TOP 20+ sp├┤sobov ako vyrobi┼ą r├║┼íko na tv├ír

Ako vyrobi┼ą r├║┼íko na tv├ír je ot├ízka, ktor├║ si v dne┼ínej dobe kladie mnoho z n├ís. Inform├ície o tom, ─Źi n├ís r├║┼íka ochr├ínia sa r├┤znia. Objavuj├║ sa dokonca inform├ície, ┼że r├║┼íka m├┤┼żu by┼ą naopak kontraprodukt├şvne. Platia v┼íak st├íle dva fakty. V├Ą─Ź┼íina odborn├şkov sa zhodne, ┼że r├║┼íka pom├íhaj├║ spoma─żova┼ą ┼í├şrenie v├şrusu a tie┼ż aktu├ílne nariadenie vl├ídy vy┼żaduje nosenie r├║┼íok na verejnosti aj v mnoh├Żch priestoroch.

Myslite na to, ┼że nosenie r├║┼íok je predov┼íetk├Żm oh─żadupln├ę vo─Źi ostatn├Żm ─żudom. Ve─żk├í ─Źas┼ą chor├Żch ─żud├ş nepoci┼ąuje ┼żiadne pr├şznaky choroby, napriek tomu v┼íak v├şrus rozn├í┼íaj├║ ─Äalej a m├┤┼żu tak nakazi┼ą mnoho in├Żch ─żud├ş, pre ktor├Żch m├┤┼że by┼ą t├íto choroba smrte─żn├í.

St├íle plat├ş, ┼że najlep┼íia osobn├í prevencia pre ka┼żd├ęho z n├ís je minimalizova┼ą cesty von a ─Źasto si um├Żva┼ą ruky. To je to, ─Źo m├┤┼żete spravi┼ą pre seba a svoju rodinu.

Ako vyrobi┼ą r├║┼íka na tv├ír z veci ─Źo m├ím doma

vyberomat sk
vyberomat sk

Budete potrebova┼ą nasledovn├ę:

Náradie

  • Ihla a ni┼ą (pr├şpadne ┼íijac├ş stroj ak m├íte)
  • No┼żnice
  • ┼ápendl├şky alebo spony na uchytenie text├şli├ş na mieste (m├┤┼żete pou┼żi┼ą aj ┼ípendl├şky a sponky na papier, pripadne ┼ítipce bud├║ tie┼ż fungova┼ą)

Materiál

  • Minim├ílne 50x50 cm bavlnenej text├şlie (Ide├ílna je napr├şklad vzorovan├í utierka, pripadne star├ę oble─Źenie. Ak m├íte materi├íl pr├şli┼í tenk├Ż, m├┤┼żete pou┼żi┼ą viacej vrstiev.)
  • 4 pr├║┼żky text├şlie s d─║┼żkou 45 cm a ┼í├şrkou 2 cm pre ka┼żd├Ż pr├║┼żok

alebo

  • 4 ploch├ę ─Źist├ę ┼ín├║rky (napr├şklad od top├ínok)

alebo

  • 2 kraj─Ź├şrske gumi─Źky s d─║┼żkou aspo┼ł 18 cm

Krok 1 ÔÇô Pripravte si materi├íl

vyberomat sk
vyberomat sk

Vyberte si vhodn├Ż kus text├şlie, vyperte ju pri najvy┼í┼íej teplote a n├ísledne usu┼íte, op├Ą┼ą pri ─Źo najvy┼í┼íej teplote. Vysok├í teplota zbav├ş l├ítku pr├şpadn├Żch ┼íkodliv├şn. Tak├Żmto sp├┤sobom m├┤┼żete aj v bud├║cnosti r├║┼íko dezinfikova┼ą po jeho pou┼żit├ş. Pr├íve v─Ćaka tomu sa viac hod├ş materi├íl utierky ako tri─Źka a oble─Źenie. Ka┼żdop├ídne pou┼żite to ─Źo m├íte poruke.  

Zlo┼żte l├ítku na polovicu. Zmerajte a vystrihnite obd─║┼żnik s rozmermi 24x16,5 cm, tak aby ste vytvorili dve rovnako ve─żk├ę vrstvy. Toto bude hlavn├í ─Źas┼ą v├í┼ího r├║┼íka.

Materiál na šnúrky

vyberomat sk
vyberomat sk

Vystrihnite 4 tenk├ę p├ísy s d─║┼żkou cca 45 cm a ┼í├şrkou asi 2 cm. Zlo┼żte ka┼żd├║ kus 2x pozd─║┼żne a potom e┼íte raz, tak aby ste okraje vtla─Źili do vn├║tra. N├ísledne pre┼íite pozd─║┼żne, pribli┼żne v strede. Zabr├ínite tak pr├şpadn├ęmu odtrhnutiu l├ítky na okrajoch.

Krok 2 ÔÇô Pri┼íite ┼ín├║rky

vyberomat sk
vyberomat sk

Vezmite jeden z obd─║┼żnikov├Żch vrstiev l├ítky. Ak m├í vzor, tak ten bude smerom k v├ím. Pripnite 4 ┼ín├║rky, ka┼żd├║ do jedn├ęho rohu. Pred ─Ćal┼í├şm krokom sa uistite, ┼że ┼ín├║rky smeruj├║ do stredu latky, tak ako je to zobrazene na obr├ízku.

Namiesto ┼ín├║rok m├┤┼żete pou┼żi┼ą aj gumi─Źky, ale uvedomte si, ┼że gumi─Źky nevydr┼żia tak├║ teplotu ako l├ítka a t├Żm p├ídom si skomplikujete jednoduch├║ dezinfekciu vyprat├şm v hor├║cej vode, pr├şpadne skr├ítite ┼żivotnos┼ą tak├ęhoto r├║┼íka. Z├írove┼ł gumi─Źky s├║ a bud├║ nedostatkov├Ż tovar.

Krok 3 ÔÇô Prikryte druhov vrstvou

vyberomat sk
vyberomat sk

Vezmite druh├║ vrstvu l├ítky a zarovnajte ju s prvou. Strana na ktorej je pr├şpadn├Ż vzor, bude smerova┼ą do vn├║tra (vzory na oboch vrstv├ích bud├║ smerova┼ą k sebe, tak┼że ich v tejto f├íze neuvid├şte). Zaistite tento textiln├Ż ÔÇ×sendvi─ŹÔÇť ┼ípendl├şkmi na okrajoch, tak ako je to na obr├ízku.

Krok 4 ÔÇô Za─Źnite ┼íi┼ą

vyberomat sk
vyberomat sk

┼áite od stredu spodn├ęho spodnej strany smerom k ─żav├ęmu rohu a cca pol centimetra nad okrajom. Ako postupujete, odstr├í┼łte ┼ípendl├şk v┼żdy, ke─Ć okolo neho ┼íijete.

vyberomat sk
vyberomat sk

Ke─Ć prech├ídzate v rohu, uistite sa, ┼że ┼ín├║rky vo vn├║tri s├║ na spr├ívnom mieste a ┼że ihlou prech├ídzate cez 3 vrstvy (vrchn├í a spodn├í latka + materi├íl ┼ín├║rky). M├┤┼żete pou┼żi┼ą aj viac stehov pozd─║┼ż ┼ín├║rky, aby ste zaistili maxim├ílnu pevnos┼ą a ┼żivotnos┼ą tohto spoja.

Krok 5 ÔÇô Ob┼íite takmer cel├║ r├║┼íku

vyberomat sk
vyberomat sk

Pre┼í├şvajte po obvode l├ítky s opakovan├Żmi stehmi na rohoch, kde sa nach├ídzaj├║ ┼ín├║rky. Pokra─Źujte a┼ż k strane, kde ste za─Źali ale neuzavrite obd─║┼żnik kompletne. Ponechajte medzeru cca 3 cm.

Krok 6 ÔÇô Prevr├í┼ąte ┼íatku naruby

vyberomat sk
vyberomat sk

Oto─Źte ┼íatku naruby pomocou otvoru, ktor├Ż ste nechali pri ob┼í├şvan├ş. Vzorovan├ę ─îasti, ktor├ę boli doteraz schovane vo vn├║tri  sa tak dostan├║ von.

Krok 7 ÔÇô Vytvorte z├íhyby

vyberomat sk
vyberomat sk

Na r├║┼íku spravte 3 rovnomerne rozlo┼żen├ę z├íhyby, tak ako je to zn├ízornene na obr├ízku. Toto pom├┤┼że r├║┼íku prisp├┤sobi┼ą sa va┼íej tv├íri. Zaistite n├ísledne ka┼żd├Ż z├íhyb ┼ípendl├şkom.

Krok 8 ÔÇô Dokon─Źenie r├║┼íka

vyberomat sk
vyberomat sk

Ke─Ć m├íte z├íhyby pevne ukotven├ę ┼ípendl├şkmi, za─Źnite pre┼í├şva┼ą okraje masky cca pol centimetra od okraju. Pri pre┼í├şvan├ş z├íhybov bu─Ćte opatrn├Ż, ke─Ć┼że l├ítka bude v t├Żchto miestach hrub├í.

Kde je pre┼íite kompletne, spravte druh├ę pre┼íitie cca pol centimetra smerom do vn├║tra. Tak a m├íte r├║┼íko hotov├ę. Gratulujeme!

Rada na záver

Kde u┼ż m├íte r├║┼íko u┼íit├ę, uvedomte si, ┼Że je d├┤le┼żite nau─Źi┼ą sa, ako r├║┼íko spr├ívne nosi┼ą. Mnoho ─żud├ş si r├║┼íko na okrajoch uvo─ż┼łuje  ─Źim sp├┤sobuj├║, ┼że sa vzduch dost├íva do ├║st a z ├║st mimo r├║┼íka. To nie je spr├ívne. Aby malo r├║┼íko zmysel, mus├şte d├Żcha┼ą cez r├║┼íko.

Video návody

Jak u┼í├şt rou┼íku, kter├í opravdu sed├ş - n├ívod
Ako vyrobi┼ą r├║┼íko do 5 min├║t// bez potreby ┼íitia
Ako vyrobi┼ą r├║┼íko - R├║┼íko skladan├í - podrobn├Ż n├ívod
N├ívod "Ako u┼íi┼ą r├║┼íku" #rou┼íkyv┼íem
Ako si u┼íi┼ą r├║┼íko - PODROBN├Ł n├ívod - r├║┼íko
Ako si vyrobi┼ą r├║┼íko s FILTROM + bonus dezinfekcia
Ako u┼íi┼ą ochrann├ę r├║┼íko na tv├ír bez ┼íijacieho stroja (20x20 cm)
V├Żroba dom├íceho bavlnen├ęho r├║┼íka (n├ívod)
Ako u┼íi┼ą r├║┼íko z bavlnenej l├ítky. VIDEO N├üVOD
Ako si vyrobi┼ą r├║┼íko na tv├ír. Dom├íce vzdel├ívanie v s├║vislostiach.
Ako si ─żahko vyrobi┼ą vlastn├ę r├║┼íko / easy make
Jak u┼í├şt rou┼íku - DIY anatomick├í rou┼íka
Ako si doma spravi┼ą ├║─Źinn├ę r├║┼íko (zabudnite na ┼íitie a respir├ítory)
Ako si doma vyrobi┼ą r├║┼íko bez ┼íitia | 2 typy
Ako si vyrobi┼ą r├║┼íko na tv├ír z toho ─Źo mame doma bez ┼íitia - ochrana proti koronav├şrusu
#homemade r├║┼íko - ako si vyrobi┼ą doma r├║┼íko pre seba a svojich bl├şzkych
Rúška do dvoch minút
DAYA: N├ívod "Jak u┼í├şt rou┼íku" ­čśĚ
┼áitie r├║┼íka pre za─Źiato─Źn├şkov
Rouška proti KORONAVIRU (DIY)
TV SEVERKA - Ako vyrobi┼ą r├║┼íko
R├║┼íko pre deti | Ako u┼íi┼ą r├║┼íko na tv├ír | ┼áitie r├║┼íka | R├║┼íko DIY | R├║┼íko tutori├íl | R├║┼íko n├ívod
V├Żroba r├║┼íka 3 - detsk├ę r├║┼íko bez pou┼żitia ┼íijaceho stroja s vreckom na filter

Pou┼żit├ę zdroje

https://www.vox.com/the-goods/2020/4/1/21203241/coronavirus-diy-face-mask-homemade-tutorials

https://www.instructables.com/id/DIY-Cloth-Face-Mask/

https://www.nytimes.com/article/coronavirus-homemade-mask-material-DIY-face-mask-ppe.html

https://www.deaconess.com/How-to-make-a-Face-Mask

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest