Ako vybra┼ą spr├ívny radi├ítor

Radi├ítory do v├í┼ího bytu alebo domu si m├┤┼żete vybra┼ą pod─ża viacer├Żch parametrov. Na trhu n├íjdete modely vyroben├ę z r├┤znych materi├ílov a s r├┤znym typom vykurovania. Pri k├║pe je potrebn├ę zv├í┼żi┼ą aj v├Żhrevnos┼ą, pr├şkon a ve─żkos┼ą vykurovanej plochy. Okrem toho v├ís iste bud├║ zauj├şma┼ą rozmery a hmotnos┼ą vybran├ęho modelu. Jednotliv├ę modely sa l├ş┼íia aj sp├┤sobom pripojenia.

Pri k├║pe radi├ítora m├íte na v├Żber z viacer├Żch dizajnov. M├┤┼żete si tak vybra┼ą model, ktor├Ż dokonale zapasuje k vzh─żadu v├í┼ího interi├ęru. Nezabudnite na praktick├ę doplnky k radi├ítorom, ktor├ę sa postaraj├║ napr├şklad o udr┼żiavanie kon┼ítantnej teploty v miestnosti. Na z├íver ─Źl├ínku v├ím porad├şme, ako sa o radi├ítor stara┼ą, aby ste zn├ş┼żili spotrebu energi├ş.

vyberomat sk radiator
vyberomat sk radiator

Typy radiátorov

Radi├ítory del├şme pod─ża materi├ílu, z ktor├ęho s├║ vyroben├ę.

Liatinov├ę radi├ítory

Liatina je ┼ąa┼żk├Ż materi├íl, ktor├Ż dobre dr┼ż├ş teplo. Liatinov├ę radi├ítory s├║ najstar┼í├şm typom. Pracuj├║ na princ├şpe ohrevu v├Ą─Ź┼íieho objemu vody. V tom spo─Ź├şva aj ich najv├Ą─Ź┼íia nev├Żhoda, preto┼że sa dlh┼íie rozohrievaj├║. Tento fakt tie┼ż s┼ąa┼żuje nastavovanie spr├ívnej teploty. Na druhej strane v┼íak po rozohriat├ş vyd├ívaj├║ teplo e┼íte dlh├Ż ─Źas po vypnut├ş.

─Äal┼í├şmi nev├Żhodami liatinov├Żch radi├ítorov je ich dizajn. Vyr├íbaj├║ sa v klasickom vzh─żade, ktor├Ż nie je ve─żmi vhodn├Ż do modern├ęho interi├ęru.

Doskov├ę radi├ítory

Na v├Żrobu doskov├Żch radi├ítorov sa pou┼ż├şva hlin├şk alebo oce─ż. Tieto s├║ o┼íetren├ę vypa─żovan├Żm pr├í┼íkov├Żm lakom s dlhou ┼żivotnos┼ąou. Doskov├ę radi├ítory sa vyr├íbaj├║ s dvoma alebo tromi doskami. Poskytuj├║ tak vysok├║ v├Żhrevnos┼ą na pomerne malom objeme. M├┤┼żete si pri tom vybra┼ą ve─żkos┼ą, ktor├í bude vyhovova┼ą va┼íim potreb├ím.

Na rozohriatie radi├ítora nie je potrebn├ę ve─żk├ę mno┼żstvo vody. V─Ćaka tomu sa d├í lep┼íie regulova┼ą teplota v miestnosti. Doskov├ę radi├ítory maj├║ hladk├Ż povrch, ktor├Ż sa dobre ─Źist├ş.

Ke─Ć vyber├íte doskov├Ż radi├ítor do vlhkej┼íieho prostredia, myslite na to, ┼że hlin├şk ako materi├íl nie je vhodn├Ż. Lep┼íou vo─żbou je pozinkovan├Ż plech.

K├║pe─ż┼łov├ę rebr├şky

K├║pe─ż┼łov├ę rebr├şky si z├şskali ve─żk├║ ob─żubu pre ich dobr├ę v├Żhrevn├ę vlastnosti a praktick├Ż dizajn. Vyr├íbaj├║ sa z materi├ílov odoln├Żch vo─Źi vlhkosti. M├┤┼żete na nich pohodlne usu┼íi┼ą uter├íky alebo oble─Źenie. Ak chcete k├║pe─ż┼łov├Ż rebr├şk vyu┼ż├şva┼ą aj na tento ├║─Źel, vopred zv├í┼żte po─Źet jeho ty─Ź├ş.

vyberomat sk radiator
vyberomat sk radiator

Radi├ítory pod─ża sp├┤sobu vykurovania

Pod─ża sp├┤sobu vykurovania sa radi├ítory delia na tri typy:

Teplovodn├ę radi├ítory

Teplovodn├ę radi├ítory sa prip├íjaj├║ do syst├ęmu ├║stredn├ęho k├║renia dom├ícnosti. Pracuj├║ na princ├şpe ohrievania vody. Pr├şvod teplej vody je zabezpe─Źen├Ż kotlom, tepeln├Żm ─Źerpadlom, ─Źi in├Żm sp├┤sobom jej ohrievania. Teplotu v miestnosti je mo┼żn├ę regulova┼ą termostatom.

Elektrick├ę radi├ítory

Elektrick├ę radi├ítory nie je potrebn├ę zap├íja┼ą do syst├ęmu ├║stredn├ęho k├║renia. Ka┼żd├Ż elektrick├Ż radi├ítor sa d├í zapn├║┼ą samostatne. V├Żhodou je mo┼żnos┼ą vykurovania len niektor├Żch miestnost├ş. D├í sa na nich tie┼ż pohodlne regulova┼ą teplota. Nev├Żhodou je vy┼í┼íia spotreba energie.

Kombinovan├ę radi├ítory

V├Żhody oboch rie┼íen├ş sp├íjaj├║ kombinovan├ę radi├ítory. S├║ to radi├ítory, ktor├ę s├║ pripojen├ę k ├║stredn├ęmu k├║reniu. V─Ćaka zabudovanej elektrickej ty─Źi ich v┼íak m├┤┼żete zapn├║┼ą aj mimo vykurovacej sez├│ny. Tento typ najviac vyu┼żijete, ak kupujete k├║pe─ż┼łov├Ż rebr├şk. V k├║pe─żni si tak budete m├┤c┼ą „zak├║ri┼ą“ kedyko─żvek.

Pod─ża ─Źoho vybera┼ą

V├Żber konkr├ętneho radi├ítora z├ívis├ş od viacer├Żch faktorov. Najhlavnej┼í├şm je v├Żkon, no nezabudnite porovna┼ą aj ostatn├ę parametre.

V├Żkon radi├ítora

Potrebn├Ż v├Żkon radi├ítora sa odv├şja od ve─żkosti miestnosti, ktor├║ potrebujete vyk├║ri┼ą. Na jeden m2 je potrebn├Ż v├Żkon 60ÔÇô100 W. Vopred je v┼íak potrebn├ę po─Ź├şta┼ą s tepeln├Żmi stratami cez okn├í a m├║ry budovy, s teplotou okolia, ako aj orient├íciou miestnosti na svetov├ę strany. Do miestnost├ş orientovan├Żch na juh m├┤┼żete vybra┼ą modely s ni┼ż┼í├şm a na sever naopak s vy┼í┼í├şm v├Żkonom.

V├Żber z├ívis├ş aj od ─Źinnost├ş, ktor├ę be┼żne vykon├ívate v miestnosti, do ktorej radi├ítor vyber├íte. Do kuchyne si m├┤┼żete vybra┼ą model s ni┼ż┼í├şm v├Żkonom. Do k├║pe─żne naopak s vy┼í┼í├şm ÔÇö odpor├║─Źa sa v├Żkon 100 W/m2.

vyberomat sk radiator
vyberomat sk radiator

Pr├şkon

Hodnota pr├şkonu informuje o tom, ko─żko energie je potrebn├ę do radi├ítora doda┼ą na zabezpe─Źenie jeho v├Żkonu.

Rozmery

Ke─Ć┼że je potrebn├ę umiestni┼ą radi├ítor na stenu, mali by ste vopred pozna┼ą aj jeho rozmery. Najbe┼żnej┼íie rozmery doskov├Żch radi├ítorov s├║ 90 x 60 x 7 cm. Liatinov├ę radi├ítory maj├║ v├Ą─Ź┼íiu h─║bku. Pri rebr├şkov├Żch radi├ítoroch sa m├┤┼żete stretn├║┼ą s r├┤znymi rozmermi, ─Źo sa t├Żka najm├Ą ich v├Ż┼íky. R├┤zne rozmery maj├║ tie┼ż elektrick├ę radi├ítory.

Hmotnos┼ą

─îo sa t├Żka hmotnosti, naj┼ąa┼ż┼íie s├║ liatinov├ę radi├ítory. Pri desiatich rebr├ích je ich hmotnos┼ą 50 kg, pri p├Ątn├ístich a┼ż 75 kg. Doskov├ę radi├ítory s├║ ─żah┼íie. Be┼żn├ę modely maj├║ 20ÔÇô30 kg.

Teplosmenná plocha

Teplosmenn├í plocha je povrch radi├ítora, ktor├Ż do miestnosti odovzd├íva teplo. ─î├şm je v├Ą─Ź┼íia plocha, t├Żm dosiahne radi├ítor vy┼í┼í├ş v├Żkon.

Zapojenie

Radi├ítory je mo┼żn├ę zapoji┼ą viacer├Żmi typmi pripojenia. Typ pripojenia si vyberajte pod─ża sp├┤sobu rozvodu in┼ítal├ície:

  • Pre rozvod in┼ítal├ície v stene potrebujete bo─Źn├ę pripojenie. Modely s bo─Źn├Żm pripojen├şm maj├║ v├Żvody v─żavo aj vpravo.
  • Pre in┼ítal├íciu v podlahe potrebujete spodn├ę pripojenie.

Praktick├ę doplnky

Termostat

├Ülohou termostatu je regulova┼ą teplotu v miestnosti. M├┤┼żete sa stretn├║┼ą s mechanick├Żm termostatom, ktor├Żm budete musie┼ą regulova┼ą teplotu sami. Od tejto povinnosti v├ís odbremen├ş digit├ílny termostat, ktor├Ż bude zap├şna┼ą a vyp├şna┼ą k├║renie pod─ża dosiahnutej teploty v miestnosti. Pri poklese teploty pod nastaven├║ hodnotu sa s├ím zapne a naopak. Na niektor├Żch termostatoch je mo┼żn├ę nastavi┼ą aj viacero programov. Teplotu tak m├┤┼żu regulova┼ą napr├şklad aj pod─ża hodiny v danom dni.

─îasova─Ź

─îasova─Ź umo┼ż┼łuje nastavi┼ą zapnutie radi├ítora na ur─Źen├Ż ─Źas.

Dia─żkov├ę ovl├ídanie

Ve─żmi komfortn├Żm rie┼íen├şm je ovl├ídanie radi├ítora dia─żkov├Żm ovl├ída─Źom.

Vešiaky na radiátory

Praktick├Żm doplnkom m├┤┼że by┼ą aj ve┼íiak na radi├ítor. Na trhu n├íjdete viacero typov, ktor├ę sa daj├║ umiestni┼ą nielen na doskov├ę, ale aj k├║pe─ż┼łov├ę radi├ítory.

Odparova─Ź vody

Ke─Ć┼że k├║renie vysu┼íuje vzduch, k radi├ítoru je vhodn├ę dok├║pi┼ą odparova─Ź. Ten napln├şte vodou a zaves├şte na radi├ítor. Doch├ídza tak k odparovaniu vody a prirodzen├ęmu zvlh─Źovaniu vzduchu.

Ako sa stara┼ą o radi├ítory

Aby ste optim├ílne vyu┼żili energiu spotrebovan├║ radi├ítorom, venujte mu potrebn├║ pozornos┼ą. Okrem ob─Źasn├ęho ─Źistenia od prachu a ne─Źist├┤t dodr┼żiavajte nasledovn├ę z├ísady.

Umo┼żnite pr├║denie vzduchu

Pred radi├ítory nie je vhodn├ę postavi┼ą v├Ą─Ź┼íie kusy n├íbytku. Zabr├ínili by ste tak prieniku zohriateho vzduchu do miestnosti. Z toho ist├ęho d├┤vodu nie je vhodn├ę ani pravideln├ę su┼íenie oble─Źenia na radi├ítore.

Odvzdu┼ínite vykurovac├ş syst├ęm

Pre vykurovacou sez├│nou m├┤┼że by┼ą potrebn├ę odvzdu┼ínenie cel├ęho syst├ęmu vykurovania. T├║to ─Źinnos┼ą je vhodn├ę necha┼ą na odborn├şkov. Na odborn├şkov nechajte aj v├Żmenu radi├ítorov.

Záver

V├Żber radi├ítora z├ívis├ş od mnoh├Żch faktorov. Pred k├║pou si preto zodpovedajte na ot├ízku, ako ve─żk├║ plochu budete vykurova┼ą. Od toho sa bude odv├şja┼ą v├Żkon radi├ítora. Jednotliv├ę modely sa l├ş┼íia tie┼ż svoj├şm pr├şkonom, materi├ílom, z ktor├ęho s├║ vyroben├ę, sp├┤sobom vykurovania, rozmermi a hmotnos┼ąou. Rozdielny je tie┼ż sp├┤sob zapojenia na vykurovac├ş syst├ęm.

Na trhu n├íjdete r├┤zne dizajny radi├ítorov. M├┤┼żete si tak vybra┼ą konkr├ętnu farbu a tie┼ż tvar, ktor├Ż bude najlep┼íie ladi┼ą so zariaden├şm interi├ęru. Pri farb├ích sa m├┤┼żete stretn├║┼ą s imit├íciou dreva, farbou ocele, ─Źervenou, zelenou, ba aj ┼żltou. Na v├Żber m├íte tie┼ż r├┤zne dizajnov├ę k├║sky do k├║pe─żne a aj ob├Żva─Źky. Radi├ítor sa tak stane v├Żraznou ozdobou miestnosti.

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest