TOP 20+ spôsobov ako vyrobiť rúško na tvár

Ako vyrobiť rúško na tvár je otázka, ktorú si v dnešnej dobe kladie mnoho z nás. Informácie o tom, či nás rúška ochránia sa rôznia. Objavujú sa dokonca informácie, že rúška môžu byť naopak kontraproduktívne. Platia však stále dva fakty. Väčšina odborníkov sa zhodne, že rúška pomáhajú spomaľovať šírenie vírusu a tiež aktuálne nariadenie vlády vyžaduje nosenie rúšok na verejnosti aj v mnohých priestoroch.

Myslite na to, že nosenie rúšok je predovšetkým ohľaduplné voči ostatným ľudom. Veľká časť chorých ľudí nepociťuje žiadne príznaky choroby, napriek tomu však vírus roznášajú Ďalej a môžu tak nakaziť mnoho iných ľudí, pre ktorých môže byť táto choroba smrteľná.

Stále platí, že najlepšia osobná prevencia pre každého z nás je minimalizovať cesty von a často si umývať ruky. To je to, čo môžete spraviť pre seba a svoju rodinu.

Ako vyrobiť rúška na tvár z veci čo mám doma

vyberomat sk
vyberomat sk

Budete potrebovať nasledovné:

Náradie

  • Ihla a niť (prípadne šijací stroj ak máte)
  • Nožnice
  • Špendlíky alebo spony na uchytenie textílií na mieste (môžete použiť aj špendlíky a sponky na papier, pripadne štipce budú tiež fungovať)

Materiál

  • Minimálne 50×50 cm bavlnenej textílie (Ideálna je napríklad vzorovaná utierka, pripadne staré oblečenie. Ak máte materiál príliš tenký, môžete použiť viacej vrstiev.)
  • 4 prúžky textílie s dĺžkou 45 cm a šírkou 2 cm pre každý prúžok

alebo

  • 4 ploché čisté šnúrky (napríklad od topánok)

alebo

  • 2 krajčírske gumičky s dĺžkou aspoň 18 cm

Krok 1 – Pripravte si materiál

vyberomat sk
vyberomat sk

Vyberte si vhodný kus textílie, vyperte ju pri najvyššej teplote a následne usušte, opäť pri čo najvyššej teplote. Vysoká teplota zbaví látku prípadných škodlivín. Takýmto spôsobom môžete aj v budúcnosti rúško dezinfikovať po jeho použití. Práve vďaka tomu sa viac hodí materiál utierky ako trička a oblečenie. Každopádne použite to čo máte poruke.  

Zložte látku na polovicu. Zmerajte a vystrihnite obdĺžnik s rozmermi 24×16,5 cm, tak aby ste vytvorili dve rovnako veľké vrstvy. Toto bude hlavná časť vášho rúška.

Materiál na šnúrky

vyberomat sk
vyberomat sk

Vystrihnite 4 tenké pásy s dĺžkou cca 45 cm a šírkou asi 2 cm. Zložte každú kus 2x pozdĺžne a potom ešte raz, tak aby ste okraje vtlačili do vnútra. Následne prešite pozdĺžne, približne v strede. Zabránite tak prípadnému odtrhnutiu látky na okrajoch.

Krok 2 – Prišite šnúrky

vyberomat sk
vyberomat sk

Vezmite jeden z obdĺžnikových vrstiev látky. Ak má vzor, tak ten bude smerom k vám. Pripnite 4 šnúrky, každú do jedného rohu. Pred ďalším krokom sa uistite, že šnúrky smerujú do stredu latky, tak ako je to zobrazene na obrázku.

Namiesto šnúrok môžete použiť aj gumičky, ale uvedomte si, že gumičky nevydržia takú teplotu ako látka a tým pádom si skomplikujete jednoduchú dezinfekciu vypratím v horúcej vode, prípadne skrátite životnosť takéhoto rúška. Zároveň gumičky sú a budú nedostatkový tovar.

Krok 3 – Prikryte druhov vrstvou

vyberomat sk
vyberomat sk

Vezmite druhú vrstvu látky a zarovnajte ju s prvou. Strana na ktorej je prípadný vzor, bude smerovať do vnútra (vzory na oboch vrstvách budú smerovať k sebe, takže ich v tejto fáze neuvidíte). Zaistite tento textilný „sendvič“ špendlíkmi na okrajoch, tak ako je to na obrázku.

Krok 4 – Začnite šiť

vyberomat sk
vyberomat sk

Šite od stredu spodného spodnej strany smerom k ľavému rohu a cca pol centimetra nad okrajom. Ako postupujete, odstráňte špendlík vždy, keď okolo neho šijete.

vyberomat sk
vyberomat sk

Keď prechádzate v rohu, uistite sa, že šnúrky vo vnútri sú na správnom mieste a že ihlou prechádzate cez 3 vrstvy (vrchná a spodná latka + materiál šnúrky). Môžete použiť aj viac stehov pozdĺž šnúrky, aby ste zaistili maximálnu pevnosť a životnosť tohto spoja.

Krok 5 – Obšite takmer celú rúšku

vyberomat sk
vyberomat sk

Prešívajte po obvode látky s opakovanými stehmi na rohoch, kde sa nachádzajú šnúrky. Pokračujte až k strane, kde ste začali ale neuzavrite obdĺžnik kompletne. Ponechajte medzeru cca 3 cm.

Krok 6 – Prevráťte šatku naruby

vyberomat sk
vyberomat sk

Otočte šatku naruby pomocou otvoru, ktorý ste nechali pri obšívaní. Vzorované Časti, ktoré boli doteraz schovane vo vnútri  sa tak dostanú von.

Krok 7 – Vytvorte záhyby

vyberomat sk
vyberomat sk

Na rúšku spravte 3 rovnomerne rozložené záhyby, tak ako je to znázornene na obrázku. Toto pomôže rúšku prispôsobiť sa vašej tvári. Zaistite následne každý záhyb špendlíkom.

Krok 8 – Dokončenie rúška

vyberomat sk
vyberomat sk

Keď máte záhyby pevne ukotvené špendlíkmi, začnite prešívať okraje masky cca pol centimetra od okraju. Pri prešívaní záhybov buďte opatrný, keďže látka bude v týchto miestach hrubá.

Kde je prešite kompletne, spravte druhé prešitie cca pol centimetra smerom do vnútra. Tak a máte rúško hotové. Gratulujeme!

Rada na záver

Kde už máte rúško ušité, uvedomte si, Že je dôležite naučiť sa, ako rúško správne nosiť. Mnoho ľudí si rúško na okrajoch uvoľňuje  čim spôsobujú, že sa vzduch dostáva do úst a z úst mimo rúška. To nie je správne. Aby malo rúško zmysel, musíte dýchať cez rúško.

Video návody

Jak ušít roušku, která opravdu sedí - návod
Ako vyrobiť rúško do 5 minút// bez potreby šitia
Ako vyrobiť rúško - Rúško skladaná - podrobný návod
Ako si ušiť rúško - PODROBNÝ návod - rúško
Ako si vyrobiť rúško s FILTROM + bonus dezinfekcia
Ako ušiť ochranné rúško na tvár bez šijacieho stroja (20x20 cm)
Výroba domáceho bavlneného rúška (návod)
Ako ušiť rúško z bavlnenej látky. VIDEO NÁVOD
Ako si vyrobiť rúško na tvár. Domáce vzdelávanie v súvislostiach.
Jak ušít roušku - DIY anatomická rouška
Ako si doma spraviť účinné rúško (zabudnite na šitie a respirátory)
Ako si doma vyrobiť rúško bez šitia | 2 typy
Ako si vyrobiť rúško na tvár z toho čo mame doma bez šitia - ochrana proti koronavírusu
#homemade rúško - ako si vyrobiť doma rúško pre seba a svojich blízkych
Rúška do dvoch minút
DAYA: Návod "Jak ušít roušku" 😷
Šitie rúška pre začiatočníkov
Rouška proti KORONAVIRU (DIY)
TV SEVERKA - Ako vyrobiť rúško
Rúško pre deti | Ako ušiť rúško na tvár | Šitie rúška | Rúško DIY | Rúško tutoriál | Rúško návod
Výroba rúška 3 - detské rúško bez použitia šijaceho stroja s vreckom na filter

Použité zdroje

https://www.vox.com/the-goods/2020/4/1/21203241/coronavirus-diy-face-mask-homemade-tutorials

https://www.instructables.com/id/DIY-Cloth-Face-Mask/

https://www.nytimes.com/article/coronavirus-homemade-mask-material-DIY-face-mask-ppe.html

https://www.deaconess.com/How-to-make-a-Face-Mask

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest