Ako vybrať sedadlo na bicykel

Sedadlo na bicykel musí cyklistovi doslova sadnúť na mieru. Je dôležitým prvkom každého bicykla, ktorý má za úlohu absorbovať vibrácie spôsobené nerovnosťou terénu. Pri kúpe sedla na bicykel venujte dostatočnú pozornosť jeho výberu. Nesprávna veľkosť či tvar by mali dopad na vaše telo.

Aby ste sa na bicykli cítili pohodlne, vyberajte na základe vášho pohlavia a typu bicykla. Zamerajte sa tiež na šírku sedacích kostí a materiály, z ktorých je sedlo na bicykel vyrobené. Iste vás bude zaujímať tiež hrúbka polstrovania. Pre komfortnú jazdu samotné sedadlo nestačí. Budete ho musieť aj správne nastaviť. Ako na to, vám poradíme v závere článku.

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné sedadlá na bicykel, ktoré sme rozdelili podľa pohlavia.

NázovPre koho?KladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
SELLE ROYAL Avenue Moderate pre ženu – jednoduchá montáž
– ochrana proti predratiu
– jemné odpruženie
– gélová výplň
– vyššia cena 27 € Zobraziť ponuku
SPORTOURER FLX Man – FeC Alloy, S-Fillpre muža – znižuje tlak a zaisťuje lepšiu cirkuláciu krvi
– nízke prenášanie vibrácií
– reflexné prvky
– chýba podsedadlový zámok17 €Zobraziť ponuku
FORCE GRACEpre ženy– ergonómia
– odolnosť
– pohodlnosť (pružina)
– obsahuje podsedadlový zámok
– pri jazde vŕzga
– hmotnosť
13 €Zobraziť ponuku
FORCE TOURpre muža– mäkkosť
– odolnosť materiálu
– komfortnosť
– chýba podsedadlový zámok13 €Zobraziť ponuku
FORCE Standarddetské– cena
– jednoduchosť montáže
– odolnosť materiálu
– obsahuje podsedadlový zámok
– chýbajú reflexné prvky5 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk selle royal avenue moderate

SELLE ROYAL Avenue Moderate

Sedadlo Selle Royal, je určený pre turistické bicykle. Sedadlo je vhodné pre jazdu v športovej jazdnej pozícii so sklonom chrbta 60 °. Gumové odpruženie absorbuje nerovnosti. Disponuje ochranou proti predratiu. Vďaka pozdĺžnemu kanáliku perfektne odvádza vlhkosť a zaisťuje lepšie prekrvenie. Váha sedadla je 664 g. Rozmery: 183 x 258 mm.


vyberomat sk sportourer flx man fec alloy s fill

SPORTOURER FLX Man – FeC Alloy, S-Fill

Turistické sedadlo Sportourer, je vhodné na všetky terény keďže je určený pre turistické bicykle. Vyrobené je zo syntetickej kože. Výhodou sú reflexné prvky na povrchu sedadla. Znižuje tlak na intímne partie a zaisťuje lepšiu cirkuláciu krvi. Prenášanie vibrácií zabezpečuje elastomér a lyžiny zo zliatiny. Hmotnosť sedadla je 385 g.


vyberomat sk force grace

Force Grace

Mestské sedadlo Force Grace, je určený pre ženy. Vyrobené je z umelej kože a nylonu, vďaka čomu je odolné. Pohodlnosť sedadla zabezpečuje jeho ergonomický tvar. Obsahuje podsedadlový zámok a oceľové vzpery bez mierky. Váha sedadla je 730 g. Rozmery: 265 x 215 mm. Určený na priemery sedloviek: 25, 25,4 a 25,8 mm.


vyberomat sk force tour

FORCE TOUR

Turistické sedadlo Force TOUR, je určené pre muža. Okrem turistiky ho môžete využívať v meste a pri každodennej jazde. Vyrobené je z umelej kože a nylonu, čo zabezpečuje jeho odolnosť. Vďaka dôrazu na mäkkosť je pohodlné aj pri dlhých cestách. Hmotnosť sedadla je 350 g. Rozmery: 275 x 160 mm. Disponuje pevnými vzperami z ocele. Sedadlo neobsahuje podsedlovú zámku.


vyberomat sk force standard

FORCE Standard

Detské mestské sedadlo Force, je vyrobené z polyuretán. Vďaka použitým materiálom je sedadlo odolné a ľahko sa udržiava. Plastové vzpery zaručujú pevnú a bezpečnú montáž. Sedlo obsahuje podsedadlový zámok. Váha sedadla je 320 g. Rozmery: 245 x 145 mm.

Kritériá výberu

vyberomat sk bicycle seat
vyberomat sk bicycle seat

Pri výbere cyklistického sedadla je dôležité zvážiť všetky nasledovné parametre. Vďaka tomu bude vaša jazda na bicykli dostatočne pohodlná.

Sedlo na bicykel podľa pohlavia

Jedným zo základných kritérií pri výbere sedla na bicykel je pohlavie jazdca. Okrem tvaru sa sedlá pre obe pohlavia odlišujú aj anatomickým tvarovaním, aby sedlo nevyvíjalo nadmerný tlak a neovplyvňovalo prietok krvi.

Dámske sedadlo

Dámske sedadlo na bicykel je kratšie a v prednej časti širšie. Iný tvar majú tiež výrezy uprostred sedla. Okrem tvaru sa sedlá pre ženy od pánskych odlišujú aj tým, že sú mäkšie.

Pánske sedadlo

Pánske sedlo je dlhšie. V prednej aj zadnej časti je užšie. Je to preto, že muži majú užšiu panvu ako ženy.

Podľa typu bicykla

Tvar sedadla sa odlišuje tiež podľa typu bicykla. Podľa tohto kritéria si môžete vybrať:

Cestné sedlá

Tento typ je zo všetkých najtvrdší. Cestné, alebo nazývané tiež športové sedadlá na bicykel, sú ľahké a vhodné aj na dlhé trasy. Tvar sedla je dlhší a užší kvôli sklonenej polohe jazdca nad riadidlami. Dôraz je kladený na dynamický posed cyklistu a dosiahnutie vysokého výkonu.

Sedlá na horské bicykle

Sedadlá horských bicyklov sú prispôsobené terénu, na ktorom sa jazdec pohybuje. Sú odolné voči vibráciám aj oderu. Tvar sedadla je prispôsobený vzpriamenejšej polohe cyklistu.

Rekreačné sedlá

Tento typ je vhodný na dlhšiu jazdu. Má kvalitné polstrovanie, vďaka ktorému je dostatočne pohodlné. Tvar je prispôsobený vzpriamenejšiemu posedu a poskytuje dostatočnú oporu pre dosiahnutie potrebného výkonu. Na takomto sedadle sa môžete vybrať na cyklotúru po ceste aj menej náročnom teréne.

Komfortné sedadlo

Komfortné sedadlo je zo všetkých typov najmäkšie. Oproti ostatným typom je tiež širšie. Komfortné sedadlo na bicykel je vhodné na krátke jazdy na nákupy či po meste v vzpriamenej polohe.

Šírka sedadla

Šírka sedadla, ktorá vám bude vyhovovať, závisí od vzdialenosti sedacích kostí. Bude závisieť tiež od šírky panvy a štýlu sedu jazdca. Pri väčšom sklone bude šírka menšia a naopak. Zmeriate ju jednoducho s malou pomôckou vyrobenou z kartónu.

Z kartónu si odrežte kus, ktorý je dostatočne veľký na to, aby ste si naň sadli a položte ho na tvrdšiu podložku. Teraz si na kartón sadnite v polohe, v akej zvyknete sedieť na bicykli. Keď sa postavíte, uvidíte na kartóne dve preliačiny. Zmerajte vzdialenosť od stredu jednej jamky po stred druhej. Táto vzdialenosť udávaná v milimetroch vám prezradí, aké široké sedadlo na bicykel potrebujete.

Šírka sedadiel sa pohybuje v závislosti od typu bicykla nasledovne:

  • športové sedadlá kúpite v šírke od 130 do 165 mm,
  • rekreačné sedadlá od 170 do 190 mm,
  • komfortné sedadlá pre vzpriamený sed na bicykli sa vyrábajú v šírke 190 – 225 mm.

Materiál sedadla

Sedlo na bicykel sa skladá z viacerých častí. Na každú z nich sa používajú iné materiály.

Materiál kostry

Kostra sa vyrába z nylónu, karbónu alebo plastu vystuženého karbónom. Výhodou karbónu je jeho nízka hmotnosť a schopnosť účinnejšie absorbovať vibrácie. Využíva sa preto najmä na športové sedadlá, ktoré sa vyrábajú takmer bez polstrovania. Nylón sa používa na lacnejších modeloch. Má o niečo vyššiu hmotnosť a horšie tlmí vibrácie.

Materiál lyžín

Lyžiny sedadla slúžia na tlmenie vibrácií spôsobených nerovnosťami terénu. Vyrábajú sa z karbónu, dutého titánu, plného titánu a zmesi chrómu s molybdénom. Najkvalitnejšie sú karbónové lyžiny, ktoré otrasy tlmia najúčinnejšie.

Polstrovanie

Dôležitý je tiež materiál polstrovania, ktorý vplýva na pohodlie pri sedení. Najmenej polstrované sú športové sedadlá na bicykle. Na rekreačné jazdenie sú vhodnejšie sedlá s hrubším polstrovaním z peny alebo gélu.

Poťah sedadla

Ako poťah sa používajú syntetická alebo pravá koža. Ich výhodou je nepremokavosť. Nemusíte sa preto obávať premoknutia sedla počas dažďa. Rozdiel medzi nimi je hlavne v cene. Za pravú kožu zaplatíte viac.

Doplnky na sedadlo

vyberomat sk bicycle seat
vyberomat sk bicycle seat

K sedadlu na bicykel si môžete dokúpiť viacero doplnkov.

Podsedlová kapsička

Každý cyklista chce mať pri bicyklovaní poruke všetko potrebné. Na uloženie drobností si môžete dokúpiť podsedlovú kapsičku alebo kapsičku na náradie. Ak budete potrebovať uložiť viac vecí, na tento účel slúžia tašky na riadidlá, rám alebo nosič bicykla.

Poťah na sedlo

Poťah na sedlo slúži na premenu dizajnu aj ochranu sedla. Vyberajte poťahy z vodoodolných materiálov. Na trhu nájdete tiež poťahy s polstrovaním pre zmäkčenie sedadla. Poťahy na bicykel však nie sú vhodné na športové bicyklovanie. Využijete ich skôr na rekreačné účely.

Svetlo pod sedadlo

Pod sedadlo bicykla si môžete dokúpiť zadné svetlo alebo blikačku. Tieto prvky zvýšia vašu viditeľnosť na ceste. Vhodné je tiež dokúpenie reflexných prvkov.

Ako nastaviť sedadlo na bicykli

vyberomat sk bicycle seat
vyberomat sk bicycle seat

Aj to najkomfortnejšie sedadlo na bicykel, ktoré vám navyše vyhovuje svojimi rozmermi, nesplní vaše očakávania bez správneho nastavenia. Nastaviť je potrebné nie len výšku ale tiež sklon alebo posunutie dopredu alebo dozadu. Ak sa vám nepodarí sedadlo nastaviť hneď na prvý krát tak, aby vám dokonale vyhovovalo, môžete nastavenie doladiť po niekoľkých kilometroch jazdy.

Nastavenie výšky sedadla

Ideálna výška sedadla zodpovedá výške, pri ktorej máte v polohe pedála najbližšie k zemi takmer vystretú nohu. Pri pedálovaní by sa vám nemala panva na sedadle hýbať, ale mala by zostať vo vodorovnej polohe. Ak by ste mali sedadlo príliš nízko, zbytočne by ste zaťažovali stehná. Ak príliš vysoko, odierali by ste si zadok.

Nastavenie uhlu

Nastavenie uhlu sedadla sa líši s ohľadom na pohlavie jazdca. Pánske sedlo na bicykel by malo byť vo vodorovnej polohe. Dámske by malo byť mierne sklonené dopredu. Dôležité je zachovať len mierny sklon. Príliš veľké naklonenie by znamenalo zníženie komfortu pri jazde.

Pozícia sedadla 

Pozícia sedla určuje jeho polohu voči sedlovej trubke. Podľa vašich potrieb, fyzickej zdatnosti a schopností posúvate sedadlo dopredu alebo dozadu.

Tipy na záver

Sedlo na bicykel v mnohom ovplyvní komfort pri jazde. Jeho výber bude závisieť od viacerých parametrov. Zamerajte sa na to, na aké dlhé jazdy a aký typ bicykla sedlo kupujete. Iné sedadlá sú vhodné na cestné jazdenie, iné do terénu a iné na rekreačné bicyklovanie. Rozdiely sú tiež medzi dámskym a pánskym sedlom.

Dôležitým údajom pri výbere sedadla je vzdialenosť vašich sedacích kostí. Od nej sa odvíja správna šírka sedadla. Porovnajte tiež materiály jednotlivých častí sedla. Pri jazde je dôležité, aby ste mali sedadlo správne nastavené. Ak vám ani po nastavení nie je sedadlo dostatočne komfortné, dokúpte si cyklistické nohavice vybavené vložkou pre ochranu intímnych partií.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest