Ako vybra┼ą ventil├ítor

Ventil├ítor je v├Żborn├Żm pomocn├şkom na ochladenie vzduchu v miestnosti. Vyu┼żijete ho najm├Ą v lete v ka┼żdom interi├ęri, kde nie je zaveden├í klimatiz├ícia. Na trhu n├íjdete mnoho r├┤znych modelov ventil├ítorov. V nasleduj├║com n├ívode v├ím porad├şme, ako vybra┼ą ten, ktor├Ż bude najviac vyhovova┼ą va┼íim po┼żiadavk├ím.

Ako prv├ę si pre u─żah─Źenie v├Żberu v┼íetky ventil├ítory rozdel├şme na nieko─żko typov. Po vo─żbe vhodn├ęho typu prist├║pime k ur─Źeniu ve─żkosti miestnosti a porovnaniu parametrov v├Żberu. Potom v├ím prezrad├şme, ak├Ż m├┤┼że by┼ą priemer otvoru ventil├ítora, mo┼żnosti nastavenia r├Żchlosti, hlu─Źnos┼ą a bezpe─Źnos┼ą. Nezabudli sme ani na d─║┼żku pr├şvodn├ęho k├íbla. R├┤zne ventil├ítory maj├║ tie┼ż doplnkov├ę funkcie, ktor├ę v├ím u─żah─Źia ich pou┼ż├şvanie. Dozviete sa o nich v z├ívere ─Źl├ínku.

vyberomat sk cooling fan
vyberomat sk cooling fan

─îo si vybra┼ą?

Pripravili sme si pre v├ís zop├ír tipov na v├Żhodn├ę ventil├ítory.

N├ízovTypKladyZ├íporyOrienta─Źn├í cenaKde k├║pi┼ą?
DUXX WHISPER Smartstojanov├Ż/stoln├Ż– v├Żkon
– prepojenie s aplik├íciou
– dia─żkov├ę ovl├ídanie
– funk─Źnos┼ą
– dizajn
– tichos┼ą
– cena160 ÔéČZobrazi┼ą ponuku
CONCEPT VS5120st─║pov├Ż– v├Żkon
– rozmery
– dizajn
– dia─żkov├ę ovl├ídanie
– cena
– hlu─Źnos┼ą
130 ÔéČZobrazi┼ą ponuku
KLARSTEIN SILENT STORMstojanov├Ż– v├Żkon
– tichos┼ą
– funk─Źnos┼ą
– dia─żkov├ę ovl├ídanie
– stabilita
– cena
– v├íha
115 ÔéČZobrazi┼ą ponuku
ROWENTA VU4210stojanov├Ż– v├Żkon
– dizajn
– mo┼żnos┼ą pripoji┼ą d├ívkova─Ź 
– siln├ę f├║kanie aj na najni┼ż┼íom stupni72 ÔéČZobrazi┼ą ponuku
SENCOR SFN 4047WHstojanov├Ż– cena
– tichos┼ą
– jednoduchos┼ą mont├í┼że
– hor┼íia kvalita plastovej kon┼ítrukcie24 ÔéČZobrazi┼ą ponuku
vyberomat sk duxx whisper smart

Duxx Whisper Smart

Inteligentn├Ż Duux Whisper Smart, m├┤┼żete vyu┼żi┼ą ako stojanov├Ż alebo stoln├Ż ventil├ítor. Najv├Ą─Ź┼íou prednos┼ąou je ovl├ídanie prostredn├şctvom aplik├ície DUUX, alebo cez dia─żkov├Ż ovl├ída─Ź. Priemer lopatiek ventil├ítoru je 34 cm. Pr├şkon – 27 W. Dosahuje hlu─Źnos┼ą v rozp├Ąt├ş od 13 do 50 dB. Disponuje a┼ż 26 stup┼łami r├Żchlost├ş. Medzi funkcie ventil├ítoru patr├ş oscil├ícia, ─Źasova─Ź, nastavite─żn├Ż uhol sklonu, automatick├ę horizont├ílne ot├í─Źanie a ochrana pred prehriat├şm.


vyberomat sk concept vs

Concept VS5120

St─║pov├Ż ventil├ítor Concept VS5120 dosahuje v├Żkon 40 W. Hlu─Źnos┼ą ventil├ítoru je 60 dB. Prednos┼ąou ventil├ítoru je nev┼íedn├Ż dizajn a mal├ę rozmery, v─Ćaka ─Źomu je ─żahko pren├í┼íate─żn├Ż a skladn├Ż. Vybra┼ą si m├┤┼żete z pomedzi 6 r├Żchlost├ş. Funkcie ventil├ítoru s├║: dia─żkov├ę ovl├ídanie, oscil├ícia, ─Źasova─Ź, bezvrtu─żovos┼ą a automatick├ę horizont├ílne ot├í─Źanie.


vyberomat sk klarstein silent storm

Klarstein Silent Storm

Klarstein Silent Storm je stojanov├Ż ventil├ítor, s priemerom lopatiek 41 cm. Pr├şkon ventil├ítoru – 35 W. Disponuje 12 stup┼łami r├Żchlost├ş a 5 ┼ípeci├ílnymi re┼żimami. Nastavite─żn├í v├Ż┼íka ventil├ítoru je 16 cm. Obsahuje funkcie ako dia─żkov├ę ovl├ídanie, ─Źasova─Ź a automatick├ę horizont├ílne ovl├ídanie.


vyberomat sk rowenta uv

Rowenta VU4210

Stojanov├Ż ventil├ítor Rowenta VU4210 Ultimate Protect, m├í priemer lopatiek 40 cm. Rowenta dosahuje hlu─Źnos┼ą 54 dB. Zvoli┼ą si m├┤┼żete z 3 stup┼łov f├║kania. V├Żhodou je mo┼żnos┼ą pripojenia d├ívkova─Źa s pr├şpravkom proti hmyzu alebo z v├┤┼łou. S├║─Źas┼ąou ventil├ítoru je funkcia nastavenia uhla sklonu.


vyberomat sk sencor sfn wh

Sencor SFN 4047WH

Stojanov├Ż ventil├ítor Sencor SFN 4047WH, m├í priemer lopatiek 40 cm. Dosahuje hlu─Źnos┼ą 50 dB. Disponuje 3 stup┼łami r├Żchlost├ş, a nastavite─żnou v├Ż┼íkou 23 cm. Obsahuje funkciu nastavite─żn├ęho uhlu sklonu a ochranu proti prehriatiu.

Typy ventil├ítorov pod─ża prevedenia

Ventil├ítory sa pod─ża prevedenia rozde─żuj├║ na nieko─żko skup├şn. Navz├íjom sa odli┼íuj├║ kon┼ítrukciou, umiestnen├şm a ur─Źen├şm.

Stoln├ę ventil├ítory

Stoln├ę ventil├ítory maj├║ vzh─żadom na sp├┤sob ich umiestnenia men┼íie rozmery. Rozmerom zodpoved├í aj v├Żkon, ktor├Ż je v porovnan├ş s ostatn├Żmi typmi ni┼ż┼í├ş. Ni┼ż┼íia je aj hlu─Źnos┼ą, tak┼że by v├ís nemali vyru┼íova┼ą pri pr├íci. V├Ą─Ź┼íinou s├║ vybaven├ę mo┼żnos┼ąou nastavenia r├Żchlosti a sklonu. V├Żhodou je ich skladnos┼ą, mo┼żnos┼ą pren├í┼íania a n├şzka cena.

Stojanov├ę ventil├ítory

Stojanov├Ż ventil├ítor m├í v├Ą─Ź┼íie rozmery. Je umiestnen├Ż na stojane, ktor├Ż polo┼ż├şte na podlahu. Vzh─żadom na dostato─Źne n├şzku hmotnos┼ą ho tie┼ż m├┤┼żete bez probl├ęmov pren├í┼ía┼ą. Pozor v┼íak na men┼íiu stabilitu. Najm├Ą v tom pr├şpade, ak m├íte mal├ę deti. Stojanov├Ż ventil├ítor je toti┼ż mo┼żn├ę ─żahko prevr├íti┼ą. Tento typ m├í zvy─Źajne mo┼żnos┼ą nastavenia v├Żkonu a ot├í─Źania. V─Ćaka t├Żmto funkci├ím rovnomerne ochlad├şte vzduch v celej miestnosti.

St─║pov├ę ventil├ítory

Aj st─║pov├ę ventil├ítory s├║ ur─Źenie na polo┼żenie na zem. Maj├║ tvar st─║pu, z ktor├ęho prenik├í do miestnosti chladnej┼í├ş vzduch. Maj├║ modern├Ż dizajn, ktor├Ż nen├ípadne zapadne do interi├ęru. Nev├Żhodou je ni┼ż┼í├ş v├Żkon v porovnan├ş so st─║pov├Żm typom.

Stropn├ę ventil├ítory

Stropn├Ż ventil├ítor sa pevne uchyt├ş do stropu miestnosti. V├Ą─Ź┼íina modelov disponuje mo┼żnos┼ąou nastavenia v├Żkonu. Nev├Żhodou s├║ vy┼í┼íie n├íklady a n├íro─Źnos┼ą in┼ítal├ície. Tieto nev├Żhody mo┼żno vyv├í┼żi fakt, ┼że mnoho modelov stropn├Żch ventil├ítorov m├┤┼żete vyu┼żi┼ą aj v zime. V─Ćaka zapnutiu zimn├ęmu m├│du ventil├ítora sa tepl├Ż vzduch, ktor├Ż prirodzene st├║pa hore, dostane do dolnej ─Źasti miestnosti.

N├ístenn├ę ventil├ítory

N├ístenn├ę ventil├ítory sl├║┼żia na v├Żmenu vzduchu v miestnosti. Naj─Źastej┼íie sa s nimi stret├ívame v k├║pe─żni a na WC, in┼ítaluj├║ sa v┼íak aj do obchodn├Żch prev├ídzok. N├ístenn├ę ventil├ítory maj├║ porovnate─żn├Ż v├Żkon so stolov├Żmi. In┼ítaluj├║ sa do steny alebo aj na strop ─Źi do podh─żadu miestnosti.

vyberomat sk cooling fan
vyberomat sk cooling fan

Podlahov├ę ventil├ítory

Podlahov├Ż ventil├ítor sa umiestni na podlahu pomocou stojana. Tento typ vynik├í dobrou stabilitou a vysok├Żm v├Żkonom, tak┼że vychlad├ş aj v├Ą─Ź┼í├ş priestor. Je v┼íak o nie─Źo hlu─Źnej┼í├ş ako ostatn├ę typy. Ak chcete dosiahnu┼ą rovnomern├ę pr├║denie vzduchu, je vhodn├ę ho oto─Źi┼ą ku stene miestnosti.

USB ventilátory

Modern├ę technol├│gie neobi┼íli ani svet ventil├ítorov. Na trhu tak n├íjdete USB ventil├ítory, ktor├ę s├║ ur─Źen├ę na pou┼żitie zapojen├şm do USB konektora po─Ź├şta─Źa. Vzh─żadom na sp├┤sob pou┼żitia s├║ men┼íie a maj├║ ni┼ż┼í├ş v├Żkon. V├Żhodou je mo┼żnos┼ą pren├í┼íania spolu s po─Ź├şta─Źom aj do exteri├ęru a n├şzka spotreba.

Parametre v├Żberu

Pri k├║pe ventil├ítora za─Źnite ur─Źen├şm potrebn├ęho v├Żkonu pod─ża ve─żkosti miestnosti. Potom porovn├ívajte aj ostatn├ę parametre.

Objem miestnosti a prietok vzduchu

Aby ste miestnos┼ą dostato─Źne ochladili, mal by tomu zodpoveda┼ą prietok vzduchu ventil├ítora. Za─Źnite preto v├Żpo─Źtom objemu miestnosti. Vyn├ísoben├şm jej ┼í├şrky, d─║┼żky a v├Ż┼íky dostanete v├Żsledok v m3. Ten je potom potrebn├ę vyn├ísobi┼ą ─Ź├şslom, ktor├ę vyjadruje, ko─żko kr├ít za hodinu potrebujete vzduch v miestnosti vymeni┼ą. Tento ├║daj je dan├Ż t├Żm, o ak├Ż typ miestnosti sa jedn├í. Najmenej kr├ít je potrebn├ę vymeni┼ą vzduch v obytn├Żch priestoroch. Najviac kr├ít v kuchyni pri varen├ş. Koeficienty pre jednotliv├ę miestnosti s├║ nasledovn├ę:

  • Obytn├ę priestory (ob├Żva─Źka, detsk├í izba, sp├íl┼ła) ÔÇö 1 ÔÇô 2 v├Żmeny za hodinu.
  • K├║pe─ż┼ła ÔÇö vzduch by sa mal vymeni┼ą 5 ÔÇô 8 kr├ít za hodinu.
  • Kancel├íria ÔÇö 5 ÔÇô 9 kr├ít za hodinu.
  • Kuchy┼ła v ─Źase varenia ÔÇö 6 ÔÇô 10 kr├ít za hodinu.

Pre lep┼íie pochopenie e┼íte jeden pr├şklad:

Prietok vzduchu ventil├ítora pre kancel├íriu s rozmermi 4x3x2,5m vypo─Ź├ştate vyn├ísoben├şm jej objemu a koeficientu 9. Potrebn├Ż v├Żkon teda bude 270 m3 za hodinu. Tak├Żto v├Żkon dosiahnete napr├şklad pomocou stojanov├ęho ventil├ítora.

Ve─żkos┼ą vetracieho otvoru

S v├Żkonom ventil├ítora s├║vis├ş ve─żkos┼ą vetracieho otvoru, cez ktor├Ż pr├║di vzduch. Ve─żkos┼ą otvoru z├ívis├ş od typu ventil├ítora. Stoln├ę ventil├ítory maj├║ priemer otvoru od 25 do 30 cm. Stojanov├ę 40 ÔÇô 50 cm. Najv├Ą─Ź┼í├ş priemer maj├║ stropn├ę ventil├ítory ÔÇö a┼ż 130 cm a viac.

Nastavenie r├Żchlosti

Nastavenie r├Żchlosti ventil├ítora patr├ş medzi nevyhnutn├ę s├║─Źasti tohto pr├şstroja. V─Ćaka tomu si m├┤┼żete regulova┼ą chladenie miestnosti pod─ża va┼íich potrieb. Pri k├║pe skontrolujte, ─Źi v├ím vyhovuje po─Źet stup┼łov dan├ęho modelu. Nastavenie len dvoch stup┼łov je prijate─żn├ę pri stolov├Żch modeloch, ktor├ę dosahuj├║ ni┼ż┼í├ş v├Żkon. Typy s vy┼í┼í├şm v├Żkonom a rozmermi by mali ma┼ą mo┼żnos┼ą nastavenia troch a viacer├Żch stup┼łov.

Pr├şkon

Tak ako pri ka┼żdom inom spotrebi─Źi, aj pri ventil├ítoroch v├ís iste bude zauj├şma┼ą spotreba elektrickej energie. O tej v├ís informuje ├║daj o pr├şkone. ─î├şm vy┼í┼íia je t├íto hodnota, t├Żm vy┼í┼íia bude spotreba. Pr├şkon v mnohom z├ívis├ş aj od ve─żkosti vrtule ventil├ítora, ktor├║ je potrebn├ę poh├í┼ła┼ą. M├┤┼że by┼ą od 15 a┼ż do viac ako 70 W/h.

Hlu─Źnos┼ą

U┼ż├şvate─żsk├Ż komfort ovplyv┼łuje tie┼ż hlu─Źnos┼ą ventil├ítora. A to tak v dom├ícnosti ako aj v komer─Źn├Żch priestoroch. Hlu─Źnos┼ą sa ud├íva v decibeloch. Tento ├║daj zv├í┼żte s oh─żadom na to, do ktorej miestnosti ventil├ítor kupujete.

  • Do sp├ílne ÔÇö vhodn├í je hlu─Źnos┼ą do 30 dB.
  • Do obytn├Żch miestnost├ş a kancel├írie ÔÇö hlu─Źnos┼ą do 50 dB.
  • Hlu─Źnos┼ą nad 50 dB u┼ż m├┤┼że p├┤sobi┼ą pri vykon├ívan├ş be┼żn├Żch ─Źinnost├ş ru┼íivo. Je preto sk├┤r vhodn├í do v├Żrobn├Żch h├íl a podobne.
vyberomat sk cooling fan
vyberomat sk cooling fan

D─║┼żka pr├şvodn├ęho k├íbla

Nezabudnite skontrolova┼ą d─║┼żku pr├şvodn├ęho k├íbla. Najvhodnej┼íie je, ak je ventil├ítor zapojen├Ż priamo do elektrickej z├ístr─Źky, bez potreby pou┼żitia predl┼żova─Źky. T├í by v├ím mohla zavadza┼ą pri ch├┤dzi.

Bezpe─Źnos┼ą

Myslite aj na bezpe─Źnos┼ą. Vrtule ventil├ítora sa ot├í─Źaj├║ vysokou r├Żchlos┼ąou. Po┼żiadavky na bezpe─Źnos┼ą bud├║ z├ívisie┼ą od zvolen├ęho typu. A to najm├Ą vtedy, ak m├íte mal├ę deti alebo dom├ícich mil├í─Źikov.

Stolov├Ż ventil├ítor ukladajte do v├Ż┼íky, kde na┼ł die┼ąa nedosiahne ani pri pou┼żit├ş stoli─Źky. Pri stojanovom alebo st─║povom ventil├ítore skontrolujte, ─Źi je dostato─Źne stabiln├Ż. D├┤le┼żit├í je tie┼ż hustota mrie┼żok. Mala by by┼ą tak├í, ┼że die┼ąa cez mrie┼żku neprepch├í prst.

Funkcie ventilátorov

Okrem z├íkladn├Żch funkci├ş, akou je napr├şklad poistka proti prehriatiu, b├Żvaj├║ ventil├ítory vybaven├ę aj doplnkov├Żmi funkciami. Modern├ę ventil├ítory tak poskytuj├║ dokonal├Ż u┼ż├şvate─żsk├Ż komfort. M├┤┼żete si k├║pi┼ą napr├şklad ventil├ítor s dia─żkov├Żm ovl├ídan├şm alebo ─Źasova─Źom, ktor├Żm si nastav├şte ─Źas zapnutia. Ventil├ítor sa m├┤┼że zapn├║┼ą tie┼ż automaticky, ke─Ć sn├şma─Źom pohybu zaznamen├í pohyb v miestnosti. Tak├Żto ventil├ítor sa jednoducho s├ím zapne a po ur─Źitom ─Źase sa s├ím aj vypne.

Niektor├ę modely navy┼íe imituj├║ pr├şrodn├Ż v├ínok alebo vytv├íraj├║ svie┼żej┼í├ş vzduch v─Ćaka ioniz├ícii. Ak potrebujete ochladzova┼ą vzduch aj v noci, iste ocen├şte mo┼żnos┼ą nastavenia no─Źn├ęho re┼żimu.

Záver

Ventil├ítor vyu┼żijete na ochladenie vzduchu v miestnosti. Niektor├ę modely je dokonca mo┼żn├ę vyu┼żi┼ą aj v zime. Zabezpe─Ź├şte tak presun tepl├ęho vzduchu z hornej ─Źasti miestnosti do spodnej. Pri k├║pe za─Źnite v├Żberom vhodn├ęho modelu. Na v├Żber m├íte ventil├ítory, ktor├ę polo┼ż├şte na st├┤l, na zem, zabudujete do steny ─Źi stropu aj modern├ę USB ventil├ítory, ktor├ę sa pou┼ż├şvaj├║ pri pr├íci na po─Ź├şta─Źi. Ur─Źite si tie┼ż potrebn├Ż v├Żkon vzh─żadom na ve─żkos┼ą ochladzovanej miestnosti.

Pri k├║pe porovnajte priemer vetracieho otvoru, pr├şkon a hlu─Źnos┼ą. Hlu─Źnos┼ą zvo─żte s oh─żadom na to, v ak├Żch podmienkach bude zak├║pen├Ż pr├şstroj pou┼ż├şvan├Ż. Skontrolujte tie┼ż po─Źet r├Żchlost├ş, ktor├ę je mo┼żn├ę nastavi┼ą. Jednotliv├ę ventil├ítory sa okrem toho odli┼íuj├║ r├┤znymi funkciami. M├┤┼żete si tak zak├║pi┼ą napr├şklad model na dia─żkov├ę ovl├ídanie a pri zmene re┼żimu ─Źi zapnut├ş nebudete musie┼ą vst├íva┼ą.

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest