Ako vybrať ventilátor

Ventilátor je výborným pomocníkom na ochladenie vzduchu v miestnosti. Využijete ho najmä v lete v každom interiéri, kde nie je zavedená klimatizácia. Na trhu nájdete mnoho rôznych modelov ventilátorov. V nasledujúcom návode vám poradíme, ako vybrať ten, ktorý bude najviac vyhovovať vašim požiadavkám.

Ako prvé si pre uľahčenie výberu všetky ventilátory rozdelíme na niekoľko typov. Po voľbe vhodného typu pristúpime k určeniu veľkosti miestnosti a porovnaniu parametrov výberu. Potom vám prezradíme, aký môže byť priemer otvoru ventilátora, možnosti nastavenia rýchlosti, hlučnosť a bezpečnosť. Nezabudli sme ani na dĺžku prívodného kábla. Rôzne ventilátory majú tiež doplnkové funkcie, ktoré vám uľahčia ich používanie. Dozviete sa o nich v závere článku.

vyberomat sk cooling fan
vyberomat sk cooling fan
Najvýhodnejšie ventilátoryTypKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
DUXX WHISPER Smartstojanový/stolný– výkon
– prepojenie s aplikáciou
– diaľkové ovládanie
– funkčnosť
– dizajn
– tichosť
– cena160 €Zobraziť ponukuNAJLEPŠIA KVALITA
CONCEPT VS5120stĺpový– výkon
– rozmery
– dizajn
– diaľkové ovládanie
– cena
– hlučnosť
130 €Zobraziť ponuku 
KLARSTEIN SILENT STORMstojanový– výkon
– tichosť
– funkčnosť
– diaľkové ovládanie
– stabilita
– cena
– váha
115 €Zobraziť ponukuNAJLEPŠÍ POMER CENA – KVALITA
ROWENTA VU4210stojanový– výkon
– dizajn
– možnosť pripojiť dávkovač 
– silné fúkanie aj na najnižšom stupni72 €Zobraziť ponuku 
SENCOR SFN 4047WHstojanový– cena
– tichosť
– jednoduchosť montáže
– horšia kvalita plastovej konštrukcie24 €Zobraziť ponukuNAJLEPŠIA CENA 
vyberomat sk duxx whisper smart

Duxx Whisper Smart

Inteligentný Duux Whisper Smart, môžete využiť ako stojanový alebo stolný ventilátor. Najväčšou prednosťou je ovládanie prostredníctvom aplikácie DUUX, alebo cez diaľkový ovládač. Priemer lopatiek ventilátoru je 34 cm. Príkon – 27 W. Dosahuje hlučnosť v rozpätí od 13 do 50 dB. Disponuje až 26 stupňami rýchlostí. Medzi funkcie ventilátoru patrí oscilácia, časovač, nastaviteľný uhol sklonu, automatické horizontálne otáčanie a ochrana pred prehriatím.


vyberomat sk concept vs

Concept VS5120

Stĺpový ventilátor Concept VS5120 dosahuje výkon 40 W. Hlučnosť ventilátoru je 60 dB. Prednosťou ventilátoru je nevšedný dizajn a malé rozmery, vďaka čomu je ľahko prenášateľný a skladný. Vybrať si môžete z pomedzi 6 rýchlostí. Funkcie ventilátoru sú: diaľkové ovládanie, oscilácia, časovač, bezvrtuľovosť a automatické horizontálne otáčanie.


vyberomat sk klarstein silent storm

Klarstein Silent Storm

Klarstein Silent Storm je stojanový ventilátor, s priemerom lopatiek 41 cm. Príkon ventilátoru – 35 W. Disponuje 12 stupňami rýchlostí a 5 špeciálnymi režimami. Nastaviteľná výška ventilátoru je 16 cm. Obsahuje funkcie ako diaľkové ovládanie, časovač a automatické horizontálne ovládanie.


vyberomat sk rowenta uv

Rowenta VU4210

Stojanový ventilátor Rowenta VU4210 Ultimate Protect, má priemer lopatiek 40 cm. Rowenta dosahuje hlučnosť 54 dB. Zvoliť si môžete z 3 stupňov fúkania. Výhodou je možnosť pripojenia dávkovača s prípravkom proti hmyzu alebo z vôňou. Súčasťou ventilátoru je funkcia nastavenia uhla sklonu.


vyberomat sk sencor sfn wh

Sencor SFN 4047WH

Stojanový ventilátor Sencor SFN 4047WH, má priemer lopatiek 40 cm. Dosahuje hlučnosť 50 dB. Disponuje 3 stupňami rýchlostí, a nastaviteľnou výškou 23 cm. Obsahuje funkciu nastaviteľného uhlu sklonu a ochranu proti prehriatiu.

Typy ventilátorov podľa prevedenia

Ventilátory sa podľa prevedenia rozdeľujú na niekoľko skupín. Navzájom sa odlišujú konštrukciou, umiestnením a určením.

Stolné ventilátory

Stolné ventilátory majú vzhľadom na spôsob ich umiestnenia menšie rozmery. Rozmerom zodpovedá aj výkon, ktorý je v porovnaní s ostatnými typmi nižší. Nižšia je aj hlučnosť, takže by vás nemali vyrušovať pri práci. Väčšinou sú vybavené možnosťou nastavenia rýchlosti a sklonu. Výhodou je ich skladnosť, možnosť prenášania a nízka cena.

Stojanové ventilátory

Stojanový ventilátor má väčšie rozmery. Je umiestnený na stojane, ktorý položíte na podlahu. Vzhľadom na dostatočne nízku hmotnosť ho tiež môžete bez problémov prenášať. Pozor však na menšiu stabilitu. Najmä v tom prípade, ak máte malé deti. Stojanový ventilátor je totiž možné ľahko prevrátiť. Tento typ má zvyčajne možnosť nastavenia výkonu a otáčania. Vďaka týmto funkciám rovnomerne ochladíte vzduch v celej miestnosti.

Stĺpové ventilátory

Aj stĺpové ventilátory sú určenie na položenie na zem. Majú tvar stĺpu, z ktorého preniká do miestnosti chladnejší vzduch. Majú moderný dizajn, ktorý nenápadne zapadne do interiéru. Nevýhodou je nižší výkon v porovnaní so stĺpovým typom.

Stropné ventilátory

Stropný ventilátor sa pevne uchytí do stropu miestnosti. Väčšina modelov disponuje možnosťou nastavenia výkonu. Nevýhodou sú vyššie náklady a náročnosť inštalácie. Tieto nevýhody možno vyváži fakt, že mnoho modelov stropných ventilátorov môžete využiť aj v zime. Vďaka zapnutiu zimnému módu ventilátora sa teplý vzduch, ktorý prirodzene stúpa hore, dostane do dolnej časti miestnosti.

Nástenné ventilátory

Nástenné ventilátory slúžia na výmenu vzduchu v miestnosti. Najčastejšie sa s nimi stretávame v kúpeľni a na WC, inštalujú sa však aj do obchodných prevádzok. Nástenné ventilátory majú porovnateľný výkon so stolovými. Inštalujú sa do steny alebo aj na strop či do podhľadu miestnosti.

vyberomat sk cooling fan
vyberomat sk cooling fan

Podlahové ventilátory

Podlahový ventilátor sa umiestni na podlahu pomocou stojana. Tento typ vyniká dobrou stabilitou a vysokým výkonom, takže vychladí aj väčší priestor. Je však o niečo hlučnejší ako ostatné typy. Ak chcete dosiahnuť rovnomerné prúdenie vzduchu, je vhodné ho otočiť ku stene miestnosti.

USB ventilátory

Moderné technológie neobišli ani svet ventilátorov. Na trhu tak nájdete USB ventilátory, ktoré sú určené na použitie zapojením do USB konektora počítača. Vzhľadom na spôsob použitia sú menšie a majú nižší výkon. Výhodou je možnosť prenášania spolu s počítačom aj do exteriéru a nízka spotreba.

Parametre výberu

Pri kúpe ventilátora začnite určením potrebného výkonu podľa veľkosti miestnosti. Potom porovnávajte aj ostatné parametre.

Objem miestnosti a prietok vzduchu

Aby ste miestnosť dostatočne ochladili, mal by tomu zodpovedať prietok vzduchu ventilátora. Začnite preto výpočtom objemu miestnosti. Vynásobením jej šírky, dĺžky a výšky dostanete výsledok v m3. Ten je potom potrebné vynásobiť číslom, ktoré vyjadruje, koľko krát za hodinu potrebujete vzduch v miestnosti vymeniť. Tento údaj je daný tým, o aký typ miestnosti sa jedná. Najmenej krát je potrebné vymeniť vzduch v obytných priestoroch. Najviac krát v kuchyni pri varení. Koeficienty pre jednotlivé miestnosti sú nasledovné:

  • Obytné priestory (obývačka, detská izba, spálňa) — 1 – 2 výmeny za hodinu.
  • Kúpeľňa — vzduch by sa mal vymeniť 5 – 8 krát za hodinu.
  • Kancelária — 5 – 9 krát za hodinu.
  • Kuchyňa v čase varenia — 6 – 10 krát za hodinu.

Pre lepšie pochopenie ešte jeden príklad:

Prietok vzduchu ventilátora pre kanceláriu s rozmermi 4x3x2,5m vypočítate vynásobením jej objemu a koeficientu 9. Potrebný výkon teda bude 270 m3 za hodinu. Takýto výkon dosiahnete napríklad pomocou stojanového ventilátora.

Veľkosť vetracieho otvoru

S výkonom ventilátora súvisí veľkosť vetracieho otvoru, cez ktorý prúdi vzduch. Veľkosť otvoru závisí od typu ventilátora. Stolné ventilátory majú priemer otvoru od 25 do 30 cm. Stojanové 40 – 50 cm. Najväčší priemer majú stropné ventilátory — až 130 cm a viac.

Nastavenie rýchlosti

Nastavenie rýchlosti ventilátora patrí medzi nevyhnutné súčasti tohto prístroja. Vďaka tomu si môžete regulovať chladenie miestnosti podľa vašich potrieb. Pri kúpe skontrolujte, či vám vyhovuje počet stupňov daného modelu. Nastavenie len dvoch stupňov je prijateľné pri stolových modeloch, ktoré dosahujú nižší výkon. Typy s vyšším výkonom a rozmermi by mali mať možnosť nastavenia troch a viacerých stupňov.

Príkon

Tak ako pri každom inom spotrebiči, aj pri ventilátoroch vás iste bude zaujímať spotreba elektrickej energie. O tej vás informuje údaj o príkone. Čím vyššia je táto hodnota, tým vyššia bude spotreba. Príkon v mnohom závisí aj od veľkosti vrtule ventilátora, ktorú je potrebné poháňať. Môže byť od 15 až do viac ako 70 W/h.

Hlučnosť

Užívateľský komfort ovplyvňuje tiež hlučnosť ventilátora. A to tak v domácnosti ako aj v komerčných priestoroch. Hlučnosť sa udáva v decibeloch. Tento údaj zvážte s ohľadom na to, do ktorej miestnosti ventilátor kupujete.

  • Do spálne — vhodná je hlučnosť do 30 dB.
  • Do obytných miestností a kancelárie — hlučnosť do 50 dB.
  • Hlučnosť nad 50 dB už môže pôsobiť pri vykonávaní bežných činností rušivo. Je preto skôr vhodná do výrobných hál a podobne.
vyberomat sk cooling fan
vyberomat sk cooling fan

Dĺžka prívodného kábla

Nezabudnite skontrolovať dĺžku prívodného kábla. Najvhodnejšie je, ak je ventilátor zapojený priamo do elektrickej zástrčky, bez potreby použitia predlžovačky. Tá by vám mohla zavadzať pri chôdzi.

Bezpečnosť

Myslite aj na bezpečnosť. Vrtule ventilátora sa otáčajú vysokou rýchlosťou. Požiadavky na bezpečnosť budú závisieť od zvoleného typu. A to najmä vtedy, ak máte malé deti alebo domácich miláčikov.

Stolový ventilátor ukladajte do výšky, kde naň dieťa nedosiahne ani pri použití stoličky. Pri stojanovom alebo stĺpovom ventilátore skontrolujte, či je dostatočne stabilný. Dôležitá je tiež hustota mriežok. Mala by byť taká, že dieťa cez mriežku neprepchá prst.

Funkcie ventilátorov

Okrem základných funkcií, akou je napríklad poistka proti prehriatiu, bývajú ventilátory vybavené aj doplnkovými funkciami. Moderné ventilátory tak poskytujú dokonalý užívateľský komfort. Môžete si kúpiť napríklad ventilátor s diaľkovým ovládaním alebo časovačom, ktorým si nastavíte čas zapnutia. Ventilátor sa môže zapnúť tiež automaticky, keď snímačom pohybu zaznamená pohyb v miestnosti. Takýto ventilátor sa jednoducho sám zapne a po určitom čase sa sám aj vypne.

Niektoré modely navyše imitujú prírodný vánok alebo vytvárajú sviežejší vzduch vďaka ionizácii. Ak potrebujete ochladzovať vzduch aj v noci, iste oceníte možnosť nastavenia nočného režimu.

Záver

Ventilátor využijete na ochladenie vzduchu v miestnosti. Niektoré modely je dokonca možné využiť aj v zime. Zabezpečíte tak presun teplého vzduchu z hornej časti miestnosti do spodnej. Pri kúpe začnite výberom vhodného modelu. Na výber máte ventilátory, ktoré položíte na stôl, na zem, zabudujete do steny či stropu aj moderné USB ventilátory, ktoré sa používajú pri práci na počítači. Určite si tiež potrebný výkon vzhľadom na veľkosť ochladzovanej miestnosti.

Pri kúpe porovnajte priemer vetracieho otvoru, príkon a hlučnosť. Hlučnosť zvoľte s ohľadom na to, v akých podmienkach bude zakúpený prístroj používaný. Skontrolujte tiež počet rýchlostí, ktoré je možné nastaviť. Jednotlivé ventilátory sa okrem toho odlišujú rôznymi funkciami. Môžete si tak zakúpiť napríklad model na diaľkové ovládanie a pri zmene režimu či zapnutí nebudete musieť vstávať.

vyberomat sk adobestock

Ako vybrať správny proteín

Proteín je prírodná látka. Nazývaná inak aj ako bielkovina. Bielkoviny sú základné stavebné kamene pre správnu funkčnosť nášho organizmu. Bielkoviny (proteíny) sú dôležité a napomáhajú…
vyberomat sk dron

Ako vybrať lietajúci dron

Drony sú lietajúce stroje, ktoré vám umožnia sledovať svet z výšky a počas toho vytvárať nádherné letecké videá a fotky. Ide o jednu z najzaujímavejších a najviac inovatívnych technologických noviniek poslednej…
vyberomat sk digital camera

Ako vybrať digitálny fotoaparát

Fotoaparáty sú skvelým vynálezom, ktorý umožňuje zachytiť kúzlo okamihu. Tie digitálne zasa umožňujú to, že už nemusíte fotografie pracne vyvolávať, ale dajú sa rýchlo a ľahko…
vyberomat sk bluetooth speaker

Ako vybrať bezdrôtový reproduktor

Už vás nebaví počúvať hudbu z vášho telefónu alebo by ste si radi vychutnali plnohodnotnejší zvukový zážitok ako prostredníctvom slúchadiel? Ak áno, tak sú pre vás…
vyberomat sk bluetooth headphones

Ako vybrať bezdrôtové slúchadlá

Slúchadlá sú neoceniteľným doplnkom všetkých, ktorí si chcú vychutnať hudbu či film bez toho, aby ich rušilo okolie. Súčasným trendom sú bezdrôtové slúchadlá, ktoré sú…

Vložiť komentár