Ako vybrať tyčový vysávač

Tyčový vysávač je vhodný na vysávanie menších plôch. Na takéto používanie je veľmi praktický a navyše je skladnejší ako klasický vysávač. Pri kúpe máte na výber z dvoch spôsobov napájania. Môžete si vybrať tyčový vysávač napájaný zo siete alebo pomocou akumulátora. Porovnávajte aj ďalšie parametre, akými sú typ zbernej nádoby a používanej filtrácie. Vopred sa informujte tiež o rozmeroch, hmotnosti a možnosti regulácie sacieho výkonu.

Pred kúpou tyčového vysávača sa informujte, aký je jeho akčný rádius. Dozviete sa tak, ako ďaleko od elektrickej zástrčky s ním budete môcť vysávať. Zaujímať by vás mala aj hlučnosť. Ak si vyberiete bezdrôtový tyčový vysávač, skontrolujte tiež typ používanej batérie a jej kapacitu. Aby sa vám dobre vyberalo, o všetkých uvedených parametroch sa viac dozviete v nasledujúcom článku.

vyberomat sk rod vacuum cleaner
vyberomat sk rod vacuum cleaner

Typy tyčových vysávačov

Typ tyčového vysávača je daný spôsobom napájania a rôznymi funkciami, ktoré môžete s týmto spotrebičom vykonávať. Pri výbere vhodného modelu začnite voľbou typu, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Podľa typu napájania

Podľa typu napájania rozlišujeme dva základné typy — tyčové vysávače bezdrôtové a sieťové.

Bezdrôtové tyčové vysávače

Bezdrôtové tyčové vysávače sa nazývajú tiež akumulátorové. Výhodou je možnosť manipulácie po celom byte bez potreby prepájania kábla. Nevýhodou môže byť o niečo nižší výkon pri väčšine modelov. Pri kúpe je však potrebné skontrolovať, či vám bude vyhovovať kapacita batérie.

Kapacita batérie vás informuje o pomere doby nabíjania k dobe prevádzky. Doba prevádzky je údaj o tom, ako dlho budete môcť tyčový vysávač používať na jedno nabitie. Tá môže byť od 20 až do 120 minút. Aj najkratší čas by mal vyhovovať času potrebnému na povysávanie menšej domácnosti. Pri možnosti nabitia až na 120 minút je výhodou, že vysávač nemusíte nabíjať po každom upratovaní.

Bezdrôtové tyčové vysávače môžu byť vybavené Ni-Mh alebo Li-ion batériou.

  • Ni-Mh je starší typ, ktorý nájdete v lacnejších modeloch. Nevýhodou je nutnosť nabitia až do plnej kapacity batérie, inak sa jej kapacita postupne znižuje.
  • Li-ion batérie sú novším typom. Tieto batérie je potrebné nevybíjať úplne. Inak klesá ich životnosť. Bežná životnosť do nutnosti výmeny je do 500 nabití.

Tyčové vysávače sieťové

V ponuke tohto typu je menší výber. Výhodou je neobmedzená doba prevádzky. Tyčové vysávače sieťové majú tiež vyšší výkon. Pri kúpe je potrebné myslieť na to, že vás pri upratovaní môže obmedzovať dĺžka kábla. Vopred si preto skontrolujte, či vám dĺžka prívodného kábla vyhovuje. Vhodná dĺžka je minimálne 5 metrov.

Tyčové vysávače 2 v 1

Tento typ obsahuje klasický tyčový vysávač a ručný vysávač. Využijete ho teda aj na vysávanie celej domácnosti aj na odstránenie drobných nečistôt napríklad v kuchyni alebo predsieni.

Tyčové vysávače s mopom

Tyčový vysávač s mopom vám nie len povysáva ale aj umyje podlahu. Jeho funkcie môžete pritom použiť zvlášť alebo naraz. Tento typ je vybavený dvoma nádobami. Jedna slúži na hromadenie nečistôt pri vysávaní a druhá je naplnená čistou vodou na namáčanie mopu.

Tyčové vysávače 3 v 1

Tento typ kombinuje oba predchádzajúce. Získate tak tyčový vysávač, mop a ručný vysávač v jednom. Môžete ním vysávať aj umývať podlahu naraz. Ak je to potrebné, použijete ručný vysávač. Ušetríte tak množstvo času ale tiež miesta pri skladovaní.

vyberomat sk rod vacuum cleaner
vyberomat sk rod vacuum cleaner

Parametre výberu

Prvým parametrom výberu je typ zbernej nádoby. Zaujímať vás bude iste aj jej objem a používaný filter vysávača.

Typ zbernej nádoby

Zberná nádoba môže byť pri tyčových vysávačoch umývateľná alebo klasická vrecková. Obe majú svoje výhody aj nevýhody.

Vreckové vysávače

Výhodou používania vymeniteľných vreciek je lepšie zachytávanie nečistôt. Vrecká do vysávačov sa vyrábajú z materiálov, ktoré zachytia až 95 % prachu a baktérií. Vreckový vysávač je preto vhodnejší do domácnosti, v ktorej býva alergik. Nevýhodou je potreba výmeny a nákupu náhradných vreciek. Pri kúpe pamätajte tiež na to, že čím bude vrecko vysávača menšie, tým častejšie ho budete musieť vymieňať. Zvoľte preto vhodnú veľkosť s ohľadom na plochu vašej domácnosti.

Bezvreckové vysávače

Ak si vyberiete bezvreckový tyčový vysávač, nebudete musieť dokupovať nové vrecká. Všetky nečistoty sa zachytia v zbernej nádobe, ktorú po vysávaní vysypete. Tento typ zachytí menej drobných prachových čiastočiek, takže nie je veľmi vhodný pre alergikov. Nevýhodou je možnosť zanesenia filtra, takže je ho potrebné tiež čistiť.

Objem zbernej nádoby

Objem vreciek sa pohybuje od 0,5 do 6 l. Veľkosť objemu je potrebné vybrať s ohľadom na rozlohu priestoru, ktorý budete vysávať. Pri ploche do 50 m2 postačí objem 2 – 2,5 l. Do 150 m2 počítajte s potrebou vreciek od 2,5 do 4l. Ak kupujete bezvreckový vysávač, postačí menší objem.

Typ filtrácie

Úlohou filtra je očistiť vzduch, ktorý vychádza z vysávača, od všetkých nečistôt. Vhodné je, aby táto filtrácia mala viac stupňov. Pri vreckovom vysávači je prvým stupňom samotné vrecko. Pri bezvreckovom odstredivý pohyb vzduchu v nádobe. Ďalej nasleduje filter, ktorý chráni motor, a potom filter, cez ktorý vychádza vzduch.

Tyčový vysávač si môžete zakúpiť s nasledovnými filtrami:

  • Mikrofilter — má najnižší účinok. Vyrába sa z molitanu alebo tkaniny.
  • HEPA a EPA filtre — majú najvyšší účinok a zachytávajú aj väčšinu baktérií. Okrem názvu bývajú označené číslom udávajúcim stupeň filtrácie. Čím je toto číslo vyššie, tým vyšší stupeň filtrácie filter má. Môžete sa stretnúť so stupňom až do hodnoty 13.
  • Vodný filter — všetky nečistoty sú zachytávané do vody. Vďaka tomu nedochádza k ich víreniu vo vzduchu. Vodný filter je potrebné po vysávaní vyliať.
vyberomat sk rod vacuum cleaner
vyberomat sk rod vacuum cleaner

Príkon a výkon

Príkon je údaj, ktorý vás informuje o spotrebe energie, ktorú vysávač potrebuje na svoj chod. Sací výkon udáva, akou silou bude vysávač vysávať. Sací výkon a príkon nie sú priamo úmerné. Na sací výkon vplýva aj sila motoru, konštrukcia vysávača, jej utesnenie a povrch, ktorý budete čistiť. Nižší výkon bude na koberci a vyšší na hladkej podlahe. Vhodné je, aby sa výkon dal na vysávači regulovať.

Rozmery a hmotnosť

Tyčové vysávače sa spravidla vyrábajú s nízkou hmotnosťou. Je to dané spôsobom ich používania. Kompaktný tvar vysávača oceníte nielen pri upratovaní ale tiež pri skladovaní. Hmotnosť konkrétneho modelu je udávaná v jeho popise a pohybuje sa od 2,5 do 7 kg. Vhodnú hmotnosť vyberajte podľa toho, kto bude tyčový vysávač používať. Pre slabšie osoby a seniorov vyberajte modely s nízkou hmotnosťou.

Rozmery by mali vyhovovať výške vašej postavy. Výhodou je, ak sa dajú nastaviť, aby mohli tyčový vysávač používať všetci členovia domácnosti. Šírka tohto typu vysávačov sa pohybuje okolo 25 cm.

Akčný rádius

Akčný rádius je dosah vysávača od zásuvky. Tento parameter je dôležitý, ak kupujete sieťový tyčový vysávač. Akčný rádius je súčtom dĺžky sieťového kábla a dĺžky samotného vysávača. Pohybuje sa od 7 do 14 m. S týmto údajom súvisí aj dĺžka kábla. Dozviete sa tak, ako ďaleko budete môcť s vysávačom zájsť bez potreby jeho prepojenia do inej zásuvky.

Hlučnosť

Vysávače patria vo všeobecnosti medzi hlučnejšie domáce spotrebiče. Hlučnosť sa udáva v decibeloch. Čím vyššia táto hodnota je, tým bude vyššia aj hlučnosť. Pri vysávačoch hľadajte modely s hlučnosťou do 80 dB. Najtichšie modely dosahujú hlučnosť len do 65 dB.

Hlučnosť mimo iného ovplyvňuje aj typ zbernej nádoby. Bezvreckové tyčové vysávače sú hlučnejšie. Všeobecne je tiež možné povedať, že drahšie modely sú o niečo tichšie.

Energetický štítok

V roku 2019 zrušila Európska komisia označovanie vysávačov energetickým štítkom. Preto sa v súčasnosti údaje, akým je napríklad účinnosť alebo energetická trieda pri tyčových vysávačoch neudávajú.

Funkcie tyčových vysávačov

Tyčové vysávače disponujú viacerými funkciami. Konkrétne funkcie závisia od daného modelu. Najčastejšie sa stretnete s nasledovnými:

  • Indikátor plnosti vrecka alebo zbernej nádoby — upozorní na potrebu výmeny vrecka alebo vyprázdnenia nádoby.
  • Indikátor batérie — sleduje úroveň nabitia a upozorňuje na vybitie batérie.
  • Regulátor sacieho výkonu — umožní nastaviť potrebný sací výkon.
  • Automatické vypnutie — vypne vysávač, ak dôjde k prehriatiu alebo upchatiu.

Tipy na záver

Tyčový vysávač je praktickým pomocníkom do domácnosti. Jeho výhodou je, že sa pri vysávaní nemusíte zohýbať a pri skladovaní ušetríte veľa miesta. Pri kúpe máte na výber z viacerých typov. Vyberiete si tak spôsob napájania vysávača alebo si môžete zvoliť tiež modely 2 v 1, tyčový vysávač s mopom alebo 3 v 1. Porovnajte aj parametre, akými sú príkon, typ a objem zbernej nádoby. Dôležitými faktormi výberu sú tiež akčný rádius a hmotnosť vysávača. Okrem toho by ste sa mali zaujímať o typ filtrácie a možnosť nastavenia dĺžky trubice.

Tyčové vysávače bývajú dodávané s viacerými nadstavcami a príslušenstvom. Jedná sa napríklad o nadstavce pre dôkladné povysávanie zúžených miest alebo parketovú trubicu vhodnú na tvrdé podlahy. Môžete sa stretnúť aj s turbokefou — nadstavcom na dôkladnejšie vysávanie kobercov.

Vložiť komentár