Ako vybrať trampolínu

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk klarfit rocketkid cm
vyberomat sk klarfit rocketkid cm

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk spartan safety cm ochranna siet schodiky
vyberomat sk spartan safety cm ochranna siet schodiky

Rozumná voľba

vyberomat sk marimex premium cm vnutorna ochranna siet schodiky

Najvyššia kvalita

Trampolína na záhradu, do telocvične či do bytu poteší nielen deti. Zacvičiť si na nej môžu aj dospelí. Pri výbere začnite voľbou vhodného typu podľa účelu, ktorému bude slúžiť. Ďalej budete potrebovať vybrať tvar, veľkosť a nosnosť. Dôležité je tiež dopredu vedieť, koľko osôb bude trampolínu používať.

Pri výbere konkrétneho modelu je vhodné porovnať viacero parametrov. Skontrolujte materiály, z ktorých je trampolína vyrobená, stabilitu nôh a kvalitu pružín. Ku každej trampolíne je možné dokúpiť viacero doplnkov, ktoré predĺžia jej životnosť alebo ju umožnia využívať aj v nepriaznivom počasí. Ktoré to sú, sa dozviete v závere článku.

vyberomat sk trampoline
vyberomat sk trampoline

Čo si vybrať?

V tabuľke nižšie vám ponúkame zopár tipov na výhodné trampolíny.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
MARIMEX PREMIUM 457 cm (vnútorná ochranná sieť + schodíky)– obvod
– bezpečnosť
– stabilita konštrukcie
– pružnosť
– jednoduchosť montáže
– cena442 €Zobraziť ponuku
SPARTAN SAFETY 305 cm (ochranná sieť + schodíky)– obvod
– bezpečnosť
– pružnosť
– jednoduchosť montáže
– nižšia kvalita molitánových chrániacich tyčí
– nosnosť (100 kg)
144 €Zobraziť ponuku
MARIMEX 305 cm (ochranná sieť + rebrík)– vhodná pre viacero osôb
– bezpečnosť
– stabilita konštrukcie
– pružnosť
– zložitosť montáže180 €Zobraziť ponuku
Stormred CLASSIC 305 cm (ochranná sieť + rebrík)– cena
– obvod
– stabilita
– bezpečnosť
– pružnosť
– jednoduchosť montáže
– nižšia nosnosť136 €Výhodná ponuka
KLARFIT ROCKETKID 140 cm – Detská (ochranná sieť )– cena
– bezpečnosť
– pružnosť
– jednoduchosť montáže
– nevhodný pre deti do 3 rokov
– nízka nosnosť (50 kg)
96 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk marimex premium cm vnutorna ochranna siet schodiky

Marimex Premium 457 cm (vnútorná ochranná sieť + schodíky)

Trampolína Marimex Premium má obvod 457 cm. Priemer plochy na skákanie je 406 cm, výška 270 cm. Obsahuje vnútornú ochrannú sieť a schodíky. Prednosťou Marimexu Premium je vysoká bezpečnosť, ktorú okrem iného zabezpečia protišmykové schodíky. Nosnosť trampolíny je 150 kg. Váha – 97 kg. Konštrukcia je vyrobená z ocele. Skákacia plocha je vyrobená z materiálu polypropylén. Obsahuje 90 ks pružín.


vyberomat sk spartan safety cm ochranna siet schodiky

Spartan Safety 305 cm (ochranná sieť + schodíky)

Spartan Safety, je trampolína s priemerom 305 cm. Obsahuje ochrannú sieť a schodíky. Konštrukcia trampolíny je vyrobená z ocele. Plocha na skákanie z polypropylénu. Maximálna nosnosť je 100 kg. Váži 53 kg. Výška trampolíny je 200 cm, a výška rámu 76 cm. Disponuje 60 ks pružín.


vyberomat sk marimex cm ochranna siet rebrik

Marimex 305 cm (ochranná sieť + rebrík)

Marimex, je trampolína s priemerom 305 cm. Priemer plochy na skákanie je 263 cm. Výška trampolíny je 246 cm. Obsahuje ochrannú sieť spolu s rebríkom. Nosnosť Marimexu je 150 kg. Váži 49 kg. Konštrukcia trampolíny je vytvorená z ocele, plocha na skákanie z polypropylénu. Disponuje 54 ks pružín.


vyberomat sk stormred classic cm ochranna siet rebrik

Stormred CLASSIC 305 cm (ochranná sieť + rebrík)

Trampolína s obvodom 305 cm disponuje 264 cm plochou na skákanie. Súčasťou trampolíny je ochranná sieť spolu s rebríkom. Konštrukcia je odolná vďaka oceli, tak ako aj plocha na skákanie z polypropylénu. Trampolína váži 35 kg. Výška rámu 65 cm. Obsahuje 60 ks pružín.


vyberomat sk klarfit rocketkid cm

KLARFIT ROCKETKID 140 cm – Detská (ochranná sieť)

Klarfit Rocketkid, je trampolína určená pre detičky. Priemer plochy na skákanie je 140 cm. Súčasťou trampolíny je ochranná sieť. Konštrukcia je vyrobená z kovu, plocha na skákanie z polypropylénu. Váži 14 kg. Výška trampolíny je 150 cm. Trampolína nie je vhodná pre deti do 3 rokov.

Typy trampolín podľa účelu

Prvým krokom pri kúpe trampolíny je výber vhodného typu. Inú trampolínu budete potrebovať na záhradu pre deti a inú do interiéru.

Vonkajšie trampolíny

Vonkajšie trampolíny sú určené na skákanie pre deti na záhrade. Vyrábajú sa z mäkších materiálov s dostatočným pružením. Dôležitou súčasťou je ochranná sieť. Na výber máte trampolíny, ktoré jednoducho postavíte na zem. Pre lepšiu stabilitu však môžete vybrať trampolínu, ktorá sa zapustí do zeme. Nevýhodou je síce náročnejšia inštalácia, no iste ju vyváži vyššia bezpečnosť pri cvičení.

Vonkajšie trampolíny je vhodné na zimu uskladniť, čím predĺžite ich životnosť. Pri kúpe preto počítajte s potrebou vhodného priestoru. K trampolíne do exteriéru odporúčame dokúpiť aj kryciu plachtu.

Interiérové trampolíny

Skákania na trampolíne sa nemusíte vzdať ani v byte. Interiérové trampolíny sa vyrábajú v priemere okolo 1 – 1,4 m. Môžete ich kúpiť v prevedení pre deti aj dospelých. Modely pre dospelých majú nosnosť až 100 kg. Výhodou tohto typu je možnosť skladania pre jednoduchšie uskladnenie.

vyberomat sk trampoline
vyberomat sk trampoline

Trampolíny pre jumping

Jumping sa cvičí pri hudbe a je vhodný pre všetky vekové kategórie na udržanie a budovanie kondície. Tento typ môžete nájsť na trhu aj pod názvom fitness trampolíny. Ich súčasťou je odnímateľné držadlo, za ktoré sa pri cvičení môžete držať. Držadlo sa dá nastaviť podľa výšky cvičiaceho. Bez držadla môžete jumping trampolínu využiť ako trampolínu pre deti.

Parametre výberu

Nie každá trampolína musí byť dostatočne kvalitná. Jednotlivé modely sa okrem toho líšia aj inými parametrami. Aby ste vybrali to najlepšie riešenie pre vás, je potrebné ich porovnať.

Veľkosť a tvar

Veľkosť trampolíny závisí najmä od priestoru, kde bude umiestnená. Dôležité je, aby bol vždy okolo nej 1 m voľného priestoru do každej strany. Toto platí pre všetky typy trampolín. Na výber máte trampolíny so šírkou od 90 do 460 cm, pričom do interiéru sú vhodné rozmery do 140 cm. Pri výbere myslite tiež na to, že rozmery sa udávajú podľa vonkajšieho obvodu. Priestor na skákanie preto bude o niečo menší. Výška odrazovej plochy sa pohybuje od 40 do 100 cm. Vyššie bývajú spravidla trampolíny určené do exteriéru.

Najčastejšie sa stretnete s kruhovým tvarom trampolíny. Na trhu však nájdete aj oválne, štvorcové a viacuholníkové modely.

vyberomat sk trampoline
vyberomat sk trampoline

Nosnosť

Nosnosť trampolín je daná súčtom hmotnosti osôb, ktoré na nej budú naraz cvičiť. Pri výbere preto nestačí počítať len s hmotnosťou najťažšej z nich alebo počtom osôb. Nosnosť trampolíny môže byť až do 200 kg. Pri skákaní myslite na to, že nie je dobré používať trampolínu pravidelne na hranici jej nosnosti. Dochádza tak k rýchlejšiemu opotrebeniu.

Hmotnosť

Hmotnosť trampolín závisí od jej veľkosti a materiálu, z ktorého je vyrobená. Vyberajte preto podľa toho, ako často ju budete potrebovať prenášať.

Materiály

Aby vám zakúpená trampolína dlho a spoľahlivo slúžila, dôležité je, aby bola vyrobená z kvalitných materiálov.

Materiál konštrukcie

Konštrukcia trampolíny musí byť pevná a odolná. Najkvalitnejším materiálom je oceľ. Aby vydržala pôsobenie počasia, je potrebné, aby bola povrchovo upravená. Úprava ocele sa vykonáva galvanizovaním pomocou iného prvku alebo nanesením čiernej práškovej farby. Obidva spôsoby poskytujú dostatočnú ochranu pred koróziou.

O niečo horšie vlastnosti ako oceľ má hliník. Je menej stabilný a má nižšiu nosnosť. Najlacnejšie trampolíny majú konštrukciu z plastu. Aj keď je plast výhodný, čo sa týka hmotnosti, má najkratšiu životnosť.

Skontrolujte tiež hrúbku jednotlivých častí konštrukcie. Mali by byť dostatočne hrubé a kvalitne zvarené. Vďaka tomu trampolína unesie požadovanú záťaž.

Pružiny

Na trhu nájdete trampolíny s počtom pružín od 40 až do 100. Čím ich je viac, tým lepšie odrazové vlastnosti bude mať. Pružiny trampolíny musia byť dostatočne kryté, aby sa na ne pri skákaní nedalo spadnúť. Kryt okrem toho chráni pružiny aj pred vonkajšími vplyvmi. Dôležité je, aby bol kryt zo strán zošitý. Pri prekrytí len zhora dochádza často k odkrytiu pružín.

Aj na pružiny je najvhodnejším materiálom galvanizovaná oceľ. Napriek kvalite tohto materiálu sa však môže stať, že sa niektorá opotrebuje. V takomto prípade je možné dokúpiť náhradné pružiny.

Plocha na skákanie

Plocha na skákanie sa vyrába z polypropylénových vlákien. Tento materiál je zdravotne nezávadný. Pri páde tiež nedochádza k odretiu pokožky. Polypropylénové vlákna majú navyše vysokú pevnosť a po natiahnutí sa vracajú do pôvodného tvaru.

vyberomat sk trampoline
vyberomat sk trampoline

Príslušenstvo k trampolínam

Pri používaní trampolíny oceníte doplnky a príslušenstvo, ktoré vám jej používanie zjednodušia. Najvhodnejšie je vyberať príslušenstvo od výrobcu vašej trampolíny, na trhu sú však k dispozícii aj univerzálne modely.

Kotviaca sada

Kotviaca sada slúži na lepšie ukotvenie trampolíny a zvýši tak jej stabilitu pri skákaní aj silnom vetre. Ukotvenie sa nainštaluje po celom obvode do zeme.

Schodíky

K trampolínam s výškou skákacej plochy okolo 1 m budete potrebovať dokúpiť schodíky. Najmä v tom prípade, ak ich budú používať aj deti. Pri kúpe schodíkov je dôležitá kompatibilita, ktorá zabezpečí ich dostatočnú stabilitu. Schodíky sa od seba líšia počtom priečok. Pre malé deti je vhodné, aby boli priečky dostatočne nahusto. Pre dospelých postačí nižší počet.

Kryt pružín

Ku všetkým veľkostiam trampolín je možné dokúpiť samostatný kryt pružín. Môžete ho použiť na doplnenie už existujúceho krytu alebo, ak je pôvodný kryt zničený.

Ochranné siete

Ochranné siete sa umiestňujú okolo a pod skákacou plochou. Ochranná sieť dookola plochy je potrebná, keď budú na trampolíne skákať deti. Ochráni však aj dospelých. Pri kúpe skontrolujte jej pevnosť a spôsob uzatvárania. Môže byť pomocou zipsu alebo suchého zipsu. Kvalitnejším riešením s dlhšou životnosťou je klasický zips.

Ochranná sieť pod skákacou plochou má za úlohu ochrániť priestor pod trampolínou od toho, aby sa doň dostalo dieťa v čase, keď na trampolíne niekto skáče.

Krycia plachta

Úlohou krycej plachty je ochrániť trampolínu pred poveternostnými vplyvmi vždy, keď ju nikto nepoužíva. Ak nemáte kam trampolínu uskladniť na zimu, môžete ju použiť aj počas chladných mesiacov.

Trampolínový stan

Trampolínový stan umožní skákanie za každého počasia. Okrem nepremokavej vrstvy je vybavený otvormi zo sieťoviny, takže ho nebudete musieť po skončení dažďa skladať.

Záver

Trampolínu využijú deti na hranie ale môže poslúžiť aj na cvičenie. Pred tým, ako začnete vyberať, si zodpovedzte na otázku, kto a na aký účel bude trampolínu používať. Dôležité je tiež to, kde bude trampolína umiestnená. Podľa toho si zvolíte vhodný typ.

Pokračujte výberom tvaru a určite si požadovanú veľkosť a nosnosť. Aby ste trampolínu pravidelne nezaťažovali na hranici nosnosti, pridajte k tejto hodnote ešte 20 %. Ak budete trampolínu prenášať, iste vás bude zaujímať aj jej hmotnosť. Dôležitým faktorom výberu je kvalita použitých materiálov. K trampolíne si môžete dokúpiť viacero doplnkov. Napríklad schodíky pre jednoduchší prístup na skákaciu plochu, kryciu plachtu, ochranné siete a kryt na pružiny.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest