Ako vybrať najlepšiu nafukovaciu posteľ

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk vango single double flocked airbed
vyberomat sk vango single double flocked airbed

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk coleman comfort bed compact single

Rozumná voľba

vyberomat sk vango hi rise double flocked airbed
vyberomat sk vango hi rise double flocked airbed

Najlepšia kvalita

Nafukovacie postele využijete na stanovačke, na dovolenke ako prístelku alebo aj pri sťahovaní do nového domu. Sú výborným, lacným a rýchlym riešením, vďaka ktorému vytvoríte pohodlné miesto na spanie. Výhodou je aj ich skladnosť. Po vyfúknutí sa vám zmestia do menšej tašky.

Nafukovacie postele nie sú vhodné na pravidelné používanie. Ponúkajú však väčší komfort ako spanie napríklad na karimatke. Na trhu ich nájdete aj pod názvom nafukovacie matrace. Aby vám dlho a spoľahlivo slúžili, pri ich kúpe vám odporúčame výber podľa viacerých parametrov. Pred tým, ako začnete vyberať, si zodpovedajte na nasledovné otázky:

vyberomat sk inflatable bed
vyberomat sk inflatable bed
 • Koľko ľudí bude na nafukovacej posteli spať?
 • Aké rozmery má miesto, kde budete nafukovaciu posteľ používať?
 • Vyberáte nafukovaciu posteľ do prírody alebo na občasné prespanie návštevy?
 • Aká je hmotnosť osôb, ktoré budú zakúpenú posteľ využívať?

Po zodpovedaní týchto otázok môžete začať s výberom konkrétneho modelu. Aby nafukovacia posteľ presne vyhovovala vašim požiadavkám, skontrolujte jej rozmery, nosnosť a iné parametre.

Čo si vybrať?

Ponúkame vám zopár tipov na výhodné nafukovacie postele.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Vango Single Flocked Airbedjednolôžková– rýchle nafukovanie
– rozmery
– nízka cena
– pri vyššej váhe sa rýchlejšie vyfučí16,90 €Zobraziť ponuku
Campingaz quickbed Singlejednolôžková– pohodlnosť
– odolnosť
– prijateľná cena
– silný chemický zápach21,00 €Zobraziť ponuku
Coleman Comfort Bed Compact Singlejednolôžková – nosnosť (148 kg)
– odolnosť
– vzduchové komory
– menšie rozmery26,00 €Zobraziť ponuku
Campingaz quickbed Doubledvojlôžková– pohodlnosť
– odolnosť
– väčšie rozmery
– treba pravidelne dofukovať32,00 €Zobraziť ponuku
Vango Hi Rise Double Flocked Airbeddvojlôžková– nosnosť (240 kg)
– rýchlosť nafúknutia (5 min.)
– rozmery
– vyššia cena64,90 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk coleman comfort bed compact single

Coleman Comfort Bed Compact Single

Posteľ je vyrobená z heavy duty PVC, vďaka čomu je odolná voči vonkajšiemu poškodeniu. Komfort zaručujú komory, ktoré držia stabilitu pri pohybe na jednotlivých stranách. Nosnosť postele je až 148 kg. Rozmery: š. 65 x d. 189 x v. 17 cm.


vyberomat sk campingaz quickbed single

Campingaz quickbed Single

Posteľ od Campingaz je určená pre jednu osobu. Ponúka rýchlu spôsob nafúknutia a vyfúknutia. Vďaka nemu môžete poskytnúť návšteve komfortný spánok. Obsahuje 21 prstencov a dvojitý uzáver. Rozmery: š. 74 x d. 188 x v. 19 cm. Hmotnosť: 1,6 kg.


vyberomat sk vango single double flocked airbed

Vango Single Flocked Airbed

Nafukovacia posteľ má povrch s velurovou úpravou. Disponuje konštrukciou s prstencovými výstuhami, ktoré zaručujú dobrú odolnosť. Nosnosť postele je 120 kg. Nafukovanie je naozaj rýchle, trvá iba 2 min. Rozmery single: š. 73 x d. 191 x v. 20 cm. Rozmery double: š. 137 x d. 191 x v. 22 cm.


vyberomat sk campingaz quickbed double

Campingaz quickbed Double

Táto posteľ vám poskytne komfortné lôžko pre dve osoby. Obsahuje 40 prstencov a dvojitý uzáver. Nafukovačka je vybavená tzv. systémom Airtight, ktorí slúži pre čo najlepšiu tesnosť ventilu. Rozmery: š. 137 x d. 188 x v. 30 cm. Hmotnosť: 2,9 kg.


vyberomat sk vango hi rise double flocked airbed

Vango Hi Rise Double Flocked Airbed

Dvojitá nafukovacia posteľ ponúka veľmi mäkké pohodlné spanie. Nosnosť matraca je 240 kg. Nafúkne sa už po 5 minútach. Rozmery: š. 157 x d. 210 x v. 38 cm.

Parametre výberu

Aby nafukovacia posteľ dobre splnila svoju úlohu, mala by vyhovovať vašim kritériám výberu. Najdôležitejším je rozmer a materiálové prevedenie. No dôležité je porovnať aj iné parametre.

Rozmery nafukovacej postele

Nafukovacie postele sa vyrábajú v rozmeroch pre jednu alebo dve osoby. Pred kúpou si preto najskôr ujasnite, koľko osôb bude zakúpenú posteľ naraz používať. Rozmery oboch typov sa líšia nie len po nafúknutí. Posteľ pre dve osoby vyžaduje tiež viac miesta pri skladovaní. Stále však platí, že je skladným riešením, ktoré sa dá ľahko prenášať ako súčasť batožiny.

Pri kúpe vopred počítajte s tým, že rozmery niektorých modelov nafukovacej postele sú o niečo menšie než pri klasickej posteli. Dĺžka modelu pre jednu osobu sa pohybuje medzi 180 a 200 cm. Šírka od 80 do 100 cm. Nafukovacie matrace pre dve osoby majú šírku až 180 cm.

Aby sa vám dobre spalo, dĺžka postele by mala presahovať vašu výšku o 20 cm. Pri zvažovaní aký rozmer vybrať, myslite aj na miesto, kde budete na posteli spať. Tento krok je dôležitý najmä, ak budete spať v stane alebo v aute.

Výška

Výška nafukovacej postele vplýva najmä na komfort pri jej používaní. Čím vyššia posteľ bude, tým bude lepšie izolovať od chladu zo zeme. Výška vplýva aj na mäkkosť postele. Na trhu nájdete nafukovacie matrace s výškou 20 alebo 40 cm.

Skladnosť a prenášanie nafukovacej postele

Pri rozmeroch ešte chvíľku zostaneme. Informujte sa tiež o veľkosti postele v zloženom stave. Tento údaj je dôležitý nie len pri jej prevážaní ale aj skladovaní v domácnosti. Pri prenášaní nafukovacej postele vás bude zaujímať aj jej hmotnosť. Najmenšie modely pre jednu osobu majú hmotnosť okolo 1 kg. Pri väčších rozmeroch sa môžete stretnúť s hmotnosťou 3 a viac kg.

Nosnosť

Nafukovacie postele sa od seba odlišujú aj svojou nosnosťou. Vyberajte matrac, podľa hmotnosti osoby alebo osôb, ktoré na nej budú spať. Rozhodujte sa podľa najťažšej z nich. Pre dlhšiu životnosť a komfort pri spánku je dôležité, aby ste nekupovali posteľ s nosnosťou presne na hranici tejto hmotnosti. Vhodné je ponechať dostatočnú rezervu. Nafukovací matrac nepreťažujte.

vyberomat sk inflatable bed
vyberomat sk inflatable bed

Pri dvojlôžkových posteliach sa môžete stretnúť s nosnosťou až do 300 a viac kg. Pri jednolôžkových modeloch pre dospelých sa táto hodnota začína pri 100 – 130 kg.

Materiál a povrch nafukovacej postele

Materiál nafukovacej postele by mal byť dostatočne odolný, aby zniesol záťaž, ktorej bude pri používaní vystavený. Mal by byť odolný voči oderu, vode a poškodeniu pri manipulácii. Pri výrobe sa najčastejšie používa PVC alebo PES. Dôležitá je tiež hrúbka materiálu.

Povrch nafukovacieho matraca by mal byť okrem toho príjemný na dotyk. Pre väčšie pohodlie pri spánku je vhodné, aby bol potiahnutý iným materiálom. Na tento účel sa používa najčastejšie semiš. Poťahový materiál okrem toho nechladí a v lete sa na ňom nebudete potiť tak, ako je to pri PVC alebo PES. Plní tak aj termoizolačnú funkciu.

Spôsob nafukovania

Spôsob nafukovania sa v mnohom odvíja od ceny postele. Lacnejšie modely sa dajú nafúknuť nožnou pumpou alebo pomocou elektrického kompresora. Drahšie modely majú zabudovaný vlastný nafukovací kompresor. Posteľ tak jednoducho zapojíte do elektrickej zástrčky a nafúkne sa sama. Nafukovanie elektrickým kompresorom potrvá najviac 5 minút. Pri nafukovaní nožnou pumpou to môže trvať o niečo dlhšie.

Tipy pre používanie nafukovacej postele

Nafukovacia posteľ nie je vhodná na pravidelné spanie. Nafukovacie matrace slúžia len ako príležitostná náhrada za posteľ. Dlhodobé používanie nie je dobré pre váš chrbát, končatiny ani krčnú chrbticu.

Aby sa vám na zakúpenej posteli spalo čo najpohodlnejšie, môžete sa riadiť aj nasledovnými tipmi:

 1. Matrac nafukujte tak, aby nebol príliš tvrdý. Pretlak vzduchu môže po čase spôsobiť poškodenie materiálu. Vhodnejšie je nafúkať ho tak akurát. Ak sa vám zdá, že vám jeho tvrdosť nevyhovuje, dofúkajte ešte trochu vzduchu.
 2. Pri prvom použití je vhodné nafúkať nafukovaciu posteľ približne na 90 % a nechať ju asi 3 hodiny nafúknutú. Po uplynutí tohto času vzduch vypustite. Tento postup pomáha materiálu nafukovacej postele získať požadovaný tvar.
 3. Pre lepšie pohodlie pri spánku si na posteľ môžete kúpiť aj vhodnú plachtu alebo poťah. Takýmto spôsobom navyše ochránite povrch postele pred znečistením.
 4. Dodržiavajte maximálnu odporúčanú nosnosť. Preťažovaním môže dôjsť k poškodeniu.
 5. Nafukovacie postele je potrebné chrániť pred mechanickým poškodením ostrými predmetmi. Ak máte domácich miláčikov, myslite aj na ich ostré pazúriky.
 6. Ak sa vám zdá, že z postele uniká vzduch, miesto úniku môžete nájsť viacerými spôsobmi. Prvými sú sluch a hmat. Miesto úniku je však často veľmi malé. V takomto prípade môžete nafukovaciu posteľ namočiť alebo na ňu nanášať mydlovú vodu. Na mieste, kde uniká vzduch uvidíte bublinky.
 7. Na opravu používajte sady pre lepenie týchto výrobkov. Nafukovacie postele opravujte vo vyfúknutom stave.
vyberomat sk inflatable bed
vyberomat sk inflatable bed

Na záver

Nafukovacia posteľ je výborným pomocníkom na prespanie občasných návštev aj na cestách. Pohodlne sa na nej vyspíte v stane alebo hoci aj v aute. Pri jej výbere je dôležité myslieť na niekoľko faktorov. Najdôležitejšími sú rozmery, nosnosť a kvalita materiálu nafukovacej postele. Používanie postele vám môže uľahčiť zabudovaný elektrický kompresor na nafukovanie. Modely, ktoré ho nemajú, sa dajú nafúkať nožnou pumpou alebo samostatným elektrickým kompresorom.

Pri rozhodovaní o výbere pomôže aj cena. Najlacnejšie modely zakúpite už do 20 €. V tejto cenovej kategórii však nemôžete počítať so semišovou vrstvou či inými vymoženosťami. Ak však nemáte žiadne špeciálne požiadavky, táto možnosť môže byť presne pre vás.

Väčšine spotrebiteľov vyhovujú nafukovacie postele od 20 do 40 €. Za túto cenu už kúpite aj dvojlôžko. Ak hľadáte nafukovaciu posteľ s výškou nad 40 cm alebo zabudovaným kompresorom, budete musieť zaplatiť ešte o niečo viac.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest