Ako vybrať kvalitný paplón

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk sweet paplon a vankus
vyberomat sk sweet paplon a vankus

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk outlast wellness x
vyberomat sk outlast wellness x

Rozumná voľba

Výhodná ponuka
vyberomat sk silver line medium x cm
vyberomat sk silver line medium x cm

Najvyššia kvalita

Pre príjemný pocit spánku a výdatný odpočinok potrebujete okrem kvalitnej postele a matraca aj správny paplón. Jednotlivé paplóny sa však od seba líšia. Pri kúpe by ste mali začať od voľby jeho veľkosti. Správna veľkosť zabezpečí, že sa budete môcť paplónom dostatočne zakryť. Ďalej budete potrebovať porovnávať materiál a hrejivosť paplóna. Pomôže vám to vybrať model podľa vašich požiadaviek na jeho životnosť a tepelnoizolačné vlastnosti.

Aby ste si vybrali správne vlastnosti paplóna, pomôžu vám tieto otázky:

  • Mení sa počas roka teplota vo vašej spálni?
  • Potrebujete paplón z hypoalergénneho materiálu?
  • Preferujete prírodné materiály?
  • Spíte sám alebo spolu s partnerom?
vyberomat sk comforter
vyberomat sk comforter

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné paplóny, ktoré sme rozdelili podľa typu.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
SWEET paplón a vankúšceloročný – duté vlákno– v balení s vankúšom
– nízka cena
– vhodné pre alergikov
– nižšia životnosť
– poťah je iba z polyesteru
29 €Zobraziť ponuku
Klinman Standard 135 x 200celoročný – duté vlákno– dostupná cena
– vhodný do práčky
– vhodný pre alergikov
– poťah je iba z polyesteru39 €Zobraziť ponuku
Modal Wellness 135 x 200 cmceloročný – duté vlákno– priedušnosť
– dobrá sacia schopnosť
– vhodný do práčky
– nevhodný pre alergikov74 €Zobraziť ponuku
Outlast Wellness 135 x 200letná – duté vlákno– termoregulačná schopnosť
– vhodný pre alergikov
– vhodný do práčky
– poťah je z bavlny
– vyššia cena124 €Zobraziť ponuku
Silver line medium 135 x 200 cmzimný – husacie perie– kvalita výplne
– prírodné materiály
– dlhá životnosť
– vysoká cena
– nevhodné pre alergikov
288 €Výhodná ponuka
vyberomat sk sweet paplon a vankus

SWEET paplón a vankúš

Sada vankúša a paplóna je ideálna pre silných alergikov, ktorí chcú mať komfortný spánok počas celého roka. Vyplnené sú dutým vláknom. Vrchný materiál je zo 100 % polyesteru. Rozmery paplóna: 140 x 200 cm. Rozmery vankúšu: 70 x 90 cm.


vyberomat sk klinman standard x

Klinman Standard 135 x 200 cm

Tento stredne hrejivý paplón v dostupnej cene vám poslúži počas celého roka. Náplň je zo značkového PES vlákna Fibre HCS (duté vlákno), takže ho môžu používať aj alergici. Navyše ho môžete prať v práčke pri 60 °C. Poťah je vyrobený zo 100 polyesteru. Rozmery: 135 x 200 cm.


vyberomat sk modal wellness x cm

Modal Wellness 135 x 200 cm

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí sa budia spotení, odporúčame vám zvoliť si tento paplón. Bol navrhnutý takým spôsobom, aby dokázal výborne odvádzať pot a vlhkosť. Zároveň disponuje skvelou sacou schopnosťou. Môžete ho používať počas celého roka. Jeho výplň je z 4 kanálkového dutého vlákna Fiber Loft. Môžete ho prať pri 60 °C. Poťah je vyrobený z 40 % bavlny, 30 % polyesteru a 30 % mikromodalového vlákna.


vyberomat sk outlast wellness x

Outlast Wellness 135 x 200 cm

Paplón Otlast obsahuje jedinečnú technológiu, ktorá zapríčiňuje jeho skvelú termoreguláciu. Lôžkoviny v paplóne sa starajú o vyrovnanie teploty v posteli, vďaka čomu môžete nerušene spať bez pocitu chladu či horúčavy. Navyše disponuje vlastnosťou odvádzania potu. Jeho výplň je z 4 kanálikového dutého vlákna Fiber Loft. Je vhodný aj do práčky pri praní na 60 °C. Poťah je vyrobený zo 100 % česanej perkálovej bavlny.


vyberomat sk silver line medium x cm

Silver line medium 135 x 200 cm

V prípade, že ste zástancom klasiky a netrpíte alergiami, je pre vás tento paplón ten pravý. Vyrobený je z prírodných materiálov s výplňou z husacieho peria. Vďaka vysokej kvalite je zaručená aj jeho dlhá životnosť. Perie sa dokáže prispôsobiť okolitej teplote, takže budete môcť komfortne spať počas celého roka. Rozmery: 135 x 200 cm.

Vyberte si veľkosť

Aby ste sa v spánku cítili komfortne, dôležité je zvoliť správnu veľkosť paplóna. Paplón by mal byť o 20–30 cm dlhší ako je vaša telesná výška. Centimetre navyše zaručia, že sa budete môcť zakryť bez toho, aby vám v spánku bolo zima na nohy alebo vrchnú časť tela. Podobne je to aj so šírkou. Mala by byť aspoň o 30 cm väčšia, ako je šírka vášho hrudníka. Na trhu nájdete modely pre deti, dospelých aj XXL veľkosti pre ľudí s nadpriemernou výškou.

Klasický a predĺžený paplón na jednoposteľ

Najbežnejší rozmer paplóna je 140 x 200 cm. Tento rozmer vyhovuje väčšine dospelých. Pre ľudí s vyššou výškou môžete vybrať predĺžený model vo veľkosti 140 x 220 cm.

Detský paplón

Detské paplóny, vhodné do detskej postieľky sa vyrábajú v rozmeroch 90 x 130 cm. Takáto veľkosť postačí dieťaťu väčšinou až do veku 6 rokov.

Dvojitý paplón

Najväčšie rozmery má dvojitý paplón. Je to 200 x 220 cm alebo 220 x 240 cm. Pod touto veľkosťou sa pohodlne vyspia dvaja ľudia. Pred kúpou dvojitého paplóna vopred zvážte, či vám bude tento spôsob spania vyhovovať. Skontrolujte tiež, či má šírka dvojitého paplóna minimálne hodnotu šírky vašej postele.

Ak vyberáte dvojitý paplón, myslite aj na vaše osobné preferencie, čo sa týka hrejivosti paplóna. Mali by ste sa zhodnúť, či vám bude vyhovovať hrejivý alebo chladivý paplón.

vyberomat sk comforter
vyberomat sk comforter

Materiály paplónov

Paplóny sa vyrábajú z rôznych syntetických a prírodných materiálov. Tieto sa od seba nelíšia len svojimi izolačnými vlastnosťami.

Perie a páperie

Tým, ktorí nedajú dopustiť na klasiku, bude najlepšie vyhovovať paplón s perím a páperím. Perie a páperie sa pri výrobe paplónov sterilizuje pri vysokej teplote. Potom sa mieša v rôznom pomere. Páperie tvorí spodnú vrstvu operenia hydiny, nemá teda pevné brká, ako je tomu u peria.

Paplón z peria má výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Pre svoju vysokú hrejivosť je vhodný aj do chladného prostredia. Je ľahký, vzdušný, veľmi mäkký a má dlhú životnosť. Nie je však vhodný pre alergikov.

Ovčia vlna

Ak hľadáte paplón, ktorý vás zahreje, môžete si vybrať paplón z ovčej vlny. Ovčia vlna je pri výrobe špeciálne upravená. Paplóny sú ľahké a príjemné na dotyk. Majú tiež výborné termoregulačné vlastnosti. Navyše sú priedušné a dobre odvádzajú vlhkosť od tela. Výhodou oproti periu je to, že ovčia vlna môže vyhovovať aj alergikom.

Bavlna

Z bavlny sa najčastejšie vyrába vrchná časť paplónov, no môžete ju nájsť aj v jeho výplni. Je priedušná, mäkká a príjemná na dotyk. Bavlna je navyše vhodná pre ľudí s alergiami. Výhodou je možnosť prania. Bavlna si aj po dlhšom používaní zachováva svoj tvar, je pevná a má dlhú životnosť.

Hodváb

Hodváb má dobré izolačné vlastnosti a dobre reguluje teplotu. Je vzdušný, ľahký a má dobré antibakteriálne vlastnosti. Paplóny z hodvábu patria zvyčajne medzi tie tenšie.

Polyester

Zo syntetických materiálov sa môžete pri kúpe paplónov stretnúť najmä s dutým polyesterovým vláknom. Jeho termoizolačné vlastnosti sú porovnateľné s perím, je jemný a pružný. Je tiež odolný a vyznačuje sa tvarovou stálosťou. Výhodou je, že tento materiál je vhodný pre alergikov a môžete ho prať v práčke. Nevýhodou je kratšia životnosť.

Nanovlákno

Nanovlákno dobre izoluje teplo. Tento materiál nevytvára priaznivé podmienky pre množenie roztočov, vďaka čomu vyhovuje aj alergikom. Charakteristickou vlastnosťou nanovlákna je tiež jeho ľahkosť a schopnosť zachovať si svoj tvar. Výhodou je možnosť prania v práčke.

vyberomat sk comforter
vyberomat sk comforter

Podľa stupňa hrejivosti

Ak nemáte v miestnosti počas roka stálu teplotu, budete potrebovať iný paplón na zimu a iný na leto. Podľa hrejivosti sa paplóny delia až do troch základných skupín. Hrejivosť pritom závisí nielen od hmotnosti ale aj do vlastností výplne.

Letný paplón

Letný paplón sa nazýva u niektorých predajcov chladivý. Jedná sa o paplóny s gramážou do 300 g/m2. Chladivý paplón oceníte najmä počas leta, neskorej jari a skorej jesene. Je ľahký, priedušný a dobre odvádza pot, čo zabezpečuje komfort počas spánku aj pri vyšších teplotách v miestnosti. Otužilejší ľudia pod ním môžu spať po celý rok.

Celoročný paplón

Celoročné paplóny majú gramáž do 500 g/m2. Ak bývate v oblasti, kde je aj počas letných nocí príjemne, môžete si vybrať celoročný paplón. Pri tomto type sa môžete stretnúť s modelmi, ktoré spájajú výhody celoročného a letného paplóna. Takýto model sa skladá z dvoch vrstiev, ktoré je možné v prípade potreby spojiť alebo rozpojiť. Hrejivosť paplóna si tak môžete regulovať podľa vašich aktuálnych potrieb.

Hrejivý paplón

Hrejivý paplón, označovaný tiež ako zimný, sa skladá z viacerých vrstiev vlákien výplne. To zabezpečuje jeho schopnosť udržať teplo. Hmotnosť hrejivých paplónov sa pohybuje až do 1 200 g/m2.

Ako sa starať o paplón

Správna starostlivosť o paplón zabezpečí jeho dlhšiu životnosť.

Aby paplón zostal vzdušný

Základom je paplón každý deň ponatriasať. Jeho výplni to pomôže zachovať si svoj tvar a vzdušnosť. Paplóny nechávajte cez deň prikryté. Prekrytie postele prehozom zabraňuje ich vysušeniu od vlhkosti.

Pranie pri odporúčanej teplote

Životnosť paplóna predlžuje aj pranie. Mali by ste ho preto oprať minimálne raz za rok. Neperte ho však priveľmi často, iste nie viac ako štyrikrát. Časté pranie spôsobuje jeho opotrebovanie.

Keďže paplón potrebuje na svoje vysušenie 6–8 hodín, pranie si vopred naplánujte na vhodný čas. Paplón perte len pri teplote, ktorá je uvedená na štítku. Vhodným cyklom je jemné pranie. Použite pracie prostriedky na syntetické materiály a bežné pracie prášky. Pri paplónoch z prírodných materiálov použite pracie prostriedky na vlnu.

Pred praním zvážte veľkosť práčky. Letný paplón môžete vyprať v bežnom modeli. Objemnejšie paplóny môžete prať v rukách alebo ich zaniesť do čistiarne. Ak sa rozhodnete pre pranie v rukách, odporúčame vám namočiť paplón do vody s mydlom na pranie a nechať ho pol hodinu ponorený. Potom paplón dôkladne vypláchajte tečúcou vodou.

Niektoré paplóny nie je možné prať. Rešpektujte symboly na štítku a zaneste ich radšej do čistiarne. Inak by ste riskovali, že výplň stratí svoj tvar a vlastnosti.

Záver

Aj keď je paplón súčasťou nášho každodenného života, vybrať si ten správny nemusí byť vždy ľahké. Pred kúpou paplóna najskôr zvážte, akú veľkosť potrebujete. Na trhu nájdete vhodné modely pre jednu aj dve osoby a tiež pre deti. Okrem veľkosti by vás mal zaujímať aj materiál, z ktorého je paplón vyrobený. Na výber máte niekoľko druhov prírodných a syntetických materiálov.

Aby sa vám pod vybraným paplónom dobre spalo, nezabudnite posúdiť aj hrejivosť, aká bude pre vás najvhodnejšia. Ak vám záleží na dizajne, na trhu nájdete paplóny s rôznym vzorom prešívania. Pri kúpe však myslite na to, že čím hustejšie je prešívanie, tým viac znižuje prirodzenú vzdušnosť paplóna.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest