Ako vybra┼ą najlep┼í├ş matrac

Po─Źas sp├ínku si na┼íe telo potrebuje odpo─Źin├║┼ą. Aby v noci nabralo dostatok s├şl, potrebujete kvalitn├Ż matrac. Nepohodln├ę spanie na nevhodnom matraci sa m├┤┼że prejavi┼ą v podobe bolest├ş chrbta, kr─Źnej chrbtice alebo k─║bov.

Poste─żov├Ż matrac by mal vyhovova┼ą va┼íim osobn├Żm potreb├ím. Pri v├Żbere je potrebn├ę porovna┼ą nieko─żko parametrov. A to najm├Ą tvrdos┼ą, rozmery a nosnos┼ą. Tvrdos┼ą matraca bude z├ívisie┼ą od va┼íej v├íhy a od toho, v akej polohe naj─Źastej┼íie sp├şte. M├┤┼żete vybera┼ą aj pod─ża materi├ílov├ęho zlo┼żenia. Matrac by v├ím mal sl├║┼żi┼ą 10 ÔÇô 15 rokov. Pre dosiahnutie ─Źo najdlh┼íej ┼żivotnosti v├ím odpor├║─Źame riadi┼ą sa tipmi, ktor├ę n├íjdete v z├ívere n├í┼ího ─Źl├ínku.

vyberomat sk mattress
vyberomat sk mattress

Matrace pod─ża tvrdosti

Prv├Żm krit├ęriom v├Żberu je tvrdos┼ą matraca. Vo─żba tvrdosti z├ívis├ş od viacer├Żch faktorov. Je to hlavne hmotnos┼ą a preferovan├í poloha pri sp├ínku. Vo v┼íeobecnosti plat├ş, ┼że pre ─żud├ş s ni┼ż┼íou hmotnos┼ąou s├║ vhodnej┼íie m├Ąk┼íie matrace. Pre vy┼í┼íie v├íhov├ę kateg├│rie s├║ vhodnej┼íie tvrd┼íie matrace. Rozdiely s├║ aj v preferenci├ích mu┼żov a ┼żien. ┼Żeny maj├║ v├Ą─Ź┼íinou rad┼íej m├Ąk┼íie a mu┼żi tvrd┼íie matrace. M├Ąk┼í├ş matrac je vhodnej┼í├ş aj pre ─żud├ş s boles┼ąami k─║bov.

Tvrdos┼ą 1

Matrace s tvrdos┼ąou 1 s├║ najm├Ąk┼íie. Vyr├íbaj├║ sa z latexu alebo peny. V├Żhodou je ich prisp├┤sobenie tvaru ─żudsk├ęho tela s mal├Żm protitlakom. S├║ vhodn├ę pre ─żud├ş s hmotnos┼ąou do 60 kg. V├Żhodou m├Ąkk├ęho matraca je tie┼ż to, ┼że pom├íha uvo─żni┼ą svalstvo a zabra┼łuje vzniku prele┼żan├şn. Preto s├║ vhodn├ę aj pre ─żud├ş trpiacimi boles┼ąami k─║bov a pre seniorov.

Tvrdos┼ą 2

Matrac tvrdosti 2 je naj─Źastej┼íou vo─żbou pri n├íkupe. Je elastick├Ż a dobre sa prisp├┤sobuje tvaru tela. Z├írove┼ł udr┼żiava chrbticu v jednej rovine a poskytuje jej lep┼íiu oporu. Tvrdos┼ą 2 je vhodn├í pre osoby s v├íhou maxim├ílne do 100 kg. Vyr├íba sa vo viacer├Żch prevedeniach: zo studenej peny, ako sendvi─Źov├ę, polyuret├ínov├ę a pru┼żinov├ę matrace.

Tvrdos┼ą 3

Matrace tvrdosti 3 u┼ż patria medzi tvrd┼íie. S├║ vhodn├ę pre ─żud├ş s hmotnos┼ąou do 120 kg. Menej sa preh├Żbaj├║ a poskytuj├║ dostato─Źn├║ oporu pre chrbticu. B├Żvaj├║ ─Źastou vo─żbou mlad┼í├şch ro─Źn├şkov a s├║ vhodn├ę aj pre deti a osoby s vy┼í┼íou hmotnos┼ąou. V tejto kateg├│rii n├íjdete pru┼żinov├ę a sendvi─Źov├ę matrace z r├┤znych druhov peny.

Tvrdos┼ą 4

Tvrdos┼ą 4 poskytuje dostato─Źn├║ oporu pre cel├ę telo. Ak v┼íak nem├íte radi spanie na tvrd┼íom podklade, nebud├║ pre v├ís dobrou vo─żbou. Tieto matrace sa vyr├íbaj├║ z polyuret├ínovej peny v kombin├ícii s in├Żmi materi├ílmi, napr├şklad kokosov├Żm vl├íknom. S├║ vhodn├ę pre osoby do 150 kg, pri─Źom u ┼żien s├║ tieto matrace menej ob─ż├║ben├ę ako u mu┼żov.

Dvojit├í tvrdos┼ą

Na trhu n├íjdete aj matrace, ktor├ę maj├║ z ka┼żdej strany in├║ tvrdos┼ą. Umo┼ż┼łuj├║ tak striedanie tvrdosti pod─ża va┼íich moment├ílnych potrieb.

Matrace na dvojl├┤┼żko

Dve tvrdosti je mo┼żn├ę zvoli┼ą aj na matraci do man┼żelskej postele. Ak ka┼żd├Ż z partnerov preferuje odli┼ín├║ tvrdos┼ą, na trhu n├íjdete matrace s odli┼ínou tvrdos┼ąou na oboch stran├ích postele. Ka┼żd├Ż si tak m├┤┼że vybra┼ą, ─Źo mu viac vyhovuje.

Tvrdos┼ą pod─ża polohy v sp├ínku

Tvrdosti matraca, ktor├Ż si vyberiete, z├ívis├ş tie┼ż od preferovanej polohy v sp├ínku.

vyberomat sk mattress
vyberomat sk mattress

Spanie na chrbte

Ak radi sp├şte na chrbte, bude pre v├ís vhodnej┼í├ş tvrd┼í├ş matrac. Postar├íte sa tak o rovnomern├ę rozlo┼żenie v├íhy tela na posteli. Ak by ste si vybrali m├Ąkk├Ż matrac, va┼íe telo by prepadalo v bedrovej oblasti ni┼ż┼íie.

Spánok na boku

Pri sp├ínku na boku doch├ídza k najv├Ą─Ź┼íej z├í┼ąa┼żi kolien, ramien a bedier. Ak ob─żubujete t├║to polohu, vyberajte stredne tvrd├ę a m├Ąk┼íie matrace. Tieto sa lep┼íie prisp├┤sobia v├í┼ímu telu bez vytv├írania protitlaku.

Spanie na bruchu

V sp├ínku na bruchu ocen├şte stredne tvrd├Ż matrac, ktor├Ż sa prisp├┤sob├ş v├í┼ímu telu a z├írove┼ł ho dostato─Źne podoprie.

Spanie vo viacer├Żch poloh├ích

Ak v sp├ínku ─Źasto men├şte polohy, najlep┼íou vo─żbou bude stredne tvrd├Ż matrac.

Materiály matracov

Pri v├Żrobe matracov sa pou┼ż├şva mnoho materi├ílov. Ka┼żd├Ż z nich m├í in├ę vlastnosti.

Latexov├ę matrace

Latexov├ę matrace patria medzi m├Ąk┼íie. Tento elastick├Ż materi├íl dokonale kop├şruje tvar postavy. Ke─Ć vstanete z postele, op├Ą┼ą nadobudne svoj p├┤vodn├Ż tvar. Pre lep┼íiu tuhos┼ą a dlh┼íiu ┼żivotnos┼ą sa do latexu vklad├í doska s vy┼í┼íou tvrdos┼ąou. Zvy─Źajne z kokosov├ęho vl├íkna, PUR alebo HR peny.

Latexov├ę matrace nie s├║ priedu┼ín├ę a neodv├ídzaj├║ dobre vlhkos┼ą. S├║ tie┼ż menej vhodn├ę pre alergikov. Drah┼íie matrace s vlo┼żen├Żmi pr├şrodn├Żmi l├ítkami v┼íak m├┤┼żu vyhovova┼ą aj alergikom.

Penov├ę matrace

Na v├Żrobu penov├Żch matracov sa pou┼ż├şva viacero druhov pien, ktor├ę sa m├┤┼żu navz├íjom kombinova┼ą. Ich spolo─Źnou vlastnos┼ąou je dobr├ę prisp├┤sobenie telu a mo┼żnos┼ą prisp├┤sobenia tuhosti. V├Żhodou je, ┼że ich m├┤┼żete pou┼żi┼ą na v┼íetky typy ro┼ítov. Pod─ża pou┼żitej peny pozn├íme:

PUR matrace

PUR matrace sa vyr├íbaj├║ vo viacer├Żch tvrdostiach. Vyzna─Źuj├║ sa dobr├Żm prisp├┤soben├şm telu a tvarovou st├ílos┼ąou. Pre dlh┼íiu ┼żivotnos┼ą b├Żva PUR pena kombinovan├í s in├Żm druhom peny.

Matrace z bio peny

Matrace z bio peny s├║ zvl├í┼í┼ą vhodn├ę pre alergikov. Vyr├íbaj├║ sa z pr├şrodn├Żch olejov. S├║ elastick├ę a vynikaj├║ ortopedick├Żmi vlastnos┼ąami. Dobre odol├ívaj├║ plesniam aj rozto─Źom. M├┤┼żete ich zak├║pi┼ą pre ka┼żd├Ż typ ro┼ítu.

vyberomat sk mattress
vyberomat sk mattress

Matrace z HR studenej peny

Oproti PUR pene je HR studen├í pena priedu┼ínej┼íia a lep┼íie odv├ídza vlhkos┼ą. Vyzna─Źuje sa tie┼ż lep┼íou elasticitou a tvarovou st├ílos┼ąou. Je vhodn├í aj pre alergikov, preto┼że obmedzuje v├Żskyt rozto─Źov. Pou┼ż├şva sa v kombin├ícii s in├Żmi materi├ílmi.

Matrace z lenivej peny

Leniv├í pena je vhodnou vo─żbou pre seniorov, ─żud├ş s boles┼ąami pohybov├ęho apar├ítu a citliv├Żch ─żud├ş. Tento materi├íl v├Żborne kop├şruje telo a z├írove┼ł mu poskytuje dostato─Źn├║ oporu. Pri kontakte s ─żudsk├Żm telom zm├Ąkne a dobre sa mu prisp├┤sob├ş.

Pru┼żinov├ę matrace

Pru┼żinov├ę matrace s├║ pru┼żn├ę, priedu┼ín├ę a dobre sa prisp├┤sobuj├║ tvaru tela. Neus├ídza sa v nich prach a zabra┼łuj├║ mno┼żeniu rozto─Źov. Nie s├║ v┼íak vhodn├ę pre lamelov├ę a polohovacie ro┼íty. Del├şme ich do troch skup├şn:

S klasick├Żm pru┼żinov├Żm jadrom ÔÇö pru┼żiny s├║ prepojen├ę, aby sa nemohli uvo─żni┼ą.

S ta┼íti─Źkov├Żmi pru┼żinami ÔÇö v─Ćaka tomu, ┼że ka┼żd├í pru┼żina m├í svoje vlastn├ę textiln├ę puzdro, sa na matraci lep┼íie rozlo┼ż├ş v├íha.

S mikrota┼íti─Źkov├Żmi pru┼żinami ÔÇö po─Źet pru┼ż├şn dosahuje ─Ź├şslo tis├şc. Tieto matrace v├Żborne rozlo┼żia v├íhu. Pre v├Ą─Ź┼íiu m├Ąkkos┼ą nie s├║ vhodn├ę pre vy┼í┼íie v├íhov├ę kateg├│rie.

Špeciálne matrace

Na trhu n├íjdete tie┼ż matrace, ktor├ę vyhovuj├║ ┼ípeci├ílnym po┼żiadavk├ím.

Sendvi─Źov├ę matrace

Vyr├íbaj├║ sa kombin├íciou dvoch materi├ílov. Vybran├ę materi├íly sa kombinuj├║ tak, aby boli dosiahnut├ę lep┼íie kvalitat├şvne vlastnosti a ┼żivotnos┼ą. ─îastou kombin├íciou je PUR a HR pena.

Biomatrace

Biomatrac je z├írukou pr├şrodn├ęho p├┤vodu pou┼żit├Żch materi├ílov. M├┤┼że ozna─Źova┼ą aj matrace, v ktor├Żch sa nach├ídzaj├║ materi├íly vyroben├ę ─Źisto ekologick├Żmi postupmi.

Z├│novanie

Z├│ny matraca sa l├ş┼íia svojou tvrdos┼ąou. Ke─Ć┼że ─żudsk├ę telo nevyv├şja na matrac rovnomern├Ż tlak, z├│ny mu poskytuj├║ rozdielnu oporu hlavne v oblasti bedier, ramien, chodidiel a hlavy. Matrac so z├│nami nie je vhodn├Ż pre osoby ni┼ż┼íej postavy a pre deti, preto┼że z├│novanie zodpoved├í potreb├ím priemerne vysokej postavy. M├┤┼żete si vybra┼ą matrac s 3, 5 alebo 7 z├│nami. ─î├şm vy┼í┼í├ş po─Źet z├│n zvol├şte, t├Żm lep┼íie sa matrac prisp├┤sob├ş anat├│mii v├í┼ího tela.

vyberomat sk mattress
vyberomat sk mattress

Ortopedick├ę matrace

Ortopedick├Ż matrac podporuje spr├ívne rozlo┼żenie v├íhy. Poskytuje podporu cel├ęmu pohybov├ęmu apar├ítu.

Zdravotn├ę matrace

Tento typ je ur─Źen├Ż pre ─żud├ş so ┼ípecifick├Żmi potrebami. Napr├şklad, ak s├║ dlhodobo prip├║tan├ş na l├┤┼żko. Patria sem tie┼ż hypoalerg├ęnne a hygienick├ę matrace.

Antidekubitn├ę matrace

Ide o ┼ípeci├ílne matrace vyroben├ę z kvalitnej HR peny. Patria medzi zdravotn├ę matrace a s├║ ur─Źen├ę na predch├ídzanie vzniku prele┼żan├şn.

Matrace pre seniorov

Pre seniorov s├║ vhodn├ę vy┼í┼íie matrace, ktor├ę u─żah─Źuj├║ l├şhanie a vst├ívanie z postele. Ide├ílna v├Ż┼íka postele spolu s matracom by mala siaha┼ą pod zadok. Vyberajte priedu┼ín├ę a m├Ąk┼íie materi├íly, ktor├ę nevytv├íraj├║ siln├Ż protitlak na telo.

Matrace pre deti

Pre deti s├║ vhodn├ę antibakteri├ílne matrace so strednou a┼ż vy┼í┼íou tvrdos┼ąou. M├Ąkk├ę matrace neposkytuj├║ dostato─Źn├║ oporu pre vyv├şjaj├║ce sa kosti a svaly. V├Żhodou je sn├şmate─żn├Ż po┼ąah.  

Za─Źiatok formul├íra

─Äal┼íie parametre v├Żberu

Dost├ívame sa k parametrom v├Żberu ak├Żmi s├║ nosnos┼ą, rozmery a ┼żivotnos┼ą matracov.

Nosnos┼ą

Nosnos┼ą matraca n├íjdete uveden├║ pri ka┼żdom v├Żrobku. Je potrebn├ę si uvedomi┼ą, ┼że ide o maxim├ílnu nosnos┼ą. Pre dosiahnutie dlh┼íej ┼żivotnosti vyberajte matrac s istou v├íhovou rezervou.

Rozmery

D─║┼żka matraca by mala by┼ą o 20 a┼ż 25 cm v├Ą─Ź┼íia ako je v├Ż┼íka ─Źloveka, ktor├Ż na ┼łom bude spa┼ą. ┼á├şrka pre jedn├ęho ─Źloveka na dvojposteli by mala by┼ą minim├ílne 80 cm. Pre jednol├┤┼żka sa vyr├íbaj├║ matrace v ┼í├şrke 90 cm.

Pre kvalitn├Ż sp├ínok a dlh┼íiu ┼żivotnos┼ą matraca by mala by┼ą jeho v├Ż┼íka aspo┼ł 15 cm. Pre star┼í├şch ─żud├ş sa odpor├║─Źa matrac s v├Ż┼íkou 20 cm v kombin├ícii s vy┼í┼íou poste─żou.

┼Żivotnos┼ą

┼Żivotnos┼ą matraca je 10 ÔÇô 15 rokov. Pre zabezpe─Źenie dokonal├Żch ortopedick├Żch vlastnost├ş sa odpor├║─Źa meni┼ą matrac u┼ż o 7 rokov od jeho k├║py. ─îas na v├Żmenu matraca nastane, ke─Ć sa za─Ź├şna prejavova┼ą jeho deform├ícia alebo zmena tvrdosti.

Tipy na záver

Kvalitn├Ż matrac je z├íklad v├Żdatn├ęho sp├ínku. Pri jeho k├║pe porovnajte parametre jednotliv├Żch modelov. Vyberajte matrac s vhodnou tvrdos┼ąou, nosnos┼ąou aj rozmermi. Pri v├Żbere nezabudnite vzia┼ą do ├║vahy polohu, v akej sp├şte. In├ę matrace s├║ tie┼ż vhodn├ę pre mal├ę deti a mlad├Żch ─żud├ş a in├ę pre seniorov.

Pre ─Źo najdlh┼íiu ┼żivotnos┼ą matraca ho raz za mesiac ve─Źer pred span├şm oto─Źte. Zabezpe─Ź├şte tak jeho rovnomernej┼íie za┼ąa┼żenie a┬álep┼íie vetranie. Vetraniu matraca pom├íha aj to, ak nie je poste─ż ka┼żd├Ż de┼ł ustlan├í. Pre ochranu matraca odpor├║─Źame dok├║pi┼ą chr├íni─Ź matraca. Okrem ochrany po┼ąahu pred zne─Źisten├şm obmedz├şte prienik vlhkosti do matraca.

vyberomat sk aussielogo base

Aussie recenzie a sk├║senosti

vyberomat sk aussie logoZna─Źka Aussie prin├í┼ía kvalitn├ę v├Żrobky, ur─Źen├ę na starostlivos┼ą o ka┼żd├Ż typ vlasov. Zakladate─ż Tom Redmond sa rozhodol vytvori┼ą pr├şpravky in┼ípirovan├ę Austr├ílskou ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk old spice logo x

Old Spice recenzie a sk├║senosti

vyberomat sk old spice logoSvetozn├íma zna─Źka vznikla v Amerike v roku 1937. V s├║─Źasnosti ju pozn├íme ako kozmetiku zameran├║ na p├ínov. Preto v├ís mo┼żno prekvap├ş, ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk notebook

Ako pripravi┼ą die┼ąa do ┼íkoly

R├Żchla vo─żbaCen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą detailn├ę ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk beach

─îo si zbali┼ą na dovolenku

R├Żchla vo─żbaCen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk girl

Ako zabavi┼ą deti na dovolenke

R├Żchla vo─żbaCen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą detailn├ę ÔÇŽ
Read More

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest