Ako vybrať GPS lokátor pre vášho psieho kamaráta

Asi nikto nechce zažiť ten pocit bezmocnosti, keď vám pes niekam odbehne, dlho sa nevracia a vy neviete kde je. Pokiaľ je váš pes nenapraviteľný utekač alebo len chcete mať prehľad kde sa práve nachádza, určite vám pomôže psí GPS lokátor. Toto zariadenie dokáže sledovať polohu vášho psa. GPS lokátory sa vyrábajú buď ako samostatné čipy, ktoré sa upevňujú na obojok, alebo sa predávajú už pripevnené na obojok. Poslednou variantou sú GPS lokátory zabudované priamo v obojku psa.

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás tipy na výhodné GPS lokátory.

Najvýhodnejšie GPS lokátoryKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna ponuka
TRACTIVE GPS DOG 4– výdrž batérie
– vodotesnosť
– virtuálne ploty
– odolnosť
– rýchlosť nabíjania
– vyššie poplatky
– dlhšie načítavanie satelitu
50 €Zobraziť ponuku
LAMAX GPS Locator with Collar– výdrž batérie
– možnosť sledovať históriu pohybu psa
– vodotesnosť
– možnosť nastavenia virtuálneho plotu
– môžu vzniknúť problémy s aktualizáciou
– nepresnosť určenia polohy
74 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk tractive gps dog

TRACTIVE GPS DOG 4

Tractive GPS DOG 4 je vhodný pre majiteľov domácich miláčikov, ktorí chcú mať istotu, kde sa ich zvieratko počas prechádzky nachádza. Vďaka GPS lokátoru a funkcií nastavenia bezpečnej zóny, budete mať istotu, že je v poriadku a viete ho v akýchkoľvek podmienkach rýchlo nájsť. Lokátor je určený pre psíkov a mačky. Nabíja sa 2 hodiny, po ktorých vydrží pracovať 5 dní.


vyberomat sk lamax gps locator with collar

LAMAX GPS Locator with Collar

Vďaka LAMAX GPS Locatoru, budete mať istotu, že je váše zvieratko v bezpečí aj bez vašej prítomnosti. GPS pre zvieratá prináša možnosti ako sledovať históriu pohybu vášho zvieraťa, alebo možnosť nastavenia bezpečnej zóny. Prístroj je určený pre psov a mačky. Výhodou je veľmi dlhá výdrž batérie, a to až 10 dní.

GPS lokátor oceníte pokiaľ:

– máte psíka, ktorý sa rád túla

– chcete zvýšiť bezpečnosť vášho psa

– potrebujete mať psa neustále pod kontrolou

– pes prechádza výcvikom v teréne

Ako GPS lokátor funguje

GPS technológia vysiela majiteľovi informáciu o aktuálnej polohe – tú vám zobrazí základová stanica alebo mobilný telefón. Lokátory sa delia podľa spôsobu komunikácie na dve skupiny: lokátory s rádiovým spojením a lokátory s komunikáciou pomocou GSM siete.

GPS lokátory s rádiovým spojením

Lokátory s rádiovým spojením používajú k sledovaniu polohy satelitní signál a rádiový prijímač. Tieto lokátory sú najčastejšie používané profesionálnymi kynológmi alebo poľovníkmi.

Výhody

 • Presnosť a rýchlosť obnovovania pozície psa
 • Funguje aj mimo GSM/GPS signálu
 • Neplatíte už žiadne ďalšie poplatky

Nevýhody

 • Vysoká kúpna cena
 • Obmedzený dosah 10 – 15 km
 • Nutnosť nosiť so sebou ovládač

GPS lokátory s komunikáciou prostredníctvom GSM

Tieto GPS lokátory majú v sebe SIM kartu a komunikujú s užívateľom prostredníctvom siete mobilných operátorov. Polohu psa môžete sledovať cez aplikáciu v mobile, tablete alebo na počítači

Výhody

 • Nižšia kúpna cena
 • Neobmedzený dosah
 • Jednoduché ovládanie cez aplikáciu

Nevýhody

 • Nefungujú mimo GSM sieť
 • Zvyčajne majú ďalšie náklady na prevádzku
vyberomat sk dog gps
vyberomat sk dog gps

Vlastnosti a funkcie lokátorov

Výdrž batérie

Čím je výdrž batérie dlhšia tým lepšie. Lokátory s viacerými funkciami majú väčšinou výdrž batérie kratšiu. Batéria by mala v plnej prevádzke vydržať na jedno nabitie minimálne jeden deň.

Dosah

Pokiaľ zvolíte lokátor s komunikáciou cez GSM sieť, budete závislý na dostupnosti mobilnej siete. Na druhej strane môžete psíka sledovať všade tam, kde je mobilné pokrytie, bez ohľadu na to ako ďaleko je od vás vzdialený. Tieto lokátory fungujú dobre aj vo veľkej väčšine ostatných štátov. Satelitné a rádiové lokátory majú dosah maximálne 15 km. Fungujú však nezávisle od pokrytia mobilnou sieťou.

Vodotesnosť a odolnosť voči nárazom

Počítajte s tým, že lokátor môže dostať v teréne poriadne zabrať. Pes občas prebehne nejakým krovím, skočí do potoka alebo sa rozhodne vyváľať sa v blate. Kvalitný GPS lokátor by mal zvládnuť všetky tieto situácie.

Sledovanie v reálnom čase

Takzvaný live tracking vám ukáže pohyb psa v reálnom čase. Vy tak uvidíte, ktorým smerom pes beží a či sa od vás vzďaľuje, alebo sa naopak približuje

Virtuálny plot

Virtuálny plot je funkcie, ktorá vám umožní ohraničiť na mape ľubovoľný priestor. Jednoducho tak môžete nastaviť virtuálny plot napríklad okolo záhrady. Pokiaľ pes tento priestor opustí alebo doň vojde, príde vám notifikácia na telefón.

Sledovanie aktivity

Vďaka tejto funkcii môžete sledovať či má váš pes dostatok pohybu a nastavovať mu rôzne ciele aktivity.

Sledovanie viacerých psov naraz

Pokiaľ máte doma viac psích kamarátov, bude sa vám hodiť možnosť, sledovať ich všetkých naraz. Samozrejme, každý z nich musí mať vlastný lokátor.

vyberomat sk dog gps
vyberomat sk dog gps

Zvuková a svetelná signalizácia

Svetelná a zvuková signalizácia sa vám bude hodiť, pokiaľ budete psíka hľadať v zhoršených svetelných podmienkach. Zvuk aj svetlo môžete aktivovať na diaľku.

Vibrácie

Niektoré GPS lokátory majú funkciu vibrácie, ktorá sa dá aktivovať na diaľku. Psovi tak môžete pomocou vibrácie dať napríklad signál, že sa má vrátiť.

Identifikácia štekania a odpočúvanie zvukov z okolia

Niektoré lokátory vám umožnia počúvať zvuky z okolia, kde sa pes práve nachádza a to, či šteká. U niektorých modelov je možné dať psovi cez lokátor aj slovné povely.

Váha a veľkosť

GPS lokátor alebo obojok by psíkovi nemal v žiadnom prípade prekážať alebo byť preň moc ťažký. Preto volte veľkosť lokátoru vždy s ohľadom na veľkosť samotného psa.

História pohybu

Väčšina GPS lokátorov umožňuje zobraziť históriu pohybu psa. Aj spätne tak môžete zistiť, kde sa váš psík v určitom čase pohyboval.

Obľúbené značky GPS lokátorov

Tractive GPS tracker

Tieto GPS lokátory sú jedny z najpredávanejších na trhu. Ponúkajú skvelý pomer cena/výkon. Lokátor obsahuje integrovanú SIM kartu a k ovládaniu slúži prehľadná aplikácia, ktorá je dostupná pre iOS aj Android. Tractive je vodotesný až do hĺbky 1 m a batéria vydrží na jedno nabitie 2 – 5 dní plnej prevádzky. Batéria sa nabije za 2 hodiny. S prevádzkou Tractive GPS trackeru sú spojené poplatky za využitie mobilnej dátovej siete – za základnú tarifu pri platbe na dva roky dopredu zaplatíte okolo 90 €. Lokátor funguje vo väčšine krajín sveta, kde je pokrytie mobilnou sieťou.

Mishiko

Mishiko je obojok, ktorý dokáže sledovať nielen polohu, ale aj fyzickú aktivitu vášho psieho kamaráta. Je dodávaný s integrovanou SIM kartou, ktorá má neobmedzené dátové tarify. To znamená, že už neplatíte žiadne ďalšie poplatky za prevádzku. Lokátor sa ovláda cez aplikáciu, ktorá je dostupná pre iOS aj Android. Je vodotesný a funguje skoro po celom svete. Súčasťou balenia je aj obojok, na ktorý sa dá lokátor prichytiť.

Paby GPS Tracker

Tento lokátor vám ponúkne nielen sledovanie polohy vášho psa, ale tiež sledovanie jeho aktivity a počtu krokov. Vďaka svojej veľkostije vhodný aj pre malé plemená psov alebo mačky. Lokátor sa ovláda pomocou mobilnej aplikácie, ktorá je dostupná pre iOS aj Android. Lokátor je vodotesný. Obojok je dodávaný spoločne so SIM kartou, za jej prevádzku počítajte s nákladmi okolo 5 € mesačne.

vyberomat sk dog gps
vyberomat sk dog gps

Invoxia GPS Tracker

Tento lokátor využíva na sledovanie polohy sieť Sigfox ( sieť pre Internet vecí) a nemusí sa doň vkladať SIM karta. Na tri roky máte používanie siete zadarmo, ďalej za ročný poplatok cca 9 €. Sieť má plné pokrytie v Českej Republike a na Slovensku, v ďalších krajinách sa to líši. Lokátor sa ovláda cez aplikáciu v mobilnom telefóne. Okrem sledovania polohy ponúka aj ´dalšie funkcie. Je vodotesný a na jedno nabitie vydrží 1 – 3 mesiace, čo je omnoho viac ako u konkurencie.

Garmin

Garmin sa zameriava predovšetkým na profesionálne sledovacie obojky, ktoré sú určené do náročných terénov. Obojky Garmin bývajú doplnené aj o výcvikové funkcie. Fungujú na princípe rádiového prenosu a majú dosah až 15 km. Obojok sa ovláda pomocou vysielačky. Niektoré obojky od Garminu sa môžu používať aj ako výcvikové.

Dogtra Pathfinder

Tento obojok neslúži len ako lokalizačný, ale tiež ako výcvikový. Obojok funguje na princípe rádiového spojenia a má dosah až 15 km. Je vodotesný, lokalizácia je veľmi presná a v pohotovostnom režime vydrží na jedno nabitie až 1 mesiac. Obojok ovládate cez mobilný telefón a neviažu sa k nemu žiadne ďalšie poplatky za prevádzku.

Cena

GPS lokátory, ktoré komunikujú pomocou mobilnej siete, si môžete kúpiť už za pár desiatok eur. Pri lokátoroch s rádiovým prijímačom budete musieť siahnuť do vrecka oveľa hlbšie. GPS lokátory komunikujúce cez GSM sieť kúpite za cca 40 – 200 €. GPS lokátory s rádiovým spojením začínajú na cene okolo 530 €. Cena sa však môže vyšplhať až do 1 130 €.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest