Ako vybrať najlepší matrac

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk matrac teramo
vyberomat sk matrac teramo

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk zdravotny matrac tropico guard antibacterial
vyberomat sk zdravotny matrac tropico guard antibacterial

Rozumná voľba

vyberomat sk tastickovy matrac monika drevocal
vyberomat sk tastickovy matrac monika drevocal

Najvyššia kvalita

Počas spánku si naše telo potrebuje odpočinúť. Aby v noci nabralo dostatok síl, potrebujete kvalitný matrac. Nepohodlné spanie na nevhodnom matraci sa môže prejaviť v podobe bolestí chrbta, krčnej chrbtice alebo kĺbov.

Posteľový matrac by mal vyhovovať vašim osobným potrebám. Pri výbere je potrebné porovnať niekoľko parametrov. A to najmä tvrdosť, rozmery a nosnosť. Tvrdosť matraca bude závisieť od vašej váhy a od toho, v akej polohe najčastejšie spíte. Môžete vyberať aj podľa materiálového zloženia. Matrac by vám mal slúžiť 10 – 15 rokov. Pre dosiahnutie čo najdlhšej životnosti vám odporúčame riadiť sa tipmi, ktoré nájdete v závere nášho článku.

vyberomat sk mattress
vyberomat sk mattress

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné matrace, ktoré sme rozdelili podľa tvrdosti.

NázovTvrdosťKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Matrac TERAMO3 a 4– vhodný pre alergikov
– dostupná cena
– prateľný poťah 
– nenašli sme98 € (90 x 200 cm)Zobraziť ponuku
Sendvičový matrac LISA Dřevočal3 a 4– vyššia nosnosť (140 kg)
– prateľný poťah
– možnosť zvoliť si poťah podľa preferencií
– nie je vhodný pre silných alergikov164,4 € (90 x 200 cm)Zobraziť ponuku
Zdravotný matrac Tropico Guard Antibacterial3 a 4– pamäťová pena
– vyššia nosnosť (140 kg)
– prateľný poťah
– schopnosť rozkladať váhu
– nie je vhodný pre silných alergikov
– vyššia cena
275 € (90 x 200 cm)Zobraziť ponuku
Zónový matrac Bohemica Medical Graphite2 a 4– nosnosť ( 135 kg)
– prateľný poťah
– stabilita
– nie je vhodný pre silných alergikov131 € (90 x 200 cm)Zobraziť ponuku
Taštičkový matrac Monika Dřevočal1 a 3– nosnosť ( 130 kg)
– prateľný poťah
– chladivý efekt
– možnosť zvoliť si poťah podľa preferencií
– nie je vhodný pre silných alergikov
– vysoká cena
339,90 € (90 x 200 cm)Zobraziť ponuku
vyberomat sk matrac teramo

Matrac TERAMO

Antialergický penový matrac disponuje 7 zónami tvrdosti. Spadá do tried tvrdosti 3 a 4. Na jeho spevnenie sa použila vysokoelastická HR pena. Zároveň obsahuje kokosové vlákno, vďaka čomu chráni pred roztočmi a mikroorganizmami. PUR pena zabraňuje deformácií a prehýbaniu. Rozmery: 80/90/100/120/140/160 x 200 cm. Výška: 14 cm.


vyberomat sk sendvicovy matrac lisa drevocal

Sendvičový matrac LISA Dřevočal

Tento 5 zónový sendvičový matrac zabezpečuje prekrvenie pokožky a uvoľnenie svalov počas spánku. Jeho tuhosť je 3 a 4, vďaka čomu je jeho nosnosť 140 kg. Jadro je vyrobené z pojeného polyuretanu, ktoré je potiahnuté elastickou penou. Veľkou výhodou je možnosť zvoliť si poťah podľa vašich požiadaviek. Vybrať si môžete z úpletu, aloe vera, silverguardu, medicottu alebo lyicellu. Rozmery: 80/85 x 195 cm alebo 80/90/140/160/180 x 200 cm. Výška: 22 cm.


vyberomat sk zdravotny matrac tropico guard antibacterial

Zdravotný matrac Tropico Guard Antibacterial

Ortopedický zónový matrac vám poskytne komfortný spánok s optimálnym rozložením tlaku, takže vám nehrozia žiadne preležaniny. Na jeho výrobu bola použitá hybridná pena. Navyše obsahuje priedušný a na dotyk príjemný prateľný poťah (60°C). Tuhosť matrace je 3 – stredne tuhý a 4 – tuhý, čo značí, že je vhodný pre ľudí do 140 kg. Rozmery: 80/90/100/120/140/160/180/200 x 200 cm. Výška matraca: 20 cm.


vyberomat sk zonovy matrac bohemica medical graphite

Zónový matrac Bohemica Medical Graphite

Matrac z pružných pier disponuje dobrou stabilitou, dostatočnou nosnosťou (135 kg) a v neposlednom rade dlhou životnosťou. Na jeho výrobu sa použila vákuová pena v sendvičovej konštrukcií. Obsahuje prateľný priedušný poťah, ktorý môžete prať v práčke pri 95°C. Vybavený je 7 zónovou profiláciou. Rozmery: 80/90/100/120/140/160/180/200 x 200 cm. Výška: 18 cm.


vyberomat sk tastickovy matrac monika drevocal

Taštičkový matrac Monika Dřevočal

Základom tohto matraca sú samostatné pružinky obalené v puzdrách z netkanej textílie. Zvyšok matraca je z kombinácie latexu a tvrdenej peny, vďaka čomu bude váš spánok zaručene nerušený a komfortný. Aj pri tomto type si môžete vybrať poťah podľa vašich požiadaviek. Vybrať si môžete z úpletu, aloe vera, silverguardu, medicottu alebo lyicellu. Rozmery: 80/85 x 195 cm alebo 80/90/140/160/180 x 200 cm. Výška: 23 cm.

Matrace podľa tvrdosti

Prvým kritériom výberu je tvrdosť matraca. Voľba tvrdosti závisí od viacerých faktorov. Je to hlavne hmotnosť a preferovaná poloha pri spánku. Vo všeobecnosti platí, že pre ľudí s nižšou hmotnosťou sú vhodnejšie mäkšie matrace. Pre vyššie váhové kategórie sú vhodnejšie tvrdšie matrace. Rozdiely sú aj v preferenciách mužov a žien. Ženy majú väčšinou radšej mäkšie a muži tvrdšie matrace. Mäkší matrac je vhodnejší aj pre ľudí s bolesťami kĺbov.

Tvrdosť 1

Matrace s tvrdosťou 1 sú najmäkšie. Vyrábajú sa z latexu alebo peny. Výhodou je ich prispôsobenie tvaru ľudského tela s malým protitlakom. Sú vhodné pre ľudí s hmotnosťou do 60 kg. Výhodou mäkkého matraca je tiež to, že pomáha uvoľniť svalstvo a zabraňuje vzniku preležanín. Preto sú vhodné aj pre ľudí trpiacimi bolesťami kĺbov a pre seniorov.

Tvrdosť 2

Matrac tvrdosti 2 je najčastejšou voľbou pri nákupe. Je elastický a dobre sa prispôsobuje tvaru tela. Zároveň udržiava chrbticu v jednej rovine a poskytuje jej lepšiu oporu. Tvrdosť 2 je vhodná pre osoby s váhou maximálne do 100 kg. Vyrába sa vo viacerých prevedeniach: zo studenej peny, ako sendvičové, polyuretánové a pružinové matrace.

Tvrdosť 3

Matrace tvrdosti 3 už patria medzi tvrdšie. Sú vhodné pre ľudí s hmotnosťou do 120 kg. Menej sa prehýbajú a poskytujú dostatočnú oporu pre chrbticu. Bývajú častou voľbou mladších ročníkov a sú vhodné aj pre deti a osoby s vyššou hmotnosťou. V tejto kategórii nájdete pružinové a sendvičové matrace z rôznych druhov peny.

Tvrdosť 4

Tvrdosť 4 poskytuje dostatočnú oporu pre celé telo. Ak však nemáte radi spanie na tvrdšom podklade, nebudú pre vás dobrou voľbou. Tieto matrace sa vyrábajú z polyuretánovej peny v kombinácii s inými materiálmi, napríklad kokosovým vláknom. Sú vhodné pre osoby do 150 kg, pričom u žien sú tieto matrace menej obľúbené ako u mužov.

Dvojitá tvrdosť

Na trhu nájdete aj matrace, ktoré majú z každej strany inú tvrdosť. Umožňujú tak striedanie tvrdosti podľa vašich momentálnych potrieb.

Matrace na dvojlôžko

Dve tvrdosti je možné zvoliť aj na matraci do manželskej postele. Ak každý z partnerov preferuje odlišnú tvrdosť, na trhu nájdete matrace s odlišnou tvrdosťou na oboch stranách postele. Každý si tak môže vybrať, čo mu viac vyhovuje.

Tvrdosť podľa polohy v spánku

Tvrdosti matraca, ktorý si vyberiete, závisí tiež od preferovanej polohy v spánku.

vyberomat sk mattress
vyberomat sk mattress

Spanie na chrbte

Ak radi spíte na chrbte, bude pre vás vhodnejší tvrdší matrac. Postaráte sa tak o rovnomerné rozloženie váhy tela na posteli. Ak by ste si vybrali mäkký matrac, vaše telo by prepadalo v bedrovej oblasti nižšie.

Spánok na boku

Pri spánku na boku dochádza k najväčšej záťaži kolien, ramien a bedier. Ak obľubujete túto polohu, vyberajte stredne tvrdé a mäkšie matrace. Tieto sa lepšie prispôsobia vášmu telu bez vytvárania protitlaku.

Spanie na bruchu

V spánku na bruchu oceníte stredne tvrdý matrac, ktorý sa prispôsobí vášmu telu a zároveň ho dostatočne podoprie.

Spanie vo viacerých polohách

Ak v spánku často meníte polohy, najlepšou voľbou bude stredne tvrdý matrac.

Materiály matracov

Pri výrobe matracov sa používa mnoho materiálov. Každý z nich má iné vlastnosti.

Latexové matrace

Latexové matrace patria medzi mäkšie. Tento elastický materiál dokonale kopíruje tvar postavy. Keď vstanete z postele, opäť nadobudne svoj pôvodný tvar. Pre lepšiu tuhosť a dlhšiu životnosť sa do latexu vkladá doska s vyššou tvrdosťou. Zvyčajne z kokosového vlákna, PUR alebo HR peny.

Latexové matrace nie sú priedušné a neodvádzajú dobre vlhkosť. Sú tiež menej vhodné pre alergikov. Drahšie matrace s vloženými prírodnými látkami však môžu vyhovovať aj alergikom.

Penové matrace

Na výrobu penových matracov sa používa viacero druhov pien, ktoré sa môžu navzájom kombinovať. Ich spoločnou vlastnosťou je dobré prispôsobenie telu a možnosť prispôsobenia tuhosti. Výhodou je, že ich môžete použiť na všetky typy roštov. Podľa použitej peny poznáme:

PUR matrace

PUR matrace sa vyrábajú vo viacerých tvrdostiach. Vyznačujú sa dobrým prispôsobením telu a tvarovou stálosťou. Pre dlhšiu životnosť býva PUR pena kombinovaná s iným druhom peny.

Matrace z bio peny

Matrace z bio peny sú zvlášť vhodné pre alergikov. Vyrábajú sa z prírodných olejov. Sú elastické a vynikajú ortopedickými vlastnosťami. Dobre odolávajú plesniam aj roztočom. Môžete ich zakúpiť pre každý typ roštu.

vyberomat sk mattress
vyberomat sk mattress

Matrace z HR studenej peny

Oproti PUR pene je HR studená pena priedušnejšia a lepšie odvádza vlhkosť. Vyznačuje sa tiež lepšou elasticitou a tvarovou stálosťou. Je vhodná aj pre alergikov, pretože obmedzuje výskyt roztočov. Používa sa v kombinácii s inými materiálmi.

Matrace z lenivej peny

Lenivá pena je vhodnou voľbou pre seniorov, ľudí s bolesťami pohybového aparátu a citlivých ľudí. Tento materiál výborne kopíruje telo a zároveň mu poskytuje dostatočnú oporu. Pri kontakte s ľudským telom zmäkne a dobre sa mu prispôsobí.

Pružinové matrace

Pružinové matrace sú pružné, priedušné a dobre sa prispôsobujú tvaru tela. Neusádza sa v nich prach a zabraňujú množeniu roztočov. Nie sú však vhodné pre lamelové a polohovacie rošty. Delíme ich do troch skupín:

S klasickým pružinovým jadrom — pružiny sú prepojené, aby sa nemohli uvoľniť.

S taštičkovými pružinami — vďaka tomu, že každá pružina má svoje vlastné textilné puzdro, sa na matraci lepšie rozloží váha.

S mikrotaštičkovými pružinami — počet pružín dosahuje číslo tisíc. Tieto matrace výborne rozložia váhu. Pre väčšiu mäkkosť nie sú vhodné pre vyššie váhové kategórie.

Špeciálne matrace

Na trhu nájdete tiež matrace, ktoré vyhovujú špeciálnym požiadavkám.

Sendvičové matrace

Vyrábajú sa kombináciou dvoch materiálov. Vybrané materiály sa kombinujú tak, aby boli dosiahnuté lepšie kvalitatívne vlastnosti a životnosť. Častou kombináciou je PUR a HR pena.

Biomatrace

Biomatrac je zárukou prírodného pôvodu použitých materiálov. Môže označovať aj matrace, v ktorých sa nachádzajú materiály vyrobené čisto ekologickými postupmi.

Zónovanie

Zóny matraca sa líšia svojou tvrdosťou. Keďže ľudské telo nevyvíja na matrac rovnomerný tlak, zóny mu poskytujú rozdielnu oporu hlavne v oblasti bedier, ramien, chodidiel a hlavy. Matrac so zónami nie je vhodný pre osoby nižšej postavy a pre deti, pretože zónovanie zodpovedá potrebám priemerne vysokej postavy. Môžete si vybrať matrac s 3, 5 alebo 7 zónami. Čím vyšší počet zón zvolíte, tým lepšie sa matrac prispôsobí anatómii vášho tela.

vyberomat sk mattress
vyberomat sk mattress

Ortopedické matrace

Ortopedický matrac podporuje správne rozloženie váhy. Poskytuje podporu celému pohybovému aparátu.

Zdravotné matrace

Tento typ je určený pre ľudí so špecifickými potrebami. Napríklad, ak sú dlhodobo pripútaní na lôžko. Patria sem tiež hypoalergénne a hygienické matrace.

Antidekubitné matrace

Ide o špeciálne matrace vyrobené z kvalitnej HR peny. Patria medzi zdravotné matrace a sú určené na predchádzanie vzniku preležanín.

Matrace pre seniorov

Pre seniorov sú vhodné vyššie matrace, ktoré uľahčujú líhanie a vstávanie z postele. Ideálna výška postele spolu s matracom by mala siahať pod zadok. Vyberajte priedušné a mäkšie materiály, ktoré nevytvárajú silný protitlak na telo.

Matrace pre deti

Pre deti sú vhodné antibakteriálne matrace so strednou až vyššou tvrdosťou. Mäkké matrace neposkytujú dostatočnú oporu pre vyvíjajúce sa kosti a svaly. Výhodou je snímateľný poťah.  

Začiatok formulára

Ďalšie parametre výberu

Dostávame sa k parametrom výberu akými sú nosnosť, rozmery a životnosť matracov.

Nosnosť

Nosnosť matraca nájdete uvedenú pri každom výrobku. Je potrebné si uvedomiť, že ide o maximálnu nosnosť. Pre dosiahnutie dlhšej životnosti vyberajte matrac s istou váhovou rezervou.

Rozmery

Dĺžka matraca by mala byť o 20 až 25 cm väčšia ako je výška človeka, ktorý na ňom bude spať. Šírka pre jedného človeka na dvojposteli by mala byť minimálne 80 cm. Pre jednolôžka sa vyrábajú matrace v šírke 90 cm.

Pre kvalitný spánok a dlhšiu životnosť matraca by mala byť jeho výška aspoň 15 cm. Pre starších ľudí sa odporúča matrac s výškou 20 cm v kombinácii s vyššou posteľou.

Životnosť

Životnosť matraca je 10 – 15 rokov. Pre zabezpečenie dokonalých ortopedických vlastností sa odporúča meniť matrac už o 7 rokov od jeho kúpy. Čas na výmenu matraca nastane, keď sa začína prejavovať jeho deformácia alebo zmena tvrdosti.

Tipy na záver

Kvalitný matrac je základ výdatného spánku. Pri jeho kúpe porovnajte parametre jednotlivých modelov. Vyberajte matrac s vhodnou tvrdosťou, nosnosťou aj rozmermi. Pri výbere nezabudnite vziať do úvahy polohu, v akej spíte. Iné matrace sú tiež vhodné pre malé deti a mladých ľudí a iné pre seniorov.

Pre čo najdlhšiu životnosť matraca ho raz za mesiac večer pred spaním otočte. Zabezpečíte tak jeho rovnomernejšie zaťaženie a lepšie vetranie. Vetraniu matraca pomáha aj to, ak nie je posteľ každý deň ustlaná. Pre ochranu matraca odporúčame dokúpiť chránič matraca. Okrem ochrany poťahu pred znečistením obmedzíte prienik vlhkosti do matraca.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest