Ako vybrať mlynček na mäso

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk porkert
vyberomat sk porkert

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk bosh mfwa
vyberomat sk bosh mfwa

Rozumná voľba

vyberomat sk bosh mfw
vyberomat sk bosh mfw

Najvyššia kvalita

Mlynček na mäso je výborným kuchynským pomocníkom pre všetkých, ktorí majú radi jedlá z mletého mäsa. Najlepšie mleté mäso si pripravíte doma z kvalitných surovín. Aby ste vedeli, aký mlynček na mäso si vybrať, pripravili sme pre vás krátky prehľad kritérií, ktoré vám pomôžu pri nákupe.

Na trhu nájdete elektrické aj ručné mlynčeky na mäso. Ako prvé by ste si preto mali vybrať typ pohonu. Ďalšími parametrami výberu sú konštrukčné materiály, hrubosť namletého mäsa, príkon či hlučnosť. Jednotlivé modely tiež disponujú viacerými funkciami. V závere článku sa o nich všetko dozviete. Dočítate sa tiež, akú sumu si na nákup budete musieť pripraviť.

vyberomat sk meat grinder

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné mlynčeky, ktoré sme rozdelili podľa typu.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
BOSH MFW68660elektrický– výkon
– rýchlosť mletia
– materiál
– príslušenstvo
– cena151€Zobraziť ponuku
TEFAL NE685838 HV8elektrický– výkon
– rýchlosť mletia
– materiál
– príslušenstvo
– hlučnosť
– chýba kryt na nastrúhané suroviny
132 €Zobraziť ponuku
BOSH MFW3640Aelektrický– funkčnosť
– výkon
– jednoduchosť ovládania
– príslušenstvo
– kvôli nízkej váhe sa môže prevrhovať127 €Zobraziť ponuku
TEFAL NE108831 HV1elektrický– cena
– výkon
– príslušenstvo
– krátky prívodný kábel
– krátky nadstavec na klobásy
68 €Zobraziť ponuku
PORKERT ručný– cena
– tradičnosť
– odolnosť
– stabilita
– množstvo funkcií
– príslušenstvo
82 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk bosh mfw

Bosh MFW68660

Bosh MFW68660, je elektrický mlynček na mäso. Pomelie 4,3 kg mäsa za minútu. Príkon mlynčeka je 2 200 W. Vyrobený je z kovového materiálu. Disponuje funkciami strúhania, drvenia a lisovania alebo odšťavovania ovocia. Výhodou je odolný materiál, veľký plniaci otvor a gumové nožičky. Súčasťou balenia je strúhadlo so 4 bubnami, lis, disky vo veľ. 3/4,8/8 mm, nadstavec na klobásy a párky a kebbe. Zvoliť si môžete z 2 hrúbok mletia, a to z 3 mm a 8 mm. Váha mlynčeka je 6,4 kg. Rozmery: 295 x 199 x 254 mm.


vyberomat sk tefal ne hv

Tefal NE685838 HV8

Elektrický mlynček na mäso, Tefal NE685838 HV8 Plus, dokáže pomlieť 2,6 kg za minútu. Príkon mlynčeka je 2 000 W. Vyrobený je z kovu a plastu. Obsahuje funkciu krájania, strúhania, spätný chod, drvenie, plnenie párkov a klobás a pasírovanie. Súčasťou balenia sú 3 mriežky na jemné, stredné a hrubé mletie. Taktiež 5 nadstavcov na strúhanie, krájanie a drvenie, nadstavce na pasírovanie, nadstavec na plnenie klobás, nadstavec na kebbe guľôčky a samoostriaci nôž. Výhodou mlynčeka je veľký plniaci otvor a držadlo pre ľahkú manipuláciu. Priemer mriežky je 54 mm, hrúbka 3 mm. Mlynček váži 4,58 kg. Rozmery: 330 x 160 x 365 mm.


vyberomat sk bosh mfwa

BOSH MFW3640A

Bosh MFW3640A, je elektrický mlynček na mäso, ktorý pomelie 1,9 kg mäsa za minútu. Príkon mlynčeka je 1 600 W. Vyrobený je z kovu a plastu. Disponuje funkciou krájania, strúhania, plnenia párkov a klobás a lisovanie ovocia. Obsahuje strúhadlo so 4 bubnami, lis, sitká vo veľ. 2,7/4/8 mm, vtláčadlo a kibbeh. Zvoliť si môžete z 2 stupňov rýchlosti. Výhodou je veľký plniaci otvor a gumové nožičky. Príkon: 500 W. Hmotnosť mlynčeka je 4,4 kg. Rozmery: 250 x 160 x 230 mm.


vyberomat sk tefal ne hv

Tefal NE108831 HV1

Elektrický mlynček na mäso, Tefal NE108831 HV1, dokáže spracovať 1,7 kg mäsa za minútu. Príkon mlynčeka je 1 400 W. Vyrobený je z kovu a plastu. Disponuje funkciami ako je krájanie, strúhanie, spätný chod, plnenie párkov a klobás a pasírovanie. Súčasťou mlynčeka sú 3 nerezové mriežky pre jemné, stredné a hrubé mletie. Taktiež 3 strúhacie a krájacie nadstavce, príslušenstvo na výrobu domácich párkov a klobás a veľká rukoväť pre lepšiu manipuláciu. Priemer mriežky je 54 mm. Hrúbka mletia 3 mm. Mlynček váži 3,5 kg. Je vhodný do umývačky riadu


vyberomat sk porkert

Porkert

Ručný mlynček na mäso, Pokert je tradičný výrobok od českého výrobcu. Vyrobený je z liatiny. Rúčka na mlynčeku je vyrobená z dreva. Zvoliť si môžete z viacerých veľkostí, od čoho sa odvíja aj cena výrobku. Rýchlosť spracovania mäsa je 0,9 kg za minútu. Hrubosť mletia pri veľ. 10 je 4,5 mm. Váha mlynčeka je 4,14 kg.

Typy mlynčekov na mäso

Mlynček na mäso si môžete vybrať ručný alebo elektrický. Základný rozdiel medzi nimi je zjavný už z ich názvu. Odlišujú sa však aj inými vlastnosťami.

Ručné mlynčeky na mäso

Ručné mlynčeky na mäso sa vyrábajú z masívnych materiálov alebo z pevného plastu. Výhodou kovových modelov je dlhá životnosť. Takýto mlynček na mäso je prakticky nezničiteľný. Pomocou ručného mlynčeka spracujete nie len mäkké časti ale tiež chrupavky. Mäso tak nemusíte pred mletím nijako opracovať, jednoducho ho nakrájate na vhodné kúsky a meliete. Nevýhodou je nutnosť ručného pohonu. Od toho sa odvíja tiež nižšia rýchlosť mletia.

Elektrické mlynčeky na mäso

Výhodou elektrického spotrebiča je jednoduchosť. Stačí vkladať kúsky mäsa a elektrický mlynček urobí celú prácu za vás. S elektrickým modelom si tiež môžete zakúpiť viacero nadstavcov. Nevýhodou je nižšia životnosť. A to najmä vtedy, ak ho používate pravidelne. Počítajte preto s tým, že ho po čase budete potrebovať vymeniť. Pre lepšiu výdrž odporúčame vyberať modely s kovovými, nie plastovými súčiastkami mlecieho systému.

Podľa čoho vyberať

Mlynčeky na mäso sa líšia aj inými vlastnosťami. Ako sme spomínali v predchádzajúcej časti, jedným z nich je materiál. Ďalej sú to príkon, rýchlosť a hrubosť mletia a hlučnosť.

Materiál mlynčekov na mäso

Pri výrobe mlynčekov na mäso sa používajú dva materiály.

Plast

Výhodou plastu je nižšia cena. Tá je však zároveň jedinou výhodou. Plast sa ľahko zlomí a je vhodný len pre mletie jemného mäsa. Na šľachovité kúsky alebo chrupavky ho nevyužijete. Nevýhodou je tiež, že plast zachytáva pachy.

Kov

Z kovov sa na výrobu mlynčekov používa oceľ alebo liatina. Oba materiály sú veľmi pevné, odolné a majú dlhú životnosť. Môžete sa spoľahnúť, že kovový mlynček na mäso pomelie akýkoľvek druh mäsa. Kovové mlynčeky sa tiež jednoducho čistia. Nevýhodou môže byť vyššia cena.

Hrubosť mletia

Pri príprave pokrmov vás iste bude zaujímať hrubosť mletia. Tá závisí od ostrosti rezacích nožov a hustoty diskov, cez ktoré mäso prechádza. Manuálne mlynčeky umožňujú upraviť hrubosť mletia tak, že mäso nameliete dva alebo viac krát po sebe. Na elektrických je možné hrubosť mletia nastaviť použitím vhodného nástavca.

Príkon a rýchlosť

Ak ste sa rozhodli pre elektrický mlynček na mäso, budú vás zaujímať aj ďalšie parametre. Prvým z nich je príkon. Príkon týchto spotrebičov sa udáva vo wattoch. Na výber máte modely s príkonom od 250 do 2 500 W. Príkon 250 W je však nepostačujúci. Ak chcete namlieť mäso naozaj pohodlne, minimálny príkon by mal byť 750 W.

Od príkonu závisí rýchlosť mletia. Udáva sa v gramoch za minútu. Čím vyšší je príkon, tým vyššia je aj rýchlosť. Modely pre domácnosť by mali byť schopné pomlieť minimálne 1 700 g/min. Profesionálne modely až 4 000 g/min.

Hlučnosť

Pri kúpe elektrického spotrebiča je dôležitým údajom jeho hlučnosť. Mlynčeky na mäso majú hlučnosť od 70 do 85 dB. Radíme ich preto medzi najhlučnejšie spotrebiče. Vzhľadom na to, že sú v prevádzke len niekoľko minút, by to nemalo vadiť. Ak hľadáte model s čo najnižšou hlučnosťou, vyberajte celokovový mlynček na mäso. Plastové telo mlynčeka tlmí hluk o niečo menej efektívne.

vyberomat sk meat grinder

Funkcie a príslušenstvo

Pri nákupe mlynčeka na mäso sa vopred presvedčte, či je vybavený bezpečnostnými funkciami. Sú to:

  1. Spätný chod — spätný chod umožňuje nastavenie opačného smeru otáčania. Umožní vám uvoľniť zaseknuté suroviny z mlynčeka. Potom budete môcť znovu pokračovať v mletí.
  2. Poistka proti preťaženiu — bezpečnostná poistka zabráni poškodeniu spotrebiča. Býva riešená dvoma spôsobmi. Prvým je poistka proti mechanickému poškodeniu, ktorá spotrebič vypne v prípade upchatia. Druhým typom je poistka proti prehriatiu. Tá ochráni motor pri dosiahnutí kritickej teploty tým, že ho vypne.

Príslušenstvo k mlynčekom na mäso

Mlynčeky na mäso sa odlišujú aj možnosťami využitia na iné činnosti. Multifunkčné modely si poradia napríklad s odšťavovaním alebo strúhaním. Najčastejšie sa môžete stretnúť s nasledovným príslušenstvom:

  • Vymeniteľné kotúče — vymeniteľné kotúče využijete, ak si chcete prispôsobiť hrubosť mletia.
  • Strúhadlá — tieto nadstavce sú vhodné na strúhanie ovocia a zeleniny ale tiež syrov či suchého pečiva na strúhanku. Patria k nim aj nadstavce, ktoré nakrájajú surovinu na plátky.
  • Plnička na klobásy — úzky lievikovitý tvar nadstavca umožní plniť namletou zmesou črievko a vyrábať domáce klobásy, jaternice alebo párky.
  • Lis na ovocie — slúži na odšťavenie ovocia.
  • Nadstavec na mletie zŕn — s jeho pomocou pomeliete kávu, orechy alebo korenie.

Cena

Jednotlivé modely sa líšia od seba tiež cenou. Do nižšej cenovej kategórie radíme vo všeobecnosti ručné mlynčeky na mäso. Lacné mlynčeky môžete nájsť aj medzi elektrickými modelmi. Pri výbere vám odporúčame riadiť sa zásadou, že lacný výrobok v oboch kategóriách nemusí byť vždy dostatočne kvalitný. Lacné modely obsahujú často plastové súčasti, ktoré sa po niekoľkých mletiach zlomia.

Lacné mlynčeky na mäso

Najlacnejšie ručné mlynčeky zakúpite už v cenovej kategórii od 15 do 20 eur. Nájdete tu mlynčeky z plastu ale aj liatiny. Pri kúpe sa preto informujte najmä o použitom materiáli. Odporúčame vám tiež prečítať si recenzie predchádzajúcich zákazníkov a skontrolovať hrubosť mletia, ktorú ponúkajú.

Rozumná cena

V cene do 60 eur zakúpite mlynčeky na mäso v kvalite postačujúcej na bežné použitie v domácnosti s príkonom do 1 000 W. Za túto cenu zakúpite aj kvalitné ručné mlynčeky s možnosťou výmeny nadstavcov pre hrubosť mletia. Ak hľadáte spotrebič na spracovanie veľkého množstva mäsa, budete musieť prejsť do vyššej cenovej kategórie.

Najdrahšie mlynčeky na mäso

V cene nad 60 eur zakúpite elektrické mlynčeky na mäso s viacerými nadstavcami a funkciami a tiež modely pre profesionálov. Za túto cenu zakúpite aj robustné modely s ručným pohonom vhodné na spracovanie veľkého množstva mäsa počas zabíjačky či pri iných príležitostiach. K dispozícii býva tiež nadstavec pre plnenie klobás. 

vyberomat sk meat grinder

Záver

Mlynček na mäso využije doma každá gazdiná. S jeho pomocou pripravíte mleté mäso z kvalitných surovín neporovnateľné s už pomletým mäsom, ktoré si môžete zakúpiť bežne v obchode. O výbere konkrétneho modelu bude rozhodovať najmä typ, ktorý preferujete. Okrem toho by vás mala zaujímať kvalita použitého materiálu a hrubosť mletia mlynčeka. Tú si na mnohých modeloch môžete nastaviť použitím vymeniteľných nadstavcov.

Ak sa rozhodnete pre elektrický mlynček na mäso, prihliadajte aj na príkon, od ktorého sa odvíja rýchlosť mletia. Pri kúpe sa okrem spomínaných parametrov a ceny informujte o tom, či je mlynček na mäso možné umývať v umývačke riadu. Odbremení vás to od jeho zložitého čistenia.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest