Ako vybrať najlepšiu kuchynskú váhu

Kuchynské váhy sú nevyhnutnou súčasťou vybavenia každej domácnosti aj profesionálnej kuchyne. Využijete ich na odmeranie presného množstva surovín pri varení a pečení a tiež pri príprave rôznych pochúťok studenej kuchyne. Pri ich výbere je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov. Aby sa vám kuchynská váha dobre používala, zodpovedzte si na niekoľko základných otázok:

  • Preferujete mechanickú alebo digitálnu váhu?
  • Aký rozsah hmotnosti potrebujete?
  • Chcete kúpiť váhu bez misky alebo s miskou na váženie?

Pri výbere môže byť dôležitý aj materiál váhy, koľko miesta máte v kuchyni na jej umiestnenie a iné parametre. O všetkých sa dočítate v nasledujúcom článku.

vyberomat sk kitchen scale
vyberomat sk kitchen scale

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné kuchynské váhy.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Tescoma Elektronická vážiaca lyžica DELÍCIA 634556– nízka cena
– presnosť váženia
– jednoduché použitie
– jednoduchá údržba
– bez funkcií
– nosnosť iba 0,3 g
16 €Zobraziť ponuku
SENCOR SKS 4001WH– dostupná cena
– miska
– indikátor preťaženia a slabej batérie
– iba základné funkcie10 €Zobraziť ponuku
ETA 6778 Dori– presnosť merania
– čitateľný displej
–  miska
– indikátor preťaženia a slabej batérie
– iba základné funkcie21 €Zobraziť ponuku
ETA Storio 5777 90040– retro dizajn
– jednoduché použitie
– jednoduchá údržba
– miska
– bez pridaných funkcií
– vyššia cena
– menšia presnosť ako pri digitálnych váhach
23 €Zobraziť ponuku
Soehnle Page Profi 67080– nosnosť (15 kg)
– presnosť merania
– vysoká citlivosť povrchu
– jednoduchá údržba
– bez pridaných funkcií
– vyššia cena
– bez misky
31 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk tescoma elektronicka vaziaca lyzica delicia

Tescoma Elektronická vážiaca lyžica DELÍCIA 634556

Vážiaca lyžica vám poskytne presné meranie hmotnosti na 0,1 g. Jej použitie je naozaj jednoduché a rýchle. Disponuje funkciou TARE (odčítanie hmotnosti a dovažovanie surovín). Nosnosť lyžice je 300 g.


vyberomat sk sencor sks wh

SENCOR SKS 4001WH

Pokiaľ zháňate digitálnu kuchynskú váhu v dostupnej cene, je táto pre vás tá správna. Vďaka veľkému displeju je vhodná aj pre starších ľudí. Disponuje funkciou Tara, pomocou ktorej môžete odčítať hmotnosť nádoby alebo postupne dovažovať. Môžete vážiť v g, ml alebo oz. Zároveň obsahuje indikátor slabej batérie alebo preťaženia. Pri nečinnosti sa automaticky vypína. Maximálna nosnosť váhy je 5 kg. Súčasťou váhy je miska.


vyberomat sk eta dori

ETA 6778 Dori

Kuchynská váha je veľkým pomocníkom pre každú gazdinku. Veľký displej zaisťuje viditeľnosť aj pre staršie osoby. Dokáže merať v g, ml a oz. Obsahuje funkciu TARE (odčítanie hmotnosti a dovažovanie surovín), a indikátor preťaženia alebo slabej batérie. Dlhšiu životnosť batérie zaručuje automatické vypnutie po 2 min. nečinnosti. Protišmykové nožičky zaisťujú stabilitu. Nosnosť: 5 kg. Balenie obsahuje praktickú misku.


vyberomat sk eta storio

ETA Storio 5777 90040

Mechanická kuchynská váha je nielen skvelá pomôcka pri varení a pečení, ale aj krásny dizajnový doplnok. Vďaka jeho retro dizajnu oživí každú kuchyňu. Jej nosnosť je 5 kg. Súčasťou váhy je antikorová miska.


vyberomat sk soehnle page profi

Soehnle Page Profi 67080

Najväčšou prednosťou tejto váhy je jednoznačne jej nosnosť, a to až 15 kg. Taktiež určite oceníte presnosť merania a dostatočne veľký displej. Obsahuje funkciu TARE (odčítanie hmotnosti a dovažovanie surovín). Funguje prostredníctvom batérie AAA, ktorej životnosť šetrí automatické vypnutie pri nečinnosti.

Typy váh

Ako prvé by ste sa mali rozhodnúť, aký typ váhy chcete používať. Na výber pri tom máte:

Mechanické váhy

Mechanická váha je vybavená stupnicou, na ktorej vám po položení váženej suroviny ukazuje presnú váhu mechanická ručička. Jej výhodou jej nižšia kúpna cena a jednoduché ovládanie. Mechanické váhy sú dodávané spolu s miskou na váženie, no v prípade potreby je na nich možné vážiť aj bez použitia misky. Výhodou je tiež to, že po čase nie je potrebné meniť batérie.

Nevýhodou mechanických váh je väčší rozmer. Tieto váhy sú tiež menej odolné voči mechanickému poškodeniu. Na druhej strane majú dosť vysokú váživosť, a to až do 10 – 12 kg.

Digitálne váhy

Výhodou digitálnych váh je vyššia presnosť. Na väčšine modelov je možné tiež nastaviť jednotku váženia. Digitálne váhy sa vyrábajú v menšom rozmere ako mechanické, čo uľahčuje ich uskladnenie. Nevýhodou môže byť vyššia cena a to, že digitálne váhy sú napájané batériami. Tie je nutné po čase vymeniť.

Závesné váhy

Závesné váhy nájdete na trhu ako mechanické aj digitálne. Keďže ich pevne pripevníte ku stene, výhodou je, že pri vážení nezaberajú miesto na kuchynskej linke. Digitálne modely môžete využiť aj ako hodiny alebo časovač pri pečení. Nevýhodou týchto váh je nižšia váživosť — len do 3 kg.

vyberomat sk kitchen scale
vyberomat sk kitchen scale

Ako vybrať kuchynskú váhu

Pri výbere kuchynskej váhy je potrebné vziať do úvahy viacero parametrov:

Nosnosť váhy

Údaj o nosnosti váhy vás informuje o tom, ako ťažké suroviny budete môcť na vybranom modeli vážiť. Jednotlivé modely, ktoré nájdete na trhu, odvážia suroviny od 2 do 5 kg. Pre bežnú potrebu na varenie a pečenie v domácnosti je postačujúca nosnosť do 5 kg. Ak by ste potrebovali odvážiť ťažšie predmety, vhodnejšie je použiť osobné váhy.

Presnosť váženia

Každá váha má istú odchýlku merania. Všeobecne platí, že digitálne váhy sú o niečo presnejšie ako mechanické. Pri kvalitných digitálnych modeloch by ste sa nemali stretnúť s odchýlkou vyššou ako 0,5 g. Takáto odchýlka je na bežné použitie zanedbateľná. Menej kvalitné mechanické váhy môžu mať odchýlku až 20 – 25 g.

Váha s miskou alebo bez

Pri kúpe digitálnej váhy sa môžete stretnúť s modelom s hladkou plochou bez misky alebo s miskou. Pri váhe bez misky môžete na váženie využívať vlastné nádoby. Pri jej výbere by vás mali zaujímať veľkosť a tvar vážiacej plochy. Váha s miskou je vybavená odnímateľnou miskou, ktorú je možné po použití umývať.

Materiál váhy a misiek

Kuchynské váhy sa vyrábajú z plastu alebo nerezu. Niektoré modely sú vyrobené z kombinácie týchto materiálov. Plastové kuchynské váhy sú cenovo dostupnejšie. V porovnaní s nerezovými modelmi je však nevýhodou vyššia náchylnosť na poškodenie.

Misky kuchynských váh bývajú zo skla, plastu alebo nerezu. Všetky tieto materiály sa dajú umývať aj v umývačke riadu, čo uľahčuje údržbu váh. Nevýhodou plastovej misky je ukladanie pachov v tomto materiáli. Sklo a nerez naproti tomu pachom odolávajú.

vyberomat sk kitchen scale
vyberomat sk kitchen scale

Pri výbere váhy vás môže zaujímať aj odolnosť misky. Najviac odolným z uvedených materiálov je nerez. Čo sa ceny týka, najlacnejším riešením je kuchynská váha s plastovou miskou.

Dizajn kuchynskej váhy

Aj keď je vzhľad kuchynskej váhy menej dôležitý ako jej funkčnosť, pri výbere zohráva istú úlohu. Ak máte radi jednotný vzhľad kuchyne, mali vy ste vyberať aj s ohľadom na tento parameter. Pre elegantne zariadenú kuchyňu v modernom dizajne je vhodná digitálna váha. K tradičnému zariadeniu napríklad vo vintage štýle lepšie zapasuje mechanická váha. Okrem typu váhy vezmite do úvahy aj materiál a farebné prevedenie váhy.

Funkcie kuchynských váh

Digitálne kuchynské váhy bývajú vybavené viacerými praktickými funkciami, ktoré vám prácu v kuchyni uľahčia. Sú to:

LCD displej

Zobrazuje údaje o váhe suroviny, prípadne tiež iné údaje. Pri kúpe skontrolujte, či vám vyhovuje ich veľkosť.

TARA

Táto funkcia zjednodušuje dovažovanie surovín, ktoré potrebujete pridať k už naváženému množstvu. Umožňuje totiž vynulovať hmotnosť a dovažovať nové zložky bez toho, aby ste museli z váhy odstrániť už navážené suroviny. S funkciou TARA môžete tiež na váženie používať rôzne nádoby. Stačí, ak po umiestnení nádoby vynulujete jej hmotnosť.

Indikátor stavu batérie

Táto praktická funkcia ukazuje zostávajúcu kapacitu batérie. Budete sa tak môcť popredu pripraviť na nutnosť jej výmeny. Niektoré modely sú vybavené aj indikátorom potreby výmeny batérie.

Funkcia automatického vypnutia

Funkcia automatického vypnutia šetrí spotrebu batérií. Váha sa vďaka nej sama po určitom čase nečinnosti vypne.

Dotykové ovládanie

Niektoré digitálne váhy sú vybavené namiesto tlačidiel dotykovým displejom.

Voľba mernej jednotky

Túto funkciu oceníte, ak budete mať recept namiesto u nás používaných gramov a kilogramov napísaný v librách alebo unciach. Váhu potom stačí nastaviť tak, aby vážila v potrebnej jednotke váhy.

Indikácia preťaženia

Niektoré váhy sú vybavené indikátorom preťaženia. Nemusíte sa tak obávať, že prekročíte maximálnu povolenú nosnosť.

Výpočet nutričných hodnôt

Ak chcete vedieť, akú výživovú hodnotu bude mať jedlo, ktoré pripravujete, môžete si vybrať váhu s funkciou výpočtu nutričných hodnôt. Dozviete sa tak, koľko daná surovina obsahuje bielkovín, tukov a cukrov. Obmedzením tejto funkcie môže byť menšia databáza potravín. Takúto váhu je však na druhej strane možné prepojiť s mobilným telefónom, kde si môžete pomocou aplikácie hodnoty vyhodnotiť.

Záver

Kuchynská váha je potrebná v každej domácnosti. Pri jej výbere sa môžete rozhodnúť medzi dvoma základnými typmi. Ak máte radi tradičnejšie produkty a nepotrebujete používať žiadne špeciálne funkcie váh, bude pre vás dobrou voľbou mechanická kuchynská váha. Jej výhodou je aj nižšia cena. Nevýhodou však môže byť vyššia možnosť poškodenia.

Pre tých, ktorí preferujú kúpu modernejšieho modelu, je na trhu k dispozícii široký sortiment digitálnych kuchynských váh. Digitálne váhy bývajú navyše vybavené viacerými praktickými funkciami ako voľba mernej jednotky, automatické vypnutie, funkcia TARA, indikátor preťaženia a podobne.

Pred kúpou váhy si tiež premyslite, aké sú vaše požiadavky na váživosť, materiál váhy a misky na váženie, dizajn a iné parametre. Rozhodujúca môže byť aj cena váhy. Menej zaplatíte za mechanické váhy a digitálne váhy bez misky. Najdrahšie modely sú spravidla určené na profesionálne využitie. Ich výhodou je okrem vyššej váživosti aj možnosť celodenného používania.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest