Ako vybra┼ą kvalitn├Ż papl├│n

Pre pr├şjemn├Ż pocit sp├ínku a v├Żdatn├Ż odpo─Źinok potrebujete okrem kvalitnej postele a matraca aj spr├ívny papl├│n. Jednotliv├ę papl├│ny sa v┼íak od seba l├ş┼íia. Pri k├║pe by ste mali za─Źa┼ą od vo─żby jeho ve─żkosti. Spr├ívna ve─żkos┼ą zabezpe─Ź├ş, ┼że sa budete m├┤c┼ą papl├│nom dostato─Źne zakry┼ą. ─Äalej budete potrebova┼ą porovn├íva┼ą materi├íl a hrejivos┼ą papl├│na. Pom├┤┼że v├ím to vybra┼ą model pod─ża va┼íich po┼żiadaviek na jeho ┼żivotnos┼ą a tepelnoizola─Źn├ę vlastnosti.

Aby ste si vybrali spr├ívne vlastnosti papl├│na, pom├┤┼żu v├ím tieto ot├ízky:

  • Men├ş sa po─Źas roka teplota vo va┼íej sp├ílni?
  • Potrebujete papl├│n z┬áhypoalerg├ęnneho materi├ílu?
  • Preferujete pr├şrodn├ę materi├íly?
  • Sp├şte s├ím alebo spolu s┬ápartnerom?
vyberomat sk comforter
vyberomat sk comforter

Vyberte si ve─żkos┼ą

Aby ste sa v sp├ínku c├ştili komfortne, d├┤le┼żit├ę je zvoli┼ą spr├ívnu ve─żkos┼ą papl├│na. Papl├│n by mal by┼ą o 20ÔÇô30 cm dlh┼í├ş ako je va┼ía telesn├í v├Ż┼íka. Centimetre navy┼íe zaru─Źia, ┼że sa budete m├┤c┼ą zakry┼ą bez toho, aby v├ím v sp├ínku bolo zima na nohy alebo vrchn├║ ─Źas┼ą tela. Podobne je to aj so ┼í├şrkou. Mala by by┼ą aspo┼ł o 30 cm v├Ą─Ź┼íia, ako je ┼í├şrka v├í┼ího hrudn├şka. Na trhu n├íjdete modely pre deti, dospel├Żch aj XXL ve─żkosti pre ─żud├ş s nadpriemernou v├Ż┼íkou.

Klasick├Ż a pred─║┼żen├Ż papl├│n na jednoposte─ż

Najbe┼żnej┼í├ş rozmer papl├│na je 140 x 200 cm. Tento rozmer vyhovuje v├Ą─Ź┼íine dospel├Żch. Pre ─żud├ş s vy┼í┼íou v├Ż┼íkou m├┤┼żete vybra┼ą pred─║┼żen├Ż model vo ve─żkosti 140 x 220 cm.

Detsk├Ż papl├│n

Detsk├ę papl├│ny, vhodn├ę do detskej postie─żky sa vyr├íbaj├║ v rozmeroch 90 x 130 cm. Tak├íto ve─żkos┼ą posta─Ź├ş die┼ąa┼ąu v├Ą─Ź┼íinou a┼ż do veku 6 rokov.

Dvojit├Ż papl├│n

Najv├Ą─Ź┼íie rozmery m├í dvojit├Ż papl├│n. Je to 200 x 220 cm alebo 220 x 240 cm. Pod touto ve─żkos┼ąou sa pohodlne vyspia dvaja ─żudia. Pred k├║pou dvojit├ęho papl├│na vopred zv├í┼żte, ─Źi v├ím bude tento sp├┤sob spania vyhovova┼ą. Skontrolujte tie┼ż, ─Źi m├í ┼í├şrka dvojit├ęho papl├│na minim├ílne hodnotu ┼í├şrky va┼íej postele.

Ak vyber├íte dvojit├Ż papl├│n, myslite aj na va┼íe osobn├ę preferencie, ─Źo sa t├Żka hrejivosti papl├│na. Mali by ste sa zhodn├║┼ą, ─Źi v├ím bude vyhovova┼ą hrejiv├Ż alebo chladiv├Ż papl├│n.

vyberomat sk comforter
vyberomat sk comforter

Materiály paplónov

Papl├│ny sa vyr├íbaj├║ z r├┤znych syntetick├Żch a pr├şrodn├Żch materi├ílov. Tieto sa od seba nel├ş┼íia len svojimi izola─Źn├Żmi vlastnos┼ąami.

Perie a p├íperie

T├Żm, ktor├ş nedaj├║ dopusti┼ą na klasiku, bude najlep┼íie vyhovova┼ą papl├│n s per├şm a p├íper├şm. Perie a p├íperie sa pri v├Żrobe papl├│nov sterilizuje pri vysokej teplote. Potom sa mie┼ía v r├┤znom pomere. P├íperie tvor├ş spodn├║ vrstvu operenia hydiny, nem├í teda pevn├ę brk├í, ako je tomu u peria.

Papl├│n z peria m├í v├Żborn├ę tepelnoizola─Źn├ę vlastnosti. Pre svoju vysok├║ hrejivos┼ą je vhodn├Ż aj do chladn├ęho prostredia. Je ─żahk├Ż, vzdu┼ín├Ż, ve─żmi m├Ąkk├Ż a m├í dlh├║ ┼żivotnos┼ą. Nie je v┼íak vhodn├Ż pre alergikov.

Ov─Źia vlna

Ak h─żad├íte papl├│n, ktor├Ż v├ís zahreje, m├┤┼żete si vybra┼ą papl├│n z ov─Źej vlny. Ov─Źia vlna je pri v├Żrobe ┼ípeci├ílne upraven├í. Papl├│ny s├║ ─żahk├ę a pr├şjemn├ę na dotyk. Maj├║ tie┼ż v├Żborn├ę termoregula─Źn├ę vlastnosti. Navy┼íe s├║ priedu┼ín├ę a dobre odv├ídzaj├║ vlhkos┼ą od tela. V├Żhodou oproti periu je to, ┼że ov─Źia vlna m├┤┼że vyhovova┼ą aj alergikom.

Bavlna

Z bavlny sa naj─Źastej┼íie vyr├íba vrchn├í ─Źas┼ą papl├│nov, no m├┤┼żete ju n├íjs┼ą aj v jeho v├Żplni. Je priedu┼ín├í, m├Ąkk├í a pr├şjemn├í na dotyk. Bavlna je navy┼íe vhodn├í pre ─żud├ş s alergiami. V├Żhodou je mo┼żnos┼ą prania. Bavlna si aj po dlh┼íom pou┼ż├şvan├ş zachov├íva svoj tvar, je pevn├í a m├í dlh├║ ┼żivotnos┼ą.

Hodváb

Hodv├íb m├í dobr├ę izola─Źn├ę vlastnosti a dobre reguluje teplotu. Je vzdu┼ín├Ż, ─żahk├Ż a m├í dobr├ę antibakteri├ílne vlastnosti. Papl├│ny z hodv├íbu patria zvy─Źajne medzi tie ten┼íie.

Polyester

Zo syntetick├Żch materi├ílov sa m├┤┼żete pri k├║pe papl├│nov stretn├║┼ą najm├Ą s dut├Żm polyesterov├Żm vl├íknom. Jeho termoizola─Źn├ę vlastnosti s├║ porovnate─żn├ę s per├şm, je jemn├Ż a pru┼żn├Ż. Je tie┼ż odoln├Ż a vyzna─Źuje sa tvarovou st├ílos┼ąou. V├Żhodou je, ┼że tento materi├íl je vhodn├Ż pre alergikov a m├┤┼żete ho pra┼ą v pr├í─Źke. Nev├Żhodou je krat┼íia ┼żivotnos┼ą.

Nanovlákno

Nanovl├íkno dobre izoluje teplo. Tento materi├íl nevytv├íra priazniv├ę podmienky pre mno┼żenie rozto─Źov, v─Ćaka ─Źomu vyhovuje aj alergikom. Charakteristickou vlastnos┼ąou nanovl├íkna je tie┼ż jeho ─żahkos┼ą a schopnos┼ą zachova┼ą si svoj tvar. V├Żhodou je mo┼żnos┼ą prania v pr├í─Źke.

vyberomat sk comforter
vyberomat sk comforter

Pod─ża stup┼ła hrejivosti

Ak nem├íte v miestnosti po─Źas roka st├ílu teplotu, budete potrebova┼ą in├Ż papl├│n na zimu a in├Ż na leto. Pod─ża hrejivosti sa papl├│ny delia a┼ż do troch z├íkladn├Żch skup├şn. Hrejivos┼ą pritom z├ívis├ş nielen od hmotnosti ale aj do vlastnost├ş v├Żplne.

Letn├Ż papl├│n

Letn├Ż papl├│n sa naz├Żva u niektor├Żch predajcov chladiv├Ż. Jedn├í sa o papl├│ny s gram├í┼żou do 300 g/m2. Chladiv├Ż papl├│n ocen├şte najm├Ą po─Źas leta, neskorej jari a skorej jesene. Je ─żahk├Ż, priedu┼ín├Ż a dobre odv├ídza pot, ─Źo zabezpe─Źuje komfort po─Źas sp├ínku aj pri vy┼í┼í├şch teplot├ích v miestnosti. Otu┼żilej┼í├ş ─żudia pod n├şm m├┤┼żu spa┼ą po cel├Ż rok.

Celoro─Źn├Ż papl├│n

Celoro─Źn├ę papl├│ny maj├║ gram├í┼ż do 500 g/m2. Ak b├Żvate v oblasti, kde je aj po─Źas letn├Żch noc├ş pr├şjemne, m├┤┼żete si vybra┼ą celoro─Źn├Ż papl├│n. Pri tomto type sa m├┤┼żete stretn├║┼ą s modelmi, ktor├ę sp├íjaj├║ v├Żhody celoro─Źn├ęho a letn├ęho papl├│na. Tak├Żto model sa sklad├í z dvoch vrstiev, ktor├ę je mo┼żn├ę v pr├şpade potreby spoji┼ą alebo rozpoji┼ą. Hrejivos┼ą papl├│na si tak m├┤┼żete regulova┼ą pod─ża va┼íich aktu├ílnych potrieb.

Hrejiv├Ż papl├│n

Hrejiv├Ż papl├│n, ozna─Źovan├Ż tie┼ż ako zimn├Ż, sa sklad├í z viacer├Żch vrstiev vl├íkien v├Żplne. To zabezpe─Źuje jeho schopnos┼ą udr┼ża┼ą teplo. Hmotnos┼ą hrejiv├Żch papl├│nov sa pohybuje a┼ż do 1 200 g/m2.

Ako sa stara┼ą o papl├│n

Spr├ívna starostlivos┼ą o papl├│n zabezpe─Ź├ş jeho dlh┼íiu ┼żivotnos┼ą.

Aby papl├│n zostal vzdu┼ín├Ż

Z├íkladom je papl├│n ka┼żd├Ż de┼ł ponatriasa┼ą. Jeho v├Żplni to pom├┤┼że zachova┼ą si svoj tvar a vzdu┼ínos┼ą. Papl├│ny nech├ívajte cez de┼ł prikryt├ę. Prekrytie postele prehozom zabra┼łuje ich vysu┼íeniu od vlhkosti.

Pranie pri odpor├║─Źanej teplote

┼Żivotnos┼ą papl├│na predl┼żuje aj pranie. Mali by ste ho preto opra┼ą minim├ílne raz za rok. Neperte ho v┼íak prive─żmi ─Źasto, iste nie viac ako ┼ítyrikr├ít. ─îast├ę pranie sp├┤sobuje jeho opotrebovanie.

Ke─Ć┼że papl├│n potrebuje na svoje vysu┼íenie 6ÔÇô8 hod├şn, pranie si vopred napl├ínujte na vhodn├Ż ─Źas. Papl├│n perte len pri teplote, ktor├í je uveden├í na ┼ít├ştku. Vhodn├Żm cyklom je jemn├ę pranie. Pou┼żite pracie prostriedky na syntetick├ę materi├íly a be┼żn├ę pracie pr├í┼íky. Pri papl├│noch z pr├şrodn├Żch materi├ílov pou┼żite pracie prostriedky na vlnu.

Pred pran├şm zv├í┼żte ve─żkos┼ą pr├í─Źky. Letn├Ż papl├│n m├┤┼żete vypra┼ą v be┼żnom modeli. Objemnej┼íie papl├│ny m├┤┼żete pra┼ą v ruk├ích alebo ich zanies┼ą do ─Źistiarne. Ak sa rozhodnete pre pranie v ruk├ích, odpor├║─Źame v├ím namo─Źi┼ą papl├│n do vody s mydlom na pranie a necha┼ą ho pol hodinu ponoren├Ż. Potom papl├│n d├┤kladne vypl├íchajte te─Ź├║cou vodou.

Niektor├ę papl├│ny nie je mo┼żn├ę pra┼ą. Re┼ípektujte symboly na ┼ít├ştku a zaneste ich rad┼íej do ─Źistiarne. Inak by ste riskovali, ┼że v├Żpl┼ł strat├ş svoj tvar a vlastnosti.

Záver

Aj ke─Ć je papl├│n s├║─Źas┼ąou n├í┼ího ka┼żdodenn├ęho ┼żivota, vybra┼ą si ten spr├ívny nemus├ş by┼ą v┼żdy ─żahk├ę. Pred k├║pou papl├│na najsk├┤r zv├í┼żte, ak├║ ve─żkos┼ą potrebujete. Na trhu n├íjdete vhodn├ę modely pre jednu aj dve osoby a tie┼ż pre deti. Okrem ve─żkosti by v├ís mal zauj├şma┼ą aj materi├íl, z ktor├ęho je papl├│n vyroben├Ż. Na v├Żber m├íte nieko─żko druhov pr├şrodn├Żch a syntetick├Żch materi├ílov.

Aby sa v├ím pod vybran├Żm papl├│nom dobre spalo, nezabudnite pos├║di┼ą aj hrejivos┼ą, ak├í bude pre v├ís najvhodnej┼íia. Ak v├ím z├íle┼ż├ş na dizajne, na trhu n├íjdete papl├│ny s┬ár├┤znym vzorom pre┼í├şvania. Pri k├║pe v┼íak myslite na to, ┼że ─Ź├şm hustej┼íie je pre┼í├şvanie, t├Żm viac zni┼żuje prirodzen├║ vzdu┼ínos┼ą papl├│na.

vyberomat sk aussielogo base

Aussie recenzie a sk├║senosti

vyberomat sk aussie logoZna─Źka Aussie prin├í┼ía kvalitn├ę v├Żrobky, ur─Źen├ę na starostlivos┼ą o ka┼żd├Ż typ vlasov. Zakladate─ż Tom Redmond sa rozhodol vytvori┼ą pr├şpravky in┼ípirovan├ę Austr├ílskou ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk old spice logo x

Old Spice recenzie a sk├║senosti

vyberomat sk old spice logoSvetozn├íma zna─Źka vznikla v Amerike v roku 1937. V s├║─Źasnosti ju pozn├íme ako kozmetiku zameran├║ na p├ínov. Preto v├ís mo┼żno prekvap├ş, ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk notebook

Ako pripravi┼ą die┼ąa do ┼íkoly

R├Żchla vo─żbaCen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą detailn├ę ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk beach

─îo si zbali┼ą na dovolenku

R├Żchla vo─żbaCen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk girl

Ako zabavi┼ą deti na dovolenke

R├Żchla vo─żbaCen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą detailn├ę ÔÇŽ
Read More

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest