Ako vybrať najlepší odšťavovač

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk tescoma odstavovac na citrony grandchef
vyberomat sk tescoma odstavovac na citrony grandchef

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk concept lo sinfonia
vyberomat sk concept lo sinfonia

Rozumná voľba

vyberomat sk zavitovkove odstavovace odstavovac concept lo home made juice x
vyberomat sk concept lo home made juice x

Najvyššia kvalita

Pre všetkých, ktorí majú radi zdravé nápoje, je výborným pomocníkom odšťavovač. S jeho pomocou získate čerstvú šťavu z ovocia aj zeleniny. Jej chuť sa pritom vôbec neponáša na chuť ovocných džúsov, ktoré bežne dostanete v obchode. Je totiž oveľa lepšia. Od kupovaných džúsov sa šťava z odšťavovača líši aj vyšším obsahom vitamínov. A nie len to.

Ak plánujete kúpiť odšťavovač, poradíme vám, ako vyberať. Jednotlivé typy odšťavovačov sa od seba odlišujú nie len spôsobom získavania šťavy z ovocia a zeleniny. Spôsob odšťavovania ovplyvňuje zároveň chuť aj konzistenciu šťavy. Pred kúpou potrebujete zvážiť tiež to, ako často budete odšťavovač používať. Výber okrem toho závisí od druhu spracovávaných surovín.

vyberomat sk juicer
vyberomat sk juicer

Parametre autosedačiek pre novorodencov alebo pre staršie deti môžu byť dosť rozdielne, preto vám prinášame komplexného poradcu, ako detskú autosedačku vybrať. Prečítajte si, akú autosedačku zvoliť pre novorodenca, akú autosedačku kúpiť po vajíčku alebo kedy možno použiť len podsedák.

Parametre autosedačiek pre novorodencov alebo pre staršie deti môžu byť dosť rozdielne, preto vám prinášame komplexného poradcu, ako detskú autosedačku vybrať. Prečítajte si, akú autosedačku zvoliť pre novorodenca, akú autosedačku kúpiť po vajíčku alebo kedy možno použiť len podsedák.

Čo si vybrať?

V tabuľke nižšie vám ponúkame zopár tipov na výhodné odšťavovače.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
TESCOMA Odšťavovač na citróny GrandCHEFručný– nízka cena
– odolný materiál
– vhodný do umývačky riadu
– iba na citróny limetky, mandarínky a menšie pomaranče
– bez funkcií
– bez automatizácie
14 €Zobraziť ponuku
Sencor SJE 1055SSodstredivý– dostupná cena
– tichá prevádzka
– jednoduchá údržba
– 3 stupne bezpečnosti
– zostávajú väčšie kúsky ovocia
– chýba čistiaca kefka
– vyššia váha
38 €Zobraziť ponuku
Concept LO7070 SINFONIAodstredivý– funkčnosť
– tichá prevádzka
– rýchlosť
– veľká nádoba na odpad
– jednoduchá údržba
– väčšie rozmery65 €Zobraziť ponuku
Sencor SJE 4042RDslimákový– výkon
– tichá prevádzka
– rýchlosť
– sitko prepúšťa dužinu
– nevhodný do umývačky riadu
– vyššia váha
70 €Zobraziť ponuku
Concept LO-7067 Home Made Juiceslimákový– výkon
– funkčnosť
– tichá prevádzka
– rýchlosť
– dostatočne veľká nádoba na odpad
– jednoduchá údržba
– príslušenstvo
– vysoká cena
– vyššia hmotnosť
218 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk tescoma odstavovac na citrony grandchef

TESCOMA Odšťavovač na citrony GrandCHEF

Ručný odšťavovač od značky Tescoma je vyrobený z kvalitnej zliatiny kovov, čo zaručuje dlhú životnosť. Navyše je jeho údržba naozaj jednoduchá, pretože je vhodný do umývačky riadu. Rozmery: h. 3 x š. 4 x v. 22 cm.


vyberomat sk sencor sje ss

Sencor SJE 1055SS

Odstredivý odšťavovač s výkonom 800 W, pripraví domáce džúsy už za chvíľku. Obsahuje džbán s objemom 0,75 litra a nádobu na odpad s objemom 1,6 litra. Do odšťavovača môžete vkladať ovocie vo veľkosti 75 mm. Plusom prístroja sú 3 bezpečnostné funkcie, a to automatické vypnutie pri prehriatí, vypnutie pri odstránení krytu a nespustenie pri zlom zostavení. Rozmery: h. 28 x š. 17 x v. 39 cm. Hmotnosť: 3,6 kg.


vyberomat sk concept lo sinfonia

Concept LO7070 SINFONIA

Vďaka odšťavovaču s výkonom 10000 W od Braun, budete doplňovať potrebné množstvo vitamínov bez väčšej námahy. Ponúka množstvo funkcií ako sú 5 stupňov rýchlosti pre suchšie aj šťavnatejšie ovocie. Obsahuje džbán s objemom 0,8 litra a 2,8 litrovú nádobu na odpad. Plniaci otvor odšťavovača má 85 mm. Údržba je naozaj veľmi jednoduchá. Rozmery: h. 23 x š. 27 x v. 36 cm. Hmotnosť: 4,24 kg.


vyberomat sk sencor sje rd

Sencor SJE 4042RD

Slimákový odšťavovač je perfektným pomocníkom do kuchyne. Disponuje výkonom 400 W s 60 ot./ min. Obsahuje 0,8 litrovú nádobku na šťavu a 0,8 litrovú nádobku na odpad. Určite oceníte jeho bezpečnú prevádzku, ktorú zaisťuje automatické vypnutie pri prehriatí alebo odobratí bezpečnostného krytu. Navyše obsahuje protišmykové nožičky. Rozmery: h. 23 x š. 21 x v. 44,5 cm. Hmotnosť: 4,15 kg.


vyberomat sk zavitovkove odstavovace odstavovac concept lo home made juice x

Concept LO-7067 Home Made Juice

Odšťavovač fungujúci prostredníctvom slimákového mechanizmu, dokáže s výkonom 240 W pripraviť vynikajúcu šťavu z ovocia aj zeleniny. Vďaka otvoru s priemerom 75 mm môžete vkladať aj väčšie kúsky ovocia alebo zeleniny. Obsahuje nádobky s objemom 1 litra na odpad a šťavu. Výhodu, oproti konkurenčným výrobkom, má vďaka bohatému príslušenstvu. V prístroju dostanete kefku na čistenie, sitko na smoothie, sitko na studené dezerty a vtláčadlo. Počet kmitov: 60 ot./min.

Typy odšťavovačov

Jednotlivé modely odšťavovačov sa od seba líšia spôsobom získavania šťavy. Delíme ich na:

Odstredivé odšťavovače

Odstredivé odšťavovače lisujú ovocie sústavou rotujúcich nožov. Šťava sa následne precedí odstredivou silou cez sitko. Odstredivý odšťavovač bude pre vás vhodný, ak plánujete pripravovať šťavu na okamžité konzumovanie. Šťava z odstredivého odšťavovača je totiž náchylná na oxidáciu. Tento typ odšťavovačov je vhodný najmä na spracovanie tvrdých druhov ovocia a zeleniny.

Ich nevýhodou je vyššia hlučnosť a nižšie množstvo získanej šťavy vzhľadom na množstvo spracovanej suroviny. Časť šťavy totiž zostáva v odpade. Odstredivý odšťavovač je najvhodnejší vtedy, ak ho neplánujete používať pravidelne. A to aj pre jeho zložitejšie čistenie. Výhodou je naopak nižšia cena a vyšší obsah vlákniny v šťave.

Hriadeľové odšťavovače

Hriadeľové odšťavovače môžete na trhu nájsť aj pod názvom závitovkové odšťavovače. V hriadeľovom odšťavovači sú ovocie a zelenina rozomleté pomocou systému hriadeľov. Získaná šťava je cez sito vytláčaná von. Odpad z tohto typu odšťavovača je celkom suchý. Veľkou výhodou je preto vyššia výťažnosť. V hriadeľovom odšťavovači získate z toho istého množstva suroviny až o polovicu viac šťavy.

Hriadeľový odšťavovač môžete použiť na všetky druhy ovocia, zeleniny aj byliniek. Šťava je hustejšia a obsahuje vysoký podiel vitamínov. Okrem toho vám vydrží čerstvá v chladničke aj tri dni. Naproti odstredivému odšťavovaču je tiež tichší a ľahšie sa umýva. Nevýhodou môže byť zložitejšie skladanie, pomalšie odšťavovanie a vyššia cena.

vyberomat sk juicer
vyberomat sk juicer

Pri odšťavovaní musíte okrem toho vopred počítať s dlhším časom sa prípravu surovín, ktoré je treba nakrájať na menšie kusy. Obmedzením môže byť aj odporúčaná maximálna doba prevádzky, ktorá je stanovená na 30 minút. Za tento čas je však podľa údajov výrobcov hriadeľový odšťavovač schopný pripraviť až 4 l šťavy.

Mechanické odšťavovače

Mechanické odšťavovače alebo elektrické lisy získavajú šťavu lisovaním pod tlakom. Sú určené len na spracovanie citrusového ovocia. Ich výhodou je rýchlosť a nenáročnosť na údržbu.

Aké parametre porovnávať

Aby ste boli zo zakúpeným odšťavovačom spokojný, odporúčame vám pri výbere porovnať parametre jednotlivých modelov. Mali by ste sa sústrediť najmä na:

Výťažnosť odšťavovača

O rozdieloch vo výťažnosti odšťavovačov vzhľadom na ich typ, sme písali vyššie. Pre vyššiu výťažnosť vyberajte hriadeľové odšťavovače. Rozdiel však môže byť aj medzi jednotlivými modelmi. Niektoré lacnejšie modely môžu mať preto nižšiu výťažnosť.

Výkon a príkon odšťavovača

Na výťažnosť odšťavovača vplýva aj jeho výkon. Pre vyššiu výťažnosť odporúčame odšťavovače s výkonom nad 800 W. Pri odstredivých odšťavovačoch by to malo byť viac ako 1 000 W. Ak plánujete spracúvať tvrdé aj mäkšie suroviny, hľadajte model s nastaviteľnými rýchlosťami.

Čo sa týka príkonu, odstredivé odšťavovače majú vyššiu spotrebu energie. Na druhej strane však tiež pracujú rýchlejšie. Naopak hriadeľové majú nižší príkon, no pracujú pomalšie. Spotreba energie je tak vzhľadom na množstvo spracovanej potraviny porovnateľná.

Veľkosť plniaceho otvoru

Čím je plniaci otvor menší, tým viac času strávite prípravou surovín. Ak vyberiete odšťavovač s väčším otvorom, mal by tomu však zodpovedať aj jeho výkon. Ideálna veľkosť je 7 cm. Do takéhoto priestoru sa pohodlne zmestí stredne veľké jablko.

Objem nádoby na šťavu

Objem nádoby závisí od množstva šťavy, ktorú chcete pripravovať. Pre jednu osobu postačí nádoba do 1 litra. Pre viac osôb sa odporúčajú objemnejšie nádoby. Bežné modely mávajú nádoby okolo 1,5 l. Na trhu však nájdete aj modely s väčším objemom. Výhodou je, ak sa nádoba dá uzatvoriť a šťava odložiť do chladničky bez prelievania.

vyberomat sk juicer
vyberomat sk juicer

Hmotnosť a rozmery odšťavovača

Hmotnosť a rozmery odšťavovača vplývajú najmä na váš komfort pri jeho skladaní a prenášaní. Ak bude odšťavovač stabilnou súčasťou na kuchynskej linke alebo máte na jeho odloženie k dispozícii dostatok miesta, môžete si vybrať aj robustnejší model. Pravdaže, s ohľadom na priestor, ktorý máte k dispozícii.

Naopak, ak budete odšťavovač pravidelne odkladať, z hľadiska jeho rozmerov je pre vás výhodnejšie zaobstarať si menší model. Pri kúpe nezabudnite skontrolovať, či vám vyhovuje dĺžka prívodného kábla.

Bezpečnosť odšťavovača

Pri častom používaní odšťavovača iste oceníte jeho bezpečnostné prvky. Uistite sa, že vybraný model disponuje protišmykovými nožičkami alebo prísavkami. Niektoré modely sú tiež vybavené systémom Anti Drip, ktorý zabráni vytekaniu šťavy z prístroja.

Dôležitým ochranným prvkom je bezpečnostná poistka. Tá zabraňuje zapnutiu spotrebiča, ak nie je správne zostavený. Bezpečnostná poistka tiež odšťavovač vypne, ak je preplnený.

Hlučnosť odšťavovača

AK nemáte radi hlučné prístroje, bude pre vás vhodnejší hriadeľový odšťavovač. Tento typ je vhodný aj do domácností, kde je kuchyňa prepojená s inými miestnosťami. Hlučnosť týchto spotrebičov sa pohybuje medzi 60 – 80 decibelmi.

Materiál

Kvalita materiálu, z ktorého je odšťavovač vyrobený, vplýva najmä na jeho životnosť. Pri výbere skontrolujte, z akého materiálu je vyrobené sito odšťavovača. Najlepšie si svoju funkciu plnia sitá z mikrosieťoviny. Sú dostatočne pevné, aby odolali vyvíjanému tlaku aj jemné, aby sa cez ne dostalo von čo najviac šťavy. Na trhu nájdete tiež sitá z dierovaného plechu. Tie sú síce dostatočne odolné, na druhej strane však znižujú výťažnosť odšťavovača.

Jednoduchosť čistenia

Pri pravidelnom používaní oceníte jednoduché čistenie tohto spotrebiča. V nádobách ani iných dostupných miestach odšťavovača by nemali zostávať zaschnuté kúsky spracovaných surovín. Ak nemáte v obľube zložité čistenie, lepšou voľbou bude pre vás hriadeľový odšťavovač. Pri týchto modeloch je však na druhej strane zložitejšie ich rozoberanie a skladanie. Niektoré drahšie modely disponujú funkciou QuickClean, ktorá umožňuje rozobrať a vyčistiť prístroj už za jednu minútu.

Na záver

Na výber odšťavovača vplýva najmä to, ako často ho plánujete používať a to, akú výťažnosť od neho požadujete. Pri kúpe vám odporúčame nevyhľadávať lacné modely. Drahšie odšťavovače bývajú vyrobené z kvalitnejších materiálov, ktoré zabezpečia ich dlhšiu životnosť a bezproblémové ovládanie. Na ovládanie tohto spotrebiča slúži väčšinou prepínač. Vo vyššej cenovej kategórii však nájdete aj modely s displejom.

Pri kúpe myslite tiež na bezpečnosť a stabilitu spotrebiča. Dôležité je aj jednoduché čistenie. A to najmä vtedy, ak plánujete odšťavovač používať pravidelne. Niektoré modely sa predávajú vrátane doplnkového príslušenstva. Napríklad so sitami rôznej jemnosti, praktickými kefami na čistenie alebo viacerými nádobami na šťavu.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest