Ako vybrať monitor dychu

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk angelcare ac
vyberomat sk angelcare ac

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk babysense pro
vyberomat sk babysense pro

Rozumná voľba

vyberomat sk baby control digital bc
vyberomat sk baby control digital bc

Najvyššia kvalita

Detský monitor dychu stráži dychovú frekvenciu bábätka. Jeho úlohou je upozorniť rodičov na jeho dychové problémy. Je tak účinnou prevenciou pred syndrómom náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Používa sa pri predčasne narodených deťoch alebo deťoch, ktoré majú srdcové problémy. Môžete ho však využiť aj pre zdravé deti.

V nasledujúcom článku o tom, ako vybrať detský monitor dychu, sa dozviete, kedy je jeho používanie potrebné. Prezradíme vám aj to, čo robiť v prípade, že dieťatko prestane dýchať. Pri výbere detského monitoru dychu si vyberte najskôr typ, ktorý vám bude najviac vyhovovať. Potom porovnajte jeho funkcie a parametre. Najdôležitejšie je, aby mal vybraný model zdravotnú certifikáciu. Zaujímať vás iste bude aj to, ako pracuje jeho zvukový alarm a svetelná signalizácia.

vyberomat sk baby breathing monitor
vyberomat sk baby breathing monitor

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov typy na výhodné monitory dychu.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Baby Control Digital BC-230– vhodný aj do väčšej postieľky
– vhodný na všetky druhy matracov
– príslušenstvo
– funkcia pamäti
– vysoká citlivosť
– displej
– funkcie
– vysoká cena168 €Zobraziť ponuku
BABYSENSE 7– certifikovaná zdravotná pomôcka
– vysoká citlivosť
– 2 ks podložiek
– jednoduchosť použitia
– svetelná a zvuková signalizácia
– vyššia cena
– batérie nie sú súčasťou balenia
– nevhodný na pružinový matrac
131 €Zobraziť ponuku
BABYSENSE 2 Pro– certifikovaná zdravotná pomôcka
– vysoká citlivosť
– 2 ks podložiek
– jednoduchosť použitia
– vyššia cena
– neobsahuje baterky
131 €Zobraziť ponuku
BABYSENSE 1 Pro– certifikovaná zdravotná pomôcka
– vysoká citlivosť
– jednoduchosť použitia
– 1 ks podložky102 €Zobraziť ponuku
ANGELCARE AC027– vysoká citlivosť,
– jednoduché použitie
– signalizácia vybitej batérie
– dosah 20 m
– nenašli sme94 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk baby control digital bc

Baby Control Digital BC-230

Monitor dychu vám poskytuje nepretržitú kontrolu nad dýchaním vášho bábätka. Vďaka priestranným podložkám sa hodí aj do väčších postieľok. Môžete ho používať na hocijaký typ matracu. V prípade nezrovnalostí začne prístroj blikať na červeno a zároveň vás zvukovo upozorní. Balenie obsahuje prístroj, 3 senzorové podložky 300 x 500 mm, T prípojku a 2 ks AA batérií.


vyberomat sk babysense

BABYSENSE 7

S monitorom dychu budete mať istotu, že je vaše bábätko v bezpečí aj počas noci. Vďaka kontrolke bude jeho dýchanie neustále monitorované. V prípade, že prístroj zaznamená nebezpečenstvo, upozorní vás zvukovým a vizuálnym signálom. Navyše vaše bábätko nijako neobmedzuje, pretože sa inštaluje pod matrac. Napája sa prostredníctvom 4 ks 1,5 V AA batérií.


vyberomat sk babysense pro

BABYSENSE 2 Pro

Monitor dychu BABYSENSE 2 pro, obsahuje 2 ks senzorových podložiek. Je certifikovaný ako zdravotná pomôcka. Hlasitosť alarmu je 85 dB na vzdialenosť 1 m. Zvuková signalizácia zariadenia sa spustí po 20 sekundách nezaznamenania dýchania bábätka, alebo ak sa počet dychov zníži na menej ako 10 nádychov za minútu. Dýchanie vášho bábätka budete mať neustále pod kontrolou vďaka zabudovanej kontrolke. Prístroj funguje prostredníctvom 4 ks 1,5 V AA batérií.


vyberomat sk babysense pro

BABYSENSE 1 Pro

BABYSENSE 1 pro obsahuje jednu senzorovú podložku. Je certifikovaný ako zdravotná pomôcka. Dosahuje hlasitosť 85 dB na vzdialenosť 1 m. Zvuková signalizácia zariadenia sa spustí po 20 sekundách nezaznamenania dýchania bábätka, alebo ak sa počet dychov zníži na menej ako 10 nádychov za minútu. Dýchanie vášho bábätka budete mať neustále pod kontrolou vďaka zabudovanej kontrolke. Napája sa prostredníctvom 4 ks x 1,5 V AA tužkových batérií.


vyberomat sk angelcare ac

ANGELCARE AC027

Vďaka tomuto monitoru dychu, budete mať bezpečnosť vášho dieťatka pod kontrolou. S dosahom 20 m sa hodí aj na cestovanie. Alebo ho môžete umiestniť pod matrac a sledovať dýchanie bábätka počas noci. Disponuje vysokou citlivosťou. V prípade ohrozenia vás upozorní zvuková signalizácia.

Ako funguje detský monitor dychu

Detský monitor dychu monitoruje srdcovú činnosť a dych bábätka. Ak príde k zmene, informuje o tom zvukovým signálom. Vďaka tomu môžu rodičia včas zasiahnuť.

Kedy ho používať?

Detský monitor dychu je určený pre deti už od narodenia až do dosiahnutia 1 roku. Rizikové skupiny sú deti, ktoré sa narodili predčasne alebo sa SIDS vyskytlo u súrodenca. Vhodné je použitie aj pre deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou (do 2 500 g) a pri rôznych zdravotných problémoch bábätka. Používanie detského monitoru dychu by ste mali zvážiť aj v prípade nesprávnej životosprávy matky v tehotenstve (drogy, fajčenie), vyvolanom pôrode pri prenášaní bábätka a viactorčatách. Okrem toho je jeho použitie vhodné pri problémoch bábätka s dýchacími cestami a nádche. A tiež vtedy, ak je vek matky nižší ako 20 rokov. Používať ho môžete, samozrejme, aj pri zdravých bábätkách.

Planý poplach

Pri používaní detského monitoru dychu sa môže stať, že vás v noci zobudí planý poplach. Väčšie bábätká sa totiž v spánku môžu skĺznuť z podložky, ktorá monitoruje dych. V prípade monitorov, ktoré sa zachytávajú na plienke sa stáva, že z plienky vypadnú.

Čo robiť, keď je to vážne?

V prípade, že detský monitor dychu začne pípať a vy zistíte, že dieťa nedýcha, okamžite mu poskytnite prvú pomoc. Potrebné je zachovať pokoj a sústrediť sa na jeho záchranu. Postupujte nasledovne:

  1. Zavolajte rýchlu zdravotnú pomoc. Položte bábätko na rovnú podložku a skontrolujte jeho dýchacie cesty. Ak je to potrebné, uvoľnite zapadnutý jazyk.
  2. Dávajte mu umelé dýchanie. Vzduch vdychujte do úst aj nošteka naraz. Začnite 5timi vdychmi. Dýchajte rýchlejšie, ako je bežné pre dospelého človeka a používajte menšie množstvo vzduchu. Hrudník by sa mal nadvihovať rovnako ako pri bežnom dýchaní.
  3. Umelé dýchanie kombinujte s masážou srdca. Hrudnú kosť je potrebné v jej dolnej polovici stláčať bruškami dvoch prstov. Použite ukazovák a prostredník tak, aby špičky prstov smerovali k hlavičke dieťaťa. Pomer stlačení a vdychov je 15:2.
vyberomat sk baby breathing monitor
vyberomat sk baby breathing monitor

Typy detských monitorov dychu

Na trhu nájdete dva typy tohto prístroja. Výber bude závisieť od vašich preferencií.

Doskový monitor dychu

Doskový monitor dychu sa skladá z dosky, ktorá sa položí do detskej postieľky a vyhodnocovacej jednotky. Obe časti sú prepojené káblom. Doska monitoru sa kladie pod matrac. Potrebné je však, aby nebol príliš vysoký. Výhodou je, že tento typ dieťa neobmedzuje v pohybe. Problémom je len to, že vo vyššom veku sa dieťa ľahko premiestni mimo podložky. Dochádza tak k falošnému poplachu.

Doskový monitor dychu pre dvojčatá

Pre dvojičky sú na trhu dostupné aj detské monitory dychu s dvoma až štyrmi podložkami. Všetky sú potom prepojené s vyhodnocovacou jednotkou. Je to finančne menej náročné riešenie. Dôležité je však, aby každé dieťa spalo vo svojej postieľke. Dve podložky môžete použiť aj pre jedno dieťa, ak často dochádza k tomu, že sa v spánku premiestni mimo nej.

Monitor dychu na plienku

Tento typ sa pripne na plienku dieťaťa. Nedochádza tak k tomu, že sa bábätko v spánku presunie mimo jeho dosahu. Monitor je v priamom kontakte s detskou pokožkou, má menšie rozmery a môžete ho využiť kdekoľvek aj mimo postieľky. Občas sa však môže stať, že sa z plienky skĺzne dole. A to najmä pri deťoch, ktoré sú v spánku veľmi pohyblivé. Zároveň im tento typ môže prekážať v pohybe.

Kombinovaný monitor dychu

Na trhu nájdete aj prístroje, ktoré kombinujú detský monitor dychu a detskú pestúnku. Dieťa môžete okrem monitorovania dýchania sledovať pomocou vysielačky. Niektoré modely umožňujú sledovanie aj cez video. Za takýto prístroj však zaplatíte viac.

vyberomat sk baby breathing monitor
vyberomat sk baby breathing monitor

Ako vyberať

Prvým krokom výberu je vybrať vhodný typ monitora. Potom nasleduje porovnanie parametrov jednotlivých modelov.

Certifikácia

Najdôležitejším bodom je kontrola certifikácie prístroja. Bez zdravotnej certifikácie detský monitor dychu nekupujte. Mohlo by sa stať, že by nefungoval správne. Zdravotná certifikácia je naopak garanciou správneho fungovania.

Počet podložiek v balení

Ak ste sa rozhodli pre doskový monitor dychu, vyberte model s dvoma podložkami. Predídete tak planým poplachom vo veku dieťaťa, kedy sa už bude v spánku presúvať po postieľke.

Zvukové upozornenie a jeho hlasitosť

Detský monitor dychu upozorňuje na akýkoľvek problém pomocou zvukového alarmu. Zapne sa vždy, keď niečo nie je v poriadku. Pri kúpe sa presvedčte, či je alarm dostatočne hlasný vzhľadom na to, kde bude dieťa spať. Ak je to vo vašej spálni, postačí aj tichší alarm. Niektoré deti však spia už od veku niekoľko mesiacov v samostatnej detskej izbe. V takomto prípade je iste na mieste skontrolovať jeho hlasitosť, aby bola dostatočná vzhľadom na vzdialenosť postieľky od vašej postele.

Doba spustenia alarmu

Doba spustenia alarmu sa môže pri jednotlivých modeloch líšiť. Alarm sa zvyčajne spustí v momente, keď monitor dychu nezaznamená nádych po dobu 20 sekúnd alebo ak frekvencia nádychov klesne pod 8 – 10 nádychov za minútu.

Svetelná signalizácia

Pri väčšine modelov dopĺňa zvukový alarm svetelná signalizácia. Výhodou je, ak má svetelná signalizácia viac ako jedno svetielko. Jej úlohou tak bude nie len upozorniť na problém ale aj signalizovať, že je všetko v poriadku. Jedna kontrolka signalizuje pravidelné dýchanie bábätka a druhá sa rozsvieti zároveň s alarmom, ak nastane nejaký problém. Tento fakt oceníte, keď sa počas noci zobudíte. Na kontrolu bábätka vám postačí len pozrieť na signalizáciu a môžete znovu spokojne zaspať.

Kontrolka stavu batérie

Keďže sú detské monitory dychu napájané batériami, výhodou je, ak je vybraný model vybavený indikátorom jej stavu. Upozorní vás tak na nutnosť výmeny.

Dosah vysielačky

Ak sa rozhodnete pre detský monitor dychu kombinovaný s detskou pestúnkou, nezabudnite skontrolovať dosah vysielačky. Pohybuje sa do vzdialenosti až 30 m. Prítomnosť stien môže tento dosah znižovať.

Záver

Detský monitor dychu je súčasťou prevencie pred syndrómom náhleho úmrtia detí. Pri jeho kúpe si najskôr vyberte typ, ktorý vám bude viac vyhovovať. Na výber máte detské monitory dychu s podložkou alebo na plienku. Pri vybraných modeloch skontrolujte, či majú zdravotnú certifikáciu. Kúpy monitoru dychu bez certifikácie sa vyvarujte. Porovnajte tiež, či vám vyhovuje hlasitosť alarmu a spôsob svetelnej signalizácie. Niektoré modely disponujú aj kontrolkou, ktorá vás informuje o stave batérií a potrebe ich výmeny.

Nový detský monitor dych je vždy správne nastavený. Približne po dvoch rokoch používania je ho však potrebné znovu kalibrovať. Myslite na to najmä v tom prípade, ak bude detský monitor dychu po sebe používať viac detí. V tom prípade je potrebné obrátiť sa na servisné stredisko výrobcu a monitor znovu kalibrovať.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest