Ako vybra┼ą sedadlo na bicykel

Sedadlo na bicykel mus├ş cyklistovi doslova sadn├║┼ą na mieru. Je d├┤le┼żit├Żm prvkom ka┼żd├ęho bicykla, ktor├Ż m├í za ├║lohu absorbova┼ą vibr├ície sp├┤soben├ę nerovnos┼ąou ter├ęnu. Pri k├║pe sedla na bicykel venujte dostato─Źn├║ pozornos┼ą jeho v├Żberu. Nespr├ívna ve─żkos┼ą ─Źi tvar by mali dopad na va┼íe telo.

Aby ste sa na bicykli c├ştili pohodlne, vyberajte na z├íklade v├í┼ího pohlavia a typu bicykla. Zamerajte sa tie┼ż na ┼í├şrku sedac├şch kost├ş a materi├íly, z ktor├Żch je sedlo na bicykel vyroben├ę. Iste v├ís bude zauj├şma┼ą tie┼ż hr├║bka polstrovania. Pre komfortn├║ jazdu samotn├ę sedadlo nesta─Ź├ş. Budete ho musie┼ą aj spr├ívne nastavi┼ą. Ako na to, v├ím porad├şme v z├ívere ─Źl├ínku.

─îo si vybra┼ą?

Na za─Źiatok sme si pre v├ís pripravili zop├ír tipov na v├Żhodn├ę sedadl├í na bicykel, ktor├ę sme rozdelili pod─ża pohlavia.

N├ízovPre koho?KladyZ├íporyOrienta─Źn├í cenaKde k├║pi┼ą?
SPORTOURER ZOO GELpre mu┼ża – g├ęlov├í v├Żstelka
– odolnos┼ą materi├ílu
– reflexn├ę prvky
– cena30 ÔéČZobrazi┼ą ponuku
SELLE ROYAL MACH 2pre mu┼ża a ┼żenu– jednoduch├í mont├í┼ż
– ─żahk├ę opru┼żenie
– ochrana proti predratiu
– cena27 ÔéČZobrazi┼ą ponuku
FORCE GRACEpre ┼żeny– ergon├│mia
– odolnos┼ą
– pohodlnos┼ą (pru┼żina)
– obsahuje podsedadlov├Ż z├ímok
– pri jazde v┼Ľzga
– hmotnos┼ą
15 ÔéČZobrazi┼ą ponuku
FORCE K2 GELpre mu┼ża– g├ęlov├í v├Żstelka
– odolnos┼ą materi├ílu
– komfortnos┼ą
– ch├Żba podsedadlov├Ż z├ímok12,50 ÔéČZobrazi┼ą ponuku
FORCE HEROdetsk├ę– cena
– jednoduchos┼ą mont├í┼że
– odolnos┼ą materi├ílu
– jednoduchos┼ą ├║dr┼żby
– ch├Żba podsedadlov├Ż z├ímok
– ch├Żbaj├║ reflexn├ę prvky
10 ÔéČZobrazi┼ą ponuku
FORCE KIDS detsk├ę– cena
– jednoduchos┼ą mont├í┼że
– odolnos┼ą materi├ílu
– obsahuje podsedadlov├Ż z├ímok
– ch├Żbaj├║ reflexn├ę prvky7,50 ÔéČZobrazi┼ą ponuku
vyberomat sk sportourer zoo gel fec alloy l fill

Sportourer ZOO Gel

Turistick├ę sedadlo Sportourer Zoo Gel, je vhodn├ę na v┼íetky ter├ęny. Vyroben├ę je zo syntetickej ko┼że. V├Żhodou s├║ reflexn├ę prvky na povrchu sedadla. Disponuje vrstven├Żm g├ęlom a kan├ílikom uprostred, v─Ćaka ─Źomu s├║ aj dlh├ę jazdy pohodln├ę. Pren├í┼íanie vibr├íci├ş zabezpe─Źuje elastom├ęr a ly┼żiny zo zliatiny. Hmotnos┼ą sedadla je 373 g. Rozmery: 276 x 160 mm.


vyberomat sk selle royal mach

Selle Royal Mach 2

Sedadlo Selle Royal Mach 2, je ur─Źen├Ż pre MTB a trekingov├ę bicykle. Sedadlo je vhodn├ę pre jazdu v ┼íportovej jazdnej poz├şcii so sklonom chrbta 45 ┬░. Gumov├ę opru┼żenie absorbuje nerovnosti. Disponuje ochranou proti predratiu. Jednoduch├║ mont├í┼ż zabezpe─Źuj├║ ly┼żice na spodku sedadla. V├íha sedadla je 369 g. Rozmery: 142 x 268 mm.


vyberomat sk force grace

Force Grace

Mestsk├ę sedadlo Force Grace, je ur─Źen├Ż pre ┼żeny. Vyroben├ę je z umelej ko┼że a nylonu, v─Ćaka ─Źomu je odoln├ę. Pohodlnos┼ą sedadla zabezpe─Źuje jeho ergonomick├Ż tvar. Obsahuje podsedadlov├Ż z├ímok a oce─żov├ę vzpery bez mierky. V├íha sedadla je 730 g. Rozmery: 265 x 215 mm. Ur─Źen├Ż na priemery sedloviek: 25, 25,4 a 25,8 mm.


vyberomat sk force k gel

Force K2 GEL

Turistick├ę sedadlo Force K2 GEL, je ur─Źen├ę pre mu┼ża. Okrem turistiky ho m├┤┼żete vyu┼ż├şva┼ą v meste a pri ka┼żdodennej jazde. Vyroben├ę je z umelej ko┼że a nylonu, ─Źo zabezpe─Źuje jeho odolnos┼ą. V─Ćaka g├ęlovej v├Żstielke je pohodln├ę aj pri dlh├Żch cest├ích. Hmotnos┼ą sedadla je 400 g. Rozmery: 285 x 160 mm. Disponuje pevn├Żmi vzperami z ocele. Sedadlo neobsahuje podsedlov├║ z├ímku.


vyberomat sk force hero

Force HERO

Mestsk├ę detsk├ę sedadlo Force HERO 20 – 24″, je vyroben├ę z nylonu a polyret├ínu. Materi├íly zaru─Źuj├║ komfort a odolnos┼ą. Hmotnos┼ą sedadla je 300 g. Obsahuje oce─żov├ę vzpery, v─Ćaka ─Źomu je mont├í┼ż pevn├í a bezpe─Źn├í. Rozmery sedadla s├║ 240 x 130 mm. Sedadlo neobsahuje podsedadlov├Ż z├ímok.


vyberomat sk force kids

Force KIDS

Detsk├ę mestsk├ę sedadlo Force KIDS, je vyroben├ę z nylonu a umelej ko┼że. V─Ćaka pou┼żit├Żm materi├ílom je sedadlo odoln├ę a ─żahko sa udr┼żiava. Plastov├ę vzpery zaru─Źuj├║ pevn├║ a bezpe─Źn├║ mont├í┼ż. Sedlo obsahuje podsedadlov├Ż z├ímok. V├íha sedadla je 330 g. Rozmery: 230 x 160 mm.

Krit├ęri├í v├Żberu

vyberomat sk bicycle seat
vyberomat sk bicycle seat

Pri v├Żbere cyklistick├ęho sedadla je d├┤le┼żit├ę zv├í┼żi┼ą v┼íetky nasledovn├ę parametre. V─Ćaka tomu bude va┼ía jazda na bicykli dostato─Źne pohodln├í.

Sedlo na bicykel pod─ża pohlavia

Jedn├Żm zo z├íkladn├Żch krit├ęri├ş pri v├Żbere sedla na bicykel je pohlavie jazdca. Okrem tvaru sa sedl├í pre obe pohlavia odli┼íuj├║ aj anatomick├Żm tvarovan├şm, aby sedlo nevyv├şjalo nadmern├Ż tlak a neovplyv┼łovalo prietok krvi.

Dámske sedadlo

D├ímske sedadlo na bicykel je krat┼íie a v prednej ─Źasti ┼íir┼íie. In├Ż tvar maj├║ tie┼ż v├Żrezy uprostred sedla. Okrem tvaru sa sedl├í pre ┼żeny od p├ínskych odli┼íuj├║ aj t├Żm, ┼że s├║ m├Ąk┼íie.

Pánske sedadlo

P├ínske sedlo je dlh┼íie. V prednej aj zadnej ─Źasti je u┼ż┼íie. Je to preto, ┼że mu┼żi maj├║ u┼ż┼íiu panvu ako ┼żeny.

Pod─ża typu bicykla

Tvar sedadla sa odli┼íuje tie┼ż pod─ża typu bicykla. Pod─ża tohto krit├ęria si m├┤┼żete vybra┼ą:

Cestn├ę sedl├í

Tento typ je zo v┼íetk├Żch najtvrd┼í├ş. Cestn├ę, alebo naz├Żvan├ę tie┼ż ┼íportov├ę sedadl├í na bicykel, s├║ ─żahk├ę a vhodn├ę aj na dlh├ę trasy. Tvar sedla je dlh┼í├ş a u┼ż┼í├ş kv├┤li sklonenej polohe jazdca nad riadidlami. D├┤raz je kladen├Ż na dynamick├Ż posed cyklistu a dosiahnutie vysok├ęho v├Żkonu.

Sedl├í na horsk├ę bicykle

Sedadl├í horsk├Żch bicyklov s├║ prisp├┤soben├ę ter├ęnu, na ktorom sa jazdec pohybuje. S├║ odoln├ę vo─Źi vibr├íci├ím aj oderu. Tvar sedadla je prisp├┤soben├Ż vzpriamenej┼íej polohe cyklistu.

Rekrea─Źn├ę sedl├í

Tento typ je vhodn├Ż na dlh┼íiu jazdu. M├í kvalitn├ę polstrovanie, v─Ćaka ktor├ęmu je dostato─Źne pohodln├ę. Tvar je prisp├┤soben├Ż vzpriamenej┼íiemu posedu a poskytuje dostato─Źn├║ oporu pre dosiahnutie potrebn├ęho v├Żkonu. Na takomto sedadle sa m├┤┼żete vybra┼ą na cyklot├║ru po ceste aj menej n├íro─Źnom ter├ęne.

Komfortn├ę sedadlo

Komfortn├ę sedadlo je zo v┼íetk├Żch typov najm├Ąk┼íie. Oproti ostatn├Żm typom je tie┼ż ┼íir┼íie. Komfortn├ę sedadlo na bicykel je vhodn├ę na kr├ítke jazdy na n├íkupy ─Źi po meste v vzpriamenej polohe.

┼á├şrka sedadla

┼á├şrka sedadla, ktor├í v├ím bude vyhovova┼ą, z├ívis├ş od vzdialenosti sedac├şch kost├ş. Bude z├ívisie┼ą tie┼ż od ┼í├şrky panvy a ┼ít├Żlu sedu jazdca. Pri v├Ą─Ź┼íom sklone bude ┼í├şrka men┼íia a naopak. Zmeriate ju jednoducho s malou pom├┤ckou vyrobenou z kart├│nu.

Z kart├│nu si odre┼żte kus, ktor├Ż je dostato─Źne ve─żk├Ż na to, aby ste si na┼ł sadli a polo┼żte ho na tvrd┼íiu podlo┼żku. Teraz si na kart├│n sadnite v polohe, v akej zvyknete sedie┼ą na bicykli. Ke─Ć sa postav├şte, uvid├şte na kart├│ne dve prelia─Źiny. Zmerajte vzdialenos┼ą od stredu jednej jamky po stred druhej. T├íto vzdialenos┼ą ud├ívan├í v milimetroch v├ím prezrad├ş, ak├ę ┼íirok├ę sedadlo na bicykel potrebujete.

┼á├şrka sedadiel sa pohybuje v z├ívislosti od typu bicykla nasledovne:

  • ┼íportov├ę sedadl├í k├║pite v ┼í├şrke od 130 do 165 mm,
  • rekrea─Źn├ę sedadl├í od 170 do 190 mm,
  • komfortn├ę sedadl├í pre vzpriamen├Ż sed na bicykli sa vyr├íbaj├║ v ┼í├şrke 190 ÔÇô 225 mm.

Materiál sedadla

Sedlo na bicykel sa sklad├í z viacer├Żch ─Źast├ş. Na ka┼żd├║ z nich sa pou┼ż├şvaj├║ in├ę materi├íly.

Materiál kostry

Kostra sa vyr├íba z nyl├│nu, karb├│nu alebo plastu vystu┼żen├ęho karb├│nom. V├Żhodou karb├│nu je jeho n├şzka hmotnos┼ą a schopnos┼ą ├║─Źinnej┼íie absorbova┼ą vibr├ície. Vyu┼ż├şva sa preto najm├Ą na ┼íportov├ę sedadl├í, ktor├ę sa vyr├íbaj├║ takmer bez polstrovania. Nyl├│n sa pou┼ż├şva na lacnej┼í├şch modeloch. M├í o nie─Źo vy┼í┼íiu hmotnos┼ą a hor┼íie tlm├ş vibr├ície.

Materi├íl ly┼ż├şn

Ly┼żiny sedadla sl├║┼żia na tlmenie vibr├íci├ş sp├┤soben├Żch nerovnos┼ąami ter├ęnu. Vyr├íbaj├║ sa z karb├│nu, dut├ęho tit├ínu, pln├ęho tit├ínu a zmesi chr├│mu s molybd├ęnom. Najkvalitnej┼íie s├║ karb├│nov├ę ly┼żiny, ktor├ę otrasy tlmia naj├║─Źinnej┼íie.

Polstrovanie

D├┤le┼żit├Ż je tie┼ż materi├íl polstrovania, ktor├Ż vpl├Żva na pohodlie pri seden├ş. Najmenej polstrovan├ę s├║ ┼íportov├ę sedadl├í na bicykle. Na rekrea─Źn├ę jazdenie s├║ vhodnej┼íie sedl├í s hrub┼í├şm polstrovan├şm z peny alebo g├ęlu.

Po┼ąah sedadla

Ako po┼ąah sa pou┼ż├şvaj├║ syntetick├í alebo prav├í ko┼ża. Ich v├Żhodou je nepremokavos┼ą. Nemus├şte sa preto ob├íva┼ą premoknutia sedla po─Źas da┼ż─Ća. Rozdiel medzi nimi je hlavne v cene. Za prav├║ ko┼żu zaplat├şte viac.

Doplnky na sedadlo

vyberomat sk bicycle seat
vyberomat sk bicycle seat

K sedadlu na bicykel si m├┤┼żete dok├║pi┼ą viacero doplnkov.

Podsedlov├í kapsi─Źka

Ka┼żd├Ż cyklista chce ma┼ą pri bicyklovan├ş poruke v┼íetko potrebn├ę. Na ulo┼żenie drobnost├ş si m├┤┼żete dok├║pi┼ą podsedlov├║ kapsi─Źku alebo kapsi─Źku na n├íradie. Ak budete potrebova┼ą ulo┼żi┼ą viac vec├ş, na tento ├║─Źel sl├║┼żia ta┼íky na riadidl├í, r├ím alebo nosi─Ź bicykla.

Po┼ąah na sedlo

Po┼ąah na sedlo sl├║┼żi na premenu dizajnu aj ochranu sedla. Vyberajte po┼ąahy z vodoodoln├Żch materi├ílov. Na trhu n├íjdete tie┼ż po┼ąahy s polstrovan├şm pre zm├Ąk─Źenie sedadla. Po┼ąahy na bicykel v┼íak nie s├║ vhodn├ę na ┼íportov├ę bicyklovanie. Vyu┼żijete ich sk├┤r na rekrea─Źn├ę ├║─Źely.

Svetlo pod sedadlo

Pod sedadlo bicykla si m├┤┼żete dok├║pi┼ą zadn├ę svetlo alebo blika─Źku. Tieto prvky zv├Ż┼íia va┼íu vidite─żnos┼ą na ceste. Vhodn├ę je tie┼ż dok├║penie reflexn├Żch prvkov.

Ako nastavi┼ą sedadlo na bicykli

vyberomat sk bicycle seat
vyberomat sk bicycle seat

Aj to najkomfortnej┼íie sedadlo na bicykel, ktor├ę v├ím navy┼íe vyhovuje svojimi rozmermi, nespln├ş va┼íe o─Źak├ívania bez spr├ívneho nastavenia. Nastavi┼ą je potrebn├ę nie len v├Ż┼íku ale tie┼ż sklon alebo posunutie dopredu alebo dozadu. Ak sa v├ím nepodar├ş sedadlo nastavi┼ą hne─Ć na prv├Ż kr├ít tak, aby v├ím dokonale vyhovovalo, m├┤┼żete nastavenie doladi┼ą po nieko─żk├Żch kilometroch jazdy.

Nastavenie v├Ż┼íky sedadla

Ide├ílna v├Ż┼íka sedadla zodpoved├í v├Ż┼íke, pri ktorej m├íte v polohe ped├íla najbli┼ż┼íie k zemi takmer vystret├║ nohu. Pri ped├ílovan├ş by sa v├ím nemala panva na sedadle h├Żba┼ą, ale mala by zosta┼ą vo vodorovnej polohe. Ak by ste mali sedadlo pr├şli┼í n├şzko, zbyto─Źne by ste za┼ąa┼żovali stehn├í. Ak pr├şli┼í vysoko, odierali by ste si zadok.

Nastavenie uhlu

Nastavenie uhlu sedadla sa l├ş┼íi s oh─żadom na pohlavie jazdca. P├ínske sedlo na bicykel by malo by┼ą vo vodorovnej polohe. D├ímske by malo by┼ą mierne sklonen├ę dopredu. D├┤le┼żit├ę je zachova┼ą len mierny sklon. Pr├şli┼í ve─żk├ę naklonenie by znamenalo zn├ş┼żenie komfortu pri jazde.

Poz├şcia sedadla 

Poz├şcia sedla ur─Źuje jeho polohu vo─Źi sedlovej trubke. Pod─ża va┼íich potrieb, fyzickej zdatnosti a schopnost├ş pos├║vate sedadlo dopredu alebo dozadu.

Tipy na záver

Sedlo na bicykel v mnohom ovplyvn├ş komfort pri jazde. Jeho v├Żber bude z├ívisie┼ą od viacer├Żch parametrov. Zamerajte sa na to, na ak├ę dlh├ę jazdy a ak├Ż typ bicykla sedlo kupujete. In├ę sedadl├í s├║ vhodn├ę na cestn├ę jazdenie, in├ę do ter├ęnu a in├ę na rekrea─Źn├ę bicyklovanie. Rozdiely s├║ tie┼ż medzi d├ímskym a p├ínskym sedlom.

D├┤le┼żit├Żm ├║dajom pri v├Żbere sedadla je vzdialenos┼ą va┼íich sedac├şch kost├ş. Od nej sa odv├şja spr├ívna ┼í├şrka sedadla. Porovnajte tie┼ż materi├íly jednotliv├Żch ─Źast├ş sedla. Pri jazde je d├┤le┼żit├ę, aby ste mali sedadlo spr├ívne nastaven├ę. Ak v├ím ani po nastaven├ş nie je sedadlo dostato─Źne komfortn├ę, dok├║pte si cyklistick├ę nohavice vybaven├ę vlo┼żkou pre ochranu int├şmnych parti├ş.

vyberomat sk aussielogo base

Aussie recenzie a sk├║senosti

vyberomat sk aussie logoZna─Źka Aussie prin├í┼ía kvalitn├ę v├Żrobky, ur─Źen├ę na starostlivos┼ą o ka┼żd├Ż typ vlasov. Zakladate─ż Tom Redmond sa rozhodol vytvori┼ą pr├şpravky in┼ípirovan├ę Austr├ílskou ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk old spice logo x

Old Spice recenzie a sk├║senosti

vyberomat sk old spice logoSvetozn├íma zna─Źka vznikla v Amerike v roku 1937. V s├║─Źasnosti ju pozn├íme ako kozmetiku zameran├║ na p├ínov. Preto v├ís mo┼żno prekvap├ş, ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk notebook

Ako pripravi┼ą die┼ąa do ┼íkoly

R├Żchla vo─żbaCen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą detailn├ę ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk beach

─îo si zbali┼ą na dovolenku

R├Żchla vo─żbaCen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą ÔÇŽ
Read More
vyberomat sk girl

Ako zabavi┼ą deti na dovolenke

R├Żchla vo─żbaCen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 cenov├ę mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą detailn├ę ÔÇŽ
Read More

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest