Ako vybrať najlepšiu mikrovlnku

K základným a veľmi užitočným pomocníkom každej kuchyne určite patrí aj mikrovlnka. Veď kde inde si tak ľahko a pohodlne zohrejete jedlo? Áno, je tu aj plyn, no rozhodne to s ním nejde tak rýchlo, ľahko a hlavne bez zbytočného špinavého riadu. Dnes si už ani len nedokážeme predstaviť, že naše babičky tento vynález vôbec nepoznali a museli sa zaobísť bez neho.

V súčasnosti však mikrovlnka neslúži iba na ohrievanie jedla. Dá sa pomocou nej aj rozmrazovať, variť, piecť a dokonca aj grilovať. Je tak prirodzené, že trh je zaplavený mnohými výrobkami s rozmanitými funkciami v rôznej kvalite a cene. Ako si z tejto pestrej ponuky vybrať pre seba to najlepšie a najvhodnejšie? V článku sme pre vás pripravili zhrnutie toho najdôležitejšieho, čo by ste mali ešte pred samotnou kúpou o tomto kuchynskom pomocníkovi vedieť a zvážiť.

V prvom rade si treba premyslieť, na čo všetko by ste chceli mikrovlnku používať, pretože od toho sa potom odvíja aj výber funkcií. Ďalej treba zvážiť aký typ, dizajn a hlavne veľkosť sa vám do kuchyne hodí. A v neposlednom rade je tu aj faktor ceny, ktorej rozpätie je v prípade mikrovlnky naozaj široké – od pár desiatok eur až po niekoľko stoviek.  Na úvod si preto pár slovami povieme niečo o základnom delení mikrovlniek podľa typu a funkčnosti.

vyberomat sk microwave oven
vyberomat sk microwave oven

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné mikrovlnné rúry.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
ECG MTM 1774 BEstojaca– množstvo funkcií
– prijateľná cena
– pekný dizajn
– nízky príkon (700 W)
– nižší výkon (700 W)
– bez horúceho vzduchu
– bez automatických receptov
50 €Zobraziť ponuku
CANDY CMXG20DRstojaca– funkcie
– dostatočný výkon grilu (1 000 W)
– grilovacia mriežka
– aplikácia
– bez automatických receptov
– bez možnosti variť v pare
– bez rýchleho rozmrazovania
– bez zapekania
– vyšší príkon (1 000 W)
97 €Zobraziť ponuku
SEVERIN MW 7758stojaca– funkcie
– dostatočný objem
– vysoký výkon horúceho vzduchu (2 050 W) a grilu (1 200 W)
– nižší príkon (900 W)
– keramické dno
– grilovacia mriežka
– bez automatických receptov
– bez možnosti variť v pare
– bez rýchleho rozmrazovania
– bez zapekania
182 €Zobraziť ponuku
WHIRLPOOL ABSOLUTE AMW 506/IXvstavaná– množstvo funkcií
– veľký objem
– elegantný dizajn
– vysoký výkon gril (1 600 W)
– dotykový displej
– príslušenstvo
– vyššia cena
– vysoký príkon (2 800 W)
– bez horúceho vzduchu
– bez automatických receptov,
– bez možnosti variť v pare
447 €Zobraziť ponuku
TEKA ML 8220 BIS L Uvstavaná– množstvo funkcií
– široká škála dizajnu
– vysoký výkon grilu ( 1 200 W)
– keramické dno
– grilovacia mriežka 
– vysoká cena
– vysoký príkon (2 500 W)
– bez horúceho vzduchu
– bez automatických receptov
– bez možnosti variť v pare
– bez rýchleho rozmrazovania
499 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk ecg mtm be

ECG MTM 1774 BE

Voľne stojaca mikrovlnná rúra Vám ponúka širokú škálu pridaných funkcií. Okrem klasického ohrevu môžete využiť rozmrazovanie/ rýchle rozmrazovanie, varenie v pare, zapekanie (Crips), gril alebo automatické programy. Navyše obsahuje časovač, a detskú poistku. Mikrovlnka sa hodí do každej kuchyne vďaka krásnemu čiernemu dizajnu. Počet úrovní výkonu: 6. Vnútorný objem: 27 l. Priemer otočného taniera: 24,5 cm. Príkon: 700 W. Výkon: 700 W. Rozmery: v. 27,4 cm x š. 44,6 cm x h. 33,8 cm. Súčasťou mikrovlnky je otočný tanier.


vyberomat sk candy cmxgdr

CANDY CMXG20DR

Stojaca mikrovlnná rúra za dostupnú cenu poskytuje možnosť rozmrazovania, funkciu grilu alebo automatické programy. Jej použitie je bezpečné vďaka detskej poistke. Navyše obsahuje časovač. Ponúka až 5 úrovní výkonu. Vnútorný objem: 20 l. Príkon: 1 000 W. Výkon grilu: 1 000 W. Výkon: 800 W. Vonkajšie rozmery: v. 25,82 cm x š. 44 cm x h. 36 cm. Súčasťou mikrovlnky je grilovacia mriežka.


vyberomat sk severin mw

SEVERIN MW 7758

Samostatne stojaca mikrovlnná rúra disponuje funkciami, ako je rozmrazovanie, gril alebo horúci vzduch. Navyše obsahuje automatické programy a detskú poistku. Vďaka keramickému povrchu sa Váš pokrm rovnomerne zahreje. Ponúka až 10 úrovní výkonu. Vnútorný objem: 25 l. Príkon: 900 W. Výkon grilu: 1 200 W. Výkon horúceho vzduchu: 2 050 W. Výkon: 900 W. Vonkajšie rozmery: v. 28,7 cm x š. 49 cm x h. 49,1 cm. Vnútorné rozmery: v. 33,8 x š. 34 x h. 19,7 cm. Súčasťou mikrovlnky je grilovacia mriežka.


vyberomat sk whirlpool absolute amw ix

WHIRLPOOL ABSOLUTE AMW 506/IX

Elegantná vstavaná mikrovlnná rúra Vám umožňuje rozmrazovanie/ rýchle rozmrazovanie, zapekanie (Crips), gril alebo automatické programy. Zároveň obsahuje program 6 zmysel, časovač a detskú poistku. Ponúka 8 úrovní výkonu. Vnútorný objem: 40 l. Priemer otočného taniera: 36 cm. Príkon: 2 800 W. Výkon grilu: 1 600 W. Výkon: 900 W. Vonkajšie rozmery: v. 45,5 cm x š. 59,5 cm x h. 56 cm. Vnútorné rozmery: v. 21 x š. 45 x h. 42 cm. Súčasťou mikrovlnky je otočný tanier, Crisp tanier a Crisp držiak.


vyberomat sk teka ml bis l u

TEKA ML 8220 BIS L U

Vstavaná mikrovlnná rúra vďaka peknému dizajnu s možnosťou výberu zo širokej škály farieb, sa perfektne hodí do každej kuchyne. Ponúka funkciu rozmrazovania, zapekania (Crisp), grilu a automatických programov. Zároveň obsahuje časovač a detskú poistku. Keramické dno zaisťuje rovnomerný ohrev jedla počas prípravy. Ponúka 5 úrovní výkonu. Vnútorný objem: 22 l. Príkon: 2 500 W. Výkon grilu: 1 200 W. Výkon: 850 W. Vonkajšie rozmery: v. 39 cm x š. 59,5 cm x h. 33,4 cm. Vnútorné rozmery: v. 22 x š. 35 x h. 28 cm. Súčasťou mikrovlnky je grilovacia mriežka.

Typy mikrovlniek

Ešte pred kúpou je základom všetkého premyslieť si veľkosť a plánovaný účel používania tohto spotrebiča. Niekto potrebuje mikrovlnku iba na zohrievanie jedla, ďalší by v nej rád varil i piekol. Niekomu zase stačí menší objem mikrovlnky, iný by potreboval objem väčší. Všetko závisí od početnosti rodiny a dizajnu kuchyne. A práve to zohľadňujú jednotlivé typy mikrovlniek, pričom v súčasnosti sa na trhu stretávame s mikrovlnkami voľne stojacimi a vstavanými. Na báze funkčnosti ich zase delíme na monofunkčné, bifunkčné a multifunkčné.

Voľne stojaca mikrovlnka

Ako už je z názvu zrejmé, tento typ mikrovlnky je možné umiestniť kamkoľvek v dosahu elektrickej zásuvky. Dokonca ju môžete postaviť aj na chladničku. Jej umiestnenie v kuchyni si však treba dopredu premyslieť, predsa len určitý priestor zaberie a tiež treba vziať do úvahy ľahký a pohodlný prístup. Ďalšou veľkou výhodou je cena. V tejto kategórii je totiž možné dostať najlacnejšie mikrovlnky a to v prijateľnej kvalite.

Vstavaná mikrovlnka

Tieto mikrovlnky sú zabudované priamo do kuchynskej linky, čo ocenia najmä ľudia s estetickým cítením. V dizajnovo zladenej a štýlovej kuchyni vyzerajú naozaj pekne. Navyše zvyčajne disponujú aj veľkým množstvom funkcií. Čo tiež nie je na zahodenie je fakt, že stačí čistiť iba prednú stranu spotrebiča. Tiež je veľkou výhodou, že vstavanú mikrovlnku môžete zabudovať do takej výšky, aby bola jej obsluha pre vás čo najpohodlnejšia. To vám zároveň zaručí aj ľahkú manipuláciu s jedlom. Na druhej strane je potrebné počítať s vyššou cenou.

Monofunkčná mikrovlnka

Potrebujete si iba ohrievať či rozmrazovať jedlo? Žiaden problém. Od toho tu sú monofunkčné mikrovlnky. Zaplatíte si teda iba za to, čo naozaj potrebujete a nemíňate zbytočne peniaze na to, čo nevyužijete.

Bifunkčná mikrovlnka

V podstate ide o rovnaký typ ako v predchádzajúcom prípade, len obsahuje ešte jednu funkciu navyše. Najčastejšie ide o gril. Je ju tak možné použiť napríklad k rýchlej príprave toastov na raňajky. Ide teda o ideálny variant napríklad pre víkendových chalupárov.

Multifunkčná mikrovlnka

V tomto prípade si prídu na svoje tí náročnejší, ktorí mikrovlnku plánujú využívať nielen na jednoduchý ohrev, ale chcú ju aktívne zapájať do svojho varenia. Obsahuje totiž množstvo funkcií, ktoré prípravu jedla výrazne uľahčujú. Tento typ mikrovlnky je vybavený systémom ohrevu s horúcim vzduchom, vďaka čomu sa dá použiť napríklad aj na zapekanie. Samozrejme treba tu počítať s vyššou cenou. 

vyberomat sk microwave oven
vyberomat sk microwave oven

Ktoré parametre sú dôležité?

Ako prvé si samozrejme musíte premyslieť to, kam a ako chcete mikrovlnnú rúru v kuchyni umiestniť. Chcete mikrovlnku voľne stojacu alebo vstavanú? Vstavaná vám napríklad ušetrí miesto v kuchyni a stane sa jej pekným dizajnovým doplnkom. Avšak na druhej strane si treba dobre premyslieť jej umiestnenie v priestore, pripojenie na elektrickú sieť a hlavne zabezpečiť jej odvetrávanie. Voľne stojaca síce nejaké to miesto zaberie, no nie je taký problém s jej umiestnením a prípadným premiestňovaním. Výber vhodnej veľkosti a typu mikrovlnky ale nie je všetko.

Aké sú ďalšie parametre, na ktoré si treba dať pozor? Prinášame vám stručný prehľad.

Energetická trieda

Ide o najdôležitejší údaj, ktorý by vás mal zaujímať. Hovorí totiž o spotrebe elektrickej energie daného spotrebiča. Označuje sa písmenami A, B, C, D. Kategória A je samozrejme tou najšetrnejšou, pričom sa už niekoľko rokov používa jej detailné označovanie A+, A++ a A+++ (najvyššia trieda). V priemere spotrebič s označením energetickej triedy A+++ ušetrí až o 50% elektrickej energie viac ako spotrebič s označením energetickej triedy D. Preto triedy C a D sa vôbec neodporúča používať, už len z ohľadu na životné prostredie.

Príkon a výkon

Tieto dva ukazovatele (udávajú sa vo wattoch) sa často mýlia, no je medzi nimi veľký rozdiel.  Konkrétne čo sa týka mikrovlnky, tak výkon predstavuje údaj ako rýchlo bude jedlo zohriate.  U tohto spotrebiča sa pohybuje v priemere okolo 600 – 1 200 W, pričom vyššia hodnota značí vyššiu rýchlosť zohrievania jedla. Naproti tomu príkon predstavuje údaj, koľko elektrickej energie mikrovlnka spotrebuje. Nepriamo tak napovie, do akej miery spotrebič zaťaží vašu peňaženku.

Príkon sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 700 až 3 000 W. Ideálny stav je taký, keď spotrebič má čo možno najvyšší výkon, no zároveň čo najnižší príkon.

Objem

Objem navonok odráža veľkosť mikrovlnky. V tomto smere treba brať ohľad nielen na umiestnenie spotrebiča, ale aj na veľkosť tanierov a ďalšieho riadu. Pokiaľ máte doma nadpriemerne veľké taniere, mali by ste premýšľať nad väčším objemom. Na bežné využívanie stačí mikrovlnka s objemom 15 – 20 litrov (vnútorný priestor), no tie veľké môžu mať objem až 35 litrov. Výber objemu samozrejme tiež záleží od veľkosti domácnosti – keď je niekto sám, stačí mu aj menší objem.

Pri viacčlennej domácnosti odporúčame zvážiť radšej väčší objem, pretože sa do tých menších mikrovlniek v zásade nič väčšie ako tanier nevojde. Do väčších napríklad pohodlne vložíte aj rozmernejší podnos či väčšiu misu. V prípade väčšieho objemu sa však zároveň objavuje aj vyššia cena.

Hlučnosť

Na rozdiel od chladničky alebo práčky, je v prípade mikrovlniek tento parameter síce menej dôležitý, ale aj tak má svoj význam. Veď predsa každý uprednostní radšej tichý chod pred tým hlučnejším. Tiché modely uvádzajú hlučnosť okolo 45 až 50 dB. Ak však presiahne 60 dB, ide už o naozaj hlučný variant.

Dizajn a farba

Moderný trh ponúka rôzne možnosti čo sa týka dizajnu, tak aj farby mikrovlniek – od bielych, rôznofarebných až po nerezové. K tomu samozrejme patrí aj široká škála rozmanitých dizajnových doplnkov – moderné tlačidlá, štýlové digitálne displeje… Stačí si len vybrať. V tomto smere sa fantázii medze nekladú a všetko záleží iba od vášho vkusu a riešenia kuchyne. 

vyberomat sk microwave oven
vyberomat sk microwave oven

Užitočné funkcie

Moderné mikrovlnky disponujú mnohými funkciami, pričom už dávno neslúžia iba na ohrev hotového jedla. Stali sa vítanými pomocníkmi každej domácnosti. Avšak aké funkcie by nemali uniknúť vašej pozornosti? Tu je stručný zoznam tých najužitočnejších:

Rozmrazovanie

Jedna z najzákladnejších funkcií. Ide o rozmrazovanie potravín rýchlejšou cestou akou je bežné rozmrazovanie.

Varenie v pare (steam)

Výhodné najmä pre tých, čo sa zdravo stravujú. Táto funkcia vám umožní tepelnú úpravu zeleniny či mäsa spôsobom, ktorý zachováva v potravinách viac živín a vitamínov.

Gril

Zapekanie ľahko a rýchlo. Vyhrievacia špirála sa pritom nachádza v hornej časti rúry. Pokiaľ si prajete vyšší výkon grilu, hľadajte označenie Quartz grill.

Crisp

Už žiaden problém pripraviť chrumkavé jedlo. Funkcia zabezpečí chrumkavosť jedla z každej strany a to za výrazne kratší čas, ako to dokáže klasická rúra. Treba si však k mikrovlnke dokúpiť aj špeciálny tanier.

Force Air

Užitočné keď chcete v mikrovlnke piecť. Teplo je pritom  rovnomerne rozvádzané po celom priestore vnútra mikrovlnky, čo zabezpečí aj rovnomerné upečenie jedla.

Šiesty zmysel

Ako väčšina spotrebičov, aj mikrovlnka disponuje šiestym zmyslom. Ten prostredníctvom senzorov tepla a vlhkosti zabezpečuje balans rýchlosti a doby ohrevu. 

Quick Heat

Táto funkcia predhrieva na požadovanú teplotu podobne ako u klasickej rúry.

Auto Reheat

Ocenia najmä mladé mamičky. Zabezpečuje automatický ohrev mlieka a predpripravených jedál.

Jet Start

Veľmi užitočné v prípade, keď si chcete rýchlo zohriať jedlo s vysokým obsahom vody, napríklad polievku alebo omáčku.

Niekoľko praktických rád na záver a zhrnutie

Pri výbere tej správnej mikrovlnky presne podľa vašich predstáv, treba dbať na niekoľko faktorov, ktoré sa nutne nemusia týkať len priestorových potrieb kuchyne. Prinášame zopár užitočných tipov:

vyberomat sk microwave oven
vyberomat sk microwave oven
  • Mikrovlny sa dodávajú vo viacerých veľkostiach, zvyčajne v rozmedzí od (25,4 x 45,7 x 35,6 cm) do (35,6 x 61 x 50,8 cm). Preto si ako prvé premyslite veľkosť mikrovlnky a či vám vyhovuje viac voľne stojaca alebo vstavaná. Vstavaná je výhodnejšia pokiaľ chcete ušetriť priestor kuchyne.
  • Zvážte, aký veľký je váš kuchynský pult a koľko potravín potrebujete tepelne spracovávať. Pred samotnou kúpou spotrebiča si ešte dobre premerajte miesto, kde plánujete umiestniť mikrovlnku. Tiež skontrolujte pripojenie do elektrickej siete a možnosti odvetrávania.
  • Zvážte veľkosť svojich tanierov a riadu. Pokiaľ sú väčšie, vyberte si spotrebič s väčším objemom.
  • Vyberajte si typ s čo možno najvyššou energetickou triedou. V tomto prípade sa neoplatí šetriť. Poďakuje sa vám peňaženka aj životné prostredie.
  • Pokiaľ radi chalupárčite a nechcete zbytočne utrácať, tak vám postačí bifunkčný typ mikrovlnky s grilom – jedlo zohreje a pritom budete môcť návštevu prekvapiť aj chutnou grilovanou večerou alebo toastom na raňajky.
  • Pokiaľ chcete pripravovať jedlo rýchlo, tak si vyberte mikrovlnku s väčším výkonom. Zvyčajne tie väčšie ponúkajú aj väčší výkon.
  • S výberom konkrétneho typu mikrovlnky veľmi pomôžu aj recenzie od iných užívateľov. Najmä s ohľadom na ponúkané funkcie, dôležité parametre, efektívnosť a životnosť zariadenia. 
  • Premyslite si, ktoré funkcie budete využívať, aby ste si zbytočne nepriplatili za niečo, čo nepotrebujete. Pokiaľ máte v pláne využívať funkciu Crisp, tak si nezabudnite zadovážiť špeciálny tanier.
  • Mladým mamičkám veľmi pomôže mikrovlnka s funkciou Auto Reheat. Rýchle zohrievanie mlieka a pripravených jedál pre deti tak nebude žiaden problém.
  • Nezabudnite si zistiť aké sú možnosti servisu a opráv vo vašej oblasti.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest