Ako vybrať kulmu na vlasy

Kulma na vlasy vám pomôže vytvoriť účes ako od kaderníka. Vďaka moderným technológiám výroby si navyše môžete si kúpiť aj modely, ktoré dodajú vlasom výživu. Pred kulmovaním vám okrem toho odporúčame používať ochranný sprej pred kulmovaním a žehlením vlasov. Táto investícia v hodnote niekoľkých eur ochráni vaše vlasy pred poškodením.

Pri kúpe máte na výber rôzne modely. Aby ste sa lepšie zorientovali v ich jednotlivých parametroch, postupne si ich prejdeme. Dozviete sa, aký povrch kulmy na vlasy si vybrať, a aký priemer vám bude vyhovovať. Spomenieme aj teploty, ktoré sú vhodné pre úpravu jednotlivých typov vlasov. A nezabudli sme ani na príslušenstvo a funkcie kuliem.

vyberomat sk hair styler

Typy kuliem

Na trhu nájdete viacero typov kuliem. Odlišujú sa najmä výsledkom, ktorý s ich pomocou dosiahnete.

Klasické kulmy

Klasické kulmy môžete nájsť aj pod názvom kliešťové. Je to preto, že sú vybavené kliešťami pre lepšie uchopenie vlasov. Kliešte otvoríte, zachytíte do nich prameň vlasov a natočíte ho na kulmu. Výhodou je jednoduché ovládanie, ktoré zvládne aj začiatočník. Nevýhodou je, že sa kliešte môžu na vlasoch otlačiť.

Kónické kulmy

Kónické kulmy majú užší koniec, ktorý sa postupne smerom k rúčke rozširuje. Nie sú vybavené kliešťami na uchopenie vlasov len plastovým koncom pre bezpečné uchopenie. Natočenie vlasov je preto náročnejšie. Pre tento typ by ste sa mali rozhodnúť, ak už s kulmovaním máte trochu skúsenosti a nepopálite sa. Výhodou je vytvorenie prirodzeného tvaru účesu, keďže všetky vlny nie sú rovnaké ako pri klasickej kulme.

Eliptické kulmy

Eliptické kulmy sa tvarom ponášajú na kliešťové. Sú teda rovnako široké po celej dĺžke. S ich pomocou si vytvoríte na hlave pravidelné vlny avšak bez otlačenia kliešťov. Eliptické kulmy sú vybavené plastovým koncom, aby ste si vlasy mohli pridržať bez nebezpečenstva popálenia. Vopred však počítajte s tým, že ich používanie vyžaduje istý cvik.

Automatické kulmy

Špeciálne miesto medzi kulmami majú automatické kulmy. Sú vybavené motorčekom, ktorý natočí vlasy automaticky. Tento typ je preto vhodný aj pre začiatočníkov. Nevýhodou je vyššia cena. Pre kúpu by ste sa preto mali rozhodnúť najmä vtedy, ak budete kulmu používať pravidelne.

Trojkulmy

Trojkulmy disponujú tromi valcami. Vytvoríte nimi vlny v štýle finger waves. Manipulácia je jednoduchá. Vlasy si do kulmy zovriete pomocou klieští čo najbližšie k hlave. Necháte pôsobiť niekoľko sekúnd a kulmu posuniete smerom ku končekom, až kým natočíte celý prameň.

Kulmofén

Medzi kulmy môžeme zaradiť aj kulmofén. Kulmofén pracuje na princípe tvarovania účesu pomocou teplého vzduchu. Svojím tvarom pripomína kulmu, no otvormi hlavice vychádza horúci vzduch. Kulmofén sa preto používa na mierne mokré vlasy. Tento typ využijete, ak chcete vytvoriť objemnejší, prirodzene pôsobiaci účes.

vyberomat sk hair styler

Parametre výberu

Pri kúpe kulmy na vlasy porovnávajte jednotlivé parametre. Pomôže vám to vybrať model, ktorý bude presne vyhovovať vašim potrebám.

Povrch

Hlavice kuliem na vlasy sa vyrábajú s rôznym povrchom.

Keramický

Keramický povrch vedie teplotu rovnomerne po celej hlavici kulmy na vlasy. Výhodou je rýchle zohriatie. Tento povrch je k vlasom dostatočne šetrný, takže ho môžete použiť na všetky typy vlasov.

Turmalínový

Turmalínový povrch hlavice je vhodný pre jemné vlasy. Výhodou je, že vlasy natáčate pri nižšej teplote. Účes tak vytvarujete šetrnejším spôsobom. Hlavica vyžaruje negatívne ióny a infračervené svetlo. Vďaka tomu sa vlasy nevysúšajú a nebudú sa lámať.

Titánový

Titánový povrch využijete, ak máte silné a nepoddajné vlasy. Výhodami sú rýchlosť nahriatia na vysokú teplotu. Titánový povrch má okrem toho nízku hmotnosť a dlhú životnosť.

Nehrdzavejúca oceľ

Nehrdzavejúca oceľ sa rýchlo zohrieva. Nevýhodou je však, že nie je šetrná k vlasom.

Priemer hlavice

Dôležitým parametrom pri výbere kulmy na vlasy je aj priemer hlavice. Od neho bude závisieť veľkosť vĺn, ktoré vytvoríte. Pre drobné vlny vyberajte kulmy na vlasy s priemerom 15 mm. Stredné vlny vytvoríte s hlavicou o priemere 25 mm. Na vytvorenie veľkých vĺn je vhodný priemer 40 mm.

vyberomat sk hair styler

Rozdiel je aj v dĺžke vašich vlasov. Kulmy s užšou hlavicou do 19 mm sú vhodné pre kratšie alebo redšie vlasy bez objemu. Výsledkom bude objemnejší účes s menšími vlnami. Širšie hlavice s priemerom nad 20 mm sú vhodné pre dlhé vlasy. Využijete ich ale tiež pri menšej dĺžke, ak chcete dodať vlasom objem.

Nastavenie teploty

Pri úprave vlasov je dôležité, aby ste si na kulme mohli nastaviť teplotu. Vyberajte preto modely s možnosťou nastavenia dvoch až troch teplôt. Rozpätie teploty sa pohybuje od 100 do 240°C. Vhodná teplota závisí od typu vašich vlasov.

  • Do 150°C — teplota vhodná pre jemné alebo poškodené vlasy.
  • Do 170°C — pre jemné vlasy.
  • Do 200°C — vhodná pre normálne vlasy.
  • Do 240°C — pre nepoddajné a silné vlasy.

Príkon

Príkon je dôležitý údaj, ktorý vás informuje o spotrebe a tiež rýchlosti nahrievania kulmy. Čím je jeho hodnota vyššia, tým vyššia bude spotreba elektrickej energie. Zároveň však dosiahnete rýchlejšie nahrievanie hlavice. Rýchlosť nahrievania sa môže pohybovať od 10 sekúnd až po 1 minútu. Najbežnejšie sa stretnete s kulmami, ktoré sa nahrejú počas 30tich sekúnd.

Funkcie a príslušenstvo kuliem

Moderné kulmy disponujú viacerými funkciami, ktoré pri úprave vlasov iste oceníte. Najčastejšie sa môžete stretnúť s nasledovnými:

Ionizácia — pomocou tejto funkcie vytvára kulma záporné ióny, ktoré dodajú vlasom lesk a ozdravujú ich. Vlasy sa tiež ľahšie rozčesávajú.

Automatické vypnutie — vďaka tejto funkcii už viac nebudete musieť rozmýšľať, či ste pred odchodom z domu nezabudli kulmu vypnúť. Po určitom čase sa vypne sama.

Rýchle nahrievanie — funkcia rýchle nahrievanie šetrí čas. Kulma sa nahreje do 30 sekúnd.

LCD displej — slúži na nastavenie požadovanej teploty. Na displeji sa tiež zobrazuje, kedy sa kulma na nastavenú teplotu nahriala.

Otočný kábel — keďže kulmou pri úprave vlasov neustále manipulujete, dochádza k zamotaniu kábla. Otočný kábel tomu zabráni.

Ochranný obal — ak často cestujete, vyberte si model s ochranným obalom. Môžete ho používať aj doma. Ochránite tak kulmu pred poškodením, keď ju odložíte.

Kombinované kulmy — ak chcete pri úprave vlasov používať aj iné prístroje, môžete si kúpiť ich kombináciu. Multifunkčné prístroje sú vybavené viacerými nadstavcami. S ich pomocou ich môžete používať ako fén, žehličku na vlasy, kulmu aj kulmofén.

Tipy na záver

Kulmy na vlasy využijete na vytvorenie kučier a nadýchaného účesu s objemom. Aby vybraný model naplnil vaše očakávania, pri kúpe porovnajte jednotlivé parametre. Začnite výberom vhodného typu. Potom porovnajte povrch hlavice a jej priemer. Dôležitá je tiež rýchlosť nahrievania a možnosť nastavenia teploty.

Aby vám kulma na vlasy dlho a spoľahlivo slúžila, je dobré sa o ňu starať. Nezabudnite preto na pravidelné čistenie. Pred čistením vytiahnite kulmu zo zásuvky a nechajte ju vychladnúť až na vlažnú teplotu. Potom ju utrite navlhčeným obrúskom. Na pripálené nečistoty použite odlakovač na nechty, ktorý si nanesiete na kúsok vaty či kozmetický tampón. Potom hlavicu umyte. Vyvarujte sa zoškrabávaniu, ktorým by ste mohli poškodiť povrch hlavice. Po čistení kulmu vysušte a odložte v ochrannom obale na miesto.

Vložiť komentár