk├Ż hrniec. ┼áunka sa var├ş v z├ívislosti od jej ve─żkosti a konkr├ętneho receptu 1,5 hodiny alebo dlh┼íie.

Pod─ża ─Źoho vybera┼ą

Pri k├║pe ┼íunkovaru v├ís pravdepodobne ako prv├ę bude zauj├şma┼ą, ─Źi bude dostato─Źne ve─żk├Ż na mno┼żstvo ┼íunky, ktor├ę chcete vyr├íba┼ą. Okrem toho porovnajte tvar a materi├íl, z ktor├ęho je vyroben├Ż.

Kapacita

├Üdaj o kapacite ┼íunkovaru v├ís informuje, ko─żko ┼íunky budete m├┤c┼ą pripravi┼ą na jeden kr├ít. Na dom├íce pou┼żitie vyberajte modely na 0,5 ÔÇô 2 kg ┼íunky v z├ívislosti od toho, ko─żko ┼íunky be┼żne va┼ía rodina spotrebuje. Na profesion├ílne vyu┼żitie s├║ vhodn├ę ┼íunkovary s kapacitou 3 kg. Vopred po─Ź├ştajte s t├Żm, ┼że dom├íca ┼íunka bez konzerva─Źn├Żch l├ítok podlieha skaze u┼ż do nieko─żk├Żch dn├ş.

Pri v├Żbere ┼íunkovaru skontrolujte aj jeho rozmery, aby ste si boli ist├ş, ┼że sa zmest├ş do hrnca, ktor├Ż m├íte doma k dispoz├şcii.

R├┤zne tvary

Naj─Źastej┼í├şm tvarom je valec. Z├şskate n├şm ┼íunku v rovnakom tvare. Okrem valca v┼íak na trhu n├íjdete aj ┼íunkovary v tvare hranola. Tieto modely b├Żvaj├║ spravidla v├Ą─Ź┼íie, tak┼że by ste o nich mali uva┼żova┼ą len v tom pr├şpade, ┼że mno┼żstvo ┼íunky, ktor├ę v nich vyrob├şte, naozaj vyu┼żijete. Be┼żne si ich vyberaj├║ najm├Ą profesion├íli pre komer─Źn├ę vyu┼żitie.

Pr├ştlak a po─Źet pru┼ż├şn

V┼íetky pripraven├ę suroviny je d├┤le┼żit├ę po─Źas varenia dostato─Źne stla─Źi┼ą a udr┼ża┼ą pokope. Pr├íve to maj├║ za ├║lohu pru┼żiny ┼íunkovaru. Musia vyvin├║┼ą dostato─Źn├║ silu na to, aby sa m├Ąso pri uvaren├ş pekne spojilo a udr┼żalo si svoju formu. Sila, akou bude m├Ąso stla─Źen├ę, sa pri jednotliv├Żch modeloch neuv├ídza. Ak si nie ste ist├ş v├Żberom, odpor├║─Źame v├ím prezrie┼ą si recenzie spotrebite─żov. Priemern├Ż tlak ┼íunkovarov na dom├íce pou┼żitie je 5 ÔÇô 10 kg. Profesion├ílne modely vyvin├║ vy┼í┼í├ş tlak.

vyberomat sk ham maker
vyberomat sk ham maker

Materiál

┼áunkovary sa vyr├íbaj├║ z troch materi├ílov, ktor├Żmi s├║ nerez, plast a hlin├şk.

Nerez

Nerez je kvalitn├Ż materi├íl s dobrou odolnos┼ąou. Ak si vyberiete nerezov├Ż ┼íunkovar, m├┤┼żete sa te┼íi┼ą na jeho ─żahk├ę um├Żvanie. Bez ob├ív ho m├┤┼żete vlo┼żi┼ą aj do um├Żva─Źky riadu. Aj ke─Ć za┼ł zaplat├şte viac ako za v├Żrobok z plastu, iste v├ím v─Ćaka takmer neobmedzenej ┼żivotnosti dlho vydr┼ż├ş. V├Żhodou nerezu je tie┼ż rovnomern├ę vedenie teploty. Tento fakt iste pri varen├ş ┼íunky ocen├şte.

Plast

Plastov├ę ┼íunkovary patria medzi najlacnej┼íie. Plast dobre vedie teplo a m├┤┼żete ho zahria┼ą na dostato─Źn├║ teplotu na varenie. Ak v┼íak pl├ínujete pripravova┼ą ┼íunku pravidelne, tento materi├íl nebude pre v├ís ve─żmi vhodn├Ż. Pri ─Źastom pou┼ż├şvan├ş sa m├┤┼że ─żahko po┼íkodi┼ą.

Hlin├şk

Z hlin├şka sa vyr├íbaj├║ aj lacnej┼íie aj drah┼íie ┼íunkovary. Z t├Żch drah┼í├şch s├║ to modely ur─Źen├ę na profesion├ílne pou┼żitie. Lacnej┼íie v┼íak nevynikaj├║ ┼żiadnymi v├Żnimo─Źn├Żmi vlastnos┼ąami. V├Żhodou hlin├şka je n├şzka hmotnos┼ą a v├Żborn├í vodivos┼ą a distrib├║cia tepla. Tento fakt skr├íti ─Źas potrebn├Ż na pr├şpravu ┼íunky.

S vreckom alebo bez vrecka

┼áunkovar si m├┤┼żete k├║pi┼ą bez vrecka alebo s vreckom. N├íhradn├ę vreck├í sa daj├║ tie┼ż dok├║pi┼ą samostatne. V├Żhodou pou┼ż├şvania vrecka je jednoduch┼íie vyberanie ┼íunky po dovaren├ş. Bez neho je jej vykl├ípanie o nie─Źo zlo┼żitej┼íie.

Teplomer

D├┤le┼żitou s├║─Źas┼ąou pr├şpravy chutnej ┼íunky je varenie pri stanovenej teplote. T├í by nemala by┼ą vy┼í┼íia ako 80 ┬░C. Vhodn├ę je preto vybra┼ą model s teplomerom a dr┼żiakom pre jeho uchytenie na hrnci, do ktor├ęho ┼íunkovar vlo┼ż├şte. Teplomer je okrem toho na v├Ą─Ź┼íine modelov mo┼żn├ę pre kontrolu teploty vlo┼żi┼ą priamo do ┼íunkovaru cez otvor na veku.

vyberomat sk ham maker
vyberomat sk ham maker

Tipy na pr├şpravu ┼íunky

Aby ste si doma pripravili naozaj lahodn├║ poch├║┼ąku, nezabudli sme ani na u┼żito─Źn├ę tipy, ktor├ę v├ím pri tom pom├┤┼żu.

Vyberajte kvalitn├ę suroviny

Kvalitn├ę suroviny s├║ z├íkladom kvalitn├ęho v├Żrobku. D├┤le┼żit├í je tie┼ż ich ─Źerstvos┼ą. T├í pred─║┼żi aj trvanlivos┼ą samotnej ┼íunky. Aj ke─Ć sa naj─Źastej┼íie na pr├şpravu pou┼ż├şva brav─Źov├ę, pokojne experimentujte a pou┼żite te─żacie, kuracie alebo mor─Źacie m├Ąso. Z brav─Źov├ęho m├Ąsa s├║ najvhodnej┼í├şmi k├║skami stehno alebo pliecko. Pre t├Żch, ktor├ş by si chceli vyrobi┼ą ┼íunku s vy┼í┼í├şm obsahom tuku, bude vhodn├ę prida┼ą k├║sok b├┤─Źiku.

─îo budete e┼íte potrebova┼ą?

Okrem m├Ąsa si prichystajte so─ż. Na jeden kilogram m├Ąsa pou┼żite 25 g soli. V niektor├Żch receptoch n├íjdete namiesto soli r├Żchloso─ż.  V├Żhodou je, ┼że ┼íunka v─Ćaka nej zostane pekne ru┼żov├í. R├Żchloso─ż obsahuje okrem soli dusitan sodn├Ż (E250). Jeho ├║lohou je spoma─żova┼ą mno┼żenie bakt├ęri├ş v m├Ąse. Na druhej strane v┼íak dusitan sodn├Ż nie je prospe┼ín├Ż pre zdravie. Ak chcete pripravi┼ą naozaj zdrav├║ ┼íunku bez konzervantov, odpor├║─Źame v├ím r├Żchloso─ż nepou┼ż├şva┼ą.

─Äal┼íou surovinou je cukor. Na 1 kg m├Ąsa posta─Ź├ş zvy─Źajne 1 ─Źajov├í ly┼żi─Źka.  

Ak chcete, aby mala ┼íunka pr├şchu┼ą, vyu┼żite r├┤zne koreniny. Vhodn├Żmi s├║ bobkov├Ż list, tymi├ín, rozmar├şn, sladk├í paprika, cesnak alebo tie┼ż olivy.

Ako pripravi┼ą ┼íunku

Postup spracovania surov├şn je jednoduch├Ż. M├Ąso si nakr├íjajte na men┼íie kocky. ─î├şm men┼íie kocky, t├Żm sa bud├║ pri varen├ş lep┼íie sp├íja┼ą. Do v├Ą─Ź┼íej misy vlo┼żte vrstvu m├Ąsa a zasypte ju zodpovedaj├║cim mno┼żstvom soli. Postupujte ─Ćal┼í├şmi vrstvami m├Ąsa a so─żou. Nakoniec pridajte ─Źajov├║ ly┼żi─Źku pr├í┼íkov├ęho cukru. Jeho ├║lohou je pom├┤c┼ą spojeniu m├Ąsa.

Nasleduje miesenie celej masy. M├┤┼żete to urobi┼ą rukami alebo pou┼żi┼ą kuchynsk├Ż robot s riedkymi h├íkmi ur─Źen├Ż na kysnut├ę a in├ę hustej┼íie cest├í. Po─Źas miesenia postupne prid├ívajte vodu. Miesenie by malo trva┼ą pol hodinu, a┼ż k├Żm sa nebude z m├Ąsa vylu─Źova┼ą maz─żav├í hmota. Pre e┼íte dokonalej┼íie spojenie vyberte po ukon─Źen├ş miesenia asi jednu hrs┼ą zmesi a nakr├íjajte ju celkom nadrobno. Zmes vlo┼żte do ┼íunkovaru a nechajte odpo─Ź├şva┼ą 48 hod├şn na chladnom mieste.

Záver

Dom├íca ┼íunka je zaiste zdrav┼íia ako t├í z obchodu. Pri jej pr├şprave si vyberajte kvalitn├ę a ─Źerstv├ę suroviny, aby v├ím vydr┼żala ─Źerstv├í ─Źo najdlh┼íie. Vopred tie┼ż po─Ź├ştajte s pomerne dlh├Żm ─Źasom na pr├şpravu. V├Żsledok v┼íak iste bude st├í┼ą za v┼íetku vynalo┼żen├║ n├ímahu.

Pred k├║pou ┼íunkovaru si stanovte potrebn├║ ve─żkos┼ą. Potom porovnajte materi├íl, z ktor├ęho je vyroben├Ż. Na trhu n├íjdete ponuku viacer├Żch v├Żrobcov. Pozit├şvne u┼ż├şvate─żsk├ę recenzie n├íjdete pri ┼íunkovaroch zna─Źiek Tescoma, Orion, Toro a Inna. Ka┼żd├Ż z nich m├í viacero modelov, z ktor├Żch m├┤┼żete vybera┼ą modely r├┤znych ve─żkost├ş. Zna─Źka Inna pon├║ka najm├Ą ┼íunkovary pre profesion├ílov. Ostatn├ę zna─Źky maj├║ v ponuke sortiment aj pre dom├íce pou┼żitie.

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest