Ako vybra┼ą spr├ívnu podprsenku

Vedeli ste, ┼że ├║plne prv├í podprsenka bola vyroben├í a┼ż v druhej polovici 19. storo─Źia? Jej predchodcom bol korzet. Pred jeho vyn├íjden├şm si ┼żeny spev┼łovali poprsie l├ítkou, ktor├║ si omotali okolo hrudn├şka. Dnes je podprsenka d├┤le┼żitou s├║─Źas┼ąou ka┼żd├ęho ┼żensk├ęho ┼íatn├şka. Jej v├Żber v┼íak nemus├ş by┼ą v├┤bec jednoduch├Ż.

Aby podprsenka splnila svoj ├║─Źel, mala by prsia dostato─Źne podopiera┼ą. Preto, aby ste sa v┬ánej c├ştili po cel├Ż de┼ł pr├şjemne, je d├┤le┼żit├ę vybra┼ą spr├ívny typ a┬áve─żkos┼ą podprsenky. Pre ┼żeny je, samozrejme, pri v├Żbere d├┤le┼żit├Ż tie┼ż dizajn. Jednotliv├ę modely sa od seba odli┼íuj├║ materi├ílom a┬áin├Żmi vlastnos┼ąami. O┬áv┼íetk├Żch sa dozviete v┬ánasleduj├║com ─Źl├ínku.

vyberomat sk bra
vyberomat sk bra

Typy podprseniek

Na trhu n├íjdete viacero typov podprseniek. V├í┼í v├Żber by sa mal preto za─Źa┼ą vo─żbou, ktor├Ż bude pre v├ís najvhodnej┼í├ş. Jednotliv├ę typy sa l├ş┼íia svojimi vlastnos┼ąami a d├┤le┼żit├í je aj ─Źinnos┼ą, pre ktor├║ s├║ ur─Źen├ę. Preto pre r├┤zne pr├şle┼żitosti budete potrebova┼ą r├┤zne typy podprseniek.

Klasická podprsenka

Klasick├║ podprsenku si m├┤┼żete k├║pi┼ą s kosticami alebo bez nich, vystu┼żen├║ alebo nevystu┼żen├║. Ak sa rozhodnete pre model s kosticami, nemali by v├ís tla─Źi┼ą a mali by kon─Źi┼ą a┼ż v podpazu┼í├ş. Rozdiely s├║ aj v materi├íloch. Na v├Żber m├íte hladk├║ alebo ─Źipkovan├║ podprsenku.

Športová podprsenka

┼áportov├ę podprsenky minimalizuj├║ pohyb p┼Ľs pri pohybe, ─Ź├şm zabr├ínia ne┼żiad├║cemu nam├íhaniu prsn├Żch svalov. Vyu┼żijete ich preto pri ka┼żdom ┼íporte. Vyr├íbaj├║ sa v strihoch, ktor├ę zamedzuj├║ zar├Żvaniu ramienok do poko┼żky. Pri behu, ─Źi inom cvi─Źen├ş v├ís tak nebude ru┼íi┼ą nadskakovanie p┼Ľs ani nepohoda sp├┤soben├í tlakom podprsenky na telo.

┼áportov├ę podprsenky sa vyr├íbaj├║ v r├┤znych tvaroch. Niektor├ę si m├┤┼żete obliec┼ą ako vrchn├Ż odev, in├ę s├║ ur─Źen├ę na nosenie pod oble─Źen├şm. Vyr├íbaj├║ sa z priedu┼ín├Żch materi├ílov, ktor├ę dobre odv├ídzaj├║ pot.

Push-up podprsenka

Push-up podprsenka dv├şha, spev┼łuje a dokonale vytvaruje prsia. Ke─Ć┼że im z├írove┼ł dod├í pln┼í├ş vzh─żad, je vhodn├í pre ┼żeny s men┼í├şm poprs├şm. Medzi push-up podprsenkami n├íjdete modely s v├Żpl┼łou z l├ítky kombinovanej s penou alebo s v├Żpl┼łou zo silik├│nu. Rozdiel medzi nimi je v dosiahnutom efekte. Pre prirodzen├Ż vzh─żad vyberte podprsenku so silik├│novou v├Żstu┼żou.

Minimizer podprsenky

┼Żeny s pln┼í├şm poprs├şm naj─Źastej┼íie vyh─żad├ívaj├║ minimizer podprsenky. V─Ćaka kvalite v├Żrobn├ęho materi├ílu, tvaru ko┼í├şkov a spevneniu po stran├ích, prsia dokonale vytvaruj├║ a opticky ho zmen┼íia. Minimizer podprsenky maj├║ tie┼ż ┼íir┼íie ramienka a vysok├Ż stred pre e┼íte dokonalej┼í├ş efekt a pohodln├ę nosenie.

Silikónová podprsenka

Ak h─żad├íte sp├┤sob, ako spevni┼ą prsia v ┼íat├ích alebo v tope s v├Żstrihom, k├║pte si silik├│nov├║ podprsenku. Vyr├íba sa zo silik├│nu v telovej farbe. Po prilo┼żen├ş na telo pevne pri─żne k poko┼żke. V─Ćaka pou┼żit├ęmu materi├ílu je hladk├í a dokonale splynie s va┼í├şm telom, tak┼że je pod oble─Źen├şm celkom nevidite─żn├í.

Samodr┼żiaca podprsenka

Pod oble─Źenie s odhalen├Żm chrbtom si m├┤┼żete obliec┼ą aj samodr┼żiacu podprsenku bez ramienok. Je vhodn├í pre v┼íetky typy p┼Ľs. Na jej vn├║tornej strane sa nach├ídza lepiaci g├ęl alebo silik├│nov├í vrstva, ktor├ę zais┼ąuj├║ pri─żnutie k poko┼żke. Lepiaca vrstva najlep┼íie dr┼ż├ş na ─Źistej a nenakr├ęmovanej poko┼żke. M├┤┼żete ju pou┼żi┼ą a┼ż 50-kr├ít. Samodr┼żiace modely m├┤┼żete na trhu n├íjs┼ą pod n├ízvom nevidite─żn├í podprsenka. Na rozdiel od silik├│novej podprsenky si m├┤┼żete vybera┼ą z viacer├Żch farieb. Niektor├ę modely s├║ doplnen├ę o ┼ínurovanie, ktor├Żm je mo┼żn├ę upravi┼ą ve─żkos┼ą.

vyberomat sk bra
vyberomat sk bra

Multifunk─Źn├í podprsenka

Multifunk─Źn├í podprsenka je vhodn├í na nosenie pod r├┤zne oble─Źenie. M├┤┼żete ju nosi┼ą s ramienkami alebo bez ramienok a tie┼ż s ramienkami prekr├ş┼żen├Żmi na chrbte.

Bezošvá podprsenka

Ak h─żad├íte podprsenku, ktor├║ na sebe ani nepoc├ştite, vhodnou vo─żbou bude model bez ┼ívov. Bezo┼ív├ę podprsenky sa vyr├íbaj├║ z jemn├Żch, ale dostato─Źne pevn├Żch materi├ílov. Maj├║ hladk├Ż a na dotyk pr├şjemn├Ż povrch.

Materská podprsenka

Matersk├ę podprsenky s├║ ┼ípeci├ílne upraven├ę tak, aby ste pri doj─Źen├ş nemuseli rozop├şna┼ą cel├║ podprsenku. Sta─Ź├ş jednoduch├Żm sp├┤sobom odkry┼ą prsn├şk. Vyr├íbaj├║ sa zo vzdu┼ín├ęho a pru┼żn├ęho materi├ílu. Do materskej podprsenky je potrebn├ę dok├║pi┼ą ┼ípeci├ílne vymenite─żn├ę vlo┼żky, ktor├ę zabr├ínia presiaknutiu mlieka.

Korzetová podprsenka

Pre luxusn├Ż a atrakt├şvny vzh─żad zvo─żte netradi─Źn├║ korzetov├║ podprsenku. Jej tvar kombinuje to najlep┼íie z podprsenky a korzetu. Pom├íha vytvarova┼ą postavu a podoprie┼ą hrudn├şk.

Ako spr├ívne odmera┼ą ve─żkos┼ą podprsenky

vyberomat sk bra
vyberomat sk bra

Pre ur─Źenie spr├ívnej ve─żkosti podprsenky treba odmera┼ą dva rozmery:

Obvod hrudn├şka pod prsn├şkmi

Tento rozmer ur─Źuje ─Ź├şslo podprsenky. D├ívajte pozor na to, aby ste nemerali, ke─Ć ste oble─Źen├í. Oble─Źenie by nameran├Ż v├Żsledok skreslilo. Po─Źet centimetrov zaokr├║hlite smerom nadol. Ak nameriate 82 cm, zaokr├║hlite ho na 80 cm. Vhodn├ę ─Ź├şslo podprsenky v┼íak nebude 80. Tento k├║sok oble─Źenia sa vyr├íba z elastick├Żch materi├ílov, ktor├ę sa u┼ż po nieko─żk├Żch hodin├ích nosenia mierne natiahnu. Vhodn├Żm ─Ź├şslom teda bude 75.

Vzh─żadom na elasticitu materi├ílu je najvhodnej┼íie kupova┼ą modely s mo┼żnos┼ąou nastavenia obvodu. Pri sk├║┼ían├ş podprsenky by ste ju mali zapn├║┼ą na naj┼íir┼í├ş mo┼żn├Ż obvod. Ke─Ć sa materi├íl trochu natiahne, budete si ho m├┤c┼ą upravi┼ą.

Ako spozna┼ą spr├ívne vybran├Ż obvod

Spr├ívne nameran├Ż obvod spozn├íte tak, ┼że sa v├ím zadn├í ─Źas┼ą podprsenky pri nosen├ş nepos├║va hore. Zadn├í ─Źas┼ą by sa mala nach├ídza┼ą v jednej l├şnii s prednou a tvori┼ą priamy uhol s lak┼ąami. Ak sa v├ím zadn├í ─Źas┼ą pos├║va hore, znamen├í to, ┼że ste zvolili pr├şli┼í ve─żk├ę ─Ź├şslo podprsenky. Pre dokonal├ę podopretie p┼Ľs budete potrebova┼ą men┼íie ─Ź├şslo.

Obvod cez naj┼íir┼íie miesto hrudn├şka

Tento rozmer merajte bez podprsenky. V─Ćaka nameranej hodnote ur─Ź├şte ve─żkos┼ą ko┼í├şka podprsenky. Postup je jednoduch├Ż. Od nameran├ęho rozmeru odpo─Ź├ştajte obvod hrudn├şka pod prsn├şkmi. Ve─żkos┼ą ko┼í├şka ur─Ź├şte nasledovne:

  • ko┼í├şk AA: 10-12 cm
  • ko┼í├şk A: 12ÔÇô14 cm
  • ko┼í├şk B: 14ÔÇô16 cm
  • ko┼í├şk C: 16ÔÇô18 cm
  • ko┼í├şk D: 18ÔÇô20 cm
  • ko┼í├şk E: 20-22 cm
  • ko┼í├şk F: 22ÔÇô25 cm
  • ko┼í├şk G: 25ÔÇô26 cm
vyberomat sk bra
vyberomat sk bra

─Äal┼íie parametre v├Żberu

Materiál

Pri ka┼żdodennom nosen├ş podprsenky je d├┤le┼żit├ę, aby bola vyroben├í z kvalitn├ęho materi├ílu, ktor├Ż je pr├şjemn├Ż na dotyk. Mal by by┼ą tie┼ż dostato─Źne vzdu┼ín├Ż. Najvhodnej┼í├şm materi├ílom je bavlna s r├┤znymi pr├şmesami, ktor├ę zlep┼íuj├║ jej elasticitu a pevnos┼ą. Umel├ę a nepriedu┼ín├ę materi├íly by ste mali nosi┼ą len na ┼ípeci├ílne pr├şle┼żitosti.

Ramienka

Jednotliv├ę typy podprseniek maj├║ r├┤zne ramienka. M├┤┼żete si vybra┼ą ┼íir┼íie, u┼ż┼íie, odn├şmate─żn├ę alebo si k├║pi┼ą podprsenku bez ramienok. Pri v├Żbere si v┼íimnite mo┼żnos┼ą nastavenia ramienok a materi├íl ich dopl┼łuj├║cich ─Źast├ş. Nekvalitn├Ż materi├íl by sa mohol ─Źasom zlomi┼ą.

U┼żito─Źn├ę tipy na z├íver

Pri k├║pe podprsenky m├íte na v├Żber ve─ża modelov v r├┤znom materi├ílovom a farebnom preveden├ş a r├┤zne vzory. Pred k├║pou sa v─Źas rozhodnite, na ak├║ pr├şle┼żitos┼ą podprsenku kupujete a pod─ża toho si vyberte t├║ spr├ívnu.

Aby podprsenka splnila svoju ├║lohu, d├┤le┼żit├ę je spr├ívne ur─Źenie jej ve─żkosti. Vybran├Ż kus by v├ím nemal by┼ą pr├şli┼í mal├Ż ani pr├şli┼í ve─żk├Ż. Mal├í podprsenka sp├┤sob├ş, ┼że prsia vyt┼Ľ─Źaj├║ z┬áko┼í├şkov a jej obvod prive─żmi tla─Ź├ş na hrudn├şk, ─Ź├şm┬ás┼ąa┼żuje d├Żchanie. Pr├şli┼í ve─żk├Ż obvod sp├┤sob├ş, ┼że sa v├ím ramienka bud├║ zarez├íva┼ą do ko┼że. Spr├ívnu ve─żkos┼ą spozn├íte tak, ┼że ko┼í├şky dobre obop├şnaj├║ prsia aj po bokoch bez toho, aby v├ís podprsenka obmedzovala. V├íha p┼Ľs pritom spo─Ź├şva z┬áv├Ą─Ź┼íej ─Źasti na obvode, nie na ramienkach.

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest