Ako vybrať najlepší zmrzlinovač

Moderný domáci spotrebič, akým je zmrzlinovač, ocení každý maškrtník. Pre vašu obľúbenú mrazenú pochúťku vďaka nemu už nebudete musieť chodiť do obchodu ani do stránku so zmrzlinou. Zmrzlinu si jednoducho pripravíte sami doma. Navyše budete mať kontrolu aj nad jej zložením.

Ak patríte medzi tých, ktorí majú zmrzlinu v obľube, poradíme vám, ako si vybrať kvalitný zmrzlinovač presne podľa vašich požiadaviek. Nemusíte sa však obávať množstva technických údajov. Zmrzlinovače patria medzi jednoduchšie zariadenia. Zameriame sa najmä na objem, príkon, rozmery a funkcie jednotlivých modelov. Pred konečným rozhodnutím o výbere konkrétneho modelu vás iste bude zaujímať aj jeho cena a rôzne praktické funkcie a doplnky, ktoré ponúka.

vyberomat sk ice cream maker
vyberomat sk ice cream maker

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné zmrzlinovače.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
TESCOMA – Tvorítka na zmrzlinu BAMBINI– nízka cena
– odolný plast
– jednoduchá výroba
– jednoduchá údržba
– bez automatizácie6 €Zobraziť ponuku
TESCOMA DELLA CASA– dostupná cena
– rýchla príprava
– malé rozmery
– menší objem
– bez pridaných funkcií
30 €Zobraziť ponuku
GUZZANTI GZ 152– tichá prevádzka
– jednoduchá údržba
– rýchla prevádzka
– menší objem
– vyššia hmotnosť
173 €Zobraziť ponuku
Klarstein Vanilly Sky Family– veľký objem
– rýchla príprava
– displej
– tichá prevádzka
– vyššia hlučnosť
– vyššia hmotnosť
220 €Zobraziť ponuku
SAGE BCI600– 12 programov
– tichá prevádzka
– rýchle mrazenie 
– vysoká cena277 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk tescoma tvoritka na zmrzlinu bambini

TESCOMA – Tvorítka na zmrzlinu BAMBINI

S formičkami na zmrzlinu si môžete vytvoriť pochúťky podľa vašich predstáv. Vyrobené sú z odolného plastu, ktorý môžete umývať v umývačke riadu. Navyše vám v balení dorazí návod s receptami. Rozmery: h. 19 x š. 4 x v. 13 cm.


vyberomat sk tescoma della casa

TESCOMA DELLA CASA

Tescoma zmrzlinovač vám ponúka jednoduché riešenie s ochladením, počas horúceho leta. Vďaka veľkému otvoru jednoducho vytvoríte domáce zmrzliny z vášho obľúbeného ovocia. Dokáže vytvoriť 800 g zmrzliny alebo sorbetu. Rozmery: š. 16 x v. 23 cm.


vyberomat sk guzzanti gz

GUZZANTI GZ 152

Plne automatický zmrzlinovač poteší celú rodiny. Pripraví vám 800 gramov zmrzliny z vašich obľúbených ingrediencií. Ovláda sa veľmi jednoducho, prostredníctvom LED displeja a tlačidlami. Príkon: 220 W. Rozmery: h. 32 x š. 33 x v. 38 cm. Váha: 13,7 kg.


vyberomat sk stiahnut

Klarstein Vanilly Sky Family

Horúce dni si môžete spríjemniť vďaka tomuto zmrzlinovačku, ktorý dokáže vyrobiť až 2,5 litra zmrzliny, sorbetu alebo mrazeného jogurtu za 60 minút. Prístroj sa jednoducho ovláda, a to prostredníctvom tlačidiel s displejom. Obsahuje vyberateľnú nádobu. Vďaka časovaču a displeju, budete mať stav zmrznutosti stále pod kontrolou. Príkon: 250 W. Rozmery: h. 31,5 x š. 26,5 x v. 38,5 cm..


vyberomat sk sage bci

SAGE BCI600

Vďaka zmrzlinovaču si dokážete pripraviť liter zmrzliny, už za 30 minút. Ponúka vám až 12 programov. Disponuje funkciou uchovania v chlade až po dobu 3 hodín. Obsahuje priesvitné veko a LCD displej, čím budete mať prípravu a ingrediencie pod dozorom.

Typy zmrzlinovačov

Zmrzlinovače sa delia na dva základné typy:

Zmrzlinovač bez kompresoru

Zmrzlinovače bez kompresoru alebo chladiacej jednotky patria medzi lacnejšie. Základom týchto spotrebičov je chladiaca nádoba, v ktorej sa zmrzlina pripravuje. Súčasťou nádoby je chladiace médium. Túto nádobu je pred samotnou prípravou zmrzliny potrebné namraziť v mrazničke po dobu od niekoľkých minút až do 24 hodín. Takto pripravenú nádobu vložíte do zmrzlinovača. Potom vám už výroba zmrzliny zaberie len do 30 minút.

Nevýhodou preto je, že si musíte prípravu mrazenej pochúťky vopred naplánovať. Zmrzlinovače bez kompresoru však majú na druhej strane výhodu v tom, že chladiaca nádoba udrží pripravenú zmrzlinu určitý čas v chlade, takže ju nebudete musieť ihneď odložiť do mrazničky. Nádobu môžete tiež využívať na servírovanie. Pri domácom použití sú výhodou aj kompaktnejšie rozmery.

Zmrzlinovače s kompresorom

Zmrzlinovače s kompresorom sú určené na okamžitú prípravu zmrzliny. Sú väčšie, no zároveň pripravia zmrzlinu pre viac ľudí. Pri kúpe však musíte počítať s vyššou cenou a tiež s vyššou spotrebou elektrickej energie.

Na chladenie vložených surovín je pri tomto type používaný kompresor. Do zmrzlinovača stačí vložiť všetky ingrediencie a približne o hodinu je vaša mrazená pochúťka hotová.

vyberomat sk ice cream maker
vyberomat sk ice cream maker

Ako vyberať zmrzlinovač

Pri kúpe zmrzlinovača by ste mali zvážiť niekoľko parametrov. Vďaka tomu si vyberiete model, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať.

Objem misy zmrzlinovača

Pri výbere tohto spotrebiča je dôležitý objem misy na prípravu zmrzliny. Jej veľkosť bude závisieť od množstva, ktoré budete pravidelne pripravovať. Na trhu nájdete modely s objemom misy od 0,4 do 2 l. Pre bežnú rodinu sú vhodné zmrzlinovače s objemom nádoby 0,8 – 1 l. Pre lepšiu orientáciu, v nádobe s objemom 1 l pripravíte asi 600 g zmrzliny, čo vystačí pre 4 osoby.

Veľkosť nádoby ovplyvňuje tiež dobu prípravy zmrzliny. Čím viac surovín do nádoby vložíte, tým bude príprava dlhšia.

Doba prípravy zmrzliny

Dobu prípravy zmrzliny ovplyvňuje najmä veľkosť nádoby a príkon zmrzlinovača. Čím viac surovín do nádoby vložíte, tým bude príprava dlhšia. V modeloch bez kompresora trvá príprava od 20 do 60 minút. Dôležité je však dodržiavať požadovanú dobu namrazenia nádoby. S prípravou zmrzliny je preto potrebné počítať v predstihu.

V modeloch s kompresorom pripravíte zmrzlinu do jednej hodiny. Platí pri tom, že čím vyšší je príkon, tým bude doba prípravy kratšia.

Príkon a výkon

Príkon vás informuje o množstve spotrebovanej energie za jednotku času. Čím je tento údaj vyšší, tým rýchlejšie bude zmrzlina hotová. Na druhej strane však spotrebujete viac elektrickej energie. Zmrzlinovače bez kompresoru majú nižší príkon. Pohybuje sa len medzi 10 – 15 W. Modely s kompresorom spotrebujú viac energie. Ak sa jedná o veľký spotrebič, môže to byť až 180 W.

Ovládanie

Ovládanie týchto spotrebičov môže byť manuálne alebo automatické. Zmrzlinovače s manuálnym ovládaním sa zapínajú a vypínajú ručne. Zvyčajne je to pomocou tlačidiel alebo otočného spínača. Ak má zmrzlinovač manuálne ovládanie, musíte strážiť čas prípravy zmrzliny.

Modely s automatickým ovládaním majú automatické režimy. Prípravu zmrzliny tak nie je nutné sledovať. O všetko sa postará spotrebič, ktorý sa po ukončení prípravy sám vypne. Tieto zmrzlinovače sú ovládané na dotykovom displeji.

vyberomat sk ice cream maker
vyberomat sk ice cream maker

Materiál

Väčšina týchto spotrebičov sa vyrába z plastu. Ak sa pri kúpe rozhodnete pre tento materiál, iste vás poteší nižšia cena. Vyššiu cenu zaplatíte, ak sa rozhodnete pre zmrzlinovač z nerezu. Pri kúpe plastového modelu vám odporúčame skontrolovať, či sú metličky na miešanie surovín z kovu. Plastové metličky by sa mohli zlomiť.

Údržba

Údržba týchto spotrebičov je vďaka možnosti umývania v umývačke riadu jednoduchá. V umývačke možno umývať nádobu aj miešacie metličky. Pred vložením jednotlivých komponentov do umývačky sa však informujte v popise výrobku, či tento spôsob čistenia výrobca odporúča. Telo zmrzlinovača môžete pri znečistení pretrieť vlhkou handričkou.

Funkcie zmrzlinovačov

Pri príprave zmrzliny oceníte niektoré praktické funkcie, ktoré ponúkajú jednotlivé modely. Sú to:

Časovač

Časovač vám umožní nastaviť požadovanú dobu prípravy zmrzliny.

Automatické chladenie

Táto funkcia umožňuje chladiť zmrzlinu aj po dokončení. Nebudete ju tak musieť ihneď odkladať do mrazničky.

LED indikátory

LED indikátory vás budú informovať o aktuálnom priebehu prípravy zmrzliny.

vyberomat sk ice cream maker
vyberomat sk ice cream maker

Praktické doplnky

Zmrzlinovače bývajú dodávané s rôznym príslušenstvom. Pri používaní môžete napríklad využiť výhody priehľadného veka. Najmä pri modeloch s manuálnym ovládaním tak budete môcť vidieť, akú aktuálnu konzistenciu má zmrzlina.

So zmrzlinovačom bývajú dodávané tiež servírovacie naberačky alebo stierky pre naberanie zmrzliny. Pri príprave tejto mrazenej pochúťky vám pomôžu aj rôzne odmerky na meranie množstva surovín.

Výborným pomocníkom je extra mraziaca miska. Niektorí výrobcovia ich dodávajú spolu so zariadením alebo je ich možné dokúpiť. Vďaka tomu môžete jednu nádobu chladiť v mrazničke, aby sa pripravila na výrobu zmrzliny, a v druhej pripravujete alebo skladujete hotovú zmrzlinu.

Cena zmrzlinovačov

Cena jednotlivých modelov sa odvíja od toho, či sa jedná o zmrzlinovače bez kompresora alebo s kompresorom. Zatiaľ čo najlacnejšie zmrzlinovače bez chladiacej jednotky kúpite už za 30 €, modely s vlastným chladením kúpite v cenovej hladine od 100 €. Profesionálne zmrzlinovače stoja až do 4 000 €. Modely s kompresorom bývajú drahšie.

Tipy na záver

Ak máte radi lahodnú domácu zmrzlinu, iste ste už premýšľali nad kúpou zmrzlinovača. Pred jeho kúpou si premyslite, koľko zmrzliny budete pripravovať a koľko miesta máte v mrazničke k dispozícii na chladenie nádob či skladovanie zmrzliny. Okrem toho si budete musieť vybrať typ zmrzlinovača. Od vybraného typu sa potom bude odvíjať jeho cena.

Pri výbere prihliadajte aj na materiál jednotlivých častí a možnosť ich umývania v umývačke riadu. Zvážte tiež vaše požiadavky na prídavné funkcie, ktoré vám prípravu zmrzliny uľahčia, a vaše požiadavky na spôsob ovládania zmrzlinovača. Výhodou je tiež možnosť dokúpenia ďalšej nádoby a praktické doplnky dodávané s niektorými modelmi.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest