Ako vybrať správny nosič pre dieťa

Zorientovať sa pred príchodom dieťaťa vo všetkom, čo preň budete potrebovať, je dosť náročné. Zvlášť pri dnešnej bohatej ponuke na trhu. Môže sa preto ľahko stať, že kúpite aj veci, ktoré nakoniec nebudete potrebovať alebo veci, ktoré vám nebudú celkom vyhovovať. Aby ste sa toho vyvarovali, nájdete na našej stránke niekoľko nákupných návodov na potreby pre deti. Jedným z nich je aj nasledovný článok o tom, ako vybrať detské nosítko.

Pri kúpe nosítka pre dieťa sa stretnete s niekoľkými typmi. Líšia sa najmä spôsobom nosenia bábätka. Odlišujú sa tiež inými vlastnosťami. Poradíme vám, na čo všetko pri nákupe myslieť a ako vyberať podľa veľkosti dieťaťa. Povieme si tiež niečo o materiáloch nosítok a kvalite popruhov.

Typy nosidiel pre deti

Jednotlivé typy nosičov detí sa líšia spôsobom nosenia a vekom, pre ktorý sú určené.

Šatka

V posledných rokoch zaznamenali doslova boom šatky na nosenie detí. Dôkazom je aj množstvo rôznych dizajnov, z ktorých si vyberie každá mama. Tento spôsob je vhodný pre deti od najmenšieho bábätka až do troch rokov. Výhodou je, že dieťa cíti blízkosť matky. Šatka na nosenie detí tiež umožňuje jednoduché dojčenie. Na začiatku sa budete možno musieť popasovať so systémom jej viazania. Po čase si však na nosenie dieťaťa v šatke zvyknete.

vyberomat sk baby carrier

Babyvak

Ak vás od kúpy šatky odrádza nutnosť jej viazania, vhodnou voľbou môže byť pre vás babyvak. Aj babyvak využijete od najmenších až po deti, ktoré už vedia samostatne chodiť. Výhodou je rýchlejšie uloženie dieťatka. To leží priamo pri tele rodiča rovnako ako v šatke na nosenie. Väčšie deti je možné do vaku uložiť aj vo vertikálnej polohe vpredu alebo na boku.

Nevýhodou je, že pri predklone je potrebné dieťa pridržiavať, aby nevypadlo. Pred kúpou babyvaku zvážte aj to, že celá váha bude spočívať len na jednom ramene. Na dlhé prechádzky preto najmä pri väčších deťoch nie je vhodný.

Klokanka

Klokanka svojím tvarom pripomína vak klokana. Od toho pochádza aj jej názov. Dieťa sa do klokanky ukladá vo vertikálnej polohe smerom k rodičovi alebo od neho. Tento spôsob nie je vhodný pre najmenšie bábätká, pretože ešte nevedia udržať vzpriamene hlavičku. V klokanke by ste mali nosiť hlavne deti vo veku viac ako 4 mesiace. Po dlhšiu dobu je v nej vhodné nosiť až deti, ktoré vedia samostatne sedieť a majú preto dostatočne pevné chrbtové svalstvo. Používať ju môžete až do 20 kg.

Pre menšie deti môžete pre odstránenie spomínaných problémov do klokanky dokúpiť novorodeneckú vložku a opierku hlavy. Samozrejmosťou pre všetky deti by mali byť nastaviteľné otvory, ktoré zabránia vypadnutiu dieťaťa.

Ergonomické nosidlá

Ergonomické nosidlá pre deti sú kombináciou výhod šatiek a klokaniek. Výhodou je, že nosič nebudete musieť zložito viazať. Dieťa sa uloží do prirodzenej polohy čelom k rodičovi. Ergonomické detské nosítko poskytuje tiež dostatočnú oporu hlavy a podporuje správnu pozíciu nôh a bedier. V porovnaní so šatkou má tiež vyššiu nosnosť. Dieťa v ňom môžete nosiť na bruchu aj na boku.

vyberomat sk baby carrier

Krosničky na nosenie

Krosničky na nosenie detí sú vhodné pre väčšie deti od 7 do 36 mesiacov. Využijete ich najmä na výletoch v prírode. Krosničky sú vybavené pevnou kovovou konštrukciou, ktorá pripomína klasický krosnový batoh. Výhodou je uspôsobenie nosiča na pobyt v prírode. A to nielen čo sa týka jeho materiálu a ochrany dieťaťa pred dažďom. Bývajú vybavené aj praktickými vreckami, do ktorých môžete vložiť potrebné drobnosti. Krosničky môžete v prípade potreby zložiť z chrbta a postaviť na zem. Aj v tejto polohe sú dostatočne stabilné. Dieťa však takto nenechávajte bez dohľadu. Radšej ho z nich vyberte, aby sa neprevrhlo.

Podľa čoho vyberať

Keď sa rozhodnete, ktorý typ vám bude vyhovovať z hľadiska vašich potrieb a očakávaní, nasleduje výber konkrétneho modelu. Postupujte podľa nasledovných parametrov.

vyberomat sk baby carrier

Vek a výška dieťaťa

Ako prvé sa ubezpečte, že vyberáte typ vhodný pre vek a výšku dieťaťa. Mali by ste si preto ujasniť, či ho budete nosiť len v prvých mesiacoch alebo aj v neskoršom veku. Pre najmenších sú najvhodnejšie šatky na nosenie a ergonomické nosidlá. Do druhého menovaného typu budete musieť dokúpiť aj novorodeneckú vložku.

Ak chcete bábätko nosiť v nosidle dlhšie ako niekoľko mesiacov, vyberajte rastúce modely, ktoré si budete môcť nastaviť podľa potreby. Nosnosť nastaviteľných nosidiel je až do 20 kg.

Ako často ho budete používať

Pre pravidelné používanie sú vhodné detské nosítka, ktoré berú ohľad na vývoj pohybového aparátu dieťaťa. Klokanky preto na pravidelné nosenie nie sú vhodné. Na tento účel využite šatku na nosenie alebo ergonomické nosidlá. Ak plánujete nosidlo využívať najmä na výlety do prírody, zaobstarajte si krosničky.

Ergonomické nosidlá a šatky sa pre pravidelné používanie odporúčajú z viacerých dôvodov:

  • zadoček je podsadený,
  • poskytujú dostatočnú oporu chrbtu aj hlavičke,
  • látka siaha od kolienka ku kolienku, vďaka čomu má dieťa nohy v správnej polohe,
  • váha dieťaťa je rovnomerne rozložená medzi obe ramená rodiča.

Materiál

Materiál detských nosítok musí vyhovovať náročnej úlohe každodenného používania. Látka by mala byť dostatočne pevná, poddajná a mala by sa dať ľahko čistiť. Dôležité je mäkké vnútorné polstrovanie. Pred kúpou sa informujte aj o možnostiach prania a sušenia.

Najčastejšie používanými materiálmi sú bavlna a syntetické materiály. Výhodou bavlny jej jej mäkkosť. Farby však po dlhšom používaní viac vyblednú a ľahšie sa roztrhne. Syntetické materiály sú odolnejšie a môžu byť častejšie vystavené nepriaznivému počasiu.

Okrem toho na trhu nájdete detské nosítka aj z ľanu. Ľan je o niečo hrubší a odolnejší. Má tiež vyššiu nosnosť. Veľkej obľube sa teší bambus. Je to pre jeho mäkkosť a poddajnosť. Bambus je navyše priedušný a dobre odvádza pot.

Popruhy

Dôležitým faktorom výberu je prevedenie popruhov. Ramenné popruhy musia byť široké, aby sa váha dieťaťa v nosidle rozložila rovnomernejšie. Tenké popruhy by sa vám zarezávali do kože. Nezabudnite na kontrolu spôsobu nastavenia. Ideálne je, ak si dĺžku popruhov môžete prispôsobiť jednou rukou. Skontrolujte tiež, či sú všetky pracky a miesta nastavenia popruhov kryté, aby dieťa ani vás nič netlačilo.

Okrem ramenných popruhov majú detské nosítka bederné pásy. Bederný pás odľahčí vaše ramená. Aby si splnil svoju úlohu, mal by byť dostatočne široký.

Praktické tipy na záver

Vybrať všetko potrebné pre dieťa zaberie veľa času. Veríme, že vám v tom pomohol aj náš článok. Ak kupujete detské nosítko, na výber máte z viacerých typov. Každý z nich má svoje špecifiká. Vyberajte podľa toho, pre aký vek má byť detské nosítko určené a ako často v ňom budete dieťa nosiť. Rozdiely sú tiež ergonomických vlastnostiach, materiáli a prevedení popruhov. Pri nákupe sa informujte aj o možnostiach čistenia a prania.

vyberomat sk baby carrier

K detskému nosítku si môžete dokúpiť praktické doplnky. Postarajú sa o komfort pre vaše bábätko a vám uľahčia starostlivosť oň. Rodičmi najviac žiadanými sú:

  • Slintáky na popruhy — slúžia na ochranu popruhov. Vyrábajú sa zo zdravotne nezávadných materiálov, takže ich deti môžu pokojne „ochutnať“.
  • Vrecká na drobnosti — výhodou je, ak vybraný model nosiča disponuje vreckom, kam uložíte aspoň nevyhnutné drobnosti.
  • Skladacia kapucňa — ak vás vonku zastihne nepriaznivé počasie, iste oceníte skladaciu kapucňu, ktorou disponujú niektoré detské nosítka.

Vložiť komentár